roar SCHERPE MENINGSVERSCHILLEN TUSSEN NAVOPARTNERS KRISKRAS door Nederland e üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG No. 36 VRIJDAG 10 MEI 1957 Buitenlands Overzicht Moskou vindt Euromarkt en Eurotom agressief Hoessein in Jordanië nu weer vast in het zadel Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tolf maeije a Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat r 1 r PYT De Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 3 Wegens de slechte uitkomsten van het bedrijf der Ned. Spoorwegen zal het per soneel een loonsverlaging van 10 krij gen. Te Gaast werd een afdeling van de Chr. Nat. Werkmansbond opgericht met aan vankelijk 10 leden. Op de markt te Heerenveen werden de nuchteren kalveren verkocht voor 1% cent per pond, zodat ze soms nog geen gulden per stuk opbrachten. De tramlijn Sneek-Harlingen bestaat 50 jaar. De vooruitzichten zijn minder gun stig. In de periode van 8 aug. tot 8 okt. 1882 werden niet minder dan 40.000 per sonen vervoerd of 650 per dag. Thans begint er concurrentie te komen van de moderne autobus. Benoemd tot hoofd der Chr. school te Schraard d.e heer H. W. Jansen te Arn hem. Hollandia’s roomboter in eigen verpak king: 55 cent per pond. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 2de week van mei 1982 Nachtvorst bedreigt aardbeien. Als ge volg van de nachtvorst werd aan de bloemknoppen van de aardbeien schade veroorzaakt. De bloemvorming valt op veel plaatsen tegen. De stand van het gewas is matig tot goed. de IJM 72. Vooraf trekt een grote op tocht door de plaats. Hiervan maken ook verschillende folkloristische groepen deel uit. Voor Visserijonderzoek. De Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, dr. S. L. Mansholt, zal zaterdag 18 mei te 10 uur ’t Centraal Laboratorium voor Visserijonderzoek te IJmuiden of ficieel in gebruik stellen. Hjir binne sa folie hearen to nigen, sei de froask en de eide sleepte him oer it liif In wike mannich letter Hunkerje de herten Nei hwat men efter liet. It blykt net forjitten, It kin nea forstjitten, Neismaek Wurdt wer swiet. Gjin nijs Onder de sinne, Forlieze en winne, Elk dy’t it ünderfynt. Nimmen kin 't forswije, Al lokket blier it nije, Ek it forline bynt. Flechtich öfskied nimme, Minsken sljuchtwei dimmen, Ut har aide dwaen, Buorbannen wurd’ brutsen In nije went bitrutsen, Hwat sil ’t nije jaen? Arbeiders en feinten; Wiksels moatt’ forlein en Ris in frisse baes. In mins haldt fan foroarjen, Dat lükt elk bikoarjend, Is it wiis of dwaes? Hark se optein roppen: „Ik ha de haedpriis lotte”, Alles skoan nei ’t sin. Fêste wet fan maeije, Nije bezems feije, Feije oeral skjin. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dit l(jkt een vr(j afdoend ant woord op de Russische manoeu vres. Minder geslaagd schenen in deze Navovergaderlng de bespre kingen over het gebruik van con ventionele naast atoomwapenen Alfred Salten directeur van de Leeu warder Bachvereniging. Naar wij ver nemen heeft de heer Johan van der Meer te Groningen, die sinds het overlijden van Kor Ket gedurende twee seizoenen directeur van de Leeuwarder Bachver eniging is geweest, wegens drukke werk zaamheden deze functie moeten neerleg gen. Met ingang van het seizoen 1957- ’58 heeft de heer Alfred Salten, direc teur van het Frysk Orkest, de leiding van de Bachvereniging op zich geno men. e .1 I. d Bols wards Nieuwsblad t L. 1 r e Telefoneren met Indonesië niet duurder. Onder verwijzing naar een eerder gepu bliceerd bericht betreffende een verho ging van het tarief voor radiotelefoon- gesprekken met Indonesië, dat op 3 mei zou ingaan, wordt thans medegedeeld, dat er voor de Indonesische PTT-admi- nistratie redenen zijn om deze tariefs verhoging nog niet te doen ingaan. De PTT-dienst heeft zich hiermede akkoord verklaard, zodat het huidige tarief tot nader bericht gehandhaafd blijft. 700 tekeningen van Willem van der Vel de. Sir Bruce Ingram heeft besloten zijn verzameling tekeningen van Willem van de Velde aan het Nationale Maritie me Museum in Greenwich te schenken ter gelegeheid van zijn 80ste verjaardag Sinds 1930 heeft Greenwich reeds meer dan 700 tekeningen van de grootste der Nederlandse zeeschilders verworven en hierbij komt thans de collectie Ingram, die ook 700 tekeningen omvat. Hierdoor krijgt Greenwich de grootste verzame ling van tekeningen van Van de Velde ter wereld. Waddenzee leverde 460 duizend ton mos selen op. Nu het mosselseizoen 1956- ’57 is afgesloten is de balans opgemaakt en deze is allerminst onbevredigend. De Waddenzee leverde dit seizoen niet min der dan 460 duizend ton mosselen, bij kans het vijfvoudige van de produktie in de Zeeuwse stromen. Suezgeschil gezegd en zich achter oud- premier Eden geschaard en de Frans- Engelse expeditie tegen Egypte gerecht vaardigd genoemd; op een bijeenkomst van Amerikaanse democratische partij leiders kwam, wat deze zaak betreft ook nogal wat kritiek los op de houding van de regering-Eisenhower. Koningin benoemde secretarissen. Koningin heeft met ingang van 1 sep tember 1957 benoemd tot haar particu lier secretaresse jonkvrouwe C. E. B. Roëll en met ingang van dezelfde datum tot haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Jonkvrouwe Roëll is hofdame van de Koningin en sedert 1945 werkzaam aan de afdeling Sociale Zorg van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Mr. van der Hoeven vestigde zich in 1936 als ad vocaat en procureur in Haarlem. Bloeiende bollenvelden te Witmarsum. Een 40 pondemaat is met tulpen be bouwd. Met Hemelvaartsdag en Pink- steren worden duizenden mensen ver wacht. Op de hoek van de Hendrik Nannes- straat heeft de heer Adema, de bekende distribuant van de Coöperatie „Ons Be lang” een winkel geopend. De betrokken landen hebben natuurlijk de Russische protesten afgewezen, waar bij de meeste hebben betoogd, dat Rus land zelf ook economische verbonden heeft met zijn Oost-Europese satelliet staten. Verbonden waartoe de Russen deze staten, vaak tot hun nadeel, ver plichtten. Tot verleden jaar bijv, kregen de Polen een krats voor hun steenkool van de Russen, die deze echter weer tegen we reldmarktprijs naar elders verkochten. Euromarkt en Euratom zijn echter vol komen vrijwillig aangegane verdragen, waarmede de verbonden landen menen een sterker positie in de wereld te zul len innemen. In die lauden duren overigens de debat ten voort over de vraag of de nadelen voor de nationale economie niet groter zullen zijn dan de voordelen. In Neder landse landbouwkringen en die van be paalde industrieën is men daarover ook allesbehalve gerust en deze debatten zullen stellig voortduren tot de parle menten een beslissing over de verdragen hebben genomen. Voorstanders verdedi gen deze vooral met het argument dat het in ’t algemeen gewenst is dat gro tere eenheden in deze wereld worden gevormd, die zowel politiek als econo misch meer invloed kunnen uitoefenen, al geven zij toe, dat deze samenwerking voor bepaalde branches en op kortere termijn schadelijk kan zijn. Men is voor al nieuwsgierig naar de houding van het Franse parlement, mede omdat de Franse economische toestand thans vrij moeilijk is, waardoor de regering al lerlei voor bepaalde groepen onaangena me maatregelen heeft moeten aankon digen. Het zou kunnen zijn dat een aan tal Franse parlementsleden bevreesd zou blijken een tractaat inzake de Euro markt te aanvaarden dat misschien ogenblikkelijk de toestand voor bepaal de industrieën nog moeilijker zou ma ken, hoewel daarop weinig kans is om dat vooral ter wille van Frankrijk tal van uitstelmogelijkheden in de verdra gen zijn opgenomen. Overigens heeft de regering-Mollet, die de tractaten in het parlement moet verdedigen, het toch al zwaar, terwijl Mendès France, de leider der radicalen, op de loer ligt dit kabinet ten val te brengen. Nog pas heeft deze politicus van de radicale ministers in dit kabinet geëist, dat zij zouden aftre den als Mollet in de Algerijnse kwes tie de Algerijnen niet meer tegemoet kwam dan zijn regering thans doet. Deze ministers hebben voorlopig hun partij weten te bewegen wat soepel in die eisen te zijn omdat de toestand geen nieuwe regeringscrisis gedoogt, maar of men Mendès France nog lang kan ver hinderen zijn stormloop op ’t kabinet te beginnen is de vraag. Ook minister Dulles was te Parijs, waar hij met de Amerikaanse ambassadeurs in Europa over allerlei kwesties heeft geconfereerd en met Mollet waarschijn lijk ook over de Algerijnse kwestie en die van ’t Midden Oosten heeft gesproken. Wat dit laatste betreft, blijkt Mollet ’t nog in het geheel niet met Dulles eens te zijn; hij heeft verklaard, dat men nog niet van de Suezkwestie af is; blijkbaar verwacht hij dezer dagen een actie van Israël tot het effectueren van zijn recht op de doorvaart door het kanaal en uit latingen van Israëlische zijde schijnen wel in die richting te wijzen. De oude Engelse staatsman Churchill heeft ein delijk ook eens zijn mening over het Niet voor „De Waarheid”. Her personeel van de drukkerij waar het communisti sche dagblad „De Waarheid” wordt ge drukt, heeft nog steeds niet de 3 toeslag over 1955 ontvangen. Toen erom werd gevraagd kregen de werkers te horen: „in ons bedrijf wordt geen winst gemaakt”. Ja, we weten wel, dat het met „De Waarheid” niet zo best gaat. Prijsverhoging In verband met de ver betering van het prijspeil op de var- kensmarkt heeft het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor ba- convarkens met 3 cent per kg koud ge slacht gewicht te verhogen. Dit betekent voor alle varkens van 63 tot en met 70 kg, die voor de baconbereiding bestemd worden een doorsneeprijs van f 2.25 per kg koud geslacht gewicht. De Russen hebben immers ook al bij ieder a.s. lid van de Euromarkt en Euratom W. Duitsland, Frankrijk, Italië en de Benelux waarbij het dus alleen maar om economische samenwerking gaat geprotesteerd. Zij vinden dat Euromarkt en Euratom een agressief, tegen hen gericht, ka rakter hebben. Niets is natuurlijk minder waar, maar het is de Russische en communistische tactiek om elk samengaan, waaraan zij niet meedoen, een hun vijandige be doeling toe te schrijven. 80 meer. Aan de cursus Chefs Con fectie, die wordt georganiseerd door het Produktiviteitscentrum voor de Confec- tie-Industrie, wordt deelgenomen door 200 chefs uit de betrokken bedrijfstak. Dit is 80 meer dan het vorige jaar. Het laatste verschijnsel daarvan was ’n brief welke Moskou de West-Duitse re gering deed overhandigen toen de Navo- vergadering reeds uiteen was, maar Dul les en zijn Duitse collega Von Brentano nog confereerden over het vraagstuk der hereniging. In die brief vroeg Mos kou nog eens een duidelijke belofte der Duitse regering dat ze geen atoomwa penen aan haar eigen leger zou ver strekken. Deze belofte heeft de regering-Adenauer niet gegeven, ondanks de beroering, welke in West-Duitsland zelf heerst over het eventueel gebruik van deze wape nen. Waarschijnlijk terecht kwam de vergadering van de Navoraad, volgens het verstrekte communiqué, tot de con clusie dat als de Russen trachten door vreesaanjaging de openbare mening in een aantal Navolanden er toe te bewe gen zich te keren tegen de modernise ring van hun strijdkrachten, dit slechts ten doel heeft de collectieve veiligheid te ondermijnen en Rusland het mono polie van de kernwapens op het Euro pese vasteland te verzekeren. Het Atlantische bondgenootschap moet in staat zijn met alle ter beschikking staande middelen elke aanval te beant woorden, aldus het communiqué. Slechts als men beschikt over de modernste ver dedigingsmiddelen zal men elke aanval kunnen afschrikken. Tot de afsluiting van een aannemelijk akkoord over bewapeningsbeperking kan geen mogendheid de Navo-partners het gebruik van alle voor verdediging vereiste moderne wapens verbieden. De vrees van de Sowjetunie kan gemak kelijk worden overbrugd, als de Russen het voorstel van het Westen over een algemeen akkoord inzake de bewape ningsbeperking, verbonden met de moge lijkheid van een effectieve contröle en inspectie, konden aanvaarden. Weer werd spelbreker. Het overwegend droge, schrale en toch zonnige weer in de afgelopen veertien daagse periode met betrekkelijk lage temperaturen en nachtvorsten, bleek voor de ontwikke ling van de groenten in de volle grond een remmende factor te zijn. De heersen de schrale winden uit het noorden en noordoosten veroorzaakten windschade en droogte. Pas ingezaaide percelen heb ben dringend behoefte aan regen. Maandagmiddag is aan de Rijks Universiteit te Groningen Mevr. Mieke Boumanv. d. Berg het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid uitgereikt. - Promotor was Prof. Mr. B. V. A. Röling. Foto: Na de promotie verlaat de nieuwe eredoctor met de Rector- Magnificus, Prof. Dr. J. Ariëns, de aula om zich naar de receptiezaal te begeven. Verplichte W.A.-verzekering voor mo torrijtuigen in België. Nu het toeristen seizoen voor de deur staat en weer vele tienduizenden Nederlanders plannen maken voor reisjes naar of door België is het wellicht nuttig, eraan te herinne ren, dat sedert 1 januari 1957 de onbe perkte W. A.-verzekering in dat land verplicht is gesteld. (Voor bromfietsen waarvan de cylinderinhoud de 50 cm.3 niet overtreft, geldt deze verplichting pas met igang van 1 januari 1958). Hoe is uw pannengebruik. Enkele we ken geleden is door de Werkgroep Type- beperking in samenwerking met de Ne derlandse Huishoudraad een begin ge maakt met een onderzoek naar het pan nengebruik bij de huisvrouwen. Het doel van het onderzoek is om na te gaan of het mogelijk is te komen tot een be perking van het aantal typen en maten van pannen. In de loop van augustus hoopt men met deze enquête klaar te zijn. verlopen te zijn. Hier traden scherpe meningsverschillen tus sen de Navopartners onderling aan het licht, in het bijzonder tus sen Engeland en de meeste ande re landen. Zoals bekend gaan de Engelsen hun ge hele defensiesysteem in Europa baseren op atoomwapenen, op de strategie der afschrikking dus. Hun minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd noem de dit systeem zelfs het enig juiste yoor de gehele Navo. Andere ministers bestreden dit stand punt en wezen er nog eens op dat troe- pe van „gewone” wapenen voorzien no dig blijven om in locale conflicten ge bruikt te worden, omdat anders bij der gelijke conflicten direct een beroep zou moeten worden gedaan op de atoomwa penen en een wereldoorlog zou ontstaan van een afgrijselijkheid waarbij de twee de wereldoorlog een vriendschappelijke ontmoeting zou kunnen worden ge noemd. Maar de Engelsen schijnen er op gewe zen te hebben dat de Europese vaste- landmogendheden zelf eigenlijk niet ge loven aan deze theorie, omdat nauwe lijks een van hen misschien Neder land uitgezonderd in ernst streeft zijn bijdrage aan de gemeenschappelijke strijdmacht zo op te voeren, dat de der tig parate divisies bijeenkomen, welke de Navo-opperbevelhebber generaal Nor- stad als minimum nodig acht. Onze minister Luns merkte daarom ook terecht ter vergadering op, dat er zeker geen reden voor zelfgenoegzaamheid bij de Navo was, daar de situatie, wat dit betreft, de laatste tijd eer achter- dan vooruit gegaan was. Deze weinig bevredigende toestand er zijn nu nog maar 15 divisies sa mengevat in de woorden „het evenwicht tussen de moderne en de conventionele wapens” zal volgens het communiqué nader bestudeerd worden, maar zeer deskundige commentators zijn van me ning, dat van die studie heel weinig is te verwachten. Om bezuinigingsredenen komen tal van Navolanden hun ver plichtingen den deze niet na, Frankrijk heeft bovendien veel troepen in Algerije nodig en West-Duitsland zelf heeft van den beginne van zijn herbewapening af beknibbeld op het aantal troepen dat het zou leveren.. Overigens viel het in Adenauers rede, waarmee hij de Navo- ministers welkom heette in Bonn, op, dat hij nog eens fel tekeer ging tegen het Russische denkbeeld van een geneu traliseerd verenigd Duitsland, maar een eventueel plan tot demilitairisatie van datzelfde Duitsland niet verwierp. Dit heeft nogal verwondering gewekt bij de bondgenoten en ook in het eigen land, want men vond dit nogal verwarrend. Men vroeg zich af of Adenauer dit maar als verkiezingspropaganda zeide, of dat hij hier dacht aan een Duitsland dat wel ontwapend zou zijn en dus geen militaire bijdrage aan de Navo zou leveren, maar op ander, dus politiek en economisch terrein, geheel met het Westen zou sa menwerken. Een situatie, welke niet ac ceptabel is voor de Navopartners, die zolang er geen ontwapenings-akkoord met de Russen is gesloten, behoefte heb ben aan een bewapende W. Duitse part ner en evenmin bij de Russen genade zou vinden. Deze gaat intussen onverstoor baar haar gang; zij heeft een groot deel van haar zesde vloot alweer uit het oosten van de Mid dellandse Zee terug geroepen om dat Hoessein in Jordanië nu weer vast in het zadel schijnt te zitten. De Jordaanse honing gaat dezer dagen confereren met zjjn confrè res van Irak en Saoedie Arabië, kennelijk om het blok in de Ara bische wereld dat Nassers invloed wil beknotten, te versterken. De koning van Saoedie Arabië zal daar voor des te meer gevoelen, nu de Egyp tische militaire attaché in dat land blijkt mee gecomplotteerd te hebben tegen de koning; de Amerikanen gaan daar nu de Saoedische luchtmacht opbouwen en Syrië, waar bij enige tussentijdse ver kiezingen de linkse, anti-Westerse ele menten, de overhand bleken te hebben, en Egypte worden in de Arabische we reld min of meer geïsoleerd. Richards, de speciale afgezant van pre- Friese hoogleraar benoemd. De „Provin- siale Underwiisrie fan Frysldn” heeft dr. P. Gerbenzon benoemd tot bijzonder hoogleraar in de Friese taal en letter kunde aan de R. U. te Utrecht. sident Eisenhower, die de Amerikaanse politiek voor het Midden Oosten moet propageren, is nu in Noord-Afrika op gedoken, Lybië is Amerikaanse econo mische hulp toegezegd en daarna ging Richards naar Tunis en Marokko. Met lede ogen zien de Fransen hun invloed daar vervangen door Amerikaanse en de Russen spuwen gal omdat de Ameri kanen vriendschappen gaan sluiten in de landen waar Amerikaanse luchtbases gevestigd zijn, die volgens Moskou die nen om Rusland te bedreigen. De Russen zijn er natuurlijk ook aller minst over te spreken dat Amerika met Tsjang Kai Sjek ook een overeenkomst sloot om op Formosa Amerikaanse luchtbases voor vliegtuigen met kern wapenen te vestigen. We zijn hiermee in Azië aangeland en vermelden slechts even de ontvangst van president Worosjilof van de Sovjet unie in Djakarta. Hij zal, na 3 weken in rood China verbleven te hebben, 2 we ken in Indonesië doorbrengen, maar prettig voor hem noch voor zijn gast heer Soekarno was, dat bij zijn aan komst felle anti-communistische beto gingen plaats hadden. Ten slotte zij vermeld, dat de beide Midden-Amerikaanse staten Nicaragua en Honduras, welke elkaar om ’n grens- verschil en waarschijnlijk om de olie die in het omstreden gebied gevonden is, te lijf gingen, door bemiddeling van de or ganisatie van Amerikaanse staten een wapenstilstand hebben gesloten. Goed afgelopen. De boottrein naar Hoek van Holland ontspoorde in het Centraal Station te Rotterdam. Geluk kig reed de trein langzaam, zodat de materiële schade vrij gering was en per soonlijke ongelukken niet voorkwa men. In de laatste dagen van de vorige week was de raad van ministers van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, dus van de Navo, te Bonn bijeen. Boze tongen beweren dat ditmaal de regeringsstad van West-Duitsland voor deze bijeenkomst was uitverkoren, omdat men dr. Adenauer graag in de Duitse verkiezingsstrijd het rugge- steuntje wilde verlenen, dat van het prestige van dit gewichtige Navo-lichaam uitgaat. Enigszins een tegenwicht dus tegen het Rus sische optreden, dat al maar poogt Adenauers positie te ondergraven en zijn Duitse verkiezingst&genstanders aan te moedigen. Prinses Beatrix-Poliofonds bestaat een jaar. Een jaar geleden, om precies te zijn op 3 mei 1956, werd het Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de Kin derverlamming, dat sinds kort de naam Prinses Beatrix-Poliofonds draagt, door de Directeur-Generaal van de Volksge zondheid, Prof. Dr. P. Muntendam, of ficieel geconstitueerd. Beslangrijke gift van Prinses Beatrix voor poliobestrijding. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix heeft zich met een zeer belangrijke jaarlijkse bijdrage als donatrice van het naar haar genoem de Nationaal Fonds voor de Bestrijding van de Kinderverlamming laten inschrij ven. Doel van dit fonds is de bestrijding van de oorzaak en gevolgen van de kin derverlamming in de ruimste zin des woords. Zoek maar uit. Van 20 tot en met 23 mei zal te Utrecht de zesde Internatio nale Vakbeurs voor Schoenen, Leder en aanverwante branches worden gehouden. Op deze vakbeurs, ondergebracht in de Jaarbeursgebouwen, zullen ongeveer 300 inzendingen van binnen- en buitenlandse firma’s, die door 142 exposanten zijn vertegenwoordigd, te bezichtigen zijn. De vloot gereed tot haringvangen. Za terdag en zondag, 18 en 19 mei a.s., wapperen de vlaggen op de fraai geschil derde loggers in Scheveningen, Vlaar- dingen en IJmuiden, waar ook de Kat- wijkse vloot ligt. Dan is het Vlaggetjes dag. Uitgebreide feestelijkheden zijn voor de zaterdag georganiseerd. Het ac cent valt dit jaar op IJmuiden. Daar zal de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten de wimpel voor de best verzorgde haring hijsen op Voor geheel-onthoudlng. Van maandag 13 mei tot zaterdag 18 mei zal de z.g. Mlauwe Week worden gehouden. De sluitingsdemonstratie is op de Tweede Pinksterdag, maandag 10 juni a.s. te Apeldoorn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1