roar KRISKRAS door Nederland PROBLEEM VAN IJSSELMEERVISSERIJ 25 JAAR NA ONTSTAAN NOG ACTUEEL 5 üs hjoed p p to sizzen Van de Friese Gouden filmpjes Tj. de J. Afsluitdijk was begin van het eind voor de vissers mg Fan de Martinytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND kaatsvelden 53e JAARGANG No. 37 DINSDAG 14 MEI 1957 Faber, Olivier 2de week van mei 1907 stean by de ündernimmer, Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Maandagmorgen om half vier liet de stadhuistoren een angstig brandgekiep horen. Het atelier van fotograaf S. Al- gera brandde geheel uit. Ten Brink’s Thee is de lekkerste. Van af 13 cent per ons. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Deze maand jubileert de Afsluitdijk, voor zover een dijk tenminste jubileren kan. De Afsluitdijk is 25 jaar oud en daarmee is tegelijk het vraagstuk van de ondergang der IJsselmeervisserij een kwart eeuw actueel. Met de voltooiing van de dijk, met de dichting van het laatste stroomgat bij d,e Vlieter op 28 mei 1932 begon de af takeling, die zich voor de vissers in sneller tempo voltrekt naarmate de nieuwe polders in het Usselmeer sneller groeien. Het Ijssel meer, de zee waaruit nu nog de bemanningen van ruim achthonderd schepen een bestaan moet halen, is zoet geworden en er is nieuw land in gewonnen. Want het gaat de vissers slecht en hun probleem wordt tragisch wanneer het dat al niet is. Het wordt een erezaak om hier afdoende maatregelen te treffen. - lië, Luxemburg en üs lan. bolle- De Euromerk hat yn Rome syn bislach De oorzaak hiervan moet aan verschil lende factoren worden toegeschreven: ’t koude en schrale weer had tot gevolg, dat in de landbouw weinig seizoenarbei ders nodig waren; de investeringsbeper- king in de sector cultuur-technische werken was eveneens van invloed; in de bouwnijverheid speelden de gevolgen van de zachte winter een rol, waardoor men was ingelopen op de orderportefeuille, terwijl hier en daar tekorten aan met selsteen optraden; in de sector water-, spoor- en wegenbouw waren de gevolgen van de bestedingsbeperking voelbaar; deze laatste factor doet zich ook gelden in d,e metaalnijverheid; de gang van za- (N.B.), de Heamielkoningin uit Bols ward en de Druivenkoningin uit Naald wijk zullen, vergezeld van hun gevolg, de intocht van de Nationale Zeilkoningin bijwonen. Ik kin gjin knipen om ’e hals forneare, sei de poep, doe soe er ophongen wurde. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het algemeen belang van ons volk heeft dat allemaal noodzakelijk gemaakt. Maar de nieuwe polders liggen op de beste palinggronden en de nieuwe pol ders zullen eerlang van het gehele Us selmeer nog maar een plas met een oppervlakte van 125.000 hectare over laten voor de vissers. Er zijn in de loop der jaren honderden IJsselmeervissers geweest, die het voorvaderlijk bedrijf vaarwel hebben gezegd, die genoodzaakt waren om met de handen, die gewend waren netten binnen te halen en het helmhout te omklemmen, iets anders te gaan doen, voor zover ze niet te oud waren. En straks zal er, zo heeft men uitgemaakt, nog maar ruimte zijn voor een goede vierhonderd schepen. Dat be tekent, dat nog meer dan de helft van de vissers van vandaag de dag naar een andere broodwinning zal moeten omzien. Is het een wonder, dat de vissers wel de noodzaak van de afsluiting zal be grijpen, maar dat er met het ontstaan van de nieuwe polders een vete is ge groeid tussen hen en het nieuwe land, dat hen het bestaan ontnam? slütdyk, yi mei de le meat wurk hat as yn it aide lan, sjocht Te Workum is een vrouw uit de werk mansstand onder plechtig gebeier van de klokken begraven. Anders valt zoiets alleen de gegoeden ten deel. De vrouw was echter de echtgenote van een lid van „Dragershulp” (onderafdeling van de Chr. Werkmansbond)De klokken werden door de leden gratis geluid. Voor waar een stap in de goede richting. Workum heeft 1000 jaar bestaan. Men hoopt het feest dienstbaar te maken aan de plaatselijke belangen. bijv, daalde de opbrengst van f 985.847.41 in 1952 tot f590.072.34 in 1953. Een aantal Makkumers schakelde om op de garnalenvangst op de Waddenzee, maar in Hindeloopen en Staveren en Lemmer liep de vloot achteruit, ’s Win ters moesten de vissers ondersteuning vragen en velen van hen werkten in D.U.W. en andere aanvullende werken. Het is bepaald tragisch om Urker vis sers, die vanouds het meest verknocht waren aan de zee, in ontginningswerken de spade te zien hanteren, en dat is wellicht de beste demonstratie van de nood van de IJsselmeervissers. Niet al leen de verkleining van het IJsselmeer, maar ook de kuilvisserij, die veel jonge vis doodt, hebben de visserij schade ge daan. Men wil het nu zoeken in afvloei ing van de vissers, een pensioen voor de oudsten, een steun voor omscholing voor Verrassende zege van en Groen. 5 p.k. brachten snelverkeer in moeilijk heden. A.N.W.B.-wegenwacht Kersten, die dienst doet op de drukke route Arnhem-Elten, haalde ter hoogte van Babberich een lange stoet auto’s in, die zich in uiterst langzam tempo voortbe woog. Toen hij naar de kop van de groep reed, om eens poolshoogte te ne men, bemerkte hg tot zijn verbazing 5 paarden die voor de auto’s uitdraafden en de gehele breedte van de weg in be slag namen. Door uiterst links van de weg over het rijwielpad te rijden, wist hij vóór de paarden te komen, die, ge schrokken, er onmiddellijk in snelle vaart vandoor gingen. De wegenwacht voerde ook zijn tempo stevig op en nam een flinke voorsprong. Op enige af stand, bij een landweg, zette hij zijn motor aan de kant en wachtte toen mid den op de weg de hollende paarden op, die hij vervolgens de zijweg wist in te drgven. Toevallig kwam deze uit bij een boerderij en hier gelukte het hem de schichtige dieren tot stilstand te bren gen. Goede tijd is voorbij. Niemand kan beweren, dat de IJssel- meervissers, of: het volk van Flevo, zo als de Amsterdamse journalist Fred. Thomas hen blijft noemen, vroeger de gebraden duiven in de mond vlogen, maar er was vis genoeg en in zoverre was het begin van deze eeuw een goede tijd. Dat was in de dagen, dat er in Wor kum een paar dozijn schepen wyen, Hindeloopen had nog 67 schepen en Sta veren 60, waarvan ettelijke van de be faamde Staverse jollen, die men nu be halve in het scheepvaartmuseum te Enkhuizen vergeefs zoekt. Gaasterland had nog rond dertig schepen, H. O. N. zelfs 84, evenals Lemsterland. Dat waren de dagen, waarin de vissers haring en ansjovis en bot vingen en waarin zij dagelijks aan boord paling bakten naar eigen recept: de mootjes schoongemaakte paling in de koekenpan in eigen vet gaar laten smoren, en geen geknoei met schijfjes citroen en marga rine enz., het waren de dagen, waarin men van vader op zoon het oude vak beoefende. Het verliespercentage van de gasfabriek te Bolsward is in het afgelopen jaar gedaald van 8.93 tot 7.29 De eind- rekening biedt een voordelig saldo van f 2528.24. Eind december waren er 130 lantaarns voor de publieke verlichting in dienst. de jongsten en vergunningen voor het vissen voor de anderen. Het is tijd, dat de keerzijde van de medalje, die Neder land zich met de bouw der Afsluitdijk en de inpolderingen verwierf, wordt op gepoetst, met andere woorden: dat nu de IJsselmeervissers royaal tegemoet wordt gekomen. De ereschuld die Neder land jegens de vissers op zich nam toen de Afsluitdijk een feit werd, is nu een kwart eeuw oud en moet worden afge lost. Er is in de afgelopen jaren veel over gesproken, maar het tempo was laag. Wil men voor de overblijvende vissers zo goed mogelijke kansen schep pen, dan is verder een uitgebreid onder zoek naar het reilen en zeilen van de visstand in het Usselmeer nodig, en het mag slechts verbazing wekken, dat een dergelijk onderzoek nog niet werd inge steld. Schetsplan Beatrixoord goedgekeurd. De Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft bij schrijven van 7 mei 1957 verklaard zich te kunnen verenigen met het door het bestuur van Beatrix- oord ingezonden schetsplan. Hrj geeft ’t bestuur in overweging de rijksgoedkeu- ring ingevolge de Wederopbouwwet aan te vragen, zodra het plan nader is uit gewerkt. 50.— 42.— 40.10 39.50 37.60 36.40 36.10 34.30 32.60 32.10 29.80 sjen, dat de posysje fan Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad keal ta, dy huzen foar sokke prizen bou- we to litten. Mar hwat is it oars ütkomd en hwat is dat saneamde bollekeal in leaf koukealtsje wurden. Net wy, mar de Op het kerkhof te Londen is door een boer een levend begravene ontdekt, een 30-jarige vrouw. De boer ging ’s avonds laat langs het kerkhof, toen hij geklop en hulpgeroep hoorde. Hij kwam te hulp en opende de kist, waaruit het geluid kwam. De levend begravene, die de vo rige dag schijndood ter aarde was be steld, sprong op, viel in onmacht neer en was dood. In het lijkkleed waren een aantal scheuren, die als bewijs golden van de wanhopige pogingen van de on gelukkige om vrij te komen. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 4208 tot 3430, metaalarbei ders van 1251 tot 1156, hotelpersoneel van 1020 tot 594, transportpersoneel van 1526 tot 1228 en losse arbeiders van 2793 tot 2499. Het aantal werkloze land arbeiders nam van 2813 toe tot 3479. Het aantal ingeschreven minder-ge- schikten daalde van 10.285 tot 9804. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel steeg van 60.869 tot 61.723. allnnich op de hanrem stiet. De „beste dingsbeperking” kin de dingen mar ta in bipaelde hichte keare, de drang om de dingen docks to dwaen wurdt alle dagen sterker. Hwant sizze de foarstanners, alles Wie maakt van vissers landrotten Toen kwam de Afsluitdijk en men re kende op een teruggang van de visserij. Er mocht aan het werk geen smet kle ven, zo werd betoogd en er kwam een Zuiderzeesteunwet, waardoor de vissers, die zouden moeten afvloeien, tegemoet gekomen konden worden. Ettelijke vis sers kregen op grond hiervan een uitke ring. Het waren de oudsten van de vrije vissers, maar de uitkering was te laag en vormde een beschamende vorm van armenzorg. Men kon echter ook steun krijgen voor het omschakelen van het bedrijf en voor de jongeren was een uit kering voor studie mogelijk. Maar wie maakt van vrije vissers, die het vak van hun voorvaderen leerden, die het vrije water en de ondiepten kennen als hun broekzak, wie maakt van hen landrot ten? Zeker, de wet heeft zekere resul taten gehad, maar niet voldoende. Het leek aanvankelijk namelijk helemaal niet zo slecht met de visserij. De snoekbaars ontwikkelde zich gunstig en de paling bleef komen. Edoch, het Usselmeer werd kleiner en het aantal vissers was te groot, temeer, omdat ettelijken van hen in het oude vak waren teruggekeerd, toen het in de dertiger jaren goed ging. Pas na de oorlog kwam de ommekeer en tekende zich de catastrophe goed af. Arbeidsreserve in april gedaald. In de loop van de maand april daalde onder invloed van het seizoen het aantal werk loze mannen van 28.563 tot 26.416, ter wijl de bezetting van de aanvullende werken afnam van 15.678 ot 12.291. De totale geregistreerde arbeidsreserve daalde hierdoor van 44.241 met 5534 tot 38.707. Eind april van het vorig jaar lag de geregistreerde arbeidsreserve ruim 3500 lager. Jaarbeursterrein Croeselaan volledig be zet. Uit de inschrijving voor de grote Nationale Landbouwexpositie, die van 24 tot en met 29 juni a.s. te Utrecht op het Jaarbeursterrein aan de Croese laan wordt gehoudeh, blijkt dat de ko mende Nationale landbouwexpositie in haar onderdelen representatief zal zijn voor elke agrarische bedrijfsgroep. To taal hebben zich 218 deelnemers gemeld, die voor de tentoonstelling van machi nes, werktuigen en produkten gezamen lijk een expositie-oppervlakte van ruim 26000 M.2 benodigen. (Bij de laatste, in 1955 gehouden Landbouwbeurs bedroeg de bezette expositieruimte ongeveer 20.000 M.2). Intocht zeilkoningin. Op zaterdag 25 mei wordt de Nationale Zeilkoningin, Mevr. A. v. d. Steegv. d. Meer inge haald. Mevr. A. v. d. Steeg-v. d. Meer die het vorig jaar met de bekende zei ler Siep v. d. Steeg in het huwelijk trad, heeft onder haar meisjesnaam Annie v. d. Meer vele triomphen als kortebaan- rijdster gevierd. Als hofdames funge ren mej. Treesje Selva en Anita Kabel uit Leeuwarden. De Lichtkoningin uit Beek (L.), de Kersenkoningin uit Mirelo krige en mei inkele wiken spilet dizze saek yn de Steaten-Generael. Oft dit de goede wei is, wol ik foar dit momint wêze litte, it stiet nou al wol fêst, dat bouwers en keapers fan doe, ha gelyk Nederlan dit fordrach goedkarre sil. En dan kin men der ek wis fan wêze, dat it priispeil fan de lanbou net op it Neder- lansk peil komme sil, mar oplutsen wurdt nei dat fan de greate lannen. Dat haldt dus yn, dat wy der mar mei Openingspartij Vrije Samenstelling te Stiens. sje der tige goed foar stiet. Allinnich Denemarken sit jit in pear goune leger. Nou wit men, dat der tige hurd wurke masines ijir oan ’e Singel boud wurdt oan per avond; tijen pet Ook de gaat deze week van start, n.l. donderdag avond half zeven. Tenslotte vindt de eerste ledenpartij voor seniores plaats op zaterdag a.s., aanvang 2 uur; aangifte tot vrijdagavond 7 uur ken in de genoemde bedrijfstakken was ten slotte van Invloed op de werkgele genheid voor losse arbeiders en trans- portpersoneel. De relatieve werkloosheid was eind april het hoogst in Drente met 20 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 4, terwijl het rijksgemiddelde 8 bedroeg tegen 9 op 31 mrt. Het aantal als werrkloos in geschreven vrouwen daalde van 3080 tot 2826. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 37.363 t. 37.640. Luchtpost voor m.s. „Oranje”. In ver band met de gewijzigde route van het m.s. „Oranje” zijn de tijdstippen waar op de luchtpost-correspondentie aan de passagiers en de opvarenden kan wor den gezonden gewijzigd. De data geven aan wanneer de correspondentie uiter lijk per post moet zijn bezorgd.. Aden (14 mei), Colombo (18 mei), Belawan (20 mei), Singapore (22 mei) en Djakarta (24 mei). gelyk. Ik wit jit skoan; njir o waerden, hoe’n opskuor it joech, doe’t West-Dütsklan, België, Frankryk, Ita- men dêrfan de prizen hearde. It like al- lië, Luxemburg en üs lan. leman my seis likegoed in 1 Kaatsnieuws uit eigen plaats. Hoewel er reeds enige weken op het ter rein aan het Oordje wordt geoefend, start de kaatsver. „Bolsward” deze week met haar wedstrijden. Om te beginnen wordt dinsdag (vandaag) de eerste com petitie voor seniores gespeeld. Aanvang 6.45 uur. Voorlopig één partij na de vierde speeldag 2 par- :r avond. competitie voor de jongensleden Hwat bat Deze foto van de vroeger alledaagse bedrijvigheid in de haven van Lemmer is nu zo langzamerhand zeldzaam geworden. De afsluiting van het Ussel meer kostte méér dan tientallen miljoenen, namelijk ook het bestaan van het grootste deel van de IJsselmeervissers. Dalende vangsten, stijgende nood. In 1952 bijv, werd er op het gehele Us selmeer 15.5 miljoen kilo vis gevangen, maar een jaar later was dat rond 13.8 miljoen. De opbrengst daalde van tien tot rond acht miljoen gulden. In de plaatsen langs de Friese IJsselmeerkust was het beeld ongunstiger dan aan de andere kant- van het meer. In Makkum syn bern allinnich to stean foar i( bi- driuw. Us buorkerijen fan 60, 70 en 80 pounsmiet wurde bidriuwen foar ien hüshalding. Op lang sicht is de boere- arbeider in fordwinend birop.’Hoe lang de oergongstiid jit duorje sil, wit ik net, mar de finale is net langer ünwis. De feiten sprekke derfoar in to düdlike tael. Efkes oan de oare kant fan de óf- m de Wieringermar, hwer’t men leanen en arbeidsforsjenning jit men de biweging wol. Ik wie forline wike by in greate ymporteur fan lanbou- masines dêrre. Hv neamde my fiif boe ren, dy’t in moderne combine oanskaft hiene, dizze wike. Masines fan 32000 goune it stik allinnich foar it rispen en terskjen fan de frucht. Dizze machtige lik. meane en terskje tagelyk en it ekonomysk ienmeitsjen fan rinne op in Dieselmotor. Yn in pear fla- T- i 'gen bringe hja it sied fan in fikse pleats yn ’e hüs. Dêr wie ien boer mei 72 ha (trije kavels fan 24 ha) dy’t neist syn greate soan jit ien fêste arbeider hie op dizze boupleats fan 200 pounsmiet. Der sille wol bipaelde wurksumheden wêze, dy’t sa’n boer oannimme lit, mar it te kent de situaesje Op sa’n pleats wie foar de oarloch in foech legerke arbeiders. Mar mei de traktoaren komme hoe lan ger hoe breder masines oant wurk mei sjedzjen en skjinhalden, mei ploegjen en didzjen as bislüt komme de machtige kombines om it spul yn ien kear to bi- jêdden. De forskouwingen gean troch. Keappri- zen en hieren komme ek wer yn de Stream torjochte. It kin net ütbliuwe. De boukosten wurde fabeleftich mar oan de oar ekant fan de grinzen binne hja jit folie djürder. Yn üs lan binne hja nou seis kear sa heech as foar de oarloch, mient men dan, dat it gebrük fan dizze dingen sahwat foar itselde kin? Yn Rot terdam dogge de nije arbeiderswenten (boud neffens de Wentewet) al 23 goune wyks. Yn skyn wurdt it lean bi- telle neffens de regearingsbitingsten, mar yn wierheit geane hja der fier hop pe. Taslaggen foar dit en foar dat, for- goedingen foar alles en noch hwat om de arbeiders mar net kwyt to wurden. En der is skreauwend forlet fan mear arbei ders. Den wenningneed is yn dy stêdden jit greater as krekt nei de oarloch, hja witte harren gjin ried ek al stiet röunom alles yn de steigers. De süging op it agrarysk plattelan giet troch, de leanen bliuwe omheech gean, de prizen fan it selde, alle bipalingen en foarskriften kinne it libben net keare. En it ekono mysk libben is yn in revolüsjonaire biwe ging. De eagen meije op it heden wol wiid iepen stean by de ündernimmer, hwant de tiid makket it harren net mak- een eerst. Partuur Schuil stelde teleur door van 9 te verliezen door buitenslaan van Schuil op 5-5 2-6. Partuur 11 won op 5-5 6-0. Tweede omloop: 1-4, 6-8, 9-11. Stavinga c.s. schenen gemakkelijk te zul len winnen, maar toen het even begon te haperen, roken de oude rotten Olivier en Groen hun kans en zetten enthou siast de achtervolging in; Stavinga c.s. raakten hierdoor uit hun spel en verloren door een voorslag van Stavinga op 5-5. 2-6. Met de parturen 6 en 8 kwamen weer twee favorieten tegen elkaar in het veld. Hoekstra cs. bereikten het peil van de eerste omloop niet meer; vooral de op slag van Hoekstra was zwak. Prima spel van Veldkamp kon de partij niet redden; ze brachten het dan ook niet verder dan de helft. Parturen 9 en 11 speelden een meer spannende dan fraaie partij, die uit eindelijk door 9 werd gewonnen op de stand 5-5 6-0. Om de prijzen ging het nu tussen de parturen 4 en 8, terwijl 9 bleef staan. De demi-finale werd een daverende verras sing. Hebben v. d. Leest c.s. hun tegen partij onderschat? Feit is het, dat het ware vuur ontbrak, in-tegenstelling bij Olivier en Groen, die door hun enthou siasme volkomen gelijke tred hielden met hun sterke tegenstanders; Faber steunde zijn makkers met prima opslag en, met alles aan de hang, bezorgde hij met een zitbal zijn partuur de overwinning. De finale ging dus tussen de tweede klas parturen 9 en 4. De grotere erva ring en taktiek van Olivier en Groen gaf in deze partij de doorslag, terwijl ook nu weer Faber met sterke en zekere op slag er aan meewerkte, dat de zege geen oogenblik in gevaar is geweest. Hoe Bouwma c.s. zich ook weerden, op de stand 3-5 2-6 moesten ze capituleren. De uitslag was: 1. J. Faber, S. Olivier, G. Groen. 2. S. Bouwma, K. Nauta, H. Seerden. 3. M. v. d. Leest, Joh. Jansen, J. Venema. De koningsprijs was voor J. Faber. it 'bigjin west hat fan dingen, dy’t rekkenje kinne, dat de hege prizen, sa't :ommende wei binne. En koe men it üs taliket, jit heger wurde sille. Hegere prizen bits jut ek wer hegere leanen, dat witte wy sa wol en dus hoecht it gjin nij to dwaen as wy mei in jier twa, hündert goune foar in arbeider op it kleed lizze moatte en alles navenant. Dat sille dy minsken dan ek fortsjinje moatte by de hegere prizen en kosten. Mar dan folget der wer üt, dat de nou al sterk wurk- wy ris sjogge jende tendins om arbeidskrêft troch me- chanyskekrêft to forfangen, trochgean Als er voor de kaatssport een toto be stond, zou voor de zondag in Stiens ge speelde wedstrijd le klas vrije samen stelling zeer zeker door niemand de juiste uitslag zijn geraden. Immers, de le en 2e prijs gingen naar tweede klas parturen. Door de harde wind stond het spel niet op hoog peil, maar de spanning ver goedde veel, want de meeste partijen ein digden op de stand 5-4 of 5-5. Twaalf parturen stonden op de lijst; de samenstelling was als volgt: 1. J. Stavinga, S. v. d. Zee, H. Bultje. 2. K. Wassenaar, Joh. Zijlstra, J. Tolsma. 3. M. v. d. Weerd, P. Zwart, J. Pander. 4. J. Faber, S. Olivier, G. Groen. 5. J. v. Sinderen, F. Helfrich, R. Kuiper. 6. R. Hoekstra, A. Veldkamp, W .Vliet- stra. 7. J. Sijtsma, A. Rinia, H. Gjaltema. 8. M. v. d. Leest, Joh. Jansen, J. Venema. 9. S. Bouwma, H. Nauta, H. Seerden. 10 .H. Schuil, W. Wieling, J. Dijkstra. 11, H. Brouwers, S. Travaille, A. Bouma. 12. P. Schuil, D. Miedema, D. Smedinga. H. Schuil, die zoals eerder gemeld, geen toestemming heeft om als voorinse uit te komen in partuur v. Sinderen-Kuiper, toonde toch te veel liefde voor de kaats sport te hebben, om gevolg te geven aan zijn voornemen om niet uit te ko men, en had een partuur gevormd met Wieling en J. Dijkstra. Na een 0-4 achterstand herstelde 2 zich wel, maar verloor toch op de stand 4-5 6-6. In de partij tussen 3 en 4 kwam alles aan de hang, op welke stand v d. Weerd het perk miste. De twee sterke parturen 5 en 6 speelden een prima partij; tot twe spel gelijk ontliepen beide partijen elkaar niets; daarna weerden Veldkamp en Vlietstra zich in het perk zo geducht, dat er voor 5 geen houden meer aan was, en op 4-5 2-6 sneuvelden. v. d. Leest c.s. gunde partuur 7 slechts bij K. Falkena’s boekhandel. krige. De foroaringen yn de lanbou binne ek lang net ta stilstan komd. Ik soe sizze, krekt oarsom. It liket der hjoed op, dat alles hwat oant nou ta bard is, allinnich mar i op kommende wei binne. En nou mar sizze, hoe’t it krekt komme sil! Mar, dat rédt gjinien op, hoe’t hy syn bést ek docht troch de dize nei de kom mende dingen to dikerjen. Wol stiet fêst, dat de dingen hoe langer hoe mear meimekoar forboun binne en dat it priis peil yn üs lan ek aloan mear mei dat fan de oaren op en óf gean sil. Dêrom is it net sünder bitsjutting as - hoe’t it der yn oare lannen foar stiet. Oan de han fan in ündersyk fan dr. van sil. Ik meitsje my yn dit opsicht gjin il- Hasselbach yn in dütske krante publiseard lüzje, de boer komt yn dizze hoeke mei docht it bliken, dat de gemiddelde priis, dy’t de boer kriget foar syn produkten der sa ütsjocht. Switserlan Ingelan Noarwein Sweden Italië West-Dütsklan Frankryk België Eastenryk NEDERLAN Denemarken Hjirüt kin men üs lanbou üt it eachpunt fan konkurrin- DE FORSKOUWINGEN GEAN TROCH Der is nei de oarloch yn de lanbou al in hiel bulte foroare, wy bigjinne in kwar- tsje foar de molke al wer hiel normael to finen en de boeren sjogge al üt nei in skelling. Mei de leanen is it net oars. Alderen keart it hert yn it liif om as hja de leankosten hearre, mar de measten fine it langer neat bysunders. It spul glydt fierder as in aide auto dy’t op d* -v-- rki bipaelde hichte keare, de drang dingen dochs to dwaen wurdt all sterker. Hwant sizze de foarstanners, alles hwat dien is, blykt hyltiten minder djür to wêzen as hwat jit dien wurde moat. En hja hawwe hoe’t de huzen

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1