DE RUSSEN GAAN HUN BEDRIJFSLEVEN DECENTRALISEREN KRIS-KRAS door Nederland VRIENDSCHAPSVERDRAG MET AMERIKA AANVAARD üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG VRIJDAG 17 MEI 1957 No. 38 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht De ontwapeningskwestie thans binnen de grenzen der praktische politiek Zilveren filmpjes Kastanje Hwat hat Qaoe Skroar Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo KAMEROVERZICHT PYT l Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Door de talrijke ontslagen is de werke loosheid in de mijnstreek groot. 3de week van mei 1932 In de Hid Herostraat is door de fa. Wed. Huitema voor rekening van de heer H. Reinsma een huis met bakkerij gebouwd. Er zijn thans op de 1000 inwoners reeds 67 bezitters van een radiotoestel. De heer J. Wijma heeft in het hoekhuis Schildwijk, v.h. Albinowinkel, een nieu we kapperszaak gesticht. Chroesjtsjew heeft in d,e Opperste Sovjet in een langademige rede de plannen voor deze decentralisatie en reorganisatie uiteengezet. Was in de aanvang van de industrialisatie in de Sovjetunie het pro- duktie-apparaat vooral geconcentreerd in gebieden welke betrek kelijk dicht onder het bereik van Moskou lagen, zodat de centrale leiding dat apparaat vast in de hand had, men wil de industrie nu sterk spreiden, een proces, dat trouwens allang aan de gang was, maar dat thans op reusachtige schaal ter hand zal worden genomen. De Ronde van Ne derland. Finish van de laatste étappe in het Olympisch Sta dion te Amster dam. Tijdens de huldi ging, rechts Rik van Looy (win naar algemeen klassement) en links Arie Voor- ting (winnaar van het militair klas sement). vaarders gaan nu weer via het Suez- kanaal varen en de meeste andere zee varende landen zullen dat voorbeeld om concurrentie-overwegingen wel volgen. De capitulatie voor Nasser heeft de En gelse conservatieve partij intussen 8 parlementsleden gekost. Zij rebelleerden tegen Macmillans besluit en zullen in het vervolg als onafhankelijke leden stemmen. Misschien zal alleen Frankrijk nog niet toegevene, het wacht op ’t door Mollet beloofde vervolg van de Suez- kwestie. En dat kan dezer dagen komen want de Israëliërs hebben nog eens be kend gemaakt, dat ze spoedig een hun ner schepen door het kanaal zullen zen den en Nasser dus zullen uitdagen; de Fransen schijnen Israël hun steun te hebben toegezegd. Het overleg van de secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld in Israël vorige week gevoerd, schijnt dus geen bevredigend resultaat te hebben opge leverd. Hammarskjoeld kon Israel te genover eventuele beloften van dit land om de scheepvaartkwestie niet op de spits te drijven, blijkbaar geen concessie van Egypte inzake opheffing van de oorlogstoestand aanbieden. Minister Dulles heeft nog eens erkend, dat Israel recht had op de doorvaart, maar verklaarde, zich tegen gebruik van geweld. Bedeelde hij daarmee alleen het Israëlisch geweld om de doorvaart des noods te forceren of ook het Egyptisch om de Israëlische doorvaart eventueel te voorkomen? Hwer lit de bloei har ’t moaiste jilde? De tulpen prielje dünkerread, It giel leit oer de koalsiedfjilden, It pompeblêd grienet de sleat. Troch alles kin it hert biruorre, Mar nearne sil it sa klear fornomd, As - mids de lytse stille buorren, Kastanjebeam, mei rynske blom. De bylden komm’ op en fordwine, It deistich libben bünt en drok, Hjoed kin it aide lokje en bine, Moam jeij’ wy nei it nije lok. Flechtich allyk de wolkens driuwe, Bros lyk it wite weagenskom, Mar jimmer sil dit doarpsbyld bliuwe: Kastanjebeam, mei rynske blom. In aei is in aei, sei de poep en hy krige ’t greatste. Bij het gemiddelde vetprocent van 3.3 ontvangen de Friese boeren thans 3.3 x 60 of wel 198 cent per 100 kg melk, dit is nog geen 2 cent per liter. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 wijze, waarop in Nederland verschillen de zeedijken met moderne middelen be schermd worden. O.a. de zeedijk van Oudenhorn, die bedekt is met betonnen stenen, die op vernuftige manier elkaar Vasthouden en door ongeschoolde arbei ders aangebracht kunnen worden. Elke steen is 30 x 30 x 25 cm. groot. Som mige zijn hoger en worden ter afwisse ling gebruikt om de golfslag te breken. Eén vierkante meter dijkbekleding weegt op deze wijze ongeveer 590 kilo. Alvo rens de stenen aan te brengen, wordt het dijklichaam voorzien van een laagje zand (slechts 1% centimeter)voegen, aanvullen of stenen aanstampen is over bodig. Op een boerenboelgoed te Arum bracht de goedkoopste koe niet meer op dan f 60.—. Prinses Juliana heeft opnieuw een gift van f30.000 beschikbaar gesteld voor ’t Nationaal Crisiscomité. Lustnim-metselwedstrijden om zilveren troffel. De nationale wedstrijden in met selen worden dit jaar, voor de vijfde maal in successie, gehouden op 9 en 10 juli a.s. in de Ahoy-hallen te Rotter dam. Sinds de eerste wedstrijden door de Vereniging „De Nederlandse Bak- steen-industrie” in samenwerking met het Bouwcentrum werden georganiseerd, met het doel de animo voor het metsel- ambacht te stimuleren en de kwaliteit van het metselwerk op te voeren, is het aantal technische scholen, waaraan de cursus metselen als vak aan de lesroos ter werd toegevoegd, gestaag gegroeid. Viermaal is in steeds grotere tenten, op geslagen bij het Bouwcentrum, om de zilveren troffel reeds gestreden. Inplaats van een twintigtal ministeries, welke ’t Russische industriële apparaat thans vanuit Moskou leiden, komen er naast de Gosplan, dat de algemene lei ding van de economie krijgt, 92 natio nale economische raden, d. w. z. regio nale raden in de verschillende republie ken der Sovjetunie. Iedere raad zal toe zicht houden op een bepaalde tak van industrie. Chroesjtsjew meent, dat deze nieuwe indeling de opvoering der pro- duktien ten goede zal komen, omdat er thans te veel ambtenaren er zijn er totaal 850.000 in de Sovjetunie zijn, die toezien op het werk van andere Russen. Het is intussen de vraag of deze bureau cratie, welke volgens de Russen verhin dert dat het heetbegeerde doel, n.l. het voorbijstreven van de Amerikaanse in dustriële produktie, snel wordt bereikt, door de voorgestelde maatregelen ter zijde gesteld zal worden. In de nationale economische raden zal immers ook weer de neiging ontstaan om zoveel mogelijk ambtenaren aan te trekken opdat alles toch vooral in de perfectie zal geschieden, Bovendien wordt niet alle centraal-departementale bemoeienis met de industrie afgeschaft, de schatting is dat deze slechts met een derde wordt ingekrompen. Overigens heeft de kritiek op Chroesjtsjews plannen, die al ge ruime tijd geleden waren aange- kondigd, zich op voor Rusland merkwaardig openhartige wijze kunnen uiten in de pers. Ook daarin kwam de vrees tot uitdruk king dat deze plannen niet de juiste wa ren om tegen de steeds verder om zich heen grijpende bureaucratie een dajn op te werpen; men vreesde voor een ver dere groei van het ambtenarenappa raat en toonde zich bezorgd over moge lijke moeilijkheden bij de verzorging van de ene industrie met de produkten van de andere, nu ze zelfstandiger van el kaar worden. Het nieuwe lichaam, dat de centrale leiding zal hebben, de Gos plan, komt onder een tot nog toe vrij onbekende figuur, n.l. Koezlin, wiens ster op miraculeuze wijze is omhoog ge schoten en die nu meteen te midden van de eerste rangs sovjetautoriteiten opduikt als eerste plaatsvervangend pre mier. In de Russische pers is ook de Vrees geuit, dat het tussen de Gosplan en al die regionale raden wel eens tot heftige wrijving kan komen, omdat deze raden nationale zijn en iedere sovjet republiek zal trachten zo’n raad een zo zelfstandig mogelijke houding tegenover het centrale gezag te doen aannemen. Inderdaad lijkt de positie van Koezlin niet te benijden. Want hij zal niet alleen met deze overvloed aan regionale raden te doen krijgen, maar waarschijnlijk ook met een zekere mate van oppositie van de eigenlijke leiders der grote fabrie ken, met een „kapitalistische” term ge noemd de managers, die, zoals uit de Russische pers blijkt, gehoopt hadden, dat de decentralisatie niet zou hebben geleid tot een verplaatsing van het amb tenarenapparaat van Moskou naar de streken waar de industrieën gevestigd zijn, maar dat het voor een belangrijk deel zou zijn opgeheven zodat de ambte naar de manager niet meer in zijn be leid zou beknotten. Er zijn dan ook com mentatoren die verwachten, dat Chroesj tsjews reorganisatie niet afdoend zal zijn doch slechts een overgangstoestand zal inluiden naar een periode, waarin de managers in Rusland de toon zullen aangeven. Intussen kan de Duitsers tot troost zjjn, dat de hereniging niet de enige kwestie is, welke tot oplos sing zal moeten worden gebracht voor aan ’n ontwapeningsakkoord kan worden gedacht. Daar is ook nog steeds zoiets als het Midden Oosten, welke kwestie de Sov jetunie misschien zelfs eerder naar vo ren zal brengen dan Amerika, dat het daar immers met zijn nieuwe politiek de laatste nogal naar de vleze is ge gaan. De poging van Nasser om zich in het Midden Oosten de hegemonie te ver schaffen is ditmaal niet gelukt, de Rus sische pionnen Egypte en Syrië zijn in het defensief gedrongen. Als een pleis ter op de wonde kan Nasser zijn over winning in de Suezkanaal-kwestie be schouwen. Na de Ver. Staten heeft ook Engeland gecapituleerd; ook de Engelse koop- Na een debat van bijna twee dagen heeft de Tweede Kamer deze week het vriendschapsverdrag met de Verenigde Staten met 120 tegen 12 stemmen aanvaard. Tot die twaalf tegenstemmers behoren o.a. de communisten, die nu eenmaal zeer onvriendelijk staan tegen over de Verenigde Staten. Alle andere fracties in ons Parlement zijn echter van mening, dat het lidmaatschap van Amerika van de Navo fundamenteel is voor onze verhouding met dit land dat tevens onze machtigste bondgenoot is. Ondanks de vele kritiek op de buitenlandse politiek van Amerika ziet de overgrote meerderheid dit land terecht als de grote verdediger van de Westerse beschaving. dan maar zo amenderen, dat elke twijfel zou zjjn uitgesloten. Maar daar hadden de vertegenwoordi gers van de k.v.p.- en v.v.d.-fracties geen enkele behoefte aan. Zij lieten de strijdvraag liever onbeslist. Zo bleef het ja van de regering en de meerderheid der Kamer staan tegenover de twijfel van liberalen en rooms-katholieken. Dit alles betekende niet, dat het vriend schapsverdrag maar een ogenblik in ge vaar heeft verkeerd, want ondanks alle verschillen over de processievrijheid wa ren de k.v.p.- en liberale fracties van plan voor dit verdrag te stemmen. De socialistische afgevaardigde, de heer De Kadt, kon niet begrijpen waarom dit vraagstuk dan juist bij dit verdrag aan de orde werd gesteld. En de heer Beer- nink (c.h.) vroeg waarom er ook niet uitvoerig gediscussieerd wordt over de rechtspositie van de handelsreiziger. De heer De Kadt zeide het in de tweede ronde nog duidelijker: de k.v.p. is bezig de bok te melken en de heer Oud houdt er de zeef onder. Maar ja, dat is een kwestie van politieke waardering. De driemansfractie der s.g.p. heeft dit debat uiteraard met bijzondere belang stelling gevolgd. De s.g.p. strijdt tegen de „verroomsing” van het land en is Natürbyld, dat it doarp forfraeijet, Hy draecht al mear as hündert jier Syn breidskleed - elke nije Maeije, Yn sêfte roasich-wite sier. Elk is bitsjoend as hja der pronket, Nei moannen heal yn winterslom, (De Aide sealtektoer der njonken) Kastanjebeam, mei rynske blom. ter ingenomen zijn met deze Russische plannen, welke de betekenis van Siberië als wapenarsenaal verhogen en een even tuele oorlog met atoomwapenen ook maar weer dichter gij hun deur brengt. En daarmee zitten we dan eigenlijk al weer midden in de kwestie van het ge bruik dezer wapenen, waarover ook de vorige week de discussie, ook in het Westen, druk werd voortgezet. Misschien sloeg de commentator die be toogde dat het gesprek echter niet over conventionele of atoomwapenen dient te gaan, maar over wapenen of geen wa penen, de spijker wel op de kop. Vooral nu de Amerikaanse generaal Grünther, voormalig opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, verklaarde, dat in de toekomst elk lo caal conflict waarschijnlijk tot een we reldoorlog zal uitgroeien en zijn opvol ger generaal Norstad kort en bondig meedeelde, dat, als er een oorlog uit breekt, de Navo desnoods de eerste zal zijn om atoomwapenen te gebruiken. Als volken door agressie van een tegen stander in hun bestaan worden bedreigd, grijpen zij naar de wapenen, waarmee zij de agressor het meest effectief te lijf kunnen gaan en nu de atoomwape nen er zijn is er geen terug meer op de weg. Alleen de afschaffing van alle wapenen, dus totale ontwapening bin nen een waterdicht contrólesysteem, kan een eind maken aan een bewapenings wedloop, die de laatste jaren ook wat de kosten aangaat een verbijsterende omvang heeft aangenomen. Het is, gezien deze situatie, geen wonder, dat de kwestie der ont wapening thans binnen de sfeer van de praktische politiek is ge komen en dat men daarnaast dan extra aandacht schenkt aan de zaken, welke zozeer een strijdpunt in de wereldpolitiek vormen, dat ze eerst uit de weg moeten wor den geruimd, voordat een basis gevormd kan worden waarop het ontwapeningsvraagstuk kan wor den benaderd. Zo’n strijdpunt Is wat Europa betreft, de hereniging van Duitsland. In West-Duitsland nu sluimerde al ja renlang de vrees, dat de twee wereld machten, de Ver. Staten en de Sovjet unie, tenslotte wel eens tot een akkoord zouden kunnen komen over de ontwa pening, na een verdeling van de wereld in wederzijdse invloedssferen, waarin wat Europa betreft, Duitsland verdeeld zou blijven. Dr. Adenauer koesterde zelf enigszins een dergelijk wantrouwen omtrent de Engelse politiek, dat ver sterkt werd door het besluit van Lon den om zijn defensie geheel te baseren op het systeem der afschrikking, zodat het er wel wat op geleek, dat de Engel- sen hun handen van het vasteland van Europa aftrokken. Over dat nieuwe En gelse defensie-systeem zijn ook harde noten gekraakt in het parlement der West Europese Unie, doch we laten dit thans ter zijde. Nu is de Engelse premier Macmillan de vorige week in Bonn bij dr. Adenauer op bezoek geweest en de heren hebben allerlei kwesties besproken, zowel poli tieke, militaire als economische. De En gelsman schijnt te Bonn wel de indruk gewekt te hebben dat zijn politiek er inderdaad wel op gericht is inniger met het Europese vasteland samen te wer ken dan die van vorige Engelse rege ringen, maar men behield te Bonn toch ook wel de overtuiging, dat Engeland nog altijd de illusie heeft een zelfstan dige grote mogendheidspolitiek te kun nen voeren, zonder dus al te innige bin dingen aan het vasteland en met een zekere vrijheid van beweging ten op zichte van het vraagstuk der Duitse een heid. De ongerustheid over deze zaak steeg in het begin dezer week in West- Duitsland ten top toen Duitse bladen be richten brachten dat de Ver. Staten be- Benoemd tot hoofd der Vrije school met de Bijbel te Lemmer, de heer F. Schu- rer te Amsterdam. Op grond van zijn propaganda voor de vredesbeweging werd de heer Schurer eerder ontslagen als onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Lemmer. en De Jong’s Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Opheffing scheepvaartrechten op de provinciale vaarwaters. Omtrent de fi nanciële regeling tussen Rijk en provin cie betreffende de vergoeding van Rijks wege van de kosten van onderhoud en exploitatie der Fries-Groningse kanalen, zulks in verband met de voorgenomen afschaffing der scheepvaatrechten, zijn partijen thans in principe bestond reeds overeenstemming tot een ak koord gekomen. Daarbij is eveneens ko men vast te staan, dat de scheepvaart rechten op deze vaarwaters zullen wor den afgeschaft met ingang van 1 juli 1957. Bestrijding van de pereknopkever. De Plantenziektenkundige Dienst wijst de fruittelers er op, dat binnenkort zomer- vreterlj van de pereknopkever kan wor den verwacht. De pereknopkevers, die uit de aangetaste knoppen te voorschijn komen, vreten aanvankelijk enige tijd aan de bladeren van perebomen en bren gen vervolgens de zomer in rusttoestand door. In september verlaten ze hun zo- merschuilplaatsen en vreten aanvanke lijk gaatjes, ter grootte van een spelde- prik, voornamelijk aan de voet van blad en gemengde knoppen (rijpingsvreterij). Later heeft eiafzetting in de knoppen plaats. De te voorschijn komende larven vreten de knoppen uit, waardoor deze in het volgend voorjaar niet uitlopen, hetgeen op verscheidende plaatsen aan leiding kan zijn tot ernstige schade. De nationale raden zullen over geheel de Sovjetunie verspreid zijn en zich ook bezig houden met de verplaatsing van miljoenen arbeiders van Europees Rusland naar Siberië, want de decentra lisatie zal tot de Chinese grens reiken, om de Sovjetproduktie in deze gebieden in overeenstem ming te brengen met die van de Aziatische communistische lan den. Dat is de Russische toelichting tenmin ste, maar Westelijke commentatoren menen dat de Russen hun produktie- apparaat in het Verre Oosten wel moe ten reorganiseren, omdat zij thans lang niet kunnen voldoen aan de verplichtin gen welke zij jegens rood China voor de industriële opbouw van dat land op zich hebben genomen. Op een ander aspect van de decentrali satie hebben de Russen zelf niet de aan dacht gevestigd, n.l. het militaire. Stel lig spreekt dit echter ’n duchtig woordje mee bij de spreiding der Russische indu strie. Zo worden er wel een aantal mini steries in Moskou opgeheven, maar daar is geen enkel bij, dat sterk bij de be wapening betrokken is. Die ministeries blijven bestaan maar aan deze wordt onttrokken de directe leiding van de be drijven, zij zullen zich vooral met het ontwerpen van de plannen enz. bezig houden; dit betekent dat de wapenbe- drijven welke steeds meer verspreid over de gehele uitgestrektheid der Sovjet unie komen te liggen, een van Moskou onafhankelijke technische leiding krij gen. Men acht dat blijkbaar nodig omdat als er een grote oorlog zou ontstaan, welke gevoerd zou worden met alles vernieti gende atoomwapenen, een niet direct getroffen aantal dezer fabrieken zelf standig zal kunnen doorwerken. Men mag zich afvragen of de grote Aziati sche staten als India en Japan wel bijs- daarom meer dan elke andere partij ge kant tegen de verruiming van de pro cessievrijheid. Hijn woordvoerder, de heer Van Dis, zeide, dat het nog niet vast staat hoe de rechter t.z.t. over dit verdrag zal oordelen. Het kan best zijn dat hij strijdigheid met onze hoogste wetgeving concludeert en dan zjjn de katholieke Amerikanen in ons land be voorrecht. Daarom nam de s.g.p.fractie het zekere voor het onzekere. Zij stem de tegen. Hetzelfde deden dus de heren Scheps (soc.), Kikkert en Calmeyer (c.h.). Zij motiveerden hun stem niet, maar men kan aannemen dat zij het met de s.g.p. eens waren. Het verwerpen van dit ver drag zou natuurlijk aan iedere strijd vraag een einde maken. De a.r., c.h. en socialisten beleefden het genoegen, dat de regering zich geheel aan hun zijde schaarde met de verkla ring, dat er geen sprake is van een bevoorrechting van de Amerikanen. En de k.v.p. en v.v.d. hebben er waarschijn lijk veel plezier in gehad, dat zij er in zijn geslaagd de strijdvraag (al of niet strijdigheid met de grondwet) te laten zweven. Meer was voor deze partijen toch niet te bereiken. Na dit vriendschapsverdrag met Ame rika heeft de Tweede Kamer het nieuwe luchtverdrag met dit land behandeld. Dat ging iets gemakkelijker al was men niet enthousiast over de wijze, waarop de K.L.M. door de Amerikaanse rege ring werd behandeld. Woensdag a.s. begint de Tweede Kamer aan de huurvoorstellen. Het compensa- tieprobleem is dus op tijd geregeld. De dag daarvoor zal de heer Roosjen (a.r.) een interpellatie houden over de ophef fing van d,e Nationale Reserve, een on derwerp waarvoor ongetwijfeld de no dige belangstelling zal bestaan. reid zouden zijn een ontwapenings-ak- koord met de Sovjetunie te sluiten zon der dat daaraan de hereniging van Duitsland zou zijn verbonden. Van Amerikaanse zijde is dit later wel tegengesproken, inzonderheid door mi nister Dulles, die verklaarde dat de Amerikaanse regering er niet aan denkt een ontwapeningsakkoord te baseren op de blijvende verdeling van Duitsland. Maar toch is men in W.-Duitsland niet helemaal gerust. Nederland weet er meer van. In het buitenland blijkt onder deskundigen te bestaan voor de lat echter ook de s.g.p. en de heren cheps (soc.), Calmeyer en Kikkert o.h.) t»gen dit vriendschapsverdrag stemden, had een heel andere reden. Er is n.l. een groot juridisch debat ont staan over de> vraag of de processievrij heid in ons land voor de Amerikanen nu niet ruimer is dan voor de Nederlanders. In onze grondwet staat, dat „alle open bare godsdienstoefeningen binnen ge bouwen en besloten plaatsen worden toe gelaten, behoudens de nodige maatrege len ter verzekering der openbare orde en rust”. Onder dezelfde bepaling blijft de open bare godsdienstoefening buiten gebou wen en besloten plaatsen geoorloofd, waar zij thans naar de wetten en regle menten is toegelaten. Deze laatste bepaling grijpt terug op een afspraak, die in 1848 is gemaakt. Deze komt er in het algemeen op neer, dat beneden de Moerdijk wel processies en boven de Moerdijk geen processies mogen worden gehouden. Dat is al een heel oude regeling, die uiteraard onze rooms-katholieke landgenoten niet be vredigt. Het vraagstuk van de proces sievrijheid houdt de politieke gemoede ren dan ook bijna reeds een eeuw bezig. Het vriendschapsverdrag echter zegt „dat het onderdanen van de ene partij binnen het grondgebied van de andere partij geoorloofd zal zijn zowel besloten als openbare godsdienstoefeningen te houden”. In dit verdrag, zo zeide de heer Blaisse (k.v.p.), zit dus een absoluut recht van processie. Er wordt in ieder geval in het verdrag geen beperking gemaakt, zoals onze grondwet doet, die dus in het algemeen alleen maar processies be neden de Moerdijk toestaat. Nu is het zo, dat een internationaal ver drag boven de nationale wetgeving uit gaat. En dus was de k.v.p.-fractie eigenlijk van mening, dat onze grond wet maar aan dit verdrag moet worden aangepast en dat er zodoende meer vrij heid tot het houden van processies zou komen. De heren Bruins Slot (a.r.), Beernink (c.h.) en De Kadt (soc.) zagen geen strijd met de grondwet. Want ook de Amerikanen mogen de openbare orde niet verstoren. Het Nederlandse begrip „openbare orde” vonden zij volkomen duidelijk. Juist de bepaling dat er geen processies boven de Moerdijk gehouden mogen worden, is in 1848 gemaakt uit vrees, dat anders de openbare orde zal worden verstoord. Over dit standpunt was natuurlijk heel wat te zeggen. De staatssecretaris van buitenlandse zaken, de heer Van der Beugel, zag ook geen strijd met de grondwet. Zou er wel strijdigheid zijn, dan had de regering daarvan, naar zijn mening, ongetwijfeld kennis gegeven. Maar de heer Oud (lib.) betoogde, dat er toch zeker wel strijd kan bestaan over de vraag of dit verdrag niet van de grondwet afwijkt. Volgens staatssecretaris Van der Beugel «uuc.uoi.u uuj^ moesten de twijfelaars het wetsontwerp grote belangstelling

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1