DE ONTVOLKING VAN HET PLATTELAND KRIS-KRAS door Nederland Fan de Martinytoer Vooral in de weides treek kunnen kleinere dorpjes zich moeilijk handhaven Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 53e JAARGANG DINSDAG 21 MEI 1957 No. 39 iolswards Nieu wsblai der geastlik ek op buorkeri) frije dagen krekt oan, mar der stiet net Advertentieprijs: 13 cent per tnm Ingezonden mededelL gen dubbei tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het meest arbeiders. In alle afdelingen is een wegtrekken Van de mensen uit het platteland in meerdere of mindere mate merrkbaar. Het verschijnsel doet zich voor bij vrij wel alle ten plattelande uitgeoefende be roepen; maar het sterkst bij de landar beiders. De indruk bestaat dat vooral de geschoolde landarbeiders weggaan. De opgroeiende jeugd wordt in de re gel dadelijk voor een ander beroep opge leid. De trek is het sterkste bij de mensen van ongeveer 20 tot 40 jaar, waardoor de leeftijdsopbouw ten plattelande on gunstig wordt beïnvloed. De gemiddelde leeftijd ligt daardoor hoger dan de landelijk gemiddelde leef tijd. Het ligt voor de hand, dat deze situatie zich overal voordoet, waar ont volking van het platteland optreedt en in toenemende mate. Waarheen De trek is slechts in geringe mate ge richt op andere landbouwgebieden in Ne derland en bepaalt zich dan nog bijna geheel tot de nieuwe polders. Voor de landarbeiders schijnen de nieuwe wonin- Begonnen met het uitmeten van het ter rein bjj de Snekerpoort, waar een sta tion zal verrijzen van de Ned. Tramweg Mij. Er komt een nette entree met af zonderlijke wachtkamer le en 2de klas, waarin restauratie. Overal achteruitgang. In alle streken van Friesland komen dorpen voor, die zich niet meer op hun oude omvang kunnen handhaven. Dit verschijnsel treedt het sterkst op in de weidegebieden en in de kleibouwstreek en dan bij de kleinere dorpen. Maar de kleinste dorpen in de Wouden en het over-Tjongerse gaan ook achteruit. Voorts valt in de kleibouwstreek en de Wouden een zekere trek naar de gro tere dorpen op te merken: in de weide gebieden is dit niet zo duidelijk waar neembaar. Grote dorpen weten zich soms door ves tiging van enige industrie uit te brei den (b.v. Winsum, Red.). De teruggang der kleinere dorpen komt vooral tot uiting in de verdwijning van de kleine middenstanders. Dit is niet alleen een gevolg van de teruggang der dorpsbevolking, maar ook te wijten aan het verschijnsel, dat de mensen hun in kopen in toenemende mate in een na burig groot dorp of in de stad doen. Sommige afdelingen zouden de mensen willen opwekken toch zoveel mogelijk in eigen dorp te kopen. In zoverre el ders wordt gekocht wegens ruime keuze en goedkoper prijzen en er dus rationele motieven aanwezig zijn, verwacht d,e commissie weinig resultaat van een der gelijke actie. De teruggang der kleinere dorpen moge Baas smid. Verschillende afdelingen wijzen op de bijzondere positie die de dorpssmid in het huidige bestel inneemt. Deze moet een hele reeks bekwaamheden in zijn persoon verenigen: grof smid, hoefsmid, loodgieter, elektricien en motordeskun- dige. Voor het uitoefenen van al deze functies zijn evenzoveel vakdiploma’s vereist. Hierdoor zijn ook voor goed renderende dorpssmederijen dikwijls geen opvolgers te vinden. Het beroep van dorpssmid wordt niet alleen bedreigd door de ont volking, maar ook door de te vele vesti gingseisen. Afgezien van de waarde, welke men aan diploma’s moet hechten meent de com missie er op te moeten wijzen dat het bedrijfsleven steeds meer behoefte krijgt aan deskundige specialisten. Dit vergt per specialist ’n groter werkgebied; wat meebrengt dat een vakman meer dor pen moet bedienen. Heffing pootaardappelen. Zowel in krin gen van de landbouw als van de handel acht men het gewenst de z.g. pootgoed- regeling ook in de toekomst voort te zetten. Door het leggen van een bodem in de markt kan een onnodige prijsin- zinking worden voorkomen en kunnen de pootgoedprijzen op een redelijk ni veau worden gehandhaafd. Daartoe is echter allereerst noodzakelijk, dat de overnameprijzen ’t karakter krijgen van vaste minimumgarantieprijzen, waarop in tegenstelling tot het verleden geen kortingen meer worden toegepast. De vrees voor kortingen bij overname van eventuele overschotten moet wor den weggenomen. De pootaardappelen- prijzen zullen zich dan, afhankelijk van vraag en aanbod, steeds boven het mini- mum-niveau kunnen bewegen, waardoor een redelijke vergoeding voor de aan de teelt verbonden kosten en risico’s kan worden verkregen. Het congres van de A.J.C., de Arbeiders Jeugd Centrale, besloot tot opheffing van de A.J.C. over te gaan. Er zal een nieuwe socialistische jongerenorganisa tie voor in de plaats komen. De voor zitter, de heer M. van Haaien hield ten congresse een rede waarin hij aantoonde, dat de A.J.C. in haar huidige vorm uit de tijd was. Hy is sa dêfhüdich as Jan Jarigs, dy moast nei de galge en hy woe net. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3de week van mei 1907 nale Reserve en de Interpellatie Wage- naar over het bezoek dat generaal Spei- del aan ons land zal brengen, aan de orde. De Jong’s Nieuwsblad De ui is een geneesmiddel van verrassen de veelzijdigheid. Het binnenste van de ui is goed voor leveraandoeningen, bo vendien werken uien bloedzuiverend en maken zij daardoor de gelaatskleur be ter. Uien wekken de eetlust op. Bij brandwonden verzachten uienschillen de pijn. Uiensiroop is zeer goed voor de congestie. Verder zijn uien goed voor likdoorns, terwijl inwrijvingen met uien sap tegen de reumatiek uitstekend zijn. gen in deze gebieden aantrekkelijk te zijn. Het zijn de niet-agrarische bedrijfstak ken in Friesland en elders in Nederland, welke de meeste mensen opnemen. In dien de afstanden niet te groot zijn, blijft men ook nog wel op het oude dorp wo nen, aldus concludeert het algemeen rap port. In tegenstelling tot de eerste jaren na de oorlog is de emigratie thans niet erg veelvuldig meer. De opvoering van het algemene loonpeil en de verbeterde sociale voorzieningen in alle bedrijfs takken worden hier van invloed geacht. In de meeste afdelingen is ook een trek van het vrije veld naar de dorpen te bespeuren. Deze ontwikkeling wordt dui delijk geremd door de woningnood. Maar afgelegen landarbeiderswoningen zijn steeds minder gewild. Men is algemeen van oordeel, dat aan woningen in de dorpen de voorkeur wordt gegeven. De mensen kunnen dan gemakkelijker aan het verenigings- en gezelschapsleven deelnemen. (Ook geven velen er de voor keur aan dicht bij de kerk te wonen, ’n aspect, dat het rapport niet noemt, maar o.i. zeer duidelijk aanwezig is. Red.). Met name zijn de vrouwen en kinderen er op gesteld in het dorp te wonen. Voorts zijn in de regel de woningen in het dorp aangesloten op het elektrici teitsnet en dikwijls ook op de water leiding. Waar de gemeentelijke bouwverordenin gen lintbebouwing verbieden, wordt de centralisatie der woningen in het dorp ook hierdoor mede bevorderd. de laatste tijd bijzonder de aandacht p trekken; het is een proces dat reeds jaren lang aan de gang is. Het gaat niet altijd goed. Op de kermis te Amersfoort kwamen twee motorsteil- wandrijders met elkaar in botsing. Hun val verwekte grote sensatie. Er ont stond een paniek, waarbij enkele men sen flauw vielen. Een der motorrijders had een hersenschudding en enige ver wondingen; de ander liep diepe snijwon- den op. De tent werd gesloten. De mo toren zijn door de politie in beslag ge nomen. Niet allen heer in het verkeer. Bericht werd, dat zaterdag 11 mei te Amster dam 97 verkeersongevallen voorkwamen Eén ervan was met dodelijke afloop. Het is, in één woord: èrg. Kleine oorzaken. Te Veenendaal trok een kleuter van ongeveer een jaar een pot kokende thee over zich heen. Het kindje liep ernstige brandwonden op en is in het ziekenhuis te Veenendaal over leden. S. R. te Witmarsum werd door de mare chaussee aangetroffen met twee honden onder de kar. De ene was niet voorzien van een muilband. Boete f 3.of 2 dagen. In Tassin dwong een ongetrouwde jon geman, die in onmin met zijn zuster leefde, deze dagelijks een aantal naal den door te slikken. De burgemeester vond de ongelukkige hevig kermend van pijn in bed. Artsen hebben nu reeds 72 naalden weten te verwijderen. Nog enkele suggesties. Sommige afdelingen wijzen voorts op de wenselijkheid van goede sportvelden, zwembaden, gymnastieklokalen, dorps huizen en bibliotheken. Weer andere achten een grotere deelna me van de plattelandsjeugd aan op al gemene ontwikkeling gericht onderwijs noodzakelijk. In dit verband worden ook de leerlangen der volkshogescholen ge noemd. Een afdeling wil dat de gemeente wo ningwetwoningen aan de boer als dienst woning ter beschikking zal stellen tegen gereduceerde prijs. De commissie zou voor het dienstwonin genprobleem de oplossing willen zoeken in het bouwen van woningen door het bedrijfsleven zelf. Dit gebeurt ook in de industrie en dan dikwijls met financiële hulp van institutionele beleggers. In verband met de landbouw zou men kunnen denken aan verzekeringsinstel lingen op agrarisch terrein. Een andere afdeling zou voorts bij de zuivelfabrieken een speciale douche-ge- legenheid voor het dorp willen inrich ten, zo nodig met behulp van gemeente- subsidies. Het cultureel aspect. Over het algemeen zoeken de mensen hun ontwikkeling en ontspanning nog steeds in het eigen dorp, voor zover dit mogelijk is. Uiteraard is men voor een zeer gespecialiseerde ontwikkeling op de grotere dorpen of de stad aangewezen. Het dorp voorziet nog altijd voor het belangrijkste deel in de behoefte aan ontspanning. In sommige streken gaan de dorpsver- enigingen er toe over gezelschappen van elders in het dorp te laten optreden. Ook begint men meer gezamenlijke uitstap jes naar de stad te organiseren. De in de stad gezochte ontspanning heeft Vooral een aanvullend karakter. De animo voor de culturele dorpsvereni- gingen (muziek, zang, toneel enz.) schijnt in de meeste dorpen nog wel voldoende te zijn, maar is hier en daar toch duidelijk teruglopend. Nu biedt de tegenwoordige tijd ook meer mogelijkheden tot ontspanning buiten verenigingsverband, door radio en tele visie. Ook wordt de behoefte aan ont spanning in eigen dorp minder drin gend, omdat men gemakkelijker dan voorheen elders vertier kan zoeken. Dan zijn de jongeren vaak genoodzaakt zich wegens studie van het verenigingsleven afzijdig te houden. Voor wat ruimer opgezette manifesta ties zijn de in een klein dorp beschik bare zalen spoedig te klein, met het ge volg, dat de entrees de kosten niet kun nen goedmaken. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Aanbesteding bouw Geref. school met onderwjjzerswoning te Bolsv.ard. Hoog ste inschrijver P. F. Feenstra (f9896). Laagste inschrijver Joh. Boorsma (f8496). Het werk is gegund aan de laagste inschrijver. „De ontvolking van het platteland” is allerminst een nieuw onder werp. Destemeer betreft het hier een kwestie, die ons allen aangaat en hoewel er reeds vele vellen papier over deze zaak zijn volgeschre. ven, kan het zijn nut hebben de kwestie steeds weer van andere zijde te belichten. Wordt vaak over de ontvolking gehandeld van buiten af, thans is een algemeen rapport samengesteld, naar aan leiding van een vraagpunt van de Friese Maatschappij van Land bouw over dit onderwerp, dat in niet minder dan 39 afdelingen werd behandeld. Hier waren dus geen theoretici aan het woord, maar mensen uit de praktijk. Het lijkt ons daarom wenselijk enkele conclusies uit dit rapport breder bekendheid te geven. De voornaamste hiervan zijn de volgende: Een nieuwe baas. De heer J. van Duij- nen Montijn werd benoemd tot directeur van het K.N.M.I. te De Bilt. De heer Van Duijnen was reeds werkzaam als adjunct-directeur. Het goede voorbeeld. Onze minister president, dr. W. ‘Drees, die zoals men weet geheelonthouder is, hield bij het begin van de blauwe week een toespraak voor de radio. Dr. Drees verzekerde, dat ons volk, wat de omvang van het alco holgebruik betreft, de verkeerde kant op gaat. Initiatief voor Baarderadeei. Voor een bloeiend verenigingsleven is nog steeds van groot belang, dat een dorp over enkele enthousiaste initiatief nemers beschikt. De afdeling Baardera deei wijst er op hoe men door het be schikbaar stellen van prijzen voor to neelspel en voordrachtkunst de belang stelling voor de betreffende verenigin gen kan aanmoedigen. Ook de afdeling Hennaarderadeel wijst er op dat de boer ook actief moet deel nemen aan de opbouw van de dorpsge meenschap en zich daarvan niet afzij dig moet houden. wente en hat syn frije dagen Boerderijbranden maart 1957. In de maand maart 1957 zijn 12 boerderijbran- den voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar bescha digd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, twee in Drente, twee in Overijssel, vier in Gelderland, één in Noordholland en twee in N.-Brabant. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op f 585.000. Eén van deze branden werd veroorzaakt door ontsteking van tractor; één door steekvlam bij starten van trekker; één door ontploffi’’" van melkmachine; één door het spelen met vuur; twee door kortsluiting; één door schoorsteen, ter wijl in 5 gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn één koe en één varkens omgekomen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de tiid, oars kriget men de bidriuwsba- lans net yn lykwicht. Op it fean is men nou komd op 48000. Op de klaei gyng it hwat minder hurd, mar alwer, de feiten driuwe dy kant üt. Geel en groen voor de ogen. Langs eni ge belangrijke verkeerswegen te Den Haag zijn gele strepen aangebracht om een scheiding tussen het langzame en het snelverkeer te bevorderen. Voor deze z.g. suggestiestrepen is in ons land nog geen wettelijke bepaling waardoor men verplicht wordt binnen of buiten» die strepen te blijven. De proef op de som. In een drukkerij te Haarlem was een mandfles vol ben zine stuk gegaan. Nadat een grote plas was opgedweild vroeg een der werkers zijn collega’s „of het nu nog zou bran den”. De man nam de proef op de som. Ja, het brandde nog. De lucifer, die hij brandend op de gedweilde, maar nog natte vloer wierp, veroorzaakte zelfs ’n ontploffing. Het vertrek brandde geheel uit. Het remedie. Uiteraard is men het er algemeen over eens dat de afvloeiing van mensen niet mag leiden tot een achterraken en ach terblijven van het platteland. De afdelingen geven de volgende midde len tot verheffing van het platteland: a. Verhoging van opbrengst- en garan tieprijzen. b. Vergroting van de waardering voor de landarbeid. c. Verbetering van de huisvesting der landarbeiders; in verband hiermede wordt gewezen op de wenselijkheid van aansluiting op de openbare nutsvoorzie ningen. Vele afdelingen pleiten voor uit gebreide subsidies. d. Afschaffing van de gemeente-classi- ficatie. e. Afschaffing van grondbelasting en registratierecht, heffing van inkomsten belasting naar rato van het voortschrij dend gemiddelde van het inkomen over een periode van vijf jaar. Drastische verhoging van het voor suc cessierecht vrijgestelde minimum. f. Verbetering van de cultuur-techni- sche omstandigheden door ruilverkave ling, ontsluiting van wegen en waterbe heersing. Hwat hat Qabe Skroar wk us hioed p 2 /zl® to sizzen 1 Bezoek van het Koninklijk Paar aan de Philipsfabrieken in Eindhoven. In de Philips Nijverheidsschool werd door leerling Hans Jonkergouw een door de leerlingen vervaardigde passer voor Prinses Marijke aan H. M. geoffreerd. Als opschrift is op de passer aangebracht: „Prinses Marijke Eindhoven 1957” wurde moatte. Dat wurdt faken tofolle Meat molke de man, dat is de eask fan forgetten. Men kin der wis fan wêze, dat as wy op it heden hearre fan boerearbei- dat de gewoante ders dy’t 30 of 40 jier by deselde famylje yn dizze fiif jier fan 42000 kg de man arbeide ha, dat hjir de minsken goede 1 forhaldingen hiene, yn elkoar mear sea- gen as wurkjower en wurknimmer. Oan TINK OM DE BOCHT Dat de lieding fan in bidriuw hiel hwat minsken jimmeroan yn aksje haldt, lit him yn üs tiid skoan bigripe. Hwant it foroaret aloan en ferget de lieding hyltyd wet op nije bisluten. It hat de skyn wol- ris hawn, dat dit mei de boerebidriuwen oars wie. Dêr leine de dingen foar in fêst anker, der wiene wurksumheden op fêste data fêstskroefd, der hearden safolle kij en safolle minsken to wêzen en alsa mear. Dat dy tiid foarby is, üntstriidt gjin minske mear. J~ gjin fêste punten mear, alles is oan it forskouwen en sjogge wy it goed, dan sille dy fêstichheden ek nea werom komme. Gelearde lju sizze, dat wy fan de statyske yn in dynamyske bidriuwslieding torjochte komd ninne en dat de gewoante of wol men de sleur en de tradysje gean- dewei fordwine. Ik sjoch it ek sa. Mar as dat sa is, dan kin it net ütbliuwe, dat de bidriuwslieders harren dêr ek prinsipieel op ynstelle moatte. Ik bidoel dit, men kin de foroaringen, dy’t elk ünderfynt, sjen as forsteuringen fan de goede gong fan saken en fansels sil men dan ek bi- sykje jin sa goed müglik dertroch to rédden. Mar men kin it ek sjen as hiel normale dingen dy’t nou ienkear oan elts libben bidriuw fêstsitte en dan stiet men der folie frijer en objektiver foar oer. Yn it leste gefal is men ynspile, hwertroch men in reed foar is op de lju dy’t tsjin har sin fan ’t aide paed ófwike moatte. „Sin en wille kinne in bulte tille”, seit in aide sizwize en oarsom is men in reed efter as men mei tsjinsin de feiten kom men sjocht. Dy’t saeklik foar de opjefte stiet op it heden goed personeel to hal- den, wit, dat it net maklik is, mar hy stelt him yn op dy swierrichheit. Hy wit, in great dat der in grou lean fortsjinne wurdt, mar hy jowt it op in normale wize, hwant Hoog bezoek. Verwacht wordt, dat de premier van India, Nehroe, na 26 juni een bezoek aan ons land zal brengen. Op genoemde datum is te Londen een conferentie van premiers van het Ge mene Best. Dan is hij toch in de buurt. Berouw komt steeds te Iaat. Een huis moeder in de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam kreeg ruzie met haar echtgenoot. Om haar man het een of ander betaald te zetten, gooide zij pe troleum over het tafelkleed en stak dit in brand. Toen de vrouw de vlammen zag, kwam zij eerst tot het besef van haar daad. Zij bluste het brandje zelf met een paar emmers water. De door de buren gewaarschuwde brandweer be hoefde niet op te treden. Nederland (er) de sigaar. De voorzitter van het Verbond van Sigarenfabrikan ten, drs. S. C. Bakkenist, hield een ju bileumrede ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van dit Verbond. Hij moest hierin echter verklaren, dat de Neder landse sigaren-industrie de toekomst zorgelijk inziet. De moeilijke Inventie. De Nederlandse regering heeft haar advies aan de reders, geen gebruik te maken van het Suez- kanaal, ingetrokken. Zij houdt zich even wel alle rechten voor om een meer be vredigende regeling o.m. inzake de beta ling der tolgelden te verkrijgen. Een gasontploffing heeft te Eindhoven een grote ravage aangericht. Tientallen ruiten sprongen in de omgeving van de Zonneroosstraat, doch persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Hoe komt het met de huur? Het grote debat in de Tweede Kamer over de huur verhoging zal niet dinsdag a.s., doch woensdag beginnen. Maar ook dinsdag zal de Tweede Kamer de belangstelling hebben. Dan komen de interpellatie Roosjen over de opheffing van de Natio- hwa leit soks. Party boeren sizze: oan de arbeiders, party arbeiders; oan de boeren. De bütensteander seit: oan allebeide. Soms giet ’t de iene partij foar de wyn. soms de oare. Fiif en tweintich jier lyn swalken de arbeiders om in boer to finen, nou is it fakentiids oarsom. It seit him- sels, dat soks greate ynfloed hat op de ünderlinge forhaldingen. Mar it feit bliuwt gelyk: sünder goed folk kin in j net goed bihertige wurde. Yn it kostlike boekje fan it Rykslanbou-kon- sulintskip to Snits: „Onderzoekingen, waarnemingen en berekeningen” kin men sjen, dat de leankosten yn de léste fiif jier mei 51 forhege binne. Dat is in fikse foroaring, dy’t de bidriuwslieding twingt om de arbeidsbisetting skerp yn it each to halden. De molkpriis gyng fan 21.19 nei 24.93, dat is 18 Hjir sit en nuodlik forskil, hwant dat is gjin taslach easkje. Mei in goecle foerwin- trije kear sa lyts. It gefoch hat west dat it tal arbeidskrêf- ‘ier ek lytser wurden is. Dat koe net utbliuwe. Yn it algemien is mei 10 minder wurkkrêften itselde tal kij birêdden, wylst it oantal melk- masines en lükers folie greater wurden is. De omskeakeling fan minsklike en dierlike arbeidskrêft yn mechanyske energy kin gjin inkele bidriuwslieder üntrinne. Op himsels hoecht dat gjin for- lies to wêzen en al wie dat sa, dan noch üntrint men de feiten net. It tal rnelk- masines wie yn 55/56 hjir yn dizze kontreijen fan 19 op de 100 pleatsen al stiigd ta 44, mar sünt dy tiid binne der gans bykomd en kin men ge rest oannimme, dat de helt fan de pleat- sen masinael melkt. En it tal lükers is yn, dat dizze dingen ek fan herten gund fordübele yn dy fiif jier. Dy’t mear folk hat as ien man op de 12 kij, by in normael melkersbidriuw, rekket yn de efterhoede. Alteast as der gjin by- sündere dingen binne. Sa binne party boe ren oergien ta it halden fan mear skiep, hwer’t ek wol in bearske yn siet, as men se soun halde koe. De bistriding fan de galligens ttoch D.N.C. is derby in goede help. Lykwols der binne ek skiep by tsientallen deagien en dan wiist it hiel oars. Wer oaren lizze harren mear ta op it fetweidzjen en mesten. Dat koe wol üt de léste tiid en de fleisprizen bliuwe heech. Fansels sit hjiryn hwat mear ri sico, lyksa it fokken, mar allinnich molke is ek in smelle basis. It lüd, dat Minister Mansholt okkerdeis hearre litten hat, wiist der wol op, dat it Regear de hjoed- deiske situaesje net as normael biskóget en aloan wer twinge sil nei prizen, dy’t ning mei droeg gets, ruterhea en foar- droech-kuil sit foar de greidboer in hiel bidriuwsünderdiel. Op in normale pleats fan 70 pounsmiet wurdt trochinoar foar 10.000 goune oan foer brükt, dat liicht der net om. De foarlike maitiid hat it de léste wiken raer sitte litten yn dizze hoe- ke, it hat fiersto droech en to kald west, mar it kin hommels foroarje. It ferget de boer op it uterste om yn de kommende moannen skuorre en silo’s mei goed, streksum foer fol to krijen. It buorkjen is troch de nije tiid grif net makliker wurden, mar der sit wol span ning en libben yn. It dynamyske lukt de jongeren mear as de alderen, ek de me- chanisaesje fynt by de jongerein in gei ler plak. Dat ünderfine alle bidriuwen en it pleitet derfoar om net to lang de leije yn hannen to halden, ek net op in pleats. Dy’t de sawntich al foarby is, moat yn it algemien de leije yn jongere hannen oerjaen wolle, dan nim.t er in forstannich bislüt. Net allinnich foar himsels en de boerinne, mar ek foar de trappeljende jongelju en de hiele maet- skippij. Tj de J. sa leit it lan derhinne. In arbeider freget ten yn dizze fiif ji in knappe 1 r“:;~ r'‘ -j-i- en skoften. Dat binne earlik sines en hy hy hat der rjocht op. Dy’t him net oan- passe kin, moat se like goed jaen, mar hy kin it net litte en set in sür gesicht of toant op oare wize, dat it him tsjin de krün giet. Soks hat gjin inkeld foardiel en sil allinnich mar meiwurkje om de forhalding stroever to meitsjen. De minsklike forhaldingen binne yn in bidriuw tige wichtige dingen, dat sil gjin minske üntstride. As in arbeider of feint graech by in boer wêze mei, is dit oan alle kanten foardiel. De kollektive kon- Der binne op it heden trakten jowe de leanen, de wurktiden, de

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1