AAN DE VOORAVOND VAN HET HUURDEBAT HERDENKING AFSLUITDIJK MET AARDIGE VONDSTEN Qabe roar thans men Inzake de ontwapening wil spijkers met koppen slaan üs hjoed p p to sizzen 53eJAARGANG Buitenlands Overzicht W on seradeels Tito blijft communist, maar baas in eigen huis Spannende dagen voor het Drees Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „blauwe engels” voerden symbolisch spel op „nood”-kabiiiet No. 42 VRIJDAG 31 MEI 1957 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat de KAMEROVERZICHT over verschillen en van ver- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Laatste week mei 1932. Hwat men al net bilibbet, as men Aid wurdt, sel de tsjoenster, doe scoe se opbaernd wurde. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Deze week is een belangrijke faze in de ontwapeningsbesprekingen ingeluid. De commissie voor de ontwapening of de beperking der bewapening is te Londen bijeen gekomen, nadat de leden er van nieuwe instructies van hun regeringen hadden ontvangen. In de Ver. Staten is er in de hoogste politieke en militaire kringen heel wat overleg over deze instructies gepleegd, want president Eisen hower en Foster Dulles stonden op het standpunt, dat men nu ter conferentie eindelijk eens tot een besluit moest komen. Er is jarenlang gepraat over een beperking der bewapening als inleiding tot ontwapening, maar spijkers met koppen zijn er nog nooit ge slagen. Normaal let men er niet zo op, maar toen wij ons dinsdagmiddag langs de Rijksweg 43 spoedden om op Kornwerderzand de herden* king van het 25-jarig bestaan van de Afsluitdijk mee te vieren, overpeinsden we nog eens hoe moeilijk wij ons Wonseradeel kun nen voorstellen zonder deze prachtige heirbaan, die de gemeente als het ware als een zilveren ceintuur om de middel draagt. De kleinere landweggetjes, die thans dorpen als Longerhouw en Schraard met elkaar verbinden vroeger de verbindingen in deze streek zijn nu in genen dele meer berekend voor het moderne en intensieve snel- en vrachtverkeer. De Rijksweg is wel een koste lijk geschenk van de Afsluitdijk, die daarmee reeds bewijst, meef betekenis te hebben, dan alleen maar een zee af te sluiten ook al is dit belangrijk genoeg en heeft deze dijk - zoals het in de her denkingsrede werd uitgedrukt zich in de beruchte februari-dagen van 1952 „zich zelf betaald”. ting gaven tegen de strakke wind en dè vele vlaggen klapperden, sprak Z. E, Minister Algera hier een gedocumen teerde herdenkingsrede uit, waarvan echter ondafiks de luidsprekers veel verloren ging. Nog meer was dit ’t geval met de rede van dr. ir. de Blocq van Kuffeler, die zelfs in letterlijke zin enkele malen een gedeelte van zijn rede een prooi van de wind zag worden. Ook deze deskundige gaf een uitvoerig (al te uitvoerig) be toog over de totstandkoming van de Af sluitdijk en de vele problemen, die zich hierbij voordeden. Deze officiële herdenking had overigens tal van aardige momenten, bijv, de uit reiking van een in opdracht van de re gering samengestelde publicatie over de Afsluitdijk, waarvan Z. E. Minister Al gera de eerste exemplaren uitreikte aan de Commisarissen der Koningin in Fries land en Noord-Holland en de uitreiking van fraaie herinneringsborden aan hen, die zich bij de totstandkoming van de Afsluitdijk bijzonder verdienstelijk had den gemaakt. vorderd, dat zij het volgend jaar de Ver. Staten in bepaalde takken van industrie hopen te overvleugelen. Kennelijk spe culeren de Russen daarbij ook weer meer dan de laatste jaren het geval was, op de mogelijkheid van een economische crisis in het Westen, nu zich daar aller wegen verschijnselen van inflatie open baren. Een crisis, welke de volken van het Westen op de proef zou stellen wat hun geestkracht betreft om onder min der gunstige materiële omstandigheden toch een democratisch bestel te handha ven, dat, anders dan het Russische, de geestelijke waarden boven alles stelt. De gevaren voor trouwens niet alleen van de kant van een mogelijke economische crisis. Wie naar Frankrijk ziet, constateert dat ook het al te zeer op de voorgrond dringen van groepsbelangen de democratie uit holt. Het kabinet-Mollet is gevallen op zijn belastingontwerpen en het zal moeite kosten een nieuwe regering te vormen in het gezicht van de problemen, welke moeten worden opgelost. Daartoe be hoort in de eerste plaats een sanering van de financiële toestand, doch die is niet bereikbaar zonder een oplossing van de Algerijnse kwestie, de oorlog daar kost het moederland schatten. Er is nauwelijks één der democratische par tijen in Frankrijk, welke een radicale oplossing aandurft, door Algerië onaf hankelijkheid te verlenen. Deze Alge rijnse kwestie heeft de Fransen nog nieuwe moeilijkheden veroorzaakt ook doordat ze de financiële hulp aan Tu nesië hebben opgeschort, omdat dit nu onafhankelijke land de Algerijnse op standelingen steunt. De Tunesische re gering heeft daarop al haar verdragen met Frankrijk opgezegd en financiële hulp aan Amerika gevraagd, dat trou wens ook al een verzoek van alle Ara bische staten heeft ontvangen om druk op Frankrijk uit te oefenen om de Alge rijnse kwestie in Arabische zin op te lossen. Een uiterst moeilijke beslissing voor Washington, en niet de enige waarvoor het met betrekking tot de Arabische landen staat. Want Israël heeft zich nog eens tot de Amerikaanse regering ge wend om haar te vragen wat ze denkt te doen als Egypte een Israëlisch schip de doortocht door het Suezkanaal wei gert. Het is de Israëlische kwestie, wel ke volgens de premier van Syrië, een deel der Arabische staten het hoogst ligt, deze van het Westen gescheiden houdt en naar Rusland doen neigen, dat hen tegen Israël steunt. en De Jong’s Nieuwsblad Van het verdere nieuws uit deze overzichtsperiode zij vermeld, dat volgens maarschalk Tito de be trekkingen tussen Zuid Slavië en de Sovjet-unie genormaliseerd zijn, de Russen laten de Zuid-Sla- ven nu hun eigen nationaal-com- munistische weg gaan, al schijnen ze dat de Polen maar zeer ge deeltelijk te gunnen, want Gro- mulka is in Moskou geweest om enkele stoutigheden, die hij in anti-Stalinistisehe zin heeft be gaan, te verklaren. Maar tevens om meer economische hulp aan de Russen te vragen. Met de grote Russische bondgenoot, communistisch China, zijn de Russen voorzichtiger. Na het bezoek van de Russische president Worosjilow, dat be antwoord zal worden door een visite van Mao Tse Toeng aan Moskou, hebben de Russen nog eens het goed recht der rode Chinezen erkend om hun eigen methoden te volgen, al verschillen zij van de Russische uitleg van het marxis me. Nu wij het toch over Mao Tse Toeng rebben: deze moet zich in de handen wrijven over de felle anti-A)merikaanse relletjes, welke vorige week op Formosa hebben geheerst en waarbij de Ameri kaanse ambassade zo ongeveer vernield werd. De directe oorzaak van het ge beurde was de verbittering der Chinezen wrijven over de felle anti-Amerikaanse krijgsraad een sergeant, die een Chinees had doodgeschoten, vrijsprak. ,’De indirecte oorzaak ligt echter waar schijnlijk dieper, n.l. in het feit, dat de Chinezen van Tsjang Kai Sjek, ’t hoofd van het z.g. nationalistisch China, lang niet allemaal pro-Amerikaans zijn. Men schrijft dit wel toe aan intriges van communistisch China, dat allang met enkele hoge officieren van Tsjang Kai Sjek in verbinding zou hebben ge staan; er zijn er nu ’n paar door Tsjang Kai Sjek ontslagen. Het voor Washington meest verontrus tend verschijnsel is wel dat deze Chine zen op Formosa veel minder vatbaar zijn gebleken voor de Amerikaanse propa ganda dan het had verwacht. Sommige commentatoren zeggen al dat door het gebeurde is bewezen dat het .vrije China” eigenlijk maar een Ame rikaanse illusie is, evenals de Ameri kaanse voorstelling van zaken, dat het vasteland van China slechts door tiran nie van enkele leiders voor het commu nisme heeft gekozen. Wat daar ook van zij, een duchtige tegenvaller voor Wash ington is het gebeurde wel. Zaterdag 1 uur 2 min. is de afsluiting in de dijk Zurich-Wieringen voltooid. De gehele vloot van de MUZ lag bevlagd in een ruime halve cirkel rondom het sluitgat. Om 12 uur 58 zwaaide Frans de Blocq van Kuffeler, het 12-jarig zoontje van de directeur-generaal de vlag, teken dat de dichting kon begin nen. De grijpers deden hun werk. Tot 12 maal toe plonste een zwarte massa neer. De twaalfde grijpersinhoud die te 1 uur 2 neerdonderde, hield het laatste stroompje tegen. Nauwelijks een secon de later nam een zoontje van een polder werker een koene aanloop en stond daar, waar zoëven nog het gat was, baggerde door de glibberige massa en stond dra als een overwinnaar aan de andere zijde. Rients Faber en Berbera de Jong geven kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op 14 juni a.s. Vistuigen, goedkoop bij D. M. Bosma, Kleine Dijlakker, Bolsward. Huismoeders! Schaapvlees 20 cent per pond. Aanbevelend W. Zijlstra, Volks- slagerij, Gr. Dijlakker. Beter dan Jeneverdorst, Is een stukje Wierdsma’s worst. Openingsprijzen tot 4 juni. Costuum sto men slechts f3.—. Hoeksema, Sneker- poort. Permanent per geheel hoofd f 6.—. Zon der pijn en gevaarloos. Mej. A. Jonk mans, Schildwijk 21. kort mogelijk te laten voortduren, want in en drie avondvergaderingen hoopt deze wetsontwerpen tot een einde te brengen. formeren viel. Of dit zo blijft, is natuur lijk een andere vraag, maar verleden jaar was dat in ieder geval onmogelijk. Daar om is dit kabinet Drees een nood-kabinet genoemd. Alle partijen waren ontevre den over de gevonden oplossing. Dat het Kabinet met dit voorstel is gekomen is dus wel verklaarbaar. Zouden de mi nisters, zelfs van dit compromis afstap pen, dan is de grondslag onder het Ka binet verdwenen. Dan zou er intern een kabinetscrisis zijn ontbrand. Dit Kabinet kan alleen maar iets aan de huren doen op basis van dit compromis, waaraan het zijn bestaan dankt. Nu kan men zich terecht afvragen of dit huurcompromis dat dus tijdens de formatie is gesloten, technisch uitvoerbaar is. Daar kan men van mening schillende kanten der Kamer zullen dan ook ongetwijfeld amendementen worden ingediend. Dit zakelijke debat wordt echter gevaarlijk als de amendementen in strijd zouden komen met de gemaakte afspraak. Dat zou bijv, het geval kunnen zijn als er een voorstel komt om de ge blokkeerde gelden niet alleen te deblok keren bij verbetering van het oude wo- ningbezit, maar ook voor onderhoud. In het compromis wordt n.l. alleen gespro ken over de verbetering van de wonin gen. Een afwijking daarvan kan door het Kabinet wel eens niet geaccepteerd wor- t er nu eenmaal verschil van mening bestaat over de vraag (de politie ke partijen zijn daarover ook verdeeld) of de huiseigenaar met de huidige huur prijzen het onderhoud niet kan bekosti- loeilijkheden gen. Alleen als alle partijen eenstemmig ringsvoorstel zijn over het antwoord op deze vraag kan het kabinet er in toestemmen dat aan het compromis wordt getornd. Veel ernstiger wordt de zaak voor het Kabinet als de niet-socialistische fracties gaan verklaren, dat de huurblokkering socialistisch is. Dan komt natuurlijk di rect de vraag aan de orde, waarom de blokkering tijdens de kabinetsformatie want het is niet geheel uitgeslo- het Kabinet over dit voorstel tot huurverhoging zal struikelen. Dit debat zal gaan om twee kardinale vragen: is de blokkering van 121/2 van de huurver hoging principieel verantwoord en is zij zakelijk uitvoerbaar? De beantwoording van beidé vragen kan voor de regering nog wel eens uiterst moeilijk worden. Het voorstel tot deze huurverhoging met blokkering is niet los te maken van de geschiedenis van de kabinetsformatie. Toen hebben de fracties der p.v.d.a., k.v.p., a.r. en c.h.u,, gezegd dat «fit voor stel acceptabel was en dat op basis daar van geprobeerd kon worden een Kabinet op brede basis te formeren. Dat wil niet zeggen, dat deze vier fracties nu gelukkig den, omdat waren met dit compromis. De socialisten wensten huurbelasting in te voeren, de niet-socialistische fracties wilden daar echter niets van weten. En tenslotte heeft prof. Romme om uit de m< te geraken het blokkeringsvoorstel aan de hand gedaan. Nu kan men zeggen: maar waarom heeft men dan niet geprobeerd een Kabinet zonder socialisten te vormen? Dat zou een mogelijkheid zijn geweest om van deze blokkering af te komen. Maar de crisis van vier maanden leerde ons dat er geen kabinet zonder de socialisten te De afsluitdijk is een werkstuk gewor den, dat aan schier alle verwachtingen heeft voldaan. „Schier”, want bijv, het plan een spoorverbinding over deze dijk aan te leggen, is nimmer tot uitvoering gekomen en zal ook wel nu het mo derne busverkeer een grote vlucht heeft genomen een vrome wens blijven. Eigenlijk toch wel jammer, want een dergelijke spoorverbinding was voor Bolsward wellicht de enigste kans nog eens een railverbinding te krijgen. Op precies dezelfde tijd en plaats, waar 25 jaar geleden een brok kleileem het laatste gat dichtte (zie ook de „Zilveren filmpjes” van vandaag!) hees de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, dinsdagmiddag om 1.02 uur on der trompetgeschal de vlag op de toren van het bekende monument. En net als 25 jaar geleden gilden de fluiten van de schepen. Onder de vele genodigden, waaronder velen, die ook 25 jaar geleden de dich ting hadden meegemaakt, zagen we o.a. de toenmalige directeur-generaal van de Zuiderzeewerken, dr .ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, wiens zoontje Frans des tijds het sein tot de laatste storting gaf. Er was ook een deel van het personeel van de kraan de MUZ. KS VI, dat de dichtmaking had voltooid. Bij het monument was ook aanwezig mej. Grietje Bosker, de vrouw, die 25 jaar geleden blootsvoets over het natte kleileem van de dijk liep. Ze kreeg nu, ter herinnerig aan die daad van de com missaris der Koningin Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, een boeket korenbloe men. Kornwerderzand was de laatste halte Van de jubileumtocht langs de dijk. ’s Ochtends legde minister Algera in Den Oever reeds een krans aan de voet van het standbeeld van dr. ir. Lely, waar dr. M. J. Prinsen in een toespraak de betekenis van de dijk en dr. Lely’s voor uitziende geest schetste. Te Kornwerderzand werd een krans ge legd bij het gedenkteken voor kapitein Broers en luitenant Ham, die hier in de jongste wereldoorlog het vaderland ver dedigden en die later in Duitsland wer den gefusileerd. Na de lunch, die voortreffelijk was ver zorgd, volgde de eigenlijke feestviering, waarvan tallozen getuige waren, waar onder vooral de inwoners van Zurich, Kornwerd en Makkum en niet te verge ten de jeugd. Terwijl enkele legertenten wat beschut - Het staat nu wel vast dat de Tweede Kamer dinsdag a.s. de voor stellen van de regering om de huren met 25 te verhogen in het openbaar zal behandelen. Voorzitter Kortenhorst doet alle mogelijke moeite de spanning zo een geforceerd tempo van vier dag- hij de behandeling van Of het voor de regering een goed einde zal worden valt uiteraard niet te voor spellen. Mochten deze wetsontwerpen door een meerderheid in de Tweede Kamer worden aangenomen, dan krijgt de Eerste Kamer nog een geruime tijd van voorbereiding. Want de regering heeft besloten de huurverhoging niet op 1 juli a.s., doch op 1 augustus te doen ingaan. De vraag hoe deze huurverhoging in de lonen gecompenseerd moet worden, heeft dus toch nog te veel tijd in beslag ge nomen. Deze maand uitstel is overigens geen ramp. Het debat in de Tweede Kamer zal met meer dan gewone belangstelling worden gevolgd, ten, dat Overigens zal, althans als de Amerikaanse voorstellen inder daad juist zijn weergegeven, het verbod vrtor andere landen om atoomwapenen te maken slechts gelden als te Londen overeen stemming wordt bereikt over een begin van ontwapening. Wat nog altijd staat te bezien, want het is nog lang niet zeker, dat de Russen voor het waterdichte systeem van con trole te vinden zijn, dat het Westen moet eisen voor het een deel van zijn bewa pening prijs geeft, een bewapening, die het dekt tegen een tegenstander, tegen wie groot wantrouwen omtrent zijn be doelingen bestaat. De West-Duitsé regering heeft dan ook de Russische regering niet in het on zekere gelaten over wat ze doen zal als deze ontwapeningsbesprekingen misluk ken; ze heeft Moskou bericht, dat ze dan niet zal nalaten ernstig te onderzoe ken of ze bij de uitrusting van haar strijdkrachten rekening moet houden met de moderne wapenontwikkeling. Voorlopig denken de Duitsers er echter niet aan zelf atoomwapenen te gaan pro duceren, dat blijkt ook uit hun overeen komst met Engeland om gezamenlijk ’n commissie voor wetenschappelijk defen- sie-onderzoek te vormen, die zich in de eerste plaats zal bezighouden met de be studering van vraagstukken, die zich bij de bouw en het gebruik van bestuurbare projectielen voordoen, d. w. z. een wapen vooral gericht tegen vliegtuigen en dus bestemd voor luchtafweer en voor de verdediging. Intussen was dr. Adenauer in Washing ton, waar hij allerlei kwesties heeft be sproken en nog eens heeft getracht ze kerheid te krijgen dat de Amerikanen niet van plan zijn ’n ontwapeningsover- eenkomst met Rusland aan te gaan op de basis van een verdeeld Duitsland. Misschien hebben de Amerikaanse en de Duitse staatslieden ook gesproken over de a.s. W. Duits-Russische handelsconfe- rentie. De Russen hopen nog altijd W.- Duitsland door voordelige handelsaan- biedingen, waarop tal van Duitse indu striëlen nogal verlekkerd zijn, uit de Navo los te wrikken. Terwijl zij de Duit se energie ook best kunnen gebruiken voor de Russische opbouw, die volgens Chroesjtsjew althans, reeds zover is ge- Hoofdzakelijk omdat méh het niet eens kon worden over een systeem van in spectie dat afdoende zou werken. De Amerikaanse regering schijnt nu Russen een eind tegemoet gekomen te zijn wat de beperking der bewapening betreft, doch houdt vast aan een water dicht inspectiesysteem. Officieel is om trent de Amerikaanse plannen, terwijl Wij dit schrijven nog niets bekend, doch ze zouden als eerste stap omvatten: lo. een zekere besnoeiing van de man kracht en gewone wapenen en van de uitgaven voor de defensie; 2o. alle landen moeten het verdrag aan vaarden dat als resultaat der besprekin gen te Londen te voorschijn zou komen (waar alleen de Grote Vier, Canada en India vertegenwoordigd zijn) 3o. dit verdrag moet een bepaling be vatten, waarbij landen die thans geen atoomwapenen bezitten, zich verbinden deze niet aan te schaffen; 4o. de wapens, die door een eerste be perking der bewapening vrij komen, moeten aan internationale inspectie-de- póts worden overgedragen; 5o. er moet een overeenkomst gesloten worden over een zóne, welke door beide partijen vanuit de lucht geïnspecteerd kan worden. Als we aannemen dat dit alles werkelijk het Amerikaanse stand punt weergeeft, dan valt het op, dat de Amerikanen de beperking der bewapening toch eerst ween zoeken bij de „gewone” wapenen; de Russen helbben altijd als eerste stap de vernietiging van alle atoomwapenen gewild, d. w. z. van de wapens die voor hen het ge vaarlijkst waren. Het Westen wilde steeds het eerst die wapenen beperken, waarvan de Russen een overmacht hebben en het laatst de kernwapenen, de afschrikwapenen, wel ke volgens de Westelijke militaire auto riteiten het meest geschikt zijn om de Russen te weerhouden van een aanval op het Westen. Hier lag dus voorheen een groot ver schil van mening tussen West en Oost en het is afwachten of de partijen, die nu, naar president Eisenhower meent, beide van goede wille zijn, elkaar kun nen vinden. Een andere kwestie, die mis schien de Westelijke en Oostelijke lan den onderling meer aangaat dan dat ze een rol speelt in de verhouding West en Een nieuw dorp. Veel meer spectaculair was de alleraar- digst in scène gezette symbolische voor stelling van de opname van het dorp Kornwerderzand in de gemeente Wonse- radeel. De zeegroene met visnet en wier getooi de maagd „Kornwerderzand” schreed eenzaam naar het grasveld, maar haar roepstem vond spoedig gehoor. Heel het maagdendom van Wonseradeel trok op om haar te begroeten. Begeleid door de muziek en drumband van „Halle lujah” van Makkum, welke korps deze dag voortreffelijke diensten bewees, tor sten de in blauwe gewaden gestoken vertegenwoordigsters van Wonseradeels dorpen (spoedig door sommigen „de blauwe engels” genoemd) voorafgegaan door B. en W., de kleurrijke dorpsvanen en marcheerden zij de eenzame „Kom- werderzand” tegemoet. Na een hartelijk welkom in de dorpenrij wierp zij het zeegroen af en voegde zich na haar Nederlandse driekleur te hebben inge ruild voor de eigen dorpsvlag in de rij. Deze plechtige en tegelijk feestelijke han deling geschiedde nadat ook de Commis saris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, van Friese zijde de betekenis van de dijk nogmaals had uiteengezet. principieel wel geoorloofd is en na de formatie plotseling niet meer. Wat deze kwestie betreft ligt het lot van het Ka binet min of meer in handen van de a.r. In het officiële weekblad van de a.r.- partij „Nederlandse Gedachten” is deze week de inhoud van een redevoering op genomen, die minister Zijlstra heeft ge houden op een conferentie voor de a.r. „jonge intellectuelen”. Deze redevoering wijkt wel zeer sterk af van de opvattin gen van de voorzitter van de a.r.-Tweede Kamerfractie, de heer Bruins Slot. „Ik ontken, dat dit Kabinet een specifieke socialistische koers vaart. Minister Algera en ik zijn nooit meelopers van enige rich ting geweest. Wij zijn dit ook nu niet. De huurblokkering is geen socialistische stunt. De Kamerfractie heeft haar tij dens de Kabinetsformatie ook niet als zodanig beschouwt. Ik behoef niet te zeggen dat een a.r.-kabinet niet licht met een dergelijk voorstel zou zijn gekomen”, zo heeft de a.r.-lijsttrekker, prof Zijlstra, verklaard. De minister van economische zaken verklaarde ook, dat men dit kabi net een noodkabinet kan noemen, maar dat hij zich niet als een noodhulpje be schouwt. „Wij (de ministers Algera en Zijlstra red.) beschouwen onszelf als vol waardige ministers, in 1957 niet minder dna in 1952. Uit deze uitspraak valt duidelijk op te maken, dat volgens prof. Zijlstra de a.r.-fractie niet te veel nadruk moet minder dan in 1952. van de huurblokkering. Door te zeggen, leggen op de principiële onhoudbaarheid listisch is, wordt minister Zijlstra de a.r. lijsttrekker in de socialistische hoek gedrongen. Dat is een positie, die hij zich niet zal kunnen laten welgeval len. In dat geval moet het niet uitgeslo- de democratie dreigen Oost is dat de landen, die thans geen atoomwapenen hebben zich moeten ver binden, deze niet meer aan te maken. Dit betekent feitelijk,een bevestiging van de overheersende positie welke de al kernwapenen bezittende mogendheden binnen hun eigen verbanden innemen, zo bijv, vande Ver. Staten en Engeland in de Navo en we zien nog niet dat Frank rijk zich bij zo’n bepaling zal neerleg gen, al weet men wel, dat aan de andere zijde rood China al lang verklaard heeft geen behoefte te hebben aan ontwikke ling van atoomwapens nu de Sovjetunie die al heeft. Wat overigens nogal ver rassing heeft gebaard, omdat rood China altijd de neiging heeft gehad tot een uitermate zelfstandige positie jegens de Sovjet-unie en de politici te Peking zich wel bewust moeten zijn van het feit dat al zijn Moskou en Peking thans bond genoten, in Azië een tegenstelling van belangen tussen beide landen bestaat, welke deze grote rijken op de duur wel eens tot eikaars vijanden zou kunnen maken. Daar is intussen nog een andere reden dan nationale veiligheid en nationale trots welke grote landen, die over de kapitalen beschikken om bijv, een H.- bom te kunnen ontwikkelen, kunnen nopen tot bezwaren tegen een verbod tot het maken van dergelijke wapenen, zolang andere landen daarover wel be schikken. Dat is n.l. het feit, dat het proces, waaraan de H-bom, waarin zo’n enorme energie verborgen is, zijn ont staan dankt, waarschijnlijk op de duur ook gebruikt zal kunnen worden voor de ontwikkeling van energie voor vre- des-, d. w. z. industriële doeleinden. Men zegt zelfs dat de Engelsen op dit ge bied van het „temmen van de H-bom” verder gevorderd zijn dan de Amerika nen en Russen. ten worden geacht, dat hij zijn porte feuille aan H.M. de Koningin ter be schikking stelt. En daarmede is de Ka binetscrisis dan een feit geworden. Hetzelfde verhaal zou natuurlijk kunnen gelden voor de k.v.p.-ministers, maar prof. Romme heeft reeds verklaard, dat de blokkering zijn eigen vondst principieel niet te verwerpen is. Bij de c.h.u. zijn de meningen daarover ver deeld. Maar daar is de partijbinding min der sterk dan bij de a.r. Minister Staf zal dan ook, naar onze mening, minder gauw het veld ruimen dan minister Zijlstra. Het debat kan dus spannend worden. De a.r. Tweede Kamer-fractie zal waarschijn, lijk tegen deze wetsontwerpen stemmen, evenals de meerderheid van de c.h.-frac tie, negen van de dertien c.h. Tweede Kamer-leden hebben reeds een amende ment ingediend om de huurverhoging te beperken tot 121/2 zonder blokkering. De liberale oppositie zal het Kabinet ook niet sparen. Als de bezwaren op het za kelijk vlak liggen (zonder dat aan het compromis wordt getornd), zal de steun van de socialisten en de k.v.p. voor de regering voldoende kunnen zijn om weer ■opgeruimd adem te halen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1