ZEEUWSE MOSSELVLOOT KRUIST OP DE WADDENZEE „IN ZUIVELLAND”: EEN NATIONALE MANIFESTATIE roar e üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG DINSDAG 4 JUNI 1957 No. 43 BYT Fan de Martinytoer Voor de Yerseke 199 en de Bruinisse 72 straks alleen nog plaats in het noorden? Gouden filmpjes Motor-elfstedentocht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Als de zeegaten afgesloten zijn is de mosselteelt kapot** Hwat hat (jjal) Van 4 tot en niet 12 juni in Sneek Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad PYT kunnen de Nederlandse koeien drie Provinsjes DEK KOMT GONG YN IT SPUL f Tj. de J. de kor-netten langszij. le week juni 1907 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De heer Yntema, hoofd der school te Kimswerd hield zijn laatste les. Aan de wereldbeschouwing van de mees te mensen hapert dit, dat zij de wereld te weinig hebben beschouwd. Te Arum begonnen met de afbraak van het z.g. Armhuis. Vier grote gezinnen zijn hierdoor dakloos geworden en ver toeven onder de blote hemel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 3.9 2.1 5.7 9.8 6.6 9.0 1.6 18.5 27.0 1.0 8.9 5.9 Dat is de earste kear mar, sei baes skuonmakker, doe krige syn wiif acht wike nei de bruiloft in bern. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Fiskje - ik hald geduld, In forfelend spul, ’k Wol dy sa graech fange, Oars komst altyd krekt, ’k Leau dou hast de gek, Fiskje, mei myn angel. Hard bedrijf. Voor de oorlog reilde en zeilde alles zijn dagelijkse gangetje in de mosselvisserij. De Zeeuwen visten mosselzaad in de Zeeuwse stromen en ze zaaiden het weer uit. Zij visten in het najaar de volgroei de mossels weer op en verkochten ze. Zo hadden hun voorvaderen dat al ge daan sinds omstreeks 1800 en er was eigenlijk niets dat op grote veranderin gen voor de toekomst wees. Nou ja, soms was er te weinig zaad, maar wie lust had haalde dat uit 't noorden. Hij voer met een zeilscheepje naar de Wad denzee en als het geluk: dat wil zeggen: vooral de wind, mee had, kwam hij na een dag of wat vanzelf weer met een lading mosselzaad terug. Maar het was eigenlijk maar de enkeling, die naar het noorden ging. Toen kwam de oorlog en daarmee is de ellende voor de Zeeuwse mosselvissers begonnen. De mosselvelden vervuilden en na de oorlog, net toen alles weer een beetje op gang kwam, kwam de sterfte Ook dit jaar op de Tweede Pinksterdag organiseert de Friese Motorclub te Leeu warden haar populaire Elfstedentocht. Aan dit steeds groter wordende toeris tische evenement kan worden deelgeno men door de bestuurders van automobie len, alsmede de berijders van motoren, scooters en bromfietsen. De tocht kan worden verreden in drie klassen en wel in Toer-, Toertijd- en Bromfietsklasse. Zo de naam reeds aangeeft, is de Toer- klasse uitsluitend een toerklasse, waar- 4.5 2.1 8.6 9.7 6.8 11.1 1.1 12.0 24.8 1.6 10.1 7.6 Grins Fryslan Oerisel (Drinte) GelderlAn Utert Noard-HollAn Haerlim Amsterdam Süd-Hollan SélRn Noard-BrabAn Limboarch yn 1956 Bolswards Nieuwsblad selzaad wat meer leven in de mossel) - brouwerij. Als de zaadvangst begint, ligt de hele vloot van omstreeks tweehonderd sche pen in de Harlinger havens en wanneer die vloot na de uitreiking van de visver gunningen uitvaart, biedt dat een impo sant schouwspel, zoiets als op vlagge tjesdag in Schevengingen, maar dan zon der vlaggen. Voor Harlingen schuilt hierin misschien de kans om een soort mosseldag te or ganiseren. Ook Dokkumer Nieuwezijlen beleeft drukte aan de mosselvisserij. Want daar varen de schepen door op weg naar huis en daar wachten de vis sers soms dagenlang op goed weer. Als de wind oostelijk is, dan is 't mis voor de mosselaars, dan komt er dikwijls geen water genoeg op het Wad en dan gaan ze naar Dokkumer Nieuwezijlen. Sluiswachter Wijma kan ze al van verre zien aankomen. En dan, dan raakt hij de post kwijt, die hij onder zijn hoede heeft. Gevraagd op boerderij: Jongeman van de P. G. onbesproken gedrag, gezond ge stel en goed op de hoogte met boterma- ken. land en Terschelling de mossels weer op te vissen. Die toewijzing van mosselper celen was niet alleen het belang van de mosselvissers, maar vormde ook een landsbelang. De mossels worden name lijk geëxporteerd. Als de mosselvissers het van de Neder landse markt moesten hebben, dan was er reeds lang geen mosselvisser en geen mosselvloot meer geweest. Nu vissen zij eerst drie weken op het Friese Wad naar zaad, dat zjj ook weer op het Friese Wad uitzaaien en daarna nog drie we ken op het Groninger Wad. Een groot deel van het zaad, dat hier gevist wordt, varen de Zeeuwen naar Zeeland, om het daar uit te zaaien. Zo komt het, dat de Zeeuwen op het Wad varen en dat zij daar hun brood uit het water halen, sa men met de mosselvissers van Harlin gen en Wieringen. Fiskje - 't giet net flot, It koarkje leit mar plat, Hwannear sil 't ris wêze? ’k Sit al seis kertier, ’t Bliuwt mar like fier, Fiskje - bist biferzen? Sluiswachter G. Wijma van Dokkumer Nieuwezijlen heeft er in deze weken, evenals zijn collega’s, een baantje bij en hoewel het onbezol digd is, doet hij het met liefde. Sluiswachter Wijma is in het sluis- kantoor van Dokkumer Nieuwezijlen ook een beetje postkantoor- houder. Bij hem wordt namelijk post gedeponeerd, de post voor de Zeeuwse mosselvissers, die soms dag en nacht werken, die in deze dagen met hun schepen de Waddenzee doorkruisen van noord naar zuid, van oost naar west en omgekeerd, in de jaarlijkse grote jacht op mosselzaad. Bijna de hele Zeeuwse mosselvloot vaart nu in het Noorden en bijna alle Zeeuwse mosselvissers vissen, dertig uur va ren van huis en haard, het mosselzaad uit de Waddenzee.- Dat doen ze niet voor hun plezier. De mosselparasiet en het tekort aan mosselzaad in de Zeeuwse wateren hebben hen naar het noorden gedreven, waar zij nog tot zeven juni mogen vissen. Op die datum is het afgelopen met de zaadvisserij, dan moeten de vissers vol doende zaad hebben gevist. Daarom is in deze dagen tijd meer dan ooit geld en daarom komt het voor, dat sluiswachter Wijma van Dokkumer Nieuwezijlen de brieven voor de mosselvissers soms wel enkele dagen moet bewaren voor ze worden afgehaald. Yn in fakblêd waerd okkerdeis in list opnommen fan de taname fan de elek- trisiteitsproduksje. Dat wie in nijsgjir- rich listke, omt men hjir ris oan de hén fan feiten sjen koe, hoe sterk de elektri- fikaesje rounom de ünmisbire help wurdt foar de minske. Stelt men de tastan foar de oarloch, dus yn 1939, op it sifer: 100, dan komt men foar it jier 1956 op dizze forhaldings- getallen. Dêrneist jow ik dan de persin- ten fan foar de oarloch en nou, fan de nasjonale produksje: Fiskje - fiskje byt, Kin ’k in wrjimke kwyt? Wier, hy smakket lekker, Hast it dochs forstien? Juny nümer ien, Fiskje, wurdt dochs wekker. Fiskje - fiskje byt, Dat it gjin winst opsmyt Sil elkien wol witte, Mar 't maelt my gjin lor, Ik hoech fan dizze sport Fiskje, noait te switten. Fiskje - ik jow it oer, It earste aventür, Sünder risseltaten, Moam nim ik wer frij, Wis - ik sil mei dy, Fiskje - jitris prate. yn taname 1939 yn 408 358 533 350 361 435 250 228 325 564 402 454 bij de nadruk ligt op het toerisme en bestemd is voor hen, die op een rustige manier van het schone Friese landschap wensen te genieten. Deze tocht wordt gereden volgens een zeer eenvoudige routebeschrijving, waarin uitsluitend routecontróles voorkomen, terwijl bo vendien in de 11 Friese steden een stem pel wordt gegeven. Een rit van geheel ander karakter is wel de Toertijdklasse. Deze heeft eerst een z.g. aanlooproute van Leeuwarden naar Harlingen, waar dan de start is van een oriënteringsrit via het Zuid westen van de provincie naar Sneek. In deze laatste plaats is de rust gepro jecteerd. Daarna volgt een kaartleesritl van Sneek naar Dokkum en vervolgend een vrije route van Dokkum naar Leeu+ warden, wel verscheidenheid dus. In dezit klasse komen wel tijdcontróles voor. Daarna nog de Bromfietsklasse. Ook in deze klasse ieder jaar een grotere deel name, in 1956 n.l. 325. Deze klasse heeft een geheel vrije route, mits men vasthoudt aan de volgorde van de te bezoeken contröleplaatsen. Men kan behalve in Leeuwarden ook nog starten in 4 andere steden, dit in tegen stelling met de Toer- en Toertijdklasse, die beide vanaf „Het Zaailand” in Leeu warden starten. Bij de start ontvangen de deelnemers ’n fraaie Elfstedenwimpel, ditmaal met als afbeelding de historische „Oude Waag” van Leeuwarden, terwijl het reglemen taire volbrengen van de tocht wordt be loond met de bekende Elfstedenplaquet te. Te Bolsward geschiedt de afstempeling bij Hotel Boermans en de Keizers kroon. tiden forfelend om hyltyd wer mei it- selde byltsje to hakjen, it agrarysk bi- lang wie to great, dan dat men syn ein slüpe litte mocht. Wy doare nou to sizzen, dat it oandiel fan de boeren op in reedlik peil brocht is. Net allinnich omt de djürste gefallen fanwege it bidriuw nou 6/9 krije yn- pleats fan £/9, mar ek omt fierwei de measte gemeenten der jitteris 2/9 by- dogge, sadat in boer jit 1/9 fan ae hege oanslutingskosten bitelje moat. Mear as tritich gemeenten hawwe de nije gun stige regeling al makke, yn Wünsera- diel is men der jit mei dwaende en it sil wol de skuld wêze fan it üntbrekken fan in boargemaster, dat de list de ge meente Boalsert de kampioen is fan de leechste bydrage. Ik miende earst, doe’t ik dit rare rekord seach, dat der yn üs gemeente faeks gjin Onrendabele lju wêze soene, mar it bliek my, dat der jit in tweintich binne, dy’t hjir op wachtsje. De nije „baes” men soe sizze, hwer bliuwt de man hat hjir dus fuort wurk. Hwant soks komt de eare fan de progressive gemeente Boal sert dochs grif to nei. Minder moai nijs is, dat al dizze oanfra- gen fuort net ütfierd wurde kinne. Al- lerearst net, om’t men gjin minsken hat foar sa’n hommels opkommende ün- getiid. It is dus technysk net üt to fie- ren, sa gau. Mar it twadde biswier is faeks jit greater, der is ek gjin jild foar biskikber. De oanbiedings fan de léste filf moanne komme it bidriuw al op lyts trije miljoen. Dêr is 450.000 goune per jier foar ütlutsen, sünt jannewaris jit in forheging fan 225.000, dat is meimekoar 675.000 groune. Dêr kin men gjin trije miljoen üt toverje. En de gemeenteby- dragen jowe derby jit swierrichheden. It rint dus üt op in wachtlist wol ik leauwe en sa hat Sjouke ek altyd hwat. Ik moat tajaen, dat it der wol hwat op liket, mar dêr is ien treast, der is nou ütsicht en alle dagen koartet de wacht list yn. I onder de mossels door het optreden van de mosselparasiet. Toen bracht het noor den uitkomst. In de Waddenzee kregen vele Zeeuwse mosselvissers een perceel toegewezen, waarop zij in het voorjaar mosselzaad konden uitzaaien en in het najaar kwamen zij terug om van die zaaivelden bij Breezand, bij Texel, Vlie- dene verrassingen. Elke 25e zuivellander een ballpoint, waarop >en” vermeld staan, el ke 1.000e een kaasschaafelke 5.000e een botervloot en elke 10.000e een kaas schaaf, een botervloot, een botermesje, een set glazen en melk, boter en kaas. Bovendien wordt er iedere avond een verloting op de tentoonstelling gehouden met een mand vol zuivel als inzet. Veel te zien. Tot de vele activiteiten van Het Neder lands Zuivelbureau in het binnenland be hoort de tentoonstelling „In Zuivelland” die de consument nader tot de details van de melk -en zuivelindustrie brengt en Half miljoen kijkers in twee jaar. „In Zuivelland” maakt dit jaar zijn derde tournee door Nederland. Op ’t program ma staan negen steden, waarvan Sneek op 4 juni aan de beurt komt. De eerste twee reizen omvatten elk acht steden. De tentoonstelling trok in 1955 op 78 dagen in totaal 268.465 en vorig jaar op 77 dagen 250.772 kijkers meer dan een half miljoen bezoekers in twee jaar dus. Het Nederlands Zuivelbureau biedt de bezoekers van „In Zuivelland” verschei dene verrassing: krijgt namelijk „zuivelboodschapp: ke 1.000e een fa Propaganda en voorlichting. Bovenstaande voorbeelden stempelen Ne derland dus onmiskenbaar tot een zui velland bij uitnemendheid, dat voor de export geografisch gunstig ligt. Het doet er dus goed aan de afzet van de melk en de zuivelprodukten op niveau te houden en te vergroten. Vandaar de stichting in 1950 van Het Nederlands Zuivel bureau, dat in het binnen- en buitenland collectieve propaganda voert voor en voorlichting geeft over de Nederlandse melk- en zuivelprodukten en gefinancierd wordt door de melkveehouders, de zui- velindustriëlen en de melk- en zuivelde- taillisten. Het Bureau heeft zich de laatste tijd al meer en meer uitgebreid. Bijkantoren zijn nu gevestigd in Londen, Brussel en Dus seldorf in de landen, die van oudsher afzetgebied zijn doch de propaganda strekt zich praktisch over de gehele we reld uit, met uitzondering van de V.S. i van Amerika en Canada. Dit jaar staan op de buitenlandse tentoonstellingsagen- da van het N.Z.B. negentien steden (in overeenkomt met 6.7% van de totale uit voer. Wat de gecondenseerde melk en kaas betreft, staat ons land met resp. 58 en 27 procent van de wereldexport op de eerste plaats. Voor melkpoeder is het cijfer 13% (derde plaats), voor boter eveneens 13%, maar dit produkt bezet de vierde plaats. van Amerika en Canada. Dit jaar staan igsagen- :den (in 1951 zeven), waar onder Londen, We nen, Milaan, Tokio, Parijs en Stockholm. Een facet van de voorlichting over de vaderlandse grenzen is het filmpje „A Dream Comes True” (Een droom wordt werkelijkheid), waarin de mascotte en ambassadeur van het Bureau, het poppe tje, Dutchy, de hoofdrol voor zijn reke ning neemt. Allereerst kweekt dit filmpje in de z.g. onderontwikkelde gebieden goodwill voor de gecondenseerde melk en melkpoeder. Het draaide in 1956 in zeventien landen van het nabije en verre Oosten. 'De zuivelindustrie is van groot belang oor onze samenleving. Niet iedereen weet misschien, dat van elke 8 Neder landers, die een beroep uitoefenen, er 1 in de zuivel werkzaam is. Niet zo ver wonderlijk, als men weet, dat 55% van onze cultuurgrond uit grasland bestaat. Daarop grazen niet minder dan 1% mil joen melkkoeien. Hetgeen wil zeggen, dat wij tegenover elke 7 Nederlanders 1 melkkoe kunnen plaatsen. Onze koe is een waar kampioene. Zij is de beste melkgeefster ter wereld. Zo produceerde zij vorig jaar gemiddeld 4.000 kg melk. Der lizze op dit stuit foar mear as fiif miljoen goune oan priisopjeften foar lju, dy’t jerne it elektrysk ha wolle yn üs provinsje. Gean der mar oan stean! Mar dit wie to forwachtsjen. Doe’t de Steaten fan Fryslan, tige hol- pen troch de gemeenten, yn de spannen de jannewarissitting fan dit jier, de hikke hwat fierder iepentreauwen, wie it sa klear as in klüntsje, dat der frij hwat flecht op ’e koai komme soe. En it docht üs jit minder nij, dat by de 1500 oanfregers, likernóch tüzen* boeren binne. Hwant dêr sit de swakste sté fan de elektrifikaesje. De pleatsen hêr en dêr forspraet, hiene meastentiids jit gjin kans hawn om foar in reedlik bidrach oan it net to kommen. De kosten wiene to heech, hja rounen yn de tüzenen, ek doe’t fanwege it bidriuw 4/9 diel bi telle waerd. Foar dyjingen, dy’t krekt op de pleatsen it elektrysk ünmisber achten, omt hja oankommen seagen, dat de djü- re minsklike arbeidskrêft safolle mooglik lans mechanyske wei forfongen wurde moast, stie it fêst, dat it oars moast. En al hat dat twingen en triuwen in jier as tsien duorje moatten, al wie it by Kansen voor Harlingen? Edoch, meen nu niet, dat het levenslot van de Zeeuwen nu volkomen zonder zorgen is. Zij zien een nieuwe dreiging, de dreiging namelijk van het Deltaplan, hetgeen op zich zelf merkwaardig aan doet, omdat het Deltaplan vooral be doeld is om een dreiging af te wenden. Maar de mosselvissers zien in de uit voering van het Deltaplan de doodsteek voor de mosselvisserij. Als de zeegaten worden afgesloten, is ons bedrijf kapot, zeggen ze. Ook in dit verband slaan vele Zeeuwen de blik naar het noorden. Enkele mosselvissers hebben geen risico willen nemen en zijn naar Harlingen verhuisd, waar hun schepen onder Har linger naam varen en waar zij het hele jaar door dagelijks uitvaren met hun Harlinger collega’s alsof het altijd zo geweest is. Daar heb je Jan van Es. Hein Schikker, Stoffel Schikker en nog een paar anderen. Momenteel wordt ook reeds door een commissie onderzocht of er voor Har lingen mogelijkheden zijn om mosselstad te worden. Het is echter de vraag of het Wad groot genoeg is voor alle Zeeuwse mosselaars. Er is ten slotte ook ruimte nodig voor de garnalenvisserij. Bovendien kent het Wad geen geschikte verwaterplaatsen waar de mossels voor ze ongeveer voor consumptie gereed zijn, worden schoongespoeld. In deze dagen hebben de mosselvissers trouwens niet veel tijd om over al deze problemen na te denken. Hun schepen varen puffend over het Wad, de Bruinisse 68 en de Yersekè 78, schepen van Tholen, St. Philipsland en uit Zierikzee, schepen uit Harlingen en uit Wieringen. De schippers staan aan het roer en be dienen de lieren, waarmee de korren, zakvormige netten, uit het water ge trokken worden. Elk schip heeft vier van die kor-netten, die aan stalen kabels over de bodem van het Wad worden ge sleept en zo het mosselzaad bijeenschra pen. De mosselvissers beleven nu zo ongeveer de drukste dagen van het jaar. Ook voor Harlingen en voor Dokkumer Nieuwe zijlen betekent echter de jacht op mos- Foar it hiele lan wie de taname 353 dus Fryslan mei 358 hat him dizkear net min hélden. Noard-Hollan mei syn trije sintrales komt lyk as Süd-Hollan elk op in kwart fan de produksje, dus meimekoar brüke dy de helte fan de nasjonale stream. Opmerklik is de taname yn Sélan, dat lang ünderoan bingele hat, mar nou fiks opsjit. Dat sit him binammen yn Sieuwsk-Flaenderen, hwer’t géns yndu- stry bykomd is. Ek Oerisel makket it bést en hie der by jit it fortüntsje, dat Drinte gjin eigen sintrale hat en de klanten oer Grins en Oerisel fordield binne. Ek yn it Suden giet it hoppe it gemiddelde üt, hwat neat gjin nij docht, as men de yndustrialisaesje dêrre sjocht. Algemien wurdt de produksje fan de elektrisiteit sjoen as in graedmeter foar de ekonomyske wolfeart. Ik leau, dat der in bulte wiers yn sit en dat men dus wol sjen kin, dat NederlAn nei de oar loch goed buorke hat. En it is in lok- winsk wurdich oan it adres fan it P.E.B. dat hja, yn in ekonomysk minder gun- stich gebiet, it tempo fan dizze foarüt- gong sa goed byhélde koe. Mar as men nei it persentaesje sjocht fan 2.1 dan is der ek foar de kommende jierren jit hiel hwat to dwaen. Batig saldo f 305.56 (Red.: Thans is het geraamde tekort dus bijna even hoog dan voor een halve eeuw het totaal aan uitgaven!) Na wijziging worden de eindcijfers van de gemeentebegroting Bolsward: Ontvangsten f 135.679.32 Uitgaven f 135.373.76 Van 4 tot en met 12 juni houdt Het Nederlands Zuivelbureau op het Martiniplein in Sneek de tentoonstelling „In Zuivelland”. Om een goed inzicht te geven in doel en betekenis van deze manifestatie, willen wij eerst enige bijzonderheden over de Nederlandse melk- en zuivelproduktie vermelden. hem aanspoort meer melk te drinken (men is dan meer mans), nóg meer met kaas te doen (kaas wordt nog te vaak ver geten bij het bereiden van warme ge rechten) en de onvolprezen roomboter te gebruiken. „In Zuivelland” is een dynamische en levendige tentoonstelling, waarop ieder een op een prettige en ongedwongen ma nier veel melk- en zuivelkennis kan ver garen. Het is in dit bestek ondoenlijk alle bijzonderheden van dit paradijs op te sommen. Daarom hier enkele grepen. Men ziet de sprekende koe ongetwij feld een fenomeen drie dimensionale stereokijkers, waarin pakkende kleuren foto’s verschillende fasen van de melk en zuivelproduktie laten zien, diorama’s en grote foto’s van de melkverwerking, de boter- en kaasfabricage, de kaasver- p en de schoolmelkvoorziening, ge completeerd met een aan drie kanten ge- en. kaas ge- draaiend plateau Utrechtse Domtorens vullen. Van de totale jaarproduktie: 6.000.000 ton, is 2.200.000 ton bestemd voor de consumptie van melk en melkprodukten, zoals yoghurt, karnemelkse pap, vla, enz. De rest dient voor de vervaardiging van 76.000 ton boter, 165.000 ton kaas, 290.000 ton gecondenseerde melk en 60.000 ton melkpoeder. De waarde van deze jaarlijkse verzamelde melk- en zui- velrijkdom bedraagt ongeveer twee mil jard gulden. Onze zuivelindustrie behoort daarom tot de grootste industrieën van Nederland. Met de dagproduktie (16 miljoen liters) Onder deze omstandigheden is de export kunnen de Nederlandse koeien drie van groot belang. Nederland voert jaar lijks voor ongeveer 725 miljoen gulden koop aan melk- en zuivelprodukten uit, wat COmp opende en b.v. met boter vulde kubus, die op een is aangebracht. Bij de foto van de melk inrichting is aan iets bijzonders gedacht. Hier wordt door middel van ’n daglicht- projector een filmpje vertoond, dat de huisvrouw vermaant de melkflessen toch altijd goed schoon te spoelen. Verder treft men aan een speciaal circusdiorama, dat de bezoekers wil bewegen aan de Roomboteralbumactie deel te nemen en een inlichtingenbureautje voor hen, die alle mogelijke (en onmogelijke) vragen willen stellen over melk en zuivel. Het belangrijkste onderdeel van de ten toonstelling is de demonstratiestand, ook wel zuivelkeuken genoemd, waarin de- monstratrices van het Bureau smakelijke zuivelgerechten bereiden. Een aardige attractie is ook de in 1956 aan „In Zuivelland” toegevoegde Zuivel- bio: een klein, naast de grote tentoonstel lingshal gebouwd theater, waarin films draaien, die datgene wat de bezoeker op de expositie heeft gezien, als het ware il lustreren. Een vaste deelgenoot van ,In Zuivelland* is ook de rijdende melkbar, op 12 april van het vorig jaar door Het Nederlands Zuivelbureau op de weg gebracht. Melk- dranken, die bij een melk- en zuivelmani- festatie niet mogen ontbreken, zijn in Nederland nog niet populair genoeg. Er kwam een auto in Witmarsum. Vele dorpsgenoten namen een kijkje, daar ’n auto geen alledaagse verschijning vormt. Tot overmaat van ramp reed de auto ook nog in de vaart. „Wanneer komt er eens een tijd, dat automobielen de we gen niet meer onveilig maken?” ver zucht de Bolswardse Courant. De uitvarende mosselvloot biedt een imposant schouwspel. Op volle

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1