f IIlIi VREES VOOR DE ATOOMBOM SCHEPT KANSEN VOOR EEN OVEREENKOMST DE EERSTE RONDE VAN HET HUURDEBAT KRISKRAS door Nederland 53eJAARGANG No. 44 VRIJDAG 7 JUNI 1957 Buitenlands Overzicht Zilveren filmpjes Engeland wil handel met communistisch China uitbreiden dinsdag niet verschijnen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen Hwat hat Qabe Skroar Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo KAMEROVERZICHT 2de week van juni 1932 Maandagmiddag Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Het Don Kozakkenkoor komt in Bols- ward. Te Utrecht si®""den voor het diploma gasfitter de heren Y. Veldman en W. de Boer te Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In verband met Pinksteren zal ons blad volgende week Het eerstvolgend nummer ver schijnt dus op vrijdag 14 juni a.s. T B. en W. van Wonseradeel besteden pu bliek aan: Het ter beschikking van de gemeente stellen en het steeds bedrijfs klaar houden van een nieuwe gesloten 2-persoons automobiel met Achteraan gebouwde bagageruimte met toebehoren. In verband met de heersende werkloos heid doen B. en W. van Wonseradeel een ernstig beroep op de veehouders in de gemeente, voor de a.s. hooioogst, indien enigszins mogelijk ingezetenen uit Won seradeel als hooiers in dienst te nemen. To keap: Hea op stannen fan lê.n ünder Kübaerd, ek wol mei it nijgers. G. F. Tymstra, Kade, Boalsert. Ook twee Bolswarders hebben zaterdag j.l. de tocht over de afsluitdijk gemaakt. Het waren twee knechten van de heer De Witte, timmerfabriek te Bolsward. Met de verkoop van de nieuwe rijwiel- belastingplaatjes zal op 16 juli op de postinrichtingen worden begonnen. Men zal echter nooit tot een wer kelijk omvangrijke beperking der bewapening kunen komen voor ’n aantal politieke vraagstukken is opgelost, waarin de Sovjet-unie tot nog toe diametraal tegenover het Westen stond. „Casablanca” uit de ether. Op zondag 2 juni 1957 hebben opsporingsambtena ren van PTT in samenwerking met de rijkspolitie der gemeenten Scheemda en Winschoten de clandestiene zender „Ca sablanca” opgespoord en in beslag geno men. Procesverbal werd opgemaakt te gen de 26-jarige ijzervlechter C. K. te Eexta. De ontwikkeling van het luchtvracht- vervoer zet zich in een nog veel sneller tempo voort dan de overige takken van luchttransport. De jaarlijkse groei be weegt zich tussen 15 20 De voor uitzichten voor 1957 zijn voor zover te voorzien, nog gunstiger en in het bijzon der op de Noordatlantisch route wordt een stijging van het luchtvrachtvervoer verwacht van 20 tot 25 In cijfers uitgedrukt schat men het vrachtvervoer op dit traject dit jaar tussen de 4200 en 4400 ton. Nederlands grootste wandtapijt voor K. L. M.-stationsgebouw te New York. Het grootste wandtapijt, dat ooit in Neder land is geweven, wordt thans vervaar digd. Het tapijt, dat in opdracht van de K.L.M. wordt gemaakt voor de lounge van haar nieuwe stationsgebouw op de luchthaven Idlewild bij New York, is een ontwerp van de heer H. de Vos te Rotterdam. Wanneer op 15 juli a.s. het tapjjt klaar zal zijn, zullen vier meisjes 6000 A 7000 werkuren aan het weefge touw van het Basse-Lisse-systeem heb ben doorgebracht. De hoofdkleuren van het tapijt, dat 2% meter hoog wordt en 8 meter lang, zijn zwart, rood, blauw, groen en wit, terwijl er 90 A 100 tussen tinten in voorkomen. „The British Season” in Friesland. Op 25 juni zal de Britse Ambassadeur te Leeuwarden „The British Season”, die in de maanden juni, juli en augustus in geheel Friesland zal worden gehouden, voor geopend verklaren. Enkele van de attracties zijn: een tentoonstelling van Engelse aquarellen van de 18e tot de 20ste eeuw in het Fries Museum te Leeuwarden, een bezoek van de „Cen tral Air Force Band” op 25 juni, terwijl Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Maandagmiddag om H.M. de Koningin Foto: Schipper B. vaatje Bols wards Nieuwsblad De plannen voor de stichting van een r.k. landbouwschool nemen vastere vor men aan. Door 4iet voorlopig comité is het terrein naast de Geref. Kerk aan de Gasthuissingel aangekocht. Voorlopig zal echter de school worden onderge bracht in de r.k. ulo. Inmiddels is tot hoofd der ~ehool benoemd onze oud-stad- genoot, de heer Tj. dc Jong, leraar aan de landbouwschool te ^teggerda. Daar is bijv, de toestand in het Midden Oosten, waar Moskou stookt tegen de invloed van het Westen, en waarmee ook het vraagstuk van de verhouding tussen Frankrijk en zijn Noord Afri kaanse protectoraten verband houdt. Er is ook nog zoiets als de verhouding van het Westen tot communistisch China. Vooral de Ver. Staten staan, door de invloed van een groep republikeinse senatoren, scherp vijandig tegenover Peking. Ten deze is het verschil in op vattingen tussen Washington en Londen vorige week weer scherp naar voren ge komen. Engeland heeft n.l. besloten de handel met communistisch China uit te breiden. Zoals bekend is destijds op voorstel van Amerika door het Westen besloten een verbod van uitvoer naar China toe te passen dat veel strenger was dan dat op de uitvoer van weste lijke goederen naar Rusland en zijn sa tellieten. Engeland heeft nu besloten, dat alleen nog het embargo op goede- levisie dat de Russen geen oorlog tegen het Westen willen, ze willen slechts concurreren, onderling handel drijven, ervaringen op allerlei gebied uitwisselen en zijn op het gebied van de ontwape ning voorlopig bereid genoegen te ne men met bescheiden maatregelen, welke later tot iets omvangrijkers zouden kunnen leiden. Hij gaf toe van mening te zijn dat de Ver. Staten geen oorlog tegen de Sovjet-unie voorbereiden en be leed als zjjn overtuiging dat met vreed zame middelen het communisme toch zou winnen van het „kapitalisme”. Min der prettig deed het aan te horen dat Rusland blijkbaar als zijn opbouwende bijdrage tot overeenstemming over een eerste faze van beperking der bewape ning zijn oude voorstel zou herhalen dat Amerika zijn troepen uit Europa zou terugtrekken, in ruil waarvoor de Rus sen hun troepen uit Oost-Duitsland, Po len, Hongarije en Roemenië zouden te rugtrekken. Deze twee dingen zijn to taal onvergelijkbaar. De Amerikanen zijn in de Europese landen met toestem ming van de overgrote meerderheid der bevolking van die landen, de Russen vervullen in hun satellietstaten de rol van bezettende mogendheid, Hongarije, waar de regering-Kadar op Russische instigatie steeds scherpere maatregelen tegen de gewezen vrijheidsstrijders neemt, is er een kras voorbeeld van. Wat de kwestie van de controle en de daarbij behorende luchtin spectie betreft verdient nog ver melding, dat dr. Adenauer meent dat het territoir voor lucht-in- spectie aangewezen, niet in de eerste plaats een gebied moet zyn dat ook Oost- en West-Duits- land omvat. Hij meende dat, waar de Ver. Staten en Rusland de voornaamste tegenstanders zijn, in de eerste plaats geheel andere gebieden voor die inspectie in aanmer king zouden moeten komen; waarschijn lijk doelde hij op Alaska en een deel van Siberië. Het bezwaar dat Adenauer koesterde tegen een inspectiegebied in midden Europa, komt stellig voort uit de vrees, dat als deze inspectie goed zou voldoen, dit misschien juist een argu ment zou vormen om Duitsland niet te verenigen. Het verwondert echter, dat dr. Adenauer dit bezwaar wel aanvoelde en zich toch heeft neergelegd bij de poging om eerst te trachten één faze van beperking van de bewapening af te werken vóór de hereniging van Duitsland gekoppeld aan een werkelijk ontwapeningsplan aan de orde komt. Gesteld de Russen tonen zich in deze eerste faze van goede wil en men komt tot een zekere beperking der bewape ning met een behoorlijk controlesysteem gelooft m&n dan dat als de Russen ook bereid zijn verdere stappen inzake de ontwapening te doen, doch tegen de hereniging van Duitsland blijven, het Westen, buiten Duitsland dan, een ver gelijk zal laten schieten omdat de Duit sers hun zin niet krijgen inzake de her eniging? Dat lijkt ons wel zeer fabel achtig bij de huidige mentaliteit in het Westen welke de ontwapening fel be geert vanwege de gevaren van de kern wapenen en zich als er een kans op overeenstemming is, die allerminst zal laten ontgaan ter wille van een speciaal Duitse wens. Overigens is het nog hele maal niet zeker, dat de subcommissie der V.N. voor de ontwapening, welke thans te Londen bijeen is, het over de eerste faze van de beperking der bewa pening'en over de contröle daarop eens zal worden. Ook al doen zowel Boelga- nin als Chroesjtsjew erg vriendelijk en zei de laatste voor de Amerikaanse te- vvaartegen wat ons land aangaat dan geen Deltaplan zou helpen. Wij zullen voorlopig maar aannemen, dat deze Rus hier wat overdreven heeft. Maar de werkelijkheid is al erg genoeg en het behoeft niet te verwonderen dat Eisenhower en Dulles in de eerste faze van de bespreking over beperking der bewapening hebben begrepen een nood zakelijke overeenstemming over een vol strekt waterdicht contróle-systeem, ter wijl zij als inleiding van deze faze be reid zouden zijn de proeven met atoom bommen voorlopig stop te zetten en het als een bewijs van goede wil zouden be schouwen als Rusland dat gebaar met een dergelijk besluit zou beantwoorden. Onder zeer grote belangstelling discussieert de Tweede Kamer deze week over de voorstellen van de regering om de huren met 25 te verhogen, waarvan de helft voorlopig zal worden geblok keerd. Zowel de gereserveerde als de publieke tribune waren tot de laatste plaats gevuld met belangstellenden, die dit grootse politieke debat geanimeerd volgden. Velen van hen zullen waar schijnlijk wel belust zijn de sensatie van een kabinetscrisis te beleven. Niet alleen op de tribunes, maar ook in de Kamer zelf was het onrustig, want men was er niet zeker van hoe dit debat zou uitpakken. en De Jong’s Nieuwsblad Het zag er de laatste tijd naar uit, dat dit zou gebeuren. Zo zijn er in het dagblad „Trouw” waarvan de a.r.-fractievoorzitter, dr. Bruins Slot hoofdredacteur is arti kelen verschenen over de socialistische overheersing in dit kabinet. En ook werd gezegd, dat het systeem van blokkering past in een socialistische visie. Deze stellingen maakten van prof. Zijlstra ’n halve socialist, hetgeen natuurlijk voor een aan a.r.-lijsttrekker een onmoge lijke positie was. Zou dit anti-socialis- tische geluid tegen dit kabinet we hebben daar verleden week eveneens op gewezen tijdens dit huurdebat zijn herhaald, dan kon de bewindsman van economische zaken niet langer op zijn post blijven. De a.r.-fractie heeft dit verschil van opvatting niet zo duidelijk naar voren willen brengen. De heer Van Eibergen heeft het woord „socialisme” niet gebruikt. Het huur- compromis dat tijdens de formatie is gesloten noemde hij een synthese, die met de allerbeste bedoelingen tot stand is gekomen en die veel afwijkt van dat gene wat leeft in de kringen der socia listen. Daardoor werd minister Zijlstra een principiële tegenstelling met zijn partijgenoten bespaard. Maar verder was de zakelijke bestrijding van dit wetsontwerp zeer grondig. De heer Van Eibergen heeft geen goed woord voor deze voorstellen over ge had. De geblokkeerde gelden zullen bij woningverbetering worden vrijgegeven. Nu vreesde de a.r.-woordvoerder dat de mening gaat postvatten dat alle wonin gen verbeterd zullen worden. Dat kan echter onmogelijk het geval zijn, omdat de gedeblokkeerde bedragen in vele ge vallen zelfs te klein zullen zijn om een douche-installatie aan te brengen. Ook de looncompensatie vond hij niet goed geregeld. Een huurverhoging van 25 vond hij bezwaarlijk, juist met het oog op de prijspolitiek van minister Zijlstra. Daarom was hij meer voor een gedifferentieerde huurverhoging van ge middeld 12% Bijv. 10 in de eerste gemeenteklasse en 18 in de vijfde. Daarmede kwam de heer Van Eibergen bedenkelijk veel in de richting van het c.h.-amendement, om de huurverhoging te beperken tot 12% Beide afgevaar digden waren het er over eens, dat er periodiek een kleine huurverhoging tot stand moet komen. De negen onderteke naars van het c.h.-amendement (alleen de namen van Jkvr. Wttewaal v. Stoet wegen en de heren Tilanus, Diepenhorst en Kikkert ontbreken) gingen in hun bezwaren verder dan de a.r.-fractie. Zij vonden de blokkering n.l. principeel on aanvaardbaar, omdat het eigendom wordt aangetast. En het eigendomsrecht noemde de heer Van der Peyl (c.h.) een der meest fundamentele rechten van de mens. De eigenaar moet baas zijn over zijn eigen bezit, mits hij anderen bena deelt. De belde c.h. ministers, Staf en Helders, ontbraken achter de regeringstafel. Zij zullen deze principiële kritiek ook niet zo hoog opnemen als hun collega Zijlstra. De heer Helders moest in de Eerste Kamer de begroting van Zaken Overzee verdedigen, terwjjl ir. Staf mo menteel overzee vertoeft, n.l. in Nieuw- Guinea. Dit bezwaar tegen de aantas ting van het eigendom werd gedeeld door de minderheid in de k.v.p.-fractie en door de liberalen bij monde van de heer Toxopeus. Deze laatste zeide, dat het eigendom alleeen maar bij harde noodzaak mag worden aangetast. Deze noodzaak zag hij nu niet in. Men herinnert zich misschien de confe rentie van Genève nog, waarin de Grote Vier hebben getracht ontspanning in de politieke verhoudingen te brengen. Dat mislukte totaal want de Russen wilden van de hereniging van Duitsland op de basis van vrije verkiezingen niet weten en daarmee was de conferentie geëin digd. Want het Westen had dit vraagstuk centraal gesteld, was dit opgelost dan zou men kunnen spreken over een Euro pees veiligheidsstelsel, dat Rusland ook zou behoeden voor de gevaren welke het van een Duitse hereniging zou kunnen vrezen en over de ontwapening. Nu is er zoals uit de gesprekken te Washing ton en het verslag dat dr. Adenauer te Bonn gaf, blijkt een geheel andere volg orde van belangrijkheid in deze vraag stukken gekomen. Dr. Adenauer heeft het standpunt van president Eisenhower aanvaard dat eerst gepoogd zal worden een stap op het gebied van de bewape- ningsbeperking te doen; als deze stap gelukt rekenen de Amerikaanse staats lieden op een geleidelijke ontspanning in de verhoudingen, in welke sfeer dan naar Westelijke opvattingen verdere be» wapeningsbeperking en zelfs ontwape ning gekoppeld aan het vraagstuk der Duitse hereniging kunnen worden be handeld. Dr. Adenauer meende dat men wel een jaar of twee, drie nodig zou hebben voor dit stadium was bereikt. Er is dus sedert de al genoemde conferentie van Genève heel wat veranderd in de op vattingen van het Westen. Niet zo’n wonder trouwens, want in de laatste paar jaar openbaart zich overal in het Westen de angst voor de atoombom, wat zowel te wijten is aan beschouwingen van deskundigen en ondeskundigen als aan de felle Russische propaganda op dit gebied. De heer Chroesjtsjew heeft nog pas weer een flinke duit in het zakje gedaan door te verkondi gen, dat het Kremlin nu een H- bom kan ontwikkelen, welke men om zijn vernietigende kracht niet eens zou durven proberen, ze zou zelfs in staat zyn de hele ijs kap van de Noordpool te vernie tigen, een ingreep in de natuur, zonder blokkering. In dat laatste geval is een kabinetscrisis een feit. Voor de huurders is dit punt zeker ook van be lang. En bovendien willen zij het naadje van de kous weten als het gaat om de compensatie van de huurverhoging in de lonen. Dit overizeht moest helaas op een dus danig tijdstip worden geschreven, dat nog geen volledig beeld van de gang van zaken in de Tweede Kamer gegeven kon worden. De eerste ronde in dit gi gantische debat is overigens geheel vol gens de verwachtingen verlopen. De so cialisten zullen voor deze ontwerpen stemmen, evenals een ruime meerder heid der k.v.p.ers. Alleen reeds daar door kan het kabinet van een overwin ning verzekerd zijn. Tegen deze huur- voorstellen zullen stemmen: de anti revolutionairen, de liberalen, de staat- kundig-gereformeerden, de communis ten en het merendeel der christelijk-his- torischen, n.l. negen van de dertien. Na al hetgeen we de laatste weken over deze wetsontwerpen hebben ge schreven, zal dat geen verrassing meer zijn. Met meer dan gewone belangstel-» ling werd geluisterd naar het betoog van de a.r.-woordvoerder, de heer Vai|i Eibergen. Men wist, dat de a.r.-fractip niets van de blokkering wilde weten. Het was maar de vraag of deze afwij zing principieel of zakeljjk zou worden gemotiveerd. In dat eerste geval zou prof. Zijlstra de a.r. lijsttrekker de portefeuille van Economische Zaken aan H. M. de Koningin ter beschikking stellen, hetgeen ook een kabinetscrisis betekende. Minister Zjjlstra kon het niet hebben, dat hij door zijn eigen geestver wanten principieel zou worden veroor deeld. Uitvoering van de Postdienst op de Pinksterdagen. Evenals reeds tal van jaren gebruikelijk is, zal de postdienst op beide Pinksterdagen worden uitge voerd als op zondagen. Op die dagen lopen de nachtposttereinen niet. De ver zending op zaterdag 8 juni a.s. is als op andere zaterdagen; de bestelling ver schuift van maandag naar dinsdag 11 juni. Telefoneren met Indonesië duurder. Met ingang van 15 juni a.s. zal het tarief voor radio-telefoongesprekken met In donesië belangrijk worden verhoogd. Aanvankelijk zou deze tariefsverhoging reeds op 3 mei j.l. worden ingevoerd, doch de Indonesische PTT-administratle besloot toen deze maatregel nog enige tijd op te schorten. Melkprystoeslag 1955/’56. Veehouders, die geen betalingsmandaat voor de melk prijstoeslag 1955/’56 ontvingen, doch die van mening zijn, dat zij recht hebben op de toeslag, dienen vóór 1 juli 1957 in beroep te komen. Zij kunen zich daar toe wenden tot de plaatselijke bureau- houders, die alle gewenste inlichtingen kunnen verstrekke. ren welke ook niet naar Rusland mogen worden uitgevoerd, voor rood China zal gelden. Peking kan dus weer Engelse machines en spoorwegmateriaal kopen en dit alles gebruiken voor de industriële opbouw; andere landen dan die tot de Westelijke sfeer behoren, zullen stellig dit Engelse voorbeeld, dat hun han del zal ten goede komen, volgen. Londen hoopt trouwens niet alleen zijn eigen uitvoer met dit besluit te bevor deren, maar ook dat het rood China politiek nog zelfstandiger dan nu zal maken van de Sovjetunie, waarop Pe king tot nog toe was aangewezen voor de opbouw van zijn zware industrie. De Amerikanen zijn diep teleurgesteld door dit Engelse besluit, zij hadden het em bargo ongewijzigd willen handhaven, doch de Engelsen wijzen er op, dat zij om hun economische moeilijkheden, wel ke mede veroorzaakt werden door de Suez-crisis, waaraan de houding van Amerika volgens hen mede schuldig was, te boven te komen, nieuwe mark ten nodig hebben. En in het algemeen wijzen West-Euro- pese commentatoren er op, dat een strakke houding jegens rood China niet meer past in een politieke sfeer, waar in juist de Ver. Staten het initiatief na men tot ontspanning, door hun tasten naar toenadering tot Rusland. Het ge beurde is intussen een nieuw bewijs hoe zeer Engeland, dat ook voortgaat met zijn proeven met H-bommen, er naar streeft zijn positie als eerste rangs mo gendheid en zijn zelfstandigheid te hand haven. Voor Parijs om jaloers op te wor den. Ook Frankrijk koestert nog altijd de il lusie een eerste rangs mogendheid te zijn, maar het heeft geen regering, sta biel genoeg om een doelbewuste politiek te voeren terwijl wij dit schrijven is er nog geen kabinet dat het demissio naire van Mollet kan vervangen en het is gewikkeld in een schier hopeloze strijd in Algerije misschien aanstonds ook in Tunesië, waar Bourguiba de Al gerijnse opstandelingen steunt die het moederland financieel uitput. De landen der Europese betalingsunie moeten al overleggen hoe Frankrijk van een bankroet te redden. Van Amerikaanse zijde wordt druk op Parijs geoefend om nu eindelijk het con flict in Algerië op te lossen, dat Was hington als het grootste gevaar voor de positie van het Westen in Noord Afrika en het aangrenzende Naburige en Mid den Oosten ziet. Er zijn wel tekenen, dat het realisme bij een aantal Franse staatslieden veld wint, maar het blijft de vraag of die stroming sterk genoeg is om de starheid van de sedert jaren ge volgde Franse politiek te overwinnen. kwart over twaalf is de eerste nieuwe haring aan op Paleis Soestdijk aangeboden. Jchipper B. P. Ouwehand uit Katwijk overhandigt H. M. een vaaije „Hollandse Nieuwe”. Links Burgemeester Duiker van Katwijk en rethto de reder, de heer C. den Duik. Men moat fan alles leare, sei de jonge, doe smarde 'r him büter op ’e pankoek. Als men zou menen dat de belofte van de Amerikaanse staats lieden aan dr. Adenauer bij zijn bezoek aan Washington gedaan, dat de hereniging van Duitsland aan een totale ontwapenings-over- eenkpmst vooraf moet gaan, de Duitsers de zekerheid gegeven heeft dat ontwapening ondenkbaar zal zijn zonder die hereniging, vergist men zich toch. Want als we het goed zien, hebben niet Eisenhower en Dulles een concessie aan Adenauer gedaan, maar is het juist andersom. Alle fracties behalve die der commu nisten waren het er over eens, dat de huren omhoog moeten. Het verschil in huurpeil tussen oude en nieuwe wo ningen is dan ook nog steeds te groot. De tegenstanders tegen de huurblokke- ring zagen geen enkele praktische nood zaak voor deze daad. Nu, daar twyfelde de heer Andriessen niet aan. Hij zag wel enkele zakelijke motieven om tot deze daad te besluiten. Enthousiast was hij allerminst over deze blokkering, maar deze k.v.p.-afgevaardigde besefte, dat hier ook een politiek compromis lag waarvan moeilijk zonder een crisis te forceren kan worden afgeweken. De blokkering is de prijs, die men voor het samenregeren met socialisten moet be talen. De tegenstanders van de blok kering wilden deze prijs niet betalen. De heer Andriessen begreep de houding van de c.h.-fractie niet. Tijdens de ka binetsformatie heeft prof. De Gaay Fort man getracht een kabinet zonder socia listen te formeren. Deze poging is ge strand op de c.h., die persé de socialis ten er bij wilden hebben. Maar dit recht se kabinet zou niet met de blokkering zijn gekomen. En nu heeft de c.h. een kabinet op brede basis en nu wordt ge probeerd van de blokkering af te ko men hetgeen niet zonder crisis kan ge schieden. Dit voorbeeld is interessant, want het tekent het algemene politieke onbeha gen. De socialistische afgevaardigde, de heer Bommer, kon over het algemeen wel met deze huurvoorstellen instem men, maar het was duidelijk, dat de p.v.d.a. niet bereid was om de ontwer pen nog verder uit te hollen. Ook de socialisten zijn niet enthousiast over de huurblokkering. Liever zien zij een huurbelasting ingevoerd, gelijk met de instelling van een huuregalisatiefonds, waaruit de nieuwbouw kan worden ge financierd. Voor de socialisten was de grens van het toegeven ook bereikt. En zo was het wachten op het gevecht in de tweede ronde. Als de huurvoor stellen niet ingrijpend worden gewijzigd zullen zij worden aangenomen. Komen er wel wijzigingen, dan is het de vraag of de twee grote voorstanders (de pvda en de kvp) het compromis nog aan vaardbaar achten. Zo beleven we weer dagen van echte politieke spanning, die toch weer be wijzen, dat de politiek niet zo ver van „het publiek” af staat als soms wel eens wordt beweerd. Natuurlijk is deze be langstelling zeer afhankelijk van het onderwerp. Een huurverhoging van 25 gaat nu eenmaal heel ons volk aan. Dan kan men ook interesse ver wachten. De huiseigenaren zijn be nieuwd of de blokkering doorgaat of dat de meerderheid van de Kamer de huurverhoging Wil beperken tot 12%

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1