DE HITTEGOLF ONTVLODEN EN OP ZOEK NAAR HET WONDER! NIEUWE POLITIEKE VERHOUDINGEN IN HET MIDDEN OOSTEN IJTUNNELDEBAT GEEN SUCCES VOOR AMSTERDAM roar e üs hjoed p p to sizzen 1 53e JAARGANG VRIJDAG 21 JUNI 1957 No. 47 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht As Egypte-Syrië in het defensief gedrongen Vier de Vier oorzaak droeg J. s. In Britswerd houdt de wereld op Of begint die er pas? Zilveren filmpjes Foto Meyboom Men zoekt soms ver, wat men dichtbij kan vinden WW A. i Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hal KAMERO VERZICHT 3de week juni 1932 Op een andere steen lezen wij: Rust en vrede. Onderweg naar Wieuwert en van hier Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Merkwaardig. de dodenakker ontdekken we nog Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Leeren was zijn leven, Plichtsbetrachting was zijn streven. In moai gesicht, sei de boer, doe’t in bargekop op ’e tafel kaem. Bevorderd te Wageningen tot doktor in de Landbouwkunde, ir. H. J. Frankena, geb. te Oosterlittens. Wierdsma heeft wiegen bij de hoop en daarbij spotgoedkoop. Salonwieg opge maakt vanaf f 9.75. Ook voor uw bébé- kleding. Aan de melkveehouders zal een steun worden verleend van drie kwartjes per koe. Tegelijk zag hij de mogelijkheid Presi dent Nasser van Egypte, wiens extreme politiek niet alleen de inkomsten uit de olie van Arabië voor Saoed in gevaar bracht (en andere inkomsten heeft hij nauwelijks) maar ook door zijn in feite op het pan-Arabische ideaal gerichte streven naar de Egyptische overmacht in het Midden Oosten mogelijk gevaar opleverde, een halt toe te roepen zon der in de Arabische bevolkingen een be weging ten gunste van Nasser te ont ketenen. Nassers zware nederlaag uit de handen van de Israëliërs heeft uiteraard een ernstige slag toegebracht aan Nas sers prestige en de nationalisten in de diverse Arabische landen wisten zich niet langer gesteund door de Egyptische overwinnaar. Saoed had des te meer reden tot actie, omdat Nasser en zijn bondgenoot Syrië in Jordanië via de links georiënteerde nationalisten de overmacht schenen te veroveren. Jordanië grenst aan Saoedi- Arabië en Saoed kon een dergelijke ex pansie, die bovendien zijn eigen even tuele plannen tot expansie zou kunnen dwarsbomen, niet tolereren. Terwijl hij enkele jaren geleden nog zijn geld be schikbaar had gesteld voor oproerlingen, die generaal Glubb moesten verdrijven, moest hij nu optreden als de bescher mer van de jonge koning Hoessein, Wiens troon angstig scheen te wanke len. Ongetwijfeld aangemoedigd door Saoed heeft Hoessein enkele maanden geleden de strijd met de pro-Egyptische elemen ten aangebonden. Hij zond de regering naar huis en vormde, onder betuiging van trouw aan de Arabische eenheid, een in feite pro-Westelijke regering, daarbij in de verte tegen Syrische en Egyptische inmenging beschermd door de Amerikaanse vloot, die naar het oos ten van de Middellandse Zee was opge stoomd. In naam bleven de betrekkingen tot Egypte en Syrië goed, terwijl Hoessein zijn positie in eigen land versterkte. Nu is het stadium bereikt, dat hij openlijker tegen de Egyptische invloed op kan tre den. De Egyptische militaire attaché is uitgewezen, als antwoord moest de Jor daanse ambassadeur te Kairo het land verlaten, waarop Jordanië besloot zijn ambassade in Kairo maar te sluiten. Vorige week zijn beide vorsten in Jor- daniës hoofdstad Amman bij elkaar ge weest. Het communiqué, dat na afloop De afbraak van de St. Franciscuskerk vordert snel. Donderdag j.l. is de toren spits omgetrokken. De tekening van de nieuwe kerk is niet geheel goedgekeurd. Men oppert bezwaren tegen de toren. De vorm hiervan zou niet geheel passen bij de omgeving. Voorzien van een meid. Dank voor de aanbiedingen. Nu de Waard te Makkum niet meer door vloed wordt overspoeld, gaan hier „sterren” en „zeezwaluwen” (zeevogels) hun eieren leggen, Anjeractie. Deze recente foto van het Koninklijk Gezin werd door H. M. de Koningin exclusief ter beschikking gesteld van het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen, waarvan Z. K. H. regent is, voor de jaarlijkse inzameling van deze maand voor het Nederlandse culturele leven, Minder-ontwikkelde gebieden. Er was nog een lid van de P.v.d.A.- Tweede Kamerfractie, dat verleden week een interpellatie heeft gehouden. Het was de heer Ruygers. Hij sneed het ac tuele probleem van de minder-ontwik kelde gebieden aan. Zijn interpellatie liep uit op een motie, waarin de rege ring werd uitgenodigd bij de opstelling van de rijksbegroting hoge prioriteit te verlenen aan de steun van de minder- ontwikkelde gebieden. Op 21 december 1955 heeft de Tweede Kamer, eveneens op verzoek van de heer Ruygers, uitge sproken, dat de regering voor deze ge bieden jaarlijks f 25 miljoen moet uit geven. De regering heeft van deze f 25 mln. reeds f 5 mln. afgetrokken, omdat de bestedingen nu eenmaal beperkt moe ten worden. Van de overblijvende f 20 mln. heeft zij de helft bestemd voor de vluchtelingenhulp. De heer Ruygers be greep dat wel, maar waarschuwde toch dat bestedingsbeperking niet mag gaan ten koste van de economisch zwaksten, in dit geval de minder-ontwikkelde ge bieden. Minister Luns was dan ook wel bereid er aan mee te werken, dat er ieder jaar Haar heengaan stortte in ’t oudren hart Een diepe onuitwisbre smart, ’t Waarom van hare vroege dood Weet God alleen, want Hij is Groot, en van zijn op 14-jarige leeftijd in 1901 overleden zusje Aaltje W. Wiersma: O, dierbre Gade, Kroost en Moeder, Ons hart bloede bij Uwen dood. Maar wat dan onze troost mogt voeden, Was uw geloof in Christus dood. Wie ons lief zijn hier op aard, Ach, wij zien ze om ons vallen; Wij, verlaten van hen allen, Slaan het oog nu hemelwaarts. Waakzaam was haar leven, Kalm was haar einde. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 leid van de regering. Ook prof. Romme was er van overtuigd, dat het voor Am sterdam onmogelijk is de IJtunnel zon der financiële rijkssteun te bouwen. De P.v.d.A.-fractie dacht daar iets an ders over. In de motie Posthumus, die ten slotte verworpen werd met alleen de stemmen der socialisten en commu nisten voor, werd gezegd, dat Amster dam door kan gaan met de IJtunnel- bouw, ook al kan het rijk momenteel niet financieren. Maar zodra de financiële lucht weer opgeklaard is, zal het rijk dan toch moeten bijspringen. Tegen dit voorstel had minister Algera grote bezwaren. Als het rijk subsidieert zal het ook het recht moeten hebben om de plannen van de gemeente Amsterdam goed te keuren, zo zeide hij. Daarom ging zijn voorkeur uit naar de motie- Romme. In de motie wordt dus gezegd, dat het rijk eerst dan kan financieren als de noodzaak van bestedingsbeper king is opgeheven en als de plannen zijn goedgekeurd. Zolang die noodzaak er nog is, zullen het rijk en de gemeente Amsterdam het overleg over de finan ciële en de technische kant van de bouw van de IJtunnel moeten voortzetten. Desnoods zal dat moeten gebeuren on der leiding van een onpartijdige deskun dige buitenstaander. Minister Reymer heeft in de Kamer medegedeeld, dat de komende spoorlijn over de afsluitdijk via Harlingen zal gaan. De kosten van een lijn over Arum bedragen f 2.500.000 meer. Deze Aaltje was vermoedelijk een zusje van een reeds op 5-jarige leeftijd over leden naamgenootje, waarvan geschre ven staat: Het wonder. Als we van vrouw Visser de sleutel van de kerk meekrijgen het hekje van het kerkhof staat los en we rond de dodenakker wandelen, ontdekken we in eens het wonder, waarvan wij wisten, dat wij het deze middag op onze weg zouden vinden: Wat is het hier een een prachtig uitzicht over het Friese greideland. In de verte zien wij de to renspitsen en de aloude zadeldaken. Waar telt men zoveel dorpen en steden als hier? Als het slot knarsend opengaat, komt ons een heerlijke koelte tegemoet. Be hoedzaam openen we de deur, die van de in het schemerdonker gehulde „foar- tsjerke” leidt naar het eigenlijke schip der kerk. We hebben zo in de loop der jaren vrijwel alle kerkgebouwen in de Zuid-Westhoek bezocht. Steeds stonden we voor verrassingen. Wat zal het inte rieur van Britswerds eeuwenoude Gods huis ons brengen? Wij staan een ogenblik perplex. Wat wij nog nimmer aantroffen, vinden we hier: Eén kleur voor bank en doophek, voor predikstoel en orgel. in zijn gedicht „De Wjittering” die bloemknoppen eens vergeleken met klei ne gebalde vuisten. En daar moeten we, sedert we dat lazen, telkens aan den ken als we bloemen zien. Daar is Bozum al. De trein schuift er achter langs. Het is rustig in het dorp. De mannen zijn in de hooiing, de vrou wen luieren wat in de schaduw, doen een tukje of. zijn óók in de hooiing. Bij Yndyk rijden we richting Wieuwert. Het zou geen kwaad kunnen als de hand wijzer hier eens werd vernieuwd. Het is maar „in suterich spultsje” en helemaal niet representatief voor een plaats met een dergelijk internationaal vreemdelin genverkeer. Hier moest toch minstens een bord staan met een aanduiding in de drie moderne talen, inplaats van een vervallen paal met prikkeldraad. Kleine vuisten. Naast de weg naar Bozum bloeien de pompeblêdden. Hier en daar steken de gele bloemknoppen op uit het water. De Friese dichter D. A. Tamminga heeft (Opm.: Die laatste regel eindigt kenne lijk wegens het rijm op „dood”. Dogma tisch zou men hier veeleer „opstanding” of „leven” hebben verwacht). De nieuwe politieke verhoudingen in het Midden-Oosten beginnen zich nu wel heel duidelijk af te tekenen. De kentering is gekomen na het bezoek van koning Saoed van Arabië aan Amerika in het begin van dit jaar. Koning Saoed heeft toen ingezien, dat er radi caal iets veranderd was in de verhouding het Westen-het Midden Oosten, dat niet meer Engeland het zwaartepunt was, een Enge land, waar hij ernstige bezwaren tegen koesterde, maar Amerika, waar hij met economische banden aan verbonden is, een Amerika bovendien, dat veel minder dan Engeland met een z.g. koloniaal verleden (dat ook nog wel eens in het heden doorwerkt) is belast. is uitgegeven, heeft enige teleurstelling gewekt omdat beide vorsten alle tradi tionele termen van Nasser, zoals actieve neutraliteit en Arabische eenheid, erin verwerkt hebben, zodat zelfs een schimp scheut op het Westen er niet in ont breekt, maar waarnemers zijn terecht van oordeel, dat dit communiqué de poli tieke toestand van het ogenblik beslist niet weergeeft. Wel kan men er uit op maken, dat beide vorsten er minder op uit zijn de nek van Nasser te breken dan wel zijn invloed in hun landen en in de Arabische wereld in het algemeen te beperken. Iedere poging namelijk om Nasser openlijk af te vallen, zou te veel bezwaren wekken bij de bevolkingen, die in Egypte toch het meest ontwikkelde land van het Midden Oosten blijven zien. Aan de andere kant wil Egypte noch Syrië te openlijk tegen Saoed in het geweer komen, omdat Saoed per slot van rekening de enige is, die over een redelijke hoeveelheid geld beschikt. Een verdere versterking van de Weste lijke positie in het Midden Oosten, want De oude Snekerweg is plakkerig van de teer, die in knikkervormige blaasjes uit het hete wegdek te voorschijn komt. Het huisje bij het voormalig tolhek wat een vreemde bouwstijl is weer bewoond. Op het erf is het nog wat rom melig van de verhuizerij. „De Moskeflap” heet nu sedert jaar en dag „De Honk”. Zo staat het op de homeije. Wij hadden altijd gedacht, dat het „It Honk” moest zijn. De zwanen bij Nijlanderzijl hebben het broeden er weer opzitten. Het zou ook wel wat warm zijn met dit weertje. Op het koele water is het beter. Wij nemen de „oude weg” naar Tjal- huizum om zo de „Ivige leane” te zoe ken naar Bozum. Kijk, daar is weer net zo’n eigenaardig huis als bij de opweg naar Hartwerd. Hier zal ook wel een tolhek geweest zijn. Het dorp van Epe- ma-State laat trots zijn beide namen zien: IJsbrechtum en daar onder Ys- brechtum. Ziet U wel, het Fries is heus niet moeilijk. Wij slaan links af, maar komen dan op een dwaalweg want niet op de Ivige leane, maar in Scharnegou- tum komen we terecht. Geen nood, ook vanaf hier kunnen we Bozum wel vin den. Het seinlicht knippert groen: Vei lig dus, hoewel we de Blauwe Engel al zien naderen. Toen op jongstleden „vaderdag” er een „üngetider” helemaal van Britswerd naar Bolsward was gefietst om zich daar in „Ons Ge bouw” te laven aan de thee, kwam bij ons plotseling de gedachte op: Als iemand van Britswerd naar Bolsward fietst, kan het ook andersom. En waar zou men de stadse hitte beter kunnen ont vluchten dan op het open vrije Friese veld? Zo gaan wij op stap. Op stap met een vreemd gevoel ergens deze dag een „wonder” te zullen beleven. Wat zal dat zijn? Een kind uit het water redden? De noodlanding van een vliegtuig mee maken? Afijn, wat het „wonder” zal zijn, zal wel blijken, dót het zal komen, geloven we zeker. Een dergelijk voorgevoel bedriegt vrij wel nooit. Op merkwaardige dingen. Allereerst is dit het groot aantal Friese opschriften: meer dan tien! In de tweede plaats de merkwaardige gewoonte om bij de grafzerken niet al leen de Oostelijke kant van een opschrift te voorzien, maar ook de Westelijke kant, iets wat we behalve in Wieuwert, naar Britswerd genieten we van de dat hier ook enkele voorbeelden van kent, eigenlijk nergens elders aantref fen. Het opschrift aan de Westelijke zijde (vooral van overledenen uit het geslacht Wiersma) is dan in kreupel- rijm veelal een samenvatting van de deugden van de overledene. Zo staat op de achterkant van de zerk van Pietertje Tjipkes Buma, die op 68- jarige leeftijd overleed op 23 aug. 1889, bijv, het volgende: rust en vrede die het landschap biedt. Rust en vrede, maar geen doodse stilte. Het is Al bedrijvigheid. De „Bolswarder” üngetider zal er ook wel bij zijn, maar we ontdekken hem niet. Kronkelend voert de weg naar Britswerd. Een prachtgezicht heeft men zo op het kerkje, dat ietwat achterover lijkt te hellen. Of is dit gezichtsbedrog? De school heeft de ramen geopend. De stem des meesters klinkt naar buiten door. Soms die van een leerling, die de les moet opzeggen. De dominee is op ziekenbezoek naar Sneek. Domineeske maakt in de schaduwrijke tuin een buurpraatje met de kosterinne Een hooiwagen schommelt het dorp in. In de verte komt Halbertsma aanfietsen met de krant. op de begroting f 25 mln. wordt uitge trokken. De regering acht het onhoud baar, dat een minderheid van de wereld bevolking in welvaart leeft, terwijl een meerderheid in kommervolle omstandig heden verkeert. Minister Hofstra was er nog niet zeker van dat het bedrag van f 25 mln. in 1958 op de begroting kan worden gebracht. Hij verheelde niet, dat het begrotingsbeeld voor 1958 zeer on gunstig zal zijn. De motie Ruygers werd ten slotte aangenomen met alleen de stem van de heer Van Leeuwen (lib.) tegen. Hij vond dat een lek schip (Nederland) niet kan uitvaren om hulp te verlenen. Hoe zorgerlijk ’s lands financiën mo menteel zijn is in de loop van deze week wel tot uitdrukking gekomen toen de Tweede Kamer de belastingontwerpen, die een uitwerking waren van de aan vaarde bestedingsnota, behandelde. Ook een overspannen hoogconjunctuur is geen pretje. Dat hebben we het laatste jaar wel gemerkt, al moeten we toch maar verheugd zijn, dat de hoogconjunc tuur gepaard gaat met volledige werk gelegenheid. en De Jong’s Nieuwsblad Over het jaar 1933 wordt een tekort geraamd van 170 miljoen gulden. Ver schillende salarissen zullen worden be snoeid, men noemt een bedrag van 15 Was de datum voorheen iets vroeg Ze komt beter nu gelegen Wat daarvan wel de oorza Was vochtigheid «n 'regen. Geen geel, geen oker, geen eikenhout, geen groen, maar. als U het niet weet, raadt U het nooit. Paars, paars en nog eens paars. Persoonlijk zou dit nu niet de allerlaatste kleur zijn, die we hadden gekozen. En toch moeten we erkennen, dat er een zekere rust van uitgaat, al doet het ons goed, dat een bruin eikenhouten kruis op het doophek en een geborduurd (alweer paars!) Christusmonogram tegen de kansel de eentonigheid breekt. Veel wetenswaardigs heeft het kerk-in- terieur overigens niet. Het koperen doopbekken draagt geen opschrift. De kanselbijbel van 1851, die open geslagen ligt bij Ezechiël XXHI, al evenmin. Het orgel is echter niet anoniem. Er is een koperen plaat onder aangebracht met ’t opschrift Dit orgel, onder het bestuur der H.H. Kerkvoogden van Britswerd, S. Palsma, T. E. Heeg en J. B. Swierstra, vervaardigd door de H.H. L. van Dam en Zonen, orgel makers te Leeuwarden, is op zon dag 24 mei 1868 door de gemeen te aan zijne bestemming gewijd onder voorgang van Ds. W. W. Boekhoudt, predikant alhier, naar aanleiding van Efeze 5 19B. en op de grafzerk van Sybren W. Wier sma, op 22-jarige leeftijd overleden in 1918: Het Heamielfeest heeft zeker grond ’t Is een uiting van plezier En in haar oorsprong die ’t hier vond Zegt het U; Vier de vier. Het comité is druk in ’t spier Voor de arbeid die nog reste Elk komt die dagen dan naar hier Naar Bolswards oude feste. De hooiing, die gaat razend snel Het hooi is bijna al geborgen Misschien komt’deze week nog wel Ontheffing van de zorgen. De laatste Japanse troepen hebben Sjanghai ontruimd. Het tunneldebat, dat verleden week in de Tweede Kamer is ge houden, is voor de gemeente Amsterdam stellig geen succes. Welis waar is er met ruime meerderheid een motie Romme (kvp) aangenomen, waarin te lezen valt, dat zowel de Coen. als de IJ- en de Hemtunnel tot stand moeten komen, maar er is met geen woord gerept over het tijdstip, waarop dit zal moeten geschieden. Het argument van de regering, dat de noodzakelijke bestedingsbeperking niet in overeenstemming is te brengen met de bouw van tunnels, heeft ten slotte gezegevierd. Het overleg tussen het rijk en de gemeente Amsterdam over de bouw van de IJ-tunnel is niet bepaald naar wens verlopen. De gemeente Am sterdam is met de voorbereiding Van de tunnelbouw begonnen, naar aanleiding van een uitlating van minister Algera in de Eerste Kamer, waarin hij voor keur uitsprak voor het IJtunnelplan. Het z.g. plan-Volkers werd door hem af gewezen. Maar met geen woord heeft de bewindsman toen van financiële steun gesproken. Amsterdam heeft echter be grepen, dat de goedkeuring van een plan ook betekent, dat het rijk finan cieel zijn steentje zal bijdragen. Een deel van het tunneldebat, dat ontsproot uit een interpellatie-Posthumus (soc.), was dan ook gewijd aan de vraag, op welke wijze men de ministeriële verkla ring kon uitleggen. Alleen de socialis tische fractie koos in dit opzicht de zijde van het Amsterdamse gemeente bestuur. Later is er wel een gesprek ge voerd met minister Algera over een eventuele rijkssteun. Toen Amsterdam zijn schriftelijk voor stel indiende, bleek, dat onze hoofdstad begeerde, dat het rijk 90 van onge veer één miljard gulden zou betalen. „Ik stond er perplex van,” zo zeide mr. Algera. Een aanvrage van deze grootte had hij niet verwacht en hij heeft Am sterdam dan ook laten weten daarop niet te kunnen ingaan. Minister Hofstra vond een subsidie van 90 wel het toppunt, dat men kan vra gen. Temeer, daar slechts 15 van het interlocaal verkeer van deze tunnels ge bruik zal maken. De minister van finan ciën wees er op, dat het momenteel zijn grootste zorg is om het budgetaire en financiële evenwicht niet verder te ver storen. Dat is een nationale zaak. Daar om moet Amsterdam zijn grootheid to nen door zijn eigen belang te plaatsen tegen de achtergrond van het nationale belang. Naar de mening van minister Hofstra is de kernvraag niet of de tunnelbouw wordt voortgezet. Neen, het gaat om tunnelbouw of woningbouw. Niet alleen om tunnelbouw of woningbouw in Am sterdam, maar om tunnelbouw in Am sterdam en woningbouw in Groningen, Maastricht of Den Helder. Elke gulden voor de tunnelbouw wordt onttrokken aan de woningbouw, zo riep minister Hofstra uit. Naar zijn mening kan Amsterdam het IJtunnelplan niet op eigen houtje voort zetten, omdat het daardoor in strijd komt met het bestedingsbeperkingsbe- deze ontwikkeling komt daar toch op neer, is de uitslag van de verkiezingen, die in de Libanon gehouden zijn. De Li banon, een klein land met een grote ver scheidenheid van godsdiensten, waarvan de verschillende christelijke secten te zamen iets meer dan de helft van de bevolking vertegenwoordigen, heeft een openlijk pro-Westelijke regering. In die delen van het land, waar de verkiezin gen voor het nieuwe parlement al ge houden zijn, hebben de regeringsaanhan- ger_s een grote overwinning behaald, zo dat ook de komende jaren de basis van de regering verzekerd is. De as EgypteSyrië is wel zeer in het defensief gedrongen. De nieuwe Franse regering onder Bour- gès-Manoury, die een wat rechtser ka rakter draagt dan de ploeg van Mollet, ook al zitten ook nu de socialisten er weer in, heeft als eerste maatregel om het angstwekkend grote tekort op de betalingsbalans te bestrijden, weer het stelsel van de contingentering van de voor een goed deel geliberaliseerde han del ingevoerd. De maatregel is van tijdelijke aard, maar geldt voor onbepaalde tijd. Daar naast zullen nieuwe belastingen goedge keurd moeten worden om de staat aan geld te helpen en het binnenlandse ver bruik wat te beperken. Men spreekt al over een nieuwe belasting op de ben zine, die de prijs van dit produkt op ongeveer 90 cent per liter zou brengen. De regering wil allereerst de goedkeu ring van de Kamer over deze belasting maatregelen, waar de conservatieven ernstig tegen zijn. De r.k. M. R. P. wil, uit angst, dat de Kamer de regering om de belasting kwestie ten val zal brengen, eerst de verdragen over Euratom en Euromarkt in veilige haven loodsen. Het enige wat men van het Franse geheel kan zeggen is, dat het bedroevend en zeer onsta biel is, terwijl het land in feite een na tuurlijke rijkdom heeft, een beter beheer waardig. In ’t teken van de Heamieldagen Maakt Bolsward zich weer klaar En zij, die nimmer heamiel zagen Zeggen, wij komen nu dit jaar. ■'j Si o M M 2 I ji

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1