DUIZENDEN SNOEKJES KRIEOELEN ER IN VIJVERS RAADSVERGADERING BOLSWARD roar e Ik Bk Vanuit Grouw worden de Friese binnen waters van snoek voorzien Fan de Martinytoer VAN GREATE EN LYTSE BOEREN Friese inzenders op de 1 andbouwbeur s us hjoed 2 p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND te Utrecht w 1 53e JAARGANG No. 48 DINSDAG 25 JUNI 1957 met dezelfde stemverhouding tsjin- hwer’t Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De veld- en tuinvruchten ondervinden door de lang aanhoudende koude en nat te weersgesteldheid veel schade. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In Amerika raakt hoe langer hoe meer het kussen in de mode. Dat verliefden het doen is al erg genoeg, maar nu be ginnen de dames er onderling ook al mee, bijv, bij het elkaar begroeten. Vele ziektekiemen worden zo overgebracht. De artsen waarschuwen ernstig tegen deze gevaarlijke gewoonte. De niet rokende mannen nemen toe. Toch wordt per hoofd in Nederland per jaar nog 3.4 kg tabak de lucht ingebla zen (In de Ver. Staten 2.1 kg, België 1.5 kg, Duitsland 1.4 kg, Canada 1 kg, Nederland heeft een ferme voorsprong als meest rokend land). Door de storm geraakte te Workum een schip op het strand. De trommen roffelden, de klokken klep ten: de fabriek van vruchtensappen van fa. Donker te Bolsward stond in volle vlam. Boelgoed van Sigaren in café het Rood Hert te Bolsward. 20.000 stuks van di verse merken. een ver in de vijvers. Dan begint op de kwekerij een zeer drukke tijd, want het kweken van snoek- broed mag dan zorgvuldig geschieden, het vangen van de kleine pootsnoekjes die dan ongeveer 5 A 6 centimeter lang behoren te zijn, mag niet minder zorg vuldig gebeuren. De drie vijvers staan door middel van buizen in verbinding met rondom ge legen sloten. Deze verbindingen zijn lan ge tijd zorgvuldig afgesloten geweest, thans komen de schuiven open, maar niet nadat aan de andere kant van de wal letjes voor de uitlaat tussen vier stok ken een zijden net gespannen is. Een halve dag lang loopt het water met flinke snelheid uit de vijvers, maar de snoekjes bemerkt men in het net nog niet. De vijvers beginnen op sawahs te lijken. De begroeiing komt boven en zo langzamerhand staat er in de goten, die allemaal uitmonden op de uitlaat, alleen nog maar water. De mannen van de visserij-inspectie en de heer De Haan met zijn helper wachten dan gespan nen af wat de opbrengst zal zijn. Het is steeds weer afwachten wat er in het net zal komen. Zijn de omstandigheden gunstig geweest? Zijn ze snel gegroeid? Is er ook veel vis gestorven? „Operatie snoek!” Tijdens een stormachtige vrijdagmiddag zijn wij getuige geweest van de „opera tie snoek”. De vorige dag is een van de vijvers reeds afgewerkt en de opbrengst is goed. Duizenden kleine snoekjes van lukt het hem op die manier zijn vraat zucht bot te vieren. Soms grijpt hjj zijn prooi van voren en dan zijn ze beide tot ondergang gedoemd, want loslaten is door de naar achter staande tanden niet mogelijk, en slokken al evenmin. Maar als hij zijn tegenstander goed te pakken kan krijgen, weet hij er wel raad mee. Het gevolg is, dat men zijn voorraad snoek zienderogen ziet verminderen. Vooral bij mooi weer kent de vraat zucht van de visjes geen grenzen. Daar om ook moeten de snoekjes zo kort mo gelijk in de bakken blijven en dus is er reeds ’s avonds een vrachtauto van de visserij-inspectie, die de snoekjes in bakken over heel Friesland brengt. Overigens staat de viskwekerij in Ne derland nog in de kinderschoenen. In de aardrijkskundeboekjes leert men al leen nog maar, dat de Heide Mij. zich in Vaassen met de forelkwekerij bezig houdt maar over ’t viskweken voor onze eigen binnenwaters weet men niets. De heer J. Bangma van de Visserij-in spectie te Utrecht heeft er ons van ver teld. Hij is speciaal belast met het toe zicht op de kweek van snoek. De mi nister heeft indertijd de organisatie ter verbetering van de binnenvisserij in het leven beroepen (O.V.B.). Met het geld dat de hengelaar voor zijn acte neer- Benoemingen. Door het onlangs verleende eervol ont slag aan mej. T. Hoekstra, als onder wijzeres aan de Openbare Lagere School alhier, zijn aan deze school nu twee va catures ontstaan. telt, wordt dit werk uitgevoerd. Onge veer vijf jaar houdt men zich nu met de kweek van snoek bezig en door de ervaring wijs geworden, zijn de resul taten thans bevredigend. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dêr stean ik foar, sei Japik, doe gyng er sitten. yn to gean. germar hout. Fansels, as men gjin jild hoecht t° dan kin men in mar droechmealle. nije wegen, nije sleatten, nije pleatsen an alles vijf tot zes centimeter zitten reeds in de open bakken, die in het buitenwater tussen stokken drijven. Na de middag als de goten nog boordevol staan en de vijver ove rigens leeg is, komen de eerste snoekjes in het net. Op het veld bljjft praktisch geen visje achter, want alles zwemt met de stroom mee. Het lijkt erg doods, zelfs bij nauwkeurig staren in de goten zien we niets, maar als het net aan de buitenkant omhoog gaat, krioelen er honderden van de kleine veelvraten. De kleine slan ke snoekjes hebben zich goed ont wikkeld. De eerste juni: bij duizenden trok ken de hengelaars op deze dag naar de waterkant en wierpen er hun tuig uit, zich misschien niet bewust van de problemen, die ze met deze massale uittocht gescha pen hadden. Want de tienduizen den, die vanaf de eerste juni een maaltje vis trachten te verschal ken, zouden de binnenwoters spoe dig leeggevist hebben als veront- ruste instanties hier niets aan ge daan hadden. Wat Friesland be treft, is er één plaats, n.l. Grouw, waar er met zorg over gewaakt wordt dat de Friese binnenwate ren in elk geval niet van snoek verstoken blijven. Daartte dienen de vijvers, waar het kuit van paarrijpe snoeken zorgvuldig „uit gebroed” wordt tot het kleine snoekjes zijn. Daarna krijgen ze de vrijheid tot de hengelaar ze opnieuw, maar nu definitief ver schalkt. In bijgaand artikel wordt over de snoekkwekerij in Grouw verteld. Het feestgedruis te Workum wegens het 1000-jarig bestaan komt nader. Het karos, waarmede H. K. H. Sophia Wil helmina, Willem Frederik en Willem George Frederik de intocht zullen doen, is reeds gebouwd. Veelvraten. Voor de jonge snoek is het weer gun stig, want de dag tevoren toen ieder een lag te puffen van de warmte was het weer beslist niet gunstig. Het kannibalisme, zoals men het noemt, in de bakken waarin de duizenden snoekjes verblijven, vierde hoogtij. Het is een van de grootste problemen waar- 4d§ week van juni 1907 De hooioogst bedraagt ongeveer voer (wagenvol) hooi minder dan leden jaar, maar de kwaliteit is beter. Lege stoelen. Als eerste agendapunt werd de heer B. P. van Dalen (P.v.d.A.) als raadslid ge ïnstalleerd. Na te zijn binnengeleid door de heren J. M. A. Mulder en S. W. de Jong werden de zuiveringseed en de eed van trouw afgelegd. De VOORZITTER wenste het nieuwe Zoals wij in onze editie van vrijdag j.l. nog juist konden vermelden, was voor vrijdagavond de gemeenteraad in een spoedeisende zitting bijeen geroepen. In zijn openingswoord deelde de VOOR ZITTER, loco-burgemeester J. Boekema, mede, dat enkele benoemingen van on derwijzend personeel en het voltallig maken van de Raad voor de installatie van onze nieuwe burgemeester, Mr. J. A. Geukers en een volgens B. en W. wenselijk geachte verbetering van de ambtswoning van de burgemeester, het bijeenroepen op deze zeer korte termijn noodzakelijk hadden gemaakt. De VOORZITTER hoopte dan ook, dat de Raad oog zou hebben voor wat B. en W. genoopt had deze zitting uit te schrijven en vertrouwde, dat de Raad zonder veel onnodige woorden in korte tijd deze agenda zou afwerken. raadslid geluk met zijn benoeming en sprak de hoop uit, dat hij met veel in teresse zijn taak in de raad zou opnemen en zich gelijk zijn voorgangster, mevr. F. KokHaar, in een korte spanne tijds een brede kijk op het gemeentelijk be leid in het algemeen zou weten te ver werven om zodoende in ’n goede sfeer mede te werken voor het algemeen be lang. Volgens de ingekomen stukken had het Centraal Stembureau in de vacature van wijlen de heer J. S. Praamsm benoemd verklaard de heer A. van der Hauw (ar) Tevens kon worden medegedeeld, dat deze de benoeming had aanvaard. De geloofsbrieven werden door de heren E. S. de Jong en M. Bangma in orde be vonden, zodat de VOORZITTER de Raad voorstelde in de eerstvolgende zitting de heer A. van der Hauw toe te laten en daarmee alle fracties dus weer compleet zijn. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo polityk moat him by dizze eig< oanslute, hwant deryn sit nou ki men wol kwyt reitsje kin, mar hwat gjin Minister fan Lanbou ea wer oankweekje In één hiervan was voorzien door de be noeming van mej. de Weerd te Lisse, die echter een benoeming elders heeft aangenomen, zodat opnieuw sollicitan ten moesten worden opgeroepen. Thans zijn er sollicitaties van de dames G. Buiskool uit Kollum en J. de Bruin uit Leeuwarden, beide pas geslaagd voor ’t diploma onderwijzeres en van wie naar uit ingewonnen inlichtingen volgens B. en W. mag worden aangenomen, zich ze ker tot bekwame leerkrachten zullen ontwikkelen. In overleg met de Inspecteur voor het Lager Onderwijs hebben B. en W. de vol gende voordracht samengesteld. Voor de vacature mej. Van Gorkum: 1. Mej. G. Buiskool. 2. Mej. J. de Bruin. Bij schriftelijke stemming wordt mej. G. Buiskool met 10 stemmen als zodanig benoemd (2 st. op mej. de Bruin). Voor de vacature mej. Hoekstra: 1. Mej. J. de Bruin. 2. Mej. G. Buiskool, wordt mej. J. de Bruin benoemd. Het voorstel van B. en W. om tot ambte naar van de Burgerlijke Stand te benoe men Mr. J. A. Geukers, thans nog te Utrecht, wordt met algemene stemmen aangenomen. Waren deze agendapunten in een half uurtje afgewerkt, voor het laatste punt het voorstel van B. en W. tot de aan leg van een centrale verwarmingsinstal- latie in de ambtswoning van de burge meester, gaat de Raad op voorstel van haar VOORZITTER eerst in besloten zitting deze kwestie bespreken. Of de bestedingsbeperking dit voorstel dwars zit, of dat het begrotingstekort deze luxe niet toelaat, of dat nog andere factoren hierbij een meerdere of min dere belangrijke rol spelen in deze niet openbare debatten, is ons niet bekend. Eerst na ruim twee uur heropende de VOORZITTER de vergadering om mede te delen dat het voorstel, naar aanleiding van de bespreking in de Raad, door B. en W. van de agenda is afgevoerd. Hierna volgde sluiting der vergadering. Kannibalisme viert er hoogtij. De heer G. de Haan, op de Pölle in Grouw, heeft zich reeds jarenlang bezig gehouden met de kweek van snoekbroed. Ieder jaar in maart, in de verboden vis- tijd dus, trekt de heer de Haan er met zijn helper op uit. In de wateren rond Grouw worden dan met grote netten honderden paarrijpe snoeken gevangen. Deskundige handen verlossen door wrij ven de wijfjes van het kuit, dat in bak ken wordt bewaard. Daarna vaart de boot naar huis en wordt het kuit in trechtervormige bakken gedaan, na dat de miljoenen eitjes bevrucht zijn met het vocht van de mannetjes. Dit alles gebeurt zeer zorgvuldig en controle is voortdurend nood zakelijk, omdat men anders de kans zou lopen een snoekje te kweken, dat in deze vrije natuur zich niet kan handhaven. Als alle omstandigheden gunstig zijn, en dat is lang niet altijd het geval, blijven de miljoenen eitjes een en De Jong’s Nieuwsblad Friese snoek in Oostenrijk gekweekt. Groot is de vraag naar pootsnoek en de werkzaamheden breiden zich dan ook voortdurend uit, zo zelfs, dat men de hulp van Oostenrijk nog meermalen moet inroepen. Daar heeft men n.l. er varing en zijn de omstandigheden bij zonder gunstig. Ook thans wordt het in Nederland ge wonnen kuit soms per vliegtuig naar Oostenrijk vervoerd, waar men de snoekjes met ’t water uit de meren op kweekt tot de vereiste grootte. Daarna komen ze in bakken, krijgen zuurstof toegediend en worden in auto’s bij Elten aan de grens afgeleverd en vandaar uit gezet in de Nederlandse binnenwaters. Natuurlijk is dit een vrij kostbare ge schiedenis en op de duur zal men het dan ook zeker in eigen land doen, mis schien zelfs op zeer moderne wijze door middel van bassins, waarin de snoekjes gevoerd worden met plankton. Maar dat is voorlopig nog toekomstmu ziek. en hoed ener, folie mear stypjend I as hy graech sjen soe. It is t om der wiidweidich op in birop Overstromingen in de Po-delta. Door de abnorma le regenval is de Po in N.-Italie buiten haar oevers getreden en rijst de waterstand met het uur. Foto: Boeren uit de gehele omtrek werken aan de versterking van de nog niet bezwe ken dijken. It is dermei as mei hynder kriget men muilezels fan dan fierder steryl Grouw, de bakermat van zeker de helft van de snoeken,- die er in Frieslands vaarten en sloten worden gevangen. Welke hengelaar zou wel eens beseffen, dat het vraatzuchtige roofdier, dat hij met veel moeite op de wal heeft gebracht, in Grouw met nog veel meer moeite is opgekweekt uit het kuit van snoeken, die voor dit doel speciaal gevangen worden? Maandenlang zijn mannen hiermee bezig en eerst als het snoek broed vijf tot zes centimeter lang is, trekken zij hun zorgzame handen van hun pupillen af en mogen de kleine snoekjes hun eigen gang gaan. Wat zou de Friese hengelsport zijn zonder Grouw? lik wen jen yn de Warkumer- of Parre- geaster mar stadich wei by de wal op- klattere binne. Dy lju ha de priis for- tsjinne en dy minsken ha in biwiis levere foar in goede methoade. Der leit op it heden in plan foar it efterbleaune diel fan Fryslan, der tsjin de Oeriselse grins oan, it saneamde: Plan foar Noardwolde. Dat wie eartiids heide en ünlan, fean- en petgatten. Dêr hawwe de wurkleaze fean- arbeiders en oare forlegene lju harren to skoar set om in sober bisteantsje to Hwat hat dag of twintig in deze omgeving. Daarna is er leven in het kleine celletje gekomen, een klein snoek je ligt gebogen in het eitje en voedt zich door middel van het voedsel, dat zich in het blaasje bevindt. In deze toestand gaan de visjes buiten in bakken, waarvan het water ook voort durend blijft stromen. In deze bakken bevindt zich een zeef. Langzaam begint het snoekje te groeien en ten slotte komt de tijd, dat hij uit zijn gebogen toestand springt en een echt visje is geworden, dat niet meer voedsel uit het eitje kan putten, maar zich zelf moet redden. Ongeveer tien dagen worden de visjes in deze toestand gelaten. Ze zijn dan ongeveer twee centimeter lang en een gedeelte ervan wordt dan reeds uitge zet in de buitenwaters. Het grootste deel echter gaat naar de vijvers en dan keert de rust weer op het erf van de heer De Haan. Enkele honderden meters achter het huis van de heer De Haan ligt vlak te gen de jachthaven aan een perceel laag land, dat door wallen in drieën geschei den is. Er bevinden zich tal van diepe greppels in, maar op het land zelf wordt ongeveer dertig centimeter water ge pompt. Hierop worden de kleine snoek jes uitgezet en zij blijven er tot midden mei. mee men deze dagen worstelt. De jonge snoekjes ontzien elkaar n.l. allerminst. Een visje van zes centimeter weet wel raad met een kameraad die een halve centimeter groter is. Hij verorbert hem zonder moeite en air er toevallig een broertje of zusje voorbij komt, dat nog groter is, grijpt hij ook deze. Niet altijd Ut pake büse buorkje, dat hat nea gjin kunst west. Sa’n ündernimming mei de partikuliere to forgelykjen, is dom en healwiis. It lanboubiariuwslibben is yn Nederlan opboud en ta it peil fan hjoed kommen troch hurd arbeidzjen, sober libjen en sunich wêzen. Hwant it moast dien wurde mei eigen jild en meastal to ke en jit 51, dy t fan 4-6 H.A. biwurkje. Miedema, Winsum exposeert Dy lytse gebrukers dogge der allegearre hwat by, hja binne arbeider by in oar of heal by in oar, hja meitsje reidwurk of rotanwurk, klompen, dogge in molkrit, arboidzje op in suvelfabryk en sa mear. It sprekt as in boek, dat dizze mienskip dijden yn de nije tiid har leanen fan bruto 100 goune, net haldber is. De jongeren dy't boeren ütsykje, de hier fêststelle, de for- goedings roar pleats en wenhüs en al sa mear. Mar hwat biwiist soks? Dat it technysk kin! Ja, mar ek neat mear. Hwant alle oare fasetten fan it mienskip binne noch net to bisjen. Dat sil de tiid leare moatte. It Nederlanske folk hat hünderten mil joenen yn dit projekt stutsen, hwerfan in great diel net wer werom komt. Men mei oannimme, dat it yndirekte bi lang fan dizze greate wurken op ien of oare wize der tsjin op weaget. It koe *hjir ommers net oars, in partikuliere ün dernimming soe it nea dien hawwe, hjir moast de Steat it wol dwaen. Mar om hjirüt konklüzjes to loken foar de nor male bidriuwen, dat roait igge noch seam. flechtsje, yn de üngetiid nei itiid nei de bou to fleachlü- ken en to sichtsjen, wrotte, warber wêze .en neat f* - hwat er by heart meitsje litte. Men kin de wie foar Hoe bunt it libben is, komt mooglik lege produktieprizen. As men eat biwün- yn de agraryske sektor derje wol, dan moat men ris sjen nei de geslachten, dy’t ündanks krisis en tsjin- slaggen fan allerhanne soarte dochs de kop boppe wette halden hawwe. Nei generaesies, dy’t fan heide en ünlan stik- je foar bytsje, mei eigen ütsunige sinten goed lan makke hawwe. Dy’t op in leech libbenspeil, sünder elektrisiteit, gas, wet- nearne better üt as hwer’t de tsjinstellingen great en de oer- gongen yn allerhanne forskaet to sjen binne. En alle dagen ünderfynt men wer hoe folie kennis en ynsjoch nedich is om in goed oardiel foarmje to kinnen. Nim nou de kwesje fan de bidriuwsgreatte hweroer safolle to dwaen is en hwer’t Minister Mansholt sa’n swiere mütse oer op hat, dat hy dy mei nije wetten to liif wol. Ek in Minister is mar in minske en wit tend üt hokfor laech, de greate Grin- zer bouboeren en hokfor persoanlike ünderfining boer yn de Wieringermar dizze Minister fuortkomd is, kin men hiel wol bigryp opbringe foar de menta liteit, dy’t him eigen is. As P. v. d. A. man forwachtet hy alle heil fan de Steat en hjir hat men dan de trije eleminten, hwer’t de plannen fan dizze regearder har natuerlike groun fine. Sitte der dan gjin goede kanten oan? Wis wol, mar it is krekt efkes to rationeel en to materieel om libbenswiis to wezen. Ek de taek fan de Steat is folie biskiede- ner en hoed ener, folie mear stypjend en oanfoljend hjir it plak net ;ean, mar in birop op de Wierin- of de Noard-Eastpolder as it in bytsje woe, founen hja seis de bifrediging fan bar djipste bigearen: in eigen spultsje to hawwen en op eigen groun to libjen. Yn it „veld”, südlik fan Noardwolde oan de Oeriselske grins ta, hwer’t nou in plan foar makke wurdt, leit 1156 H.A. san, bosk en feangroun. Der soe men yn de polders fjirtich pleat sen delsette, mar hjir wenje 580 hüshal- d ingen. En 480 fan harren brake minder as 4 H.A. lan. Fan dizze lyts 600 boerkes en arbeider-boeren binne mar 14, dy’t mear as tsien kij hawwe. Dat binne de folsleine boeren, dy rinne mei in slach yn 'e rêch. Dan komme 36, dy’t fan 6-10 H.A. brü- Tot de Friese firma’s welke op de Land- bouwbeurs zullen exposeren, behoren: N.V. Hommema van 1825. W ommels heeft naast de bliksemafleiders-installa- ties, een installatie die door middel van perslucht elektroden in de grond drijft voor het aarden van electrische licht- en krachtinstajlaties, tanks met explosieve inhoud enz. Bij deze methode wordt geen gebruik gemaakt van ondergrondse ver bindingen, zodat de voornaamste bron van storingen wordt vermeden. t een uitge breide collectie landbouwwagens, waar onder wagens met haakse fuseerbesturing voor de weidebedrijven, een „onderdóor- draaier” voor die streken waar men ge wend is met een lemoen of eenspan te een solide tractoraanhangwagen met een schamel met kogeldraaikrans, ter- t -. wijl tevens 2-wielige tractoraanhangwa- gjin weet hawwe fan de tritiger jierren gens die leverbaar zijn met vaste bak en met tractorhydraulische achteroverkipin- richting, aanwezig zijn. Naast de „Miet- ra” T.C. gecombineerde hollebandtrans- porteur met boven aandrijving, die ge schikt is voor alles wat er op een land bouwbedrijf getransporteerd kan worden en de „Mietra” C. transporteur met een vlakke rubberband van 30 cm. exposeert Miedema dit jaar tevens met de nieuwste creatie op het gebied van transporteurs, de „Mietra” Junior uitgevoerd met een zelfdragende stalen goot en een rubber band van 14 cm. De „Mielo” aardappelloofklapper is thans leverbaar tegen gereduceerde prijzen,-als gevolg van betere massaproductiemetho- den. De „Ogela” gras-hooioplader kan achter landbouwwagens en vrachtauto’s gebruikt worden. Tot slot is nog een op- bouw-mestverspreider-zelfontlader aanwe zig. H. J. Schukkens Industrie, Bolsward brengt trekkermaaiapparaten met een ronde exentriekbak met conische steunbus naar achteren op de markt. De draagpen is nu ook los leverbaar. De voorste be vestiging is voorzien van rubberblokken van een speciale hardheid, die de trekker beschermen tegen trillingen van ’t maaien Bij het maaien kan men gebruik maken van 41/2, 5 of zelfs 6 voets dun, middel en dikke balk. Fa. Visser te Witmarsum exposeert trans porteurs voor losse veldgewassen, gevul de zakken aardappelen, bieten enz. als mede boksenvullers, schudzeven, schroef- elevatoren, zakkenheffers en steekkarren. (Frieseb Landbouwblad) en twa goune deis fortsj innen, wolle sa net mear. It is ek goed, dat hjir de steat help bringt yn de needsaeklike oanpas- sing. Hwant har eigen middels sjitte hjir to koart en de needsaeklike arbeidspro- duktiviteit stjit tsjin omstannichheden, dy’t in partikulier allinnich gjin baes wurde kin. Sosiael bliuwt dizze mienskip ek to folie efter, de wenten binne min, it is foar - alle nutsbidriuwen ünrendabel gebiet, de erhedmg, tdlefoan goede wegen bihyp- ófwettering doocht net, de wegen komme hk wemen vn de Warkumer- of Parre- fier efteroan> ja oan alle eigen is hjir efterstan. Help is hjir nedich en ünmis- ber en yn gearwurking mei de bifolking sil dy ek meidertiid komme, mar great respekt foar dy lytse wrotters is hjir allerearst op syn plak. Hwant hjir lizze libbenswearden, dy’t men omdóch yn de nije polders sykje sil. En goede lanbou- ;enskippen :rekt, hwat hwat gji ank week i mear de buorkerij amtlike wei giet, hoe minder it wurde sil. Help kin goed wêze, mar de boer moat seis de leije halde. De boer- amtner is in ünnatuerlik skepsel, likegoed as de amtner-boer. Beide hawwe har aerd en wearde, mar de krusing doocht net. ’en ezels, der en dy binne finen. Yn in klinte, yn in hok, in skuorke kin ie k f t H en meiskien letter in hüske. Hjir, hwer’t - kear tUOrt IS’ Hoe Pake büse net wie, hawwe hja har lea brükt as in hynder of in ezel. Hwat hjir yn earmoede en bineare omstannichhe den dien is, sil nimmen ea bigripe. Mei har iene bist, mei har stikje rogge en jir- pels, ha hja it libben halden, de bern greatbrocht en foarütskarrele. snijt gjin By’t winter klompen meitsje, reid snije J 1-en stu0[]er) p—I---'- J- -1 sparjen omt men de slcatkist brake kin, de klaei, neitiid fan it libben freegje. Har libben in bütensteander in riedsel, mar* h'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1