Op sympatieke wijze veroverde de jonge burgervader de harten van jong en oud F J Vraagt veel, ja vraagt alles van ons’’ „Ontvangt mij, mijn vrouw en mijn kinderen in Uw midden Ml 53e JAARGANG VRIJDAG 28 JUNI 1957 No. 49 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND MM ..y - «JE ®T I. L» i i iiiii Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Mr. J. A. Geukers geïnstalleerd tot Burgemeester van Bolsward Foto Steggerda 17-jarige leeftijd het eind functie deze J Foto Steggerda Foto Steggerda 'i Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe) tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hierna sprak loco-burgemeester J. BOE- KEMA de volgende installatierede uit; INSTALLATIE-REDE LOCO-BURGEMEESTER Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 - O 1 Zeer geachte Heer loco-Burge- meester, Mijne Heren leden van de Gemeenteraad van Bolsward, beste Vader en verdere familie leden, Dames en Heren Genodig den, beste Vrienden, Zojuist, Mijnheer de Loco-Burgemeester, heeft U mij als voorzitter van de raad en als burgemeester van Bolsward geïn stalleerd. Toen ik esp examen gymnasium in een meer nabij verschiet zag komen en heerlijk be zit van deze leeftijd met elkaar af wisselende gevoelens van optimisme en pessimisme deze ongetwijfeld belang rijke mijlpaal tegemoet zag, werden uiteraard ook idealen omtrent een toe komstige levenspositie overwogen. Tel kens keerden reeds toen alle overwegin gen zich naar één bepaald doel, naar één bepaald ideaal: het ideaal dienstbaar te mogen zijn aan de gemeenschap. Uiter aard brengt iedere levensroeping deze mogelijkheid met zich mee en kan de in de ogen van de wereld meest nede rige of meest verheven De wijze, waarop Mr. J. A. Geukers en zijn gezin j.I. woensdag te Bolsward zijn ingehaald en onthaald! - is niet alleen indrukwekkend, maar ook aller hartelijkst geweest. De plechtigheden bij de begroeting aan de gemeentegrens en de intocht waren tot in de puntjes geregeld en goed georganiseerd. Precies op tijd arriveerden de Schutterijmuziek, de Doniaruiters, de volgauto’s en het karos. Onder grote belangstelling van pers en jeugd was toen het grote uur gekomen, waarop Mr. J. A. Geukers en zijn echtgenote voor het eerst officieel Bolswards grondgebied zouden betreden. Tot grote verrassing van velen was het burge meesterlijk paar behalve door vrienden en familie, vergezeld van hun twee oudste kinderen, Jos en Marijke. Nadat de commissie van ontvangst, bestaande uit de beide oudste raadsleden, de heren P. Bijvoets en E. S. de Jong, de voorzitter van de B. B. G., de heer J. Visser, de voorzitter van de W. A. C., de heer A. A. Hettema en de heer E. Tilstra, de laatste namens de vakorganisaties, aan de heer en mevrouw Geukers waren voorgesteld en deze door de heer Bijvoets hartelijk waren begroet, werd de nieuwbenoemde burgemeester door mej. A. Sandstra de sleutels van de stad aangeboden, terwijl mej. Hobma mevr. Geukers bloemen aanbood. Dé heer Hettema had voor een speciale attractie gezorgd. De W.A.C. meende, dat burgemeester Geukers geen goede „Boalserter oaljekoek” zou worden, als hij dit gerecht niet eerst had geproefd. De kleintjes waren niet vergeten. Zij kregen een versnapering en Friese duimpjes, bij het nuttigen waarvan zij spoedig al die vreemde mensen om zich heen vergaten. Marijke vergat zelfs haar pop er bij. Lang kon men niet toeven, daar precies om twee uur de ont vangst op het bordes zou plaats vinden. De intocht, waarbij het burgemeesterlijk gezin nu plaats nam in het karos, en waarbij deze werd voorafgegaan door de Schuttersmuziek en de Donia’s, werd joyeus. Hoe dichter men Bolsward naderde, hoe dichter de rijen publiek langs de straat werden. De belangstelling was overweldigend. Vooral die by het stad huis, waar al de leerlingen van de lagere scholen stonden opgesteld om hun zanghulde te brengen, moet op de familie Geukers een overweldigende indruk hebben gemaakt. Burgemeester Geukers tijdens het uitspreken van zijn ambtsrede. Links van hem mevr. Geukers. de voorzittershamer overhandigen. Ik hoop, dat U deze ambtsketen met ere zult dragen en ik wens U Gods Zegen toe voor Uw werk, U zelf en Uw gezin. Mevrouw Geukers, ook U wens ik van harte geluk met de onderscheiding van Uw man. Het zal voor U een grote verandering betekenen en in Uw huiselijk leven, U zult met Uw man een deel van zijn taak hebben te dragen. Ik wens U kracht toe Uw taak te ver vullen. Bolsward zal U openhartig tege moet treden en ik hoop dat U zich hier spoedig thuis zult gevoelen. De heer A. H. van de Ven in zijn element. Zoals reeds zo vaak bij een plechtige gebeurtenis ten stadhuize, dirigeerde hij ook thans de meer dan 1100 schoolkinderen bij het zingen van een door hem zelf gecomponeerd lied. een hartelijk welkomstwoord te richten tot de raad, maar tevens tot de familie leden en de vrienden van de nieuwe bur gemeester en de vertegenwoordigers van het Provinciaal Bestuur, de burgemees ters der omliggende gemeenten en alle verdere genodigden, die allen gehoor hadden gegeven om deze officiële plech tigheid mee te maken. Een forse ruk aan het bellekoord en de klok in de grote hal weergalmde door het stadhuis, ten teken dat de officiële raadszitting een aanvang had genomen. „Het plechtige ogenblik der installatie is hiermede aangebroken,” aldus de VOORZITTER, „en ik geef het woord aan de gemeente-secretaris om het offi ciële Koninklijk Besluit voor te lezen van de benoeming van Mr. J. A. Geukers tot burgemeester van onze stad.” Na voorlezing van dit document leidde de commissie van ontvangst, bestaande uit de heren G. Timmer, G. Conradi en M. Bangma de Heer en Mevrouw Geu kers binnen. Hooggeachte Mr. Geukers, Wij hebben zojuist officieel kennis ge nomen van het Koninklijk Besluit, waar bij U door Hare Majesteit de Koningin is benoemd tot burgemeester van Bols ward. Ik meen hier even te moeten stilstaan bij wijlen de heer J. S. Praamsma, in leven wethouder dezer gemeente, die ge durende 5 maanden met grote inspan ning en toewijding het ambt van loco- burgemeester heeft vervuld. Met grote belangstelling heeft hij steeds naar deze dag, waarvan hij zich veel had voorge steld, uitgezien; helaas hij heeft dit niet meer mogen beleven. Voor het vele werk met enthousiasme door hem in het belang van de gemeente verricht zijn wij dankbaar. Op mij rust thans de taak U te instal leren als burgemeester. In de eerste plaats wens ik U en Uw echtgenote van harte geluk met de hoge onderscheiding, die U te beurt geval len is door deze benoeming. Bolsward heeft het sedert 1 januari een tijdvak van bijna een half jaar zonder burgemeester moeten doen. Deze vijf maanden waren voor ons een lange tijd, te meer door de spanning van de laatste maanden over de vraag wie toch wel de burgemeesterszetel zou innemen. Het publiek de man van de straat wist, zoals dit als regel het geval is, vrij nauwkeurig te vertellen aan wie deze eer te beurt zou vallen, maar ge lukkig bleven wij op het stadhuis van deze informaties onbewogen, omdat wij niets wisten zo lang er geen officiële berichten waren afgekomen. Gelukkig werd op 13 juni j.I. het ver lossende woord gesproken. Het had Hare Majesteit behaagd U te benoemen tot burgemeester van onze gemeente. De roep: „Bolsward heeft weer een burge meester” klonk door de straten, bege leid door de vraag: „Wie is dit, wat biedt dit voor de toekomst?” Hiermee heb ik in enkele woorden ge schetst de spanning in Bolsward over de vervulling van de burgemeesters- vacature, en de belangstelling van de nabije en verdere omgeving, want Bols ward is nu eenmaal niet los te denken van de omgeving van Zuid-West Fries land. Ik kan dan ook verheugd zijn naast Uw familie en persoonlijke kennissen een groot aantal belangstellenden en meelevenden uit Bolsward te mogen begroeten, evenals een aantal van Uw Friese collega’s uit Z.W.-Friesland en vertegenwoordigers van maatschappe lijk en cultureel leven uit onze provin cie. Burgemeester, wie U is en wat U voor Bolsward, voor ons, betekent, wij we ten het niet. De eerste kennismaking met ons, als dagelijks bestuur, ik wil U dit hier verklappen, is ons niet tegen gevallen. Een eerste indruk kan echter veel zeggen en is soms de meest objec tieve en het is daarom, dat ik durf te verklaren, dat wij met belangstelling en met vertrouwen uitzien naar de dage lijkse samenwerking met U. Bolsward verwacht veel van U als bur gemeester. Er is na de bezetting veel gedaan aan woningbouw, wegenaanleg en voor het culturele leven, maar er valt nog veel meer te doen in onze stad, op allerlei terrein. De verschillende pro blemen, welke er hier zijn en die mis schien voor een groot deel parallel lo pen met die in andere gemeenten, wil ik U niet noemen. Het heeft zo weinig betekenis dit te doen, want U zult er vandaag ook geen oplossing voor kun nen geven, U zult geen elektronisch brein hebben, waaraan men een aantal gegevens verschaft en men krijgt het juiste antwoord. De problemen, die er zijn, zult U bij de uitoefening van Uw bestuurstaak in de dienstbaarheid in gelijke mate uitdra gen. Een speciale vorm van dienstbaarheid werd echter in die dagen voor mij mani fest, het ideaal dienstbaar te mogen zijn aan een concreet omschreven groep in onze samenleving. Eens het ambt van burgemeester te mogen bekleden en mij te mogen geven voor mijn gemeen tenaren, samen met iemand die hun en mijn zorgen en vreugden als echtgenote zou willen delen, lokte en wenkte en bleef lokken en wenken, ondanks rumoe rige studententijd, daarna het wegge rukt zijn uit het normale gemeenschaps verband door een oorlog, later het opge nomen zijn in de werkzaamheden van de advocatuur en in de maatschappelij ke en culturele sectorof misschien wat beide laatste perioden betreft, juist dank zij daardoor. Ik behoef U waarlijk niet te vertellen hoe verheugd ik ben dat ik thans deze dag mag beleven. Grote dankbaarheid dan ook vervult mij jegens de Allerhoog ste, Die mijn levenspad heeft willen rich ten, jegens Hare Majesteit onze geliefde Koningin, die mij heeft willen benoemen tot burgemeester van deze schone stad, aan de Minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, die mij wilde voordra gen, en aan de Commissaris der Konin gin in deze provincie, die mijn sollicita tie heeft willen aanbevelen. Deze dankbaarheid en vreugde om een bereikt ideaal, mij geschonken en niet door eigen verdiensten verworven, wordt nog in sterke mate vermeerderd door mijn benoeming in Bolsward, deze zoals ik reeds zeide schone stad, deze door en door Friese stad, zo rijk aan historie en cultuur, deze eertijds zo be langrijke Hanzestad, deze stad met her inneringen aan grote mannen, waarvan ik slechts behoef te noemen Gysbert Ja- picx, de dichter, en uit een meer nabij verleden de om zijn trouw aan Kerk, Vorstin en Vaderland gevallen Pater Professor Titus Brandsma, deze stad ook, die de titel draagt van „Europese stad” reeds vanaf oude datum, opnieuw bevestigd in 1952 door haar medewer king aan het Referendum over een Ver enigd Europa. Gij, die hier aanwezig zijt, afkomstig uit deze stad afkomstig uit dit op rechte, stoere en nijvere gewest, gij zijt terecht trots op dat wat uit een rijk ver leden is overgebleven en gecultiveerd en zo harmonisch is opgebouwd, dank zij het nijvere werken en de arbeid van het nageslacht, tot heden ten dage toe. Gij, die hier aanwezig zijt van buiten deze stad, van buiten dit gewest, behoef ik slechts te wijzen op de eeuwenoude, in stijl unieke St. Martinikerk, in wel ker schaduw wij ons bevinden, op dit zo edel en harmonisch gebouwd© eeuwen oude stadhuis en daarnaast op de volko men met de tijd meegegane ontwikke lingen en bebouwingen. Ikzelf, niet Fries van afkomst, doch zoals zovelen in den lande, die niet van Friese afkomst zijn, met open oog en open hart gevangen door Uw waarde volle eigenschappen, waardevol niet slechts voor U zelf, maar vooral ook voor onze gehele vaderlandse gemeen schap, kan slechts uitbrengen gelukkig en dankbaar te zijn hier voor U en met U, mijn gemeentenaren, te mogen wer- loop van de tijd wel tegenkomen. Wij hopen, dat het U dan gegeven mag zijn het goede initiatief te vinden en de juis te beslissing te nemen. Eén probleem wil ik U niet verzwijgen, het probleem, dat voor een groot deel van onze provincie gelijk is, n.l. de ont volking van het platteland, of met an dere woorden de trek naar het westen, naar de randstad Holland. Een groot deel van onze jongere in woners kan in eigen plaats niet in het arbeidsproces worden opgenomen door een tekort aan werkgelegenheid. Ik weet, dat dit niet alleen hier, maar in geheel Z.W.-Friesland, het geval is en dat, als hiertegen iets valt te doen, Bols ward dit niet alleen kan, maar mogelijk wel in samenwerking met de andere gemeenten in dit deel van onze provin cie. Burgemeester, U komt thans uit het Westen des lands naai’ hier, waaruit blijkt, dat we nog niet helemaal in een „vergeten” hoek wonen. Mogelijk mag dit als een symbool voor de toekomst van onze stad, van onze omgeving, wor den geilen. Ik hoop het van ganser harte en ik wens U hierbij toe een vruchtbare samenwer king met de andere gemeentebesturen. Bolsward, dat thans aan Uw zorgen wordt toevertrouwd, burgemeester, heeft een rijk verleden, wat zich nog demon streert in zijn bouwwerken. Het is nu financieel arm en daarom kan het voor U wel eens moeilijk zijn. Niet alleen, dat het woord bestedingsbeperking in de verschillende gemeenteraden en ook in de onze een magische klank heeft, maar de jaren, dat de grote werken zon der al te grote moeite konden worden uitgevoerd, schijnen voorbij. Ik spreek daarom hier de hoop uit, dat de bevolking zich dit ook realiseert en geen onjuiste vergelijkingen treft. Bolsward is echter geestelijk niet arm en ik spreek de verwachting uit, dat U, met Uw belangstelling en ervaring op cultureel en maatschappelijk terrein, er in zult slagen U hier thuis te voelen en het culturele leven, zonder al te grote financiële bezwaren zult kunnen stimu leren en tot verdere bloei brengen. Ik heb zo even gezegd, er wordt veel van ons verwacht, maar U kunt en moogt ook niet alles alleen doen. Het ambt van burgemeester is mooi en om vangrijk, maar de burgemeester heeft als bestuurder in vele zaken niet een beslissende stem, het is de gemeente raad, die het hoofd der gemeente is. Ik vertrouw dat de raad de initiatieven, welke U ontwikkelt met belangstelling afwacht, serieus beoordeelt met U als een goede gesprekspartner van gedach ten wil wisselen en U zal volgen in het door U uit te stippelen beleid. Burgemeester, het ambt van burge meester is, zoals de vorige week een van uw collega’s het uitdrukte, een wonder lijk ambt en ik hoop, dat U dit ambt voldoening schenkt. Mag ik U thans als teken van Uw waar digheid de ambtsketen omhangen en U IN PLECHTIGE RAADSZITTING WERD DE NIEUWE BURGE MEESTER, Mr. J. A. GEUKERS, OP HARTELIJKE WIJZE GE ÏNSTALLEERD Alvorens tot de officiële raadszitting over te gaan, achtte de loco-burgemees ter, de heer J. Boekema, zich verplicht Zanghulde- Nadat het echtpaar Geukers op het bor des ten stadhuize was ontvangen werd deze zanghulde door hen in ontvangst genomen. Nadat een speciaal door de heer F. van der Meer hiertoe geschreven lied, op toon gezet door de heer A. H. van de Ven, onder leiding van laatstgenoemde ten gehore was gebracht en de beide volksliederen waren gezongen, sprak burgemeester Geukers de jeugd op har telijke wijze toe, waarbij hij zijn beide kinderen introduceerde en de jeugd op het hart bond goed hun best te doen en de vriend van de politie te worden. AMBTSREDE BURGEMEESTER GEUKERS Na aldus te zijn geïnstalleerd hield Mr. J. A. GEUKERS de volgende ambts rede: Mej. A. Sandstra overhandigt bij de gemeentegrens de drie zilveren i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1