I 75 jaar K.N.M. (KoninkL Nederl. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken N.V.) bestaat Burgemeester was initiatiefnemer It boerelibben A.N.W.B. Provinciale V.V.V. Fan de Martinytoer van üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Aan de burgerij Bolsward Hwat hat Qabe Skroar boekte ledenwinst Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I 53e JAARGANG DINSDAG 2 JULI 1957 No. 50 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo H. J. S. K.N.M. Gevonden een dames remontoir. vrienden uit het ge- -x-x-x- sjocht: tüzen- passegiers: „goede reis en bihal- den thus. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie LEVE BOLSWARD God zegene U allen Bolsward, 1 juli 1957. Mr. J. A. Geukers, Burgemeester zijn boeren die no, deelte gewonnen I.. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De üngetiid is hast wer dien, It wachtsjen is op ’t nijgers, grien, ’t Boerke, dat sjocht üt nei wetter, Hwnt in kou, dat is in greate fretter. Oars woll’ se faeks gjin molke jaen, Mei in lege mage is ’t net to dwaen. Sa’n bist is wol fan goede wille, Mar dan moat er earst syn hünger stille, En produsearje sunder lean, Dat jowt foar nimmen in bistean. De boer dy kin it ek net helpe Salang de reinbuijen noch net stjelpe. Is it ienkear sa fier, Hy is biret en tige yn ’t spier. Dan komt er mei de kunstdongsek En 't gers dat wurdt sa geil as spek. It koubist is dan gau op dré, Hwant farsk gers is foar it biet in pré. Sa is 't bistean nou fan in boer. De natuer dat is syn greate broer. Moat hy de stipe dêr fan misse, Dan rekket er yn ’t Ongewisse. Hwant sünder seine fan omheech, Is gau de boer syn ponkje leech. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 allen gen Bolswards Nieuwsblad Hoe echter alle boeren te bereiken en te instrueren? Het voorstel wat geop perd werd, om de melk fabriekmatig te gaan verwerken, werd van de hand ge wezen. En nog steeds modderde men voort. Het geeft wel blijk van moed en een vooruitziende blik, dat, ondanks de negatieve adviezen die overal rondge strooid werden, toch enkele particulie ren het initiatief namen een zuivelfa briek op te richten. De moeilijkheden waren vele. Slechts enkele boeren waren zo vooruitstrevend, dat zij hun melk aan deze fabrieken wilden verkopen. Het gevolg was, dat men een ontzaggelijk uitgebreid melk- gebied kreeg, zodat ’t vervoersprobleem veel van de organisatorische talenten der initiatiefnemers vergde. Personeel was er voldoende, maar uiter aard volkomen ongeschoold, zodat de directeuren ongetwijfeld de eerste tijd alle mogelijke moeite hebben moeten doen om toch nog met een behoorlijk resultaat uit de bus te komen. Ook de eerste Friese fabriek in 1879 door de heer M. Bokma de Boer voor eigen rekening te Veenwouden gesticht, ging een harde tijd tegemoet. Ondanks niet op de eerste rang zitten en dat hebben Tj. Kramer en zijn buurman hun leven lang gedaan in het café, waar de inspanningen van het melkgeld halen werden gecompenseerd. Hun plaatsen zijn daar stómplaatsen en wee degene, die er plaats durft te nemen. Zelfs nu nog. Ja, zelfs nu nog. Want Tjerk Kramer, die veel voor de juiste samenwerking tussen boer en fabrikant heeft gedaan en jaren bestuurslid van de Friese Zui- velvereniging en de Ned. Ver. voor Melk- contröle is geweest, is op het ogenblik boer af. De jongere generatie zet echter het werk voort en nog steeds gaat de melk naar de K. N. M., behalve de liter tjes, die Kramer elke dag op meikerstijd nog gaat halen. Hij woont nu vlak naast de boerderij. Het bestuur van de Friese Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zond ons het verslag van de werkzaamheden der vereniging over het jaar 1956 waaraan waren toegevoegd de exploitatiereke ning en de balans over dat jaar, alsmede 225 stemmen. 415 stemmen. 478 stemmen. 294 stemmen. 205 stemmen. 200 stemmen. Gekozen de heren Kramer en v. d. Meer. 1930 wordt de heer Hibma opgevolgd door de heer M. Haagsma. Tijdens zijn bewind gaat de K. N. M. de zuivelwereld voor bij het nu nog zeer actuele probleem der concentratie. De fabriek te Wommels wordt gesloten en de melk over de dichtsbij liggende fa brieken verdeeld. Als de heer Haagsma in ’38 bij een auto- ongeluk om het leven komt, laat hij het bedrijf achter in handen van de huidige directeur, de heer J. Nauta. Kaaskenner bij uitnemendheid, die zijn bedrijf door de moeilijke oorlogsjaren heenhelpt en na de oorlog vol energie een nieuwe ex port opbouwt. Was dit de gang van za ken in jaartallen uitgedrukt, ook deze medalje heeft een keerzijde. Niet altijd ging alles zo vlot en gemakkelijk als ’t hier wordt neergeschreven. Om bij te blijven moesten er steeds weer interne veranderingen plaats vinden. Werd er in 1822 begonnen met hand- kracht, thans staan in de fabrieken de modernste machines, waarborgen voor een goed kwaliteitsprodukt. De produk- tie op de bedrijven werd in de loop der jaren steeds meer gespecialiseerd. Zo werd de melkinrichting, die thans ge heel wordt verbouwd, geconcentreerd in de fabriek te IJsbrechtum, het meest centraal liggende bedrijf. In de loop der jaren zijn ettelijke onder scheidingen aan personeelsleden uitge reikt voor 40-jarige trouwe dienst. Aan sociale voorzieningen is reeds vroeg gedacht. Zo zien we op de balans van 1889 reeds een post van f 1000.opge voerd voor een pensioenfonds, welk fonds in 1917 reeds was uitgegroeid tot pl.m. f 50.000.—. Uit bovenstaande gegevens blijkt duide lijk genoeg de zeer speciale rol, die de K. N. M. heeft gespeeld bij het tot stand komen van de fabriekmatige zuivelbe reiding in Nederland en dat zij in de loop der jaren door middel van haar di verse directeuren, steeds een stempel heeft gedrukt op de ontwikkeling en ver volmaking daarvan. Aan het 75-jarig jubileum van de KNM is in de vakpers ruimschoots aandacht besteed. Interessant vonden wij het in terview, dat wij aantroffen in het Al gemeen Zuivelblad van 11 juni 1957, waarin een te Bolsward en omstreken zeer bekende figuur in de schijnwerpers komt. Het was in 1881, vertelt het blad, dat de vader van de in Friesland zeer bekende Tj. Kramer in Wolsum een boerderij betrok, waar hij als goede kaasmaker en zijn vrouw als goede botermaakster een reputatie zouden vestigen. In de negentiger jaren begon echter in de om geving de een na de ander het aloude bedrijf te staken en de melk aan de fa briek te leveren. Dat was in die tijd in de ogen van de collega’s niet steeds een bewijs van meegaan met de tijd, maar en De Jong’s Nieuwsblad de begroting voor het jaar 1957. Het jaar 1956 is, in financieel opzicht, voor de vereniging minder bevredigend geweest dan het jaar 1955. Dit voorna melijk doordat de, voor de noodzakelijke propaganda gemaakte kosten, hoger zijn uitgekomen dan oorspronkelijk was be groot. De grotere kosten werden bestre den uit ons reserve-kapitaal ad f, 6.568,84, waardoor dit fonds vermin derde met f 3.047,14. Hierdoor zal in het jaar 1957 een klei ner bedrag aan propaganda besteed kunnen worden hetgeen zeer wel moge lijk is, omdat in het jaar 1956 een hoe veelheid propagandamateriaal is aange schaft, groot genoeg om hiermede ook in de behoefte voor het jaar 1956 ge deeltelijk te voorzien. Over de V.V.V. te Bolsward schrijft het verslag: In Bolsward had de slechte zomer meer invloed dan elders; overnachtingen in de hotels liepen in 1956 terug tot c.a. 400, hoewel over het bezoek van z.g. één-dags-toeristen niet te klagen viel. De V.V.V. vond gelegenheid een aan trekkelijk vouwblad uit te geven, ter wijl ook de beschrijving der stad en om geving in het door de A.N.V.V. uitgege ven „Toeristisch Handboek voor Ne- le week juli 1907 In Wonseradeel is een nieuwe verorde ning op het slachten van vee. Zowel koeien als paarden, gewoon of uit nood geslacht, moeten, indien zij ouder zijn dan 1 jaar, voor consumptie zijn gekeurd door de gemeente-veearts. Het blijft sukkelen met de hooioogst. Er rog niet een derde ge- hebben. In de vacature van hoofd der openbare school te Sneek meldden zich 54 sollici tanten aan. De jaarwedde bedraagt f 1250 per jaar. Was 1882 een belangrijk jaar voor Friesland? U zult tevergeefs in de geschiedenisboekjes zoeken. Toch vond er omstreeks die tijd een revolutie plaats. De zuivel-export kreeg last van bloedarmoede, hoofdzakelijk tengevolge van de steeds sterkere concurrentie van andere zuivel-exporterende landen. De in ons land nog steeds op de boerderij vervaardigde zuivel-produkten konden qua kwaliteit niet meer op tegen de Deense en Holsteinse produkten, zodat men genoodzaakt was nieuwe wegen te zoeken. Een tot dit doel be noemde commissie reisde naar Denemarken om daar eens pools hoogte te nemen en kwam terug met allerlei nieuwigheden op bereidingsgebied. heid bedroeg 405. werd als volgt: C. W. Eisma J. Kramer Mzn. A. v. d. Meer J. Rosier D. Terhenne A. Vis H. de Jongs Jachtwater wordt steeds meer gevraagd omdat het helpt. alle kanten hat de stêd dit fornimme kin nen en Boalsert kin der net sünder. Hwant hjir moat pompt wurde, ta gjin inkelde priis mei it hjir wer in deade boel wurde. Ek mei it forsoargjen fan bern en aide minsken kin de stêd syn posysje net it roer it wetter op giet. En dan komt wer in oare wichtige saek nei foaren. Hoe sil it gean mei de dieden en initiativen fan de nije magistraet? Syn foargonger hat op dat punt in hast Veel verandering te Kimswerd: het hoofd der school is vertrokken, de brievengaar der overleden, de onderwijzeres vroeg ontslag en de predikant van Loon wenst zijn ambt neer te leggen. IN NIJE SKIPPER OAN IT ROER. Dy’t it foarrjucht hawn hat, yn en buten it stêdshüs, de yntocht fan de nije boar- gemaster fan Boalsert mei to meitsjen, sil dizze dei net maklik forjitte. Lit üs mar earlik sizze, dat it in echte forrassing wurden is, in wünderlike dei, dy’t buten ally roai slagge is. Rationeel kin men dat net forklearje, hwant der wiene hiel hwat dingen to neamen, dy’t in oanwizing joe gen fan in forplicht offisieel nümer, mear net. Gean mar ris nei. Der wie alderearst it opfolgjen fan in boargemaster, dy’t troch de jierren hinne hoe langer hoe mear, de ynwenners fan Boalsert woun hie. In man, dy’t tot rjucht in lange list fan in aparte charme en ynnimmende lib- bensstyl, in man, dy’t de tiid mei hie mar dan ek ta it uterste binut hat, koartsein in Boargemaster Geukers hie rekkenje kin- Doordat er deze zomer vrijwel geen zon is geweest is het weinige hooi „zwaar” gewonnen. Het is nu „dollen in de gol fen”. De wolprijs daalde van f 1 tot f 0.85 per kg. Teruggekeerd in onze stad, na als een goed huisvader vrouw en kinderen hopenlijk voor nog slechts zeer korte tijd in ons Utrechtse huis te hebben terug gebracht en tevens nog enkele noodza kelijke zaken geregeld te hebben, reken ik het mij tot een eervolle eerste plicht U allen langs deze weg nog eens oprecht hartelijk te danken mede namens mijn vrouw en kinderen, voor de vriendelijke en hartelijke wijze waarmede U ons bij miin installatie tot Uw burgemeester hebt willen ontvangen. De 26e juni 1957 zal voor mijn gezin en voor mijzelf in alle opzichten een on vergefelijke dag blijven, hetgeen onge twijfeld het best gedemonstreerd kan worden door hetgeen mijn vrouw op de avond van mijn installatie overigens met alle respect voor de goede oude stad Utrecht zeide; „ik vind het doodjam mer om morgen weer naar Utrecht terug te gaan; ik zou hier graag meteen willen blijven Niet alleen voor onszelf is deze dag on vergefelijke geweest. De spontane reacties van familieleden en vrienden uit het ge hele land getuigen van bewondering voor de voortreffelijke organisatie van de in- stallatie-dag en van grote dank voor de sympathie door U allen ook aan hen be wezen. Daarom nogmaals hartelijk dank aan U allen en speciaal ook aan jullie, leerlin gen van de lagere scholen, voor de prach tige zanghulde, die ons werd gebracht, en aan alle kinderen van Bolsward die jullie nieuwe vriendjes Josje en Marijke zo hartelijk hebben begroet. U allen zijt ons met vertrouwen tegemoet getreden. Wij zullen gaarne alles doen om dit vertrouwen waard te zijn en waard te blijven. LEVE ONZE KONINGIN boargemaster, dy’t de stêd droegen hat en fan dy stêd droegen waerd. Hwat koe minsklikerwize fan de minsken ferge wurde, dy’t sa’n man misse móasten en dan jit oproppen wurden om in ünbi- kinde opfolger wolkom to hjitten. Der kaem jit by, dat de Minister seis lange moannen foarby gean liet, foar’t hy de knoop trochhakte. Yn dy seis moanne, altyd in forfelende tiid, hie de stêd de meast wünderlike en fremde geruchten heard. Wy sille se hjir net wer ophelje, mar by nou en dan hat üs de freze wolris bikrüpt, dat de stêd it slachtoffer wurde soe fan in bineaming dy’t mear üt hoflikens danüt saeklikens to fordedigjen wie. En dermei sakke de Bij de verkiezing voor de gemeenteraad te Bolsward hebben van de 955 kiezers er 813 hun stem uitgebracht. Van onwaarde waren 5 stemmen. De volstrekte meerder- stemmen. Gesteiftd eer een aanduiding van slecht vakman schap. Het was merkwaardig, dat dege nen, die ’s zomers nogal eens last met de verwerking hadden, de eersten waren om de melk aan de fabriek te leveren. Wel was het de bedoeling de levering te beperken tot de zomer en in de win ter de verwerking weer zelf ter hand te nemen, maar meestal kwam daar niet van. Langzaam maar zeker won de fa briek echter het pleit, ook al omdat de boeren begonnen in te zien, dat het zwa re werk het vasthouden aan de eigen verwerking extra moeilijk maakte, nu er zovele voorbeelden waren van boe ren, die een gemakkelijker leven kregen. En zo ging in 1898 dan eindelijk de melk van Kramer’s boerderij ook naar de fabriek. Er was nog geen coöperatie in de buurt. Wel was er concurrentie tussen Hollan- dia in Bolsward en de Maatschappij te Oudega. De keus viel op Oudega en had een 59-jarige relatie met de Maat schappij ten gevolge. Kleine oorzaken hebben grote gevolgen. In dit geval was één van de oorzaken althans volgens onze huidige begrip pen zeker klein. Voor de fabriek te Oudega werd de melk afgehaald, voor Bolsward moest men ze bij de Wolsu- mer brug brengen, vanwaar ze per schip verder ging. En dat alles om een tol. Melkrijders reden, ondanks de grotere afstand liever naar Oudega dan naar Bolsward, want in die route lag een tol, die per paard f 0.10 kostte. Voor een wagen met twee paarden betekende dit de somma van f 0.20 per passage en dat kon Bruin niet trekken. Tj. Kramer, die zijn vader opvolgde, werd één van de centrale figuren onder de leveranciers van Oudega. Klachten zijn er nooit geweest. De boer maakte graag de beste prijzen voor de melk en verplichtte zich daartegenover zijn waar zo goed mogelijk te leveren. Met alle zes directeuren, die hij heeft meege maakt, heeft hij goed kunnen werken. Het „melkgeld halen” werd een bijzon dere aangelegenheid. Drie buurlui zorg den bij toerbeurt voor het vervoer per „glêzen wein” naar Oudega, op weg waarheen andere collega’s werden opge pikt. Dn ging het eerst op de koffie af, waarna op de fabriek het melkgeld werd gehaald en een bescheiden deel daarvan werd in een borrel omgezet. Een tijdlang kon gebruik worden ge maakt van een regeling, waarbij het melkgeld bij de boeren thuis werd ge bracht. Dat kostte echter f 0.25 per keer en sommige vrouwen vonden dat wel wat begrotelijk. Mevrouw Kramer echter is pertinent de mening toegedaan, dat het zelfhalen veel duurder uitkwam en dat dit zeer in het bijzonder gold voor haar echtgenoot en zijn gezelschap, die zij het echter best gunde. Men kon voor een kwartje ook Ons werd toegezonden het A.N.W.B.- jaarverslag, 1956, dat, zoals gebruike lijk, wederom een uitgebreid overzicht biedt van de veelomvattende activiteiten van de A.N.W.B. in het vorige jaar. In dit kader wijdt dit jaarverslag uitvoe rige aandacht aan de uiterst snelle groei van het motorwegverkeer, waarbij he laas ’t tempo der verkeersvoorzieningen sterk achterblijft. De fiscale druk op het gemotoriseerde wegverkeer, welke weer werd ver zwaard, wordt opnieuw aan een be schouwing onderworpen. Onder het hoofdstuk Centrale Commis sie Verkeersveiligheid worden verschil lende verkeersproblemen behandeld, waarbij de wenselijkheid bepleit wordt onze verkeerswetgeving zo spoedig mo gelijk aan te passen aan de gewijzigde inzichten en gebleken behoeften. Uiteraard wordt ook de verkeerstech nische voorlichting, welke de A.N.W.B. al sinds jaren verricht, in het licht ge steld. Voorts vestigen wij gaarne uw aandacht op het belangrijke hoofdstuk Recre atie en Natuurbescherming. De A.N.W.B. boekte in 1956 een netto aanwas van 40.000 leden, waardoor het totaal op 31 december 1956 tot boven 375.000 steeg, terwijl het aantal We gen wachtleden in hetzelfde jaar met 35.000 tot ruim 218.000 opliep. ik in goe-freon, hwerfan ik wit, dat hy ning en foar it wol en wé fan de acht- roun en earlik de dingen seit en sjocht: „hwat in moaije dei, juster” sei er, „dy jonge man hat de stêd stoarmenderhan forovere”. Ik leau, dat dit simpele wurd de situaesje treflik werjown hat. Der sille nou earst hwat wiken forrinne moat- te, foar’t de Ried mei de nije skipper oan Hwa’t neat hat, kin neat forlize, sei Jurjen, doe forsüpte er syn léste stür. Opening tentoonstelling „Het Atoom” bij Schiphol. Minister Cals heeft net de kernreactor in werking gesteld, (rechts) H. M. de Koningin en Z.K.H. de Prins kijken met belangstelling toe. Freon nümer ien fan de stêd is de wurk- gelegenheit foar manlju en jonge kear- dels. De nije boargemaster hat in bulte weardefolle kontakten mei minsken üt hannel en yndustry, mocht it him slagje in stikmannich derf an hjirhinne to hel- jen, sa as de Molksükerfabryk yndertiid, dan soe dit in machtich ding wêze om de gong der hjir yn to halden. Dat is nou mooglik jit makliker to bi- rikken as inkelde jierren lyn, hwant yn it Westen kin men praktysk hast neat mear klear krije of it moat oan alle kan ten abnormael folie jild kostje. It rekket der to fol. Hjir is yn de bifolking fan de stêd en de omkriten jit in stille reserve hwerfan in nije yndustry profitear je soe. Hawar, it byld fan de „hinneloop” mei to min aikes, is de boargemaster al sa- folle foarhalden, dat hy dat paed wol wit. Mar it sa’t de Utertse gast, kol- lega-riedslid it by de ynstallaesje sei: It is mei sizzen net to dwaen. En sa sjogge wy dan allegearre üt nei de kommende dingen. Hja lizze hjir net maklik, mar sin en wille kinne in bulte tille. En dat de nije skipper mei folie krêft en oer-jefte oan it wurk giet, dat ha wy gelokkich allegearre wol bigrepen. Wy hoopje, dat hy deryn slagje mei, dat de blide dei, fan syn ynstallaesje, hwer- oan wy üs allegearre forkwikt hawwe, jit hiel hwat blide opfolgers krije sil. Gods seine oer him en syn famylje, is him fan alle kanten tabidden; dat is om stil fan to wurden. Gelokkich de minske dy’t him, yn fêst bitrouwen op dizze stipe mei alle energy op syn taek smite kin. Dan giet de nije skipper mei in goed anker oan boart de reis oan. Goede reis skipper Geukers, foar jo, foar de biman- nen op in swiere dei en in passive mien- skip. En dochs, hwat is it oars ütpakt. Hwat is it in „Blide Ynkomste” wurden hwat wie der daliks in sympathyk kon- takt mei it folk, mei de bern, mei de aei- folle riedseale. Ik wol it wol wêze, it kaem my oan as in mearke, in aid moai forhael fan: Der wie ris De moarn nei de blide ynkomste trof stimming jit fierder. In tredde punt wie, dat hiel hwat lju dizkear ütseagen nei in boargemaster, dy’t it libben yn Fryslan üt eigen ünderfining goed koe, dy’t mei folk en tael fortroud wie, dy’t de wei wist op it provinsjehüs, de provinsiale legendaryske reputaesje efter litten. Oan tsjinsten en organisaesjes en dêr al in r namme hie fan wearde en bitsjutting. Ek dat roun op in tsjinfaller üt. Dat de Friezen chauvinistysk binne yn de sin fan de Limboargers bygelyks, dy’t allin- nich mar in Limboarger ha wolle foar soksoarte ambten, is in slop, dom praetsje biwarje. dat mei tsientallen feiten werlein wurde kin. Mar dochs lei it foar de han, dat by gelikense kwaliteiten hjir in Fries de gaedlikste kans hawwe soe. Ek dat wie sa net. Ik gean fierder mar foarby oan de saneamde tradysje, hwert de hear E. S. de Jong, dy’t foar de Ried spriek treflik nei foarm en ynhald it oer hie. Dy tradysje soe dan foar Boalsert yn- halde, dat hjir de boargemaster bar om bar in Katholyk en in Protestant wêze soe. Nou ik bin sa lang wol Boalserter as hy, mar hy soe my in deugd dwaen ris oan to toanen, hwert dy tradysje bi- goun is en hoe’t dat yn de rin fan de ieuwen gien is. Of as hündert jier foar in tradysje lang genoch is, soe hy him derta biperke kinne. En as hy dan dochs oan it ütsykjen is, soe hy meiiens ris mei- diele kinne, hwat winlik in Protestant is, hwerfan hy 60% yn Boalsert miende to finen. Ik bin der wol nijsgjirrich nei en hiel hwat lju mei my. Mar hwat al wier is, dat is, dat de oare politieke groe pen, likegoed Pv.d.A. as de V.V.D. de C.H. en de A.R. net mei de priis üt de bus komd wiene. En hja hiene ek rjucht fan praten en hoopjen. deze teleurstellende resultaten versche nen er op 5 juli 1882 5 heren voor een notaris te Amsterdam, die zowel hande lende voor eigen verantwoording als in opdracht van anderen, verklaarden een N.V. op te willen richten, die de naam zou dragen van Nederlandsche Maat schappij van Kaas- en Roomboterfabrie ken, en die tot doel zou hebben het ko pen en verkopen van melk-, het maken van boter en kaas en het verhandelen van deze produkten. Dit was dan de geboorte van een Maat schappij, die zich in de loop der jaren niet alleen heeft gehandhaafd, maar ook uitgebreid en wier produkten overal ter wereld bekendheid genieten. Van de jonge maatschappij wordt een eerste serie aandelen uitgegeven, groot f 150.000.waarvan f 90.000.wordt volgestort. Dit kapitaal wordt gebruikt om een fabrieksgebouw te IJsbrechtum te bouwen voor de somma van f 19.200.82 en een fabrieksgebouw te Bolsward voor de somma van f 18.235.31%, ter- wij in elke fabriek een inventaris van f 10.000.wordt aangebracht. Als directeur treedt op de heer Th. J. Waller, een der oprichters van de Maat schappij, die tevens burgemeester van de gemeente Anna Paulowna was. Van stonde af aan worden de zaken flink aangepakt. De Maatschappij legt zich naast de bereiding van boter ook vooral toe op de bereiding van Gouda- en Edammer kaas. Twee kaassoorten, welke voordien in Friesland slechts spo radisch werden gemaakt, en dus nieu we mogelijkheden gaven voor de zuivel bereiding. In 1888 komt dan de volgende grote stap. Twee nieuwe fabrieken worden gebouwd te Oosterlittens en Oudega-W., terwijl uit de balans blijkt, dat de fa brieken te Bolsward en IJsbrechtum reeds flink zijn uitgebouwd. Zij staan dan n.l. reeds jaren op de balans voor bedragen boven de f 50.000. Naast de heer Waller komt een 2de di recteur, de heer D. Harmens. Een per soon, die als „zeehandelar” ten tonele komt, maar die tijdens zijn loopbaan bewezen heeft uit ’t goede „zuivelhout” gesneden te zijn. Een bewijs hiervoor is wel, dat als het Botercontrölestation wordt opgericht door de Friesche Maatschappij van Landbouw de heer Harmens een plaats inneemt in de commissie van advies. Ondertussen is er in 1892 een 5e fabriek gesticht en wel te Wommels. Dat men ook in regeringskringen grote waarde ring heeft voor het werk van de Maat schappij blijkt in 1899 als de dan 17- jarige onderneming de kroon op haar werk krjjgt in de vorm van de toeken ning van het predicaat „Koninklijke”. Sedertdie gaat dus de K.N.M. ge kroond door het leven. Nadat de heer Waller in 1901 van het toneel is verdwenen, wordt in 1908 tot opvolger van de heer Harmens benoemd de heer J. G. Hibma, die reeds direct bij het begin van zijn loopbaan het initia tief neemt tot het oprichten van de Ver eniging van Zuivelfabrikanten. Enkele jaren later wordt het hoofdkan toor der Maatschappij overgebracht naar Sneek, waar het nu nog steeds is gevestigd. In 1920 wordt een fabriek te Nijega (H.O.) bijgekocht, welke na ge sloopt te zijn, geheel nieuw wordt opge bouwd en in 1921 begint te werken. In

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1