H Concentreren: noodzaak voor vele Friese bakkers Een kwart van alle brandschade veroorzaakt VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen door boerderijbranden Fan de Martinytoer Tj. de J. Bakkersvraagstuk is bijna nergens zo groot als in Friesland Gouden filmpjes Fakansj er egels STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Dodelijk ongeluk bij Spannum 53e JAARGANG DINSDAG 9 JULI 1957 No. 52 Combineren en concentreren. Hwat haf zijn, -i 2. 3. 4. HALDT DE BAEN FRIJ. 1. 2. 3. 4. 5. -> om drie uur. Hij bakt brood lalf tien en laadt dan voor de 2. 3. Hwat is dy snoek dochs tin, sei de man, doe hied er in iel yn 'e han. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelh.gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie uitslag was: KI. Wassenaar, Joh. Zijlstra en J. Tolsma. J. Faber, S. Olivier, G. Groen. P. Schuil, S. van der Zee en Fr. Helfrich. Uitslag: Harlingen: J. Ligthart, B. van Dijk en R. Hoekstra. OosterlittensM. Santema, P. Sante ma en M. van der Molen. Leeuwarden: J. Monsma, M. Degros- so en R. de Groot. St. Jacob: K. Krol, Y. Gerlofsma en G. Dijkstra. Holwerd: R. Claassen, R. van der Ploeg en K. Helder. maar op 5-4 6-2 plaatste Faber met een zitbal zijn partuur in de finale. De finale was gauw beslist. Wassenaar c.s., die een partij minder hadden ge speeld, stonden tegen een uitgekaatst trio Faber, dat het niet verder wist te brengen dan één spel. De 1. 2de week van juli 1907 Te Uitgeest werd ingebroken in de Holl. Melksuikerfabriek. In Gaasterland is het druk met de meeu- wenjacht. Iemand beroemde hem er op 600 sterns te hebben neergehaald. Zoiets moest toch verboden worden. Ie kwaliteit natuurboter. J. J. Lemstra, Grootzand, Bolsward. In Friesland zijn de boterprijzen: Sneek: Boerenboter f43.Fabrieksbo- ter f 44.50. Leeuwarden: Boerenboter f43.Fa- brieksboter f 44.50. Van een tweede snee hooi komt dit jaar weinig terecht. De koeien hebben het nieuwe gras broodnodig. Al veel te lang moesten ze op de fennen blijven. Het feest te Workum sloot aanvankelijk met een tekort van f 200, maar heeft achteraf een sluitende exploitatie met een ontvang en uitgaaf van f 1118.47. B. en W. van Bolsward roepen sollici tanten op naar de betrekking van werk vrouw in het gemeentehuis. De beloning is f 186.per jaar, KI. Wassenaar, Joh. Zijlstra, J. Tolsma winnen te Haiflingen. Verrassingen aan de lopende band. In Harlingen stonden 12 parturen op de lijst voor de wedstrijd 1ste klas vrije samenstellingen. Het spel was van goe de kwaliteit en door de vele verrassin gen was het verloop interessant. De eerste verrassing was het sneuvelen in de eerste omloop van het sterke par tuur Van der Leest, Jansen, Hiemstra tegen P. Schuil, Fr. Helfrich, S. van der Zee. In de tweede omloop kwam de tweede grote verrassing: het 2de klas partuur Faber, Olivier, Groen wist op de stand 5-4 6-4 het sterke partuur Hoekstra, Veldkamp, Vlietstra de ver dere weg naar het succes te versperren. Op de drie wisten ze ook Schuil, Van der Zee en F. Helfrich aan hun zegekar te binden. Sikke Olivier was in deze partij prima op dreef en bewees ook nu weer, nog best in de eerste klas mee te kun nen doen. Schuil c.s. wisten een 2-5 ach terstand nog wel in te lopen tot 4-5, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In het afgelopei derijen door I schade van 1 één miljoen meer is dan vorig jaar. In dit bedrag zijn de bedrijfsschade en de igoatsjes en de ik de boerinne wie tige wiis mei har nijmoadrich wenhüs en p van zijn zusje naar Spyk- tille. Ze wilden een kijkje nemen bij de warme dagen in getale verfrissing zoeken. Deze ligt ongeveer op vijf minuten af- hun boerderijtje. huis te gaan, zette het knaapje de macht over het stuur verloor. Hij Driuw it eigen sin net troch Dat timperet it nocht En brekt de freonskip stikken Prebear je as it kin Nei’t plan fan in freondin As maet jin hwat to skikken. Stjür ris in aensichtgroet It docht neisten meastal goed As dy’t om utens sitte In libbensteken bring Licht dat hja oars gau tink Ik bin üt it each forgetten. Nim op it ütgeansdei Net alles tagelyk mei Troch oerdied fan bisiken Biskógje oandachtich stil ’t Blykt letter grif, der sil Men ’t meast fan opstrike. It is hast wer safier Fakansje-plannen blinke Wy winskje elk fortier En jow in stik twa winken Biwarje in fleurich sin Rint it waer in dripske tsjin Sit dan noait noartsk to stinnen Da's allemans fortriet Sjong leaver in munter liet Nei rein komt altyd sinne. Tel it jild net hieltyd oer Utgean is stomme djür Noait om in kwartsje skrieme Lykwols ’t mei ek bitsjut It docht alhiel gjin nut Unnedich to forgriemen. Gemiddeld bakkersinkomen: te laag. Op de plattelandsbakkerijen in Friesland bedraagt de gemiddelde weekomzet acht zak, maar het moest minstens tien of elf zak zijn. Het gemiddelde bakkersinkomen ligt op omstreeks vierduizend gulden per jaar, maar er r:;~ v- nauwelijks de helft halen en het ligt voor de hand, dat zich hier en daar koude sanering een deel van d< Friesland, die voor velen zo eenvoudig begon. Iedereen, die vroeger een tijd met een hengselmand de boer op was geweest om brood te bezorgen, begon zelf een bakkerij zodra hij de kans zag en zo komt Friesland aan teveel bakkers. Het is een vraagstuk dat zichzelf oplost ten koste van alle plattelandsbakkers, wanneer die niet zelf iets doen en gelukkig wordt er op vele plaatsen iets gedaan. It waer en in bytsje fortün jowe folie mear as hokfor regelingen ea dwaen kin- ne. Krekt dêrom moat men mei dizze regels sa hoeden wèze. Ik wol perfoarst net sizze, dat it regear net mei soargje moat foar in bisteansgroun, mar dat moat by in greate „lijn” bliuwe. As it regear ieuwen de minsken dér delset hat, hwert soargje kin foar in reedlike molkpriis en A in reedlike priis foar in stikmannich haed>- Simmer en sinne binne op it heden baes en mannichien is dit tige nei it sin. Hiel hwat oaren, foaral hjir op ’e swiere groun snakke nei wetter en in goede wiete rite. Op de klaei en de knip is net folie hea komd, hiel hwat boeren koene net mear as ien weide it pounsmiet yn ’e skuorre bringe. Greate pleatsen mei 50, 60 wei den hea, dat liket net bést. Guon hawwe al hea koft om de winter to dekken. Hjir om Boalsert, nei de Snitser en Wommel- ser kant foaral sit mannich boer mei skuorren yn it lan, ynpleats fan hea yn ’e skuorren. Djippe, brede skuorren, hwerfan men tinkt, hoe komme hja ea wer ticht en it is foar dy boeren in hiele toer fretten foar de bisten to balden. De tongerbuijen kwart van alle brandschade, doordat brand op de boerderij in de regel zo n Per dag branden in ons land gemiddeld twee boerderijen af. Volgens deskundigen wordt de helft van het aantal boerderij branden veroorzaakt door onoplettend heid, onvoorzichtigheid, nalatigheid en door spelen met vuur door kinderen. Spe len met vuur alleen al is oorzaak van één vijf de van alle branden op de boer derij Het is daarom noodzakelijk zich ernstig te bezinnen op het voorkómen van deze jaarlijkse, grote vernietiging. Men is nog steeds onvoldoende doordrongen van de noodzaak voorzichtig te zijn en zijn ge- ’s Morgens vijf tot 's avonds zeven Bakker Tilstra, die ergens in Friesland woont, staat ’s morgens om half vijf op, ’s zaterdags om drie uur. Hij bakt brood tot ruim half tien en laadt dan voor de eerste maal op de dag zijn bakfiets vol. Hij stapt er welgemoed op en gaat brood rondbrengen. Soms kan hij een klant niet eens per bakfiets bereiken. Sommige klanten zou hij zelfs niet per fiets kunnen halen en loopt hij erheen en laat zijn bakfiets ergens staan. Met zijn mand on der de arm gaat hij door de landerijen en soms duurt het een half uur voor hij weer bij zijn bakfiets terug is. Dan heeft hij een paar broden verkocht. Bakker Til stra is 's avonds om zeven uur klaar met zijn dagtaak, te moe dikwijls om nog „pap” te kunnen zeggen, te moe om aan dacht aan zijn kinderen te kunnen beste den, of om nog iets te doen. Dat gaat al jaren zo en wie meent, dat bakker Tilstra z’n schaapjes wel op het droge krijgt of misschien al heeft, zit er naast, want diezelfde bakker kan maar nauwe lijks aan al zijn verplichtingen voldoen. Concentraties, zoals die hier en daar tot stand zijn gekomen en die voor wat be treft de afstanden bij de bezorging met behulp van moderne vervoermiddelen niet zoveel problemen behoeven te heb ben en die reeds bewezen, dat ook con centratie voor meerdere dorpen mogelijk zijn, vergen een zelfoverwinning voor iedere bakker, die erin deelneemt. Hierin schuilt echter een oplossing, ook met betrekking tot het bestaande perso neelsgebrek. Concentratie kan echter pas idaal zijn, wanneer ook de klanten in de combinatie worden ingebracht en wijks- gewijze verdeeld. Het is de tijd, die de bakkers in deze richting drijft. Uitbreiding van klanten- samenleving het warmste hebben gehad? Wij weten het niet zeker, 1 die eerst achter de hete ovens hebben gestaan en die voor {111 1 1 den om hun producten weer aan de man, of beter: aan de vrouw te brengen. Hoe meer wij erover nadenken, hoe stelliger wij durven verklaren, dat het inderdaad de bakkers moeten zijn geweest, en dat zijn er heel wat in Friesland. Dit gewest kent namelijk rond duizend bakkers op bijna 470.000 inwoners, dat is om precies te zijn een bakker op ongeveer honderd gezinnen. Een kind kan bijna narekenen, dat hier iets niet klopt, dat hier problemen schuilen en niemand weet dat beter, dan de bakkers zelf. Reeds jaren hebben ook de Friese bakkers zich georienteerd omtrent de voor- en nadelen van concentratie en velen hebben gehoopt en concentratie tot stand gekomen in Olderberkoop, Jubbega, Langezwaag en Bakkeveen maar een ingericht, een beetje voorzichtiger. Maar bakkersprobleem, dat nergens zo sterk leeft als in Friesland, aan de wortel werd aangetast. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad kring is op het platteland moeilijk, zo niet onmogelijk, modernisering en mecha nisering van een bakkersbedrijf, is onmo gelijk door gebrek aan kapitaal, instand houding van een eenmansbedrijf betekent dikwijls een (langzame) zelfmoord. De geleverd tot initiatieven in staat te zijn. Er blijkt toch nog een toekomst te zijn, zolang de mens brood eet en zolang er aanpassing aan de omstandigheden wordt nagestreefd. Maar of de leerlingen van de bakkersvakschool in Leeuwarden hier zo over breken over de hitte van de oven, be twijfelen we, als we bijgaande foto bekij- Bijvullen ken. Trouwens, dat de mens nog brood eet is eigenlijk voor hen het beste bewijs dat er straks ook bakkers nodig zijn A. Veldkamp. M. v. d. Weerd, S. Olivier en A. de Jong. Joh. Stavinga, D. Miedema en H. Zijlstra. K. Wassenaar, C. Hoekstra en J. Pander. Harlinger jongens winnen te Wier. Het sterke Harlinger partuur heeft de gang er nu in, en wist hier voor de derde achtereenvolgende maal te zege vieren. De overwinning heeft echter tweemaal aan een zijden draadje gehangen. Op de drie tegen Leeuwarden zagen de haven stadbewoners tegen een 1-5 achterstand aan en in de finale tegen Oosterlittens kwam na een prachtpartij alles aan de hang. Er stonden 23 parturen op de lijst. In de tweede omloop verloor Pingjum op 4-5 6-6 van Huizum en Marssum op 5-5- 2-6 van Oosterlittens. Schalsum wist tegen St. Jacob een 5-2 voorsprong te nemen, maar moest toch in hun te genstanders de meerderen erkennen. Zoals reeds gemeld, kwam een prima spelend Leeuwarden in de halve finale met een 5-1 voorsprong tegen Harlingen op winst te staan. In het zicht van de haven vlotte het bij de hoofdstedelingen plotseling zo goed niet meer. De Harlin- gers wisten hier onmiddellijk van te pro fiteren. In een ommezien was de stand gelijk en ook het beslissende eerst was met een zitbal van Ligthart voor Har lingen. De finale tussen Harlingen en Ooster littens werd nog een prachtig slot. Aan weerszijden zekere opslag en goed perk- spel. Harlingen was telkens iets voor, maar vooral Tinus Santema liet zijn te genstanders niet los. Op 4-5 6-6 bracht hij met een fraaie bovenslag de partijen op gelijke voet. Ten slotte slaagde M. van der Molen er met volle telegraaf niet in de kaats te passeren. Negenjarig jongetje viel met zijn fiets Vrijdagavond omstreeks acht uur had tus sen Spannum en Hennaard een tragisch ongeluk plaats. De negen-jarige Nammen, zoontje van de veehouder Sjoerd D. Dijkstra, reed in gezelschap van zijn zusje naar Spyk- {.•11 'r -11 i “i i 7 i zwemmers, die daar op warme dagen in grote gC r plaats ligt ongeveer op vijf minuten af stand van hun boerderijtje. Toen het voor de kinderen ujd werd om weer naar huis te gaan, zette het knaapje even flink gang met als gevolg dat hij de macht over het stuur verloor. Hij raakte met zijn fiets over de kop en sloeg mt het hoofd tegen het wegdek. In zorgwekkende toestand opgenomen en bij de familie J. Kingma binnen gedra gen constateerde de direct ontboden arts dr. Nammensma, dat er weinig hoop was j gaf order het slachtoffer naar het ziekenhuis te Leeu warden te vervoeren. De ziekenauto was spoedig ter plaatse aanwezig maar na en kele minuten rijden, nog voor Winsum, bleek het knaapje reeds te zijn overleden. De auto keerde en bracht hem naar de ouderlijke woning terug. Hij heeft na het ongeluk nog een klein uur geleefd. Het gezin Dijkstra had vijf kinderen. De deelneming met de zwaar getroffen ouders bleek in Spannum en Edens alge meen. Dinsdagmiddag heeft in de Ned. Herv. Kerk te Spannum de rouwdienst plaats. Joh. Zijlstra tweemaal winnaar. Zaterdag hield Ternaard een wedstrijd voor 24 uitgenodigde le klassers. Hoewel een schuin over het veld staan de wind nogal hinderlijk was voor de uitslag, stond het spel toch op behoor lijk peil. In de eerste omloop lieten Van Sinderen, Van der Zee en Hiemstra tegen Wasse naar, Hoekstra en Pander een 5-1 voor sprong nog glippen en verloren nog op 5-5 2-6. Een grote verrassing was de nederlaag van het sterke partuur Hoek stra, Jans, Vlietstra tegen Stavinga, Miedema, H. Zijlstra. Jansen en Vliet stra speelden zwak, op 5-2 6-0 kwam het einde, toen Zijlstra de kaats pas seerde. In de tweede omloop konden Stavinga c.s. die krachttoer tegen Sytsma, Joh. Zijlstra, Veldkamp niet herhalen; ze brachten het niet verder dan een spel. De andere halve finale tussen Van der Weerd, Olivier, A. de Jong en Wasse naar, Hoekstra, Pander, werd, vooral door prima spel van Van der Weerd en met 5-3 door eerstgenoemde gewonnen. In de finale tussen Van der Weerd en Sytsma c.s. konden eerstgenoemden zich tot spellen gelijk handhaven. Daarna maakten Sytsma c.s. met sterk spel, zo wel aan de opslag als in het perk, aan één stuk de drie spel vol. Uitslag: 1. J. Sytsma, Joh. Zijlstra (koning) en De uiterste waarzaamheid blijft daarom altijd geboden. Men mag dan ook nooit en te nimmer bij het bijvullen van de mo toren roken, ook niet na het sluiten van de brandstofhouders. Anders zou het U kunnen vergaan als een andere overigens zeer zorgvuldige boer, die na het bijvul len van de benzinemotor van zijn melk machine en zorgvuldig afsluiten van beide doppen, door het opsteken van zijn pijp nauwelijks zijn eigen leven kon red den en zijn gehele veestapel en zijn boer derij in vlammen zag opgaan. zond verstand te gebruiken. Teveel wor den uit sleur, onbekendheid of zorgeloos heid talloze onachtzaamheden begaan, omdat er nog nooit wat is gebeurd en men zélf nog nooit brand heeft gehad. Tot het te laat is en niet alleen de boer- bakkers hebben echter reeds het bewijs derij, doch misschien ook mensenlevens verloren gaan. Was een boerderij altijd al een gemakkelijk brandbaar gebouw, met de tegenwoordige hulpmiddelen, zo als benzine, trekkerpetroleum, wasben zine en flessengas is ’t brandgevaar nog aanzienlijk toegenomen. Deze stoffen zijn nadenken, of die zich het hoofd bij onoordeelkundig gebruik, uitermate gevaarlijk. i van trekkers moet, zo enigszins mogelijk, in de buitenlucht geschieden. De motor mag nimmer draaien tijdens het vullen. Onlangs, aldus ir. Bouma, was ik er getuige van, dat op een boerde rij inderhaast een trekker met draaiende motor werd bijgevuld; in een oogwenk sloegen de vlammen meters hoog uit en slechts op het nippertje werd door grote tegenwoordigheid van geest en door aan wezigheid van de juiste blusmiddelen lichamelijk letsel en een grote boerderij- brand voorkomen. Dit gebeurde op het bedrijf van een als voorzichtig bekend staande boer, waar men als regel eerst de motor afzette. Praet noait oer polityk Lit de kranten to syk Dan sjoch jim ek gjin spoeken Jow de „problemen” rêst 't Is folie better lêz Mar Fryske üntspanningsboeken. PYT. produkten fan de bou, moat hja perfoarst dizze dingen leart men allinnich troch it net fierder gean. It bidriuwsrisiko heart by de buorkerij en de boeren hawwe dit ek altyd sjoen as har selskeazen aventür. Is dy reedlike grounslach yn it algemien oanbrocht, dan sil hy him mei in oare wol rédde. De wiette en de droechte, de meifallers en de tsiinslaggen, soe hy net misse wol- le, hja oinne it salt by it iten. In boer is gjin ambtner en wol it ek net wurde, hy libbet yn de spanning fan de libbene natür en fynt dêryn syn lok en lijen. Boppedat is syn bidriuw sa fol fan fari- aesjes, dat hy alle jierren weroan op in nijere en nei’t hy hopet, bettere wize to wurk giet. Dat is syn aerd en dat draecht nea sêd en kin hy it lan en it buthüs sa min misse. En eltse hoeke, eltse kontrei is wer oars, hat wer oare problemen. As yn it Heiden- skip in nijboer komt, fornimme de boe ren daliks dat it in bytsje oars giet as dér gewoante is. Hja nimme it skerp op en wachtsje it allegear mei in weetlik glimke ris óf. „It sil wol leare”, sizze hja dan ,,hy hat nou de klaeikluten net mear under de klompen”. Jit folie sker- per sjocht men dat as in Sieu nei Grins as in Fries nei Braban giet. Dan wurde hja gewaer dat de underfining en de wiis- heit fan geslachten immen sa mar net oanwaeije. De lju, dy’t de boeren fan boppeóf stjüre wolle, hawwe hjir meas- tentiids fierst to min each foar. libben seis. De baen moat foar de boer frij halden wurde en sa min mooglik moatte de hege hearen yn syn bidriuwslieding yngripe. It systeem fan taslaggen en premy’s is gjin goed systeem, hwant it skept ün- rjuchtfeardichheden, dy’t de boer troch minsken oandien wurde en dat is hiel hwat oars as dy dingen, hwerfan hy wit dat hja yn de natuer lizze. Dér binne op it heden ünderskate stüdzjekommisjes dwaende om in systeem to finen, dat de sosiale wissichheit fan de boeren helpe wol. De bidoeling haw ik alle achting foar, mar lit men de baen frij halde foar it syn libben. Dêrom wurdt hy it buorkjen boereynitiatyf en de eigen forantwurde- i_._ i i*_ t l.ula. likheit. Dy hawwe üs lan lanboukundich oan de spits fan Jerope brocht en sille it jit fierder yn goede banen fiere. Foar- Ijochting en ündersyk, ünderwiis en kul- tuerforbettering, bést, tige bést, mar gjin dwang en gjin Dütske „maszregelingen”. Lit de boer mar op ’e bok en jow him gerêst de leije. Hy fynt syn paed wol, hjir op ’e klaei en jinsen op it fean en it san, yn greate en lytse bidriuwen, yn lanbou en tünbou, as greidboer en bou- boer. De Nederlanske boer stiet iepen foar goede ried en nije methoades, mar it moat net óftwongen wurde. Hy wol it seis earst ynsjen en ek seis dwaen en dan hat er der folie mear foar oer dan man nichien wit. Dan is him gjin wurk to- folle en stiet hy mei de hiele hüd foar syn taek. Mar lit him syn eigen dwaen en litten seis ütsykje en syn eigen risiko's nimme, der komme lan en folk it fierste mei. En de boer kin neffens eigen aerd en wêzen buorkje. Er zijn ettelijke bakkers zoals Tilstra. Er zijn in Friesland duizend bakkers, dat is dus een op 470 zielen. Landelijk is dit een op 7o5 zielen. Dat is mis voor de Friese bakkers en het is duidelijk, dat al die Tilstra’s op het platteland wonen. Het is een bekei^l verhaal, dat er in sommige dorpen bakkers het bijltje er bij hebben neergegooid en bij Philips in» Drachten zijn gaan werken. Hun bakkerijen hebben ze in de steek gelaten. Immers, wie wil nu zo’n bakke rij kopen? Soms zijn het familiebedrijven waar dezelfde families van vader op zoon in hebben gewerkt, die in het verleden n behoorlijk kapitaal vertegenwoordigden maar die nu vrijwel niets meer waard zijn, hun eigenaars de kans ontnemen om met verkooppenningen iets nieuws te onder nemen en dwingen om in een fabriek te gaan werken en de zelfstandigheid, lang als een kostbaar goed verdedigd en ge roemd, op te geven. Er zijn bakkers, die zich een karig bestaan getroosten om willen van die zelfstandigheid, maar zij zijn vaak slaven in hun eigen bedrijf. zijn plattelandsbakkers, die zijn leven te redden. Hij voor de hand, dat zich hier en daar een heeft voltrokken. Dat is ie bakkersgeschiedenis van begon. Iedereen, die vroeger Wat dacht U, wie zou het in de afgelopen dagen in onze Friese samenleving het warmste hebben gehad? Wij weten het niet zeker, maar we hebben zo’n idee, dat het de bakkers waren, de bakkers, die eerst achter de hete ovens hebben gestaan en die voor een groot deel daarna iedere dag opnieuw wat men noemt „een zweetje” haal den om hun producten weer aan de man, of beter: aan de vrouw te brengen. Hoe meer wij erover nadenken, hoe stelliger wij durven verklaren, dat het inderdaad de bakkers moeten zijn geweest, en dat zijn er heel wat f bakkers op bijna 470.000 inwoners, dat is om precies te zijn dat hier iets niet klopt, dat hier problemen schuilen en niemand Friese bakkers zich georienteerd omtrent de voor- en nadelen -11.-L1i van de voordelen tenslotte het beste de nadelen erbij op de koop toegenomen. Er is een A‘A - - - Sint Annaparochie, Buitenpost, i en dat is nog greep. In sommige plaatsen zijn fraaie centrale bakkerijen in andere plaatsen deden de samenwerkende bakkers het een feit is, dat met de concentratie het It is gjin tafal, dat op de lichte groun - f-" 1 ';en millioenen hinnen omstappe, klaei hast ta de safolle bargen mest wurde wylst beide hjir op ’e seldsumheden bihearre. De buorkerij hat safolle fariaesje yn üs lan omt hjir in natuerlike selleksje fan hja it béste thüs hearre. Op papier kin men it wol biskriuwe, mar it wêzen fan hawwe wol in bytsje opfrissing jown, mar hin en tonei gjin wetter genóch, de groun bliuwt mokerhurd en it groeijen bliuwt üt. Wy wiene dizze wike oy in pear boe ren yn it lege lan, ien under Aldegea en ien by de Wellebrêge. Hja wiene bést op dré, de skuorre fol hea fan kwaliteit en derneist kuilbulten under plastic-seil. De kij hiene gjin krimp, it like mar goed fan it jier, hiel oars as yn dy wiete sim mers de léste jierren. Dykstra op Wellebrêge hie in skoft lyn de aide pleats forboud en wie wakker yn- nommen mei de dübele hollanske stal, de greate büthüsruten mei fentilaesjegoa- ten, de aparte koelkeamer foar de molke, de gropfye mei aparte jarre: maklike kouwekeatlings. El ünderskate gemakken. Dit jier seach men de buorkerijen yn it lege lan op syn bést en moaist en fansels koene wy it net litte to sizzen, dat de klaeiboeren op it heden earder taslach hawwe mochten as de feanboeren. De boer gniisde ris en sei: „Mar it is hjir altyd net sa”. En dêr hie hy folslein ge- lyk oan. Mar dochs wiist dit jier en dit waer wer ris tige düdlik nei in feit, dat men nea to faek sizze kin en dat is: It libben sit fol fariaesje en alle regels en regleminten kinne dêr gjin ein oan meit- sje. De boeren witte al fan aldsher, dat it waer de greatste faktor is yn har bi driuw: dat wit de bouboer en dat wit de koumelker like skoan. :n jaar ontstond aan boer- brand een rechtstreekse 12 miljoen gulden, hetgeen grote omvang aanneemt. dit bedrag zijn de bedrijfsschade hogere bouwkosten van de verwoeste pan den niet inbegrepen. De werkelijke scha de is dan ongeveer viermaal zo hoog en bedroeg bijna 50 miljoen gulden, aldus ir. G. J. A. Bouma, rijksconsulent voor de Boerderijenbouw in een onlangs voor de radio gehouden praatje. Bij alle tien branden in ons land is één boerderij betrokken maar de schade is één

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1