INDRUKKEN VAN EEN SANATORIUM TWEEDE KAMER AANVAARDDE NIEUWE PACHTWET - j*. roar Chroesjtsjef: apostel van vreedzaam naast elkaar leven machtiger dan ooit? Het Westen blijve echter voorzichtig Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen 1 Tank oan de Boalserter Heakeninginne 53e JAARGANG VRIJDAG 12 JULI 1957 No. 53 Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hal ver- KAMERO VERZICHT 2de week van juli 1932 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Beroepen te Makkw-' en Ccrnwerd, Ds. J. van der ’Teide te Hindeloopen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) laatste speelt blijkbaar slechts een on dergeschikte rol deze week de leiders der Oost-Europese communistische par- In de aanvang van dit overzicht schre ven wij da1 men misschien de werkelijke gezindheid der gezuiverde sovjetleiding zou kunnen toetsen aan het verloop der ontwapeningsbesprekingen te Londen. Wat daarover later bekend is geworden is niet bemoedigend. De Russen hebben het Westelijk voorstel inzake het op schorten van proeven met kernwape nen zonder meer afgewezen. Zij verzet ten zich tegen het denkbeeld, dat de be staande voorraden kernwapens in stand zouden worden gehouden, waaraan het Westen moest vasthouden omdat er an- Belastingverhoging. De Tweede Kamer is verleden week ook akkoord gegaan met een verhoging van d,e belastingen met f 131 mln. Deze be lastingverhoging was noodzakelijk om de huidige overbesteding enigszins in te dammen. Maar het wordt ook steeds duidelijker, dat deze belastingverhoging ook moet dienen om het begrotingste kort weg te werken. De heer Lucas (kath.v.) is met een amendement gekomen om de helf van de verhoogde vennootschapsbelasting te blokkeren. Vóór 1 januari 1968 zou het rijk f 50 mln. aan de vennootschappen moeten terug betalen. Tegen deze blokkeringsgedachte verzet te zich bijna de gehele Kamer. De v.v.d. en c.h. wilden van deze blok kering niets weten. De p.v.d.a. had er bezwaar tegen om aan te nemen, dat de gelden uiterlijk in 1967 kunnen worden terugbetaald. Niemand weet hoe dan de financiële situatie is. En de a.r. vond het onjuist om alleen de N.V.’s een voordeeltje te geven. Het re sultaat van deze bestrijdingen was het intrekken van het amendement Lucas, Alle wetsontwerpen werden daarop zon der hoofdelijke stemming? aangenomen. Intussen is de Kamer aan haar zomer vakantie begonnen. Op 3 september komt zij weer bijeen. De vakantietijd zal echter voor een deel besteed moeten worden aan de voorbereiding van de be handeling van verdragen inzake de ge meenschappelijke markt en Euratom. De Tweede Kamer hoopt deze verdragen op 1 oktober in het openbaar te kunnen bespreken. As ’t net helpt, it hindert ek net, sei de boer, doe gyng er mei de kou nei de okse Sa ienfaldich en sa gol, En fan goede dieden fol; Seagen wy Jo foar ’t stêdshüs, Dêr midden tusken it feestgerüs. Jo sprieken der oer üs bistean, Oer ’t leauwen fan it fierder gean, Soks dat docht üs all’gear goed, It sprutsen wurd, sa from en froed. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad ders geen evenwicht in de militaire kracht bereikbaar is, daar de Russen een enorme overmacht aan mannen heb ben. Wat het verdere nieuws uit deze over- zichtsperiode betreft, dat bijzondere aan dacht verdient, zij vermeld, dat Nasser bereid schijnt te zijn zich neer te leg gen bij een uitspraak van het Interna tionale Gerechtshof over het recht van Israël op doorvaart door het Suezkanaal mits de Joodse staat tot hetzelfde be reid is. Er schijnt weer druk, maar strikt geheim, overlegd te worden over de Cypruskwestie. Argentinië en Venezuela hebben de diplomatieke betrekkingen verbroken omdat volgens Argentijnse be schuldigingen Venezuela Peron, die in dat land verblijft, toestaat te intrigeren tegen het huidige Argentijnse bewind. In Washington acht men het niet on waarschijnlijk, dat dit aanleiding zal ge ven tot vorming van twee statenblokken in Zuid-Amerika, een pro- en een anti- Peronistisch. De West-Duitse Bondsdag heeft met zeer grote meerderheid de verdragen be treffende de Europese gemeenschappe lijke markt en de Euratom aangenomen ook de Franse Nationale Vergadering accepteerde ze. Door bezuinigingen bij de posterijen wordt het aantal bestellingen overal be langrijk ingekrompen. Te koop: een volbloed enterstier, tevens beste molepschroef. W. de Boer, Hart- werd. tijen op een te Praag bijeengeroepen conferentie ook zullen beloven, Honga rije is er om te bewijzen, dat Chroesj tsjef en ook Zjoekow de satellietstaten slechts tot zekere hoogte enige bewe gingsvrijheid gunnen. Want Chroesjtsjef werkte vorig jaar van harte mee aan de bloedige onderdrukking door de Rus sische legers van de Hongaarse vrijheids beweging. Wat Chroesjtsjef ook in de toekomst moge ondernemen om de betrekkingen tussen de Sovjetunie en het Westen te verbeteren, de Russische misdaden zul len altijd tegen hem getuigen, als een figuur die meer door redenen van poli tiek voordeel dan door morele overwe gingen geleid wordt bij zijn beleid. Re den te meer voor het Westen om voor zichtig te zijn, waarbij dan nog komt de vraag of deze figuur lang het dicta toriaal bewind in de Sovjetunie zal lei den. „Vandaag ik, morgen gij” geldt bij uit stek voor het Russische bewind; de over eenkomsten welke door de huidige Rus sische leiders worden gesloten, kunnen morgen door een opvolgend bewind wor den verloochend. Inplaats van een conti nuïteit van een politiek, welke in een democratische staat door de volksinvloed min of meer verzekerd is, treedt in de dictatoriaal geregeerde landen een gril ligheid, welke het uitermate moeilijk maakt met deze landen tot betrouwbare afspraken te komen. Davos, juli 1957 ’t Is vroeg in de morgen. De zon staat stralende aan een blauwe hemel, waar tegen de witbesneeuwde bergtoppen prachtig afsteken, in het dal, een vredig oord, het plaatsje Davos. De kerkklokken luiden en vèr klinken door het dal de klokketonen, achter mij op de bergweiden vermengd met het ge klingel der koeienbellen. Het is zondagmorgen, rustig en vredig is het op de bergweide, maar daar ik in het Sanatorium ter kerke wil gaan, moet ik met weemoed afscheid nemen van dit prachtig uitzicht en naar het dal afdalen. De mis, die erin het zaaltje eerst wordt opgedragen, zal wel onge veer ten einde zijn, als ik het gebouw betreed. Er heerst een ongewone be drijvigheid,. De patiënten worden met bed en al in de lift naar de etage ver voerd waar de dienst wordt gehouden. In het zaaltje staan de bedden langszij en achterin. Recht vóór mij ligt een jonge man, ’k schat hem op ongeveer 30 jaar, zijn moeder zit naast z’n bed. Daarachter weer patiënten, die bezoek hebben van moeder, vrouw of verloofde, achteraan liggen verscheidene jonge meisjes. Het is een geheel ander interi eur dan we gewend zijn, toch treft ons desfeer van deze „kerk”. Onder het aanrijden van de bedpatiënten doet een huisorgel dienst als kerkorgel en verder is er gramofoonmuziek. Als de ledikanten geplaatst zijn en de lopen de patiënten en bezoekers hun plaatsen hebben ingenomen, klinkt er de prach tige stem van Kathleen Ferrier. „Sei stille dem Herm”. Zeer diep ontroert dit lied, niet alleen door de schoonheid van de muziek, maar Officiële opening van de nieuwverbouw- de gasfabriek te Bolsward, dir. de heer Theunissen. De gasfabriek dateert reeds vanaf 1863 en werd een bewijs van voort varendheid der vorige generatie ge noemd. De eerste grote uitbreiding da teert van 1890, daarna heeft wederom een uitbreiding plaats gehad in 1907- 1908. De verbouwingskosten a f 80.000 zijn door het bedrijf zelf gefinancierd. Men is gebleven binnen het raam van de begroting. Zelfs is er nog een over schot, waaruit nu een derde oven kan worden bekostigd. De wijzigingen in de Sovjetleiding welke vorige week zo’n rassing in het Westen wekten, blijven de politici en de pers bezig houden. Er zijn echter zo grote schakeringen in hun opinies, dat men bijna het spoor bijster wordt, er blijkt trouwens uit dat nie mand eigenlijk precies weet wat er zich te Moskou heeft afge speeld en nog minder consequenties daaraan zullen zijn verbon den. Men zal er in het Westen vooralsnog goed aan doen in het oog te houden, dat als Chroesjtsjef thans weer dan ooit de leidende figuur in het Kremlin schijnt te zijn, men diens geneigdheid tot toenadering tot het Westen niet gaat overdrijven. Wat de oorzaken van het gebeur de te Moskou betreft, zqn de meeste Westelijke commentato ren het hierover wel eens dat men die niet moet zoeken in een we zenlijk verschil van bedoelingen der in het geding zijnde figuren. Zij allen willen de overwinning van het communisme in de wereld, maar over de methoden liepen de meningen uiteen. In de buitenlandse politiek was Molotow de voorstander van de handhaving van de koude oorlog, in het vertrouwen dat het Westen op de duur, verstrikt in eco nomische crises, zich zelf wel zo zou verzwakken dat het rijp werd voor het communisme, in de eindfaze van welk proces Ruslands militaire macht wel licht een rol zou spelen; Chroesjtsjef zou echter van oordeel zijn, dat Molotows methode het Westen steeds op zijn hoede en militair paraat houdt, hij zou streven naar een politiek van schijntoenadering welke het Westen misschien in slaap zou doen dommelen. Wat de binnenlandse politiek betreft, was Kaganowitsj de leider van de te Moskou gezetelde industriële specialis ten, die niets voelden voor de decentra lisatie van de industriële leiding volgens Chroesjtsjefs plannen, welke hun ver plaatsing naar Siberië tengevolge zou hebben. munist, die enkel in zijn methoden van zjn stalinistische voorgangers afwijkt, en door de loop der gebeurtenissen prak tisch in de rol van dictator is gemanoeu vreerd, want slechts tweede rangs poli tieke figuren schijnen hem nu te om ringen. Een dictator met naar zij die hem ken nen beweren, nogal avontuurlijke nei gingen. Maar misschien heeft de Russi sche legerleiding daarom gezorgd dat een militaire figuur als Zjoekow het oog op hem kan houden. ’t Symboal fan folk en groun, Sa hat eltsenien it foun; Yn ’t lê.n fan greiden, bou en sé, Dêr stiene Jo wer foar üs ré. Wel is hij de apostel van het vreedzaam naast elkaar leven van de communis tische en democratische landen, maar men vergete niet, dat, naar de denkbeel den van Lenin dit vreedzaam samenle- Ven slechts een faze in de verhouding tussen de landen met verschillende ide ologieën zou zijn. Een faze welke zou duren zolang de communistische landen militair niet sterk genoeg waren om de „kapitalistische” hun wil op te leggen. Er is daarom allerminst reden voor het Westen om zijn voorzichtige houding jegens het Kremin prijs te geven en zijn militaire paraatheid te verminderen, al is stellig door het gebeurde te Moskou aan het licht gekomen, dat het oorlogs gevaar niet acuut is. Een land waar in de hoogste partijre- gionen zo om de macht wordt gestreden als nu in de Sovjetunie, begint geen oor log waarin alle krachten van het volk moeten worden gemobiliseerd, tenzij ’t geregeerd wordt door een maniak als Hitler was en die indruk maken Chroesj tsjef en maarschalk Zjoekow, die thans volledig lid van het Sovjetpresidium is geworden, waarin dus het leger groter invloed heeft gekregen, bepaald niet. Maar de werkelijke gezindheid der ge zuiverde Sovjetleiding zal men mis schien kunnen toetsen bij de ontwape ningsbesprekingen te Londen; eerst als de Russen daar geneigd blijken tot een nivellering ook van hun conventionele strijdkrachten, welker overmacht een voortdurende bedreiging voor West- Europa vormt, zou het geloof aan de vredelievendheid der Sovjetleiding een aanzienlijke versterking ondergaan. Een dergelijke nivellering zou. waarschijnlijk ook de terugtrekking van de Russische troepen uit hun O.-Europesse satelliet staten tengevolge hebben. Maar we zien dat nog niet gebeuren, hoe verheugd men in sommige dezer staten en met name in Polen ook is over de bevesti ging van de macht van Chroesjtsjef, de man die tot op zekere hoogte wel wil erkennen, dat men langs verschillende wegen het communisme kan verwezen lijken en niet slaafs de koers van Mos kou behoeft te volgen, waarom ook in Zuid-Slavië het gebeurde te Moskou met grote instemming is begroet. Wat Chroesjtsjef en Boelganin de Zij waren daar tegen niet alleen om per soonlijke redenen, maar ook omdat deze decentralisatie h.i. een ontreddering van de Russische industrie tengevolge zou hebben. Met Kaganowitsj verdwenen daarom ook enige belangrijke technische specialisten uit de leiding. Het deed enigszins vreemd aan onder de terzijde gestelden ook Ma- lenkow aan te treffen, die allerminst een conservatief communist of stalinist is; hij heeft juist altijd het zwaartepunt niet al te sterk op de Russische zware industrie, dus op de oorlogsvoorberei ding, willen leggen, doch ook meer aan dacht willen schenken aan de lichte in dustrie, dus die voor gebruiksvoorwer pen en de landbouw, waardoor de le vensstandaard van de Russen wat snel ler zou kunnen worden opgevoerd. Malenkow schijnt in dezen echter een veel, sneller tempo te hebben gewild dan Chroesjtsjef en het gevolg is geweest, dat hij om geheel andere redenen dan zijn stalinistische collega’s bij de oppo sitie terecht kwam en nu is uitgescha keld. Sjepilow schijnt, na zijn vrijwel mislukt ministerschap van buitenlandse zaken, ook bij de oppositie troost ge zocht te hebben en deelt in haar lot. Wat dit zal zijn, blijft een vraag. Het gaat crescendo met de beschuldigingen tegen de afgezette leiders. Chroesjtsjef wordt steeds heftiger, waaruit men zo wel zou kunnen afleiden dat hij nogal verzet in eigen rijen en onder het volk heeft te overwinnen als dat hij aan stuurt op een proces om de hoofden der verguisden. In dit verband zij nog ver meld, dat blijkbaar niet hij, doch juist de figuren, die nu zijn afgezet, de la wine aan het rollen hebben gebracht. Zij hadden bij het presidium der com munistische partij bezwaren tegen de politiek van Chroesjtsjef ingebracht, maar deze vond daar iets meer steun dan de oppositie, zodat Chroesjtsjef niet werd afgezet, maar de zaak voor het centrale partjjcomité kon brengen, waar in meer jonge communisten zitting heb ben. Daar nu kreeg hij voor zijn politiek een grote meerderheid, want de jongere elementen in de partij snakken naar de overigens geringe portie vrijheid, welke Chroesjtsjefs binnenlandse en decentralisatiepolitiek meebrengt. Deze kwestie der vrijheid schijnt trouwens ’n belangrijke rol bij de debatten in het centrale comité te hebben gespeeld, zij het niet direct maar indirect, n.l. door dat men het vraagstuk van het commu nisme in China ter sprake bracht. In vorige overzichten hebben wij al eens dè rede van Mao tse Toeng aangehaald, waarin hij niet alleen verdedigde dat ieder land zijn eigen weg naar het com munisme moest zoeken, maar ook dat in ieder land een zekere vrijheid voor oppositie moest zijn, welke men niet door terreur moest onderdrukken, maar door overleg moest trachten tevreden te stellen. In China zelf schijnt men van deze vrij heid al een ruim te ruim, want o.a. 2 ministers hebben rechtse afwijkingen moeten opbiechten gebruik gemaakt te hebben, maar Mao tse Toengs rede is voor de Russische Stalinisten natuur lijk een gruwelijke ketterij. In het debat in het Russische centrale comité schijnt nu een rol gespeeld te hebben de vrees dat als de Stalinisten wonnen, een breuk met rood China on vermijdelijk zou zijn en dit land de lei ding van de communistische landen bui ten de Sovjetunie zou nemen. Heel schuchter nog speelt op de achter grond der gebeurtenissen zowel in Rus land als in China het vrijheidsverlangen dezer volken een rol mee, een verlangen dat hun leiders echter krampachtig bin nen communistische banen trachten te houden. Of Chroesjtsjef dat laatste in Rusland zal lukken, wie zal het zeg gen? Wel weet men met zekerheid dat hij het niet zal zijn die het Russische volk de volledige vrijheid zal schenken. Want deze figuur is een doorgewinterde com- Bij de gehouden grote draverijen op Duindigt bij De- Haag wist P. Kramer van Nijland met zijn paard Saffier be slag te leggen op de 1ste prijs. Berijdeff de eigenaar. Premier Nehroe van In dia, op bezoek in Neder land, bracht maandag middag een bezoek aan ’t Waterloopkundig La boratorium te Delft. Rondgeleid door Prof. Ir. J. Th. Thijsse (rechts), bezichtigden premier Nehroe (2e v. rechts) en Mevr. Pandit (2e v. 1.) de maquettes van het Deltaplan. Boalsert gastfrij elke kear, Rekkene ’t wer ta syn ear, Jo yn to heljen as in stjer, Heakeningin, Jo hearre hjir! De Tweede Kamer heeft dinsdag j.l. de nieuwe pachtwet met 105—7 stemmen aangenomen. Alleen de fractie der C. P. N. en S. G. P. stemden tegen. Voordat deze eindstemming kon plaats vinden, had zich verleden week in de beslist niet koele vergaderzaal een heftig politiek debat ontwikkeld. De motie van de a.r.-afgevaardigde, de heer Biewenga, om de landbouwkundige toetsing uit deze pachtwet te verwijderen, werd door minister Mansholt onaanvaardbaar ver klaard. De eerste maal sprak de bewindsman van landbouw dit politiek geladen woord namens het gehele kabinet uit. Daar was wel wat voor te zeggen, want het amendement Biewenga hield geen rekening met afspraken, die tijdens de kabinetsformatie waren ge maakt. Alle partijen hebben tijdens de langdurige crisis van ver leden jaar afgesproken, dat voor reeds verkavelde gebieden een verscherpte landbouwkundige toetsing zou gelden. Dat zou ook het geval zijn voor de gebieden, die in de nieuwe IJsselmeerpolder liggen. trekking hebben op een ondoelmatige verkaveling. Voor pachtovereenkomsten in reeds verkaveld land of in de IJssel- meerpolders zal echter niet alleen ge toetst worden aan een ondoelmatige verkaveling, maar ook aan bedrijfsgroot- te. In het algemeen wenste men te voor komen, dat reeds bestaande bedrijven in deze gebieden verkleind worden. Deze toetsing aan bedrijfsgrootte zal echter soepel worden toegepast. Zo zal er bijvoorbeeld rekening worden gehouden met een tijdelijk gebrek aan arbeidskrachten. De grondkamer krijgt ook tot taak om te beoordelen of een pachtovereenkomst niet in strijd is met het algemeen land bouwbelang. Daarvoor krijgt zij de be voegdheid te toetsen aan bedrijfsgroot te, neveninkomsten en aan de vraag of een groot bedrijf niet al te groot wordt. De Kamer was n.l. van oordeel, dat voorkomen moet aworden, dat een groot bedrijf nog meer grond „opslok*t”, ter wijl kleine bedrijven in de onmiddellijke omgeving juist aan die grond grote be hoefte hebben. waar is groter contrast tussen deze zie ken en gezonden dan in deze omgeving en dan: „Sei stille dem Herrn”. Wie enige malen een Sanatorium heeft bezocht of wie een paar weken heeft meegeleefd met diverse patiënten, die heeft ook gevoeld wat een strijd en leed daar op ieder bed aanwezig is. Oud en jong, allen tijdelijk uitgescha keld, tijdelijk ja, maar voor hoe lang? En dan de jongeren, wat voor uitzicht hebben ze, zullen ze weer geheel beter worden en zich in deze harde maat schappij nog een toekomst kunnen op bouwen De meeste patiënten kuren niet voor de eerste maal, verscheidene hebben al eni ge jaren achter de rug, zou dit nu de laatste keer zijn? Het kuurvoorschrift is rusten en nog eens rusten, ze zijn jong en afleiding is noodzakelijk. Wellfare werk wordt er veel gedaan, terwijl ook de radio hen op de hoogte houdt van het wèl en wee van de wereld die zo veraf lijkt, waar ze buiten staan en die ze toch dichtbij kunnen waarnemen, wanneer ze over de terrasleuning de drukte in het dorp kunnen zien. Déar beweegt ieder mens zich in volle vrijheid en zij, gekluisterd aan hun bed, worden wel eens opstan dig. „Ik houd het niet uit.” Wie zal er schande van spreken als een jonge vent voor zijn koptelefoon een dansplaat hoort en rechtop in zijn bed als een bezetene staat te springen? Hij is toch jong, wil ook eens pret maken! Laat hem dansen, het duurt niet lang, hij is te moe en valt terug in de kus sens. Op een terras er naast is grote herrie, de jongens zijn uit bed, er is eentje Het zwemdiploma werd in de zwem school te Bolsward na afgelegde proef o.a. behaald door de volgende jongens: Jan van der Heide, Jan Wijma, Willem Wijma, Wessel Noordhuis, Klaas King- ma, Bouke de Boer, Yke van Hettema, Johan ten Brink, Jacobus Regnery, Klaas Draaisma, Hendrik Kuipers, Hen drik Ebens, Libbe van der Velde, Ger- ben Conradi, Rinse Stellingwerf, Jelle Adema, Foeke Osinga, Johan Feenstra, Gorrit Lammertsma, Reinder van der Schaaf, Douwe Lammers, Jan Ooster- baan, Luit zen Postema en Cornelis Kra mer. Dit sizzen fan Jo heamielliet, Wie foar eltsien in great geniet, Lit dizze wurden fier noch klinke, De sinne sil oer Fryslan blinke. J. S. Deze afspraak is redelijk. Het rijk be- tialt ieder jaar vele miljoenen aan de 1 jrverkaveling. Nu ligt het voor de hand, dat voorkomen moet worden, dat deze gelden niet voor niets worden uit gegeven. Daarom moet bij het sluiten van nieuwe pachtovereenkomsten er te gen worden gewaakt, dat de verbeterde situatie (door de herverkaveling) niet weer wordt verslechterd. De heer Biewenga stelde zich aanvanke lijk op het standpunt, dat dit probleem later geregeld moet worden als het rap port van de commissie Hofstee, die zich bezig houdt met de saneringsvraagstuk- ken in de landbouw, zou zijn uitgebracht. Maar daartegen had het kabinet over wegende bezwaren. Deze verscherpte toetsing voor de reeds verkavelde ge bieden moest, naar de mening van de ministers, in deze nieuwe pachtwet ge regeld worden. De a.r.-agrarische specialist kwam aan dit verlangen tegemoet. Maar verder bleef hij toch de landbouwkundige toet sing verwerpen. Tenminste hij wilde momenteel niet verder gaan dan hetgeen nu in het pachtbesluit is geregeld. ■Maar ook tegen dit voorstel spraken de ministers Mansholt en Samkalden het onaanvaardbaar uit. Dat was in zekere zin te betreuren, omdat de heer Bie wenga te kennen gaf geen enkel prin cipieel bezwaar tegen de landbouwkun dige toetsing te hebben. De fracties der P.v.d.A. en de k.v.p. (deze laatste was verdeeld) waren het echter met minister Mansholt eens en daardoor was het pleit beslecht. Deze oppositie van een „regeringspartij” bracht natuurlijk weer de nodige op schudding. Het was trouwens niet de eerste maal, dat de a.r. Tweede Kamer fractie leven bracht in de politieke brou werij. Van de veertig amendementen, die op deze pachtwet waren ïngediend, zijn er overigens niet veel overgebleven. Het- meeste succes werd geboekt door de heer Droessen (kath.v.). Hij slaagde er in de positieve sanering uit dit wets ontwerp te halen. Daarvoor in de plaats werd de negatieve sanering aanvaard. D. w. z., dat pachtovereenkomsten geen verslechtering in de landbouwkundige situatie mogen brengen. Verslechtering wordt dus tegen gegaan. Minister Mans holt wilde echter verder gaan. Hij wilde deze pachtwet ook gebruiken om ver beteringen aan te brengen. Deze opzet is mislukt. Dat probleem komt ongetwij feld later nog wel eens aan de orde. Het resultaat van dit langdurige debat is nu, dat alle pachtovereenkomsten ge toetst zullen worden aan de normen, die zijn gesteld voor een ondoelmatige ver kaveling. Als een pachtbedrijf in de rechte lijn wordt overgedragen, bijv, van vader op zoon, zal er geen landbouw kundige toetsing plaats vinden. Dit geldt ook voor overdracht van los land aan familieleden. De landbouwkundige toetsing in de rechte lijn zal wel moe ten geschieden in reeds verkavelde ge bieden. Deze toetsing zal dan alleen be-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1