DE OLIEBELANGEN BOTSEN WEER IN HET MIDDEN OOSTEN HUURWET (MET BLOKKERING) ER DOOR Qabe Skroar 53e JAARGANG VRIJDAG 26 JULI 1957 No. 57 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Russische bezoeken aan satelietlanden Hoe de nieuwe huurverhoging werkt us hjoed p to sizzen 1 Gouden filmpjes Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat KAMEROVERZICHT Geweven gloeikous f 2 per dozijn. wapens zijn ten stad- Dit 1 Engelse straaljagers pogen opstand te onderdrukken As ik earst mar liz, sei de jonge en hy siet oerein op bêd. Mem, kom hjir en smyt my om Met adverteren in dit blad Bereikt men altijd wat; En veel wordt er bepaald bereikt, Als het artikel gangbaar blijkt. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli» gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De nieuwe prijzen worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. De Bond ter bescheming van de trekhond houdt in Sneek een concours van trek honden. Er zijn vier rubrieken: teven, reuen, enkelspannen en meerspannen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5137) Maar kennelijk acht Chroesjtsjef een vergelijk met Tito in de aller eerste plaats nodig om zyn plan nen inzake een al of niet tijde lijke beëindiging van de koude oorlog in te leiden. Maar als men aanneemt dat de Russen thans in de eerste plaats de eenheid van alle communisti sche staten willen herstellen en hun binnenlandse aangelegenhe den op de tweede plaats komen, is er toch wel enig patroon in deze Russische taktiek te ontdek ken. Verhogingen van 1 tot 25 Het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet beoogt een huurverhoging met 25 voor de voor-oorlogse woningen en van een deel der tijdens en na de oorlog gebouwde woningen. Van niet onder de wettelijke huurver hoging vallende tijdens en na de oorlog gebouwde woningen kan de huurprijs Nog enkele bepalingen. Voor weekwoningen kén de huurverho ging ingaan met het begin van de eer ste volle week in augustus 1957. Mutaties. Voor-oorlogse woningen die op 1 augus tus 1957 geen huurder hadden en die daarna worden verhuurd, of die om een andere reden op 1 augustus 1957 niet aangemeld behoefden te worden, doch later wèl, moeten binnen één maand worden aangemeld. Formulieren hier voor worden op aanvraag ter beschik king gesteld. Alle veranderingen in de eigendomsver houdingen van aangemelde woningen moeten eveneens binnen een maand wor den aangemeld. Lagere huurprijzen mogelijk. De huurders zijn verplicht de wettelijke huurverhoging te betalen. Verhuurders zijn echter niet verplicht tot huurverho ging over te gaan. Partijen zijn vrij om lagere huurprijzen dan krachtens de wet is bepaald, over een te komen. Blokkering. Het wetsontwerp Grootboek Woningver betering voorziet in de reservering van de helft der door de verhuurders van voor-oorlogse woningen in het tijdvak 1 augustus 1957—31 december 1966 te ontvangen hogere huuropbrengsten. Uitzonderingen. Uitgezonderd van de huurverhoging zijn onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen, die door de Minister daaraan zijn of worden gelijkgesteld. Voor deze woningen geldt de huurprijs die 31 de cember 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoende aan redelijke eisen ten aan zien van instandhouding en bewoonbaar heid. Van woningen, die door verwaar lozing, welke aan de verhuurdaer is te wijten, niet voldoen aan de eisen welke daaraan in de huidige 'omstandigheden kunnen worden gesteld, kan de huur prijs voor zover dit niet reeds is geschied namelijk worden teruggebracht tot die, welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25 huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt de voorlaatste huurverhoging, namelijk die van 5 per 1 september 1955, onge daan gemaakt. Verzoeken tot vervallen verklaring van deze huurverhogingen moeten worden ingediend bij de huur- commissie of bij Burgemeester en Wet houders der gemeente van inwoning. Bij het ontbreken van overeenstemming omtrent de betalingsverplichting kan men het advies vragen van de betrok ken Huuradviescommissie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrech ter bindend doen vaststellen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ontevredenheid natuurlijk onder die ho ge officieren, die na de verloren oorlog tegen Israël ontslagen werden, omdat Nasser de schuid van de nederlaag op hen afschoof. Ontevredenheid onder de massa’s, omdat er geen verlichting in hun ellende is gekomen en Nasser zijn beloften tot sociale verbeteringen niet heeft kunnen nakomen. De uitvoering van de plannen voor de aanleg van de Asoeandam Nassers paradepaard lijkt nog ver verwijderd, de onderhandelingen met de Griek Onas- sis over de aanleg van een oliepijplei- ding langs het Suezkanaal zijn afge sprongen. De militaire nederlaag tegen Israël heeft Nassers aanzien in de Ara bische wereld geen goed gedaan, slechts Syrië bleef Egypte erkennen als d,e lei dende natie ir die wereld, en daar is koning Saoed van Saoedie Arabië, Nas sers concurrent naar dit leiderschap, druk aan het intrigeren om de Egyp tische invloed uit te bannen, zoals hij West-Duitsland raakt steeds meer in de ban van een felle verkiezingsstrijd, waarin de West-Duitse minister voor ’t vervoer, dr. Seebohm, lid der nationa listische Duitse partij de traditioneel be ruchte beginselen van het Duitse natio nalisme trouw bleef door te verzekeren, dat de grote verkeersweg welke over Elten West-Duitsland met de randstad Holland zou verbinden, in zijn land niet afgewerkt zal worden voor Elten aan Duitsland is teruggegeven. Aanmelding per 1 augustus. Vooroorlogse verhuurde woningen moe ten door de verhuurders of beheerders vóór 1 oktober 1957 bij het Grootboek Woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hiervoor worden begin augustus kosteloos bij de postkantoren ter beschikking gesteld. Verhoging op grond van Huurwet Onder de wettelijke huurverhoging val- Er zal eerst ook iets moeten worden ge daan aan de plannen voor beperking der gewone wapenen, waarvan de Russen ’n overmacht hebben, die een bedreiging Wat de onderhandelingen over de ontwapening betreft, heeft Dul les eindelijk de puntjes eens op de i’s gezet. Hij heeft gezegd, dat Amerika er niet aan dacht de proefnemingen met kernwapenen onvoorwaardelijk stop te zetten, zoals de Russen willen. Verhoging voor andere cate gorieën woningen. Voor de tijdens of na de oorlog ge bouwde woningen, die niet onder de wet telijke huurverhoging vallen kon de Mi nister een hogere huur vaststellen. Het percentage van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25. Bij de na-oorlogse woningen geschiedt deze vaststelling eerst nadat het be trokken gemeentebestuur hierover heeft geadviseerd. Indien een gemeentebestuur gunstig adviseert kan de huurverhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in rekening worden gebracht in afwachting van de ministeriële goedkeuring. Deze mogelijkheid tot afzonderlijke huurver hoging geldt bij de na-oorlogse wonin gen alleen voor die welke met rijkssteun zijn gebouwd. De huren in de zogenaam de vrije sector zijn namelijk geheel vrij. Afvaardigingen van de communistische partijen ook uit enige Westelijke landen zijn nu te Moskou om ten deze met de dictator van gedachten te wisselen of instructies te ontvangen. Dat men in het Westen bedenkingen koestert omtrent de ontwikkeling van de betrekkingen tussen Moskou en Bel grado bleek in de Amerikaanse senaat toen een aantal leden zich daar verzette tegen verdere hulp aan Zuid-Slavië. President Eisenhower en Dulles kregen echter hun zin, de hulp wordt nog ver leend; het zou dan ook allerminst tac tisch zijn, ze nu al in te trekken. Leden van de Amerikaanse senaat had den* ook bezwaren tegen een uitlating van president Eisenhower, die in een persconferentie op een vraag van een der journalisten zou hebben geantwoord dat een bezoek van maarschalk Zjoe- kov aan zijn collega de Amerikaanse debat heeft niet veel nieuwe ge zichtspunten meer opgeleverd. Het was alleen opvallend, dat de a.r. woordvoer der, de heer Hellema, een geheel ander geluid liet horen dan destijds zijn partij genoten in de Tweede Kamer. De a.r. Tweede Kamerfractie voerde een strijd tegen dit kabinet. De a.r. Eerste Ka merfractie had voor het grootste deel overwegend zakelijke bezwaren tegen ’n huurverhoging van 25 tegen de blok kering. Maar in de blokkering zelf zag zij niets socialisetisch. Dat was voor het kabinet een belangrijk winstpunt. Pro fessor Hellema zeide zelfs met zeer veel nadruk voor een kabinet op brede basis te zijn. De c.h. en v.v.d. zagen in de blokkering een aantasting van het eigen domsrecht, evenals trouwens de kleine minderheid van de k.v.p.-fractie. Na al hetgeen we de laatste maanden over de huurkwestie hebben geschreven valt thans niet veel nieuws meer te ver tellen. De vraag in hoeverre ook nieu we woningen onder deze huurverhoging moeten vallen bleek nog interessant. Vooral het Amsterdamse gemeentebe stuur is nogal drastisch te werk gegaan. Zo nodig kunnen we volgende week op bepaalde aspecten van dit debat nog in het kort nader terug komen. Wellicht is het voor de lezers nu van meer be lang te weten hoe de komende huurver hoging, die op 1 augustus a.s. zal in gaan, zal werken. De Eerste Kamer heeft deze week de wetsontwerpen om de huren met 25 te verhogen, waarvan de helft zal worden geblokkeerd, aangenomen. Dit resultaat werd bereikt door een samenwerking van het grootste deel der k.v.p.-fractie met de fractie der p.v.d.a. Van de andere fracties stemde slechts één afgevaardigde voor deze wetsontwerpen, n.l. professor Diepenhorst (a.r.). De fracties der v.v.d., c.h. en s.g.p. stemden gesloten tegen. eveneens worden verhoogd, indien deze als gevolg van de algemene huurverho ging onder de huurprijzen van gelijk soortige woningen komt. Deze verhoging wordt dan ook voor elk geval afzonderijk vastgesteld. Zij kan variëren van 1 tot 25 Rentevergoeding en Terug betaling. Jaarlijks wordt over de gelden, die een geheel stortingsjaar (1 augustus31 juli) ingeschreven zijn geweest, een rente van 3 bijgeschreven. Uiterlijk 31 december 1970 worden de ingeschreven gelden terugbetaald, hetzij in contanten, hetzij in verhandelbare en rentedragende schuldbewijzen. Voor die tijd is terugbetaling mogelijk nadat een woningverbetering, schilders- en stukadoorswerkzaamheden (binnens huis en in bepaalde door de Minister aan tewijzen perioden) is uitgevoerd. Deblokkering na woning verbetering. Om voor deblokkering in aanmerking te komen moet een verbetering ten minste 30 kosten van wat naar verwachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de betrokken woning op het Grootboek moet zijn gestort. Na een verbetering enz. worden niet al leen de voor de verbetering gedane uit gaven terugbetaald, maar voor de dan ontstaande belastingschuld ook een be drag groot twee-derde deel van dat der verbeteringskesten. De schutterij te Sneek opgeheven. Kle ding, leergoed en huize ingeleverd. minister Wilson misschien nuttig zou kunnen zijn. Deze leden hadden be zwaar tegen een dergelijk bezoek om dat Zjoekov de leiding gehad heeft bij de bloedige onderdrukking van de Hon gaarse vrijheidsbeweging. Nu had president Eisenhower zich niet eens zo positief uitgelaten, hij had slechts verklaard, dat het geen kwaad kon dat zulk een bezoek zou plaats vin den. Later, toen het bedoelde verzet in de senaat kwam, werd van Amerikaanse regeringszijde verklaard dat ’t helemaal niet de bedoeling was een uitnodiging aan Zjoekov te sturen. Intussen wijst dit er wel op dat men in Amerika de positie van Zjoekov in de Russische regering heel belangrijk acht. en De Jong’s Nieuwsblad Het Midden Oosten is weer „in het nieuws”. Uit Egypte komt het bericht van de arrestatie van een aantal gewezen hoge officieren en vroegere politici die een aanslag op Nasser zouden hebben voor bereid en van plan waren generaal Naguib weer op Nassers plaats De feestcommissie te Bolsward vraagt voor de optocht op 31 augustus a.s. o.a. versierde bokkenwagens (aangespannen). Verward lijkt ook de toestand in Oost- Europa, waar Chroesjtsjef, de anti-sta- linist het met de zeer stalinistische Tsjecho Slowaakse partijleiders, van welke men had verwacht dat ze van hun posten zouden worden ontheven, best bleek te kunnen vinden; terwijl in Oost Duitsland nu ook de decentralisa- tiepolitiek in de industrie, welke Chroesj tsjef in Rusland invoerde, schijnt te zul len worden gevolgd, duldde de nieuwe Russische dictator in Bulgarije een wij ziging in de top van regering en partij, welke er de nationaal communistische invloed verminderde en die der stali nisten vergrootte. De nu afgetreden belangrijke figuur in de Bulgaarse regering, Tsjankow, laat een allerellendigste economische toe stand achter, zijn vervanging kan dus de binnenlandse rust ten goede komen en wat belangrijker is, hij was een Bul gaars communist die om zijn nationa listische verlangens ten koste van Z.- Slavië, bij Tito als een zwart schaap te boek stond. Zijn heengaan kan men dus beschouwen als het verwijderen van een onplezierige oneffenheid op de weg der Russische pogingen om met Zuid-Slavië tot een betere verstandhouding, c.q. tot zijn terugkeer in het communistische front te komen. Met dezelfde bedoelingen heeft er te Moskou ook contact plaats gehad tus sen de daar op bezoek zijnde Zuid-Sla- vische ministers en Bulgaarse en Alba nese leiders, want ook Albanië verkeer de op buitengewoon slechte voet met Zuid-Slavië. Aangekondigd is ook een bezoek van de president der Sovjetunie Worosjilow aan Belgrado en als Chroesjtsjef dan ook in diens gezelschap zaou zijn, zal het Rus sische gevrij om Tito stellig een hoogte punt hebben bereikt. Of het resultaat zal hebben is natuurlijk een andere vraag. De aardbeienzending uit Beverwijk is weer afgelopen. 387 wagonladingen wer den verzonden. Dit is echter minder dan verleden jaar. Te Warns is een ramlam geboren. Het achterlichaam is normaal gevormd, maar hals en kop zijn vrij sprekend die van een varken. De Fransche school te Bolsward maakte een schoolreis per tram naar Heerenveen, de hoogste klassen der lagere school per boot naar Leeuwarden. Men ziet achter hem het rode leger dat Chroesjtsjef zijn gang laat gaan, zolang de hogere legerleiding zijn beleid niet in strijd met haar en de Russische belan gen acht. In de Sovjetunie zelf is dit blijkbaar ook zo aangevoeld en zodra de geruchten uit Washington over de mogelijkheid van een bezoek van Zjoekov verbreid werden, liet men uit Moskou weten dat een uitnodiging tot een bezoek van Chroesjtsjef aan Washington welkom zou zijn, als op zijn beurt president Eisenhower naar Moskou zou komen, met welke verklaring de Russische poli tici er blijkbaar de nadruk op hebben willen leggen, dat niet Zjoekov maar Chroesjtsjef de eerste figuur in de Sov jetunie is. Overigens had de Rus sische radio geen goed woord voor mi nister Dulles, die naar aanleiding van de gebeurtenissen in de Sovjetunie had verklaard, dat wat er in Moskou was geschied aantoonde, dat op de duur de machthebbers de vrijheidsdrang van het Russische volk niet meer in bedwang zouden kunnen houden. Zolang het Rode leger overigens het communistisch be wind steunt, heeft die vrijheidsdrang weinig kans. standige stammen tegen de Brits ge zinde sultan van hem geleverde Ameri kaanse wapens zijn voorzien. Dat de oliebelangen van de twee grootste Wes telijke mogendheden hier op elkaar botsen, draagt niet weinig bij tot de verwarde toestand in het Midden Oos ten. voor W.-Europa vormt. Van opruiming der voorraden kernwapenen wilde Dulles niet weten, omdat hij zeker wantrou wen omtrent de Russische bedoelingen nog niet van zich af kon zetten. De Russen beweren echter, dat zij de mar xistische stelling dat oorlog tussen de kapitalistische en socialistische staten onvermijdelijk is, hebben opgegeven en dat het hen om een vreedzaam naast elkaar leven van staten met ver schillende ideologische instelling is te doen. Concurrentie op industrieel en econo misch gebied zal dan aantonen welk stelsel het beste is. Wat die industriële concurrentiestrijd betreft, waarin de Russen denken Amerika te kunnen over vleugelen, Chroesjtsjef heeft de satel lietstaten, met name Polen, Hongarije en Roemenië vermaand toch vooral niet naar een onafhankelijk industrieel beleid te streven. Zij moeten zich onderwerpen aan Rus sisch leiderschap en bepaalde massa- produkten moeten alleen in dat land ge maakt worden, waar dat het voordeligst kan. Hetgeen betekent dat de satelliet staten dan nog onafhankelijker zouden worden dan thans het geval is. Van het verdere nieuws zij hier ver meld, dat de Franse regering de wet op de speciale bevoegdheden, welke de Franse politie bijzondere rechten geeft om de hand over hand toenemende ter reurdaden van Algerijnen in Frankrijk te onderdrukken, er in de Nationale Vergadering doorkreeg. Overigens is er met deze kwestie geen vooruitgang. Het is er voor Frankrijk niet beter op ge worden nu de sultan van Marokko zich officieel achter de eis der Algerijnen tot onafhankelijkheid heeft gesteld. Ook het feit dat in Tunis de monarchie wordt afgeschaft en de republiek inge voerd, waarvan Bourguiba allicht de eerste president zal zijn, zal de Algerij nen niet inschikkelijker maken, ook zij zullen de onafhankelijke republiek be geren. Engeland heeft in deze vakantietijd zwaar met stakingen te kampen, gevolg van de spanning tussen lonen en prijzen en de inflatie. 4 week juli 1907 Te Worms wordt sedert jaren een sche- delmeting toegepast op de kinderen van de lagere scholen. Deze proeven bewijzen dat er een vaste verhouding bestaat tus sen de schedelomvang en de hersenkracht. Slechts 1 meisjeshoofd spotte met deze regel. het in zijn eigen land al heeft gedaan. Of het zal lukken, is een andere vraag, want Nasser werkt in Syrië sterk met zijn anti-Israëlische propaganda, hij schijnt er zelfs niet voor terug de dein zen een SyrischIsraëlische oorlog uit te lokken, om zijn aanzien in de Ara bische wereld te herstellen en heeft Syrië in een dergelijke oorlog bij voor baat Egyptische hulp toegezegd. De Is raëliërs hebben deze taktiek snel door zién en de Ver. Naties verzocht waar nemers aan de Israëlische zijde van hun grens met Syrië te stationeren, opdat duidelijk zal blijken wie eventuele inci denten provoceert. Dat dit wel nodig is blijkt uit het feit, dat ook Moskou ter- wille van de Arabische gunst, Israël al beschuldigt van oorlogszuchtige bedoe lingen jegens Syrië. Koning Saoed is ten deze voorzichtiger dan zijn concurrent Nasser; hij kan trouwens door zijn bondgenootschap met de Ver. Staten, dat overigens alleen te gen het communistisch gevaar geldt en geen betrekking heeft op mogelijke an dere uitbarstingen Tl het Midden Oos ten, toch niet zo fel in zijn propaganda tegen Israël zijn als de Egyptenaar. Deed hij dat wel, dan zouden de Ameri kanen toch wel eens wat voorzichtiger kunnen worden met hun wapenleverin- gen aan Saoed. Het is zelfs de vraag of zij al niet wat onvoorzichtig geweest zijn. Want dezer dagen kwam aan het licht, dat Amerikaanse wapens aan Saoedie Arabië geleverd, door stammen in het Arabische sulta naat Muscat en Oman worden ge bruikt in hun opstand tegen hun sultan, die de bescherming geniet van Engeland. len: Alle voor-oorlogse woningen. Alle tijdens de oorlog gereed gekomen woningen, waarvoor ook de voorlaatste huurverhoging van 5 heeft gegolden. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun. te zetten. De gebeurtenissen zouden al in april hebben plaats gevonden. Dat Nasser ze nu pas bekend maakt en eerst binnenkort een proces zal plaats vinden, schrijven commentatoren wel toe aan het feit, dat Nasser tijdens de verkiezingen -overigens een schijnverto ning er niet de aandacht op wilde vestigen, dat er ontevreden heid in het land heerste. De Engelsen doen dat terwille van hun oliebelangen aan de Perzische Golf, waaraan dit sultanaat ligt, dat ook zelf over olierijkdommen beschikt, vermoe delijk ook in de Buraimi-oase, welke on der gezag van de sultan van Muscat staat. Over het bezit van deze oase be staat al geruime tijd verschil van me ning tussen Engeland en koning Saoed die naar zijn zin nog niet genoeg in komsten geniet uit de olierijkdom in zijn eigen land, welke door Amerikaan se oliemaatschappijen geëxploiteerd wordt. Hij zou de Buraimi-oase nu ook gaarne in handen van die maatschap pijen zien maar stuit op de concurrentie der Britse olie-maatschappijen die aan de Perzische Golf werken. Toen Nasser en Saoed nog goede vrien den waren, hebben zij samen geïntri geerd tegen de Britse invloed in het sul tanaat Oman en Muscat, nu zal Saoed het waarschijnlijk wel alleen doen en er voor verantwoordelijk zijn dat de op- De 41e vierdaagse afstandsmars te Nijmegen. Vol goede moed arriveerden maandag de ruim 13000 deelnemers in de Keizer Karelstad. De Limburgse kompels begroeten de meisjes uit het „Noorden” met veel enthousiasme. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1