WIEUWERD HAD EEN BEWOGEN GESCHIEDENIS VAN DE FRIESE KAATSVELDEN f/ roar Jaarverslag Sanatorium Beatrixoord e üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG DINSDAG 30 JULI 1957 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Bouw vak week J. s. w. I Wieuwerds grafkelder blijft nog altijd mysterie Zilveren filmpjes No. 58 Bolswards Nieuwslilai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat K. KAMSTRA, Oosterlittens. en (overl. 1886) was en van diens weduwe (overl. 1888) me 2. 3. 6. 7. 8. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het einde van de vierdaagse te Nijmegen. Hwat ha wy in wille hawn, sei de man, doe hiene hja mei har sawrien in glês bier leech dronken Ofschoon het lichaam ons verliet, Zijn geest blijft ons omzweven, Want wat hij voor ons is geweest, Dat heeft getoond zijn leven. Veel bewogen was haar leven, Kort na hem moest zij ook sneven, Kalm verliet ook zij deez’ aard, De rust des doods zijn beiden waard. Werkzaam was zijn leven, Kalm was zijn sterven, 4. 5. Alle 44 Friese gemeenten verlenen sub sidie. Naar 2 ct. per inwoner dragen hiervan 39 gemeenten bij. Harlingen ver leent bovendien 20 ct. per verpleegdag per patiën uit de gemeente. Venema vanaf de boven fraai tot in het perk. Wel weet 5 tot 4-5 in te lopen, maar op 5-4 4-6 slaat eerst Venema, dan Hiemstra kwaad uit. Een goede partij, vooral wat het perk- spel betreft, speelden 7 en 8. Het eerste eerst is op 6-6 voor 8, als Jansen retour neert. De stand wordt gelijk, als Van der Weerd op 6-0 een zitbal plaatst. No. 7 loopt uit tot 3-1, als op 1-1 4-6 Sytsma tweemaal poedelt en op 2-1 6-4 Miedema de kaats passeert. De beslis sing viel praktisch als op 3-1 6-6 Sytsma een kaatsje van pl.m. 20 cm fel passeert, maar Veldkamp met een ongelooflijk snelle reactie retourneert. Het wordt 5-1 als Tolsma op 6-6 kwaad uitslaat. Op 1-5 6-0 krijgt no. 8 nog een eerst als Sytsma in het perk terugslaat, maar op 5-2 6-4 slaat Miedema boven. Punten 54-42. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Het totale bedrag der afdrachten beliep aan contributies f 54.867.64, dat is on geveer f 2600 meer dan vorig jaar. Het aantal algemene leden en het bedrag hunner bijdragen wordt steeds kleiner naarmate het gebied, dat door afdelin gen wordt bestreken, toeneemt. Het be drag dezer contributies beliep in 1956 f 2.742.10. de In een druilende regen mar cheerde het vierdaagse leger vrijdagmiddag voor 't laatst Nijmegen binnen. gebouwd? Wie kan ons hierover nader inlichten We moeten nodig opstappen. Via Bozum rijden we de aloude Slachtedijk (de noor delijke Middelzeedijk)Onderweg ont moeten we nog tal van merkwaardig heden. U moet dit tochtje beslist eens maken. Wist U bijv, dat „Greate Wier- rum” kleiner is dan „Lytse Wierrum” en dat U hier ineens langs Batavia komt? (voorheen een herberg met doorreed, en een bekende pleisterplaats voor de boe ren, die naar Bolsward gingen). Maar ach, dat is een verhaal op zich zelf. U hoort er nog wel eens meer van, het is nu weer ommetjestijd. Betreffende het opschrift van de graf- zeerken te Britswerd bereikte ons het volgende schrijven: Als trouw lezer van uw blad en als oud- Britswerder las ik zojuist uw stukje over Britswerd. Het viel mij op, dat daar een drukfout in stond en wel deze: Op de grafzerk va Sybren W. Wiersma staat volgens U, dat deze is overleden op 22-jarige leeftijd in 1918. Dit moet zijn 1908. Wij waren trouwe kameraden, hoewel ons leven hee wat uit elkander liep, want ik was schippersknecht en lerende, toch waren wij veel bij elkaar. Wij heb ben samen geloot voor de dienstplicht en zijn dus evenoud. Voor zover ik weet Is hij omstreeks 20 maart 1908 over leden. terwijl op de westelijke zijde der graf zerk van hun zoon Sybren (overl. 1906) staat: Op de tweede lijst komen 1-3 en 6-7. Door prima opslag van Wassenaar en Kuiper (Wassenaar 1 misser en Kuiper geen) is het voor Hoekstra cs vechten tegen de bierkaai. Bovendien is Zijlstra gehandicapt door een blessure, terwijl Vlietstra ook niet in zijn beste vorm steekt. Dat in deze partij de opslag domineerde, getuigt het feit, dat er geen enkele bovenslag werd geplaatst. Het eerste eerst is voor 1, als Vlietstra op 6-2 voor de kaats keert. Wassenaar cs lopen dan uit tot 2 spel; even komt de spanning terug, als 1 inloopt tot 3-4, maar op 4-3 6-4 passeert Kuiper de kaats en het einde komt op 5-3 6-4 als Zwart voor de kaats keert. De andere halve finale tussen 6 en 7 wordt beslist door de zwakke opslag van 6. Het eerste eerst komt op 6-6, na 3 zitballen en 2 poedels van Buwalda, aan v. d. Weerd cs als Veldkamp de kaats passeert. No. 2 komt dan op 6-0, maar door vier poedels van Buwalda gaat ook dit eerst nog verloren. Op 6-4 verkleint Buwalda de achter stand tot 1-2 met een zitbal. De stand wordt 4-1 door passeren van de kaats door Veldkamp op 2-1 6-2, en een zit bal van Van der Weerd op 3-1 6-4. Bultje neemt de eerste opslag over, maar en De Jong’s Nieuwsblad demens. Toch zou men verbaasd zijn, wanneer men de meestal onbenullige re denen hoort, waarom een meisje na kor. te tijd pas begonnen werk opgeeft. Ook valt het op, dat de ouders hierbij helaas maar weinig leiding geven. Door het chronische personeelstekort is het niet steeds mogelijk, al het werk zó te doen, als men dit gaarne zou willen. Naast deze sombere kant moet ongetwij feld genoemd het vele extra werk, dat door de personeelsleden op hoogtijdagen wordt gedaan, b.v. op de verkoopdag van de dameshandenarbeidclub, die ruim, f 2000 opbracht voor het bouwfonds. Ook dit jaar kreeg men de beschikking over nieuwe medicijnen, waarmee de be handeling bij een deel der patiënten beU- ter kon worden. De operatieve behandeling vond op de zelfde manier plaats als de vorige jaren. In de groep van consulenten kwam geen verandering. De samenwerking met de consultatiebu reaus in het noorden was uitstekend. Geregeld vinden besprekingen met de artsen ervan plaats. Zeer belangrijk is, dat de districtshuisbezoeksters geregeld het sanatorium bezoeken. Door uitwis seling van gegevens over de patiënt en het gezin tussen deze zusters en onze artsen en door het bezoek aan de pa tiënten kan veel onzekerheid bij de pa tiënt worden weggenomen. Maar deze terp zou meer opbrengen dan haar grondwaarde. Wat toch was het geval? De Wieuwerder terp bracht bij de opgravingen tal van gouden voorwer pen op, stukken van ’n halssnoer, welke nu nog in het Fries Museum worden be waard en gedate'"”zijn uit de zevende eeuw. Hieruit de gevolgtrekking ge maakt kunnen worden, dat ook Wieu- werd c'riijds, gelijk Staveren, een rijk bestaan heeft gekend, toen het nog ge legen was aan Middelzee. Na het dichtslibben van de zee en het wegvallen van het voornaamste middel van '-est: de visserij, legde men zich toe op de veeteelt. Ook is Wieuwerd be kend uit de tijd, dat Friesland de Hoekse e- "-beljauwse twisten heers ten en door de secte der Labadisten, een communistische, godsdienstige gemeen schap, van elke nen in die dag' van godsdiensttwisten en zedenverval red ding verwachtte. In Friesian'’ vond deze secte steun bij de Staten en uit alle delen van het ge west trokken de gelovigen op naar Wieuwerd, wat tot gevolg had, dat ook materieel gezien, het dorpje opbloeide. Nadat echter in 1725 de secte verdwenen was, kwam het slot „Thetinga” aan graaf Maurits van Nassau, om acht jaar later te worden afgebroken. Maar weer zou de landelijke rust van Wieuwerd verbroken worden, toen be kend werd, hoe de grafkelder onder de kerk de lichamen van hen, die er be graven werden, niet tot stof deed ver gaan. Het is slechts een kleine dodenakker, die gelegen is voor de kerk, aan een der muren, waarvan een plaat is aange bracht door de A. N. W. B., vermelden de, dat deze kerk omstreeks het jaar 1200 werd gebouwd en dat alleen de noordmuur nadien ongewijzigd is geble ven. Onder de vloer van dit kerkgebouw vindt men de veel besproken grafkel der, die zeer waarschijnlijk in 1609 werd gesticht ten dienste van de familie Wal- ta. In het midden der vorige eeuw heeft Dr. Ledder een onderzoek ingesteld, die van oordeel was, dat de hoofdoorzaak van de uitdroging der lijken te vinden is in beide luchtgaten in de kelder, waar door de stof onderworpen was aan een uiterst langzame ontbinding. Nadien heeft de heer Van den Bergh ter plaatse in de grond een onderzoek verricht en volgens hem is het waar schijnlijk, dat uit de grond opstijgende gasset! alle bederf weren. Sindsdien heeft de wetenschap geen be langstelling meer voor dit geheim, al thans serieuze onderzoekingen zijn niet meer gedaan, al deed lange tijd de z.g. aardstraaltheorie wel opgeld. Toch blijkt niet alles in deze grafkelder gevrijwaard te zijn tegen bederf. Boven bedoelde mummies liggen in eikenhou- Wat zijn gedurende de 19e eeuw alzo voor wetenswaardigheden van Wieuwerd te vermelden? Hier zijn er een paar: Op 21 juli 1805, dus in de Franse tijd, „compareren” de floreenplichtigen van Wieuwerd over de vernieuwing van de dorpstoren. Waarschijnlijk betrof het hier enkel onderhoud. De oude zadeldak- reus heeft naar wij menen pas veel later, n.l. in 1888, plaats moeten maken voor een moderne spits. Op een inge lijste tekening in het koor van de kerk is het zadeldak nog.te zien. Tevens is hieronder in een vitrine het oude avond- maalszilver en -tin ten toon gesteld. Wieuwerd heeft ook zijn orgelmaker ge kend. Op 14 nov. 1841 werd bijv, het nieuwe orgel vervaardigd door P. J. Ra- dersma te Wieuwerd, ingewijd in de kerk te Schamegoutum. Op 16 oktober van het volgend jaar heeft Radersma al weer een orgel klaar. Op die datum wordt het door hem vervaardigde in strument in de kerk te Wier ingewijd. Pieter Radersma boekte er succes mee en ontving meer opdrachten. Zo kon op 17 januari 1846 het door hem vervaar digde orgel xan de Ned. Herv. Kerk te Wommels in gebruik worden genomen, terwijl wij op 3 dec. 1850 in de Leeu warder Courant de aantekening lezen, dat op een glasraam van de orgelmaker Radersma te Wieuwerd staat te lezen: Den 31 aug. 1779 hier geweest. A. F. van Schurman, canuniek des Capittels van St. Marie, enz. Radersma overleed op 31 maart 1851, oud 47 jaar en 6 maanden, Wieuwerd heeft echter meer merkwaar dige mensen gehad, zo bijv. Petrus Wierdsma, die in zijn letterkundige na latenschap op 19 april 1858 o.a. naliet: originele codices, incunabels wiege- drukken) en eigen manuscripten. Jam mer dat de geschiedenis niet verhaalt, waar dit alles is gebleven. Op 15 september 1869 levert de uur werkmaker S. Rodenburg te Sneek een jnieuw uurwerk in de toren te Wieuwerd. Op 5 oktober 1870 is het feest in Wieu- Werd ter ere van. de inwijding van de nieuwe schoolbanken, vervaardigd door timmerman Raadersma( een zoon van de orgelbouwer?). Op 24 maart 1888 heeft dan de verkoop plaats van een partij afbraak van de toren te Wieuwerd. Zou toen de zadeldak verdwenen zijn, of heeft men inderdaad in 1805 reeds eerder een nieuwe toren Zo’n weekje vrij Stemde weer blij Plannen gemaakt Naar ruimte gehaakt Een huisje gehuurd In ’n bosrijke buurt Het water op Zeilen in top Zwemmen, Daden Bakken, braden Met stookgerei In ’n tentje op de hei Zo stelde men t zich voor Maar ’t ging niet door Het was wéér mis Zoals reeds jaren is ’t Ging water plenzen Weg vrome wensen Hangerig thuis Als een vreemde in huis De vakantie-dagen Werden plagen Vroeg in je nest De dag was verp Een dag werd een week Waterig en bleek Het is weer voorbij En de lange rij Van weken en dagen Die de aandacht vragen Voor het verder gaan Van ons werkend Bestaan Dat is gebleven Om te oeleven Kiezen op mekaar Tot het volgende jaar Soms met te zwijgen Is het goede te krijgen Laat je niet kisten Blijf bij de optimisten. Hitler heeft verklaard dat mocht hij aan het bewind komen hij nooit het verdrag van Lausanne zou ratificeren. Hitler wil wel de commerciële schulden erkennen, maar vindt de bedongen rente hoog, hoe wel hij heeft toegegeven geen verstand te hebben van financiële kwesties. le -week augustus 1932. N.B. De autobus Boonstra rijdt ter ge legenheid van de freulepartij van 8.15 van Leeuwarden naar Wommels en na af loop terug. Heren zolen en hakken, compleet per paar f 1.60. S. Wiersma, electr. schoen makerij, Kerkstraat, Bolsward. Sneek, Franeker en Bolsward en Met dank voor de sollicitatie bericht ik aan belanghebbenden, dat uit een 80-tal ingekomen brieven een chauffeur is be noemd. Stoom-wasserij Florence. Th. H. Mulder. De 1000 m. zwemproef werd met goed gevolg afgelegd door, Piet v. d. Woude, Hendrik Elzinga, Klaas Brandenburg, Piet Brandenburg, Lambertus Hollander, Bouke v. d. Velde, Albertus Nadema en Yzak van Gosliga. Eerst iets over het dorpje. Het is gelegen tussen Leeuwarden lag oorspronkelijk, zoals veelal het geval in Friesland is geweest, op een terp, welke later werd afgegraven, omdat deze terpaarde van groot belang was voor de verbetering van de cultuurgronden. Lyk as mannich lêzer lês ik altyd mei nicht jim „Ommetjes”, de reisforhalen om sa mar to sizzen dy’t yn in lytse üs bikende krite, faek nijsgjirrige stoar- jes, aide nammen ensfh. op ’e nij hearre litte. Sa ek yn it nü. fan freed 21 juy. Wy folgen jo op jou reis fan Boalsert üt nei Britswert, mar de Hartwerter tolhikke just foarby stroffelen jo efkes. Dêr stiet flak by de sintelreed, rjochts fan de dyk in hüs en op ’e homeijepeallen steane de wurden „DE HONK” As goede Fries seagen jo al daliks in flater. Jo strof- feleri der oer. „DE” moat wêze „IT”. Ik nim dat graech oan, hoewol ik al opmerke moat dat jo de earste binne dy’t dêroer stroffele is. Dan stroffelen jo jitris, mar dat is myn skuld net. Jo bititelen dat hüs „DE HONK” mei d namme „De Moskeflap”. It is alris earder bard, dat oj dy namme brükten foar it neamde hüs, mar jo bin ne mis, hear. It troch jo oantsjutte hüs hjitte fan aids „De Miggeflap’\ „De Moskeflap” is ien hüs fierder, dêr wen net Y. Sandstra. Fierder skreau üs de hear J. Eisma fan Nijlün: ten kisten, maar legt men vlees op tri plex, dan gaat dit rotten. Opgehangen vogellijken blijven echter ook geconser veerd. Het is dan ook geen wonder, dat zovelen komen, soms uit ver afgelegen landen, om dit mysterie, dat nog altijd niet tot klaarheid is gebracht, te zien. Zo on langs nog de Begum van Pakistan. „Een zeer vriendelijk vrouwtje,” vertelt ons vrouw Halbertsma, de kosterinne, terwijl zij ons thee schenkt. „Ze was zeer belangstellend en drukte me de hand ten afscheid.” „Hoe gaat het met het bezoek?” vra gen we. „Het weer is te mooi,” vertelt de heer des huizes, „met deze hitte blijven de mensen liever aan het strand luieren. Bij slecht weer hebben we juist veel be zoek. De mensen kunnen dan nergens anders heen.” „Heeft uw kelder genoeg bekendheid?” „O ja, in vrijwel alle buitenlandse gid sen komt de kelder als bezienswaardig heid voor. Maar in ons eigen land zijn er nog genoeg, die de mummies nog nooit hebben gezien. Kijkt U hier eens, de Esso-gids, daar staat een mooie foto van in. Even, later wandelden we naar de kerk. De kelder hoeft niet open, want we hebben er al meermalen een bezoek aan gebracht. Maar de nieuwe koperen kro nen moeten we even zien. De kerk met eikenhouten banken en prachtig gesne den preekstoel is ook zonder de graf kelder een bezoek al meer dan waard. „U moet eens iets vertellen van Anna Maria van Schurman,” vraagt koster Halbertsma, „dat is altijd interessant.” Welnu, Anna Maria van Schurman, was een van de Labadisten, die op Walta- State hebben gewoond. Vele van haar afkomstige kostbaarheden door haar neef A. F. van Schurman, geschonken aan een door hem gestichte beurs, het zogenaamde Legatum Schurmanmanüm, worden thans nog bewaard te Franeker. Deze merkwaardige vrouw werd gebo ren te Keulen in 1607 en heeft voor een goed deel har opvoeding in Franeker ontvangen, waar haar vader zich ves tigde, ten einde de „ware leer”, door Prof. Amesius verkondigd, te kunnen genieten. Behalve haar uitstekende geestesgaven, had Anna Maria van haar jeugd af aan, een alles overheersende zucht tot naboot sing van alles wat kunstig was. Men verhaalt van haar, dat zij, nauwe lijks 6 jaar oud, reeds afbeeldsels in pa pier naknipte of sneed. Later tekende, schilderde en graveerde zij. Haar eigen portret heeft zij menigmaal getekend. Het afbeeldsel dat zij van zich zelf boet seerde, voltooide zij in dertig uren, in tegenstelling met Albertus Magnus, die over het zijne 30 jaar had gearbeid. Uitnemend fraai heeft zij op glas kunnen schrijven, graveren en drillen of stippen, ook werkte zij op ivoor. Op haar elfde jaar leerde zij in 3 uur tijd borduren. Behalve zeer kunstzinnig was Anna Maria, die te Wieuwerd ligt begraven, naar haar begeerte, gedeel- M. v. d. Weerd, D. Miedema en A. Veldkamp winnen te Arum Afgaande op de weerberichten viel het weer erg mee. Behoudens een klein buitje in de finale was het best te wezen op het beschutte terrein. Het spelpeil was niet daverend, hoewel de talrijke bezoekers hebben kunnen ge nieten van een drietal goede partijen. De overwinning is terecht gekomen bij het partuur dat er het meeste aan spraak op kon maken, gezien het con stant goede spel. De volgende acht parturen stonden op lijst: R. Hoekstra, Vlietstra. Joh. Stavinga, Joh. Zijlstra en Sj. Tjeerdema. K. Wassenaar, P. Zwart en R. Kui per. P. Schuil, A. Rinia en J. Pander. S. Bouwma, J. Venema en A. Hiem stra. J. Buwalda, S. van der Zee en H. Bultje. M. van der Weerd, D. Miedema en A. Veldkamp. J. Sytsma, Joh. Jansen en J. Tolsma. De nos. 1 en 2 openden met een goede partij, waarin Stavinga zich na een on zeker begin goed herstelde. Op 5-3 4-2 met een grote kaats hadden ze 6-2 in handen. Tjeerdema sloeg echter onnodig op een buitenbal. De tegenpartij putte hieruit moed en liep in vlot tempo naar ‘de zege, die kwam op 5-5 6-0. Wel spannend, maar niet groots was de strijd tusen 3 en 4. Door beter ploeg- verband nam 3 een 5-2 voorsprong, voor, al door prima opslag van P. Schuil liep 4 in tot 5-4, maar op 5-4 6-6 beëindigde Kuiper de partij met een bovenslag. Ook de partij tussen 5 en 6 bracht geen hoogstaand spel. Bouwma was aan de opslag onzeker, zodat Hiemstra al gauw de 1ste opslag overnam. Later nam Ve nema ook nog de 2de opslag over. Op 3-3 6-6 sloeg Venema kwaad, uit. Op 4-5 2-6 heeft 4 een mooie kans op de gelijkmaker. Bultje slaat echter twee keer kwaad uit en op 4-3 6-6 retourneert Ik meende U dit even te meoten mede delen. Anders klopt alles, ook wat die beide versjes van hem betreft. telijk onder de kerk, buitengewoon ge leerd. Misschien vertellen we later nog wel eens iets meer van haar. Even gaan wij nog de dodenakker rond. Is het kerkhof van het nabij gelegen Britswerd kaal, dat van Wieuwerd is beschut. Maar er is ook veel overeen komst. Ook hier vinden we de vele Frie se grafopschriften en weer de graf- spreuken aan de achterzijde van de staande zerken, merkwaardigerwijs weer van de familie Wiersma. Zo staat op de zerk van Jan S. Wier sma 2 crapeauds en 4 stoelen, geheel eiken, samen f 62. Prachtig beuken fauteuilgar- nituren met coromandel versiering en mo quette bekleding f 38. Goedkopere fau- teuilstellen f 18. Sterke stoelen met leer f 2.75. H. Lotstra. Grote Dijlakker. I Kinderklompen 32 ct. S.Hengst, Blauw poort, Bolsward. E. Zijlstra en Het jaar 1956 bracht ons moed en be zieling om verder te gaan. We zullen ze nodig hebben! Want de nog te over winnen moeilijkheden vóór met de bouw waarvoor in 1956 goedkeuring werd ver leend, kan worden begonnen zijn niet ge. ring. I Laten we dan mogen eindigen met de wens dat wij in 1957 zullen komen tot een begin van een daadwerkelijke uit voering van onze plannen. Dat daarbij de zegen, waar zonder het zwoegen der bouwlieden naar de Psalmdichter tever geefs is, rijkelijk ons deel en dat, van alle werkers in en voor Beartixoord, al dus het ons toegezonden jaarverslag van het Sanatorium „Beatrixoord” te Appel scha, waaraan wij verder de volgende gegevens ontlenen. In het jaar 1956 steeg het aantal ver- pleegdagen tot 154925 en bereikte daar mee een maximum. Dit is mogelijk ge worden door nog enkele bedden te plaat, sen op zalen, waar dit niet meer moge lijk werd geacht. Uit dit cijfer blijkt, dat het sanatorium nog steeds volledig bezet is,, terwijl er voor de patiënten nog een wachttijd be staat, alvorens ze kunnen worden opge nomen. Door dit groter aantal bedden had in 1956 ook een iets sterkere pa tiëntenwisseling plaats. Er vertrokken volledig of nagenoeg volledig hersteld 297 mannen, vrouwen en kinderen. Er stierven zes patiënten, twee wegens tu berculose of complicaties, vier door een andere ziekte. Er zijn dit jaar 18 patiënten geweest, die op eigen initiatief tegen advies van de arts of wegens wangedrag vóór hun genezing Beatrixoord verlieten (totaal vertrekkers 323). Bij deze groep staat het verslag iets lan ger stil. Al is dit percentage (5.5 een der laagste in den lande, toch is het nog te hoog. Onder deze 18 waren twee kinderen, die door hun ouders werden weggehaald. Het motief was uitsluitend verlangen van de ouders, terwijl het kind er helemaal niet op gesteld was en het belang van het kind er niet mee was ge diend. Twee mannen werden wegens wangedrag verwijderd. Er zijn veertien geweest, die door eigen domheid of onbezonnenheid van hen zelf of van hun echtgenoot (note) vertrokkken. Van deze veertien hebben tien later geschreven, hoe onver standig zij waren geweest en hoe nood lottig hun besluit was. De niet herstelde patiënt is een over last voor het gezin en vergeet bij zijn ontijdg vertrek, dat de zorgen van het gezin vergroot worden. Zéér belangrijk is ook, dat maar al te vaak is gebleken, dat hun herstel door deze daad vertraagd is of dat er een recidief is opgetreden of dreigt. Het verheugt ons, dat het percentage herstelde patiënten elk jaar groter wordt. Hierdoor draagt Beatrixoord in belangrijke mate bij tot de bestrijding der tuberculose in het noorden des lands. Al is nog steeds een daling van het aan tal patiënten in Nederland, toch zal het zelfs bij de meest gunstige conjunctuur op economisch gebied nog lang duren voor tuberculosebestrijding overbodig wordt. Deze overtuiging heeft ook ge heerst bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid, toen hij toestem ming gaf tot nieuwbouw en restauratie van het noordelijke sanatorium. Het personeelsprobleem bleef moeilijk, in de eerste plaats doordat het aanbod te laag bleef, doch ook door ongedurigheid van het jongere vrouwelijk personeel. We weten, dat men van jonge meisjes van 18 en 19 jaar nog niet alles kan ver wachten wat betreft haar verantwoor delijkheidsgevoel tegenover de zieke me-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1