I VERKLARINGEN OMTRENT DE HERENIGING VAN DUITSLAND OOK EERSTE KAMER AANVAARDDE BELASTINGVERHOGING Buitenlands Overzicht Onrust in het Midden-Oosten Bij J. S. Gouden filmpjes Dulles naar Londen om overleg te plegen over ontwapeningsvraagstukken Feestelijke herdenking 35-jarig bestaan R.K. Muziekvereniging „Eendracht” te Blauwhuis Simmer-middei STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O* W 53e JAARGANG VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 No. 59 KAMEROVERZICHT legde de en sportterrein. Het werd geopei Frysk Folksliet, door .Eendra, de Engelse bescherming h misschien onder Ameri- Verloren: Jonge f ox-terrier. Wit met bruin oor. H. Eisma, Bolsward. Miltvuur geconstateerd bij een koe van A. Algera te Jorwerd. Het cadaver is vernietigd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) gram tot bestedingsbeperking. Maar over dat programma valt natuurlijk het nodige te zeggen. Zo is bijv, het peil van de rijksuitgaven uiterst actueel. Bezui nigt de regering wel voldoande 1 Of treft zij met haar beleid eenzijdig de consu ment of de Industrieel Is het over heidsbeleid er op gericht om inflatie te voorkomen? Of wordt juist de inflatie bevorderd? Hoe zal de woningbouw ge financierd moeten worden Al deze vra gen behoorden eigenlijk op de bewinds man van financiën te worden afgevuurd. Dat sil in waerme dei jaen, sei de snider, doe foei er mei ’t gat yn ’e gleonhjitte groattenbrijpot Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Gevonden te Kimswerd bij de uitgraving van een boom, 7 zilveren en 1 koperen muntstuk. Ze droegen de jaartallen van 1599 en 1528. opgekeken dat Dulles, zonder dat id dat hij er zijn Russische collega naar Nina de Garmo Spalding, een Ameri kaanse dame heeft o.a. Bolsward be zocht en schrijft er een enthousiast ver haal over. „Daar in Bolsward vonden we de verwezenlijking van al onze be geerten, het Mecca van onze verlan gens. Wij zegenen de tram die ons naar Bolsward voerde.” Ook honden kunnen ijdel zijn. Een witte poedel zag zijn vrouwe lijke baas zo vaak naar de kapper gaan, dat hij ook maar eens onder de droogkap ging zitten, daarna voor de kapspiegel, om ten slotte het resultaat te laten zien. Bazar in de Doele ten behoeve van de meubilering van de gerestaureerde Broerekerk. O.a. is een collectie voor werpen geëtaleerd, vervaardigd in Je ruzalem, benevens prachtige bloemkaar- ten met bedroogde bloemen uit het Hei lige land. In libben skilderij Fan Ij och t en fan skaed Mar fleurich en blij Sa is Boalsert syn aerd. Op deze laatste vergadering heeft de Eerste Kamer ingestemd met de voor stellen van de regering om de belastin gen te verhogen. Alle wetsontwerpen die hierop betrekking hadden, werden zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Zo ging de Eerste Kamer akkoord met de schorsing van de bepalingen in zake de investeringsaftrek (tot 1 jan. 1958), met de verhoging van enkele omzetbelastingen, van de vennootschaps belasting (met vier punten) en met een geringe verhoging van de personele be lasting. Dit alles geschiedde op dinsdagavond j.l. omstreeks twaalf uur. De belasting verhoging moet echter evenals de huurverhoging op 1 augustus a.s. in gaan. Het was voor het departement van Financiën en voor het kabinet van H. M. de Koningin uiterst moeilijk om de wetten nog op tijd (uiterlijk dus op 31 augustus) in het staatsblad te krijgen. Een extra moeilijkheid was het verblijf van Koningin Juliana aan de Rivièra. Een oplossing voor dit tijdsprobleem is echter gevonden in het charteren van een speciaal legervliegtuig, dat nog ’s ochtends vroeg de richting van de Fran se Zuidkust koos. Het ontbreken van de handtekening van Koningin Juliana zou betekend hebben, dat de belastingver hoging niet op 1 augustus a.s. zou kun nen worden ingevoerd. Maar er zou ook geen compensatie kunnen worden gege ven voor de huurverhoging. De Eerste Kamer ging n.l. op deze laat ste vergadering ook akkoord met een aantal wetsontwerpen, waardoor de so ciale uitkeringen en de kinderbijslag met 3 worden verhoogd. Behalve via een loontoeslag wordt de huurverhoging van 25 op deze wijze gecompenseerd. Ook nu weer vond de Kamer, dat 3 eigenlijk te weinig was. Vooral de grote gezinnen worden niet voldoende gehol pen. Maar evenals destijds in de Twee de Kamer was staatssecretaris Van Rhijn niet bereid om het percentage van drie te verhogen. Onder al deze wetsontwerpen heeft H. M. de Koningin dus haar handtekening geplaatst. Een bewijs, dat een echte zor geloze vakantie voor ons staatshoofd bijna nooit mogelijk is. Hoeveel ontwer pen zal zij al niet in de vreemde heb ben getekend? Het zijn er talloze. Zelfs zijn er wetsontwerpen, die in een vlieg tuig van de koninklijke handtekening zijn voorzien. Het debat over de belastingontwerpen was ook niet bijster interessant. De vele vakantiegangers, die een tochtje naar de prachtige vergaderzaal van de Sena toren hadden gewaagd, verdwenen spoe dig, meer onder de indruk van de pla fondschilderingen dan van de heftigheid der debatten. Het was voor de Eerste Kamer moeilijk om met minister Hofstra te discussiëren. Door deze ontwerpen te aanvaarden, stemden de Senatoren in met het pro le week augustus 1907 Finale verkoping van een Huizinge Bakkerij op Vijfhuis onder Wolsum, waarin sedert jaren een florisante bak kerij wordt gedreven, thans dpor W. de Jong. Tevens zeilboot, meel, krenten, takken. Geboden f 3637.Koper werd de heer K. P. Wijnia voor f 3787.—. Rusland en niet van Amerika Na in dit parlementaire jaar 58 vergaderingen te hebben gehou den is dan ook de Eerste Kamer op reces gegaan. De Senatoren krijgen vijf weken vakantie, tot 3 september a.s. Op deze laatste vergadering verkeerden zij reeds in de bekende vakantiestemming. Het bleek niet mogelijk om een nieuwe rege ling voor de pensioenen van de Ministers aangenomen te krijgen. De grondwet schrijft n.l. voor, dat voor dergelijke wetsontwerpen de steun van tweederde van het aantal leden nodig is. Gedurende deze vergadering zag voorzitter Jonkman geen kans om 51 Sena toren bij elkaar te krijgen. Er kon dus niet gestemd worden. Dat was niet erg, omdat deze wetsontwerpen terugwerkende kracht zullen hebbentot 1 januari 1957. Gepensioneerde ministers en hun weduwen en wezen hebben dus geen nadeel van de nalatigheid van de Eerste Kamer. Daarvoor was dit debat belangrijk ge noeg. Maar noch de^Cerste Kamer, noch minister Hofstra had behoefte aan zo’n uitvoerig financieel debat. Over zeven weken zal minister Hofstra de miljoe nennota en de nieuwe rijksbegroting aan de Staten-Generaal aanbieden. En eerst dan zal kunnen worden beoordeeld of de regering inderdaad behoorlijk heeft bezuinigd, of zij een oplossing heeft ge vonden voor het moeilijke vraagstuk van de financiering van de woningbouw en of zij geen inflatoir beleid voert. Want de komende rijksbegroting waarop ieder met grote belangstelling wacht zal de eerste begroting zijn waarvoor dit kabinet volledig aansprakelijk is. De huidige begroting is nog voorname lijk door het oude kabinet Drees opge steld. Het is in Haagse politieke kringen langzamerhand algemeen bekend, dat juist de opstelling van deze nieuwe be groting veel zorgen baart. De vraag of ten behoeve van de woningbouw de be lastingen al of niet verhoogd moeten worden, is politiek moeilijk te beant woorden. Althans in dit kabinet, dat op brede basis is samengesteld. Vele uren hebben de bewindsmannen reeds over dit probleem gesproken, maar tot nu toe hebben zij geen oplossing gevonden. een marswedstrijd door het dorp gehouden. De le prijs werd be haald door Oranje van Bolsward met 34 punten, 2de werd de Drumband van Gaastmeer met 30 punten. Hierna werd een aanvang gemaakt met het Festival, welk werd gehouden op het :nd met het Iracht’ Blauw huis. Burgemeester Tjaberings sprak nog een openingswoord, waarna het festival Sa yn’t fleurige grien Fan beam te en blêd Stean kontouren fan stien Fan ’e Gysbert Jabiksstêd. Op 'e laeijen en muorren Strielet de sinne mei nocht Stean tsj erken en tuorren Yn’t simmerske Ijocht. Heech, stiet de sinne Oan ’e klear blauwe loft Dagen dy’t wy kinne Yn dit simmerskoft. Boalsert myn Boalsert Sa sjoch ik dy lizzen Du krijst us by 't hert Hast us folie to sizzen. 9? Hwat hat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 st st Tot besluit werd door de voorzitter van het comité, de heer KI. P. Bootsma, na mens de R.K. muziekver. Eendracht en de inwoners van Blauwhuis en omstreken een woord van dank gesproken tot allen die hebben meegewerkt om dit festival te laten slagen. Een bijzonder woord van dank voor Concordia uit Gaastmeer. hebben gesteld. Overigens verklaarde Nasser dat hij de bevoegdheid van het Internationaal Hof in juridische geschil len over het exploiteren van het Suez- kanaal erkende, maar hij liet toch maar in strijd met alle begrippen van recht een Israëlisch zeeman van een Deens schip met een lading voor Israël bestemd, dat het kanaal wel werd doorgelaten, van boord ’halen en opsluiten. Israël zowel als Denemarken hebben geprotesteerd. Onaangenaam getroffen is men in Israël ook door het feit dat de Britse oliemaat schappijen het werk in hun land hebben gestaakt, naar zij beweren omdat de ex ploitatie niet lonend was, maar Israël ver moedt dat het hier Arabische druk in het spel is en een aanvang nam en waaraan deelnamen de volgende corpsen, Nijland, Concordia Ylst, Oranje Bolsward, Stedelijk Muziek corps Sneek en Crescendo Heeg. De beoordeling van de diverse nummers beruste bij de heer Nauta, musicus Sneek. Naar deze mededeelde stond de muziek oij goed peil, hetgeen ook was op te mer ken aan de stilte onder het publiek. Door verhindering van Concordia te Gaastmeer werd de Taptoe gegeven door Eendracht uit Blauwhuis welke besloten werd met het Wilhelmus. De tweede avond werd wederom begon nen met een marswedstrijd door het dorp. De volgende punten werden toegekend: Concordia Gaasmeer 34. Harmonie Sneek 33 en Excelsior Scharnegoutum 32 pun ten. De opening Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad de houding welke de partijen tegenover den. verschillende internationale problemen Washington hoopte daarom dat ook de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko van de partij zou zijn, en zo deze kwam, zou het een klein kunstje zijn ook de Franse premier of zijn minister van buitenlandse zaken naar Londen te krijgen. Terwijl wij dit schrijven is er echter nog geen teken, dat Moskou Gro myko naar Londen zal zenden. Als de Sovjetunie niets voelt voor *n behoorlijk contróle-systeem op de beperking der be wapening noch voor de hereniging van Duitsland op de basis van vrije verkie zingen, dan heeft Gromyko’s komst ook geen zin. zou hij wel komen, dan kan men er op rekenen dat de Engelse en Franse diplo maten hun Amerikaanse en Russische col lega’s scherp op de vingers zullen zien. Want Washington schijnt thans zo ge brand op een overeenkomst dat aan W. Europese zijde enige vrees bestaat dat het overleg al te zeer een Amerikaans-Russi- sche aangelegenheid zal worden, waabij Europese belangen in het gedrang zouden kunnen komen. kaanse protectie stellen met alle nadelige gevolgen daarvan voor de Engelse en voordelige voor de Amerikaanse oliemaat schappijen. Terwijl men te Washington dus met enige vrees naar Saoed ziet, heeft Nasser bij de eenjarige herdenking van de nati onalisatie van het Suezkanaal nog eens verklaard dat hij niets van de Amerikaan se politiek in het Midden Oosten moet hebben, hij wilde niet weten van aanslui ting bij Westelijk of Oostelijk blok, was dankbaar voor verleende Russische hulp en beschuldigd eWashington er van zich na de Suezcrisis weer aan het hoofd van een Westelijke imperialistische politiek te geworden onder president Bourguiba. De De z.g. Oost Duitse regering heeft er voor gezorgd, dat nog voor Washington, Londen, Parijs en Bonn hun aan, over de hereniging van Duitsland konden pub! omtrent dat probleem het licht zag. Het was er beide zijden om te doen invloed op de uitslag der a.s. W. Duitse verkiezingen te oefe nen. Maar waarschijnlijk zal deze invloed toch niet zoveel betekenen, nu beide verklaringen eigenlijk geen nieuws brachten. De Oost-Duit- sers willen aanvankelijk een federatief verband tussen de beide delen van Duitsland leggen, een statenbond, waarbij dus ieder deel zijn eigen binnenlandse zaken regelt; W. Duitsland zou uit de Nato, O. Duitsland uit het Pact van Warschau treden. moet volgens hen zelf beslissen of het neutraal wil blijven of zich bij een blok zal aansluiten en voor dr. Adenauer be staat er geen twijfel dat het zich eventu eel bij de Nato zou voegen. Het Oost Duitse voorstel bevatte ook nog de voor dr. Adenauer op zich zelf totaal onaan vaardbare eis dat als er een statenbond kwam, de nu in W. Duitsland verboden communistische partij weer toegelaten zou moeten worden. Intussen heeft Dulles in diezelfde rede ook gezegd dat het Amerika hij de besprekingen te Londen niet in de eerste plaats om ontwapening of beperking der bewapening al was die ook om economisch redenen dringend nodig te doen was, maar om een verzekering tegen de mogelijkheid van een verrassende aanval. de Amerikanen staat dus, wat men ook onderneemt op het gebied der be perking van de bewapening, een water dicht contróle-systeem voorop. Tot nog toe hebben de Russen daar nooit aan ge wild. De onderhandelingen te Londen zijn eigenlijk ontaard in een soort steek spel, waarin men dit belangrijke vraag stuk ontwijkt. Men is doodgelopen. Op 1 augustus moest de subcommissie eigen lijk haar rapport aan de Ver. Naties uit- maar ze heeft nog zo weinig re sultaat bereikt, dat ze wel zal moeten volstaan met een tussentijds rapport, ter- gunstig.wijl baar mandaat dan wel zal worden verlengd. Op speciaal verlangen van president Eisenhower is minister Dulles in 't week end naar Londen gevlogen om te trach ten weer gang in het overleg te brengen. Dulles had eerst met de Canadese premier overlegd en zou in Londen natuurlijk ook de Engelse premier Macmillan ontmoeten. De opening van het festival geschiedde door de voorzitter van het comité, waar na door Eendracht uit Blauwhuis gespeeld werd het Frysk Folksliet en enkele mar sen. De deelnemende corpsen waren: Houd Moed Oosthem, Eendracht maakt Macht Oudega, Concordia Gauw, Euphonia Op penhuizen, Eendracht Woudsend, Excelsi or, Scharnegoutum, Concordia Gaastmeer en Harmonie Sneek. De beoordeling der nummers geschiedde weer door de heer Nauta. Het talrijke publiek heeft ook deze avond kunnen ge nieten van uitstekende muziek welke op nog hoger peil stond dan de eerste avond. Na afloop werd elk der deelnemende cadeau. Hierna kregen de aanwezigen nog corpsen een lauwerkrans aangeboden door __i-L-.j j. de jubilerende vereniging. De taptoe werd deze avond verzorgd door Concordia uit Gaastmeer met wedewer- king van de Drumband. overgang van monarchie naar republiek is niet zonder protest van Libye, ook een Arabisch koninkrijk en vooral van de sultan van Marokko gegaan, en ook in verder afgelegen Arabische rijken als Sa- oedie Arabië zullen de heersters er zich niet bepaald lekker bij gevoelen. Com mentatoren vertellen wel dat Bourguiba niet in de laatste plaats streefde naar het presidentschap om op gelijke voet met de sultan van Marokko om het leider schap in westelijk Noord Afrika te kun nen concurreren. Zij zullen zich dus beide beijveren om de gunst van de Algarijnse opstandelingen te winnen. Overigens wordt dezer dagen een belangrijke stap van Parijs verwacht om het met deze op dat zelfs de Engelse regering standelingen eens te worden. daarom meewerkte aan het besluit der oliemaatschappijen. Soortgelijke redenen deden Indonesië be sluiten zich uit de wedstrijden om het wereldkampioenschap voetbal terug te trekken toen het in de finale van de Aziatische groep tegen Israël te Tel Aviv moest spelen. Israël is nu winnaar in die groep en moet nu spelen tegen de win naar van de Afrikaanse groepEgypte! Uit deze roerige Aziatische en Afrikaanse wereld zij nog gemeld dat de Fransen hebben geconstateerd dat Nasser nog steeds wapens levert, en wel via Tunesië dat zoals reeds gemeld een republiek is Te Londen heeft men aanvankelijk wat vreemd vaststom zou kunnen ontmoeten, naar Engeland kwam. Dit gaf aanleiding tot het vermoe den dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken eigenlijk met een an der doel kwam, nl. om met de Engelse regering te overleggen over de moeilijk heden in het sultanaat Oman en Muskate, waar Engelse vliegtuigen de opstandelin gen te lijf gingen en naar het schijnt met succes. Washington koestert nog altijd de vrees dat koning Saoed van Saoedi Arabië, die de Amerikanen met veel moeite voor de nieuwe Amerikaanse politiek in het Midden Oosten had den gewonnen, daaraan weer de brui zal geven als de Engelsen hem niet tegemoet komen wat het bezit van de Buraimi-oase betreft. De Engelsen verzekeren echter dat zelfs al zou Saoed bereid zijn tot het Bagdad- pact toe te treden, zij niet van plan zijn de sultan van Oman in de steek te laten of op zijn bezit te beknibbelen omdat dit in de andere sultanaten langs de Per zische Golf, welke onder Brits protecto raat staan en waar ’n enorme hoeveelheid olie wordt gewonnen, een geweldige schok zou veroorzaken; de sultans en sjeiks daar zouden alle vertrouwen in de betekenis van de Engelse bescherming verliezen en zich misschien onder Ameri- De Oost Duitsers deden met dit voorstel kennelijk een gooi naar de steun van de W. Duitse sociaal-democraten, die zoals bekend menen dat het uittreden van W. Duitsland uit de Nato en de neutralise ring van Duitsland en de verwezenlijking der hereniging zou bevorderen. Maar de W. Duitse socialisten zijn ook goede de mocraten en Ollenauer, hun leider, heeft het O. Duitse voorstel direct verworpen omdat het mee zou brengen dat de com munistische regering van Oost Duits land, welke niet door de vrije volkskeuze is tot stand gekomen ,als de wettige zou worden erkend, en in Oost Duitsland de volkswil zich helemaal niet zou kunnen uiten. Ook naar sociaal-democratisch inzicht mag de hereniging van Duitsland alleen tot stand komen op de basis van vrije verkiezingen in beide delen van het vroe gere rijk, waarna de dan gevormde parle menten en regeringen de practische ver wezenlijking der hereniging zelf zouden ter hand nemen. Dr. Adenauer en zijn chr. dem. unie zijn het met het laatste eens, maar voelen er niets voor, om de hereniging voor de Rus sen aanvaardbaar te maken door, zoals de Duitsers s.d. willen, te voren te verklaren dat een herenigd Duitsland geneutrali seerd zal worden. Een dergelijk Duitsland Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de R.K. muziekvereniging .Eendracht’ te Blauwhuis werd op 30 en 31 juli een muziekfestival gehouden. De eerste avond werd begonnen met een koffietafel in café Wijbenga. Hier waren aanwezig het Bestuur van het jubilerende corps en de commissieleden. Verder wa ren als genodigden aanwezig de H.H. Geestelijken der parochie, burgemeester Tjaberings van Wymbritseradeel, de heer Westra, Voorz. van de Federatie van muziekcorpsen in de Gemeente Wymbrit seradeel en de heer Nauta musicus te Sneek. Tijdens deze bijeenkomst werden geluk wensen en woorden van waardering ge sproken door de Zeereerw. heer B. J. Wirts, pastoor der parochie, door Burge meester Tjaberings. Door de voorzitter van het comité, de heer KI. Bootsma, werd een overzicht ge geven van het wel en wee in de afgelopen 35 jaar, tevens werd door deze namens de inwoners van Blauwhuis en omstreken een enveloppe met inhoud (425) aan het Bestuur aangeboden. Door de voorzitter van de muziekvereni ging, de heer P. Bootsma, werd de mede deling gedaan dat tot ere-leden zijn be noemd de drie oud-leden van de vér. nl. Joh. L. Bekema, O- Popma en J. Y. Be- kema. Aan het eind van de bijeenkomst werd door de voorzitter, P. Bootsma, dank ge bracht voor al de gelukwensen en het Zoals te verwachten was i verklaring der Westelijke Grote Drie samen met WDuitsland over de hereniging verband tussen dit pro bleem en de ontwapening. De hereniging zelf moest tot stand komen brengen, op de basis van vrije verkiezingen, een bescheiden begin van de beperking der bewapening zou misschien een g klimaat voor onderhandelingen over de hereniging kunnen scheppen en als dit grote politieke vraagstuk was opgelost zou men misschien tot een uitgebreider ont wapening kunnen komen, als overeen komsten over de Europese veiligheid kon den worden gesloten. O.i. legt de verklaring terecht een ver- band tussen de kwestie der hereniging en Zijn komst zou echter geen zin hebben die der ontwapening. Immers bewapening -- is geen oorzaak, maar een gevolg. Een gevolg van wederzijds wantrouwen en dit wantrouwen openbaart zich dan weer in Macmillan er in het Lagerhuis nog eens op gewezen dat nu Engeland ook over de H.-Bom beschikt, de wereldpolitiek niet alleen meer wordt beheerst door de tegenstelling Amerika-Rusland, maar dat Europa ook meetelt. Dat is te Parijs goed in de oren geknoopt, ook daar verdedigt men de Franse plan nen om een waterstofbom te maken met de argumenten dat dit de Europese veilig heid ten goede komt en dat Frankrijk het aan zijn positie als grote mogendheid ver plicht is. Als minister Dulles dezer dagen in een radio-rede voor het Amerikaanse volk verklaard heeft dat als de kernwa- penproduktie g< eens komen zal meest onverantwoordelijke dictator over ’ö'j, wg 'vul de2e wapens d_. igekondigde verklaring Waarschijnlijk dan ook een verklaring niet i iceretg haar opvatting ajjeen bestemd voor het Amerikaanse volk waarom de V-S. wenste dat de kernwa- penproductie werd stopgezet, maar ook een waarschuwing aan F._.‘ minder aan de bondgenoten in Europa. gelegenheid de nieuw aangekochte bas te bezichtigen. Na afloop werd aannemen. Het wantrouwen ten opzichte van de bedoelingen der Sovjetunie is in de Ver. Staten sterk gestimuleerd sedert ook Rusland over atoomwapens beschikt en daardoor ook het grondgebied der Ver Staten blootstaat aan de mogelijkheid van een verrassende Russische aanval. Voor dat de Russen over die wapenen be schikten werd die vrees voor een ver rassende aanval eigenlijk alleen maar scherp gevoeld op het West Europese vasteland, omdat dit, vooral zolang W. Duitsland niet bewapend was, moest vre zen voor de mogelijkheid dat de Russen het met hun geweldige overmacht aan mannen en materiaal wel eens op een kwade dag zouden kunnen overstromen. Daar is die vrees dus eer verminderd dan vermeerderd sedert er A- en H.-wapenen zijn omdat deze h.i. Moskou zullen af schrikken van agressie jegens W. Europa. Het is daarom heel begrijpelijk dat er in de V.N. ontwapeningscommissie ook on der de daar vertegenwoordigde Weste lijke landen enig verschil van mening heerst over de Amerikaanse voorstellen, welke aanvangen met een beperking, eventueel stopzetten van de aanmaak van atoomwapenen. De West Europese mogendheden leggen veel sterker de nadruk op de beperking van alle wapenen, ook de gewone. Daar bij komt dat het bezit van atoomwapenen een kwestie van prestige is geworden. Dezer dagen heeft de Engelse premier als ook de andere in de subcommissie ver tegenwoordigde landen, de Sovjetunie en Frankrijk, geen onderhandelaar van de zelfde rang als Dulles naar Londen zon- ;ewoon doorgaat, de tijd dat „ook de kleinste en zal beschikken” was dat i ook een verklaring niet

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1