IF - fjL EEN GOED WOORD VOOR EEN GOEDE ZAAK ■sa» Kaatsvereniging „Pim Mulier” Witmarsum GROTE „KOEPEL-KAATSPARTIJ 1 Winnaars R. Hoekstra, E. Zijlstra,Venema Tj. de J. Zoek niet van verre, wat ge dichtbij kunt vinden Hoekstra prolongeert zijn koningschap Zilveren filmpjes Frelledei STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinytoer 53e JAARGANG No. 60 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 Vlaanderen gehouden de catalo- PYT 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. overwegende invloed blijken te kapitalen. -O-O-O- Trekhond gevraagd. M. Weidema, Kims werd. gehoord maar De greate fraech fan it slagjen, sawol na- tionael as partikulier leit op finansieel ge- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) zien van 5 eeuwen Friese schilderkunst. Men late zich deze gelegenheid niet ont gaan. ren: 1. Vries buiten; op 6-6 gaf Stavinga een ongenietbare bal; op 6-6 sloeg Tjeerde- ma, na een paar maal falen boven; op 2-6 retourneerde Stavinga tot in het perk en op 0-6 werd de nederlaag van no. 10 een feit, toen Stavinga een zitbal plaatste. bytiid. En de lju kinne mar Zaterdag betrok vanuit het Noorden de lucht en gezien het feit, dat uit noordelijke landen o.a. Denemarken regen werd gemeld, zal het wakkere bestuur van „Pim Mulier” zondagmorgen wel eens met een ongerust gezicht gezien hebben naar het dichte wolkendek dat ook zondag de hemel bedekte en de zon geen kans gaf haar koesterende stralen naar beneden te zenden. Gelukkig evenwel bleef het droog en ook liet de wind verstek gaan, factoren dus voor het slagen van de grote jaarlijkse kaatsdag. agen ïakkumers, meer gwerders, wel- lan Friezen. ninger was en In de finale kwamen alzo uit de nos. 6 en 3. De slotpartij, die alzo gespeeld werd door 2 parturen, die theoretisch aan el kaar gewaagd waren, gezien hun pres taties op deze dag, is voor het talrijke publiek zeer zeker een teleurstelling ge worden. Vooral het perk van no. 3 faalde in deze partij, een gevolg mede van de hoge en vaak ver achterin geplaatste ballen, waarmede Tjeerdema met succes bestookt werd. Ook de opslag was in deze partij, vooral wat Stavinga c.s. be treft, iets minder zeker. Om beurten werden tot gelijk spel, de eersten behaald, maar daarna liepen Hoekstra c.s. onweerstaanbaar uit tot 5-2. Falen van Hoekstra op 6-6 bracht de stand op 5-3, doch het einde kwam toen Tjeerdema op 6-6 de kaats niet passeerde. De eerste prijs, 3 gouden polshorloges en 3 verz. lauwertakken, was dus voor par tuur 6 (Hoekstra werd koning en voor de 2de maal houder van de Teade Zijl- stra koning-wisselbeker) 2de prijs, 3 doublé-polshorloges en 3 me- daljes, partuur no. 3. 3de prijs, 3 chroomstalen polshorloges, partuur no. 10, De muziekvereniging „Frisia” luisterde de partij verdienstelijk op en maakte in de pauze vóór de laatste partij, een mu zikale rondwandeling op het terrein. eerst aan Bouwma c.s. Men kwam in deze partij niet tot groots spel. Een zeer spannende partij en ook de beste partij van deze dag speelden de nos. 3 en 4. Reeds dadelijk werd het 6-6, door goed keren van Kuiper kwam dit eerst aan partuur 4. De partijen kwamen op ge lijke voet, toen de jonge Tjeerdema van Arum, ook op 6-6, een hercules plaat ste. Ook in het volgende eerst werd de stand 6-6 gelijk. Een zitbal besliste in het voordeel van P. Schuil c.s., terwijl een spel voorsprong kon worden geboekt, toen Stavinga op 0-6 het perk miste. In het daaropvolgende eerst had Van der Zee op 6-6 pech. Een goed door hem uitgeslagen bal raakte het been van Sta vinga en zodoende ging het eerst voor no. 4 verloren. Het werd gelijk 3-3, toen Jansen op 6-4 de bovenlijn passeerde. De leiding werd door partuur 3 genomen met niet onfortuinlijk keren van Joh. Jansen op 6-6. P. Schuil c.s. gooiden er een schepje op en in een moment tweemaal op 2-6 werd een bordje gehaald; het eerste door goede opslag van P. Schuil, het tweede door bovenslaan van Kuiper. 2 e week augustus 1932 Aanbesteed de verbouwing van een ge deelte van het St. Martinus Gasthuis aan de Nieuwmarkt te Bolsward. Laagste in schrijver fa. Gebr. Gerritsma van Burg- werd. 1 - Hiermede werd de stand 3-5 in het voor deel van no. 4 bereikt. Bijna had dit partuur de overwinning behaald, doch het was Tjeerdema die hen de pas af sneed en op 6-6 een hercules plaatste. In het beslissende eerst stonden Stavin ga c.s. in een moment met 6-0 voor; het werd weliswaar 6-2, doch niet passeren der kaats door S. van der Zee besliste ten gunste van Stavinga c.s. In de partij tussen de nos. 5 en 6 vlotte het niet met Van der Leest en zijn mak kers, terwijl hun tegenstanders een goed sluitend partuur vormden. Het eerste succes was voor part. no. 5, doch daarna liepen Hoekstra c.s. uit tot 1- 3. Het werd 2-3 toen Van der Leest op 6-6 opsloeg en het perk van no. 5 meenden dat de bal buiten de lijnen zou vallen, wat juist niet geschiedde. Dit was het laatste succes van no. 5. Hoekstra c.s. maakten hierna de partij uit, resp. op 4-6 door de kaats te passeren, op 0-6 door goed retourneren van de uitgesla gen bal en het passeren der kaats op 2- 6. Jan Sytsma c.s. begonnen goed tegen het partuur Van der Weerd c.s., door al dadelijk een 3-0 voorsprong te nemen. Dit was zeker partuur 8 bar genoeg. Het perk werd even sterker eij de volgende 3 eersten waren dan ook voor no. 8, zo dat de stand 3-3 werd. Met een zitbal op 6-2 hernamen Sijtsma c.s. de leiding, doch een buitenslag van dezelfde op 6-6 zorgde weer voor evenwicht. In het vol gende eerst keerde Sijtsma op 6-6 voor de kaats, maar vlak daarna ging de voorsprong weer verloren door te verre opslag van deze speler. Stand alzo 5-5. In het beslissende eerst konden Van der Weerd c.s. ’t niet verder brengen dan 2 punten. De partij eindigde met een bui tenslag van genoemde speler. Als laatsten van de eerste omloop kwa men tegen elkaar in het veld de twee oudgedienden Wassenaar en Olivier en hun jongere maat H. Bultje tegen de jonge spelers de Vries, Miedema en Seer- den. Het eerste succes was hier voor no. 9, doch de Vries c.s. lieten zich niet uit het veld slaan en namen de leiding over. Wel kwamen nadien de partijen op ge lijke voet, doch, mede door meerdere malen missen van Wassenaar werd de zege van de Vries c.s. niet ernstig be dreigd en wonnen zij ten slotte op de stand 4-5 2-6 toen de Vries een zitbal plaatste. Vrijdagmorgen zijn op de Loosdrechtse Plassen de zeilwedstrijden van de .Holland Week’ be gonnen. foto: De eerste wedstrijd in de Flying Dutchman klasse werd ’n overwin ning voor de gebroeders Kraan. Op de foto de .Mustang’ van de gebr. de hjouwer al sichte, dat is wol bysünder Kraan aan kop. Mevrouw Taverne, kruidkundige houdt weer spreekuur. Urine meebrengen. De gifgassen zullen in een komende oor log van zijn. In Duitsland botsingen tussen communis ten en nationaal socialisten. Sawn fan Rispmoanne De frelledei Sportieve soannen Fan it Fryske skaei Keatsleafde slommet Djip yn har hert De namme Wommels Is Ijocht oanset. Aid feteranen Hald’ frelledei Dy’t jierren kamen Libje stees mei Foartiids seis romme ’t Docht har noch goed Hoera foar Wommels Jonges hald moed. Forline simmer Op frelledei It needlot tsjinne It like efkes faei In tribune tomle Mei de gasten del Noch nea waerd Wommels Sa stomme kjel. Hwat fait of sakket De frelledei Dy't op gang makke Wurdt grif net wei Tüzenen komme Klubs bliuw paraet Salang it doarp Wommels Stiet op ’e kaert. De tweede omloop zette in met een eenzijdige partij tussen Bouwma c.s.Stavinga c.s. Partuur no. 1 kon bij lange na niet op tegen het beter sluitend drietal van no. 3. Wel boekten Bouwma c.s. het eerste succes, doch hiermede hadden zij blijk baar ook al hun kruit verschoten. Drie spel achtereen wisten Stavinga c.s. te behalen, resp. op 4-6, 2-6, 0-6. 2-6, 6-6 en 4-6. Ook de partij tussen de nos. 6 en 7 ver liep eenzijdig. Partuur 7 was bij lange na niet opgewassen tegen het prima spelende drietal van no. 6. Het eerste eerst kwam op 6-6 aan Hoekstra c.s., toen Venema, die deze dag zeer goed op dreef was, op 6-6 de kaats passeerde. Het volgende eerst was op 6-2 met zit bal voor hen. Het werd 3-0 toen Venema op 6-2 de kaats passeerde en 4-0 door dat Sijtsma op 6-4 poedelde. Hierna boekte no. 7 zijn eerste succes. Hoekstra miste op 6-6 n.l. het perk. Daarna nam no. 6 op 4-4 de beide kaat sen 5-1 en wist no. 7 nog de stand op 5- 2 te brengen, doch sneuvelde op 5-2 6- 6 door kwaadslaan van Sijtsma. In de derde omloop kwam part. no. 10, dat zonder strijd tot de demi-finale was doorgedrongen tus sen de lijnen tegen partuur no. 3. Het begin was goed. Op 6-6 passeerde Seerden de kaats. Weer werd het 6-6, missen van F. de Vries bracht de par tijen op gelijke voet. Stavinga c.s. zet ten de opmars voort, op 0-6 sloeg de Sünt njontsjen trije Is’t frelledei De kans ienris krije As striders taei Op goud en blommen Lokmjitte fol It sukses fan Wommels Slaen üt de bal. identiek aan de in tentoonstelling van netto op f 72.55, hat er in hüshalding ynfestearing, nij fan fjouwer bern, dan is it netto-lean f 78-45. Foar de boer komt by dy f 89.35 dan jit in fiks rychje sosiale lesten hwer- troch hy mei hündert en tsien goune wyks -T' ekt wol fan- sels, dat dit bidrach foar eltse boer in bi- langrike post is op syn bidriuwsrekken en en dat syn tinzen gauris gean oer de kwestje hoe’t hy hjirop bisparje kin. En sa moat men dan ek net miene, dat as der hwat meat romte komt yn de arbeids- De le prijs op de freulepartij werd ge wonnen door Sneek (Sj. Sikkes, Sj. Ypma Gysbert Japicx. en IJ. Blom) de 2e door Weidum (Klaas Posthumus ,S. v. Dijk en Sijtse de Groot) de 3e door Bolsward (Klaas Falkena, Harmen Timme en Johannes de Haas). Wij wijzen hier met nadruk op, omdat het ons bekend is, dat er telkenj are ver schillende mensen van goede wille en goede voornemens zijn, die een bezoek aan de tentoonstelling echter telkens maar weer gaan uitstellen om tenslotte tot de ontdekking te komen, dat men bij wijze van spreken de vogels over het net heeft laten vliegen. Het is eveneens een algemeen bekend ver schijnsel, dat men vaak van verre gaat zoeken, wat dichtbij is te vinden. In den vreemden wil men toch vooral niets mis sen. In Giethoorn moet men punteren, in Doorn het paleis van de duitse ex- keizer zien, in Den Haag het panorama Mesdag, in Amsterdam mag geen rond vaart of artis vergeten. Ja, wij vinden het eigenlijk maar onbe grijpelijk. dat er Hagenaars zijn die nim mer van Mesdags schepping hoorden en Amsterdammers, die nog nooit Artis met hun bezoek vereerden. Maar ook het omgekeerde is waar. Geen vreemdeling zal Eiolsward passeren of hij zal zo hij hiervan heeft gelezen in de pers en zo hij even tijd over heeft de tentoonstelling, die momenteel nog in het stadhuis wordt gehouden, willen be zichtigen. Het is heus geen toeval, dat de 1000ste bezoeker van de tentoonstelling een Gro- Zwakke vrouwen wend U vol vertrouwen tot het Staphorster, boertje. De veeprijzen gaan snel achteruit. Vette varkens kosten thans per pond 12 cent. Vette schapen en lammeren per stuk f7 en f 8. Graskalveren van ca. 3 maanden oud f 10. Het record werd vrijdag j.l. op de markt te Leeuwarden bereikt. Een veehandelaar had van een boer een, uit de jaren lector aard der zaak niet volwaardige koe, los gekregen voor f 5. Hij heeft op de markt de koe tenslotte van de hand gedaan voor f 3.50 zegge en schrijve een levende vol wassen koe. Op de lijst prijkten de volgende partu- de stand 6-6, doch elke keer kwam het S. Bouwma, en C. Hoekstra, Frane- ker en J. Pander, Huizum. H. Schuil, Harlingen, Joh. Zijlstra, Creil en E. Rijpma, Kimswerd. Joh. Stavinga, Poppingawier, Joh. Jansen, Harlingen en Sj. Tjeerde ma, Arum. P. Schuil, Harlingen, S. v. d. Zee, Leeuwarden en R. Kuiper, Makkum. M. van der Leest, Stiens, A. Rinia, Makkum en J. Tolsma, Arum. R. Hoekstra, Ternaard, E. Zijlstra, Amsterdam en J. Venema, Achlum. Jan Sijtsma, Ried, H. Zijlstra, Wit marsum en W. Vlietstra, Franeker. M. van der Weerd, Bolsward, P. Zwart, Warga en A. Veldkamp, Huizum. KI. Wassenaar, Baflo, S. Olivier, Harlingen en H. Bultje Harlingen. F. de Vries, Kimswerd, D. Miedema, Berlikum en H. Seerden, Franeker. Prachtig op tijd nam onder leiding van scheidsrechter D .de Vries van Kimswerd een aanvang in twee perken. De nos. 1 en 2 waren, hoewel de eind stand 5-2 6-6 werd, behoorlijk aan el kaar gewaagd. Viermaal noteerden we Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad wei binne to smel en gean sa mar troch. De auto’s makke om 80-100 kilometer ;rike for- n greate files sitte hja efter in aide frachtwein oan en formuozje skatten tiid en jild. It tempo fan de nije tiid is ynset alles moat nocl Mar it freget altyd kapitalen. De list fan driuwende wurken fan gemeenten, provinsjes, it Ryk en de yndustry is nou al meters lang, de wen- ningbou reitsje wy de earste tsientallen jierren net üt. Mar nije wenten freegje nije skoallen, nije tsjerken, nije sportfjil- den, nije hotels, winkels, gebouwen foar dit en gebouwen foar dat. Hoe wol dit allegear komme, nou’t de ponge leech is en de bilêstings as in lea den lest de produktyfste krêften om ’e hals hingje. It moat üt de lingte of üt biet. Hwant dit folie yntensivere produk- de breedte, dat bigrypt elk wol. Mar hwa hat jit finansiële reserves as de tiden ris keare- De nachtfroast, dy’t trije kwart fan de fruitkwekers in min jier bisoarget, twingt mannich kweker ta kredyt, dat er net is to krijen. It Lanbouskip freget de regearing om dizze minsken kredyt to jaen, hwant in diel fan harren komt oars under de fuotten. Mar Den Haech sit sa fêst as in muorre mei de sinteraesje en de hannelsbalans wiist de forkearde kant üt. Né men fielt jin net noflik meat, it gefoelige ynstru- mint fan de wolfeart skoddet frjemd hin en wer. En de wearstan, de reserve, sawol by de oerheit as by de minsken, kin gjin f t-x 1 ■- 1 •-* 1 1 XF -4- I A^* 1- 1 is it tempo fan forbetteringen to hurd gien? En hoe komme de dingen wer op har fuotten werom? Né, noflik fiele wy üs netl overgangsfiguur als Bottema, die zo voor treffelijk de beeltenis van z’n grootouders vereeuwigde en in sommige, ja zelfs vele gevallen dat van de jongere generaties, die op deze tentoonstelling in zo rijke en ruime mate is vertegenwoordigd, al missen we desondanks wel enkele namen. De afdeling moderne kunst is zoals In een vorig artikel beloofden we nog eens terug te zullen komen op de tentoonstelling van Friese Kunst, die momenteel in het stadhuis wordt gehouden. Daar er telkens weer andere zaken waren, die ruimte in ons blad opeisten, duurde het langer dan het ons lief’was, voor we hiertoe gelegenheid hadden. Inmiddels hebben we reeds weer een blad van onze maandkalender moeten verwijderen. Het is reeds augustus, d w.z. de helft van de tentoonstellings-periode is reeds ten einde. Nog een paar weekjes en de poorten worden voor goed gesloten. dy’t dizze arbeiders wer wurk jaen sil. De mechanisaesje is in great wurd mar ek in greate saek. Hja is troch de maet- skiplike struktuerforoaring op gong brocht en wurket troch. Rounom, yn yn dustry en lanbou wurde hyltyd wer nije masines en wurktugen yn bidriuw steld, dy’t minsklike arbeid bisparje. De fol- automatyske molke-üntfangst hwer’t krekt ien fabryk yn Fryslan mei bigoun is, is de léste wiken al wer op trije oare plak ken yn it tarieden. Elts ünderdiel wurdt 1ai. „11 i a derten technyske eksperts bisykje dérfoar in mechanyske oplossing to finen, dy’t minsken ütsparret. it fêste waer en it bytsje wyn spilet har ren yn ’e kaert. Mei it krijen fan folk kin it jit gjin sprekken lije mar dochs for- nirnt men skoan, dat der in oare wyn bigjint to waeijen. Oan in suveifabryk yn Gouda hie men foar it earst wer ris kar op in adfortinsje. Dat hie men de léste fiif jier net mei- makke. It stopsetten fan greate wurken en wegenoanliz lit him al merkbite, al is der jit wol krapte. Mar it saksearret al hwat, it alderhjitste is der óf. It is nou mar de fraech of de kommende jierren de neigien op it kwantum hanarbeid en hün- gong der wer ynbringe sille of dat dizze tobeksetter fierder gean sil. Fan hegerhan is- men frijhwat swier op ’e han en ik leau wol, dat de tobekslach hurder oan- komme sil en langer duorje, as men earst miende. De nije leanen binne nou ek fêststeld en wize jit altyd ien kant üt, omheech. De fêste arbeider by de greidboer, dy’t net yn akkoard wurket yn de üngetiid en om de fjouwer wiken in frij wykein hat, is nou komd op f 89-35 wyks. Dat wol sizze, soks moat de boer mtelje, mar de arbeider moat dan earst syn pensioenpre- my, syn A.O.W. syn die! fan de sosiale lésten en syn leanbilêsting wer stean litte. As troud man sünder bern komt hy dan ook op overtuigende wijze blijkt bij vele lezers wellicht bekend xrij x-- j- Vlaanderen gehouden moderne Friese Kunst Een ondeugende opmerking: Hierdoor komt het zeker ook. dat er in de catalo gus sprake is van het „Fries blad De Karnton”. Heeft U er ooit van Het zal wel „de Tsjerne” zijn, waarom zegt men dat dan niet? Dit echter tussen haakjes. Overigens heb ben we grote bewondering voor de over zichtelijke catalogus en zijn wij dankbaar xoor de korte levensbeschrijving van de verschillende exposerende schilders. Het boekske is zijn geld meer dan waard. Tenslotte willen we wijzen op de beelden de kunst in de vorm van enkele plas tieken en beeldhouwwerk vooral van de oud-Workumer Tjipke Visser en zijn dochter Marijcke (de ontwerpster en ver- vaardigster van de Ambtsketen). Neemt en gunt men zich de tijd daartoe dan valt er ook ditmaal te Bolsward veel te genieten. Niet steeds is men in de ge- dan de bekende W. H. Suringar, de op richter van de maatschappij tot redelijke verbetering van gevangenen (Ned. Met- tray) wiens eigen portret hij ook heeft vereeuwigd. Het portret van Anna de Jong is zeer merkwaardig geschil derd na haar dood, zoals niet alleen de schilder zelf meedeelt (.ad mortam pinx’) maar uit een tweetal tekeningen, die van het lijk van deze Anna zijn gemaakt. Het zijn kennelijk voorstudies. De gesloten ogen, zoals die uit de aard der zaak bij het lijk voorkomen, zijn op het olieverfschilderij weer in geopende toestand weergegeven. M. a.w. de schilder heeft zijn voorstudies als het ware nieuw leven ingeblazen. Niet vergeten moet U op dezelfde kamer het bekende schilderij van Christoffel Bisschop „Leeksterbloem” te zien: een man in Hindelooper costuum, uitrustende van zijn schaatstocht naar de Leek, waar hij een „like blom” heeft gehaald. Een verrassing van de eerste orde is ten slotte op dezelfde kamer het zelfportret van de toenmaals 16-jarige Laurens Alma Tadema, de in Dronnjp geboren schilder, die zich later blijvend in Lon den vestigde en het portret van zijn moe der. Men vergelijke ook de „Strykster” van zijn leermeester C. Wester, op zijn beurt weer een leerling van de zo pas genoemde legenheid een uniek overzicht te kunnen van der Kooi. Maar niet alleen het werk van deze min of meer klassieke Friese schilders boeit. Eveneens is dit het geval met dat van een sjetempo kin allinnich mar risseltaten jaen, as alle produksjemiddels op dat nije niveau meidwaen kinne. Ik bidoel dit: in masine, dy’t mear docht, freget ek hur- dere oanfoer fan grounstof en mear ófset. Alles moat bymelkoar oanslute oars wurdt in bilangryk diel fan de winst wer for- spile. En dat ferget altyd mar wer nije j en mear jild. Minister Zylstra hat lêstendeis ris üt de doekjes dien hwat wy allinnich al brüke moatte om de energy-forsjenning byhalde to kin nen. En nim nou it forfier ris. Inkelde wegen kinne it ridlik forwurkje, mar op folie m.ear plakken moat heechnedich for- z oaring komme, oars gean der alle dagen sprekken lije. Ha wy it seil to héech hnsd miljoenen oan tiid en energy forlern. - r De fjouwerbaensdyk is foar it greate for kear in eask, de tunnels kinne net langer wachtsje, hünderten krüspunten twinge om in oplossing, hünderten kilometers de 2000ste een Hagenaar. Misschien trok U een verbaasd gezicht, toen U het las, maar heus het ligt in de lijn; er komen meer Hagenaars naar de tentoonstelling dan ML.’ Amsterdammers dan Bur; licht meer „Hollanders” d En vraagt een vreemde ons, hoe Bolsward en omkeving zelf op deze tentoonstelling reageert dan stijgt het schaamrood ons naar de kaken en we durven het bijna niet te vertellen, dat men de bezoekers uit eigen kring wel op de vingers van een paar handen kan tellen. Daar we bijna veronderstellen, dat U zo U ook Uw bezoek nog uitstelde - ons tweede artikel eerst af wilde wachten haasten we ons temeer hier op de eretri bune van ons blad nog enkele opmer kingen te maken. Deze tentoonstelling is er een met verras singen, schreven we reeds eerder. Wij staan in deze mening niet alleen. Sedert wij onze stelling poneerden lazen wij in menig kritische beschouwing een soort gelijk geluid. Een paar van deze verras singen willen we noemen. Allereerst is daar de prachtige instruc tieve opstelling van enkele waardevolle schilderijen met betrekking tot de ont wikkeling van de Friese portretkunst in de 16e en 17e eeuw zoals deze wordt gevonden in de Vierschaar. Hier dient men evenwel eerst de voortreffelijke in leiding van dr. A. Wassenbergh te lezen en bestuderen, zoals deze voorkomt in de catalogus, wil men een goed inzicht ver krijgen in de verhouding tussen het ge ïmporteerde en het z.g. agrarische por tret. Speciale aandacht vragen we hier voor de portretgroep aan de kant van de raads zaal. Ook moeten de Bolswarders natuur lijk even speciaal stilstaan bij de geheel eigensoortige werkstukken van Marga- retha de Heer, de kunstzinnige nicht van Een van de meest merkwaardige doeken is hier ook de zo uitnemend geschilderde dode haan van Dirck de Horn (midden 17e eeuw). Het merkwaardige is, dat deze Dirck de Horn (hij had 5 broers, die allen schilderden en zelf 10 kinderen, waarvan slechts 1 dochter) vele maat- schapjjelijke functies in zich verenigde. Zo was hij wijntapper, burgervaandrig, gevolmachtigde ten landdage wegens Hennaarderadeel, gerommiteerde van het mindergetal, enz. Zijn doek is zeer merk waardig van expressie, schoon van stof uitdrukking en een waardige tegenhanger van de eveneens „dode haan” van Oor Reisma. In de burgemeesterskamer wacht ons een nieuwe verrassing nl. in het werk van de in 1768 te Augustinusga geboren Willem Bartel v. d. Kooi. Hij huwde (pas op 37-jarige leeftijd) met Jetske Haijes, overleed in 1836 en werd te Bergum be graven. Van de Kooi, leerling van H. W. Beekkerk en Joh. Vertier, was een bekwaam en technisch vaardig schilder, die herhaaldelijk de galerij van Dussel dorf bezocht en gedurende een 13-tal was in de tekenkunst aan de Hogeschool te Franeker. Van der Kooi is een van de weinige schilders, die in zekere zin „school” hebben gemaakt. Zonder meer belangwekkend is het schil derij van Anna de Jong, de tweede vrouw komd en liket it mei de fruchten goed. It mei my net heuge, dat ik ea op falJL gyng om diz tiid en de rispinge fan de noten al safier hinne wie. Goed mids july de rogge yn stuken en in wike letter trocharbeidzje forsjenning, dat it dan de boer wéze soe de ure to riden, helje op bilangt biningswegen net mear as 50. Yi formuozje skatten tiid ipo fan de nije tiid is ynUl :n hurder, better, makliker. sget altyd mar wer greate nije De list fan driuwende wurken NET NOFLIK MEAR De optimisten hawwe dizkear gelyk krige it kalde en droege waer by it maityd, de droege foarsimmer, alteast yn dizze hoe- ke, is folge fan in rite groeisum waer, hwertroch de lannen in hiel oare gedaente krige ha. It is nou wer allegearre gers, wy kinne de heale pleats wol meane, sei in boer, de silo's komme wol wer fol. Ek yn de bouhoeke is it measte tige bij- net earlik takomme kin. It sprckt wol fan- akansje

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1