SCHIPHOL'S (Miste roar DE AMERIKAANSE GRONDWET IS EEN LEVENDE KRACHT van VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Waardige Katholiekendag bij het feest het Roomsk Frysk Bonn ■■I» SINDS JULI - Regen kon optimisme niet doven Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed 2 to sizzen F i K STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 53e JAARGANG DINSDAG 20 AUGUSTUS 1957 No. 64 een het scheppen Dijk, wederom de 0-0-0 Hoekstra; Verlaging1 van de levensstandaard zal noodzakelijk zijn. Onze jonge mensen zijn echter verwend en erfelijk belast met de begeerte naar van alles en nog wat. Maar de ouders zitten veelal met schuld op huizen, inboedels en vee. Wethouder S. E. Lunter te Bolsward benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Laagste inschrijver bouw R.K. Land bouwschool te Bolsward v. d. Witte, Dronrrjp A f 16.933. Begroting architect Arjen Witteveen f 17.700. Raadpleeg voor uw financiële belangen de N.V. Bolswardse Boaz-Bank, Schild- wijk. Een drietal ondernemende plaatsgeno ten reden in een dag vanuit Bolsward langs do Friese 11 steden. Ze vertrokken ’s morgens om 4.30 en arriveerden ’s avonds ruim 9 uur. Voorwaar een reuze prestatie. Het waren, J. Hogendorp, Joh. Westra en P. Vellinga. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) fiiè: :rste Gerechtshof Joor het volk be- een belastingen, i van regelin- veer I het weer droog ;eheel namens lij als jongere Sunich wêze, sei ’t Aid wüf, do brette se it spek yn ’e büter. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie en als de onver- van de menselijke 4e week augustus 1932 Kermis te Bolsward. Optreden van bekende humorist Koos uit Groningen, Herman Bakkers danspaleis Welte’s Bioscoop met „Ik heb een mens gedood”. Tien miljoenste be zoeker op Schiphol Het was 1.1. vrij dagmorgen dat de tien miljoenste be zoeker zich aan de loketten meld de van de lucht haven Schiphol. De gelukkige was de heer Mr. R. C. met van i van enkele van de nemen, len, die Jubileumwedstrljden te Kimswerd. Harlingen wint duel met Oosterlittens. Kimswerd vierde haar 60-jarig jubileum met twee grote partijen, waarvoor extra prijzen waren uitgeloofd; vooral de prij zen voor de uitnodigingspartij voor se niores, n.l. de eerste prijs 3 prima fiet sen, de 2e en 3e prijs cassettes, waren zeer waardevol, gezamenlijke voor f 1200.—. Harlingen zegeviert in jongenspartg. Er stonden zaterdag 20 parturen op de lijst, waaronder bijna alle favorieten: Harlingen en St. Jacob met 3, Bolsward, Franeker en Sexbierum met 2 en verder Oosterlittens, Beetgum, Kimswerd, Pingjum, Holwerd, Witmarsum, Peins en Wijnaldum met één partuur. Door de overvloedige regenval was het terrein wat zacht, maar het weer hield zich de gehele middag goed. De eerste omloop verliep zonder veel spanning. In de tweede omloop had Franeker, hoofdzakelijk door eigen fouten, veel moeite met Wijnaldum, waar de uitste kende Brommer weinig steun heeft van zijn makkers. Bolsward 1 en St. Jacob I kaatsten een „drege” partij met wisse- Hwat haf Qabe Sk to helpen. En dan rinne der jit jonge boeren roun, dy’t al tsien jier yn de polders wurke hawwe en jit net oan bar komd binne. Hofor kans men dan jaen mei oan nije, jonge boeren, soe ik net maklik sizze kinne, mar ik haw it op in piipfol. En dan bliuwt jit de emigraesje! In hiele digjend wurk stap, mei greate risico’s op folie gebiet. En de kans om goed boer to wurden yn Kanada mei ek sa wol wêze. De meas- ten komme derjinsen yn in fabryk to- rjuchte, yn Nij-Sélan en Australië prak- tysk allegearre. It is mar in inkeling, dy’t syn ideael om in goede pleats to bibuorkjen, net kwytrekket. De stichters van de Republiek achtten een geschreven document noodzakelijk, aangezien de Amerikanen gewend waren aan het leven onder regeringen, die steunden op koloniale privilegiën en staatsgrondwetten, waardoor zij ’n sterk f 1 m laatste groep voor de eerste maal mee deed weerhield haar toch niet om een keurige, frisse en krachtige indruk na te laten Het optreden doet het beste ver wachten van het toekomstige Friese plat teland. Nadat om acht uur het dansfeest was af- >etere Friezen te maken. Ook wij hebben gesloten werd voor overvolle tribunes ’n stuk van de Franse schrijver Henri Ghéon opgevoerd, vertaald uit het Frans door de Leeuwarder auteur S. de Haan, onder de titel „Hy seach troch it himpen finster”. De regie was in jian- den van M. Eiling van Bolsward, kap- werk R. Talman Leeuwarden, terwijl Taco van der Meer uit Bolsward de de cors verzorgde. Over het algemeen kon het spel de toe schouwers niet in dit mate boeien als verleden jaar gebeurd was. Hetgeen trou wens de aard van de spelen van Ghéon zijn geheel anders niet te ver wonderen was. Het d°rde en laatste be drijf deed het stukken beter dan het eerste en tweede bedrijf en zal ongetwij feld er voor gezorgd hebben dat. ook de avond in de smaak viel. geloof hadden in het beginsel van een geschreven grondwet en in „een rege ring bij de wet en niet van mensen”. Enkele staten verhieven bezwaren tegen de ratificatie van de Grondwet omdat men van mening was ke rechten onvoldoende waren gewaar borgd, Nadat van hogerhand de belofte gegeven was dat er later een hoofdstuk over de burgerrechten Bill of Rights in zou worden opgenomen, werd in juni 1788 het voor de ratificatie vereiste aantal staten die het document aanvaard den bereikt. In het voorjaar van 1789 begon de nieuwe regering haar werk zaamheden en nog geen drie jaar later traden de eerst tien amendementen, al gemeen bekend onder de naam Bill of Rights, in werking. Een van de voornaamste redenen waar om de Grondwet met zoveel succes de - -f. ez°eker Bolswards Nieuwsblad Hetgeen de laatste jaren de jubilerende vereniging niet was overkomen was deze keer op Hemelvaartsdag haar lot: een grijze, loodzware hemel, waaruit nu en dan het water in stromen neergutste op het droge zand van Gaasterland, dat hier en daar tot een modderpoel werd omge vormd. Niettegenstaande deze uitgesproken on gunstige omstandigheid stroomde het dorpskerkje van Bakhuizen tegen elven meer dan vol voor de plechtige H. Mis opgedragen door de geestelijke adviseur van Het Boun, deken M. J. Ydema van Hengelo (O). Het koor van de Domini- cuskerk te Leeuwarden zorgde voor de zang terwijl Dr. S. Galama O.F.M. rec tor van het Gymnasium te Venray de friese predikatie hield. In sobere woorden sloot de predikant gehouden had tot zich aan bij de sfeer van het feest en hield de gelovigen voor vrij te zijn, als vrije friezen, maar dan vooral en op de eerste plaats vrij, niet alleen van allerlei lasten en plichten, maar vrij vóór de zaken van God. Nadat het publiek in zeer grote getale, voorafgegaan door het muziekkorps van Blauwhuis, dat de gehele dag een waar devolle bijdrage leverde tot het slagen van het feest, het terrein was opgegaan en de ruime tribunes gevuld had, kon Pater Hettema zijn openingswoord uit spreken, waarbij hij zeer vele wereldlijke en geestelijke autoriteiten kon begroeten. Ook de andere organisaties uit de Friese beweging waren vertegenwoordigd en werden, tegelijk met radio en pers harte lijk welkom geheten. Nadat Pluvius een proefje van zijn kun- i was nu ernst, spoelde twee van de drie tribunes onge- leeg, waarna Pater Hettema, nadat j was geworden „op timist tot in de kist” gewaagde een jeug dig stadgenote van zijn Eerwaarde te uiten het. woord gaf aan de voorzit ter van de jubileumcommissie. De actie welke onder de katholieken was nu toe opgebracht f 3250. voor het reservefonds. Onder dankzegging voor alle medewerkers werd dit bedrag aan de vereniging aangebo den. Pater Hettema dankte in roerende woor den voor deze geste, en zag in het be haalde resultaat vooral een morele winst welke niet is af te meten in getallen en statistieken. De geestelijke adviseur, deken M- I. Ydema, wees in zijn kort woordje op de grote gevaren welke Friesland bedreigen en deed een beroep op de jongeren om mede te staan voor het belang van kerk en vaderland. „Ik leau yn Fryslan” was zijn afscheid als adviseur van de ver eniging. Mgr. Nierman die hierna het woord voerde, sprak grote waardering uit voor hetgeen door de jubilerende vereniging hiel hwat jonge minsken in treflike kans om in tige fortsjintlik libben to folgjen. Yn greate streken kin men dos, yn de kultuer forbettering, de foarljochting, de organisaesjes, de hanne] en it ünderwiis syn takomst fine. In goede takomst sun der mis, mei bilangryk wurk, mei bifre- "J en mei in goed bistean. Foar plattelansjongeren in beste kans. En ticht by en om de buorkerij, midden tusken de lju fan eigen ófkomst en aerd, yn de agraryske sfear en yn de soune bütenlucht. Om safier to kommen hat men earst in foaroplieding noadich. Dizze kin wêze: H.B.S. B mei in goed oergangseksamen nei de fjirde klasse. Of Gymnasium B mei oergong nei de fiifde klasse. Ek Mulo B is foldwaende, as men it hiele eksamen dien hat, dos mei alle trije talen en de wis- en natuerkundige fakken. Mulo A is dos net foldwaende. It komt nammers krekt op de B fakken oan by de fierdere studzje, Hat men tichteby gjin gelegenheit om it B diploma to hel- jen, dan kin men bisykje mei privaetles dit diel seis to studearen en bistiet gele genheit talittingseksamen to dwaen. De stof fan de earste trije jier fan in H.B.S. B wurdt dan ferge. De Hegere Lanbouskoalle seis duorret twa en in heal jier. Hja bigjint yn ok tober en haldt mei Peaske op, dos fan oktober 1957 oant Peaske I960. De tsjinst wurdt yn normale gefallen ütstel fan jown, dat komt der dos net tusken. Boeresoannen hawwe üt de aerd al prak- tysk wurke as hja safier binne, mar oaren moatte earst in fiks skoft op in buorkerij arbeide hawwe, foar’t hja talitten wurde. Dat giet yn oerliz mei de direkteur. Yn de fakansjes, tusken mids-july en ok tober, is de lanboupraktyk forplichte, ütsein in pear wike fakansje. Oan lesjild, boeken en forgoedinge^. f'-’r ekskursjes en praktykwurk, loat men op 250 goune rekkenje foar elk skoaljier, de reizen en eventuele kostjilden, klean en büsjild komme der dan by. Moat men in kosthüs yn Ljouwert nimme, dan giet der al gau in tüzen goune jiers mei hin- ne. In great part komt lykwols alle dagen mei fyts en bus en dan kin men it seis wol bisjen. As slot jow ik it adres fan de skoalle efkes troch: Bysündere Hege re Lanbouskoalle, Perkstrj. 40, Ljouwert. mear fan witte wol, freget dêr re mar ris om in programma. It is tige de muoite wurdich. Tj. de J. DE HEGERE LANBOUSKOALLE YN LJOUWERT. Foar dy boeresoannen en plattelansjon- geren, dy’t mei hertsear ófstappe moatte fan har ideaal, seis boer wurde to kin nen, is de biropskar in slimme kwesje- Har ynsjoch seit har, dat it moat, mar it gefoel en it hert kinne de draei hast net krije. Wis, der is altyd jit in kanske yn de nije polders fan it r" mar dy’t in bytsje mear wit fan de rige fan sollisitanten en har swierweagjende omstannichheden, sil de jonge boer net graech bliid meitsje mei dizze, och sa fytse kans. Dêr komt by, dat it yn de Noard-East- polder sahwat ütiten is en nimmen sizze kin, hoe’t de finnsiële posysje fan Ne- derlan der utsjen sil. De earste üntslag- gen binne al iown oan in ploech polder- wurkers en allinnich de takomst kin üs leare yn hokfoar tempo dit kostbere wurk fuortset wurde kin, De yndustriali- saesie makket op hiel hwat plakken slachtoffers under de langebrükers, wen- tebou, skoallen en sportrjilden lyksa en sunt inkelde jierren wurdt by it forpar- ten fan de biskikber kommende bidriu- wen mei dizze gedupearden goed rekken halden. Dan binne der jit de sanearingsplannen, hwerby ek in birop op de nije polders dien wurdt om de lju, dy’t har lan dêrre logyski Schlingeman echtegenote Arnhem. Foto: Nadat Zij vele geschenken in ontvangst had den genomen na men zij plaats in het feestelijk ver sierde Schiphol- treintje voor een rondrit over de luchthaven. nen had gegeven kon na het zingen het volkslied en ’t voorlezen van gelukstelegrammen het défilé gymnastiekklubs een aanvang i waarna enkele uitvoeringen volgdi zeer in de smaak vielen. Intussen kon Mgr. Nierman, Bisschep van Groningen verwelkomd worden, die vergezeld van Mgr. van aanwezig wilde zijn. Stromende regen, het Rinnie Kuiper koning op de J ubileum-partij. Het sterkste portuur won. De „Gruno” Jubileum-partij voor 30 uit genodigde kaatsers te Kimswerd zondag Foar in boeresoan mei in greate leafde foar it agrarysk bidriuw, leit it dos net sa maklik. Hat er in ridlik goed forstan en in stevige wil, dan jowt it eigen lan dochs ek wol goede kansen. Kansen op in birop, dat sa ticht mooglik stiet by de buorkerij, hwerby de agraryske sfear foar in great part biwarre is en it deistige libben him tomidden fan it boerefolk ófspilet. Dêr is earst in forantwurdelik plak yn de kultuerforbettering en ruilforkaveling, hwer’t men yn üs lan mei dwaende is en hwermei men yn tsientallen jierren noch net klear komme sil. De Heide Mij, de Grontmy, de Kultuer- nijwoune lan, technyske tsjinst, moatte jierliks tsiental- r._ i. |en jonge krêften bruke, dy’t as oplie- ding de Middelbere Lanbouskoalle, dy’t mei 1 septimber Hegere Lanbouskoalle hjitte sil, folge ha. In ynteressant, óf- wikseljend birop, dat him foar in great part bütendoar ófspilet en hwerby de groun- en streekforbettering it boerehert syn gerak jowt. Yn it twadde plak wurde by de foar- Ijochting, mei syn ünderskate tsjinsten, de lanbouorganisaesjes, de hannel yn agraryske produkten, graech jonge mins ken nomd mei dizze oplieding. Yn it trêdde plak is der tige forlet fan nije krêften by de Lanbouskoallen. Yn de kommende jierren sille likernóch 500 nije learkrêften woun wurde moatte. De tiid, dat men dy üt it Leger- of Ulo- ünderwiis bit rekke koe, is foarby. De nije wei is, de ófstudearden fan de He gere Lanbouskoalle, troch in spesiale Dy’t der hwerby ek in birop op de nije polders leargong vn de paedagogyske en psycho- dien wurdt om de lju, dy’t har lan dêrre logyske fakken, dêrfoar klear to meit- biskikber stelle, hjir oan nije bidriuwen sjen. It birop fan lanboulearaer jowt oan lende kansen. Bolsward neemt de leiding met 3-1; door tweemaal op 6-6 het eerst te verliezen wordt de stand gelijk. Vandaag en vooral in deze partij wordt Herman Jorna erg gemist, maar De Jong en Visser slaan zich er goed door heen. Bolsward neemt weer de leiding, met een zitbal van Visser op 3-3 6-6; het wordt 5-3 als Visser weer een zitbai plaatst, nu op 6-2. Krol neemt nu bij St. Jacob de eerste opslag over en met suc ces; onze jongens weten niet goed raad met zijn ballen en het wordt 5 eersten gelijk, door passeren van de kaats door Dijkstra op 5-3 2-6 en zitbal van Krol op 5-5 4-6. Met Sont Jacob in de opmars ziet het er nu donker voor onze jongens uit; ze weten zich echter nog tijdig te herstellen; op 5-5 6-2 retourneert De Jong fraai tot in het perk. Door een staand nummer in de 3e omloop zijn ze nu verzekerd van de derde prijs. Op de derde lijst komen: Beetgum-Fra- neker; Oosterlittens-Harlingen en Bols ward. Beetgum, dat in Menaldum zulk prach tig spel liet zien, is nu niet opgewassen tegen het prima spelend Franeker; ze kregen slechts een eerst. Vervolgens wordt de partij van de dag gespeeld door de beide finalisten van de Freule-partij, Oosterlittens en Harlin gen. Het eerste spel was voor Harlingen op 6-0 en 6-4; op 0-2 6-6 passert van Dijk de kaats niet, ook niet op 1-3 6-0; op 2-2 4-6 mist Santema het perk, maar v. d. Molen maakt weer gelijk door op 2-3 4-4 de beide kaatsen te nemen. Ze nemen de leiding over als Tinus op 3-3 6-0 de kleine kaats passeert. Op 4-3 4-0 met flinke kaats bederft v. d. Molen de prachtige kans op de 5 eersten met twee buitenslagen; dit eerst gaat dan ook verloren door niet passeren van de kaats door Santema. Harlingen bereikt nu het eerst de 5 eersten, als Tinus op 4-4 6-6 het perk mist. Hij maakt zijn fout ech ter weer goed door op 4-5 6-6 voor de kaats te keren. Het laatste en beslis sende eerst is echter voor de Harlin- gers; op 5-5 6-2 slaat v. d. Molen goed uit, maar van Dijk keert voor de grote kaats. Harlingen had dus zijn revanche van Wommels. Punten 64 om 60. In de halve eindstrijd tussen Franeker en Bolsward was weinig spanning; de Franekers waren weer best op dreef; onze jongens daarentegen speelden zon der overtuiging; vooral Tonny de Vries kon er weer niet inkimen; na een 0-3 achterstand wisten ze de eer te redden, maar dit was ook hun enigst succes. Op de stand 5-1 6-4 plaatste Herrema een zitbal; punten 50-22. In de finale tegen Harlingen kon Fra neker het goede spel, dat ze demon streerde tegen Beetgum en Bolsward, niet meer opbrengen. Harlingen was hier duidelijk de meerdere; hoe de Fra nekers zich ook inspanden de bakens te verzetten, het mocht niet baten; meer dan een spel werd hun niet gegund. Punten 54-36. De uitslag was: 1. Harlingen: J. Ligthart, B. v. Dijk, R. Hoekstra; 2. Franeker: W. Herrema, R. Keizer H. de Vries; 3. Bolsward: R. Visser, T. de Vries, D. de Jong. De prijzen bestonden uit fraaie sport- bekers. In de strijd om het kampioenschap had. Oosterlittens tot vandaag de leiding met 27 punten tegen Harlingen 26. Aan de partij tussen die twee van vandaag zat dus meer vast dan de te winnen sportbekers; door haar grote tegenstan der voor de prijzen uit te schakelen en zelf de eerste prijs te winnen, werd het Harlinger punten-aantal met 3 vermeer derd, zodat ze nu de leiding hebben met 29—27. voegdheid tot 't heffen van I i van legers, het sluiten en niet concentratie van macht op verdragen en het opstellen van i gen voor de handel met het buitenland en tussen de staten onderling. Om machtsmisbruik door een afzonder lijke groep te voorkomen is de regering onderverdeeld in drie machten: de wet gevende, de uitvoerende en de rechter lijke macht. Bovendien zijn deze drie machten vertegenwoordigd door resp. het Congres, de’President en het Opper ste Gerechtshof bekleed met gezag hebbende bevoegdheden en functies, ter wijl door een stelsel van remmende rege lingen aan elk dezer regerings-onderde- len een zekere macht tot beteugeling van de beide andere is verleend. Een uit twee Kamers bestaand Congres verschaft de mogelijkheid voor een bil lijke vertegenwoordiging van het volk bij de opstelling van wetten. Elke staat wordt vertegenwoordigd door twee Se natoren, maar het aantal afgevaardigden dat elke staat naar het Huis zendt is af hankelijk van het aantal inwoners van die staat. De Verenigde Staten is een van de wei nige landen, waar de rechterlijke macht op gelijk niveau staat met de wetgevende en de uitvoerende machten. De Grond wet is de hoogste geschreven wet van de Verenigde Staten en kan niet, zelfs niet door de President of het Congres, krachteloos gemaakt worden. De taak van het Opperste Gerechtshof is de Grondwet te beschermen en te interpre teren. De macht van het Oppei wordt evenwel toch doe heerst, want indien een voldoend aantal mensen onvoldaan zijn over de interpre tatie van het Opperste Gerechtshof, kun nen zij de Grondwet wijzigen. De Ame rikaanse Grondwet is namelijk een bui tengewoon plooibaar document, dat ont snapt is aan de starheid die gewoonlijk een geschreven grondwet aankleeft. Een der oorzaken van die plooibaarheid is gelegen in de mogelijkheid haar te amenderen, terwijl een andere mogelijk heid samenhangt met het feit dat de Opperrechters van de opeenvolgende ge neraties er altijd naar hebben gestreefd de wet uit te leggen in het licht van de omstandigheden, die in de tijd, waarin zij leven, heersen. Op die wijze is het mogelijk geweest aan de geest die de Grondwet ademt vast te houden bij de oplossing van eigentijdse problemen on der zich wijzigende omstandigheden. Op 17 september 1787 werd het vol tooide document getekend. De in die tijd opgestelde grondwet de oudste ge schreven grondwet ter wereld heeft sindsdien een rol gespeeld bij de op stelling van een aantal regeringsvormen in Azië, Europa, Australië en Zuid-Ame- rika. Honderd zeventig jaar zijn verstreken sedert de opstelling van de Grondwet van de Verenigde Staten door de „Founding Fathers”. In de loop der jaren is de jonge natie tot rijpheid gekomen. De afge vaardigden van de allereerste staten van de Unie, die in mei 1787 te Philadelphia bijeen kwamen, vertegenwoordigden een land dat niet veel meer was dan een aantal verspreide steden en enkele landbouw streken langs de oostelijke kust. Dat land is zowel in oppervlak als in aantal gegroeid er wonen thans ruim 170 miljoen mensen in een sterk geïndustraliseerd land, dat zich van oceaan tot oceaan uitstrekt. En toch is de Amerikaanse Grondwet de belichaming ge bleven van het denkbeeld dat de Amerikaan zich vormt over de regering van zijn land. Hoe komt het dat deze idee niets aan kracht heeft ingeboet? Het beginsel dat aan de Amerikaanse Grondwet ten grondslag ligt is dat ver deling alle fazen van het Amerikaanse leven moet worden toegepast, want de stich ters van de staat waren van mening dat een absolute macht, in welke vorm ook, onontkoombaar tot verderf leidt. In de Grondwet wordt de regeringsmacht ver deeld tussen de staten en de federale regering en wel op zodanige wijze dat de orde gehandhaaft en de persoonlijke vrij heid verzekerd wordt. Erkend wordt dat alle macht berust bij het volk, dat door middel van de Grondwet bepaalde mach ten aan de federale regering overdraagt, bepaalde andere machten aan de staats regeringen en de rest voor zichzelf be houdt. De rechten die het volk voor zichzelf reserveert zijn de natuurlijke rechten van den mens, vrijheden die door de Onaf hankelijkheidsverklaring en de Bill of Rights worden erkend vreemdbare attributen natuur. De opstellers van de Grondwet hebben gezorgd voor ’n sterke federale regering, bekleed met een gezag waarin de Arti kelen van de Confederatie niet voorza gen. Afgunst en naijver tussen de afzon derlijke staten, gepaard aan de zwakheid van de centrale regering meer een zwak bondgenootschap van onafhankelij ke staten dan een regering hadden het jonge land op gevaarlijke wijze dicht bij de ondergang gebracht. Door de grond wet kreeg de federale regering de be was verzet in de afgelopen veertig jaar. en sloof aan bij deken Ydema in diens oproep tot de jongeren Alle aanwezigen gaf hij zijn zegen mede naar huis. wezenlijk De herdenkingsrede werd gehouden door Prof. Frans Haarsma. Hij sprak allereerst zijn protest uit tegen het gezegde „het leven begint bij veer tig” en ging daarbij zich uitend als een van de jongeren en ook geheel namens de jongeren, eens na wat hij als jongere zoal van het Roomsk Frysk Boun had medegekregen. In grote dankbaarheid en met een vurige geestdrift spoorde hij de jongeren aan om zich aan te sluiten bij de beweging voor Friesland, want daarin liggen de grote mogelijkheden om het gevaar van deze tijd te keren en een goe de keuze voor de toekomst te doen. Voor de katholieken is er ’n eigen bewe- gingsorganisatie om van de katholieken b< plichten tegenover ons vaderland, Fries land, en de plichten tegenover het sacra le kunnen ons nooit en te nimmer 'ont slaan van de plichten ten opzichte van het profane. Ook wees de spreker nog op de plichten die de katholiek heeft tegenover de anders denkenden. Ons werk voor Friesland moet een getuigen zijn ook van eigen Christendom, dit is eerlijk en hierop heeft de niet-katholiek recht. Laten wij het waar maken, jongeren, dat het leven nu begint” aldus besloot Prof. Haarsma zijn rede, uitgesproken als jon gere, uit naam van de jongeren. Hierna traden nog op de meisjesgroep uit Irnsum die ook verleden jaar reeds iets van haar kunnen had laten zien, en de Bond van Jonge Boerinnen. Dat deze toets der tijden heeft kunnen weerstaan is haar betrekkelijke eenvoud. In dit korte, beknopte document wordt geen twijfel gelaten aan de grondbegin selen, die de samenstellers van 1 dat de persoonlij- belang beschouwden voor ’n goede func- i -van je reperjng Terwijl de er ;enomen bepalingen duidelijk zijn doende in bijzonderheden af dalen van de regering te opvatting en algemeen genoeg om die beantwoordt tionering in opge en voldi om de stabiliteit van de regering te ver zekeren, zijn ze toch ook zo breed van regeling te verzekeren aan de wil van het volk. De Amerikaanse Grondwet is een le vende kracht, die door de jaren heen met het volk meegroeit. Zij leeft omdat zij het fundamentele geloof van de Ame rikanen wat betreft de aard van de rege ring en het karakter van de vrije mens tot uitdrukking brengt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1