RUSSEN SPECULEREN OP EEN GUNSTIGE VERKIEZINGSUITSLAG IN W.-DUITSLAND SLECHTS GERINGE BELASTING VERHOGING roar e üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht Economische toestand in Polen uiterst slecht Ook in Indonesië is het een janboel Een tipje van begrotingssluier opgelicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Voor 45 miljoen garant Gouden filmpjes 53e JAARGANG VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 No. 65 den lijve voelen, is voor KAMEROVERZICHT In de ontwapeningsbesprekingen te Lon- den gedaan, tegenprestatie hoeft te le- ten 'gronde zal dat stelsel gebruik Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) tegenover een veren. Maandag zijn de zeilwedstrijden in het kader van da Sneekweek vervolgd onder ideale weersomstandigheden voor zeilwedstrijden. Foto: De 16M2 puntklasse in actie tijdens de wedstrijden op het Snekermeer. uitzien direct land bestemd, door E{ kanaal werden geween in Syrië gebeurt, is De man is de holle en it wiif it klotske dat der o" sit. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Een partij hooi te Oudega (W.) groot 18 voer en eigen aan de heer Tj. v. Gosliga te Bolsward, is in vlammen opgegaan. De schade bedraagt f 200.a f 300. Voor 15 jaar vertrok uit Bolsward zeker iemand naar Amerika, achterla tende een familielid, dat in kommervolle omstandigheden verkeerde. De man ver wierf in Amerika een kolossaal fortuin. Thans teruggekeerd doet hij alle moeite zijn familie terug te vinden. Het enigste wat hij vernam is, dat een nichtje van hem nog in Bolsward woont als dienst meisje. Hij hoopt haar spoedig te vin den, teneinde haar als zijnde de enige bloedverwant, tot erfgenaam te maken van een vermogen, groot 500.000 dollar. Zij is vermoedelijk 21 jaar, heeft een donker uiterlijk, een prettig opgewekt voorkomen en is van middelbare grootte. Politie. Het algemeen sluitingsuur voor koffiehuizen, herbergen, kermistenten, kramen enz. gedurende de kermis is ge steld op 2 uur voormiddags. haven. Met dit monetaire vraagstuk hangt het probleem van de bestedings beperking nauw samen. Behalve naar de begroting zullen de ministers moeten kijken naar de ontwikkeling van de handels- en betalingsbalans. Deze zijn n.l. voor de economie van ons land van veel groter belang dan d,e rijksbegro- ting. De regering zal langzamerhand een inzicht moeten hebben in het effect van de bestedingsbeperking. Dat pro bleem is bijzonder ingewikkeld. Maar een financieel debat is niet te voeren alsvorens men daarin inzicht heeft. Zo zullen de ministers voor de vraag ko men te staan of een tweede „bestedings- beperkingsronde” noodzakelijk is. Zou deze vraag bevestigend worden beant woord dan is het natuurlijk altijd mo gelijk dat verdere belasingve-rhoging uit dien hoofde geboden is. Maar dat be hoeft dan natuurlijk niet met ingang van de derde dinsdag in september te geschieden. Men ziet dus dat door het bericht over de verhoging van de omzetbelasting op tabaksartikelen een tip van de begro tingssluier is opgelicht. Maar dat neemt dus niet weg dat er nog vele vraagte kens blijven bestaan. Zelden zal dan ook met zoveel belangstelling naar een rijks begroting zijn uitgekeken. Men kan er op rekenen dat het Kabinet zijn best zal doen, want het vecht voor zijn bestaan. De brede basis heeft in het afgelopen parlementaire jaar reeds vele aanvallen te verduren gehad. Het is voor het Ka binet zaak om zich nu niet al te zeer bloot te geven. van het democratisch is de kans groot dat tal van het nationaal inkomen hoe groot mocratisch geregeerd land vastloopt doch van het feit dat het niet goed gehanteerd wordt en groepen van maken om hun belangen boven het alge meen 1 van lijk De Europese politiek wordt op het ogenblik min of meer beheerst door het Duitse vraagstuk en in verband daarmede door de uitslag van de verkiezingen, welke op 15 september zullen plaats hebben. Omdat men die uitslag wil afwachten kan nauwelijks worden ver wacht dat zich voor die datum belangrijke ontwikkelingen in Europa zullen voordoen, al is het geenszins uitgesloten dat van Russische of Oost-Duitse zijde nog een sensationele stunt komt om deze uitslag te beïnvloeden. eerste reden is dat de president bezig is met zijn laatste ambtsperiode, hij kan niet voor ’n derde maal tot president ge kozen worden. Zijn vroegere aanhang in het Congres gecentraliseerde staatsindustrie. geleidelijk rijp te maken ikelijkheid en zelfbestuur, welk proces echter sedert Nederland zich terug moest trekken zich te snel heeft voltrokken, waarvan Indonesië nu de wrange vruchten plukt. De Bolswarder kermis geraakt in ver val. Dit kan niet worden toegeschreven aan groter wordende antipathie, maar aan de talrijke reisgelegenheden. belang te stellen. Aan de wortel een democratisch stelsel ligt eigen- een goede volksopvoeding. Het is niet zo’n Soekarno van Indonesië, waar nog alles aan deze volksopvoeding hapert, bij de herdenking van de onafhankelijkheids verklaring van zijn land zich ook aanbe- Hwat hat gebieden Djakarta en De Amerikaanse hulp aan het buitenland is ver van populair bij de Amerikaanse belastingbetaler en het is dus geen won der dat het Congres daarop zijn aanval De zaken zijn in Indonesië totaal uit het spoor gelopen, er heerst corrup tie, groepsbelangen hebben ook daar de overhand gekregen op het alge meen belang, met het gevolg dat het centraal bestuur in Djakarta in grote delen van Indonesië geen gezag heeft, men kreeg er genoeg van de kliekjesgeest in de hoofdstad. En nu is het zo dat ook in de Ver. Staten een beperking der overheids uitgaven nodig is, omdat men ook daar bezig is meer uit te geven dan «stelsel als zodanig als er iets in een de- reld te voorkomen. We zouden ons niet verwonderen als thans te Washington ’t stormsein wordt gehesen. Voor Dulles en admiraal Radford, die voor de Senaat het handhaven van de volledige omvang van de hulp aan de Amerikaanse partners, moeten verdedigen, is wat er zich thans afspeelt in Syrië en waaruit gevaar voor het Navolid Turkije kan voortvloeien „gefundenes Pressen”. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad zelf ontwapenen zonder dat Moskou daar l°°n krijgen. Het zal echter de regering-Gomulka moeilijk vallen de arbeiders, van 'wie ’t merendeel het communistisch be wind haat, en die menen dat het product van hun arbeid toch alleen de Russen ten goede komt in het laatste jaar is daarin echter enige verbetering gekomen te overtui gen dat zij eerst meer moeten pro duceren voor zij meer kunnen ver dienen. dat ook is bedraagt en dus de inflatie er om zich heen grijpt. En dan is het begrijpelijk dat de Con gresleden voor bezuiniging naar objecten welke niet Amerika betreffen Wat de communistische infiltratie betreft heeft Washington de laatste weken bittere ervaringen opgedaan in Syrië, waar de regering, al of niet gedwongen, dezer dagen aan het hoofd van ’t leger, dat er geen dienaar maar eigenlijk drager van de staat is, een aantal pro-Russische en communistische officieren heeft gesteld. verkiezingspositie te verschaffen, stel als Franl in bij de volgende presidentsverkie- lijk het volk i en van een een ook geen gepleit voor toevloeiing van buitenlands kapitaal maar tegelijkertijd voor de be- vrijding van de laatste financiële ver plichtingen welke Indonesië bij de Ron de Tafel Conferentie op zich nam. Maar welke Westelijke mogendheid zal bereid zijn kapitaal te wagen in een land dat thans reeds zijn verplichtingen niet na komt? Misschien zal de hulp uit het Oos ten komen en zullen de Sovjetunie en vooral Rood China zich bereid verklaren „zonder politieke of militaire voorwaar den”, zoals diat heet, bereid zijn te helpen voorzover zij dat bij de zware ver plichtingen, die zij reeds op zich namen, kunnen maar die hulp zal vergezeld gaan van communistische infiltratie van deskundigen en technici welke Indone sië of liever Java slechts verder op het communistische pad zal helpen. Natuurlijk heeft Soekarno om de aan dacht van de janoel in Indonesië af te leiden, nog eens de belangstelling van de wereld gevraagd voor het probleem Nieuw Guinea. Op zijn verzoek hebben 21 landen van de AfrikaansAziatische groep de Ver. Staten uitgenodigd de kwestie weer op de agenda van de a.s. J pan deed niet mee, waarschijnlijk omdat het nog altijd met Indonesië overhoop ligt over de herstelbetalingen welke Djakar ta van Tokio eist en ook Ghana, het nieuwe Afrikaanse lid van ’t Britse Ge menebest deed niet mee. Nieuwsgierig zijn we alweer naar de houding van de Ver. Staten bij de behandeling dezer kwestie in de algemene vergadering welke volgt na die welke speciaal aan Hongarije zal worden gewijd. De Amerikanen moeten toch weer wat hebben geleerd van de toeneming van de communistische invloed op Java en van het feit dat de buitengewesten zich af wenden van ’t centraal bestuur van Dja karta. de wereldmarkt nog eens extra bevoor deeld wordt De moeilijkheden op monetair ge bied in een groot deel van West Europa, met een kans dat ze een weerslag op economisch terrein zul len hebben, worden natuurlijk te Moskou met grote aandacht en niet zonder genoegen gevolgd en de hoop dat tenslotte de oude Russi sche voorspelling dat het „kapita listisch” systeem er i gaan, herleeft daar. Het is daarom geen wonder dat presi dent Eisenhouwer een wanhopig gevecht met het Amerikaanse Congres vöert om Overigens zijn de moeilijkheden in de West Europese landen op economisch en monetair gebied zelfs in het zwaarst ge troffen land Frankrijk gering vergeleken bij die in sommige satellietstaten. Polen mag men daarvan een voorbeeld noemen en de voorkomende stakingen als bewijs. Gomulka heeft openhartig erkend dat de economische toestand slecht is, hij her haalde overigens thans niet wat een jaar geleden duidelijk te Warschau werd uit eengezet, nl. dat Moskou daarvoor ver antwoordelijk was omdat het de Poolse productie opeiste voor vergoedingen wel ke zowat de helft waren van de wereld- marktprijs; van kolonialisme gesproken! De heer Soekarno heeft in zijn rede ook bedrag" te stellen."*Als’"dat niët&ge^chïëdt Maar hij erkende ronduit dat het met de jarbeidsproductiviteit mis was en dat zo- partners' in hun' benarde toestand'"diep lang «aarin geen verbetering komt er nauwelijks aan enige loonsverhoging is te denken, al zouden de slechts betaalde groepen, de trambestuurders, die 100% meer loon hadden gevraagd en de ver pleegsters die precies 50 gulden per maand verdienen, d.w.z. nog niet de waarde van een paar schoenen, iets meer paraat dat loodzwaar drukt op de sterk algemene vergadering te plaatsen. Jap; i J _j_ i i i i Zelfs in een zeer democratisch staatsbe stel als Frankrijk kent, is het zeer moei- en de partijen welke het in het parlement vertegenwoordigen te over tuigen dat men een koek maar eenmaal kan opeten en dat men meer moet pro duceren en de productie ook moet kun nen afzetten voor er meer algemene wel vaart kan ontssaan. Het blijft nog altijd de vraag of het Franse volk de discipline zal kunnen opbrengen om zich onder de noodmaatregelen welke de regering het terwille van het monetair economische evenwicht moet opleggen te schikken. Men behoort vanuit Frankrijk dan ook weer meer en meer de roep om de sterke man aan wie het volk zijn zorgen kan overdragen. Alsof het dictatorschap el ders in ons werelddeel niet heeft bewe zen, dat het geen oplossing is, als een volk zich onmondig verklaart om zich zelf te regeren. Het is niet de fout van ’t Westen dat voor ’n werkelijk grote bedrag te handhaven, terwijl het Huis stap op ontwapeningsgebied kan wor den gedaan, enige poiii en in de eerste plaats dat der hereniging van Duitsland moeten worden opgelost. De Russen speculeren hier op de moge lijkheid dat de soc. dem. in W. Duits land op 15 september een meerderheid Zullen behalen en dat een eventuele West Duitse soc. dem. regering bereid zal zijn inruil voor zekere Russische concessies op het gebied der hereniging, het lid maatschap van W. Duitsland van de Na- vo discutabel te stellen. De onderhandelingen te Moskou tussen W. Duitsland en de Sovjetunie over een handelsverdrag en de terugkeer van Duitse staatsburgers, die tegen hun wil in de Sovjetunie worden vastgehouden, zijn al voor de tweede keer opgeschort. De Russen willen nu geen concessies doen omdat zij menen dat zij dr. Aden auer en zijn partij dan een voordeeltje bij de verkiezingen zullen bezorgen; na die verkiezingen, hoe die dan ook uit vallen, kan het best zijn dat Moskou wat toeschietelijker wordt, omdat het nu een maal prijs stelt op groter handelsverkeer met W. Duitsland. Overigens bestaat er een algemeen vermoeden ook beves tigd door opinie-onderzoek dat de 81-jarige Adenauer zijn partij weer naar de overwinning zal voeren, het is tenslot te de W. Duitsers onder zijn bewind naar den vleeze gegaan, nergens heerst grotere welvaart dan daar en het kapitaal dat elders in West Europa vreest voor devaluatie, zoekt in W. Duitsland een toevlucht. Waardoor de toestand voor de betrokken landen nog moeilijker wordt en West Duitsland, dat met zijn export bijv. Nederland hevig beconcurreert op Ook al omdat het nog altijd waar is dat een groot deel van de inkomsten van de Poolse bedrijven verdwijnt in de zak ken der bureaucratie, het ambtenaren-ap- A.N.W.B. GAF HONDERDDUIZEND STE KREDIETBRIEF AF VOOR IN HET BUITENLAND GESTRANDE LEDEN REEDS f125.000 BETAALD De A.N.W.B. heeft thans de honderddui zendste kredietbrief van dit jaar uitge reikt. Dit betekent, dat de Toeristen bond momenteel voor een bedrag van ruim 45 miljoen gulden garant is voor bijzondere onkosten, welke kunnen ont staan, wanneer A.N.W.B.-leden in het buitenland ernstige pech met hun auto of motorrijwiel krijgen of bij een onge val betrokken geraken. De internationale kredietbrief is een do cument, dat bij de Alliance Internatio nale de Tourisme (A.I.T.) aangesloten nationale toeristenbonden aan hun leden verstrekken om dat ingevolge een inter nationale regeling in alle landen van Weest-Europa geldig is. Met deze kredietbrieven kunnen Neder landse toeristen die met een motorvoer tuig een tocht naar het buitenland ma ken by pech onvoorziene en wellicht kostbare reparaties betalen of bij een ongeval dokters- of opnamekosten voldoen zonder in een vreemd land di rect in de grootste financiële moeilijk heden te komen. In dergelijke gevallen krijgt de debiteur-garage, ziekenhuis etc. na de benodigde coupures uit de kredietbrief te hebben ingenomen, beta ling van de zusterorganisatie van de A.N.W.B. in het betreffende land, die dit bedrag weer met de A.N.W.B. verre kent. De A.N.W.B. ontvangt dan van zijn leden, na hun thuiskomst het ver schuldigde bedrag terug. Dit jaar heeft de A.N.W.B. tot 1 augus tus reeds een bedrag van ruim f 125.000 aan door zijn leden in het buitenland ge maakte bijzondere onkosten betaald. Daar het aantal binnenkomende nota’s bij het verder voortschrijden van het vakantieseizoen nog steeds sterk toe neemt, verwacht men, dat dit bedrag dit seizoen tot f200.000 zal stijgen. Ten behoeve van buitenlandse toeristen, die in ons land in moeilijkheden kwamen te verkeren, heeft de A.N.W.B. op grond van deze internationale kredietregeling een bedrag van ruim f25.000 uitgege ven. - het bedrag van de hulp aan het buiten den bestrijden de Russen het standpunt land op ongeveer het door hem bepaalde van Afgevaardigden die hulp met niet politieke problemen' minder dan enige miljarden guldens heeft verminderd. De president tracht thans via zijn in vloedrijkste raadgevers als Dulles en ad miraal Radford, de voornaamste Ameri kaanse vertegenwoordigers in de Navo- raad, de Senaat er toe te brengen de hulp weer op het door hem nodig geachte 4e week van aug, 1907 Bloemencorso ter gelegenheid van de Koninginnedag op 31 aug. te Bolsward. Tevens versierde bokkenwagens en wie lerwedstrijden met hindernissen voor heren en ringfietsen voor dames. volen heeft voor de rol van dictator of in ieder geval voor een staatsbestel waar in aan één man of een groepje van lie den groter invloed op de leiding der zaken zo worden gegeven dan aan de volksvertegenwoordiging. Als men zich afvraagt waarom president Eisenhower thans zoveel minder invloed op de Congresbeslissingen schijnt te kun nen beoefenen dan voorheen zoals bleek bij de behandeling van het wets ontwerp op de burgerrechten en nu weer bij de hulp aan het buitenland dan is het antwoord nogal eenvoudig. De richt. Mischien heeft maarschalk, Mont gomery, dezer dagen hier in Nederland sprekend, er geen goed aan gedaan met te verkondigen dat Rusland geen oorlog in Europa meer zal maken, de Navo is nl. nu voldoende sterk. Op zich zelf klinkt dat heel bemoedi gend, maar het verschaft groepen in alle Navolanden, en ook in Amerika, die menen dat het nu mooi genoeg met de defensiemaatregelen is, argumenten om van de militaire uitgaven ’t eerste object van bezuiniging te maken terwijl zij blijkbaar niet beseffen dat de snelle ont wikkeling van steeds nieuwe wapenen men ziet het aan ’n geslaagd Amerikaans experiment met geleide lange afstand projectielen welke nu reeds 1900 km. kunnen afleggen met een snelheid van 19000 km per uur ongewoon kostba re en snelle aanpassingen nodig maken. Het schijnt dat deze week een tipje van de begrotingssluier is opgelicht. Het Al gemeen Nederlands Persbureau is met het bericht gekomen, dat de regering voornemens is de omzetbelasting op rookartikelen te verhogen. De prijs van de sigaretten zou weer 10 cent per pak je hoger worden. Dit betekent voor de rijksschatkist een extra opbrengst van f 62 mln. Tussen het ministerie van fi nanciën en het ministerie van economi sche zaken wordt nog overleg gepleegd over de wijze waarop deze verhoging van de omzetbelasting moet worden doorgevoerd. Eerst op de derde dinsdag in september (dan dient minister Hofstra de rijksbe- groting bij het Parlement in) zal blijken in hoeverre dit bericht juist is. Het is echter niet aan twijfel onderhevig dat daar wordt gedacht aan een verhoging van de prijs der tabaksartikelen. Maar het is altijd nog mogelijk, dat de rege ring dermate geschrokken is van de pu bliciteit dat zij tracht alsnog op andere wijze een bedrag van f 62 mln. te incas seren. Gemakkelijk zal dat echter niet gaan, want de Rijksbegroting is nu bij de Raad van State ingediend. Dit hoge staatscollege heeft ook de spanning van de voorbereiding van de begroting on dervonden. Het is n.l. gebruikelijk dat de rijksbegroting op 1 augustus aan de Raad van State wordt aangeboden. Hij moet dan advies uitbrengen aan H. M. de Koningin. Maar het Kabinet was te laat. Het probleem van bezuinigen en/ of belastingverhoging heeft veel tijd in beslag genomen. Vooral omdat in het kabinet verschillende standpunten wer den ingenomen. Verleden week hebben wij er reeds op gewezen dat de socia listische ministers een belastingverho ging (ook van de inkomsten- en de ven nootschapsbelasting) noodzakelijk acht ten. De ministers van de confessionele partijen zij vormen de meerderheid waren daartegen gekant. De socia listische bewindslieden wilden niet te ver gaan in het afkappen van over heidstaken, omdat daarmede tenslotte in eigen vlees zou worden gesneden. De ministers van de drie christelijke par tijen daarentegen vonden het onjuist om weer een program tot belastingver hoging op tafel te leggen. Zij wensten primair te bezuinigen. Nu de rijksbegroting bij de Raad van State is ingediend kan men aannemen dat het Kabinet Drees tenslotte een compromis heeft gevonden. Ook over de inhoud van dit compromis zal de derde dinsdag in september klaarheid kunnen brengen. Het feit echter dat wordt ge dacht aan een verhoging van de omzet belasting op tabaksartikelen wijst er reeds op dat het standpunt van de K.V.P.-, A.R.- en C.H.-ministers niet volledig heeft gezegevierd. Dit was ook nauwelijks te verwachten, want anders was er geen sprake van een compromis. Geen belastingverhoging zou voor de P.v.d.A.-ministers waarschijnlijk onaan vaardbaar zijn geweest. Het had dan op een kabinetscrisis uitgelopen, waaraan de Kamers niet te pas zouden zijn ge komen. De onenigheid in het kabinet zou voldoende zijn geweest om deze samenwerking op brede basis weer te laten springen. Men kan dan ook stellen dat een kleine belastingverhoging een politieke noodzakelijkheid is. Maar daar naast staat evengoed vast dat een dras tische bezuiniging evengoed politiek noodzakelijk is. In de nieuwe rijksbegro ting zal dus danig gesnoeid zijn. En nu zal het ons niet verbazen als de belas tingsverhoging beperkt blijft tot de in directe belasting. Grote bezuinigingen en een klein beetje belastingverhoging is een zeer redelijk compromis. In dit geval zou er dus geen sprake zijn van een verhoging van de inkomstenbelas ting of van de vennootschapbelasting. Maar er is natuurlijk meer dan het be- grotingsaspect Verleden week is door de Nederlandse Bank tot nu toe met succes een slag om de gulden gele- - pro Russische en communistische zin. Dat zou uiterst gevaarlijk voor het Wes ten zijn omdat Syrië in de flank van Tur kije ligt en ook de toevoer zou kunnen belemmeren van Perzische olie naar het Westen. Er dreigt hier een direct gevaar, ook al schijnt Syrië zich bereid verklaard te hebben gebruik te maken van een Ita liaans aanbod tot bemiddeling om het Westen begrip bij te brengen voor de verlangens der Arabische staten. Die verlangens kunnenoverigens niet door het Westen ingewilligd worden omdat de voornaamste tegen Israël ge richt zijn, dat opnieuw moest ervaren dat twee schepen met goederen voor dat "gypte uit het Suez- rd. Maar wat thans in Syrië gebeurt, is een uitdaging aan de Amerikaanse politiek voor het Midden Oosten, welke er op gericht is commu nistische penetratie in de Arabische we- De inkomsten van die gebieden gaan ook niet meer naar Djakarta en daar zit men dus ook financieel vast. Een groot deel van de massa’s op Java die de nood aan den lijve voelen, is voor de communistische leuzen bezweken en steunt de partij en de kans op een bur geroorlog lijkt niet gering. Er zullen heel wat Indonesiërs zijn die met enig heimwee denken aan de dagen van wel eer, toen er nog een Nederlands bewind in hun land was, dat in zijn laatste fa zen in ieder geval trachtte de Indonesi sche volken i voor onafhankelijkheid heeft dus geen reden meer hem een gun stige r Hij kan bij zing ook geen kiandidaat-senatoren -afgevaardigden meer in het zog eigen verkiezingsoverwinning naar felbegeerde zetel meeslepen en baantjes weggeven. Bovendien hebben, nu straks de repu blikeinse partij niet meer met een zo po pulaire figuur als presidents-kandidaat voor de dag kan komen als Eisenhower was, de democraten besloten er alles op te zetten bij de volgende presidentsver kiezing hun kandidaat de overwinning te bezorgen en hun meerderheid in het Huis van afgevaardigden te behouden. Vandaar dat de democraten hun uiterste best doen de gunst der kiezers te winnen. Volgens sommige commentatoren is het de prijs welke de Sovjetunie eiste voor 7/Pen- en andcre leveringen aan Syrië, wonder dat president °%ensandere een reactie op een be weging in Syrië zelf, welke de regering wilde afzetten en vervangen door ene welke de Amerikaanse politiek voor het Midden Oosten was toegedaan. Waarom de Syrische regering dan ook sprak van een Amerikaans complot en prompt eni ge Amerikaanse diplomaten, die de hand in die beweging zouden hebben gehad, uitwees, wat door Amerika beantwoord werd met de Syrische gezant in Washing ton naar huis te zenden. De president van Syrië, Koewatli, reisde direct na de wijziging in het Syrische op perbevel naar Egypte om met Nasser te spreken. Wil hij deze meeslepen in het avontuur met Rusland, of zoekt hij bij Nasser steun tegen een beweging in zijn eigen land, welke hem boven het hoofd is gegroeid? Vast staat dat de communistische infil tratie in Syrië de meeste staatshoofden in de Arabische landen niet welkom is om dat zij ook hun eigen positie bedreigt. Vast staat ook dat de toestand in Syrië wankel blijft, omdat er bijna elk jaar een verschuiving van de machtsverhoudingen heeft plaats gehad. Maar als de Russische penetratie via wapenleveringen en het zenden van instructeurs en technici enige omvang aanneemt komt daaraan een eind en wordt de toestand er gestabiliseerd in verd. De gulden heeft zich kunnen hand- Ëuropese zullen snijden in hun uitgaven op de de fensie wat niet alleen een nadeel voor de betrokken landen, doch ook voor de ge hele Navo en dus voor de positie van de Ver. Staten zou zijn. De Russen zouden op deze wijze het genoegen beleven dat de vrije wereld zich al zet aan het zich

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1