lis roar e Grote v. d. Plaats-kaatspartij uitgeschreven door de K.V. „Bolsward”, lid K.N.K.B. Moskou gezien door het oog van een nuchtere Fries 1 üs hjoed p to sizzen I 53e JAARGANG No. 68 DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 Joh. Stavinga, Joh. Zijlstra. II. Kuiper (honing) in de kransen Fan de Martinytoer Tj. de J. Een kritisch bezoek aan het hart van de Sovjet Unie Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat (jj Cl l) 4. 5. 6. 7. 8. en echter ook wel 2. 3. fan?" sei de man. ek óf- 1. 2. Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie behalve de heren Zhoekof, ook de De terp te Baarderburen bij Arum is thans in twee jaar tijds geheel verscheept. Bij Koninklijk Besluit is tot le luitenant be vorderd de heer P. W. Leverland, voorheen te Bolsward, thans 2e luitenant bij het 9e regiment infanterie in garnizoen Utrecht. Voor de nieuwe cursus aan de Rijks Zub velschool te Bolsward hebben zich 7 leer lingen aangemeld. De nieuwe nikkelen stuiver voor het eerst in omloop. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de en Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Stank foar tank, sei Wiger, doe foei er mei it hüske om. Je week september 1907 Benoemd tot wethouders te Bolsward heren Johs. Kramer Mz. (herbenoeming) A. v. d. Meer (vac. Eisma). Zondag 1 sept. vond de inwijding plaats van het nieuwe pijporgel in de doopsgezin de kerk te Witmarsum. Het is het tweede pneumatiek in de provincie. De R.K. kerk te Workum had in dit opzicht de primeur. J. Sijtsma, Ried, H. Seerden, Frane- ker en H. Bultje, Harlingen. Joh. Stavinga, Terzool, Joh. Zijlstra, Creil en R. Kuiper, Makkum. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Als bijzonderheid kan ik hier misschien aan toevoegen, dat zowel de arbeider als de intellektueel recht heeft op één maand va kantie. Vervolgens iets heel anders. Wordt men in Rusland als vreemdeling in de gaten gehou den? Nu is dit moeilijk te beoordelen. Ik ga maar van mijn gevoel uit. Wij hebben twee weken lang door heel Moskou rondgezwor ven, maar we hebben nooit het gevoel ge had dat er een M.V.D. agent op onze hielen zat of dat in onze hotelkamer microfoons verborgen zaten. Geheime politie is er ech ter niet onbekend en de meeste Russen heb ben er niet van terug. In het Kremlin heb ben we verschillende van deze lieden ge zien, die er op toezagen, dat men niet bij Chroestjef de werkkamer binnen zou stap pen. Zoals gezegd, het is moeilijk over de geheime politie te oordelen. Een Rus, die op zekere dag op het Rode plein naar me toekwam zei enigszins triomferend: „Nou kun je toch wel zien, dat het allemaal leu gens zijn, die ze in het Westen over ons vertellen”. Hij droop echter zeer snel af, toen ik opmerkte, dat ik eigenlijk nog niets van Rusland had gezien. Dit gevoel, dat de voorlichting over Rusland in het Westen eigenlijk hopeloos verdraaid wordt, wordt door vele doorgewinterde Nederlandse com munisten nog wel enigszins versterkt. Wat te denken van de Nederlander, die zonder blikken of blozen in Moskou verkondigt, dat men in Nederland stellig gelooft, dat men hier jonge kinderen inblikt. En ik denk ook aan die andere Nederlander (is dat eigenlijk wel zo?) die vertelt, dat de Ne derlandse arbeiders bijna van honger kre- peren. Ik wist niet anders te doen, dan op z’n eigen bolle hoofd te wijzen. Met hem was het in elk geval nog niet zo ver. Slot volgt. EEN FRIES IN MOSKOU Een van onze lezers was tijdens het j.l. gehouden jeugdfestival in Mos kou en heeft daar zijn ogen goed de kost gegeven. In bijgaand artikel ver telt ’hij van zijn bevindingen, die naar wij menen voor onze abonnees zeer lezenswaardig zijn. RED. Vrijdagmorgen Is *t tiende internationale concours hip- pique te Rotterdam ge opend. Begonnen werd met de dressuurproef, waar Z. K.H. Prins Bernhard ook aan deelnam. Z.K.H. Prins Bernhard op zijn paard Arquebuse tij dens de dressuurproef. Het is onmogelijk om nu te zeggen wat je bij aankomst in Moskou het eerst opvalt. Het is niet één ding speciaal. Het zijn meerdere dingen, die op vallen. Het zijn de enorm brede straten, de overweldigende propaganda, die er gemaakt wordt voor het jeugdfestival, het spontane enthousiasme van de Moskouse bevolking en de enorme bouwaktiviteit ‘in de stad. Door deze bouwaktiviteit doet de stad enigszins rommelig aan. Ver buiten het centrum worden de huizenblokken schijnbaar zonder enig plan neergezet. De Bouwvereniging Wonseradeel heeft het plan 8 woningen te bouwen te Arum en 2 te Witmarsum. In Makkum zijn reeds 18 gebouwd. Samen dus 28 woningen. sa, dat der folie as de lju fan it klassen doorlopen. Daarna wordt er over hem beslist wat er nu met hem zal gebeu ren. Ofwel hij blijft nog drie jaar de volks school bezoeken om zich te specialiseren in een of ander vak, ofwel hij gaat naar de middelbare school, waar hij vijf jaar ver blijft. De leerlingen, die tien klassen van de volks school hebben doorlopen zijn nu arbeider en worden na verloop van tijd opgeroepen om volgens onze zegsman, drie jaar bij het leger of vijf jaar bij de vloot te dienen. In deze tijd komen ze natuurlijk zo goed als niet thuis. De leerlingen van de middelbare sqholen worden o.a. onderwezen in de com munistische ideologie. Ze krijgen verschil lende boeken van Marx en Lenin te ver werken. Volgens onze Russische kennis ta melijk droge stof, doch indien men de ach tergrond kende toch nog wel interessant. Na de middelbare school volgt dan voor degenen, die er geschikt voor zijn de uni- versiteit. Naast hun eigenlijke studie krijgen de studenten ook hier les in de comm. ideo logie en daarnaast wordt excerceren, schie ten en krijgskunde beoefend. De meeste stu denten waren hier niet bepaald enthousiast over. Na hun studietijd moeten de studenten nog enige tijd in een kamp verblijven, om te zij ner tijd als luitenant onder de wapens te komen. Vorig jaar is alle onderwijs in de S.U., zo wel dus het lager als het universitair onder wijs Vrij verklaard; er behoeft dus geen schoolgeld meer betaald te worden. Boven dien krijgt elke student studietoelage gemid deld 200 roebel per maand. Aan de enor me Lomonescwuniversiteit in Moskou stu deren al ruim 20.000 studenten, waarvan 11000 intern zijn. Het behoeft dus geen be toog, wat voor een gebouw dit is. Ik zal proberen mijn indrukken hier verder in het kort samen te vatten. De tweede dag, dat wij in Moskou waren werd het jeugd festival geopend. Deze opening had plaats in het Leninstadion, een stadion, waar 103.000 mensen een zitplaats kunnen vin den. Zoals alles in Rusland was ook deze opening massaal. Na een optocht van de verschillende landendelegaties, welke twee en een half uur in beslag nam, kregen we een sportdemonstratie te zien van onge looflijk hoog gehalte. Trouwens zo goed als in alle dictatoriaal geregeerde landen, staat ook in Rusland de sport op een zeer voornaam plan. Bij deze opening waren Chroetsjef, Varasjilof en heer Boelganin nog aanwezig, wiens ster thans alweer gedaald schijnt te zijn. Na deze opening hebben wij zeer weinig verder deel gehad aan het eigenlijke festi val. Het was meer onze bedoeling om de stad en de bevolking van Moskou eens na der te leren kennen. Nu is het enorm ge- Stavinga c.s. begonnen hierna de zaken wat beter aan te pakken met als ge volg, dat zij 2 spel achter elkaar wisten in te pikken. Op 2-6 door kwaadslaan van Seerden. Op 6-4 door 2 zitballen van Stavinga; vervolgens sloeg J. Sijt sma op 6-6 buiten en werd door dit par tuur op 6-6 de kaats niet gepasseerd. Evenwel gaf partuur 2 zich niet gewon nen en doordat Joh. Zijlstra op 6-4 de bal niet voor de kaats keerde, werd het gelijk 5 eersten. Het werd zelfs 6-4 voor no. 2, maar 2 onverwerkte ballen van Stavinga schakelden ook dit partuur uit. De partij tussen de nos. 5 en 7 dreigde zeer eenzijdig te verlopen. Schuil c.s. hadden in het begin van deze partij niet veel moeite met hun tegenstanders en noteerden al spoedig na eersten gelijk, de stand 5-1. Daarna kwam er een flin ke opleving bij partuur 7, waarin van der Weerd de voorperkplaats overnam en Rinia als achterinse fungeerde. Driemaal werd het gelijk en driemaal won no. 7 het duel, doch in het beslis sende eerst werden hen slechts 2 pun ten gegund. In de pauze, die hierop volgde, bonden twee parturen oud-kaatsers, na het spe len van het Fries Volkslied de strijd te gen elkaar aan. Het waren de parturen: I. Roukema, Bolsward, L. Seerden, Franeker en D. M. de Bildt, St. Ja cob. R. Terpstra, Beetgum, R. Yetsinga en C. Kamminga, Arum. Hoewel natuurlijk niet verwacht mocht worden, dat hun spel op dezelfde hoogte zou komen als dat van de jongere spe lers, lieten deze kaatsers toch af en toe nog goed spel zien. Partuur 2 was over alle linies de meer dere van no. 1 en won dan ook deze partij. Als laatste partij van de dag kwamen de parturen 3 en 5 tegen elkaar in het veld, beide bezield met de wil om te winnen. Reeds dadelijk werd het 6-6, doch een te verre opslagbal van H. Schuil was oorzaak, dat dit eerst aan Stavinga c.s. kwam. Aangemoedlgd door dit succes begon partuur 3 er geweldig op los te slaan. Kuipers plaatste in het vol gende eerst op 6-4 een hercules en her- J. Oostra, Oosterlittens, P. Swart, Warga en A. Veldkamp, Leeuwar den. H. Schuil, Harlingen, J. Venema, Achlum en W. Vlietstra, Franeker. H. Wassenaar, Baflo, S. van der Zee Leeuwarden en D Miedema, Berli- kum. M. van der Weerd, Bolsward, A. Ri nia, Makkum en A. de Jong, Harlin gen. P. Schuil en S. Olivier, Harlingen en J. Tolsma, Arum. Als eersten traden in het strijdperk de nos. 3 en 4 en 5 en 6. Hoewel het eerste succes op 4-6 voor Oostra c.s. was, toen Veldkamp de bal goed retourneerde, liepen Stavinga c.s. daarna uit tot de stand 3-1. Het vol gende eerst leek zonder strijd aan no. 4 te komen, doch bij de stand 0-6 keerden de kansen, 3 zitballen van Stavinga maakten, dat het gelijk 6 werd. Boven slaan van Zwart was oorzaak, dat par tuur 4 de voorsprong van no. 3 verklein de, terwijl dit partuur de aansluiting miste, toen Oostra op 6-6 poedelde. Evenwel, de moed werd niet opgegeven en men zag zowaar kans met de latere prijswinnaars op gelijke voet te komen. Daarna werd weer de stand 6-6 bereikt, doch het eerst kwam aan Stavinga c.s. door missen van de jonge Oostra. In het laatste eerst besliste Stavinga in het voordeel van zijn partuur, toen hij op 6-2 een ongenietbare bal inzond. De nos. 5 en 6 speelden een eenzijdige partij. Opslag en perk van no. 6 waren niet opgewassen tegen het goed sluiten de trio van no. 5. Met als gevolg, dat Wassenaar c.s. met slechts 1 eerst wer den afgevoerd. Ook met Roel Hoekstra en zijn maten vlotte het niet in hun partij tegen Sijt sma c.s. Terwijl deze 3 eersten achter een haalden, boekten eerstgenoemden slechts 2 punten. Het werd daarna iets beter, doch verder dan 3 eersten brachten ze het niet. Op de stand 3-5 6-6 verloor Hoekstra voor zijn partuur met een buitenslag. Meer spanning zat er in de partij tussen de nos. 7 en 8. Het bleef hier lang een open vraag, welk partuur met de winst zou gaan strijken. Het eerste eerst was voor v. d. Weerd c.s., toen op 6-6 de bal goed werd gere tourneerd, doch P. Schuil c.s. wisten 2 bordjes in te pikken. De leiding werd daarna hernomen door partuur no. 7, dat ook een spel achtereen haalde, iets wat ook no. 8 voor de tweede maal ge lukte, 3-4. Om beurten wisten de par turen nog een eerst te krijgen, zodat P. Schuil c.s. er op dat moment het gun stigst voorstonden. De overwinning ont ging hen evenwel nog. Op 6-2 plaatste v. d. Weerd een zitbal en op 6-6 mist Schuil het perk. In de tweede omloop plaatsten zich alzo de nos. 2-3 en 5-7. Sijtsma startte al dadelijk met 2 buiten slagen, iets wat Stavinga in dit eerst ook overkwam. Op 6-6 plaatste eerstge noemde speler een zitbal en gaf daar mee zijn partuur de leiding. Nadat ook hun tegenpartij een eerst had bemach tigd, liep partuup no. 2 uit tot de stand gemeenten reedlik har wurk dwaen koene, sunder by partikulieren to lienen, mar haw- we hja dêrta op it momint in kans? Jo moatte it ek ris sa bisjen: hwa hat der it greatste bilang by, dat it oansletten wurdt? Bin jo dat seis net? En as nou it füns fan de provinsje, dat fan it P.E.B. bi- telle wurdt, dér twa trédde foar jowt en fan hwat der oerbliuwt docht de gemeente jit wer twatrêdde diel, sadat er foar jo mar 1/ oerbliuwt, hat dan de mienskip him dan net fan de goede kant sjen litten? En is in gemeentebistjür, dat op it heden oan alle kanten fêst sit mei de finünsjes, net to priiz- gjen, as hja dochs it uterste docht om de lju to skewielen? It is wier, dat jo seis dat trédde diel earst stoarte moatte, mar fan de greatste helt krije jo rinte en óflossing, safolle as de ge meente mar jaen mei. Is dat net in biwiis fan tige meilibjen en in bilangrike help? As jo fan my in goede ried oannimme wolle, dan soe ik, as it jo barre mei, mar gau it antwurdbryfke nei Wytmarsum stjüre, sa dat hja yn de riedssitting fan dizze wike it bislüt nimme kinne, de subsydzje biskik- ber to stellena Dan ha jimme de measte kans dat it wurk trochgean kin. Hwant it is op it heden mear oanfragen komme, P.E.B. forwurkje kinne en soargje der dan dochs foar dat jimme boppe-oan de list komme. En dat kin, as it bliken docht, dat de gemeente op jimme rekkenje kin mei de sinteraesje. Doe’t ik him ütliet, hie ik de yndruk, dat dizze man de kwestje hwat oars biseach. En ta myn bliidskip hearde ik fan under skate oaren, dat hja it dér ek mei iens wie- ne, sadat it in bulte kans hat, dat der hiel hwat positive bryfkes yn Wytmarsum komme sille. Oant diz tiid ta is dit de moaiste foarm fan in ,burgerzin-lening' dy’t ik tsjin komd bin, hwant hjir wurdt de man seis daliks holpen, dy’t jild forskaft. En ik wol jitteris mei klam sizze, dat der hiel hwat redenen binne, hwerom it fan it greatste bilang is, dat hja, dy’t elektrysk ha wolle, sjen moatte, dat hja foaroan kom me. Leau mar net, dat hja by it P.E.B. op jo sitte to wachtsjen, it is wol oarsom. En dêrom, gjin krityk op it gemeentebistjür fan Wünseradiel yn dit stik fan saken, mar in wurd fan hulde foar har trochpakken en har moedich doaren. GJIN KRITYK MAR HULDE „Nou ha wy fan ’e wike in skriuwen fan üs gemeente krige en nou stiet it sa, as ik it goed bigrepen ha, dat wy it elektrysk al krije kinne, mar wy moatte it seis bitelje" sei in ynwenner fan Wünseradiel okkerdeis tsjin my en hy forfette: „En nou woe ik wol ris hearre, hwat sizze jo dér nou fan" „Mar jim krije dochs rinte net en lossing mien ik” frege ik werom „Ja sei er, mar dér kin jo it jild lang net foar krije. Hwa lient jo jild foar 41)ij%? De gemeente skout it mar wer op de skou- ders fan de boer óf, dat is foar har mar maklik, mar wy sitte mei de pine”. Doe haw ik him sein, hwat ik lans dizze wei ek graech oan party oaren sizze soe en hwat hjir sahwat op del kaem: Neffens my hawwe jimme yn dizzen in gemeentebistjür hwer’t ik alle respekt foar ha. Hwant de saek sit dochs sa, dat dizze gemeente alhiel frij ütgean soe, as hja andere hie, dat hja wol graech foar de Onrendabele oanslutings subsydzje jaen woe, mar dat hja it jild der- foar net hawwe. En, dat hja op de foar- waerden, hwer’t hja troch de regearing oan fêst sitte, dat jild ek net krije kinne. Dat hja dus tige ta har spyt meidiele moatte, dat de gemeentesubsydzje allinnich mar op papier stiet en dat hja wachtsje en hoopje op oare tiden. Dat hiene hja anderje kinnen en dan koene Hoewel het weer niet bepaald zomers kon worden genoemd, trof de K.V. „Bolsward” het zaterdagmiddag toch nog goed. „Pluvius” liet deze middag verstek gaan en het najaarszonnetje deed zijn best de koude wind die dwars over het veld stond, enigszins te vergeten. De partij, waarbij de fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld door de fa. Van der Plaats, en waarbij elke speler, evenals de scheids rechter een pak (bevattende meerdere bakjes troost) mee naar huis kreeg, werd opgeluisterd door het muziekkorps „Oranje” had plaats onder leiding van de heer De Jong van Franeker. Het publiek heeft deze middag meerdere malen kunnen genieten van goed spel en spannende partijen. De lijst vermeldde de volgende partu ren: 1. R. Hoekstra, Ternaard, Joh. Jansen, Harlingen en J. Pander, Leeuwarden. jimme der gjin spjilde tusken krije en gyng de gemeente frij üt. Mar it gemeentebistjür fan Wünseradiel en oare gemeenten, dy’t ek sa dogge of dwaen sille, hat oars tocht. Dizze minsken hawe goed bisjoen, dat hja dan formeel sterk stean soene, mar materi eel de minsken bliid makken mei in deade mosk. En om’t hja dat net woene, om't hja mei de minsken fan oardiel binne, dat de elektrifikaesje perfoarst troch gean moat, hawwe hja neigien, hwat hja yn dizze om- stannichheden foar de lju dwaen koene. Hja hawwe tocht, de rjuchte wei is troch de rintebipalingen blokkeard, mar is der ek jit in sydwei to finen? In sydwei, dy’t ek ta it doel fiere kin. En sjedêr, hja hawwe in ütwei foun. Hja sizze nou: Onrendabele gebrükers, as jimme dwaen wolle, hwat jammer genöch de jildmerk net dwaen wol, üs jild forskaffe tsjin de wette- like rinte, dan giet de oansluting wol troch en wy sille jimme dat jild ta de léste sint en yn in reedlike tiid werombitelje. Alle jierren in fyftjinde diel dan is it op in gausten wer lyk. Ek dat is it uterste, hwat wy dwaen meije. „Hwat sizze jo dér nou Nou, ik siz, dat is keardelswurk fan dy ge meente. De lju hawwe net sein, de provin sje jowt nou mear, dy giet by tige djüre ge tallen ta 6/8 fan de kosten, dus nou kinne wy mei üs skrale ponge wol thüs bliuwe. Né, hja halde fêst oan 2/9 fan de kosten, sadat derfoar de eigner of biwenner mar 1/8 oerbliuwt, yn dat gefal. Dat is dus foar de bilanghawwende gans in stik better as ear- tiids. Mar wy wolle harren helpe safier as wy kinne. En nou is der mar ien wei, dat de man seis it jild earst biskikber stelt en wy dêrop öfbitelje en rinte jaen. Dan helpe wy de minsken maksimael. Dan krije hja it Ijocht en de elektryske krêft yn hüs en bi- driuw en dat mei winlik net langer mear wachtsje. It is dochs düdlik, dat hjir troch dizze ge meente alles dien wurdt, hwat mar dien wurde kin. It is dochs har skuld net, dat de regearing gjin oare ütwei talit. En in ge meente hat seis gjin foech mear om bilês- tings op to lizzen, hja krije har part ek üt Den Haech. Hokfoar oare wei bliuwt de gemeente dan oer? Ik ha biwündering foar it initiatyf fan dizze gemeente, dy’t safolle Onrendabele perselen hat, omt it in pla- telfinsgemeente is op de klaei, hwer’t de pleatsen her en dêr lizze en dus hiel hwat aparte liedingen lein wurde moatte. Ik jow graech ta, dat it folie better wie, dat sokke meeste inwoners van Moskou helemaal niet slechter dan in Nederland. Uit de aard der zaak hebben we het meest gesproken met ontwikkelde Russen, maar er zijn geluk kig ook wel handarbeiders, die gebrekkig Duits spreken. Over het algemeen kan men wel zeggen, dat een gewone fabrieksarbei der van 800 tot 1200 roebel per maand ver dient. Nu betaalt men als toerist voor één roebel f 0.40, maar op die basis kan men natuurlijk geen vergelijking opbouwen. We moeten uitgaan van de kosten van levens onderhoud in de S.U. Nu zijn door het ont breken van iedere concurrentie deze prij zen van overheidswege vastgesteld. Het valt dan direkt op dat de kleren hier enorm duur zijn. Voor een goed pak, waar wij bijv, f 125. voor neertellen, betaalt men in Moskou rus tig 2000 roebels (f800.De kwaliteit lijkt me zelfs dan nog slechter dan hier. Het is ook een opvallend verschijnsel, dat voor al de mannen in Moskou slordiger gekleed gaan dan hier en dat geldt niet alleen voor arbeiders, maar ook voor advocaten, inge nieurs e.d. Slechts zelden ziet men iemand, die werkelijk korrekt gekleed is. Dassen zijn b.v. een praktisch onbekende luxe. Voor één pak kleren moet de gemiddelde arbei der, afgezien van overige kosten, dus twee maanden arbeiden. Ook schoenen zijn hier enorm duur. Een normaal paar schoenen kost hier zo 300 roebel, d.l. ongeveer f 115 in Nederlands geld. Ook chocola is erg duur. Hier staat echter weer tegenover dat technische artikelen en levensmiddelen goedkoop zijn. Voor een pak kleren heeft men twee televisietoestellen. Kom daar in Nederland maar eens om. Het goedkoopste televisietoestel kost 800 roebel, en voor 1000 roebel, d.i. ongeveer f 360.in Neder lands geld heeft U al een heel aardig tele visietoestel. Prijzen van radiotoestellen zijn navenant. Daarentegen zijn de prijzen van wekkers en horloges weer veel hoger dan hier. Een goede stofzuiger koopt men echter al voor 200 roebel f70.Opvallend is ook, dat de Russen blijkbaar graag na bootsen. We hebben b.v. een Philips scheer- apparaat zien liggen. Prijs 235 roebel. Het blijkt echter geen Philips produkt te zijn, maar Russisch fabrikaat en toch in onder delen gelijk. Een ander artikel dat hier in verhouding laag in prijs is zijn gramofoon- platen. Voor een normale plaat (78 toeren betaalt men drie roebel f 1.10). Dezelf de prijs betaalt men echter ook voor een ijsje. De levensstandaard verschilt voor *n arbei der in Rusland dus niet zoveel met die in Holland, met dit verschil, dat praktisch iedere arbeider een televisietoestel in huis heeft. Het leven "oor de intellektueel is er echter ongetwijfeld beter dan hier. Een ju rist verdient al gauw 3300 roebel per maand. De studiegelegenheid is er wat gemakkelijker dan hier. Iedereen in Rusland is verplicht de tienklas- sige volksschool tot z’n 14e jaar te doorlo pen. Het kind komt met 7 jaar op school. Op z’n 14e jaer heeft hij dus 7 van de 10 vaarlijk om na een verblijf van slechts vijf tien dagen met vaststaande conclusies naar voren te komen. In het Westen zijn bovendien veel mensen, die, zodra men met iets positiefs over Rus land komt aandragen, zich op hun tenen getrapt voelen. We moeten voprop stellen, dat men in Rus land en dan speciaal in Moskou helemaal niet achterlijk is. De mensen leven er vol strekt niet armoediger dan hier. In sommige opzichten hebben ze het zelfs beter. Maar, en dit is heel belangrijk, het is de vraag of men onder een systeem, waarbij de indivi duele mens totaal wordt uitgeschakeld kan leven. Ik persoonlijk zou het niet kunnen. We moeten goed bedenken, dat de Rus sische volksaard zo enorm verschilt van de West-Europese. Het wijst volgens mij, toch wel ergens op, dat wanneer je met een Rus staat te praten er in een minimum van tijd veertig tot vijftig om je heen staan. En ze blijven staan, als je je niet met geweld er tussen uit baant. Wat dat betreft zijn het precies grote kinderen. Ze zijn ontzettend naïef. Ze willen je overal mee helpen, maar beseffen niet, dat ze je overlast aandoen. Het is dan ook ontzettend moeilijk om ze op een beleefde manier kwijt te raken. Al met al zou ik wel durven beweren, dat de Russische en dan speciaal de Moskouse volksaard gekenmerkt wordt door een ze kere onzelfstandigheid, een massa-mentali- teit, iets wat het communisme natuurlijk goed van pas komt. Bovendien heeft het Russische volk eigenlijk nog nimmer vrij heid gekend. In de tsarentijd leefde het volk onder druk en was de levensstandaard ook nog ontzettend laag. Deze laatste is tijdens het communistisch bewind behoorlijk opge voerd, maar de druk bleef bestaan. Deze mensen kunnen zich eenvoudig niet voor stellen hoe wij in West-Europa leven. Ik heb met verschillende Russen over het één- ipartijenstelsel gesproken en ik liet daarbij .mijn afkeur blijken óver het feit, dat men in (Rusland geen eigen mening kan hebben, tonder gevaar voor verbanning. Maar tel kens waren ze hierover hogelijk verbaasd. 3(Vant waarom zou men er eigen meningen dmtrent het bestuur van de staat op na hou den als de partij slechts op het heil van het volk bedacht is? Iedere afwijkende mening is dus verraad aan het volk. Dit is de vrucht van jarenlang onderwijs in de com munistische ideologie. Indien ik dan de op merking maakte, dat het ook wel eens nut tig zou zijn, dat de Russen een tegenbezoek aan W.-Europa zouden kunnen brengen, kreeg ik te horen, dat dit zeker nuttig zou zijn, maar dat de W.-Europese regeringen geen Russen in hun landen toelaten. Ook over de Hongaarse kwestie hebben vele Russen hun antwoord klaar. Deze op stand was aangesticht door fascistische ele menten die het gewone volk tot opstand hebben aangezet. Natuurlijk hebben wij hierover een andere mening, maar volgens onze Russische zegsman, zijn wij vergiftigd door verkeerde voorlichting. En daarmee kan men het dan maar weer doen. Maar afgezien daarvan is het leven van de i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1