MALEISE FEDERATIE ONAFHANKELIJK GEWORDEN PARLEMENT HERVAT ZIJN OPENBARE WERKZAAMHEDEN roar Rumoer rondom „Dag Koninginnedag üs hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Communisme overal actief bezig Russische oorlogsschepen in de Middel landse zee Arabische wereld thans sterk verdeeld w Mooi Poollicht Zilveren filmpjes Hwat hat (j Cl 116 rr 1 u te: 53eJAARGANG VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 No. 69 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo A. de Koning, voorzitter. KAMEROVERZICHT H. beuren is een tegenslag voor onze V.P.R.O. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Boisward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het voorlopig verslag schijnt op het ogenblik dat wij dit schrijven, zijn vol tooiing te naderen. Als de voortekenen niet bedriegen zal de omvang van dit schriftelijk stuk een record wordennim mer in de historie schijnen de Kamer leden zoveel gedachten op papier te heb ben gezet over een wetsontwerp, als bij deze gelegenheid het geval zal zijn. De voorbereiding van het verslag was dan ook wel degelijk. Bekend is immers al hoe de Kamerleden hearings hebben ge- Ik haw ek altyd üngelokken, sei de boer, doe loek er de hoas forkeard oan. Abonnementsprijs 1 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 nogal wat scepticisme ten aanzien van de ontwikkelingen daar. Zo zei de heer De Graaf voorzichtig, dat er in de afge lopen jaren minder was bereikt dan ver wacht werd. Voornamelijk schenen de missieleden kritiek te hebben op het feit dat de voorlichting in Hollandia niet al te goed was geweest en dat men te kla gen had over de volledigheid daarvan. Bovendien bleken de heren vrijwel een stemmig in hun oordeel, dat er bepaalde beleidsfouten waren gemaakt. Het is duidelijk, dat de missieleden op dat ogenblik nog niet bereid en ook niet bevoegd waren om het publiek al volle dig in te lichten omtrent hun bevindin gen. Daar was het de juiste gelegenheid ook niet voor. De missie moet nu alle opge dane ervaringen gaan neerleggen in een rapport, hetwelk dan over enige tijd, misschien ter gelegenheid van de behan deling van de begroting van dat ge biedsdeel, in de Kamer zal worden be sproken. Maar gezien deze eerste reac ties zullen de heren wel niet van plan zijn, zachtzinnig te werk te gaan. Te voorzien is dus, dat het rapport van hun bevindingen en vooral ook de weerslag van de vele door hen met grote openhartigheid gevoerde gesprekken met de Europese en de autochthone bevol king t.z.t. aanleiding zal geven tot een interessant debat over de ontwikke ling van dit overzeese rijksdeel, dat nog steeds tot de grote zorgenkinderen van het Koninkrijk moet worden gerekend. Aan beide zijden van het Binnenhof is intussen het openbare werk van de Ka mers al weer volop begonnen. De Sena toren hielden zich dinsdag bezig met het vriendschapsverdrag met Amerika, dat zonder veel moeilijkheden werd aange nomen. De Tweede Kamer was niet zo gauw klaar. Daar zetten de volksverte genwoordigers zich aan de behandeling van het eerste boek van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, hetgeen men rus tig zou kunnen betitelen als het berei ken van een mijlpaal. Het oude B. W., dat thans nog in ge bruik is, is al bijna 120 jaar oud. Het trad immers met de klokslag van mid- Abdoel Rahman is natuurlijk een Moham medaan, hij is een der sultans van de ge- intregeerde staten, nl. In de nacht van maandag op dinsdag is het Amsterdamse bioscooptheater Du Midi, dat tegen de Apollohal is aangebouwd, tot de grond toe af gebrand. De afgelopen parlementaire week heeft zich voornamelijk gecon centreerd om de voorbereidingen, die beide Kamers der Staten- Generaal maakten, teneinde hun openbare arbeid te hervatten. Binnenskamers is het zomer-reces dit jaar zeker niet zo zonder zorgen verlopen als andere jaren het geval pleegt te zijn. De Kamervoorzitter, Mr. Kortenhorst, moest nu immers op de leden van de Tweede Kamer een beroep doen om half augustus in commissie-vergadering bijeen te komen, teneinde de schriftelijke voorbereiding van de Europese verdragen niet spaak te doen lopen. houden om alle belanghebbenden bij de al of niet totstandkoming van de Euro pese gemeenschappelijke markt hun woordje te laten doen. De regering krijgt nu nog maar korte tijd ter beschikking om met haar me morie van antwoord te komen. Die zal binnen veertien dagen gereed moeten zijn, wil de openbare behandeling, die bepaald is op de eerste week van okto ber, niet in gevaar komen. Te verwach ten is echter, dat alles op alles gezet zal worden om tijdig gereed te komen. Inmiddels is een ander deel van de werk zaamheden van de parlementsleden de zer dagen eveneens in de publieke be langstelling geraakt. Dat betrof n.I. de reis, die een delegatie van Eerste en Tweede Kamerleden heeft gemaakt naar het overgebleven gebiedsdeel in ’t verre oosten, Nieuw-Guinea. Deze parlementaire missie is ten dele per vliegtuig in het vaderland terugge keerd, nadat men vier weken ginds had doorgebracht. Dat waren dan de Tweede Kamerleden, mr. De Graaf en ir. Van Meel (k.v.p.), de heer De Kadt (p.v.d.a.) en het Eerste Kamerlid van de k.v.p., de heer Derksen. De overige leden van deze missie com bineren deze reis met andere bezighe den elders in de wereld. Zij zullen wat later in ons land terugkeren. Het blijkt uit de eerste reacties, die de heren na aankomst op Schiphol na hun aankomst losliéten, dat de reis niet ge heel vlekkeloo» was verlopen, wat be treft hun bevindingen in Nieuw-Guinea. Sommige opmerkingen getuigden van dernacht tussen 30 september en 1 ok tober 1838 in werking. De bedoeling was toen om het recht, dat hier in de Franse tijd had gegolden, te vervangen door Ne derlands recht. Maar desondanks bleef de invloed van het Franse recht nog duidelijk aanwijsbaar. Het B. W. is ech ter in de loop der tijden vele malen ge wijzigd, zodat ten slotte een zeer inge wikkeld stelsel was ontstaan, waarmee de deskundigen nauwelijks meer konden werken. In 1947 gaf de regering derhalve aan de eminente geleerde prof. E. M. Meijers opdracht om een nieuw B. W. te ont werpen. Zijn taak werd na zijn overlij den in 1954 overgenomen door drie an dere deskundigen. Minister Samkalten hoopt nu het nieuwe B. W. over tien jaar in gebruik te kunnen nemen. Ieder jaar zal hij één der negen boeken aan de Kamers voorleggen ter goedkeuring. Thans is dan het eerste boek over het personen- en familierecht aan de beurt. De minister werd achter de regerings tafel geassisteerd door prof. mr. J. Drion, als regeringscommissaris. Vele nieuwe punten levert dit eerste boek nog niet op, omdat prof. Meijers goeddeels heeft aangesloten bij het oude B. W. Maar nochtans bleek uit de openbare behandeling al wel, dat ten aanzien van punten als de onderhoudsplicht tussen ouders en meerderjarige kinderen en ’t echtscheidingsrecht bepaald geen een stemmigheid tussen de fracties bestond. Bij de behandeling van de amendemen ten zal moeten blijken, in hoeverre het regeringsvoorstel nog gewijzigd zal wor den. en De Jong’s Nieuwsblad 10 paar veters, samen f0.10. 5 zakjes blauwsel f0.10, vier pakken lucifers f 0.25, grote glazen eitroenpers f 0.06. Gevlochten deurmat (le klas cocos) f 0.25. Flinke grote maat emaille kamerpot f 0.36. 3 muizenval len voor 10. cent. de regering der federatie er Maandagavond konden we getuige zijn van bijzonder mooi poollicht of noorder licht. De laatste naam is eigenlijk ver keerd, omdat het ook aan de zuidpool voorkomt. Voor degenen die niet in de gelegenheid waren om het te bekijken, laten we hier een kort uittreksel volgen van wat er in Allingawier te zien was. De lezers die het wél gezien hebben doen er goed aan hun gegevens, met de tijden er bij, te zenden aan het KNMI afd. Aardmagnetisme, De Bilt (Utr.). Dit vormt dan prachtig materiaal voor de mensen van de wetenschap. Om 21.10 uur is er nog weinig te zien, maar toch is de noordelijke horizon iets lichter dan gewoonlijk. Enkele minuten later komt uit die witte „bank” die we het segment van het poollicht noemen, een bundel wellicht als van een reusach tige schijnwerper, even later verdwijnt het weer. Maar het komt spoedig weer terug en het vermeerdert zich nu snel, het aanzien blijft echter nog wisselend. Om 21.15 uur komt er een rode glans in de witte draperieën die nu als een lichtend gordijn over de hele noordelijke en noordwestelijke hemel hangt. Vooral in het n.w. in het sterrenbeeld de Grote Beer tussen de vier sterren, die het „steelpannetje” vormen, komen de stra len bij elkaar en vormen daar een helder rode vlek met uitlopers. Dit duurt mis schien 10 minuten en dan verspreidt het rood zich weer meer gelijkmatig over de hemel. Op dat moment komen er drie „zoeklichten” achter elkaar in het noor den en noordwesten op, nu veel hoger dan eerst omdat alles nu gestegen is aan de hemel. Dit was dan ook de laat ste stuiptrekking, want daarna wordt het rood steeds zwakker zodat we het om 21.40 niet meer kunnen zien. Het witte segment bleef echter de hele nacht zichtbaar terwijl het steeds lager zakte. Dit poollicht is te danken aan grote ak- tiviteit op de zon, dit hebben we zater dag in Oosthem ook kunnen waarnemen, daar is n.I. een sterrewacht, wist u dat De kans is groot, dat het zich binnen leden, onze abonnees. Immers, dit hele ge- kort herhaalt, omdat de zon nog „roe- Hg” is en omdat in september gemiddeld Er is iets gebeurd, dat niet zo had mogen het meeste poollicht van het hele jaar gebeuren. En het vertrouwen van verschil-1 wordt waargenomen. De Amerikanen blijken vooral diep ge schokt door het feit dat zij zowel door Egypte als Syrië tot de imperialistische landen worden gerekend. Tot nog toe hadden zij zich vrij van impe rialistische smetten gemeend en altijd ver wijtend naar die Westelijke landen geke ken, die koloniale verhoudingen met andere hadden. Aan de houdng dier landen, die vaak al te laks waren met het slaken dier banden, schreven zij een groot deel van het wantrouwen toe dat de Oosterse volken te- De verenigde landen der federatie zijn enorm rijk aan grondstoffen, o.a. tin en rub ber, en als zodanig is het ook prettig voor het Gemenebest dat zij er lid van blijft. De redenen waarom de Gemenebestlanden vast houden aan de band met het moederland lopen nogal wat uiteen. Een deel dezer lan den hecht vooral waarde aan de economi sche betekenis van het Gemenebest, andere aan het militaire of politieke belahg verbon den aan het lidmaatschap van zo'n groot lichaam. Er is enige belangstelling voor de vraag of de federatie van Maleise staten ook zal toe treden tot de Zuid Oost Aziatische Ver- dragsorganisatie. Vermoedelijk zal dat niet liet geval zijn, zij zal wel in het voetspoor van India treden en zal geen wantrouwen in communistisch China willen wekken. De Maleise federatie heeft nl. één zwak punt, waaronder niet inde eerste plaats dient verstaan het feit, dat er nog altijd een be trekkelijk kleine groep communistische op standelingen in de bijna ontoegankelijke jungles van het binnenland aanwezig is. Men zal deze wel de baas kunnen worden, ze heeft trouwens door de hardnekkige ver volging van Engelse troepen al veel van haar betekenis verloren. Ernstiger is waar schijnlijk het feit dat op de gehele bevol king van tussen 6 en 7 miljoen mensen er een kleine 3 miljoen Chinezen zijn naast nog bijna 1 miljoen andere niet-Maleiers. Uit de recente geschiedenis kennen we het ge vaar van dergelijke grote minderheden in een land, vooral als deze de steun genieten van een machtig rijk elders en dat is het geval met de Chinezen in Malakka, van wie de meesten sympathie hebben voor Peking en deze ook wederzijds van rood China ge nieten. De Maleise federatie heeft zich tegen bin nenlandse moeilijkheden van die zijde trach ten te beschermen door een aantal bepalin gen in de grondwet, waarin de Chinese in vloed min of meer wordt beperkt o.a. door het voorschrift dat de officiële taal het Ma leis zal zijn en de Mohammedaanse gods dienst staatsgodsdienst, met overigens vrij heid van godsdienst voor iedere individuele burger. Ook het nieuwe staatshoofd prins le week september 1932 Eet vis! 2 pond schelvis 30 cent bij Bosma. 3 zoute haringen 12% cent. Stoom- bokking 6 voor 25 cent. le prijzen op het Floraliafeest te Boisward: A. C. de Jong, Kerkstraat (waterstel), R. Nieuwenhuis, Laag (gebakstel), Harm Bleeker, Gr. Kampen (schilderij), Sj. Sij- brandij, Cnossenlaan (id), Ype de Bruin, Kerkstraat (trekpot met theemuts), Gosl. Mol, Hoog Bolwerk (dejeunertje), B. Mie- dema, v. Munnickhuizenstraat (nest scha len), Jan Nauta, Looiersbuurt (koekjes- schaal). Het gemiddelde inkomen per aangeslagene in de Rijksinkomsten-belasting bedraagt te Boisward f 2192. Van de 43 Friese gemeen ten staat Boisward hiermee op de derde plaats. Het hoogst is Dokkum met f2497, hierna volgt Leeuwarden met f 2482. In Workum is het gemiddeld inkomen per be lastingplichtige f 1700, in Wonseradeel f 1571. In Wymbritseradeel f 1801. Het totaal aangeslagenen in de vermogen- belasting bedraagt te Boisward 224. Wij ontvingen een partijtje moderne vos sen. B. J. Zantman. Ijsbrand Kramer van Cubaard peddelde in een dag van Nijmegen via Utrecht en Am sterdam over de Afsluitdijk, die op enkele plaatsen nog vrijwel onberijdbaar is, naar huis. Rondom de TV-uitzending van jl. zaterdag avond is nog al enig rumoer ontstaan, zo als men in de dagbladpers heeft kunnen lezen. De als Nationale uitzending bedoel de weergave van de regeringsperiode van H.K.H. Prinses Wilhelmina, was verzorgd door de V.P.R.O. Onderstaand artikel dat wij gedeelte lijk citeren en dat is van de hand van de Voorzitter van de V.P.R.O., en dat wordt opgenomen in Vrije geluiden van 7 septem ber a.s., geeft ruiterlijk toe dat er fouten zijn gemaakt. „Ik wil U niet lastig vallen met een uiteen zetting van de keten van verantwoordelijk- heidsoverdrachten, welke een Nationaal Program behoort te doorlopen, vóórdat de uitzending een feit gaat worden, aldus de voorzitter der V.P.R.O. Ook zal ik U niet vermoeien met het groot getal misverstan den, dat nu juist met dit program heeft plaatsgevonden. Zij zijn ook nog niet hele maal tot op de bodem uitgezocht. Hetgeen wél in alle opzichten zal gebeuren. Want het moet anders gaan in den vervolge en daarover bestond bij het Dagelijks Be stuur der N.T.S. geen enkel verschil van mening. Het had dan ook mijn volle instemming (ik ben lid van het Dagelijks Bestuur der N.T.S.)dat aan de pers nog staande de vergadering der N.T.S. op maandagmorgen, 2 septemeber, het volgende communiqué werd verstrekt: gen het Westen koesteren en deze hulp van de Sovjetunie, die h.i. onbaatzuchtig zou zijn, deed verkiezen boven Westelijke. Der gelijke volken denken er daarbij niet aan dat in Europa het juist de Sovjetunie is die een aantal zijner satellieten in een barbaarse koloniale verhouding heeft geknecht en Amerika wil daarom daarop eens extra de aandacht der Aziatische en Afrikaanse vol ken vestigen in de op 10 september te hou den algemene vergadering van de Ver. Na ties, welke zich zal bezig houden met de Hongaarse opstand in het najaar van 1956, welke door de Russen bloedig werd onder drukt. Er zijn overigens commentatoren die bewe ren dat in de satellietstaten onder de volken zo grote afkeer van de Sovjetunie heerst dat het gescherm van Moskou met haar lange afstands raket voor een belangrijk deel ge richt zou zijn op de volken om hun bij te brengen dat zij niet op het Westen behoe ven te rekenen voor bevrijding en hen dus te doen berusten in hun lot, dat lichter zou worden, naar de communistische machtheb bers hun voorhouden, als zij zich met meer ijver aan het werk zetten. De Amerikanen hebben natuurlijk nu ook enige mededelingen over hun nieuwste proeven met raketten, waar van sommige geslaagd en andere mis lukt, gedaan. Die mededelingen zijn beter te controleren dan de Russische en men krijgt de indruk dat ook in deze de partijen elkaar niet veel in kracht ontlopen. Het was te verwachten dat in deze sfeer de ontwapeningsbesprekingen zouden vastlo pen; de Westelijke landen hebben hun voor stellen nu volledig op tafel gelegd, de Rus Zorin heeft ze ter conferentie finaal afgewe zen. Stassen, de Amerikaanse vertegen woordiger heeft de verwachting uitgespro ken dat de Russen toch nog niet definitief „neen” hebben gezegd, maar deze verwach ting schijnt niet bijzonder sterk gefundeerd. Zeker niet als het juist is wat een der best ingelichte agenten van de Amerikaanse ge heime dienst thans in een Amerikaanse se naatscommissie heeft geprofeteerd, nl. dat binnen 8 maanden Chroesjtsjow door maar- aan de kant zal worden ge zet en de militaire dictatuur in de Sovjet unie een feit zal zijn. Als de Russische par tijsecretaris ook zo iets verwacht zal hij stellig wel oppassen aan een plan tot ont wapening mee te werken, dat de Russische militaire leiding bepaald niet welkom zal zijn. Dat onder al deze verschijnselen en voor spellingen van toenemende spanningen de roep ook in Amerika toeneemt om ’n krach tiger en beslister politiek van president Ei senhower zowel wat buitenlandse als bin nenlandse kwesties betreft, is begrijpelijk. De kiezers in Wisconsin, de latere jaren een bolwerk van de republikeinen, hebben dui delijk van hun verminderde waardering voor Eisenhower blijk gegeven, door de door hem naar voren geschoven republi keinse kandidaat voor de senatorszetel van wijlen Mc Carthy een zware nederlaag te bezorgen en voor het eerst na 25 jaar een democraat voor die zetel te kiezen. van Negri Sembilan. „Het Dagelijks Bestuur van de Neder landse Televisie Stichting betreurt het ten zeerste, dat onder zijn verantwoordelijk heid op 31 augustus een volstrekt onaan- vaatbaar nationaal programma is uit gezonden. Maatregelen zullen worden ge troffen, teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen”. lenden onder U in onze leiding, in ons be leid, heeft daardoor een schok ondergaan. Weliswaar is dat tot op dit ogenblik nog nauwelijks gebleken, doch wel kwamen er enkele brieven en telefonen binnen van be grip en zorg om de positie van onze om roep. Zou dit geen schade doen?! Welnu, ook dit schrijf ik maar openhartig hier neer: ik doe een beroep op U om in gezamelijke trouw aan onze V.P.R.O. deze tegenslag te boven te komen en voort te blijven gaan op de weg, die wij nu reeds 30 jaar met elkaar gaan. Ik stelde er prijs op U dit persoonlijk mede te delen. Hilversum, 2 september 1957. Vorige week zaterdag heeft de Maleise federatie, ontstaan uit een aantal Britse koloniën Singapore is er niet bij, dat is een afzonderlijke zelf standig gebied op Malakka, haar onafhankelijkheid van het moederland gekregen. Deze onafhankelijkheid gaat zover, dat de federatie ook haar defensie zal inrichten en een eigen buitenlandse politiek zal kunnen voeren, want ook de betrekkingen met het buitenland zullen door de federatie, welke tot staatshoofd heeft prins Abdoel Rahman en tot minister-president Tengkoe Abdoel Rahman (geen familie van elkaar), zelf worden geregeld. Uit eigen verkiezing blijft zij echter lid van het Gemenebest, en Engeland heeft zich verplicht haar bijstand in haar verdediging te verlenen, mag troepen houden in Malakka, maar volgens een der eerste besluiten van geen atoomwapenen opslaan of gebruiken. Hoewel president Eisenhower enige weken geleden verkondigde dat de toestand in Sy rië niet zodanig was, dat dit aanleiding tot de scherpste maatregelen van het Westen zou moeten geven, schijnt er de laatste tijd een neiging in Amerika om de zaken wat ernstiger op te vatten en wat minder op hun beloop te laten dan aanvankelijk Washing ton’s plan was. Met andere woorden de mening zou er veld winnen dat de Ver. Staten niet lang meer lijdzaam kunnen blijven toezien, o.a. oud- president Truman heeft daarvoor gewaar schuwd: wanneer het bestaan op het spel staat is de politiek van afwachten levens gevaarlijk, aldus Truman. Maar er zijn Amerikaanse commentatoren die graag zouden weten wat Truman dan eigenlijk de Amerikaanse regering zou wil len laten doen. Een van de maatregelen welke men te Washington schijnt te over wegen, zou zijn de isolering van Syrië in de Arabische wereld, maar dat dit nog niet zo vlot zou gaan, bewijst het feit dat Nas ser zijn vriendschap met Syrië trouw blijft en gedreigd heeft het Suezkanaal te zullen sluiten als die „imperialistische” Amerika nen iets op militair gebied tegen Syrië zou den willen ondernemen. De regering Eisen hower blijft echter van oordeel dat men voorlopig de zaken toch nog maar moet blijven aanzien. Zij constateert dat de Ara bische wereld thans verdeeld is, het blijkt ook uit de geringe belangstelling welke van de zijde dier staten bestond voor de bij eenkomst van de Liga te Kairo, en dat het Westen niets moet ondernemen wat die een heid weer zou kunnen herstellen. Zij erkent, met Nehroe van India, dat de toestand in het Midden Oosten explosief blijft met name door de mogelijkheid dat Syrië en Egypte om die Arabische eenheid te herstellen, iets zullen ondernemen tegen Israël - er zijn Amerikaanse commentatoren die daarom aandringen op een tijdige waar schuwing aan deze Arabische staten maar wijst er op dat de terugkeer van pre sident Koewatli naar Syrië daar tot wat meer gematigdheid heeft geleid. De Syrische stafchef Bizri heeft nog eens verzekerd dat hij geen communist maar na tionalist is en Koewatli zelf heeft betoogd schalk Zjoekov dat Syrië de hulp van de Sovjetunie kreeg zonder dat 't zich tot iets heeft verplicht of behoefde te verplichten, zijn land blijkt een vrij land, dat geen bases aan welk land dan ook zal afstaan, doch niet kan dulden dat imperialistische landen intriges tegen haar plegen. Deze zaak heeft voor de V.P.R.O. nog een speciale kant, aangezien een belangrijk deel van genoemde misverstanden zich op zijn terrein heeft afgespeeld. Natuurlijk was de bedoeling goed en heeft menigeen ons verzekerd, dat hij of zij ge troffen, ja, bew’ogen is geweest door de tijdsbeelden, de tegenslagen, waar bovenuit glorieus de gestalte van onze zo zeer geëerbiedigde Koningin Wilhelmina om hoog rees. Het was ook geen objectieve of volledige documentaire uitzending, doch een beeldenreeks. Die voor velen zeker niet uit één bepaalde bevolkingsgroep zéér treffend is geweest. Ook dit mag ge zegd, omdat het óók waar is. Maar dat neemt niet weg, dat er op enkele plaatsen onvoldoende doordacht en onver antwoord is gewerkt. En dat nog wel aan dit program op déze dag. U ziet, wij winden er geen doekjes om. Wij hebben fouten gemaakt, ook als V.P.R.O. En voor ons geldt evenzeer wat het N.T.S.- Dagelijks Bestuur in zijn communiqué mee deelde: wij zullen maatregelen nemen om deze fouten in het vervolg te voorkomen. Nu graag nog één enkel woord aan onze Belangstelling is er ook voor de ont wikkeling van de verhouding tussen de nieuwe federatie en Indonesië, beide landen hebben door bloed en taal zeke re verwantschap. Terwijl echter de federatie vreest voor een Chinees communistisch probleem in haar land, schijnt de Indonesische regering een dergelijk probleem, maar dan Russisch ge tint, in haar rijk niet te vrezen, hoewel de directe aanhang van het communisme er sterk is gegroeid en Soekarno het stelsel der Westerse democratie voor zijn land graag zou willen opgeven en een systeem dat aan het Russische of Chinese verwant is zou willen invoeren. Soekarno heeft bij een bezoek aan Oost Indonesië nog eens verzekerd dat hij geen communist is, maar hij had op zijn reis de Russische ambassa deur in zijn gezelschap, z.g. omdat deze een inzicht zou krijgen in de economische noden van de archipel. De Sovjetunie is nu eenmaal met het Wes ten in concurrentie getreden wat de econo mische hulp aan onderontwikkelde landen betreft, biedt die hulp zg. onbaatzuchtig aan, maar doe-t ze vergezeld gaan van een infiltratie van technici en specialisten wier aanwezigheid wel eens gevaarlijke gevolgen voor een geholpen land zou kunnen hebben, Vooral als daar al een communistische kern aanwezig is. Het zeer invloedrijke Ameri kaanse dagblad de New York Times wijst er op dat op deze wijze in verschillende delen der wereld Russische bondgenoten kunnen ontstaan, die geen directe satellie ten en ook niet direct communistisch be hoeven te zijn maar in vredes- en oorlogs tijd grote gevaren voor het Westen kunnen vormen omdat ze, als in Azië het geval is over grote rijkdommen aan grondstoffen be schikken waarvan de stroom zich niet meer naar het Westen maar naar de communis tische landen zou richten en/of strategische punten beheersen waardoor de toestand in oorlogstijd voor het Westen precair zou kunnen worden. Het blad doelt hier ook op Egypte en Sy rië, waarvan laatstgenoemd land in oorlogs tijd de olietoevoer naar ’t Westen zou kun nen afsluiten zg. omdat het neutraal zou willen blijven. En als het Russische bases op zijn gebied zou toelaten, zou het de toe stand in het Oosten van de Middellandse Zee, waar nu de Amerikaanse vloot opper machtig schijnt, ook aanzienlijk ongunstiger voor het Westen kunnen maken. De Russen willen dat het Westen blijk baar duidelijk maken door enkele van hun oorlogsschepen uit de Oostzee een beleefdheidsbezoek aan Zuid Slavië te laten brengen. Deze schepen kunnen in de Albanese haven Sasseno ook voor langere duur een verblijfplaats vinden, maar Syrische havens zouden hun nog beter passen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1