pi VAN DE FRIESE KAATSVELDEN Qabe IA ';1 roar Moskou gezien door het oog van een nuchtere Fries Fantasie J. S. Fan de Martinytoer Een kritisch bezoek aan het hart van de Sovjet Unie Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen I IM -tl» O 5 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1957 53e JAARGANG No. 70 Hwa* hat vooral in de eer- men, kinne de bern datselde dan IT FORSKIL IS DOCKS WOL GREAT Tj. de J. 2e week september 1907 i klauwzeer uitgebroken op van Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Verloofd: Frans J. Bruinsma, kandidaat No taris en Johanna G. de Boer. Enigste ken nisgeving. Firma C. Keg heeft haar geurige, gunstig bekend slaande theesoorten beschikbaar ge steld bij de heer Sytse Alkema, Polstraat, Bolsward. boer in trochsné-hüshalding it dan komme mei de jonge d. Weerd 5-3 voor- Dat helpt foar ’e müzen, sei de boer, doe stiek er syn hüs yn ’e bran Een wolk met gouden randen Drijft de wereld rond Koerst over alle landen En zoekt wat zij niet vindt. Zal zij datgene vinden Waarna zij jaren zocht? Mocht zij 't dan aan zich binden Voor immer dan gekocht. Haar oog dat immer staarde Of zij een landje vond Op dee’z verdeelde aarde. Waar de geest is noch gezond. Toch blijft zij drijvend zoeken Boven t aardse tranendal Tot in de verste hoeken ’k Hoop dat zij slagen zal. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen duhbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Mond- en veestapel Parrega. Het beslag telt 60 stuks. twaalf uur. een uur ’s de Auke Roukes de Boer te Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en en R. rants, maar deze sluiten alle om De vervoermddelen rijden tot nachts. zot op dansen, speciaal foxtrot, tango, etc. zot o pdansen .speciaal foxtrot, tango, etc. dus de bekende dansen, maar velen hadden ook gehoord van het begrip rock en roll, hoewel deze dans in de S. U. verboden is, zijnde een verderfelijke uiting van het ge degenereerde Westen. Natuurlijk maken de meeste van deze meisjes zich geen zorgen over de politiek. Sommigen kenden meer De voorbereiding voor het Aalsmeerse bloemen corso. Met man en macht was men in het bloemencen- trum Aalsmeer bezig om de praalwagens te ver sieren. Deze praalwagen met als titel ,het huisje van Hans en Grietje’ kreeg de me- dalje van H. M. de Ko ningin. wonnen op de stand 5-4 6-4 toen Vlietstra kwaad uitsloeg. De uitslag was: 1. K. Wasseiaar, J. Jansen, S. Faber. 2. H. Schuil, S. Olivier, W. Vlietstra. 3. R. Hoekstra, J. Venema, A. de Jong. 4. M. v. d. Weerd, S. v. d. Zee, J. Pander. Neffens it léste jierforslach fan it Boun foar Koöperative suvelfabriken binne der jit 72 fabriken by oansletten. Of winlik is dat net alhiel krekt, hwant ien fan de leden hat trije en ien hat twa fabriken, dus dat makket 75 meielkoar. Dizze bidriuwen forwurkje sa’n 750 miljoen kilo molke, dus trochinoar krekt 10 miljoen. It léste jier wie dat efkes minder, mar dat siet yn de minne waersomstannichheden, it nije jier sil dat oangeande wol in aerdich bytsje mear sjen litte. Hjirüt kin men sjen, dat in fabryk under de 10 miljoen ta de lytseren biheart. Dit sprekt jit mear as men wit, dat by dy 75 jit trije binne, dy’t op ien fan de eilannen lizze en dér gjin mooglik- heden mear hawwe om bilangryk greater to wurden of bymekoar to stappen. en filmsterren dan ik- Overdracht gerestaureerde „Broerekerk”. O.a. was aanwezig het kamerlid Dr. Schok- king en de architect Cuypers Jr. Medewer king verleende de gemengde zangvereni ging „De Lofstem onder directie van de heer A. van Elsloo. Burgemeester C. J. van der Veen, herinnerde er aan hoe voor 30 jaar het gebouw niet meer voor kerkdien sten werd gebruikt. Alles wat waarde had werd er toen uitgehaald en het gebouw werd verder aan de vernietiging prijs gege ven. Practisch bleef er slechts n ruïne van over. Er werd dan ook onderhandeld met het Rijk om het gebouw aan te kopen en in te richten als postkantoor. Dit plan ging echter niet door. De Kramer, die het kerk gebouw namens het bestuur der evangeli satie aanvaardde, bracht in herinnering hoe de vereniging reeds voor 18 jaar het ge bruik van het gebouw had gevraagd. Dit werd toen niet toegestaan. Hoe groot is daarom het voorrecht het gebouw thans in volle eigendom te mogen bezitten. naar c.s van v.d. Leest c.s. In de halve eindstrijd tussen Broersma, Zijlstra, Vliet stra contra P. Schuil, Haima, Pander had den Schuil c.s. aanvankelijk de beste kan sen, maar door sterk spel vooral van Vliet stra werd het 5 eersten gelijk; op de stand werd 't spel onderbroken, doordat de voor zitter meende enige mededelingen te moeten doen. Haima was hierdoor kennelijk uit zijn concentratie gebracht en miste daardoor tweemaal het perk; ook Piet Schuil deelde in de malaise en verspeelde de laatste kans door op 5-5 4-6 buiten te slaan. De finale tussen Wassenaar c.s. en Broer- sm c.s. was meer spannend dan fraai. Het zat met laatstgenoemden vast; hierdoor ge steund wisten Wassenaar c.s. een veilig lij kende 5-1 voorsprong te veroveren.In dit kritieke stadium van de strijd kwamen Broersma en zijn makkers echter hun inzin king te boven; zonder tot groots spel te ko men en met veel kuhst- en vliegwerk wisten ze de balans in evenwicht te brengen. Voor een mooi slot zorgde nog Johs. Zijlstra door op de stand 5-5 6-6 met een enorme hercules de partij, de gouden klokjes en het verdien de koningschap in de wacht te slepen. De uitslag was: 1. A. Broersma, Joh. Zijlstra, W. Vlietstra. 2. K. Wassenaar, A. Rinia, A. Veldkamp. 3. P. Schuil, A. Haima, J. Pander. De goede saeklike prinsipes fan ófskriuwing en fornijing litte it sitte as it oant it eigen bidriuw ta is. Yn de suvelfabriken sit rüchwei likefolle kaptael as yn twahündert pleatsen. Yn de iene wurdt yn twa jier 7 miljoen ynfesteard en yn de oare moat it mei it aldernoadich- ste ta. Yn folie gefallen lit men op 'e ron gen slepe, om’t men dochs gjin kans sjocht it goed oan to pakken. En dan prate wy net iens oer de needsaeklike oanpassing fan de stikken lan. De natuerlike en reedlike ta- stan moast dochs wêze, dat it bidriuw seis ta bettere forkaveling en üntwettering oer gean koe. It is wol aerdich, dat de kultuertechnyske tsjinst him dér mei ynlit en lans dy wei hiel hwat jild bistege wurdt oan de forbettering fan de lannerijen, mar fan rjuchten hearde ek dit wurk üt to gean fan de boeren yn sa’n hoeke en foar har rekken to wezen. Dat dit net kin en dat der oan de pleatsen fierst to min dien wurdt, dat tsjüget fan de bittere wierheit, dat der lang net genöch middels komd binne yn de bannen fan de bidriuwen. Ek al koe men wol in fyts of bromfyts keapje, ek al wurdt der troch party in auto kocht, de bilangrykste dingen foar de ta- komst fan de bidriuwen moasten efterwege bliuwe. Dér hawwe de eigners al jierren skea fan, mar de boeren likegoed. De boe- rebidriuwen hiene op deselde wize bisjoen wurde moatten as harren fabriken en ynstel- lings. Dat is de greatste misset, hwer't sa- folle jit gjin each foar hawwe en hwat, neist in bulte fortriet en hertsear, greate skea docht oan de posysje fan de boere- bidriuwen en der oerhinne oan de ekono- myske en sosiale krêft fan it hiele folk. It forskil tusken it bihear fan de suvelfabryk en de pleats is dochs wol biskamjend great. en dat kan eens beter Zij was op zoek naar vrede Kijkt speurend naar omlaag Met de innerlijke bede Misschien nog wel vandaag. Formérum mei goed 3 miljoen, Hollum mei lyts seis, Skiermüntseach mei minder as ien miljoen, drukke it gemiddelde. Wy kin ne der wol wis fan wêze, dat de ekonomys- ke druk op de lytse fabriken aloan swierder wurdt en earder as letter meielkoar docht bliken, dat hja net swier bilêst binne hwant 75 fabriken foar noch gjin 17 miljoen is sahwat 250.000 foar eltse fabryk. Soks is in skoan ding. Derneist sjocht dat de finansiering ek alhiel yn hannen is fan de leden of fan boereynstellings, hwer- fan de Suvelbank to Ljouwert fierwei de bilangrykste is. Frjemd jild sit der dus net yn en dat is jimmer in ding fan great bi- lang, mar foaral nou, mei de kapitaelskrap- te. Lykwols wurdt yn dizze fabriken hiel hwat dien om by de tiid to bliuwen of to kom men. Yn twa jier tiid is der yn dizze fa briken likernöch foar 7 miljoen forboud, fortimmere of oan wurktugen en masines oanskaft, dat is dus hast de helft, fan de boekwearde fan de fabriken seis. Oan 5 fabriken waerd yn 1956 in nije molkünt- fangst makke en mei 12 oaren wie men dêrmei dwaende. De boeren, dy’t mei de direkteur en de tech- nyske riedjowers fan it Boun dizze moder- nisearing trochfiere, hawwe goed foar it forstan, dat dit net oerbliuwe kin, mar need- saekhk is om by de tiid to bliuwen. Fansels, dat kostet in slompe molkjild, mar it stiet fêst, dat allinnich op dizze wize it takom- stige molkjild feilich is. Ik naem üt it rike forskaet fan boereynstel lings mar in foarbyld. Ik soe ek harren oan- keapfabriken, feilingynstellings, forsekerings of forwurkingskoöperaesje neame kinne, hwer’t men itselde byld fine sil, mar dat is net noadich. De boeren blike foarsichtige, forstannige finansiers to wêzen as hja oer it mienskiplik bisit fan har leden geane en hja doare oan de oare kant hiel wol üt to jaen, as de saek dêrmei tsjinne is. Dat is dan de iene, skoandere kant fan de medalje. derhald ek freget is de forliezende partij. En nou de oare kant. De kant, hwer't hja folie richter oan stean en it earste bi- lang by hawwe, har eigen fabryk of better sein, har eigen pleats. As men dér ek ris in balans fan opmeitsje soe? As men ris neigie, hoefolle frjemd kaptael dêründer sit Hoefolle Fryske boeren soene der hjoed wêze, dy’t harren pleais alhiel eigen neame kinne? Der binne al mear as 70 fan de 100 hierdeboer, dus der is gjin sprake fan eigen. Mar fan dy oaren, hoefolle kinne der sizze, dat hja mei eigen jild buorkje? En stel, dat de alden dat hjoed al sizze kin ne, hoe lang sizze. As in eigen hat, hoe wol boer, dy’t heite-bidriuw op syn namme kri- get? Der siet fan 'e wike in jonge boer by my, dy’t ried frege yn sa’n gefal. Hy wie sa foriünlik, dat broers en susters him alle- gear de pleats wol ta ha woene. Der wiene fjouwer jonges en trije famkes, dus in sawn- de part wie sines, as de alden der net mear wêze soene. Mar salang dy der jit wiene, moasten dy in fatsoenlike aldedei hawwe. En wy binne oan it rekkenjen west, reedlik en skerp. It ünderhald hie nei de oarloch syn gerak net krige, der soe earst nochal hwat barre moatte. Mei underling goedfinen wie de keappris op in billik sifer steld, mar der kaem earst grif in tweintich tüzen goune by foar timmerjen en fervjen. En dan soene ek fierder alle lésten deroer hinne komme. „Ik koe folie better hieresei er „mar dat wolle de oaren net, hwant dan bliuwt der de earste jierren fan de hier neat foar har ren oer!’’ Hoe faek is dat probleem nou al oan de oarder west op famyljegearsitten en by de notaris of accountant? Hwat de boeren by har ynstellings en fabriken sa goed dogge, dat kin mar net yn har eigen bidriuwen de goede foarm fine. It kaptael, dat syn ün- KAATSNIEUWS UIT EIGEN PLAATS Grote deelname en veel spanning op derde ledenpartij. Zaterdag j.l. hield de kaatsvereniging „Bols ward" haar derde en laatste ledenpartij hiervoor was de belangstelling zo groot, (54 kaatsers hadden zich aangemeid) dat er een A en B partij kon worden gehouden; hier door moest de penningmeester wel wat die per in de buidel tasten, maar het werd door de deelnemers ten zeerste gewaardeerd. Bij de seniores bestond de A groep uit 8, de B groep uit 10 parturen. In de A. groep heerste er ste omloop veel spanning, M. Jorna, S. de Jong, R. Bonnema verloren op de stand 4- 5 4-6 van R. Rijpma, W. Bruinsma en R. Nijholt; J. Gaastra, B. de Waij en S. Fran kena, die de eerste 3 eersten alle op 6-6 verspeelden kwamen daardoor 3 eersten achter, maar wonnen op 5-3 6-2. Het „Hol- landia” partuur: P. de Wit, K. de Vries, P. Zwaagstra haalden na een 1-4 achterstand fraai op maar verloren toch op de stand 5- 5 4-6 van R. v. d. Schaaf, M. Hoekstra, T. Zijlstra, F. Haanstra, W. v. d. Zee en L. Breeuwsma speelden tegen J. de Haan, E. Brandenburg en H. Visser een strijd met wisselende kansen die tenslotte op 5-5 6-2 in het voordeel van de Haan c.s. werd be slist. Gaastra c.s. haalden tegen Rijpma c.s. op van 0-3 tot 3-3 maar laatstgenoemde maakten toen aan een stuk de 3 spel vol. Van der Schaaf en z'n makkers boden heftig tegenstand aan J. de Haan c.s. maar moes ten op 3-5 6-6 capituleren. De finale ging tussen de parturen Rijpma en de Haan, hij eindigde in een verrassende overwinning voor eerstgenoemde, op 2-4 6- 6 miste Jan de Haan de aansluiting door buitenslaan, hun tegenstand was nu gebro ken, op 5-2 6-4 kwam het einde. De uitslag was: 1. R. Rijpma, W .Bruinsma, Wolsum Nijholu 2. J. de Haan, E. Brandenburg, H. Visser. Ook in de B klasse speelden de 10 parturen met een enthousiasme, als ging het om gou den klokjes. Een zeer spannende partij speelden in de eerste omloop de parturen j. de Haan, M. Vellinga, I. Roukema teg». Tj. v. d. Hauw, A. Dalstra, J. Stevens; n alles aan de hang werd de strijd beslist in voordeel van Van der Hauw c.s. Voor e verrassing zorgden hier Joh. Vellinga en i Adema, twee kaatsers die de laatste jat. weinig aan de kaatssport doen, ze bleken nog lang niet verleerd te zijn; op de d. schakelden ze het sterker geacht partuur Bangma, S. Tolsma, H. Gietema uit mc. slechts een spel tegen. In de finale tegen het Exmorster perkduo de gebr. S. en Tj. Bergsma met Y. Ooste. veld namen ze met degelijk spel een moo 4-1 voorsprong en leken regelrecht op Ov overwinning af te stevenen; nu wreek zich echter de ongeoefendheid; het laatste spel wilde niet komen; langzaam maar zeke nam de jeugd de overhand; de 4-1 voor- Sake Faber, Koning te Morra-Lioenssens. In het hoge noorden vond zaterdag de uit- nodigingspartij plaats voor 24 eerste klas- sers. De lijst zag er als volgt uit: 1. P. Schuil, D. Miedema, R. Kuiper. 2. M. v. d. Weerd, S. v. d. Zee, J. Pander. 3 K. Wassenaar, J. Jansen, S. Faber. 4. R. Hoekstra, Joh. Zijlstra, H. Bultje. 5. J. Faber, P. Zwart, A. Veldkamp. 6. H. Schuil, S. Olivier, W. Vlietstra. 7. J. Stavinga, Fr. Helfrich, J. Tolsma. 8. R. Hoekstra (bijgel.J, J. Venema, A. de Jong. Door de stevige wind werden er nogal wat opslagfouten gemaakt, maar daartegenover stonden diverse bovenslagen. In de eerste omloop won 2 na de 3-5 achterstand; 3 en 4 speelden een zeer spannende partij, die op de stand 5-5 6-2 door 3 werd gewonnen. Faber c.s. waren niet opgewassen tegen par tuur Schuil; in de laatste partij verloren Stavinga c.s. na de stand 5 eersten gelijk door drie missers van J. Tolsma. In de tweede omloop kregen v. c.s. tegen de latere winnaars een sprong; Wassenaar c.s. gaven zich nog niet gewonnen, door krachtig spel en veel geluk wonnen ze tenslotte op de stand 5-5 6-4. In de andere halve eindstrijd waren Schuil c.s. oppermachtig, ze gunden de tegenpartij nog 3 eersten. Ook de eindstrijd scheen een gemakkelijke zege voor Schuil c.s. te zullen worden. In een ommezien namen ze een 4-1 voorsprong Wassenaar, Jansen en Faber begonnen toen echter krachtig van zich af te slaan en maakten gelijk, ze gingen meteen door en De rest is regeringsgebouwen en worden streng bewaakt. De voormalige kerken zijn thans alle musea. Hier ligt dan de pracht en praal opgetast van het vroegere tsarendom. Zonder commentaar, doch de Rus, die het ziet, moet de opmerking wel op de lippen liggen, dat zoveel rijkdom aan het arme volk werd onttrokken. Dit zal dan ook wel de bedoeling zijn. Een andere bezienswaardigheid is natuurlijk het mausoleum. Dit mausoleum staat op het Rode plein en is om in stijl te blijven geheel in rood marmer opgetrokken. Na ons aan gesloten te hebben in een rij van 1 km. lengte kwamen we tenslotte ook in dit com munistische heiligdom. Want dat is het tenslotte. Net zo goed als iedere Rus in de voormalige kerken in het Kremlin z'n pet of hoed afzet, zo zal hij het ook doen in het mausoleum. Soldaten met de bajonet op het geweer staan drin gend om stilte te manen. Het geheel heeft iets gewijds. Daarna gaat men een trap af en men komt beneden in een zeer koele ruimte. Door een deur komt men dan in de ruimte, waar de aanbeden leiders van miljoenen mensen slapen onder een diffuus licht. Ja, inderdaad, het lijkt alsof ze slapen. Lenin gekleed in een zwart pak en Stalin gekleed in uniform met vele onderscheidin gen. Ik heb de Russen wel leren waarderen als een enorm hartelijk en gastvrij volk. Daar staat echter tegenover, dat het begrip be leefdheid bij hen tamelijk onbekend is. Bij het instappen in de vervoermiddelen geldt vaak het recht van de sterkste en mijn tenen hebben het in dit opzicht zwaar te verdu ren gehad. Doch dit is in Nederland niet veel beter! Bovendien gebruiken vele Russen knoflook in hun eten en wie de lucht van knoflook kent, weet wat dat betekent. Nog even iets over het avond en nachtleven in Moskou. Lichtreclames en mooi versierde etalages ziet men zo goed als niet in Mos kou. Alles is staatsbezit, er is dus geen con currentie, de winkeliers hoeven dus ook geen service te geven. De bediening laat vaak ook veel te wensen over. De straten zijn dus 's avonds tamelijk ongezellig. Natuurlijk zijn er wel enkele goede restau- Amerikaanse zang- zelf. Ik hoop dat ik U hiermee een klein over zicht heb kunnen geven van het dagelijks leven in Moskou. Natuurlijk valt er veel meer over te zeggen, doch dan daalt men al zeer spoedig in finesses af men in sommige gevallen wel nalaten. Hopelijk heb ik iets van de sluier mogen oplichten, die er toch nog steeds ligt over een groot gedeelte van ons wereld deel. Dramatische eindstrijd te Mars sum. Broersma, Zijlstra en Vlietstra winnen gouden klokjes. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan hield de kaatsvereniging „Foarüt” te Mars sum zondag onder ideale weersomstandig heden een partij voor 30 uitgenodigde spe lers. Het talrijke publiek kwam wel aan zijn trekken, want er werd prima spel geleverd. De prijzen bestonden voor deze gelegenheid uit gouden, doublé en chroomstalen pols horloges. Wassenaar, Rinia en Veldkamp namen in de finale tegen Broersma, Zijlstra en Vlietstra een voorsprong van 5-1; daar mee hadden ze de gouden klokjes haast al om de pols; maar ook nu bleek weer, dat drie spel pas uit is; ze konden het eind niet vinden; met alles aan de hang moesten ze tenslotte de eer en het goud nog hun tegenstanders laten. Op de tweede lijst kwamen: H. Schuil, D. Miedema, J. Tolsma. A. Broersma, J. Zijlstra, W. Vlietstra. K. Wassenaar, A. Rinia, A. Veldkamp. M. v. d. Leest, S. v. d. Zee, G. Groen. P. Schuil, A. Haima, J. Pander. Een der mooiste partijen speelden Schuil c.s. tegen Broersma c.s.; iets sterker spel bracht laatsgenoemden de overwinning op 5-3 6-4 op de zelfde stand wonnen Wasse- Er is meer te zien op het Rode plein. Al lereerst de prachtige Besilius-kathedraal, thans ook een museum. Van buiten is de kathedraal sprookjesachtig, van binnen is het erg rommelig. Tegenover het ommuurde Kremlin, dat eigenlijk een stad in- een stad is, met z’n vele torens, waarvan sommige gekroond door de lichtende rode ster, staat het zgn. Gaen warenhuis. Het is het groot ste warenhuis van de S.U., waar men prak tisch alles kan kopen. Het heeft een perso- neelsstaf van 4000 man. Evenals de andere zaken is het warenhuis zondags ook geopend, hoewel er op deze dag in het algemeen niet gewerkt wordt. Het Tretjekaffmuseum aan de overkant van de rivier de Moskwa bevat eigenlijk de grootste verzameling Russische beeldende kunst. Het is opvallend, dat de Russen in dit opzicht totaal niet kunnen exposeren. Elk hoekje van elke muur, ja tot zelfs de gangen zijn benut om schilderijen op te hangen. Duidelijk laat zich hierbij de revo lutie onderkennen. Voor die tijd: gezapige oude heren of rijkgeklede dames enfin, de hele beaumonte, na die tijd niets van dit alles. De arbeider wordt vereeuwigd, de Russische opbouw, Lenin en Stalin, het mooie Russische land met de fabrieken, dat zijn de hedendaagse onderwerpen. En meen nu niet dat deze onderwerpen abstrackt wor den opgezet .Bij een Duitse tentoonstelling van zgn. abstrakte kunstenaars bleven hele troepen Russen verontwaardigd staan en uit hun commentaar kon men duidelijk op maken, dat het een schandaal was, dat er zo geschilderd mocht worden. Trouwens de felle kleuren, zoals men die bij vele van onze schilders ziet, zoekt men hier tever geefs. De kleuren zijn niet flets, meer zacht. De Rus is niet ingesteld op felle kleuren. Dit is ook aan z’n kleding te merken. Afge zien van de enigszins ouderwetse aandoende dessins is de kleding over het algemeen tamelijk kleurloos. Als Westerling valt men door de fellere kleuren dan ook dadelijk op. Opvallend is in Moskou het grote aantal invaliden. In ons land worden deze mensen in inrichtingen verpleegd en ze zijn gehol pen d.m.v. prothesen en zijn zo weer in het arbeidsproces opgenomen. Niet alzo in Moskou. We hebben talloze invaliden ge zien, strompelend op één been, lopend op hun knieën, ja soms totaal zonder benen. Een vreselijke erfenis van de laatste oorlog. We hebben verschillende Russen gesproken die in de oorlog in Duitsland hebben ge werkt als dwangarbeider of -arbeidster, die als soldaat naar Duitsland zijn getrokken en met Russen, die in de door de Duitsers bezette gebieden hebben gewoond. Over het algemeen is de haat tegen al wat Duits is nog niet verdwenen. Vaak werden wij ook voor Duitsers aangezien, wat soms onaangename konsekwenties met zich mee bracht. Eén keer werden we bv. midden in de nacht bijna door een taxichauffeur op straat gezet, wegens het feit, dat wij Duit sers waren en alleen onze stellige verzeke ring dat wij „njet Njemjetski" geen Duitser, waren, redde ons van dit gevaar. Drankmisbruik komt ook in Moskou nog wel voor. U ziet, het zijn lang niet allemaal goede dingen. Verschillende keren hebben we dronkaards geziens, al moet ik zeggen, dat deze meest voorkwamen onder personen van middelbare leeftijd. Een aardig voorval wil ik U niet onthouden. In de trein pro beerde een oude Rus, die behoorlijk aange schoten was en enorm stonk, een gesprek met ons te beginnen. Wij verstonden ech ter zogenaamd niets. Een jongere Rus kwam ons toen te hulp, die verklaarde, dat zulke dronkelappen alleen nog maar onder de oudere generatie voorkwamen. Onze zegs man stonk echter zeker even erg als de oude dronkelap. De vermaarde wodka wordt er echter zeer spaarzaam gedronken, wat te begrijpen is bij een prijs van ruim f 10 per fles. De positie van de vrouw in de S.U. is een heel andere dan die van de vrouw in de Westelijke landen. Iedere vrouw is daar vrij een beroep te kiezen, dat niet een ge vaar is voor haar gezondheid. Zo ziet men talloze vrouwelijke straatvegers, de meer derheid van de trambestuurders en vele auto- en trolleybuschauffeurs zijn vrouwen. In het bouwbedrijf komt men tamelijk veel vrouwelijke metselaars tegen. Veel vrouwe lijks heeft zo’n arbeidster in een smerige overall vaak niet meer over zich. Ik merkte reeds op, dat er in Moskou ont zettend snel gebouwd wordt. Overal staan de grote kranen en bij de dag ziet men de woningblokken groeien. Dat er zeer snel ge bouwd wordt is niet te ontkennen, maar er wordt tegelijk slordig gebouwd. De bouw stijl is met geen mogelijkheid modern-zake- lijk te noemen. Misschien passen de gebo gen lijnen en de Griekse driehoeken meer bij het Russische karakter, voor ons gevoel doet de bouwstijl ouderwets aan. Trouwens er is veel meer, dat ouderwets aandoet. Dat zijn bijv, de straatlampen, dat is de huis inrichting met mooie rode of oranjezijden lampen met glaskralen, weet U wel. Dat is ook de metro, de ondergrondse spoorweg. Want bij alle waardering, die ik voor de Moskouse metro heb, ik durf best te bewe ren dat deze mooier is dan die van Londen of van Parijs, toch moet het me van het hart dat, bij alle pracht en praal, de inrich ting bepaald protserig aandoet. Het is eigenlijk te veel opgesierd Dit neemt natuur lijk niet weg, dat de metro een van de grote bezienswaardigheden van Moskou is. Zeer bepaald niet .ouderwets zijn echter de enorm brede toegangswegen tot het cen trum van de stad. Het verkeer, dat in Mos kou tamelijk druk is, heeft hierop alle ruim te. Men mag in deze straten zowel links als rechts passeren. De rijrichting is na tuurlijk rechts. Deze brede wegen zijn ont staan door het wegbreken van de talloze houten huizen en door het neerzetten van grote woonblokken waardoor dus veel ruim te vrij kwam. In de oudste buurten van Moskou waant men zich nog in de tijd van Napoleon. Houten huizen, een slechte bestrating met vaak diepe kuilen vol water. Deze buurten worden echter met bekwame spoed opge ruimd. Er zijn in Moskou reeds enige wol kenkrabbers gebouwd. Een bezoek aan Moskou sluit natuurlijk een bezoek aan het Kremlin in. Het is be paald teleurstellend, dat men maar een klein gedeelte van het Kremlin mag bezichtigen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1