o “WA I Ai <1 n** I h'z- v «gj k k m li roar Van postboden en telegrambestellers in het oude Bolsward De zomer was wéér Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes üs hjoed p p to sizzen te nat Troonrede in mineurstemming Beperking van uitgaven woningbouw In 1957 een record aantal woningen Euro pese en internationale samenwerking dient beworderd Vergroting nationale produktie is noodzakelijk. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gemeenten zullen voorschotten ontvangen ten behoeve van de sgfw’l I 53e JAARGANG No. 72 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad DE TROONREDE de dat de foarspelling Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Beperking van uitgaven. Dit beleid drukt zijn stempel op de rijks- begroting voor 1958. Een beperking van uitgaven is op vele punten tot stand ge bracht. Daarnaast is afgezien van tal van nieuwe plannen. Bovendien moet ’t Rijk in zijn financieel beleid rekening houden met de zeer grote moeilijkheden, die de gemeenten ondervinden bij de fi nanciering ook van de meest dringende kapitaalsuitgaven. Daarom acht de Re- Te koop: een 6-persoons Hupmobiel met Separatie, motor, bekleding en lak. Voor de hoest, enz. Lijnzaad (gezuiverd) 30 cent per pond. Fa. Johs. B. Posma. Reuter meldt dat Gandhi zijn verklaring, dat hij de vrijwillige hongerdood zou sterven, aflegde, terwijl hij gezeten was in de stoel van een tandarts, die hem een nieuw gebit aanbracht. Tot directrice van de Chr. Landbouw- huishoudcursus te Bolsward is benoemd mej. G. Kerstma te Oudeschoot. Burgerlijke Stand Bolsward. Geboren: Rigtje, dv W. H. Folkerts en T. Fol- kerts-Wiersma. Willem, zv J. Duiker en A. Duiker-Mulder. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 3de week september 1932 Sparen moet bevorderd. Het is dringend noodzakelijk de bespa ringen op te voeren onder inschakeling van zo breed mogelijke lagen der be volking. Voorstellen ter bevordering van de be zitsvorming zullen u in het komende zit tingsjaar bereiken. Europese samenwerking. In de samenwerkng tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende internationaal verband partner doen zijn. Skoarstienreager wol ik wurde, sei lytse Bearn, dan hoech ik my net to waskjen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Een koe van S. de Jong te Edens, ge slacht door de slagers Zijlstra en Van Zanten te Wommels, had een gewicht van 800 pond, terwijl het beestje niet minder dan 200 pond vet bevatte. Samenwerking tussen rtfks- delen. samenwerking tussen Nederland. Suri- en de Nederlandse Antillen in de H. M. de Koningin heeft zo juist ter opening van de Staten-Generaal de vol gende troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal,- Een zeer bewogen jaar ligt achter ons. De internationale spanningen duren on verminderd voort. In onze nationale economie is het evenwicht verbroken. Terwijl de nationale welvaart en de werkgelegenheid op een hoog peil zijn gebleven, geven de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt reden tot ernstige be zorgdheid. Hierin komt tot uiting, dat de bestedingen aan consumptie, investe ringen en overheidsuitgaven te zamen het nationale inkomen overtreffen. De genomen maatregelen hebben het be oogde doel nog niet bereikt. Ten dele, omdat zij eerst geleidelijk hun werking kunnen doen gevoelen, anderdeels omdat blijkens de thans beschikbare gegevens dieper ingrijpen noodzakelijk is. Ons volk kan zonder twijfel de gerezen moeilijkheden te boven komen. Het zal zich daartoe bewust moeten zijn van de ernst van de situatie en aan een reële beperking van de bestedingen moeten meewerken. Dit geldt zowel voor de consumptieve uitgaven van de bevolking als voor de uitgaven van het bedrijfs leven en de overheid. De Regering harer zijds is vast besloten zodanige maatre gelen te treffen of te bevorderen, dat het evenwicht in de verhoudingen en ’t vertrouwen in de financiële en monetaire Situatie worden hersteld. Verhoging omzetbelasting. Ten einde dit mogelijk te maken acht de Regering naast beperking van de overheidsuitgaven een tijdelijke verho ging nodig der omzetbelasting op luxe auto’s en motorrijwielen, op televisietoe stellen en op sigaretten. Bovendien zal de opschorting van de investeringsaftrek in 1958 moeten voortduren en zal een tij delijke heffing van opcenten op de ver mogensbelasting worden voorgesteld. Deze maatregelen leveren tevens een bij drage tot de beperking van de bestedin gen. Te Bolsward opgericht een afdeling der anti-revolutionaire jongeren „Groen van Prinsterer”. gering het voor een gezonde en onge stoorde financiering van de woningbouw noodzakelijk met ingang van het komen de jaar weder over te gaan tot het ver strekken aan de gemeenten van voor schotten ten behoeve van de wonlngwet- bouw ten laste van ’s Rijks kas. Onder de tegenwoordige omstandigheden kun nen de gemeenten de verantwoordelijk heid voor de financiering van deze bouw niet blijven dragen. Het Rijk zal er zich voorts vooral ter wille van de gemeenten van moeten ont houden voor zijn eigen uitgaven een be roep te doen op de kapitaalmarkt. Het is om deze reden, dat de begroting zo danig is opgesteld, dat de financiering van de gehele dienst is gewaarborgd zon der een dergelijke beroep. Landbouw. Voor landbouwprodukten vertoont de on gunstige verhouding van vraag en aan bod op de wereldmarkt geen verbete ring. Zq lijkt zelfs van structurele aard te worden. Voortgebouwd zal worden op de grondslag, welke de Regering het afgelopen jaar heeft gelegd. In dit ver band zullen de vraagstukken van de to tale omvang van de produktie en van de verbetering van de bedrijfsstructuur de bijzondere aandacht vragen. Verhoging uitvoer. Verdere verhoging van de uitvoer vraagt bijzondere aandacht. Ter wille hiervan is het nodig te waken tegen het ongunstiger worden van onze concurren tiepositie op de internationale markt. Grote voorzichtigheid bij het nemen van maatregelen, die tot verhoging der pro- duktiekosten kunnen leiden, is geboden. Zolang de huidige toestand voortduurt, zullen bedrijfsleven en overheid zich ten aanzien van de ontwikkeling van het loonpeil de grootst mogelijke beperking moeten opleggen. Mede met het oog hierop moet de prijs- stabilisatiepolitiek in overleg met het be drijfsleven onverflauwd worden voortge zet. Het prijsbeleid en het mededingings beleid zullen ook moeten bevorderen, dat kostenverlagingen zoveel mogelijk in de prijzen doorwerken. Spannende kaatspartij te Wolsum. 1ste prijs Siebren Rienstra, Wolsum en A. de Boer, Nijland. De premiewinnaars wa ren Tj. Groenendaal en T. Bruinsma te Wolsum. en sterke een goede B. en W. van Bolsward maken bekend, dat de zomertijd zal eindigen op 2 okt. a.s., des voormiddags 3 uur. B. en W. van Bolsward voornoemd, S. J. Praam- sma, Burgemeeester, H. Haitsma, Seer Met deze vrouw reed Terpstra toen tot Parrega. De strijd tegen de woningnood blijft nog steeds de meest dringende taak bij de voor ziening in de behoeften van ons volk. Mede dank zij de gunstige weersomstandig heden in het begin van het jaar, zal in 1957 een groter aantal woningen gereedkomen dan in enig voorgaand jaar het geval was. Verwacht mag worden, dat meer dan 80.000 woningen aan de woningvoorraad zullen worden toegevoegd. Het streven van de Regering blijft, ook in het komende jaar, gericht op een binnen het kader van de bestaande mogelijkheden zo groot moge lijke woningbouw. Het is haar voornemen de financiering van 40.000 woningwetwo ningen mogelijk te maken. Ter betere aan passing van de rijkssteun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een redelijke huurprijs is een wijziging van de prernie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 tot stand gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal worden aangevangen. die bij avond moeilijk plaatsen als de onze, l alles was toen in Parrega de schaatsen af en liep Zo weet ik b.v. dat Werkprogram. Ten einde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het komende zittingsjaar veel van uw werkkracht zullen vragen. Beperking op velerlei gebied, waarbij de Regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspanning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter versterking van de geestelijke en maat schappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden openen. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker omstandighe den heeft gepresteerd vertrouw ik, dat het ook thans de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verantwoorde lijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. 17 september 1957. ütlein en groeije de mooglikheden ta greate hichte. Hwant it is de energy en syn binut- ting, dy’t makket, dat yn it iene lan wol- feart en yn it oare earmoede is. Energy makket kunstmest, energy makket de mesi- nes, energy makket de üntwettering en bi- wettering mooglik. Party minsken miene, dat it minskdom nou al op sa’n hichte komd is, dat er nou net folie mear foroarje kin, mar de wurklikheit is, dat men oer tweintich, tritich jier de wrald hast net mear weromkenne sil. It bi zarre genie fan Albert Einstein hie de ta- komst al sjoen, skimerich jitte en fol mei riedsels, mar de jongerein fan nou sil yn dit tiidrek har libben plak jaen moatte. Hwant rounom, yn Dedzjum en Blauhüs, yn Gaest en Kubaerd sil men de gefolgen fan dizze revolüsje ünderfine ek al komme der nea gjin cyclotrons of oare kearn-reak- toaren. De yndustry, de mechanisaesje, de automatisearing kriget in redder tempo, al giet it troch de technyske en finansiële om- stannichheden net yn in rjuchtopgeande lijn. Mar hweryn de takomst lizze sil, deroer kin gjin twifel mear bistean. De minsklike geast, syn bistjürderskwaliteiten, syn fakkennis, dy sille de wrald fan moarn nedich hawwe. De brute spierkrêft giet de wei fan it lükskip en de kapsjeas, de tsjernmole en de earnen amers. De tentoanstelling op Skiphol kin finansieel lang' net üt, mar geastlik is hja in great sukses; hja hat tüzenen minsken de eagen iepene foar de takomst Hja hat de minsken warsköge foar de kommende dingen en in warsköge man telt jit altyd foar twa. Dêrom moat men de stêd Amsterdam foar de skerpe takomstvisy fan dizze ütstalling tank bringe. Uit de troonrede: Zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de economische ver houdingen over de hele wereld ontred derd. Moederland en Overzeese gewesten zien hun welvaart ernstig ondermijnd. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen. De werkloosheid, bron van zoveel leed, heeft een nooit gedachte omvang aan genomen. De financiële toestand van ’t land is zorgwekkend. De vorige maal spraken we af, dat wij ditmaal nader bij onze oude postboden zouden stilstaan. Wat hadden die mannen een baan. Kals- beek, hij woonde op de Werkmansbloei, liep zo iedere dag 2 maal van Bolsward naar Franeker met tussenbestelling. Dan was er nog een postbode die naar Franeker, Workum en Heidenschap liep (fietsen waren er 60 jaar geleden niet) Deze man heette van der Meulen en woonde in de Nieuwe Hofstraat, nu Witherenstraat, waar nu de werkplaats van fa. Lunter is. En dan de postboden in de stad, dat waren naast beide Piso’s, Hofman, C. Ebbendorf, Buwalda (deze ging later Bolsward verlaten) en dan de Jong, die op de Grote Kam pen woonde, niet Hiele de Jong, maar de vader van deze. Dat waren 50 a 60 jaar geleden de mannen, die voor een paar guldens loon per week in onze stad en niet te vergeten in de omgeving alle post be zorgden. Strijd tegen woningnood. Ten einde een begin te maken met de con solidatie van de te hoog opgelopen vlotten de schuld der gemeenten en van de schul den, die moeten worden aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar onderno men woningbouw, zal de Regering haar me dewerking verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen marktvoorwaarden uit te geven wo- ningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bij drage in de kosten van noodzakelijke voor zieningen aan de woningen zullen verruimd. taarns en hoorde hij dat die vrouw met wie hij had gereden, verdronken was. verwon deren, dat, hoe gaarne die huisvrouwen van P. de Boer, Terpstra en Buikstra ook 60 cent hadden, vooral in de winter, deze vrouwen toch vaak doodongerust zaten te wachten op hun mannen, als die zo’n nachtelijke tocht met een tele gram maakten. Het spreekwoord is al Daar informeerde hij bij de brugwachter heel oud, dat zegt „geld verzoent de ar- - j_ i - - - - beid” maar of de arbeid van onze post boden in die jaren voor zulke opdrach ten met een zo gering loon werkelijk be loond was, gelooft zeker niemand. Ja, die postboden, dat was vroeger in een vreemd beroep, daarbij mogelijk in die jaren. b.v. dat ook zekere Hendrikus Conradie, dat was de grootvader van H. Conradie, tuinman en bloemist alhier, ook postbode is geweest in Bolsward. Deze man zat ook in de buitendienst en haalde en bracht iedere dag post van Harlingen naar Bolsward, natuurlijk lo pende, terwijl hij ook soms de post bracht en haalde van Staveren. Het spreekt vanzelf dat ze dan ook de tussen- dorpen van post voorzagen. Het zeer ge ringe loon dat deze postboden verdien den maakte hun vindingrijk om er iets bij te verdienen. Zo verkochten zij dan vaak aan mensen die op afgelegen plaat sen woonden allerlei levensbehoeften en kruidenierswaren, die ze met hun postzak met zich meedroegen. De oude Conradie vertelde vaak dat hij b.v. ook meermalen een kan gevuld met petroleum met zich meevoerde vanuit Bolsward tot onder Arum. Ook gebeurde het dat ze vee, b.v. paar den die van Staveren per schip naar Hol land gingen van de Bolswarder markt meenamen naar Staveren. Zo weet zijn kleinzoon nog dat de oude post vertelde dat hij met de post naar Staveren voor paardenkooplui ook eens 30 paarden aan elkaar gebonden meenam naar Staveren. Voor de kooplui betekende dat, dat hun paarden in goed vertrouwde handen wa ren, want de post was een officieel man en de postbestelling moest weer of geen weer in Staveren komen en dan kwamen de paarden er ook. Hwat hat Qabe Sk „IT ATOOM” Mear as sawnhünderttüzen minsken hawwe yn de alf wiken, dat op Skiphol de ten toanstelling west is oer it atoom, in pear ure bistege oan it bisjen fan de bjusterbaer- likheden, dy’t mei de nije wittenskiplike üntdekkings op natuerkundich gebiet oer it atoom, toand wurde koene. En it hat op de measten greate yndruk makke. It is al slim genöch jin in atoom foar to stellen, dy t sa lyts is, dat men der gjin wurden foar fine kin. Seis as men in goede microscoop hat, dy’t mear as tüzen kear forgreatet, kin men noch gjin atoom sjen. It ienige, hwat men sizze kin om it dochs hwat düdliker to meit- sjen is, dat der yn in gewoan» knikkert like folie atomen sitte as dat men knikkerts meit- sje kin fan de hiele ierde. een Europese Economische Gemeenschap en een Europese Gemeenschap voor Atoom energie, alsmede door de tussen de Rege ringen der drie Beneluxlanden bereikte overeenstemming over het verdrag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede samenhangende wetsont werpen zal in de komende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-Atlantische Verdrags-Organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een redelijke defen- siebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de Regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, herstel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land ver houdingen te scheppen, die Nederland in De afgelopen zomermaanden zijn vooral te nat geweest. In juni ging het nog wel met de regen, maar in juli en augustus is het water bij bakken uit de hemel komen val len. Heel wat plaatsen zijn er aan te wijzen waar toen het dubbele is gemeten van het geen er normaal valt, aldus dr. H. ten Kate van het K.N.M.I. Over de drie zomermaan den genomen zal er gemiddeld over ons ge hele land omstreeks 270 mm hemelwater zijn gevallen tegen 200 mm normaal en tegen 307 mm in het vorige jaar over hetzelfde tijdvak. Omstreeks 10 juli kwam de kentering; wel iswaar zijn er vóór die datum ook wel eens flinke buien gevallen, wij behoeven de zwa re onweders van woensdagmiddag 3 juli en van zaterdagavond 6 juli maar in de her innering te roepen, maar daarna zijn er maar enkele dagen geweest, waarop het overal in het land droog bleef. Van 5 augustus af tot 2 september is zelfs nog geen enkele dag geheel zonder regen verlopen, het weer in augustus is dus wel allesbehalve oogstweer geweest. Maar al is het verschil tussen de hoeveelheden regen van deze zomer en de zomer van het vorige jaar dan niet groot geweest, met de duur van de regen is dat anders. In De Bilt re gende het in de drie zomermaanden van het vorige jaar bijna 200 uren, ditmaal waren het 130 uren, een belangrijk verschil, dat is ontstaan doordat het weer een sterk buiig karakter had. Dan vallen soms enorme hoe veelheden regen in korte tijd terwijl het vo rige jaar herhaaldelijk regenzones het land passeerden die voor langdurige druilerige regentjes zorgden. Als wij mededelen dat de gemiddelde tem peratuur van de afgelopen zomermaanden vrijwel gelijk was aan de normale waarde, is het karakter van dit tijdvak zeker niet volledig weergegeven voorzover het de temperatuur betreft. Of noch oars sein: der sitte likefolle ato men yn in drip wetter as der wetterdrippen sitte yn de Noardsé. Hoe ünsizber lyts ien atoom is, kin men allinnich mar yn de fierte bigripe en jin foarstelle is alhiel net moog lik. En sjedêr, nou hat men it klear krige it ynwindige fan sa’n atoom ek jit to bistu- dearjen en nou haldt alle foarstellingsfor- mogen op. Hwant om jin dan jitteris yn to tinken, dat it ynwindige fan sa’n atoom in bulte liket op it stelsel fan de sinne, moanne en plane ten, dy’ mei greate rêddens om elkoar hinne draeije, elkoar oanlüke en ófstjitte, dér wurdt men stil fan. As ien atoom sa great wie as it keninklik paleis op de Dam, dan soe de kearn fan dat atoom sa great wêze as in michje, dat earne om in lampe doun- set. En fan dy kearn makket men stüdzje en üt dy kearn kin men sa’n energy losmeit- sje, dat alle energy üt oalje en stienkoal der by wei fait. Ut ien gram uranium wit men safolle energy to beljen as üt in spoarwein stienkoal. It is de meast wünderlike realiteit, dy’t it minks- dom ea bilibbe hat en it iepent perspektiven dy’t net mear to omfiemen binne. De skep- ping toant op in nije grandiose wize, hoe- folle wiisheit de Skepper dëryn lein hat, ieuwen lang forburgen oant de tiid deroan ta wie. Doe t yn 1938 Pref. Otto Hahn foar de earste kear troch de spjalting fan it atoom- kearn de üntsaglike energy frijmakke, dy’t der salang yn sliept hie, doe wie it of fan- nijs de ierde iepen gyng. Wer die it bliken oer it tokoart oan lib- bensmooglikheden in koartsichtich minsklik forhaeltsje west hie. De stienkoal rekket op, de oalje sil him folgje, hwer moatte de minsken dan har waermte, har energy wei helje, sa spriek aren. De tanimmende bifolking fan 'e wrild De name geest van het Statuut heeft de voortdurende aandacht der Regering. Na ontvangst van ■een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van de staats inrichting van Nederlands-Nieuw-Guinea, hoopt de Reuring aan de Staten-Generaal te kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de bewindsrege- ling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. naar de toestand van het ijs. Deze brug wachter ried hun af verder te rijden om dat er in het Vliet, dat was het brede gedeelte water bij de spoorbrug bij Nij- huizum nog al enige zeer onbetrouwbare gedeelten waren waren te onderscheiden. Terpstra bond toen in Parreg; naar het Heidenschap met zijn telegram. Maar bedoelde vrouw reed alleen toch verder. Toen Terpstra in de nacht weer door dat een paar jonge mensen uit Heiden schap in de winter waren gaan schaat senrijden naar Leeuwarden. Het ijs was onbetrouwbaar met veel wakken. Ze ble ven omdat het laat werd en omdat er gedanst werd in de café’s, in Leeuwarden de nacht over. Ze stuurden en telegram naar de ouders in het Heidenschap in de late avonduren 9 uur. Dan moest zulk een telegram van Bols ward uit worden besteld en kreeg IJpe Terpstra of Buikstra of de Boer de op dracht dat telegram naar het Heidenschap In die jaren waren er ook al hulp- en telegrambestellers. Dat telegrambestellen was niet zulk een eenvoudige zaak, als men n.l. weet dat Heidenschap, Wor kum, Ferwoude enz. vanuit Bolsward werden besteld. Dat gebeurde te voet. Voor 60 cent liep zo’n telegrambesteller dan tot achter Workum (Heidenschap). In die jaren waren hulp- en telegrambe steller: Pieter de Boer, die ook schoen maker was; IJpe Terpstra, een los werk man en Jan Buikstra; die verder bedien de was in hotel Wiebes (nu gebouw Van der Plaats). Denk dat eens even in; het gebeurde b.v. late avonduur nog naar Nijhuizum moest. dracht dat telegram te brengen. Dat beduidde, dat als men tegen 9 uur lopende uit Bolsward vertrok, het diep Parrega ging, zag hij mannen met lan- in de nacht werd voordat men er terug was. Maar vooral in de winter en bij de grote armoede in die dagen deed men wat voor 60 cent. Als het ijs enigermate vertrouwd was en er niet te veel wakken in de vaart waren deden deze mannen dan in de avond deze tochten ook op de schaats. Zo vertelde wijlen IJ. Terpstra mij eens dat hij op een avond te ruim 9 uur bij sterk ijs met een telegram over ijs ging Ja, het zal de lezers stellig niet naar het Heidenschap en dat toen bij de barte voor het café van Meijer (nu woont P. Heeringa daar) nog een vrouw stond die een gouden oorijzer droeg en in het giet syn ündergong yn’e mjitte, sa warskóge men. En sjoch: Jit wurde alle wiken nije boarnen fan gas en oalje üntdutsen en strea- men de tankskippen fol en op in nij slacht de Skepper in blêdtsje fan it greate libbensboek om. In nij tiidrek, it atoomtiid- rek is bigoun. De earste sintrales op atoom- energy wurkje al, de earste greate boat, de Nautilus, in Amerikaenske ünderseeër, is al yn de feart. Sünder to bunkerjen kin hy de hiele ierde om farre op atoomkrêft. Alle freze, alle eangst is yn ien kear fuort. Dy’t de ünder gong fan de wrald al tichteby seagen, kinne it de Dütske prefesser neisizze: Hwat prate de lju fan it ein fan de wrald wy bi- gjinne pas. Wittenskiplik is dat yndied sa, mar oan de oare kant wit dêrfan gjin mins- ke dei of üre. It is ien fan de mannichte dingen, hwer't wy net oan ta komme en hjir ek nea oan ta komme sille. Mar as dy üre ien kear komme sil, dan sil it net wêze omt de minske mient, dat it tiid is, mar omt it Gods üre is. -0-0-0- De Ontdekking fan it wünderlike mechanis me fan neutronen, protomen en elektronen yn de atoomkearn is jit gjin tweintich jier aid en nou al hat it sa’n foroaring brocht yn it ierdske bistel, dat ekonomen en steats- Iju der forgoed rekken mei halde moatte. Hiel de lizzing fan de grounstofforhüldingen wurdt mei hannen omkeard. It is nou de fraech, hwer is uranium yn de groun. It blykt op hiel hwat plakken to sitten: Frank- ryk, Tsjecho-Slowakije, Ruslan, Amearika, Kanada, Süd-Afrika, de Kongo en Australië hawe al grete uraniumminen en hwa sil sizze hoefolle der jit efteroan komme. Yn elts gefal is it düdlik, dat der safolle groun- stof is, dat alle tinzen oer it tokoart for goed opburgen wurde kinne. En dêrmei binne de grinzen fan it materiële libben wiid Stel je voor, lezers, wat zouden we vreemd opzien, als we nu op de Tjcrk- werderweg eens tegen kwamen Y. Yke- ma, Jan Visser of Gerke Terpstra, nu onze postboden, gezeten op een paard, met zich meevoerende een lange sliert paarden en om hun lijf geknoopt een postzak, op weg naar Staveren. Ja, wat zijn die tijden veranderd en wij met de tijd. Nu fietst de post en wordt de post per auto en bromfiets vervoerd. De veranderingen in de laatste 60 1 70 jair zijn heel héél groot. Tb de J.l Boisward. A. v. d. HAUW.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1