J 1 roar Algemene Vergadering der V.N. veroordeelt Russisch optreden in Hongarije EXCEPT UIT DE MILJOENENNOTA 1958 HEI -.^2 e I i 53e JAARGANG VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 No. 73 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht De tweeledige rol van Tito Adenauer zag zijn politiek veilig gesteld Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen 1 Avontuur tijdens caravanreis Hwat haf Cjttb Bolswards Nieuwsblat Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo van Russische Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbeJ tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De 70e verjaardog van dr. Abraham Kuy- per zal alom in ons vaderland gevierd wor den. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Hon- Zuid- Hwat wêze moat, moat wêze, sei de boer, doe forkoft er de kou en koft in prük. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3e week september 1907 J. H. de Rook, stedelijk kapelmeester vraagt een gem. kamer. P. D. B. te Bolsward had zijn hond niet voorzien van een muilband. Eis f 3 of 2 dagen. Aanbesteding van het bouwen van 8 wo ningen voor het St. Anthony Gasthuis te Bolsward. Hoogste inschrijver H. de Jong, Koudum f 14.499, laagste J. van Anholt te Bolsward f 9.888. Gegund aan E. Statema te Bolsward voor f 11.387. De langdurige droogte wordt lastig, vooral voor de huismoeders, die de was moeten doen in putwater, lastig ook voor de vee houders, die moeite hebben hun vee in het land te houden en dit van goed drinkwater te voorzien, lastig ook voor de fietsers, die zich door de dikke stoflagen op de wegen moeten worstelen. Te Tzum komen de mazelen nog sporadisch voor, maar in het naburige Hitzum is een school meer dan half ontvolkt. schokte wereldgeweten het bij woorden en papieren protesten zal moeten laten en geen maatregelen kan overwegen om deze volken daadwerkelijk te hulp te komen. De vrije wereld kan dat niet omdat men dan het risico loopt van een derde wereldoorlog, waaruit niets goeds kan voortkomen. De Amerikaanse eis dat voor er een vergelijk met de Sovjetunie kan worden getroffen, Moskou de satellietstaten hun vrijheid moet hergeven, is reeds lang uit de Amerikaanse propaganda verdwenen. Reeds bij de opstelling van de begroting heeft dan ook als leidraad gegolden, het uitgavenpeil van het rijk zo laag moge lijk te houden. Daarnaast acht de re gering het noodzakelijk, dat de centrale overheid in 1958 voor de dekking van haar uitgaven geen groter beroep op de Nederlandse kapitaalmarkt doet dan tot de bedragen, die rechtstreeks bij de schatkist ter beschikking komen. Het tweede belangrijke doel, dat bij het opstellen van de begroting voor ogen heeft gestaan, is de voortzetting van de woningbouw te verzekeren. Als mid del daartoe heeft de regering de finan ciering van de woningwetbouw voor re kening van het rijk genomen. Op de rijksbegroting 1958 is een bedrag van f 540 miljoen opgenomen voor de ver strekking van woningbouwvoorschotten aan de gemeenten. De sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel. De sterkte van het burgerlijk rijksper soneel wordt voor 1958 geraamd op 118.260 man. In de begroting 1957 be droeg zij 120.702 man, zodat er een vermindering valt waar te nemen met 2442 man. Deze teruggang heeft voor 1366 man betrekking op de militaire de partementen en voor 1076 man op da civiele departementen; hij spruit o.m. voort uit het besluit van de regering een aantal aanvankelijk voorgenomen uitbreidingen niet te doen doorgaan. Sedert jaren is het thans de eerste maal dat de raming van het aantal ambtena ren lager uitvalt dan in een vorige be groting, ofschoon het bevolkingsaccres van 1.3 per jaar een overeenkomstige toeneming zou doen verwachten bij vele onderdelen van de rijksdienst. De bereikte verlaging spreekt nog ster ker indien men voor ogen houdt dat b.v. bij de departementen van Onderwijs, en De Jong’s Nieuwsblad De buitengewone vergadering der Ver. Naties heeft met zestig tegen tien stemmen en tien onthoudingen een resolutie aangenomen waarin het Russisch optreden tijdens de Hongaarse vrijheidsstrijd werd veroordeeld en haar voorzitter prins Wan Wathayakon van Siam werd uitgenodigd en gemachtigd zich naar Moskou en Boedapest te begeven om te trachten een eind te maken aan de onderdrukking van het Hongaarse volk. Voortgezette over (besteding. In zijn inleidende bespreking van het be- grotingsbeeld stelt de Minister van Fi nanciën in de miljoenennota, dat de al gemene financieel-economische situatie waarin Nederland verkeert, wordt ge kenmerkt door een voortzetting van de overbesteding. Na te hebben gereleveerd, welke ver mindering onze goud- en deviezenreser ves in 1956 en in de afgelopen maan den van 1957 als gevolg van de ongun stige ontwikkeling van de betalingsba lans hebben te zien gegeven, wijst de bewindsman op de betekenis van de in- en uitvoer voor ons land. Deze is groter dan voor de oorlog en neemt nog steeds toe. Daardoor is een grotere kwetsbaarheid voor conjuncturele in vloeden van buiten ontstaan. Ook om deze reden is een versterking van de huidige goud- en deviezenreserves drin gend noodzakelgk. Het belang van voldoende reserves blijkt voorts bij plotseling optredende ver schuivingen in het internatinale beta lingsverkeer. Zowel ter verbetering van de betalings balanspositie als met het oog op de zo juist genoemde omstandigheden ligt het dan ook in het stellige voornemen van de regering met de meeste kracht de vraag naar goederen en diensten tot een evenwichtiger peil terug te dringen en op deze wijze het monetaire evenwicht spoedig te herstellen. Zoals de bewindsman in de miljoenen nota opmerkt, hebben reeds genomen maatregelen niet tot het gewenste ge volg geleid, o.a. als gevolg van de ge leidelijkheid van invoering van de be stedingsbeperking, waardoor de meeste der getroffen maatregelen pas in de tweede helft van dit jaar of later tot resultaten zullen kunnen leiden. Ten dele ook is het effect geneutraliseerd door recente verhogingen van uitgaven (b.v. voor onderwijs en woningbouw). Toch is enige verbetering reeds merk baar. Bij een overbesteding, welke thans nog van de orde van grootte van één miljard per jaar is, mag, gezien de eisen, welke de woningbouw stelt, niet worden ver wacht, dat de tot dusver genomen maat regelen tot een voldoende herstel van het evenwicht zullen leiden. De aange- kondigde verder* maatregelen op het gebied van de overheidsuitgaven en de overheidsinkomsten zjjn daarom onver mijdelijk. i Structurele factoren. Vervolgens wijdt de minister een be schouwing aan enkele factoren, waaraan bij het herstel van het evenwicht in de nationale economie aandacht dient te worden geschonken. Een van de belangrijkste van deze fac toren is de grootste kapitaalbehoefte in Nederland sedert de oorlog, welke ge leld heeft tot kapitaalschaarste. Deze wordt weer in het bijzonder verscherpt door de voortgaande bevolkingsaanwas, die het land permanent voor de nood zaak stelt het .produktie-apparaat sterk uit te breiden en een groot aantal wo ningen te bouwen. Hiervoor zijn grote bedragen nodig, ter wijl ook het streven naar een stijging van het reële inkomen per hoofd en de snelle ontwikkeling van de techniek (atoomenergie, elektronica) een om vangrijke kapitaalvorming eisen. Van belang is hierbij, dat vele overheids investeringen direct samenhangen met de expansie in de particuliere sector; dit geldt met name voor verkeer, onder wijs enz. De voor al deze investeringen benodigde financieringsmiddelen zullen door be sparingen uit het nationale inkomen moeten worden verkregen. der belangrijkste onderwerpen daar aan de orde komend zal zijn de ontwapening. Tot de verdere kwesties op de agenda be hoort o.a. weer die van Nieuw Guinea. Se dert de vorige vergadering, waar deze zaak ook aan de orde was, is de positie van In donesië, door de innerlijke verdeeldheid, verzwakt. Misschien luidt de verzoening tussen Soekarno en Hatta een verbetering in, maar het blijft afwachten. Uit Z.O. Azië zij voorts vermeld de ver wijdering van maarschalk Piboel Songgram als premier van Siam. Hij oefende er, al re geerde in naam de koning, 'n dictatoriaal bewind uit, dat ook in het leger op verzet stuitte. Een vorig jaar moest al eens een opstand van de marine bedwongen worden. Thans heeft het leger Songgram afgezet en heeft Siam (Thailand) een militair bewind, dat overigens verklaard heeft de Westelijke politiek en de Z.O. Aziatische verdragsor- ganisatie trouw te zullen blijven. Financiering budgettair kastekort. De regering gaat er van uit dat een deel van de benodigde financieringsmid delen zal worden gevonden, doordat een bedrag van naar schatting f 345 miljoen op de voorinschrijfrekeningen voor het rijk beschikbaar zal komen. Aangezien deze dekkingsmiddelen teza men f 405 miljoen belopen en de rege ring meent onder de huidige omstandig heden geen beroep op de kapitaalmarkt te moeten doen, beschouwt zij een kas tekort tot dit bedrag dan ook als het uiterst toelaatbare. Naast de verlagingen, die reeds in de thans ingediende begroting zijn verwerkt beoogt de regering ten eerste een ver mindering van het aandeel in de werk- loosheidspremie van de helft tot een der de. Hiertoe bestaat alleszins aanleiding nu de werkgelegenheid in Nederland een zeer hoog peil heeft kunnen bereiken, ook door de omvangrijke hulp, die het rijk ten aanzien van algemene en inci dentele werkloosheid heeft gegeven en welke veel intensiever is dan bij de voorbereiding van de Werkloosheidswet werd verwacht. De verlichting voor de begroting 1958, die uit dit voorstel voort vloeit, kan worden geraamd op f 23 mil joen. Ten tweede is de regering voornemens enige verhoging van de belastingen aan hangig te maken. Deze belastingmaatregelen zullen naar verwachting resulteren in een bate voor het rijk in 1958 van f 107 miljoen. Met de voorgestelde verlaging van uitgaven groot f 23 miljoen zal op deze wijze het begrotingsbeeld met f 130 miljoen wor den verbeterd. Bij het opstellen van de begroting 1958 is van een aantal veronderstellingen uit gegaan, waarvan de belangrijkste hier onder zijn weergegeven. 1. Voor de defensie-uitgaven is aange houden een budgettair plafond van f 1525 miljoen, exclusief de civiele ver dediging; dit bedrag, verhoogd met f 123 miljoen wegens verschillende boven het plafond t* financieren posten en met f 96 mlljo*n weg*n* verwacht* b*tallng*n uit in vroegere jaren toegestande gelden brengt de uitgaven voer de defensie voor Samenvattend begrotingsbeeld. De begroting in haar geheel vertoont een uitgaventotaal van f 7.978 miljoen, voor het Landbouw-Egalisatiefonds is een nadelig saldo geraamd van f 326 miljoen. De middelen worden geschat op f 7538 miljoen, zodat het nadelig saldo der Gehele Dienst f 440 miljoen beloopt. Er dient evenwel rekening mede te wor den gehouden, dat de werkelijke mili taire uitgaven de nieuw aangevraagde gelden zullen overtreffen en voorts, dat ten laste van de begroting 1958 nog be paalde uitgaven zullen komen, welke voortvloeien uit wetten die thans nog niet tot stand zijn gekomen. Tezamen met het saldo van de eigenlijke ont- werp-begroting ontstaat op deze wijze voor 1958 ’n nadelig saldo van f 745 milj. Automobilisten gaan er hoe langer hoe meer toe over om voor hun buitenlandse vakan ties een caravan te huren om zo het reis- en trekgenot met het genoegen van een eigen huiselijke sfeer te combineren. Fam. De V. uit Twello voorheen te Har lingen deed dit ook, aldus de Harlinger Courant. De heer De V. reisde met zijn vrouw en schoonzuster, maar omdat ze bang waren een nacht aan de Autobahn in Duits land te kamperen, vanwege de vele roof overvallen, besloten ze maar in één ruk naar Oostenrijk door te reizen. Zo kropen de beide dames in de nacht in hun slaapzakken in de caravan, terwijl de heer De V. inmiddels doorreed. Om zeer menselijke redenen moest hij echter onder weg even stoppen en terwijl hij achter een bosje verdween kwamen de beide dames, om dezelfde menselijke reden ook even de caravan uit om achter een ander bosje te verdwijnen. Ze verzuimden echter de heer De V. daarvan op de hoogte te stellen en daar deze eerder klaar was stapte hij weer in de auto en reed verder, onbewust van het feit, dat hij geen passagiers meer had in de caravan. Voor beide dames braken toen rare ogen blikken aan. Gekleed in hun pyama’s waren ze wel gedwongen te proberen een lift te krijgen, maar het duurde meer dan een half uur voordat er een auto voor dit kennelijk vreemde geval durfde te Stoppen. Het bleek een Amerikaans echtpaar te zijn, dat zeer behulpzaam bleek te zijn en de snelheid van de wagen opvoerde tot 140 km om te trach ten de caravancombinatie weer in te halen. Dat gebeurde pas ruim twee uur later, nog steeds in het holst van de nacht Toen de Amerikaan voor de combinatie ging rijden en deze dwong te stoppen, dacht de heer De V. het slachtoffer van een overval te zul len worden. Hij glipte zo gauw mogelijk weer langs de stoppende auto heen, maar toen deze hem opnieuw passeerde eri tot stoppen dwong, hield hij toch ernstig re kening met een overval en gaf de Ameri kaan toen hij uit zijn wagen stapte en op hem toekwam een opstopper tegen zijn neus dat het bloed er uitspatte. Pas toen ook de beide vrouwen luidroe- pend uit de wagen kwamen begon hij iets van het geval te begrijpen. De Amerika** werd natuurlijk allerhartelijkst bedankt. Wat niet wegnam, dat hij mopperend weer in zijn wagen steeg en met zijn bloedneus zijn weg maar vervolgde. Afaar om terug te keren naar de re solutie der V.N.-vergadering, al kan deze dan practisch weinig effect heb ben op de toestand in Hongarije zelf, te Moskou noch te Washington is men allesbehalve blind voor de propagan distische waarde van het feit dat een overgroot deel der wereld zich keerde tegen de communistische terreur. De Russische beschuldiging jegens de Wes telijke staten inzake imperialistische bedoe lingen in het Midden Oosten, in het bij zonder jegens Syrië, zal men wel als een Russisch tegenoffensief en een poging om de eigen feilen te verdoezelen moeten zien. In de laatste dagen, nu de beslissing in de V.N.-vergadering te New York gevallen is, is de propagandistische storm wat het Midden Oosten betreft ook wat bedaard, al kreeg Turkije nog eens een waarschuwing van Moskou dat het wellicht een wereld oorlog zou veroorzaken als het in Syrië in greep omdat dit Moskou niet onverschillig kon laten. Veel meer dan met het Syrisch vraagstuk, zit het Westen nu echter met het Israëlische. Men schijnt in Amerika nu eerst pas goed te beseffen dat door de wa- penleveringen aan de Arabische staten het gevaar voor Israël enorm is gestegen. Is raël heeft terecht dan ook de aandacht van de Ver. Staten op deze zaak gevestigd. Verrassing, men mag zelfs spreken van ontsteltenis, heeft het intussen bij de Ara bische staten gewekt dat Ghana, het nieuwe West Afrikaanse lid van het Gemenebest heel vriendschappelijk tegenover Israël blijkt te staan en met dat land gezamelijk een scheepvaartmaatschappij heeft opge richt waar van 3/g van het kapitaal door Ghana en door Israël zal worden ge fourneerd. Men maakt thans papieren flessen voor bier, melk en andere dranken. In Duitsland is een fabriek, dat per dag 200.000 van zul ke flessen aflevert. 1958, exclusief de civiele verdediging, op een bedrag van rond f 1745 miljoen (voor 1957 bedroeg dit totaal f 1840 mil joen). 2. Het bouwprogramma zal 80.000 wo ningen omvatten, waaronder 40.000 wo ningwetwoningen. 3. Met Ingang van 1 januari 1958 zal de financiering van de bouw van woning wetwoningen, waarvoor van die datum af subsidie wordt toegezegd, ten laste van de rijksbegroting komen, met uit zondering van die woningen, waarvan de financiering zal kunnen geschieden op grond van het in 1957 gesloten le- ningcontract tussen de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en institutio nele beleggers. 4. De Euromarkt- en de Euratomver- dragen zullen in 1958 in werking treden. 5. Bij het instellen van de belasting ramingen is uitgegaan van een gema tigde verdere expansie van de Neder landse volkshuishouding. 6. Het aandeel van het Gemeentefonds en het Provinciefonds in de opbrengst van de belastingmiddelen voor 1958 zal resp. 14.94 en 0.75 bedragen. 7. Er zullen zich in 1958 geen algemene loonronden voordoen. 8. Het algemene prijspeil zal na 1957 globaal genomen stabiel zijn. democratische partijen heeft gestemd en de uiterst rechtse er geen voet meer aan de grond kregen. In de Ver. Staten vooral is men blij met Adenauers overwinning omdat dit ’n hechte Amerikaans-Duitse samenwerking en een stabilisatie van de huidige buitenlandse po litiek betekent. In landen als Frankrijk en Engeland is de vreugde matiger, men is wel tevreden over het feit dat nu vast staat dat W. Duitsland geen experimenten op buiten lands politiek gebied zal ondernemen, wat bij een overwinning der s. d. nog niet zo zeker was, maar men voelt toch enige be zorgdheid over de weer uitzonderlijke sterke positie welke W. Duitsland op het Europe se vasteland gaat innemen. Wat daarvan ook zij het Westelijk blok verschijnt op de gewone algemene vergade ring der Ver. Naties, welke thans aange vangen is, met de zekerheid dat de Nato onaangetast blijft. Dat is van belang nu een Met de ingediende begroting voor 1958 streeft de regering er naar een belangrijke bijdrage te leveren tot herstel van het verstoorde evenwicht in onze nationale economie. De algemene financiële situatie, waarin Nederland verkeert, wordt gekenmerkt door een voortzetting van de overbesteding. Mede ter verbetering van de betalingsbalanspositie ligt het dan ook in het stellige voornemen van de regering, met de meeste kracht de vraag naar goederen en diensten tot een evenwichtiger peil terug te drin gen en op deze wijze het monetaire evenwicht spoedig te her stellen. Een bij voorbaat vruchteloze zending zelfs als deze Thailander een taai man is en op Zijn stuk staat en als hij te Moskou en Boe dapest wordt ontvangen in zijn kwaliteit als afgevaardigde van de V.N. De Hongaarse regering heeft al bericht dat zij dat niet zal doen, prins Wan is alleen als particulier en op een haar passend moment welkom. De discussie ter vergadering geeft weinig aanleiding tot commentaar. Van de zijde der voorstanders der resolutie werd de Rus sische terreur en die van de Hongaarse re- gering-Kadar, welker gezag enkel op de Russische militaire macht berust, scherp in het licht gesteld en het ter dood brengen vele vrijheidsstrijders en de deporta ties van duizenden mannen, vrouwen en kinderen naar de Sovjet-unie gruwzaam genoemd. De verdediging van Russische en Hongaar se zijde was fel" ze bracht ons weer ten Volle in de sfeer van de koude oorlog maar zwak. „Hongaarse fascisten” ge steund door Westerse „imperialisten” had den een contra-revolutie in Hongarije wil len veroorzaken, de Hongaarse regering had tot het neerslaan daarvan een beroep op Russische hulp gedaan en Moskou had daartoe een aantal Russische troepen tot haar beschikking gesteld, aldus deze ver dediging. Van direct belang voor de door Rusland geknechte volken is de uitspraak van de V.N.-vergadering niet, het is zelfs mogelijk dat ze voor die volken een teleur stelling vormt en hen van het laatste beetje vertrouwen dat ze nog eens onder het juk vandaan zullen komen, zal beroven. Want nog eens toont deze uitspraak aan dat het door het gebeurde in Hongarije ge- Opening van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin. Op dinadag 17 aeptembar 1957, haaft H. M. de Koningin in aan gazamelijke vergadering van de Eerste en Tweede Kamer het nieuwe parlementaire jaar geopend. Foto: H. M. de Koningin tijdens het voorlezen van de troonrede. Tito zelf aanvaardt de uitdrukking „natio naal communisme" overigens niet, ze gaat immers tegen het wezen van het communis me, dat internationaal is, in, zo zeide hij tijdens het bezoek van Gomulka, de Poolse communistische leider, aan Belgrado. Toch zeide Tito dat er nog altijd belangrijke ideologische geschillen tussen hem en Mos kou bestaan, maar in de praktijk liggen deze geschillen waarschijnlijk meer op het al- Russische dan op het marxistische terrein. De Russen maken van het communisme ook gebruik om andere communistische landen voor zuiver Russische belangen te gebrui ken en dat accepteert Tito niet, hij wil Zuid Slavië niet ondergeschikt maken, maar ziet het als gelijkwaardige partner. Tito ziet in de Russische overheersing van de Oost Eu ropese satellieten kennelijk een der oorza ken van het Wantrouwen in de wereld je gens de Sovjetunie, want in zijn reeds aan gehaalde rede zeide hij ook, „dat de lei dende rol van de Sovjetunie zodanig moet zijn, dat zij een krachtige stimulans tot het ontstaan van vertrouwen in de gehele we reld in ’t Russische streven doet ontstaan”. Van deze enigszins versluierde kritiek op Moskou werd in het communiqué der Zuid Slavisch-Poolse besprekingen geen gewag gemaakt, daarin werd alleen maar gezegd dat Zuid Slavië en Polen het in grote trek ken eens waren, dat de economische banden tussen beide landen zouden worden aange trokken; beide landen achten de Oder-Neis- se grens definitief en de hereniging tussen W. en O. Duitsland moet tot stand komen door onderlinge besprekingen tussen deze beide landen. Ze waren ook tegen het voortzetten van de proeven met kernwapens. Op de concrete punten onderschrijven Belgrado en War schau dus de Russische politiek volkomen, maar uit wat Tito zeide over de noodzake lijkheid dat Rusland het vertrouwen van de hele wereld wint blijkt dat Gomulka en de Zuid Slavische staatsman over heel wat meer hebben gesproken. Waarschijnlijk ook over de uitnodiging van Roemenië aan alle Balkanlanden om een conferentie te houden over het sluiten van een Balkanbond, welke Tito inmiddels aannam. Maar we geven die conferentie niet veel kans op succes, zolang deze landen tot versch’11»n4e blok ken behoren. In W. Duitsland heeft de partij van dr. Adenauer bij de bondsdagverkiezingen de overwinning behaald; de Chr. Dem. Unie heeft er nu een veilige absolute meerderheid, maar op dit succes valt voor deze partij enigszins een schaduw omdat ze, doordat ook de s.d. wonnen en de enige kleine partijen die voor heen in de bondsdag zaten er nu uit verdwenen zijn, niet meer met coalitie genoten over een tweederde meerder heid beschikt. Dat was in de bondsdag wel het geval en kwam toen dr. Adenauer zeer te pas bij enkele beslissingen waarbij de grondwet was betrokken. Sommige commentatoren zien overigens in dit ontbreken van een twee derde meerderheid een geruststelling. Zij wijzen er dan op dat de Duitse democratie nog jong is en dat de C.D.U. haar over winning vooral aan dr. Adenauer heeft te danken, het ontbreken van een tweederde meerderheid zou deze eventueel beletten van zijn populariteit onder het Duitse volk ge bruik te maken om Duitsland weer in de richting van een meer autoritair bewind te voeren. We vermoeden dat men dr. Adenauer door dergelijke veronderstellingen onrecht doet. Trouwens de C.D.LI. schijnt ondanks haar absolute meerderheid, liever samen met een andere partij te regeren dan alleen. En e«n reden tot verheuging is juist dat het Duitse volk in de overweldigende meerderheid op Het meest interessante en belangrijke van de V.N.-uitspraak zit misschien wel in de stemmenverhouding. Voor de resolutie, welke door Amerika was in gediend, stemden alle staten, welke men gemeenlijk tot het Westerse blok re kent, voorts alle Zuid-Amerikaanse staten en ook Israël. Tegen stemden met de Sovjetunie en garije alle Russische satellietstaten en Slavië. Van de stemmen onthielden zich Afghanistan,Ceylon, Egypte, Finland, In dia, Indonesië, Nepal, Saoedisch Arabië, Syrië en Jemen. Uit ’t laatste blijkt dat Sy rië nog niet wil geacht worden een satelliet van Rusland te zijn, evenmin als Egypte en Jemen. Dat India, het land van Nehroe, die zo vaak het Westen voorhoudt toch het recht te hoeden, zich onthield wekte toch geen verbazing, het had al eerder verklaard dat er van uitspraak van de V.N.-vergade ring toch geen heil was te verwachten en dat een V.N.-vonnis de verhoudingen maar zou verscherpen, het had zich daarom des tijds ook onthouden van stemmen bij de V.N.-uitspraak in het geschil tussen Egyp te enerzijds en Engeland, Frankrijk en Is raël anderzijds. De meeste der „onthouders” beriepen zich trouwens op het argument dat door het aan nemen der resolutie de koude oorlog maar zou worden bevorderd. Stellig zat er achter de houding van enkelen van deze groep ech ter alleen maar vrees om zich het ongenoe gen der Sovjetunie op de hals te halen, zo als o.a. bij Finland. Dat Zuid Slavië zich bij de andere com munistische tegenstemmers voegde behoeft ook al niet te verwonderen. Destijds, toen de Hongaarse vrijheidsstrijd een koers nam welke niet meer in nationaal communistische maar in anti-communistische richting ging had Tito reeds verkondigd dat dit een uit daging aan de Sovjetunie was, welke deze niet onbeantwoord zou laten. De Zuid Sla vische regering is tenslotte een communis tische. Zij heeft er geen enkel belang bij de maatregelen van een dictaroriaal regime als in Hongarije te veroordelen; maatregelen welke zij zelve mischien ook in haar eigen land zou toepassen als het vrijheidsverlan- gen er de kop op stak. st Bovendien wenst Tito zijn thans weer vriendschappelijke betrekkingen met Moskou niet te verstoren; deze maken 't Zuid Slavië nu mogelijk betrekkin gen met de Russische Oost Europese satellietstaten te onderhouden en daar de nationaal communistische richting wat te voeden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1