Kübaerd set de skouders der under Een algemene Meubel- en Huisraadreinigings- dag in het najaar (gabe VAN DE FRIESE KAATSVELDEN roar üs hjoed p 9 to sizzen 53eJAARGANG DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 No. 74 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De dames te Marssum weten hoe het hoort Fan de Martinytoer Tj. de J. Zilveren filmpjes 26 septimber Hl' jr® wl Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat D. J. v. d. VEN. 4. 8. 13. 18. 21. 24. DAT IS DOCKS GJIN SPUL waer "O-O^O- en Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli, gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het geheim van satijnglanzend eikenhout. In dit wrijven zit ongetwijfeld het ge heim van de satijnglans, die er ligt over de eikenhouten meubelen van het Popta- slot. Dat deze glans een wezenlijk aes- thetisch element is van het 17de eeuw- se eikenhouten meubel, heeft Dr. Anne Berendsen in haar mooie boek „Het Ne derlandse Interieur” aangetoond, waar zij schrijft: „het wezen der zaak, het spel van de rustige tinten van hout en witte muur in het stille bovenlicht heeft geen kracht, wanneer de tint van het hout niet kernachtig genoeg is”. En dan vervolgt ze: „Hoe men getint heeft, weten we niet. Sporen van beitsen zijn niet gevonden en het kleuren met femambuc-hout blijft een aardige ver onderstelling”. Maar de hofje-sdames van het Popta-gasthuis zullen het wel uit de doeken doen, dat Dr. Henricus het bij hét rechte eind had door voor te schrij ven, dat het onderhoud van zijn eiken meubels moest geschieden met „wrieven en stoffen”. stuollen, flierbidekking, ensfh.) to keap- jen, hwat dan ek troch de tsjerkfaldij dien waerd. Ik ha’t nou troch de slimste tiid hinne, sei de boer, doe hied er it hea op it lê.n forkomme litten. Frij gebrük. Yn prinsipe leit de saek sa, dat eltsen- ien forgees fan it Doarpshüs gebrük meitsje kin. De opset is, it Doarpshüs ta in .mienskiplike hüskeamer’ to meit- sjen foar alle Kübaerders. Men kin der dus ek gebrük fan meitsje by troupar- tijen, bigraffenissen en fierder alle ge legenheden, dy’t men thüs fanwege de romte of oars, net halde kin. It sprekt fansels, dat fan frij gebrük fan it Doarpshüs allinne sprake wêze kin, foarsafier men (as partikulier as forie- ning) lid is fan de stiftingsried (dy’t tusken twa heakjes, meisizzenskip krijt) en dus it Doarpshüs stipet. Oan forie- nings en ynstellinen fan büten kin it gebou forhierd wurde. Doe’t de sinne yn reekwalm sakke Waerd de léste fijan wei En hja lieten, it fjild rom makke Oeral kloften deaden nei Greve Willem seach syn stóppen Nea wer op de Sudersé Geastkrêft fan de need fordjippe Friezen op. ta bouwen ré. Abonnementsprijs f 1.90 pei kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Moedjaend bigjin. Om ien en oar meielkoar to bipraten hie it foarlopich bistjür in gearkomste üt- skreaun, dy’t ündanks it minne waer, tige goed bisocht waerd. Ds foarsitter, Ds. L. Nieuwpoort, die ien en oar üt ’e doeken. Ut de goede geast, dy’t op dizze gearkomste hearske, die wol bliken, dat men de ütstellen en plannen fan it bistjür folslein stypje woe en meielkoar de skouders der ünder sette. Fan de gelegenheit om jin as sti- per op to jaen nei ófrin fan de gear komste, waerd drok gebrük makke. De ien joech him op foar f 0.50 yn ’e moanne, in oar foar f 25.'s jiers. In moedjaend bigjin. De Kübaerders sille oan de ynstansjes, fan hwa’t stipe forwachte wurde kin, sjen litte, dat sa’n Doarpshüs har hwat weardich is. De Koninginnever. te Makkum hield haar jaarvergadering. Behalve het be stuur (voorz. H. B. Amels, seer. P. Pruiksma, penn. R. P. de Boer) waren maar drie leden aanwezig. Der komt foroaring. In goede gelegenheit om in gaedlik pand to krijen, die him by it bigjin fan dit jier foar, doe’t de famylje A. de Jong, dy’t yn de saneamde „Aide herberch” wenne, forhuze. Dit gebou is solyd, stiet yn it sintrom fan it doarp en. dêr kin hwat goeds fan makke wurde. De opbringsten fan it jierdeifüns wiene op in pear hündert goune nei foldwaende om dit gebou mei ynventaris (tafels, Te Winsum is in de eendenkorf van de heer Van der Burg een tweetal wilde eenden begonnen met het leggen van eieren. Totaal werden reeds 19 eieren gelegd. De najaarsschoonmaak is wel niet zo veelomvattend als de grote voorjaarsschoonmaak, maar toch brengt ze een door de heer des huizes vaak allerminst gewaardeerde verhoogde huishoudeijke acti viteit met zich mede. Veelvuldig nog komt het voor, dat de kamers, vóór de kachels worden gezet of gestookt, nog eens een extra goede najaarsschoon- maakbeurt ondergaan. Hier en daar is dat kachelzetten verbonden aan een bepaalde datum. Zo gold voor Groningen de derde dinsdag in oktober als kachelzetdatum en deze was gemakkelijk te onthou den, omdat op die dag ook de „Zuudler maart” plaats vond, de oor spronkelijke najaarspaardenmarkt, waarheen al wat op vrijers voeten ging trok en die ook thans nog een slordige 150 tot 200.000 bezoekers naar Zuidlaren lokt. Hier en daar in Noord-Brabant en Limburg houdt men op het plat teland voor het kachelzetten nog wel vast aan de naamdag van de jagersheilige Sint Hubertus, de derde november. Maar er is één plaats in Nederland, waar de 2de donderdag in september als offi ciële „wrijfdag” in hoge eer wordt gehouden en waar dat meubel- wrijven zelfs protocollair voorgeschreven met een zeker ceremonieel vertoon nog obligatoir wordt uitgeoefend. Al sünt jierren is der yn Kübaerd forlet fan in goede gelegenheit foar it halden fan gearkomsten, ütfieringen, forkeapmiddagen en oare aktiviteiten. Ek al sünt jierren is bisocht hjiryn to forsjen. Dêrom waerd der yn de oarlochsjierren op initiatyf fan Ds. Ger- mens, dy’t doedestiids yn Kübaerd stie, in „jierdei-füns” ynsteld, hwerfan de opbringsten ünder bihear kamen fan de tsjerkfaldij fan de Ned. Herf. gemeente en brükt wurde koene om, as de ge legenheit der ta wie, in gaedlik pand oan to keapjen. It gebou lyk- wols, dat men yn earste ynstansje op it each hie, waerd oars for- koft en jierrenlang wie der fierder gjin ütsjoch. Allinne it jierdei-füns bleau bistean en stadich dripten de dübeltsjes, kwartsjes en misskien gounen yn it hjirfoar ornearre buske, sadat dy meielkoar in pear tüzen goune makken. Dêrom is in wurd fan tank oan it kolleezje fan tsjerkfalden en de minsken, dy’t it jild barden, foar al it wurk, dat dit mei him meibrocht, wol op syn plak. Doarpshüs. Doe’t it gebou oankocht wie, wie de fraech: Hwat nou? Sa as it der nou stiet, is it foar alle soarten gearkom sten, toaniel-, muzyk- en sjongütfierin- gen minder geskikt. De forljochting is 25. Ünfoldwaende, der binne to min stuollen ensfh. Yn ien en oar is wol to forsjen, mar net sünder jild. En de fraech is dan mar; Hwa sil dat bitelje? Fansels tocht men oan subsydzje fan de kant fan gemeentebistjür, provinsje en ryk. Mar fan it Ministearje fan Maetskiplik Wurk waerd men wol wiis (it wie noch foar de bistegingsbihei- ning) dat men, woe men subsydzje, de oarspronklike opset (üt de oarlochsjier ren) om in soart tsjerklik forieningsge- bou to stiftsjen, farre litte moast. Nei de oarloch kaem de idé fan de doaarpshuzen op, gelegenheden om it kultureel wurk yn de doarpen to stimu- learjen en hjirfoar kin (koe) men wol subsydzje krije. Sadwaende sil der in stifting „Doarpshüs” yn it libben rop- pen wurde. Dizze stifting hiert it gebou foar de symbolyske hier van f 1.— per jier fan de tsjerkfaldij en hat dan fier der folslein de frijheit mei it gebou to dwaen, hwat it wol, ütsein dan fansels it feit, dat de stifting it pand net for- keapje kin. Op de derde lijst kwamen de volgende parturen. J. Faber, H. Paassen en W. de Haan. A. Broersma, S. Vellinga en R. Kuiper. Maar ook hier gold: voor wat hoort wat. Behalve dat er een strenge selectie plaats had voor de kandidaat-bewoon- sters en dat deze moesten beantwoorden aan de eisen „stil, zeedigh, vreedsaem en eerbaer” te zijn, zodat zij „sonder door kivagien (kijverijen) of anderszins in mijn Gasthuis eenige onrust causee- ren” hadden zij de verplichting jaarlijks op de 2de donderdag in september de prachtige renalssancekast in de slotzaal en de koorbanken in de kerk op te wrij ven. Let wel op: te wrijven! Dr. Popta had hart voor zijn meubels en die verzor ging wilde hij ook na zijn aards bestaan verzekeren. Daaroïn bepaalde hij bij tes tamentaire beschikking, dat geen eiken hout gèverfd mocht worden „jnaar met wrieven en stoffen en het slotwerck schuijren sal worden onderholden als ick plagte doen te laeten”. Dit „wrieven en stoffen” vond ook dit jaar weer plaats op donderdag 12 september. Toen gingen om 10 uur ’s ochtends de hofjes- dames ter kerke en met enig vertoon van plechtstatig toezien, hoe de jong- sten onder haar eerst de preekstoel en daarna de banken de jaarlijkse extra septemberschoonmaakbeurt gaven. In de namiddag verzamelden de dames zich weer, nu in de grote slotzal om de prachtige renaissancetafel. Ook daar moesten de jongste bewoonsters bewij zen, dat ze goed wrijven en stoffen kon den, want toen kreeg het pronkstuk van het meubilair, de renaissance-kast een jaarlijkse wrijf beurt. Dat het hier niet ging om een flodderig afstoffen, maar om een schoonmaak beurt met de inzet van alle vrouwelijke kracht, mag men ook afleiden uit de testamentaire ontheffing daarvan; ge formuleerd in „de onmagtige weduwes sullen hierin geëxcuseert wesen”. Doe’t de dage giel, read Ijochte Fielde elk in wylde skok It lansbihald moast fül foar fochten Leaver as it slavenjok De léste bloeddrip üt üs ieren Ha wy foar de frijheit oer Sljuchtsje skelen, staek it tsieren Friezen op, it pan is djür. v.v. Gebr. Aangepaste Arbeid (de C.A.W.A.) werd door H. K. H. Prinses Beatrix officieel in gebruik gesteld. Deze plechtigheid geschiedde door een koordzakje dicht te lassen. Vol belangstelling keek de voorzitter van de Stichting, Jhr. S. M. Smouck Hugronje toe. as de gedupearde as hy earder brük- Wrijfdag te Marssum. Deze plaats is het Popta-gasthuis in het Friese dorpje Marssum bij Leeuwar den. Door zijn uitzonderlijke welstand onderscheidt dit historische kasteeltje met het architectonisch daarbij aan sluitende oude-dameshofje zich reeds van alle andere ouderwetse en moderne vaderlandse tehuizen voor bejaarden. Bij testamentaire beschikking heeft de verstokte vrijgezel Dr. Henricus Popta tot in de kleinste kleinigheden vastge steld, wat zijn 26 „pensionaires” jaar lijks allemaal zouden krijgen. Zo moest de rentmeester ,,’s jaerlycks omtrent allerheyligen copen een be- quaem en goed slaghbeest, niet minder als seshondert pond de buyck en hetzel ve in 26 portien geleyt wesende onder de weduwen en vrouwen distribueeren”. Verder werd bij haar thuis bezorgd „een half schuitje goede baggelaar tot brand- dinge”. Ook liet Dr. Popta zijn hofjes- dames niet op een droogje zitten en vele hedendaagse bewoners van bejaar dencentra zullen ietwat verbaasd lezen, dat „ieder vrouwtje in de herfst een halve tonne winterbier en des zomers een halve tonne martebier” ontving. 4de week september 1932. Op 11 en 12 oktober a.s. hoopt de C. J. M. V. „Onderzoekt de Schriften” te Bolsward, het 60-jarig bestaan te vie ren. ek to fier gean. Sa is der in boer, ticht by Rotterdam, dy’t in pleats hierde fan goed 56 H.A. Hy hierde fan in partikuliere eig- ner, mar de stêd Rotterdam kocht dy pleats en alhoewol hy jit acht hierjierren hie, moast hy de pleats opbringe. Hja hiene him it jiers derfoar al in stik fan 11 H.A. öf- nomd, mar der hie hy de wettelike skeafor- goeding foar ütbitelle krige. Nou is dizze man in pleats yn de Noard- Eastpolder oanbean en dat seit bést, mar it giet my to fier, dat de Direksje him for- plichte hat de skeaforgoeding fan dy alf H.A. oan Rotterdam werom to biteljen. Dit twingt jit mear as men wit. dat dy pleats by Rotterdam üt pürbêste groun bistie, sa dat hy yn dat opsicht ek net foarüt giet. Hy kriget nou in pleats fan 48 H.A. Syn eigen wie 56. De boer miende torjucht, dat hy de skeaforgoeding foar 8 H.A. halde mochte, mar de Direksje sei: „Alles werom jaen, oars komme jo net yn de polder!" Hy koe lipe as pipe dêr wie neat oan to dwaen. De organisaesjes hawwe har dermei ynlit- ten en der is fan alles oan dien, mar de Direksje wie net to biwegen him de skea forgoeding foar it minder tal H.A. halde to litten en sa hat dizze boer mar tajown, omt hy oars it spul yn de polder net krije soe. Dit gefal haldt hiel hwat minsken, hwaens rjuchtsgefoel net bifredige is, yn spanning en sa hat it Lanbouskip him mei in wiid- weidich skriuwen ta de Minister fan Fi- nansiën rjuchte om him derop to wizen, dat de Direksje misbrük makket fan har macht. Hja koene him derby wize op in brief, hweryn hy tajoech, dat it rjucht op skea forgoeding net weifoel, boer in lytser spul krige te. It sil my ris nij dwaen, hoe't dit gefal óf- rint. Hwant it is net it iennige gefal, hwer- by de Direksje hwat heechhertich fan syn posysje gebrük makket. Macht is in raer ding en hoe greater en heger it lichem is, hwert de macht yn hannen sit, hoe swierder it foar de gewoane man is om syn rjucht to finen. Hawar, wy hoopje yn koarten ris troch to fortellen hoe’t it mei boer „van Gaaien" fierder gien is. Hwant it rjucht is to bilangryk yn de mienskip om der hwat rüch mei om to gean. En hjir hat de Di reksje mis west, tinkt my. De Spakenburgse kerkschoon- maak en het historische schoon- maakfestijn van het Prinsenhof te Amsterdam. Ook elders in Nederland uitte zich de gemeenschapszin en misschien ge beurt het thans ook nog wel op ver zoek van de dominé in een gezamenlijk schoonmaken van het kerkgebouw. Zo placht de predikant van Spakenburg eens om de twee jaar in zijn preek ter loops de opmerking te vlechten: „Zo langzamerhand nadert de tijd weer, dat we de kerk schoon gaan maken”. Meer behoefde hij niet te zeggen om bij alle Spakenburger vrouwen de schoonmaak- lust wakker te slaan. Gedurende een week lang verschenen ze in ’t kerkge bouw met emmers en boenders, dweilen en ragebollen in elkaar afwisselende ploegen van 10 tot 15 deelneemsters. Ze plasten, schrobden, wreven en poetsten net zo lang totdat de volgende zondag de kerk weer pronk schoon was. Niet weinig werd deze genoegelijke Vrouwelijke gemeenschapsarbeid ver hoogd door het lekkere kopje thee, dat de domineesvrouw zo tegen half vier placht te brengen. Dan werd er een ge zellig theekransje gehouden temidden van emmers vuil water, glazespuiten en bezems in de historische waterschaps- bank, eigendom van de dijkgraaf en de heemraden. Plannen. Der is in foarlopich bistjür foarme, hweryn minsken fan forskate rjochting sit nommen hawwe. It leit yn de bidoe- ling noch in stiftingsried yn it libben to roppen, hwerfan lid wurde kin elke ynwenner fan Kübaerd, dy’t it Doarps hüs jildlik stipet. Men tinkt yn dit for- ban oan in stipe fan likernóch f 1.yn ’e moanne. De ien hwat mear, in oar misskien hwat minder. Ek fan de for skate forienings yn it doarp wurdt for wachte, dat hja har as stiper opjowe. Op dizze wize hopet it bistjür per jier sa’n f 1000 f 1500.oan stipersjild by elkoar to krijen, hwerfan net allinne de eksploitaesje bikostige wurde kin, mar hwerfan boppedat hwat jild oer- bliuwt foar needsaeklike forbetteringen. Allinne fan ’t winter sil der noch net in soad fan komme kinne, ek al net fanwege it feit, dat de forienings dan de kommende winter net foar har gear komsten fan it Doarpshüs gebrük meit sje kinne. Voor de afscheidsdienst van Ds. D. Kos ter, Doopsgezind predikant te Bolsward op 2 okt. a.s. zijn geen plaatsen meer beschikbaar. De afsluitdijk zal 4 oktober a.s. waar schijnlijk voor het publiek worden ge opend. Het nieuwe gebouw van de stichting Centrale Amersfoortse werkplaats voor nisch gereedschap en door vele chemi sche reinigingsmiddelen. Er heeft zich zelfs een soort wetenschap ontwikkeld inzake het onderhoud van ons interieur. Ook is heel wat voorlichting te geven op het gebied der behandeling van vloerbe dekkingen, woltapijt, poolweefsel en li noleum alsmede van gordijnen en meu bilair. Het is niet alleen de kunst zich in te richten, maar ook dat verworven bezit in goede staat te houden en te behoe den voor vroegtijdige slijtage en ontluis tering. En juist voor dit onderhoudsaspect is ongetwijfeld het psychologische kli maat gunstig in de Vereniging van Ne derlandse Huisvrouwen, in de Bond van Boerinnen en Plattelandsvrouwen en in andere organisaties, die in hun doelstel lingen ook de wooncultuur hebben be trokken. Er zouden voorlichtings-bij- eenkomsten kunnen worden georgani seerd, kortom er zou in onze moderne tijd, met onze moderne hulpmiddelen veel kunnen worden gedaan, dat bij een juiste voorlichting ons interieur ten goe de zou kunnen komen en het onderhoud vergemakkelijken. Ons interieur moet niet alleen aesthe- tisch verantwoord zijn, maar kan ook als „het Hollandse binnenhuis” in ko mende jaren de spreekwoordelijke zinde lijkheid van de Hollandse huisvrouw de monstreren in het onderhoud, volgens moderne werkmethoden, evenwaardig aan de resultaten door de hofjesdames van het Popta-gasthuis te Marssum ieder jaar bereikt op de feestelijke wrijf dag van de tweede donderdag in sep tember. Gandhi eet weer. Tijdens zijn laatste hongerstaking was hij 10 pond afgeval len. De heer D. B. Eerdmans viert op 3 okt. het 25-jarig lidmaatschap van de ge meenteraad. It waer lit it slim sitte, de léste wiken en it komt safier hinne dat seis de minsken op de hege swiere groun der lést fan krije it fé nachts yn helje. Yn de feanhoeke is it allegearre lijen en yn de sanhoeke stean party stikken lan ünder wetter. Krekt yn dizze hoeke hwert men trochstrings altiten forlet fan wetter hat, is de ófwettering fa- kentiids net sa forsoarge en wit men gjin ried mei de öffoer. Mar ek de bouboeren sitte der raer ta, de measten noten wiene gelokkich thüs, mar der stiet sa hjir en der ek jit weet, hjouwer en by in boer yn it Oeriselse seach ik jit koam yn stüken. Dy wie wol tige let, hwant dat is mei augustus al fan it earste hwat yn hüs komt, faken- tiids al earder. Greate hokken mei in griene kape sjocht men hast rounom noch en dat trochsjittene guod is net folie mear wur- dich. Mei de jirappels wurdt it fan it jier in probleem. Dat jowt fan’t winter jit in heap lijen, dat kin net misse, hwant hiel hwat stikken binne trochgroeid en komme nou foar it ljocht mei knoppen. Op 'e panne glzich of mei hurde stikken deryn. En it is rounom gelyk, ek yn Grins en Sélan is it net better. De minsken dy’t in goede jir- apel op priis stelle meije wol op har iepenst wêze, wolle hja fan it winter lekker ite. Aldergeloks is de regearing oertsjüge fan de winsklikheit om sokke gedupearden in foarkanske. to jaen by de forhiering fan pleatsen yn de nije polders en dan is der wer nij aventuer. Hjir yn Boalsert is by- gelyks ek ien fan de koumelkers, dy’t lan fan de stêd brükte, om dy reden, nou boer op in kreas spul yn de Noard-Eastpolder en hy is der wakker bliid mei. Mar sa ge lokkich binne hja allegear net, hwant der binne hiel hwat kapers op 'e kust en it tal pleatsen is lang net great genóch om yn al dy gefallen itselde to dwaen. Ek is it net altyd sa, dat hja fan lyts nei great forhüzje kinne, it bart ek wol ris oarsom. Mar hwat it measte nij docht is wol dit, dat de Di reksje by dy oername fan sa’n hierder de eask stelt, dat hy ófstan dwaen moat fan syn wettelik rjucht op skeaforgoeding fan syn eardere bisit. De Direksje redeneart sa: As ien syn lan kwytrekket, mist hy syn kostwinning. Jowe wy him in nije kostwinning, dan hat er gjin rjucht op skeaforgoeding. Dêr sit hwat yn. Sa’n man hoecht net fan beiden. Mar it tón yn inkele gefallen dochs Een algemene meubel- en huis- raad-reinigingsdag in het najaar De schoonmaak en het onderhoud onzer meubelen zijn vooral in de laatste jaren vergemakkelijkt door allerlei mecha- H. SCHUIL WINT TE WIER Hotse Schuil heeft zondag in Wier weer eens laten zien, dat hij nog wel wat in zijn mars heeft. Met vrij zwakke maten wist hij uit een veld van 25 parturen de zege te behalen. Het was op de traditionele ledenpartij van de Vereniging van Kaatsers, waar- ,aan alle bekende 1ste en 2de klassers deelnamen. Het weer was niet koud, maar door de vele regen van de laatste tijd was het veld door en door week en veranderde ten slotte in een modderpoel. Hiel hwat stikken biten binne troch kjeld en wiette giel en suterich wurden. Fierst to min sinne de léste wiken en as it net gau mei it waer foroaret, wurdt it ek in hei- krewei om se üt de wiete groun to wrin gen. Sa sitte dus net allinnich de greidboe- ren mei protte gesichten omt it hjerstmel- ken dit jier sa’n swierrichheden jowt, ek de bouboer tón syn wille wol op. Foar in diel fan har komt der tsjintwurdich jit in slimme kwesje by, binammen foar de jingen, dy’t ticht by stêdden wenje. Mei de ütwreiding derfan, wurde dizze twongen om har pleats óf to stean en it jowt harren yn sa’n gefal ek neat, dat se jit hierjierren oan 'e pleats hawwe, hwant de stêdsütwrei- ding giet foar. Dat kin fansels ek net oars, mar it bliuwt foar sokken mar in hurd ge lach. De léste jierren is yn sokke gefallen wol forbettering komd yn de kwesje fan skeaforgoeding en it is mei tankberens, dat wy hjir de namme neame fan it Konsulint- skip foar Groun en Pachtsaken yn Ljouwert dy’t him tige foar sokke dingen ynteres- seart. Lykwols mei jild kriget de hierdeboer gjin pleats wer en sa bliuwt dizze saek in wrange side halden. D. Westerlaan, A. Rinia en P. Bou- ma. Th. Kuipers, S. van der Zee en G. Groen. E. van der Meij, Fr. Helfrich en D. Miedema. M. van der Weerd, K. Nauta en H. Seerden. H. Schuil, W. Kloosterman en E. Faber. Na de stand 2 spel gelijk gaf de sterke opslag van Kuiper de doorslag. Partuur 8, waarin veteraan Groen nog schitterde, gunde 4 slechts een eerst. Een spannen de strijd speelden vervolgens 13 en 18. Op de stand 5-4 6-6 werd die in het voordeel van 13 beslist. Vierde lijst: 21-25 en 8-13. Broersma c.s. schenen tegen Schuil en zijn makkers regelrecht op de overwin ning af te stevenen, immers in vlot tempo namen ze een 4-0 voorsprong. Hierna zakte vooral Broersma af, waar van Hotze dankbaar profiteerde en lang zaam maar zeker de achterstand in liep. Het werd 5 eersten gelijk en met 4-0 stonden de kansen van Broersma cs nog goed. Met alles aan de hang kwam de overwinning toch nog bij Schuil cs terecht, toen Broersma de grote kaats niet passeerde. Ook de andere halve finale tussen de parturen 8 en 13 was het aanzien zeker waard. De veteranen Gerrit Groen en Frans Helfrich blonken hier uit. Met ’n zitbal op de stand 5-4 6-4 plaatste Kui pers zijn partuur in de finale. Op een veld, waar weinig groen meer was te bekennen, werd de finale ge speeld tussen de parturen 21 en 8. Bo vendien viel de regen gedurende deze partij in stromen neer. Desondanks werd Seis en tweintich fan hjerstmoanne Langer as seis ieuwen lyn Hjoed tsjügje de Fryske soannen Op it Reaklif, ienridigens bynt In frij folk lit 'm noait kastije Jowt gjin krimp, gjin moed forlern Hjoed mei wy de tinkstien wije Friezen op: Fan bügjend frjemd! PYT. Autobusdienst Lemmer-Bolsward Vanaf 1 oktober winterdienst. Coehoorn. Seis en tweintich fan hjerstmoanne Langer as seis ieuwen lyn Klonk de weitsrop: Fryske soannen Wêz’ foar it gefaer net blyn Greve Willem mei syn skippen Unrie op de Sudersé It fjür slacht üt. de klokken klippe Friezen op, jim wapens ré.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1