DEPARTEMENTALE STRIJD OM UITVOERING VAN PARIJSE VERDRAGEN EEN MOMENTOPNAME UIT 184» DE KWESTIE NIEUW-GUINEA OPNIEUW OP DE AGENDA DER V.N. roar j e üs hjoed p p to sizzen r- - Buitenlands Overzicht J. s. Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Longjéster poldermole Beatrixoord Appelscha Hwat hat (jjalj Russen proberen nu op de Balkan een breuk in het Westelijk blok te veroorzaken I/jés B3 f® 53eJAARGANG VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 No. 75 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad 'k KAMEROVERZICHT Ongeluk met de veetram te Arum, waar bij twee koeien werden gedood. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 4de week september 1907 De Oostenrijkse voetbalploeg, die woensdag tegen Nederland heeft gespeeld, in training. Straf moet der wêze, sei de master, doe iet er de jonge syn Iten op. Mannich maet is dy üntfallen As’t sa om dy hinne sjochst Mar lit it wyntsje mei dy boartsje Dan haste noch de measte nocht Sa tsjin de-stêd en oer de lannen Sjochst de greate wrald yn’t roun Mei de wyn en tsjin it wetter Hast altiid de striid noch woun. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad mogelijk door een straffe rantsoenering van de spreektijd. Terecht heeft de Ka mervoorzitter erop gewezen, dat door deze handelwijze geen aanslag op de parlementaire contróle wordt gepleegd. Men kan ook het beleid van de bewinds lieden controleren door het stellen van vragen, het houden van interpellaties en men kan discussies over belangrijke onderwerpen ontketenen aan de hand van regeringsnota’s. Al deze mogelijkheden zijn beslist inte ressanter dan een begrotingsbehande ling, want de debatten zullen actueler worden. En hoe actueler de volksverte genwoordiging is, des te meer belang stelling zal het volk voor de politiek krijgen. We zijn benieuwd hoe deze proef verloopt. Voorzitter Kortenhorst sprak de ver onderstelling uit, dat de Eerste Kamer de begrotingshoofdstukken, die door de Tweede Kamer slechts summier worden behandeld, gedegen zal gaan beschou wen. Maar deze veronderstelling zal wel niet uitkomen. De Eerste Kamer is een Kamer van revisie. Zij moet nagaan of de Tweede Kamer geen fouten heeft gemaakt. Zij vervalt reeds te veel in de fout van een herhaling van de debat ten in de Tweede Kamer. Het is nu eenmaal niet de staatsrechtelijke taak van de Eerste Kamer om een deel van het werk van de Tweede Kamer over te nemen. In de tweede vergadering van de Tweede Kamer in dit nieuwe zittingsjaar is door voorzitter Kortenhorst een belangrijk werk program voorgelegd. Volgende Dinsdag zal de Tweede Kamer be ginnen aan de behandeling van de verdragen inzake de gemeen schappelijke markt en Euratom. Dit debat zal minstens drie vier dagen, met twee avondvergaderingen, in beslag nemen. Het is duidelijk, dat, ondanks alle kritiek, deze verdragen aangenomen zullen worden. De droogte schept grote problemen. Voor de laatste restantjes uit de regenbak ken (vaak met zinksel vermengd) wor den flinke prijzen betaald. Sommigen laten reeds leidingwater per tram van Leeuwarden komen. De waterleidings- maatschappij berekent slechts f 0.75 per 5000 liter, maar de vracht maakt het duur. Er wordt de suggestie gedaan, dat bijv, het Groene Kruis te Bolsward een tankwagen vol water zou kunnen laten halen, om dit onder de bewoners van de stad te verdelen. Een verdere éénwording van Europa is nu eenmaal een politieke noodzakelijk heid. Ons continent heeft zich verzwakt door onderlinge oorlogen, het kan er slechts weer bovenop komen door samen werking. Van de juistheid van dit grond principe is iedereen overtuigd. Maar de moeilijkheden beginnen bij de uitvoe ring van de verdragen. Juist de over gangsperiode is voor verschillende sec toren van ons bedrijfsleven uiterst moei lijk. Hetzelfde heeft men gezien bij de totstandkoming van de Benelux. Het heeft 13 jaar geduurd voordat het ver drag tot instelling van de Economische Unie kon worden geparafeerd. Hoe lang zal het nu niet duren voordat er spra ke is van een werkelijke gemeenschap pelijke markt? Het gaat nu niet om drie, maar om zes landen. Ook al treedt het verdrag op 1 januari a.s. in werking, de gemeenschappelijke markt is voorlo pig nog niet in zicht. Het verdrag kan men een soort raam wet noemen, waarin slechts 10 van de materie is geregeld. De resterende 90 zal nog nader uitgewerkt moe ten worden. Het is dus zaak er voor te zorgen, dat van Nederlandse kant' goede onderhandelingsdelegaties klaar staan geruggesteund door het be drijfsleven die er voor zorgen, dat de uitvoering voor ons land bevredigend wordt geregeld. Die uitvoering is dus bijzonder belang rijk. Welk departement moet daarmede worden belast? Over deze vraag wordt momenteel in het kabinet getwist. Het departement van buitenlandse zaken zegt, dat het zijn taak is, want ook de uitvoering van dit verdrag is een politieke zaak. Het schijnt daarvoor een nieuwe afdeling te willen oprichten onder leiding van een carrière-diplomaat, Jkhr. Van Vreden- burg. Het departement van Economische Za ken is van mening, dat het hier gaat om economische vraagstukken. Het er kent de politieke leiding van buitenland se zaken, maar economische zaken zal een coördinerende functie moeten ver vullen. Deze strijd in de binnenkameren schijnt hoog te lopen. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat er in de a.r. dagblad- en weekbladpers geschreven werd, dat inkrimping van het departe ment van economische zak'-n (Prof. Zijlstra (a.r.) staat aan het hoofd daar van) niet genomen kan worden. De a.r. fractievoorzitter, de heer Bruins Slot, heeft in Trouw geschreven dat zijn fractie als één man achter minister Zijl stra staat. Meer dan eens heeft deze bewindsman verklaard, geen lust te hebben gedegradeerd te worden tot mi nister van industrie en handel. Hij wil de mogelijkheid houden om economische politiek te kunnen voeren. Nu de zaken zo scherp worden gesteld en de u.r. zelfs eensgezind met een cri sis dreigen, zal minister Zijlstra zijn Sjoch faek de Polder-mole Op Lonjé dér oan 'e feart Draeijend mei syn greate wjukken Nei de wyn yn it westen keard. 't Wyntsje spilet troch de latten Lüstert mei in fluitsjend lüd Seit dan mei de wetterspatten Lit my boartsje, ’t docht my goed. 't Wetter brüzet troch de skroeve Ploegjend nei de -greate feart ’t Kaem der fier fan üt de djipte As 't de ütskoat der passeart. Dü wurdst üs leaf sa fier is ’t hinne Hast dér ek al jierren stoun Oer de dyk, yn 't griene lan Mei de stêd as eftergroun. uit 1848 (een enkele maal wordt ook ge sproken van .broodoproer”) vinden wij de Bolswarder burgervader afgebeeld in een zeer karakteristiek costuum. Het is het groene houtvesterstenue met bijbe horende pet, dat hij droeg in zijn kwa liteit als adjunct-houtve-ster. Het hier genoemde schilderstukje, dat in 1898 door de familie Haitsma Mulier aan de gemeente ten geschenke werd aangeboden, is betrekkelijk klein van formaat, doch toont tal van figuren. Deze zijn door de schilder Bos, die ook deel heeft uitgemaakt van de Bolswar der raad, op een ietwat stijve manier ge penseeld, doch over het algemeen en dat is zijn verdienste vrij duide lijk herkenbaar. Het geschilderde tafereel zou men een momentopname uit het jaar 1848 kun nen noemen: wij zien in de Vierschaar van het stadhuis de gemobiliseerde schutterij, ten dele drinkend en kaart spelend rond tafeltjes geschaard, ten dele ook aangetreden met de bajonet op het geweer. In het centrum, bij de welbekende pilaar staan heel parmantig de burgemeester, de politie-commissaris en nog een politie-agent. Het levendige schouwspel wordt gade geslagen door de op een trap staande stadssecr. Oeberius en de klerk Eger. Geheel links bevindt zich een met steek getooid personage, in wie wij vermoede lijk de stadsbode moeten zien. Vóór de aangetreden schutters staat de commandant Hemming, die onder meer vreedzame omstandigheden rector van de Latijnse school was. Dat wij het door F. Bos vervaardigde schilderijtje, dat een plaats heeft ge kregen in de Vierschaar, thans zo uit voerig kunnen beschrijven, is voor een belangrijk deel te danken aan een toe lichting, die onlangs door de heer Hait sma Mulier te Zeist ter secretarie in Bolsward werd aangeboden. Tenslotte zij nog vermeld, dat de bur gemeester, wiens conterfeltsel wij nu tweemaal bezitten (het portret in de voormalige B. en W.kamer en de afbeel ding in houtvesterscostuum) slechts 11 jaar zijn ambt in Bolsward heeft kun nen uitoefenen, daar hij reeds op 30 sep tember 1859 in de ouderdom van 48 jaar overleed. Deze mr. Johannes Haitsma Mulier was te Rinsumageest geboren als zoon van Pieter Mulier en Margaretha Haitsma. Ook Pieter Mulier speelde in Bolsward vele jaren een rol in het openbare leven, o.m. als voogd van het St. Anthony Gasthuis en als mede-organisator van de feestelijkheden ter gelegenheid van de Gysbert Japiksherdenklng te Bols ward in 1823. gen wordt het met het ter beschikking staande kapitaal te redden en geen gelegen heid krijgt verdere credieten op te nemen heeft de Engelse regering nu op zijn scherpst de strijd tegen de inflatie aange bonden. Geheel W. Europa was onder de indruk van deze zeer drastische maatregel tot bescherming van het pond, waarvan in de kringen der Labourpartij werkloosheid gevreesd wordt, terwijl de Engelse regering beweert dat het haar te doen is om een eind te maken aan de wedstrijd tussen lo nen en prijzen. Naar het schijnt zal de La bourpartij vervroeging van de bijeenroeping van het Lagerhuis vragen dat nu op reces is tot 29 oktober. De discontoverhoging in Engeland maakte des te meer indruk omdat disconto bijna te- zelfder tijd in W. Duitsland verlaagd werd. Men twijfelt er echter niet aan dat als in tal van W. Europese landen de conjunc tuur zou dalen, W. Duitsland daaraan ook niet zal kunnen ontkomen en acht dr. Aden auer en zijn C.D.U. gelukkig dat de ver kiezingen nog in de tijd van de grootste voorspoed zijn gehouden, zij hebben daar van ongetwijfeld geprofiteerd. In W. Duitse s.d. kringen is strijd ontstaan naar aanleiding van de verkiezingsuitslag, over de vraag of het niet gewenst zou zijn een meer positieve politiek ook in buiten landse vraagstukken te gaan voeren dan Ollenhauer tot nog toe deed. De dreigende tekenen van een economische neergang hebben ook nieuwe vragen doen rijzen omtrent de toekomst van de Euro- markt; over de Nederlandse toetreding zal dezer dagen in de Kamers worden beslist, de regering verdedigde deze toetreding in de schriftelijke gedachtenwisseling energiek. Washington is echter uiterst voorzich tig tegenover het nationalisme in Noord Afrika, omdat het bevreesd is dat het anders zijn militaire bases daar zal kwijtraken als dat nationalisme er over al zegeviert. Slechts als communistische tendenzen in de politiek van dergelijke landen tot uiting komen, zijn de Ame rikanen minder zachtmoedig. Dat is in Syrië het geval geweest. Dulles heeft in de algemene vergadering der V.N. de Amerikaanse ongerustheid over wat er 35-jarig jubileum van Klaas van der Weide als lantaarnopsteker bij de gas fabriek. Het enige sanatorium in het Noorden des lands, het Beatrixoord in Appelscha, ver keert in bouwvallige staat, hetgeen genoeg zaam bekend mag worden geacht. Er zijn maatregelen genomen om hierin verbetering te brengen, maar dat gaat met miljoenen gepaard, want het gaat om de bouw van een nieuw sanatorium te Haren en restau ratie van het uitvoerige gebouwencomplex te Appelscha. Velen dragen het Beatrixoord een warm hart toe, hetgeen gedurende de afgelopen maanden duidelijk aan het licht is getreden door de grote deelname aan de z.g.n. Scha- kelactie en nu weer aan de actie „Poppen en Beesten” waarmede in verschillende plaatsen een expositie zal worden ingericht. Het personeel van Beatrixoord wil niet ach terblijven en heeft een puzzelwedstrijd ge organiseerd over drie ronden, waarmede het gehele rayon dat onder ’t Beatrixoord valt, de Waddeneilanden en Onderscheidende veehouders wenden thans zout aan als voorbehoedmiddel te gen mond- en klauwzeer. Bolswarder schutters in de Vierschaar. Binnenkort zal de heer G. Haitsma Mu lier, oud-burgemeester van Sloten in deze stad nog weer eens op de voor grond treden, wanneer hij de nieuw vastgestelde officiële stadsvlag gaat aanbieden. Deze magistraat kan niet nalaten zo nu en dan in Friesland te verschijnen, het gewest, dat in de negentiende en begin twintigste eeuw verschillende le den van het geslacht Haitsma Mulier binnen zijn grenzen heeft geherbergd. In het bijzonder ook met Bolsward wordt door deze patricische familie nog steeds contact onderhouden, zoals in 1955 ter gelegenheid van de stadsfees ten bleek bij de aanbieding van het ge schilderd portret, voorstellende de vroe gere Bolswarder burgemeester Haitsma Mulier (1848-1859). Het stadhuis van Bolsward bewaart evenwel nog een tweede herinnering aan deze zelfde burgemeester uit de twee de helft van de 19de eeuw. Want op een alleraardigst schilderijtje, dat betrek king heeft op het „aardappeloproer” het leiderschap zou verwerven, maar hij zou slechts de zetbaas van Moskou worden. Moskou streeft naar een neutrale gordel dwars door Europa, waartoe ook Duitsland en Scandinavië zouden moeten behoren en als Tito, die binnenkort ook bezoek krijgt van maarschalk Zjoekov zich voorstelt door de vorming van een dergelijk zg. neutraal pact de wereldvrede te dienen, dan is dat een illusie, wat trouwens het hele Roemeen se voorstel zal blijken te zijn. Illusie zal waarschijnlijk ook de verwachting blijken dat dat andere punt op de V.N.- agenda, het debat over de ontwapening, iets zal opleveren. Tenminste als de Russen tot geen enkele concessie aan het Westelijk standpunt bereid blijken. Gromyko, de Rus sische minister van buitenlandse zaken, heeft ter vergadering het Russische stok paardje weer van stal gehaald: nl. opschor ting van de proeven met kernwapens onder internationaal toezicht, belofte geen kern wapens te gebruiken en vreedzame samen leving van staten. Behalve voor propagan da, want een dergelijk voorstel spreekt on getwijfeld ook tot een belangrijk deel van de Westelijke volken, dient het voorstel ook terdege een Russisch belang. Een verbod van het gebruik van kern wapens zou het Westen immers zwaar der treffen dan de Sovjetunie, het even wicht van krachten zou in Europa ver broken worden, omdat de Russen er een enorme overmacht aan „gewone" wapenen en mannen hebben. Overigens baart het militair weerstandsver mogen van het Westen momenteel minder zorg dan het economische. Met een zeer sterke discontoverhoging, wat in de prak tijk betekent dat het bedrijfsleven gedwon- inbegrepen, zal worden bewerkt. De hoofd prijs voor elke ronde bestaat uit een auto mobiel, terwijl er ook verder natuurlijk waardevolle prijzen zijn. Het gehele personeel werkt hieraan mede; alle werkzaamheden zullen in vrije tijd wor den verricht en gezien het goede doel ver wacht men dat ook de bewoners van noor delijk Nederland hun volledige medewer king zullen verlenen, ten bate van de t.b.c.- bestrijding. Beatrixoord is het enige sanatorium in Ne derland dat met éen wachtlijst moet werken en het gaat er nu om deze te laten verdwij nen door nieuwbouw en restauratie, waar- t Beatrixoord vair, door de opnamecapaciteit natuurlijk bedui de Noordoostpolder I dend groter wordt zin wel krijgen. Het kabinet Drees heeft voorlopig de politieke spanningen over wonnen, het zou al te vreemd zijn, dat het uit elkaar spatte over de vraag of het bureau „buitenlandse economische betrekkingen” bij economische zaken of bij buitenlandse zaken moet behoren. Wellicht dat er over dit vraagstuk de komende week nog wordt gediscussi eerd. Na de belangrijke debatten over de Pa- rijse verdragen komen de algemene po litieke beschouwingen aan de orde. De Tweede Kamer zal daarmee op 15 okto ber beginnen. Daarna zal een aantal kleinere wetsontwerpen worden behan deld. Op 29 oktober komt dan een zeer belangrijke wet aan de orde: de Delta wet. Minister Algera zal dan zijn le venswerk verdedigen. Dat kan men rus tig zeggen van deze bewindsman, wiens werk overigens meer gedegen dan spec taculair is. Op 6 november zal de Tweede Kamer de algemene financiële beschouwingen houden. En daarna komen de ver schillende begrotingshoofdstukken aan de orde. Voorzitter Kortenhorst heeft aangekondigd van plan te zijn alle hoofdstukken vóór Kerstmis af te han delen. De laatste jaren is dat niet meer gelukt. Ditmaal wil hij een aantal be grotingshoofdstukken uitvoerig behan delen, terwijl het resterend deel slechts summier zal worden besproken. Dat is Opmerkelijk was dat bij de „onthouders" ook Malakka was, het nieuwe lid van het Gemenebest waarvan men had verwacht dat het door zijn bloedverwantschap met Indo nesië met de massa der AziatischAfri kaanse groep voor zou hebben gestemd. Dat hadden zijn medeleden van het Geme nebest Ceylon en India wel gedaan, terwijl Australië krachtig steun verleende aan het Nederlandse standpunt. Er was trouwens nog een ander opmerkelijk ding bij de aan vang van deze V.N.-vergadering, nl. dat de afgevaardigde van Libanon, Malik, die enige kans maakte op het voorzitterschap, zich terugtrok toen van Westelijke zijde de vertegenwoordiger van Nieuw Zeeland, Munro, werd gekandideerd, hetgeen nog eens de nadruk legt op het feit dat dit tot de Arabische groepering behorend land het Westen thans zeer na staat. Ook de kwesties Algerije en Cyprus zijn op de agenda geplaatst. Reeds in de vorige V.N.-vergadering was een aanbeveling aan genomen aan Frankrijk en de Algerijnse op standelingen om door onderhandelingen tot overeenstemming te komen. Waarschijnlijk is dat een der redenen geweest waarom de Franse regering in de laatste weken haast heeft gemaakt met haar kaderwet Voor Algerije, zij kon moeilijk in de V.N.- vergadering opnieuw met lege handen ver schijnen. Over die kaderwet is heel wat in de Franse nationale vergadering te doen geweest: uit vrees vooral voor een kabinets crisis, die Frankrijk waarschijnlijk stuurloos zou hebben gemaakt, zijn de Franse natio nale partijen, waartoe men niet de commu nisten en poujadisten rekent, tot ’n compro mis over deze kaderwet gekomen, zodat haar aanneming verzekerd lijkt. Maar even zeker is de verwerping ervan door de Alge rijnen. Wat de indruk in de V.N.-vergadering zal zijn, zal men moeten afwachten, men kan er echter nauwelijks algemene sympathie voor verwachten; de Afrikaans-Aziatische groep neemt met niets anders genoegen dan een totale afschaffing van alles wat maar naar een koloniale verhouding riekt; de communistische groep zal onder leiding van de Sovjetunie natuurlijk wel met deze op vatting accoord gaan, hoezeer menige satel liet dan ook in koloniaal verband tot Mos kou leeft. Nieuwsgierig zijn we naar de houding van Amerika; de politieke commis sie der W. Europese Unie heeft bij alle le den van het Westelijk blok aangedrongen op steun aan het Franse steunpunt. daar gebeurt nog eens tot uiting gebracht. Terwijl op haar beurt de Syrische regering van plan schijnt een klacht bij de V.N. te zullen indienen over de bewegingen van de Amerikaanse zesde vloot aan de Syrische kust. Deskundigen achten de kans op een groot militair conflict echter hier uiterst gering. Voorlopig zullen de Russische en de Sy rische regering zich wel bepalen tot propa ganda tegen die „imperialistische" Ameri kanen in andere Arabische staten, een pro paganda gemengd met wat verdachtmakin gen tegen de feodale heersers van Arabische staten. Zij vinden voor die propaganda een niet onvruchtbare bodem bij de massa’s van die landen, die in grote ellende leven terwijl hun heersers in weelde baden. Het is stel lig een nadeel voor het Westen dat het deze heersers moet steunen en voor Amerika dat het via het economische hulp aan deze sta ten moet verlenen, zodat het moeilijk is uit te maken of deze hulp die massa’s wel ten goede komt. Wat die Amerikaanse economische hulp in het algemeen betreft zij hier nog vermeld het ingrijpende besluit van de Amerikaanse International Cooperation Administration, het lichaam dat de hulp aan het buitenland organiseert, om in het vervolg geen steun meer te verlenen aan industrieën en mijn bouwondernemingen in het buitenland welke staatseigendom zijn. Men wil dus de parti culiere ondernemingsvorm in de geholpen landen stimuleren. Men kan zich dit van de Amerikanen indenken, maar het is de vraag of bij een straffe hantering van deze maat regel, de landen, die hulp nodig hebben, zich niet tot de Sovjetunie zullen wenden, die kwistig is met beloften. Men vraagt zich ook af wat er van het ver zoek van India aan de Ver. Staten om een half miljard dollar voor de verdere uitbouw van haar industrie (voor een groot deel in handen van de staat) nu zal terechtkomen. Men kan zich dan ook wel voorstellen dat het Amerikaanse dept, van buitenlandse za ken ernstige bezwaren tegen het besluit van de A.I.C.A. had, want het hanteren van de Amerikaanse steun als politiek middel wordt er veel minder soepel door gemaakt. Op de agenda van de V.N.-vergadering is ook de Cyprus kwestie gekomen; aartsbis schop Makarios, de paladijn van de aanslui ting van dit eiland bij Griekenland is nu in Amerika en het is op wens van de Griekse regering dat deze kwestie weer behandeld zal worden. Doch in dit geval kunnen Grie kenland en Makarios niet op Amerikaanse steun rekenen, Washington wil noch Enge land noch Turkije van zich vervreemden. De tegenstelling tussen Engeland, Turkije en Griekenland in deze kwestie zal de Sov jetunie echter terdege trachten uit te bui ten. De gewone algemene vergadering der Verenigde Naties is nu al weer meer dan een week bijeen. Eerst is er natuurlijk dé jaarlijkse strijd om verschillende agendapunten gevoerd. Ondanks de knappe rede van onze minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, waarin hij aantoonde dat de kwestie Nieuw Guinea niet op de agenda thuis hoorde doch veeleer bij het Internationale Hof van Justitie, omdat het de uitleg van de verdragen der Ronde Tafelconferentie betreft waarvan echter Indonesië een even tuele uitspraak schuwt kwam het punt natuurlijk wel op dg agenda. Er waren 49 stemmen voor, 21 tegen en 11 onthoudingen. Er was dus een flinke meerderheid tegen het Nederlandse standpunt, maar het is waar schijnlijk dat er ten slotte evenmin als verleden jaar een tweederde meer derheid gevonden zal worden voor een V.N.-uitspraak welke voor Ne derland onaangenaam zou zijn. Een poging om in hef zuiden van Eu ropa een breuk in het zg. Westelijk blok te veroorzaken kan men ook zien in 't voorstel van Roemenië daartoe stellig door Moskou aangezet aan Griekenland, Turkije, Zuid Slavië, Bul garije en Albanië om op een conferentie de mogelijkheid van het sluiten van een onderling vriendschaps- en niet-aan- valsverdrag na te gaan. Het is natuurlijk de bedoeling Griekenland, dat ontevreden is over de bovengenoemde Cypruskwestie en Turkije uit de Navo los te wrikken, maar kans op succes is er niet. Turkije en waarschijnlijk ook Griekenland hebben door de communistische infiltratie in Syrië eer meer dan minder vrees voor het communisme gekregen en zullen hun banden met het Westen niet prijs ge ven. De zaak schijnt wat averechtse gevol gen voor Zuid Slavië te kunnen hebben. Tito heeft nl. de uitnodiging van Roemenië aangenomen en prompt deelde de Turkse minister van buitenlandse zaken mee dat zijn regering er over dacht de banden met Zuid Slavië in de Balkanbond te laten schieten, omdat Tito weer in zuiver Russisch vaar water was geraakt. Of dat juist is kan men thans nog niet be oordelen. Maar een feit is dat hij een Rus sisch belang dient als hij zou meewerken aan ’n Balkanpact dat Griekenland en Tur kije min of meer zou neutraliseren, waar door een deel van de Russische flank bij een conflict met het Westen gedekt zou zijn. Misschien denkt Tito dat hij in zo’n pact

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1