■h Paula Bruinsma reikte H.M. de Koningin bloemen FRIESE KOREN EN CORPSEN VERVULLEN BELANGRIJKE FUNCTIE roar ós hjoed p p to sizzen 1 -I Voetbal e mogelijk Q>OG en MKV nemen de leiding BIES en CAB op de tweede plaats Fan de Martin ytoer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Belangrijke noviteit in Velser Tunnel Meer overheidssteun verantwoord en “2 i - DINSDAG 1 OKTOBER 1957 53eJAARGANG No. 76 j Jubbega maar Training een Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Door bezuiniging bij de PTT is het postrij- tuig tussen Harlingen en Sneek opgeheven. ek dêrre doare de net fan tünbou Nicator verloor tegen even met 7-3. Emmeloord boekte haar Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Heit, sei de jonge, wy koene libje as bruorren, as Heit dat duvelske slaen mar liet le week oktober 1932 De heer F. van Avenhorn van Rinia van Nauta hoopt 5 oktober a.s. zijn 40-jarig jubileum te vieren als burgemeester van Hindeloopen. Een merkwaardigheid: hij werd in zijn gemeentehuis geboren. Staat ter dekking gereed een mooie witte bok zonder horens. Dekgeld 35 cent. D. Wieling, Idsegahuizen. tweede zege te gen Olyphia, met 3-1 gingen de Noord- woldenaren ten onder. De 85e verjaardag van veldmaarschalk Hindenburg, thans Duitslands rijkspresident onder veel belangstelling gevierd. In de 1de klasse werd het terrein te Dokkum afgekeurd, zodat BI. Boys niet aan bod kon komen en daar in Stiens de scheidsrechter verstek liet gaan, kon de Sweach weer onverrichter zake huis waarts keren. Bij Freno-Oldeboom waren geen haken en ogen, zodat deze wedstrijd doorgang kon vinden. Het schijnt, dat de Frane- kers er nog maar niet in kunnen ko men, Oldeboorn won tenminste met 4-2 en dat nog wel in Franeker. en Friezinnen in ruim 200 corpsen, van grote offers in stand gehouden worden. Het is de Bolswarder clubs R.E.S. en C. A.B. niet gelukt op de troon te blij ven zitten. R.E.S. vanwege haar gelijk spel tegen W.Z.S. en C.A.B. door haar onverwacht grote nederlaag tegen MKV. Dat R.E.S. in Sneek niet verder kon ko men dan 1-1 is niet zo’n grote verras sing, de ontmoetingen tegen W.Z.S. zijn door de grote rivaliteit, die er tussen deze 2 heerst, steeds uiterst moeilijk, maar dat C.A.B. met 5-1 ten onder zou gaan, zal wel niemand verwacht hebben, en al was deze zege iets geflatteerd, ge zien ’t spel, dat de rood-witten deze mid dag demonstreerden, was de zege voor de Leeuwarders volkomen verdiend. We geven direct toe, dat enige ons in ziens foutieve beslissingen van de arbi ter in de eerste 15 minuten van grote invloed op het spel der thuisclub zijn geweest, en betekende het ontbreken van L. Breeuwsma voor de ploeg in haar geheel een verzwakking, maar toch mag dit niet geheel als oorzaak gelden voor de geleden nederlaag. Of het nu een off-day was, of iets an ders, vast staat, dat de tegenpartij deze middag superieur was. D. O.G., dat in de 3de klasse zo goed begon, doch daarna tegen R.E.S. een misstap beging, schijnt weer op het goede pad te zijn teruggekeerd. Na Em meloord werd nu Steenwijk het kind van de rekening, wat voor de Wolvegaasters de leiding betekende en voor Steenwijk de laatste plaats, wat ze beide te dan ken hebben aan het gelijke spel bij W.Z.S.—R.E.S. Steenwijker Boys blijft D.O.G. en R.E.S. goed volgen, de Boys wisten in Bergum met 3-1 te winnen, waardoor zij nog ongeslagen blijven. Het bekende Jo-jo-spel, waarover de kran ten zoveel schrijven is nu ook te Bolsward geïntroduceerd. verflaag toch vuil worden, dan kan men met behulp van b.v. roterende borstels het oppervlak reinigen. Van deze speciaal aan dit doel aangepaste verf zijn meer dan 20.000 kg. op wanden en plafonds aange bracht. De wanden van de auto-tunnel zijn licht groen geschilderd. Dit groen is een z.g. „wijkende” kleur, waardoor de tunnel bre der schijnt dan zij in werkelijkheid is. Het plafond is z.g. nachtblauw, waardoor de in nissen aangebrachte T.L. buizen voor een neutrale en doelmatige verlichting kunnen zorgdragen. Boven de inrit en uitrit zijn als overgang van het overdekte naar het open deel van de tunnel lichtschotten aangebracht, die di recte inval van het zonlicht verhinderen. Direct aansluitend op het overdekte deel is lans frijwillige wei dizze sykte de doar ütkrige en letter krige men in heffing om dat ek yn oare provinsjes safier to krijen. Nou is men mei dy oare sykten dwaende en it algemien bilang derfan sil ik net bi- stride. Mar de minsken, dy’t al jierren oan dy bistriding dien ha en derfoar offere ha, sjogge har initiatyf dochs op in frjemde wize bileane. Hyltiid wer stjit men hjir op it forskil yn maetskiplike ynstelling. De ien sjocht de goede wei troch de foargongers oan to moe- digjen en to stypjen. Hja miene, dat de lju seis foargean moatte en dan ek de fruch- ten fan har better ynsjoch genietsje meije. Earst Seis in goune jaen en dêrre in goune bydwaen. Eigen forantwurdelikheit en eigen initiatyf foargean litte en de efterbliuwers sjen litte, dat hja dy kant ek üt moatte as hja gjin skea lije wolle. Dizze wei duorret hwat langer mar biwarret de reedlike for haldingen. De oare wei is dizze, dat men fan boppen öf en üt de mienskiplike kas de forbetteringen oanbringt. Dan üntstiet in machtich en djür oerheitsapperaet, dat tech- nysk faken tige yn oarder is, mar mei in minimum oan meiwurking fan de lju seis, syn gong giet. It sil wol sa wêze, dat yn streken, hwert de lju gjin eigen initiatyf hawwe, dy léste methoade allinnich de saek foarüt bringe kin, mar it gefaer is tige great, dat sokke machtige oerheitslichamen de hiele boel yn hannen nimme en hwer t de lju seis wol wolle en leije üt hannen nimme. Dat men dêrtroch de goede forhaldingen net forsterket, stiet by my fést. Hwant it is neat gjin toer om de lju pas- syf to meitsjen, mar it is in heikrewei om harren wer üt dy passiviteit ta eigen libben to bringen. Hwer’t men ek sjocht, rounom kin men merkbite, dat de bliuwende foar- ütgong jimmer to tankjen is oan it initiatyf een sectie van deze lichtschotten zwart ge schilderd, een volgend deel is onbehandeld, dus betongrijs gebleven, terwijl de laatste sectie wit geschilderd is. Op deze wijze heeft men een geleidelijke overgang naar 't volle daglicht verwezenlijkt. Door dit alles heeft de verf en in hege rinte en as de oanliz dus koft en bitelle is, dan heart er ek levere to wurden. Soe it P.E.B. dizze minsken jit moannén wachtsje litte moatte en dér liket it wol op dan binne hja moreel forplichte har ren oer it stoarte jild de rinte wer to for- goedzjen. Soe it bidriuw dat net dwaen, dan hiene hja ek net dy stoarting aksep- tearje mocht, mar it boadskip meijown haw we: Wachtsje dêrmei oant wy oan jo ta binne. Krekt de lju, dy’t nou sa resolüt üt 'e hoeke komme, meije net de dupe wurde fan in ambtlik formalisme, liket üs ta. It hjerstmelken is dit jier op de measte plakken in fortrietlik wurk. De lannen bin ne trochweakke en traepje tige, de reden forwadde en de dammen en hiemen ien drekboel, Ek al giet men mei de wein hwer- op de melkmasine it lan yn, dan is it yn dizze omstannichheden fakentiids in heap lij en. Yn de Walden en greate dielen fan Oerisel en Gelderlan stiet frij hwat lan ünder wetter en de jirappels forrotsje yn ’e groun. It bin ne der meast lytsere boeren mei in bytsje finansiele wearstan en sa stiet it der net botte fleurich foar. It oare jier wie de opskuor troch dizze wetterfloed sa great, dat de oerheit en ek de gearwurkjende organisaesjes via it Lanbou- skip de hannen der mei ynstutsen hawwe. Mar nou’t de rekken presenteard wurdt troch in aparte heffing, wurdt de stimming der net better op. Ik leau ek, dat it Lanbouskip tige hoeden wêze moat mei dit soarte fan dingen. Hja hawwe publieke macht krige en hja kinne dus de lju oplizze, hwat hja goed achtsje. Mar elke boer en tünker moat it bitelje en hoe goed it doel ek is, de for- plichting, dy’t men dêrtroch makket, is dochs wol in bihyplik ding. Wy binne óp dy wei dochs al fier genöch gien. Earst al mei de t.b.c.-bistriding. Yn FryslSn hie men Uiteraard is er een belangrijk verschil in de functie, die het Frysk Orkest vervult en die van de corpsen en koren. Cultureel ge zien is er ook een verschil in waardering en de beoordelingsmaatstaf dient ten aan zien van de prestaties tweeërlei te zijn. Maar degenen, die voor de corpsen en ko ren min of meer de neus optrekken, die spreken van „knetterkoren” en „hompamu- ziek", die hebben bepaald ongelijk, al is het buiten kijf, dat vele corpsen en koren door een betere keuze van uit te voeren werken, veel tot herziening van deze me ning zouden kunnen bijdragen. Intussen kan men stellen, dat de corpsen en koren een zeer belangrijke en niet te on derschatten taak hebben, met name op het platteland. Het vraagstuk van de ontvolking is in dit jaar vooral in Friesland een actuele zaak geweest, die nog de aandacht heeft. Vrij plotseling is algemeen bekend gewor den, dat vele dorpen in Friesland niet zoals men gezien de stijging van de landbouwbe volking zou verwachten, hun inwonertal zien groeien, doch dat het zielental .gestaag en ook reeds jaren daalt. Logisch is de con clusie geweest, dat wil men bepaalde dor pen en het platteland in het algemeen, voor afbrokkeling behoeden, dat men dan het platteland meer bewoonbaar zal moeten maken. Zo is er dan weer een nieuw project van technisch kunnen toegevoegd aan die lange reeks, waarop Nederland trots kan zijn: de Velser tunnel werd geopend. Het was een grote dag voor ons land, een grote dag in het bijzonder ook voor Noord-Holland en de IJ-mond gemeenten. Een zeer bijzondere dag was het voor de thans al weer 9-jarige te Bolsward geboren Paula Bruinsma, de oudste dochter van bur gemeester Bruinsma van Beverwijk, die ter gelegenheid van dit heugelijke feit H. M. de Koningin bloemen mocht aanbieden. In dit artikeltje willen we noch een uitvoerig verslag geven van de openingsdag, noch 'n technische beschrijving geven daar de dagbladen, radio en televisie dit reeds uit voerig hebben gedaan maar op één aar dige bijzonderheid wijzen. Wanneer tl de Maastunnel in Rotterdam of de Scheldetunnel in Antwerpen kent, weet U dat de wanden van deze tunnels be tegeld zijn, zoals overigens in tunnels steeds gebruikelijk is geweest. De Rijkswaterstaat heeft echter in de Velser tunnel met deze gewoonte gebroken. Men heeft na uitvoe rige proefnemingen besloten verf toe te pas sen. Dit leverde belangrijke voordelen op. Niet alleen, dat het nu op eenvoudiger wijze mogelijk bleek functionele kleuren toe te passen en hinderlijke lichtreflectie te voor komen, maar vooral omdat een niet onaan zienlijke kostenverlaging het gevolg was. De prijs van een teg^lbekleding zou het achtvoud zijn geweest van de kosten van het schilderwerk. Het is vanzelfsprekend, dat de Rijkswater staat zeer hoge eisen heeft gesteld aan de toegepaste verf. Deze verf, waarvoor een speciaal type chloorrubberverf werd geko zen, hecht uitstekend op het verse en glad de beton. Met rolborstels kon de verf ook bij lage temperatuur snel en regelmatig wor den opgebracht. Een glad en hard verfop- pervlak is verkregen, dat vuilaanhechting zo veel mogelijk beperkt. Zou door de roet en olie bevattende uitlaatgassen van de duizenden auto's, die elke dag passeren, de MINSKEN LIEDE IS IN GREATE KUNST Sünt de nije regeling fan de oanslutings- kosten bikend wurden is, kin it P.E.B. grif net kleije oer de meiwurking fan de lju, dy’t jit gjin Ijocht hawwe. It reint oanfragen en ek de krapte fan it jild kin harren net keare. Mannichien hat syn eigen bydrage en it diel fan de gemeente derby al stoart en sjocht nou alle dagen üt nei de mannen, dy’t peallen en triedden oanlizze sille. Dizze meiwurking binne wy tige bliid mei en it biwiist, dat it ynsjoch by de boeren yn de rin fan de jierren hiel hwat skerper wurden is. Lykwols mei men hjir gjin misbrük fan meitsje. Hwant it jild, dat dizze lju stoart hawwe is yn folie gefallen earst liend tsjin Zo blazen bijna 6000 Friezen die vaak ten koste Voor de Friese Bond werd slechts 1 wedstrijd gespeeld en wel R.E.S. 2 Leeuwarden 5. De blauw-witte reserves stelden iets teleur, met 6-2 moesten zij het veld ruimen. Bolswardia heeft zich in Delfstrahuizen dapper geweerd, wel werd het een 3-2 nederlaag, maar daar de ploeg het in deze ontmoeting zonder haar beide steunpilaren Visser Jr en de Groot moest stellen, is het toch een knappe prestatie slechts met het kleinst mogelijk ver schil van de favorieten in deze afdeling te verliezen. Hwat hat C.A.B.—M.K.V. 1-5. C.A.B., dat het wegens ziekte zonder L. Breeuwsma moest stellen, trapt te gen de wind in af. De eerste aanval wordt afgeslagen, maar C.A.B. komt opnieuw terug en na nauwelijks 2 min. spelen verdwijnt de bal na ’n vrije schop in het M.K.V.doel. De rood-witten juichen echter te vroeg, want het doelpunt wordt door arbiter Meijer geannuleerd. Twee minuten later weet linksbinnen de Jong zich keurig vrij te spelen en een hard schot te los sen, maar de Leeuwarder keeper is op zijn post en dan is het woord aan de gasten. Met snelle open aanvallen, waar in midvoor Kramer een groot aandeel heeft, wordt de C.A.B.defensie op de proef gesteld. De eerste pogingen lopen op niets uit, maar wel de eerste corner, want als deze zuiver voor doel wordt gebracht, is het de mee naar voren ge komen spil Metz, die zuiver inkopt. Tien minuten later weten de gasten op nieuw door te breken, Molenaar aarzelt met uitlopen en als dan Haagsma in moeilijke positie op wil ruimen, knalt deze tegen 't toevallig uitgestoken been van linksbuiten Swart en keihard ver dwijnt no. 2 in het C.A.B.doel. Direct hierop voor de thuisclub prachtige kans om de achterstand te ver kleinen, maar op het laatste ogenblik wordt Haanstra ten val gebracht in het beruchte gebied. Vanzelfsprekend wordt de bal naar de witte stip gebracht, maar de arbiter (hoe bestaat het!) geeft tot ieders verwondering doodleuk een indi recte vrije trap en dit blijkt voor C.A.B. te veel. De vechtlust verdwijnt, het sa menspel wil niet meer vlotten, met als gevolg, dat de Leeuwarders niet alleen sterker worden, maar bovendien vrijer gaan spelen. Een keihard, schot van 1.- buiten Hoekstra rakelings langs de paal en een strak schot van Van der Meer brengen nog wel even opleving, maar als in de 34e minuut Swart voor 3-0 zorgt, is C.A.B. reeds zo goed als geslagen. Niet dat de rood-witten bij de pakken neer gaan zitten, integendeel, men blijft stevig aanpakken, maar doordat het plaatsen niet al te zv’ver is, de onder linge combinaties niet vlot van stapel lopen en als slot de midvoor zijn dag niet heeft, ziet rood-wit voor rust geen kans de Leeuwarder defensie ook maar eenmaal schaakmat te zetten. De eerste 10 minuten na de rust zijn eveneens voor de Leeuwarders, bijna wordt het zelfs 4-0, slechts op het nip pertje weet Molenaar dit, door tijdig uit lopen te verhinderen, wel blijven de gasten hierna nog domineren, maar Postma en Haagsma zitten er goed tus sen en weten ten slotte het spel te ver plaatsen naar de andere helft. Na een schot over de lat komt C.A.B. direct terug en als Hoekstra in de 19e minuut de snel meekomende Anema een juweel van een kans geeft, schiet deze onhoudbaar langs de uit positie gespeel de M.K.V.doelman. C.A.B. komt nu even onstuimig opzetten en 3 minuten later, uit een fraaie pass van J. Breeuwsma, komt ook Haanstra alleen voor doel te staan, maar helaas schiet hij hoog over het doel en dit blijkt de laatste kans op een algehele omme keer te zijn geweest, want nauwelijks 5 minuten later is het verschil al weer 3 doelpunten. Wel tracht C.A.B. door alles op de aan val te gooien, nog verandering in de stand te brengen, maar wanneer 4 min. later na een snelle doorbraak van de Die bewoonbaarheid zit niet alleen in de bouw van woningen, aanleg van wegen en plantsoenen, aansluiten van alle percelen op de openbare nutsvoorzieningen en derge lijke. Bewoonbaarheid van het platteland is meer, dat is ook: aanleg van sportvelden, bouw van lokalen voor het verenigingsle ven en culturele manifestaties door gezel schappen van buiten, voor zover dat finan cieel verantwoord is. Men staat eenvoudig voor de keus om of vele jongeren uit de dorpen te laten vertrekken, samen met vele vaklieden, die elders beter kunnen wonen en meer kunnen verdienen en de bevolking snel te laten verouderen, of ten koste van financiële offers die dorpen voor ondergang te behoeden. Het is buiten kijf, dat de zeer Vele verenigingen, die men op het Friese platteland kent, in dit hele proces een be langrijke rol ten gunste van het platteland spelen. Zij vervullen een belangrijke bin dende functie en alleen ook al in dit ver band is de betekenis van de corpsen en koren uitermate groot. Er zijn tientallen dorpen, die 'n eigen corps of koor hebben. Een onderzoek, dat de Friese Cultuurraad op verzoek van het col- fan lju mei greate kwaliteiten en oerheitslichems. Ek yn de lan- en tilt it op fan foarbylden, dy’t boppesteande biwize. De fokkerij yn Fryslan, de blombollekultuer yn Hollan, de prachtige tünbou yn it West- lan en de blommekassen yn Aalsmeer, de beammeteelt yn Boskoop, de fokkerij fan swiere hynders yn Limboarch en Sélan, it iene sawol as it oare binne fruchten fan it partikuliere initiatyf. Dat de oerheit soks stipet mei ündersyk en ünderwiis, foarljoch- ting en subsydzje is tige yn oarder, mar hja moat seis it heft yn hannen nimme. En soks driget yn de nije tiid hoe langer hoe mear. Hwant it is in lyts kunstke mei it oerheitsjild, dat dochs wer troch de minsken bymekoar brocht wurde moat, foar Sinter- klaes to spyljen. Alles is foar jild to keap, sa lang it om technyske middels giet, mar de morele forhaldingen kin men mei jild net keapje. De folkskrêft is in kostber ding en it is in kundich bistjür, dat syn maetrigels sa wit to kiezen, dat de positive krêften fan de minsken los komme en yn eigen bidriuw en ambt fruchtber binne. Dit meije de mins ken, dy’t de oerheitsplannen foar har for- antwurding nimme wolris goed bitinke en ek de Stichting foar de Lanbou sil der goed oan dwaen ris, nei to gean of har wurk wol droegen wurdt troch de boeren seis. Hwant in foaroanman, dy’t it kontakt for- liest mei de groep, is in forlerne strider, al binne syn bidoelings ek noch sa skoan. Men moat it wurk net foar de lju dwaen, mar mei en troch harren. Dan hat it stevige woartels en sil it de tiid treast wêze. Ek al kostet it hwat mear geduld en tiid. De Hitlerianen openbaren zich in Duitsland als felle anti-semieten. Er heerst voortdu rend vijandschap tussen hen en de Joden. Hoogste inschrijver bouw nieuwe R.K. kerk te Bolsward, Edo Kwant’ te Amersfoort f207.700, laagste fa. v. Hezewijk te Best (N.B.) f 142.500 (gegund) begroting was f 155.000. lege van gedeputeèrde staten instelde, heeft uitgewezen, dat er in Friesland ruim twee honderd corpsen zijn en meer dan tweehon derdenvijftig koren. De betekenis hiervan gaat verder dan de wekelijkse repetities, waarop men probeert de prestaties op te voeren. Die repetities betekenen tevens de wekelijkse ontmoetingsbijeenkomst voor ve len, die elkaar daar beter leren kennen en waarderen. Dat is niet gering, wanneer men nagaat, dat er in totaal 198 corpsen zijn, die ingeschreven staan bij een landelijke of provinciale bond en dan nog omstreeks tien ongeorganiseerde. Al die corpsen hebben samen rond 5700 leden. Voorts zijn er 211 georganiseerde en 50 ongeorganiseerde koren met in totaal 8000 leden. Hieruit blijkt dus, dat in Friesland bijna veertienduizend mensen bij de corp sen en koren betrokken zijn. Voor instand houding van dit alles zijn dirigentcursussen, opleidingsmogelijkheden voor jonge leden en zelfs een breder algemeen muziekonderwijs op de scholen even noodzakelijk als een ze kere financiële armslag en ook aan dat laatste mankeert het. Vele gemeenten subsidiëren de corpsen en sommige koren, maar een feit is, dat nog altijd vele corpsen en koren aanzienlijke schulden hebben en maar nauwelijks en dan nog via plaatselijke acties, de eindjes aan elkaar kunnen knopen. Bij de koren is de situatie vaak gunstiger omdat die niet over uitgebreide instrumen taria dienen te beschikken. Vele corpsen hebben slechte instrumenten en kunnen bij gebrek aan instrumenten geen nieuwe leden aannemen. Het staat vast, dat de plaatselijke inzamelingsacties, die voor corpsen worden ondernomen, tegelijk bijdragen tot de popu lariteit van het corps en een graadmeter zijn van die populariteit. Het mag echter geen verbazing wekken, dat uit kringen van corpsen tijdens de acties voor het Frysk Orkest stemmen opgingen, die met of zonder begrip voor het verschil in taak en functie van orkest en corps,' pleitten voor de corpsen, die overigens con amore meewerkten aan de acties voor het orkest. En de vraag is gerechtvaardigd, in hoeverre een aan diverse voorwaarden ver bonden ruimer subsidiering van de Friese corpsen en koren verantwoord is. Wat dan precies de maatstaf voor die financiële steun moet zijn, is een tweede kwestie en dat we leven in een tijd van beperking is een voor koren en corpsen akelige omstandigheid, die echter aan de betekenis van een en ander weinig afdoet. van het Nederlands parlementaire elftal op het H.V.V.-terrein in Den Haag voor de komende „interland" tegen België in november a.s. Foto: Tijdens het trainingsrondje vlnr: Mr. P. A. Blaisse (kvp), D. E. v. d. Mei (ch), G. M. Nederhorst (pvda), J. Reehorst (pvda), M. Vroolijk (pvda), B. W. Biesheuvel (ar) en P. Hazebosch (ar). De melk zal een toeslag krijgen van 2 cent per kg. melk bij een vetgehalte van 3%- Bij een vetgehalte van 3.4 zal dus een prijs worden bereikt van 5^ cent Per l*ter- een wezenlijke in 't oog lopende bijdrage geleverd om de Velser auto-tunnel te maken tot één der modernste ter wereld. Een voorbeeld, dat ongetwijfeld navolging zal vinden. Enkele jaren geleden heeft Friesland door een grootscheepse actie het voortbestaan van een eigen orkest gewaarborgd door het Frysk Orkest uit de financiële perikelen te halen. Dat was niet alleen een culturele aange legenheid, het was ook een erezaak en daarom werkte iedereen mee, ook verenigingen en organisaties, die zelf financieel aan de rand van de af grond stonden. In die tijd gingen er stemmen op, die zeiden: „Wat nu met onze corpsen, eerst het Frysk Orkest uit de nood en dan gaan we voor de corpsen en koren aan de gang”. Maar daar is slechts hier en daar plaatselijk iets van terecht gekomen en het is goed om een en ander even in herinnering te houden. Het Frysk Orkest is gered, maar hoe staat het nu met de corpsen en koren? Hebben ook die een belangrijke taak in deze tijd van radio en televisie? jl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1