k roar üs hjoed p p to sizzen I Bolsward bezit in zijn carillon een instrument van wereldvermaardheid Sl I e 53e JAARGANG DINSDAG 8 OKTOBER 1957 stadhuistoren H. J. S. Zilveren filmpjes Voetbal CAB speelt in Oldeboorn gelijk Bols war dia en Workuni 2 delen de winst Ti. de J. Fan de Martinytoer De Kunstmaan STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Uniek reizend klokkenspel vond rust in Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen No. 78 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat de cisklok staat het volgende te 2e week oktober 1932 De benzineprijs verlaagt tot f 0.14 per liter. blanke nagelkaas 121/2 Zeer Geachte Heer de Jong, r MEI IN KERLTSJE SALT de heer Bijvoets Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeln gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De heer G. Wigbout te Makkum ving in het Ijsselmeer een snoek van 3 pond, een bewijs, dat het water reeds zoet begint te worden. CAB 1 wint in Gorredijk met 1-0. Zwaar bevochten zege. V. d. Heide in topvorm subliem werk der achterhoede W. Hoek stra scoort de winnende goal. In Steenwijkerwold worden de oude stoe pen vervangen door trottoirs met vierkante tegels. Wanneer zal Bolsward dit goede voorbeeld volgen? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In Den Haag is een tentoonstelling geopend door de Ned. vereniging van Persbureaux, deze draagt de naam Ritter 75 jaar”. De opening werd verricht door de Haagse wethouder, de heer J. van Zwijndrecht (rechts), terwijl de jubilerende Dr. Ritter, de microfoon in zijn hand houdt, waar hij zijn eerste radio-causerie voor hield. Uniek. De reizende beiaard was enig ter wereld. Alle beiaardiers van naam in Europa hebben hem bespeeld. Hij heeft mede dienst gedaan om gel den te zamelen voor het carillon, dat Nederland na de laatste oorlog schonk aan Amerika en zijn laatste optreden als reizende beiaard was ter gelegenheid van het inzamelen van gelden voor de aankoop van een carillon ten behoeve vana de gemeente Apeldoorn. De omvang van het klokkenspel beliep drie oktaven cromatisch; het was dus een volledige beiaard. Het aantal klok- tijdens de bezetting werd gevoeld als een aanslag op onze hoogste kulturele waarden. Nederland is eerst weer ge heel hersteld en straalt pas de glorie van zijn oude welvaart uit, als het op nieuw het land is geworden van de kwis tig over de daken uitgestrooide spran kelende klokkenklanken. Dat is het on misbare onderdeel bij datgene, wat onze Nederlandse steden zozeer van alle an dere doet verschillen. Het gieten van klokken. De echte goede klok kan niet door een machine gemaakt worden. Die moet ge- Als randschrift zijn er de volgende woor den op aangebracht: Petrus Overney heeft mi gegoten 1680. En verder: Ik waerd op ’e nij getten yn 1955 om myn wurk as 10 üre klokje better dwaen to kinnen en om sjonge to kinnen mei myn 36 susters fan it ienris reizgjende klokkespul. Nei seis jier de leafde foar de klokken yn Europa bisongen to hawwen foun it reizgjende klokke spul yn Boalsert syn plak. It waerd by it 500-jierrich bistean fan it Boalserter stedsrjocht jown troch de falden van it St. Antho ny Gasthüs en fan it Weeshüs. Dit klokkespul waerd yn gebrük nommen troch J. G. S. Bruinsma, boargemaster fan Boalsert, dy’t der it Fryske Folksliet op spile. Het gieten een kunst. De kunst van het gieten ontwikkelde zich evenwel meer en meer. En zo wer den de mensen getroffen door het beie ren der klokken, dat de wetenschap van het gieten werd bestudeerd. Zo kwam men tot het maken van carillons, series klokken, die nauwkeurig op elkaar zijn afgestemd. Nederland heeft beroemde klokkengieters voortgebracht. De meest bekende waren de gebroeders Hemony in Amsterdam, die in de zeventiende eeuw leefden en die talrijke carillons hebben vervaardigd, welke nog steeds tot de beste van de wereld behoren. Als de klokkengieter een klok moet ma ken, maakt hij een berekening van de hoeveelheid metaal, die hij daarvoor no dig heeft. Hij weet hoe groot de klok zal worden en bouwt een stenen huisje zonder dak, waar de klok ruim in ge plaatst zal hunnen worden. Dit huisje heet de „gieterskuil”. Een voornaam punt is de vorm van de klok. Om een mooi model te krijgen, maakt men gebruik van een zogenaam de „mal”. Dit is een plank, waarop de doorsnee van de klok is getekend. Deze mal is draaibaar op een spil. Nadat in de gietkuil een stenen kern is gemaakt, die ongeveer de grootte van de binnen kant van de klok heeft, wordt daarom heen een lemen mantel gelegd. Met be hulp van de draaiende mal geeft men nu deze mantel de juiste vorm. Als deze binnenste kern goed droog is, wordt er een dun vetlaagje over gebracht. Daar over wordt een tweede leemlaag aange bracht. Weer wordt met behulp van de draaiende mal, waarop ook de buiten kant van de klok is getekend, de juiste vorm hieraan gegeven en ve: krijgt men daarna de buitenkant van de klok. Op deze buitenkant, waarop ook weer een Ried better tusken Ried morgens en des middags naar het werk te roepen. Ook de Assyriërs en Baby- loniërs zouden reeds klokken gekend hebben. Over de vraag wanneer de eer ste klokken in Europa zijn gegoten is men het niet eens. Vrij algemeen wordt de Bisschop van Nola in Campagne, die Paulinus heette, als de uitvinder van het klokkengieten genoemd. Hij stierf in 1431. Zeker is wel, dat Italië het vaderland van de klokken is. In latere jaren is het klokkengieten ook in West-Europa in zwang geraakt. Het waren in veel ge vallen monniken, die zich met het klok kengieten bezig hielden. Dat waren ech ter voornamelijk kerkklokken. Doordat R.E.S. en D.O.G. niet in het veld kwamen, wist Jubbega uit 4de po sitie de kop te nemen door thuis met 3-1 te winnen van Emmeloord. In de onderste regionen deden zich nog al enige verrassingen voor. Steenwijk en Nicator, tot nu toe zonder winstpun ten, wisten het zowaar beide tot een overwinning te brengen, waardoor het niet spelende W.Z.S. nu eenzaam op de laatste plaats is komen te staan. Steenwijk wist n.l. thuis met 4-2 van komt de prachtige, zilverkleurige wand te voorschijn. Maar het is geen zilver. Klokken worden namelijk gegoten uit ’n mengsel, dat voor 80 uit koper en voor 20 uit tin bestaat. Met een kraan wordt de klok uit de res terende leemlaag gehesen en naar een werkplaats gebracht, waar ook de bin nenkant machinaal gereinigd wordt. De grote kunst van het klokkengieten is, de klok zo te gieten, dat hij ook klinken zal, zodat de klok dus feitelijk al stem heeft, zodra ze is gegoten. Daarom is het klokkengieten zulk een enorm moeilijk vak. Daar blijft hij zweven om de aarde Met snelle spoed die opzien baarde Een vage droom werd werklijkheid De sensatie van moderne tijd. Waar blijven wij, zo wordt gevraagd, Als de romantiek bij ons vervaagd? Het jaagsysteem van nieuwigheden Het maakt hét mensdom ontevreden. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Hoger dan der vogelen vlucht Snelt de kunstmaan door de lucht Met duiz'lingwekkende spoed Het luchtledige tegemoet. Bolswards Nieuwsblad Het carillon wordt automatisch bespeeld. Voorts wordt het bespeeld: elke donder dag van 11.00 tot 11.30 uur; bij de aan vang van de jaargetijden; op de dagen van de stichting van het Weeshuis en het Sint Anthony Gasthuis; op de ver jaardagen van leden van het Koninklijk Huis; op de Nationale Bevrijdingsdag en op elke andere door Burgemeester en Wethouders van Bolsward te bepalen dagen c'coi de heer Fl. H. A. van Ber gen, die ook het carillon van Sneek en dat van Joure bespeelt. Algemeen bezigt men in Nederland de uit Vlaanderen de bakermat van het klokkenspel afkomstige naam bei aard voor klokkenspel. De meeste bei aarden in Nederland hebben een omvang van 2% a 4 oktaven, geheel of gedeel telijk chromatisch, met 25 tot 50 klok ken. Een werkelijk volledige beiaard voor Nederlandse begrippen begint met een basklok van ca. 2500 kg in toon c met een diameter van ca. 1.55 meter. Het merendeel van de beiaarden vindt men in Nederland, België en Noord- Frankrijk. Eerst in de laatste dertig ja ren gingen de Verenigde Staten er zich voor interesseren en overtroefden ze de Oude Wereld met beiaarden van 72 klokken, met een basklok van 20.000 kg. Nergens echter behoort het klokkenspel beter thuis dan in de Lage Landen aan de Zee, waar het zich vereenzelvigd heeft met de architektuur, onze steden en stadjes, het landschap, ja zelfs met ons leven. De roof van menige van onze beiaarden maakt worden door een vakman. Door iemand, die een enorme kennis heeft van klokken, van hun samenstelling, van hun vorm, hun klank, hun stem. Daar om heeft iedere klok zijn eigen stem, Daarom ook maakt die stem zulk een diepe indruk op de mens. Wanneer de eerste klokken gegoten zijn, valt niet met zekerheid te zeggen. Maar dat het al vele eeuwen geleden is, staat vast. Zelfs wordt beweerd, dat Noach reeds klokken gebruikte om de werk- Waar hangt hedenavond een monsterkoe? Bij Ten Brink, Grote Dij lakker. In verband met de luisterwedstrijd voor scholieren, die de volgende week te Bolsward wordt georganiseerd, willen we in dit artikel iets vertellen over klokken in het algemeen en over het carillon van Bolsward in het bijzonder om ten slotte nog even stil te staan bij de kunst van het klokkengieten als zodanig. Er zijn 82 klokkenspelen in Nederland. Een klokkenspel is het symbool van stedelijke saamhorigheid. Het wordt gevormd door een aantal met elkaar gestemde klokken van tenminste twee oktaven diatonisch, dus door ongeveer vijftien klokken. Een geringer aantal noemt men doorgaans een „voorslag”. De voorslag kan de voor loper van de beiaard genoemd worden. Hij kwam in de veertiende eeuw reeds hier en daar voor. Bolsward. Het klokkenspel van Bolsward is een geschenk van de Voogden van het Wees huis en het St. Anthony Gasthuis te Bolsward, de gemeente ter gelegenheid van de stadsfeesten geschonken. Daar mee is een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Het klokkenspel is gegoten in 1949 door de Nederlandse klokkengieterij B. Eys- bouts—Lips N.V. te Asten in Noord- Brabant. Het was bestemd als reizende beiaard en heeft als zodanig dienst gedaan. Op een rijdend onderstel gemonteerd is er mee gereisd in Nederland, in België, in Luxemburg, in Zwitserland en in Frank rijk. En het had kunnen zijn, dat het nimmer een plaats in Bolsward’s toren had verkregen, wanneer een telg uit het geslacht Mijnlieff van Haesebroeck uit voering had kunnen geven aan zijn Voornemens om het klokkenspel aan te bieden aan de stad zijner vaderen, de gemeente Hazebroeck in Noord-Frank- rijk. Tegen dit voornemen verzetten zich echter de Nederlandse beiaardiers, die het carillon voor Nederland wilden trach ten te bewaren. Hun poging heeft succes gehad. De rei zende beiaard bleef voor Nederland be waard. De heer Mijnlieff van Haese broeck kreeg het niet, maar schonk een nieuwe beiaard aan de woonplaats van zijn voorgeslacht, welk geschenk door zijn gemeente werd aanvaard onder hot servituut, dat op bepaalde tijden op het carillon Nederlandse muziek ten gehore zal worden gebracht. Getuige de beoordeling van de knapste klokkendeskundigen en beiaardiers was hij het beste carillon „ooit in Nederland gegoten”. Het doel van de reizende beiaard was de aandacht te vestigen op het Brabantse klokkengietersbedrijf en belangstelling te wekken voor de beiaard als volks- en concertinstrument in het algemeen en waardering voor het werk van de klokkengieters en de kunst van de bei aardiers. De aankoop van het Bolswar- der carillon is er het directe gevolg van' lieden, die de ark moesten bouwen, des geweest. Op lezen; dun vetlaagje wordt aangebracht, brengt men daarna de versieringen en de let ters, die men op een klok ziet, aan en die worden gemaakt van bijenwas. Vervolgens wordt om de buitenmantel een dikke leemlaag aangebracht. Tussen de kern en de mantel bevindt zich dan een leemlaag, die men de „valse klok” noemt. Door middel van een takel wordt de mantel omhoog gehesen. Dat kan, omdat door het vetlaagje de lemen vor men niet aan elkaar kleven. Daardoor is het ook mogelijk om vervolgens de valse klok te verwijderen. Nu komt een werk, dat heel nauwkeurig moet geschieden: de mantel wordt weer over de kern gezet. De valse klok is verdwenen: tussen man tel en kern is een klok van lucht geko men. Dat moet een klok van metaal worden. Daartoe wordt boven in de man tel een tapgat gemaakt, waardoor het vloeibare metaal naar binnen kan wor den gegoten. Bovendien komen er een paar luchtgaten in, opdat de lucht even snel een uitweg kan vinden als het me taal binnenstroomt. Dan is het zover, dat er gegoten kan worden. De ruimte tussen de mantel en de gietkuil is met zand opgevuld. Onder de enorme oven, waarin zich het gloeiende, vloeiende me taal bevindt, laait het vuur. Van de oven naar het tapgat is een goot gelegd, die met een klep is afgesloten. De klep wordt geopend. Daar komt de gloeiende massa aanstromen, door de goot in het tapgat. Er is een wonderlijk dreigend geruis, er lekken vlammen uit de goot en het zand. De hete lucht zoekt flui tend een uitweg. Er heerst een ongeken de spanning bij allen die het schouwspel zien, vooral bij de mannen, die dit fan tastisch geheel hebben voorbereid. Dan is de klok gegoten. Het duurt ver scheidene uren, eer het metaal zo hard geworden is, dat het zand kan worden weggegraven. Dan wordt ook de lemen buitenmantel verwijderd. De buitenkant van de klok komt te voorschijn. Eerst nu komen er machines aan te pas om de klok af te werken. Om te beginnen de zandstraal- machine. Die spuit, onder hoge druk, fijn zand over het metaal. In korte tijd In de 4de klasse zorgde de Sweach voor een verrassing, door ex3de klasser BI. Boys met een 4-2 nederlaag naar huis te sturen. Een lelijke misstap van de zwartjes, daar zij hierdoor, in ieder ge- i ver- De rogge is net earder wis, as dat er yn 'e mage is, sei de boer, doe foei him de pankoek yn de jiske. De samenstelling. Het bestaat thans uit 37 klokken. De dis-klok is er door de schenkers aan de gemeente bij cadeau gedaan en de cis-klok is het tot dit doel overgenomen oude, van 1680 daterende luidklokje, dat nog altijd der traditie getrouw ’s avonds de tijd aankondigt, dat de „Bolswarder poorten” gesloten worden, m. a. w. dat ieder fatsoenlijk mens zich binnenshuis dient te begeven en ter ruste dient te gaan. Op de dis-klok staat de navolgende tekst te lezen: De lêze’r moat my mar forjaen, dat er ek hwat yn stiet oer de skriuwer fan de Mar- tiny-toer, mar ik wol der neat oan foroarje: Hy skriuwt: Beste belegen en cent per pond. Brandsma's winkel. Gemeentebesturen nemen de distributie van goedkope margarine ter hand ten behoeve van de grote gezinnen. Prijs 11 cent per half pond. Jit in inkeld persoanlik wurd. Dat smaken forskille, wit ik al in jiermannich. Dat elk de frijheit hat om it lang net mei my iens to wezen ek. Mar dat immen, dy't fjouwer kear deis myn doar foarbyrint en mear as tsjien jier lang, nea mounling noch skriftlik in wurd hearre litten hat om fan syn mie- ningsforskil blike to litten, nou op dizze wize fanwegen komt, hat mei fatsoen like- min hwat to krijen as dat bromfytsespekta- kel. Dat hy dit op syn jierren en syn po- sysje net bigrypt, is my in riedsel. Hy koe witte, dat foar alleman, dy’t in oare mie- ning nei foaren bringe wol, de doar fan dizze rubryk wiid iepen stiet. Mar dy doar mei sin foarbyrinne en üt de fierte mei stiennen smite, der haw ik gjin fatsoenlike namme foar. Het is gelukt, maar de eerste is hij Die zich van machtsvertoon maakt vrij Of zou het zijn een schuchtere schrede Naar de ver gezochte wereldvrede? val voorlopig, uit de kopgroep zijn dwenen. Stiens brengt er tot nu toe niet veel van terecht, Freno won tenminste met 6-2, en het begint er op te lijken, dat de Stiensers een moeilijk seizoen tege moet gaan. M.K.V.-Dokkum werd een normale uit slag, de Leeuwarders boekten een 3-1 zege, waardoor zij ongeslagen aan het De gemeentebegroting Hennnaarderadeel heeft op de gewone dienst een batig slot van f 14.924,83. düdlik merke, dat hy de aktiviteit en de ünpartidichheit fan de polysje op in pypfol hat. Hy seit dat yn it iepenbier, hy seit dat fan de gemeentepolysje, hwerfan de Boar- gemaster it haed is. Hy wit as lid fan de as ik, hoe't de forhaldingen en de Boargemaster, mei syn gemeentelike polysjemacht, wêze moatte. Hy sil dus, nei't ik oannim. earst alles bi- socht hawwe om lans de gebrüklike wei ynfloed op it wangedrach fan de polysje üt to oefenjen, mar dat is him net slagge en nou stelt er harren yn it iepenbier yri staet fan- biskuldiging. Hy giet jit fierder, troch de minsken oan to rieden op eigen houtsje foar rjuchter to spyljen en dingen to dwaen dy’t de Wet forbiedt. Hoe’t hy soks as riedslid foar syn forantwurding nimme kin, sil hy yn de kommende riedssitting grif düdlik meitsje, nim ik oan. Wy binne der wol nijsgjirrich nei. Syn twadde kompleks hat er oproun by de boeren. Mei skerpe wurden stelt hy harren meimekoar oan de skandpeal. Net de ien of de oare der sille grif wol boeresoannen by west hawwe, al is dat net to biwizen mar de hiele boerestan kriget fan dik op. Syn skampere toan forriedt in mentaliteit, dy't ik ienfaldich net bigripe kin. Forgunt er harren in reedlik bistean? Men soe it üt syn skriuwen wol sizze. Mar it minste is, dat hy op dizze wize hiel hwat stikken makket, hwat oaren mei och safolle muoite bisykje op to bouwen. Hoe kin in woltinkend minske der heil yn sjen de stannen tsjin mekoar yn it harnas to jeijen? Of de stêd tsjin it bütefolk? Hwa hat der bilang by? Wy mienden dat der krekt bi- hoefte oan bigryp foar mekoar en foar it ynsjoch, dat rounom de minsken wrakselje om in bytsje better libbensomstannichheden. Yn dat forstean fan mekoar hat hy op in ünforantwurdelike wize in skuor luisen. Hy mocht wolle, dat hy him ek sa gau wer tichtmeitsje koe. Hoe’t der oer tocht wurdt, net by de boeren allinne, mar lyksa troch oaren, hat my oerdüdlik bliken dien üt de reaksjes, dy’t by my ynkommen bin ne. Ik jow hjir wurdlik it brief wer, hwat in sakenman üt Wytmarsum my de oare deis skreau: Dat heet van de naald geschreven ingezon den stuk van de heer P. Bijvoets, heb ik met tegenzin gelezen. Zulk ondoordacht schrijven kan alleen de schrijver blameren. Ook Uw „Martiny-Toer" artikelen haalt hij te onpas aan. Van die grote korrels zout kan de heer Bij voets wel eens dorst krijgen. Wat mij betreft, ik lees getrouw Uwe des kundige, rake, zakelijke artikelen mét er kentelijkheid en instemming. De aankleding is steeds smakelijk. Daar behoeft gerust geen grote korrel zout bij. Uw artikelen heben zout in zichzelve, meer zout zou smaakbedervend zijn. Gaat U zo maar door, mijnheer de Jong. Hulde! Van een gemeenteraadslid als de heer Bij voets had ik verwacht, dat hij eerst met adjudant van Slooten had gepraat. Of met de Burgemeester, als hij „hogerop” wilde met zijn klachten over het bromfietsenla- waai. Hoe zou de heer B. kunnen weten, dat die „brommende” jonge mensen zonen zijn van „arme boeren"? 't Kunnen toch ook boerenknechts, timmer knechts of andere jonge mensen zijn ge weest? Dit domme schrijven van heeft me niet gesmaakt. Ook met veel grote korrels zout blijft het onsmakelijk. Met hartelijke groeten, Met het oog op een tijdige verzending van z.g. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzake lijk emigrantenlanden) de data opgegeven waarop deze pakketten bij rechtstreekse zee- postverzending, uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd onvoorziene omstandighe den voorbehouden vóór Kerstmis te kun nen worden besteld: Australië 25 okt., Canada 22 nov., Indone sië 30 okt., Ned. Antillen 16 nov., Ned. Nieuw Guinea 21 okt.. Nieuw Zeeland 21 okt, Suriname 9 nov., Unie van Zuid Afrika 9 nov. V.S. van Amerika 18 nov. Omtrent de data van verzending met niet rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen in verband met de tijd van verwerking in de transitlanden geen inlichtingen worden ver strekt. Over het algemeen zal in die gevalen de overkomst langer duren. Bergum te winnen, terwijl Nicator, nog wel in Grauw, met 3-2 tegen G.A.V.C. wist te zegevieren. Het ongeslagen Steenwijker Boys kreeg haar le nederlaag in Noordwolde te in casseren. Olyphia trok met 2-0 aan he-t langste eind. Autoverhuur, met en zonder chauffeur. 8 cent per km. Lange afstanden korting. F. Ypma. hoofd blijven staan. C.A.B. deed het in Oldeboorn lang niet slecht. Als men nagaat, dat Haanstra, Hoekstra en L. Breeuwsma niet van de partij waren, waardoor in de voor hoede niemand op zijn eigen plaats stond, wat de aanvalslinie zeer verzwak te, mag het een wonder heten, dat deze zeer gehandicapte rood-witte ploeg het in Oldeboorn tot een gelijk spel wist te brengen. Rood-wit heeft dit vooral te danken aan haar middenlinie en beide backs, dit defensieblok, waarin spil Van der Zee de ster van het veld was, had de toch vrij gevaarlijke Oldeboorn-voor- hoede volkomen in haar zak, wat uitein delijk een verdiend 0-0 gelijk spel op leverde. De hear P. Bijvoets hat forline wike in yn- stjürd stik nei de Boalserter krante skreaun, dat tige de oandacht lutsen hat, sawol yn as buten de stêd. De earste bidoelihg hat grif west in ein to meitsjen oan de drokte, dy't op 'e lette sneintojoun de rêst fan de biwenners forsteurde. Ik leau, dat alle wol- tinkende minsken it foar safier alhiel mei him iens wêze sille. Elk minske, stêdtsjer of bütenman moat him halde oan de easken fan it fatsoen, likegoed yn as buten de stêd. Dy't dat net docht is mis. In oar heart gjin hinder to haw wen fan üs, likemin as wy fan in oar. Hie de hear Bijvoets it der nou mar by litten dan hie hy in goed wurk dien, sa as ek grif syn bidoeling wol west hat. Mar ien kear de pinne yn de han, hat er him forliede litten om dit skriuwark de losse leije to jaen en buorkundich to meitsjen, hwer't hy al sa lang mei omrint. De psy chologen soene it kompleksen neame, On derdrukte ti izen en fielings, üntstien troch in biseard inerlik. Hy skynt, neffens syn eigen skriuwen, der de romte fan to haw wen. hwant der komme leafst trije fijannen fan de hear B'jyoets op it aljemint. Dêr is alderearst de polysje. De hear Bijvoets lit f' z

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1