EUROMARKT BIEDT OOK KANSEN FAN HOUNEKARRE NE! FRACHTAUTO DE RUSSISCHE KUNSTMAAN IN HET WERELDNIEUWS roar 53e JAARGANG VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 No. 79 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Neibliuwe Frankrijk enPolen in de crisis Economische aanpassing niet onderscliatten Gouden filmpjes Uitermate slappe houding van de V.S. tegenover Indonesië us hjoed p p to sizzen Bolswards Nieuwsblad n e Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo r Hwat hat i. 1 1 l haar in KAMEROVERZICHT ver- PYT. g Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Te Witmarsum ving iemand met de akte voor hoepnetvissen in één avond 13 snoe ken van 5 tot 8 pond ieder. De laatste 25 jaar is Bolswards zielen tal met 2000 vermeerderd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) De Russische kunstmaan draaide deze week met een snelheid van 800 km per seconde rond de aard» op een afstand van 900 km. Een tekening van de kunstmaan in het Russische tijdschrift „Ogoniok” bereikte ons via een persbureau in Parijs. In de afgelopen week zijn er weer omvang rijke demonstraties in Warschau geweest van studenten, wier weekblad was verboden Motorboat. Yn 1926 liet A. de Jong, dy’t yntusken de feartsjinst fan syn heit C. J. de Jong oernommen hie, by Draaisma in 19 tons motorboat bouwe. Dat wie in hiele for- bettering, hwant men hia minder mei wa»r »n wyn to rekkenjen. Boalsert feel yntusken 6f en d» tsjinst op Ljouwert kaem dér by. Sünt 1941 waerd it frachtforfier op Snits Hien’ w’ yn üs skoallejierren Ris hwat ündogensk west, Fochten of slim maltjirre, Praten Under de les, De rippetysje stom mist, Op rekkenjen in twa, Dan klonk grif masters fonnis: „Jij blijft vanmiddag na!” De oaren it lokael forlitten, Boartsje - de measte skik, Hy dröf yn ’t bankje sitte, Strafrigels: hündert stiks. En as wy stikum fregen; „Master, is it hast om?” Dan kaem hy foars fanwegen: „Doorschrijven, houdt je mond.” Us maten efkes loere, Hiel hoeden troch it mt, De klok sloech fjouwer üre, O, mocht ik der mar üt. Master lies yn syn krantsje. O, jonges, hwat in pech, Op ’t lést wie 't tsjin syn klantsje; „Opschieten, scheer je weg." Nou komm’ der Ijochte dreamen, De skoallejeugd krijt moed: Der is de Twadde Keamer In great adres tastjürd. Fol blidens slaen de hertsjes. Minister Cals, hoera! Meitsje as ’t kin in wets je: „Er blijft geen kind meer na.” Sa’n wet sil neist oer kibbe, Mar komt er op papier, Dan fiel wy it al - wy libben In fjirde ieu to ier. Lykwols, hjoeddeiske jonges Fine it grif prima nijs. Wy hearr’ s’ yn koar al sjongen: „De school een paradijs”. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 tl v e 2e week oktober 1907 e I. feart efter de buorkerij fan Koopmans. De opstal van het schiphuis, staande in een sloot, bij de hieminge te Kubaard, behorende aan de Hervormde Kerkvoog den aldaar, waarvoor aan de Kerkvoog dij een jaarlijkse vergoeding van f 15.— wordt betaald”. It skip waerd forkoft „zo goed en zo kwaad als het is en in den toestand, waarin het zich thans bevindt, met alle er aan verbonden lusten en lasten, zichtbare en verborgen gebreken of wat het ook zij, zonder enig verhaal op den verkooper”. Donderdag 17 oktober 10 minuten voor acht werd het nieuwe postkantoor in gebruik genomen. Er is een groot loket in gebruik, doch zeer waarschijnlijk zal mettertijd een tweede worden openge steld. Het kantoor is ruim en fris. Niet minder dan zeven ministers hebben toch geprobeerd het aantal tegenstan ders nog te verkleinen. Dat is echter niet gelukt. Met 77-48 stemmen heeft de Tweede Kamer het amendement Oud verworpen, waardoor in de goedkeu ringswet zou worden vastgelegd, dat rekening zou moeten worden gehouden met onze enorme bevolkingsaanwas. Voor dit amendement stemden de v.v.d., a.r., c.h., s.g.p., c.p.n. en elf k.v.p.ers. De regering had tegen dit amendement bezwaren, omdat andere landen daaruit een verkeerde conclusie zouden kunnen trekken. Ook in het Franse en Duitse parlement is ongerustheid geuit. Men heeft echter daaraan in een motie uiting gegeven. Zo werd de nationale regering van deze ongerustheid op de hoogte ge bracht. Maar de heer Oud wilde berei ken door het amendement op de goed keuringswet dat de ongerustheid van het Nederlandse parlement te lezen zou zijn in de ratificatie-oorkonde. Het amendement Blaaisse (k.v.p.) om de uitvoeringsovereenkomsten van de Euro pese verdragen aan de Staten Generaal ter goedkeuring voor te leggen werd met 82-45 stemmen aangenomen. Tegen waren de socialisten. De p.v.d.a.-fractie was het eens met het kabinet, dat op het standpunt stond, dat een dergelijke verplichting zeer vertragend zou wer ken. De uitslag van de eindstemming is stel lig niet verrassend te noemen. Nederland kon niet anders dan dit verdrag aan vaarden. De Europese Economische Ge meenschap is nu eenmaal een accentu ering van een ontwikkeling, die reeds op gang is. We hebben destijds de Kolen en Staalgemeenschap aanvaard. Nu blijkt dat deze gemeenschap niet be hoorlijk kan werken zonder een ge meenschappelijke markt. Het is onmoge lijk om deel uit te maken van de ene gemeenschap, maar buiten de grotere gemeenschap te blijven. Zouden we niet meedoen aan de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) dan zou ook de Benelux uit elkaar vallen. En het is juist in de Benelux, dat we na dertien jaren onderhandelen aan de vooravond staan van de gemeenschappelijke markt tussen de drie landen. Als wij buiten de E.E.G. zouden blijven, zou het voor onze handel en industrie uiterst moeilijk wor den om nog produkten in West-Europa af te zetten, want de economische ge meenschap zal op de duur een echte ge meenschap zijn, afgesloten door een re latief hoge tariefmuur. Neen, er was voor ons land geen keus. Trouwens ook voor de andere partners mot. Het gaat om een West-Europa dat zwak en verdeeld is of om een West- Europa dat politiek en economisch sterk is. Wij hebben de positie van ons con tinent door onderlinge oorlogen zeer ver zwakt. Wij kunnen die positie alleen maar weer opbouwen, als we zorgen een eenheid te zijn. Een zwak en verdeeld West-Europa loopt kans vermorzeld te worden in de strijd tussen de twee grootmachten. Een sterk West-Europa kan in de wereld nog een rol van be tekenis vervullen en van belang zijn 'v- r het behoud van de wereldvrede. De keus is dus gemakkelijk gemaakt. En daarom is er ook niemand, die zich verzet tegen het denkbeeld van een ge meenschappelijk» markt. Als men de binnenland»» markt vergroot kan da produkti» worden gespecialiseerd en kan ook tot massa-produktie worden overge gaan. De gemeenschappelijke markt zal Met 114 tegen 12 stemmen heeft de Tweede Kamer verleden week de verdragen inzake de gemeenschappelijke markt en Euratom goedgekeurd. De twaalf tegenstanders waren de drie staatkundig- gereformeerde leden, de anti-revolutionaire prof. Gerbrandy, de libe raal Van Leeuwen en de zes communisten. Deze uitslag was dus geheel volgens de verwachtingen. Sylskip. Yn 1892 naem C. J. de Jong de fear tsjinst op Boalsert en Snits oer fan Ruerd Willems Adema, dy’t wenne yn it hüs, hwer’t nou de femylje B. van der Meer wennet. It 81de tsiispakhüs, dat hjirby hearde, stiet nou noch efter it Doarpshtis. Ik skip waerd oernommen foar f 7S8.D» k»apakt» (fan 1 maeije 189!) hat it oer „een overdekt veer schip, genaamd „De Hoop”, groot 7 ton”. It skipke hie as lizplak it stikje Hounekarre. Cornells Jacobs de Jong wie earst boere- arbeider, earne ünder Tsjom. Syn wurk sil net it measte mei to fortsjinjen west hawwe en doe’t syn boer dan ek stoar, bigoun Cornells Jacobs de Jong mei syn frachtforfier op Frentsjer. Hy moast doe, om yn Frentsjer to kommen mei de hounekarre, de Slachte lAns en sa fierder oer Wommels en Kramershoeke de Joarumerleane (fan Kübaerd nei Kra mershoeke) is fan 1905. Fan hounekarre nei frachtauto. Dat liket in greate sprong, mar der hat mar goed fyftich jier foar nedich west om it safier to krijen. Sa om 1890 hinne waerd de forbining KübaardFrentsjer ünderhalden troch Cornells Jacobs de Jong mei de hounekarre. Hjoed de dei fart der noch in boat fan Kübaerd op Snits en Ljou- wert, mar as jo dizze wurden ünder eagen krije, biheart ek dat al wer ta it forline en wurdt it frachtforkear fan en nei Kübaerd ünderhülden mei de frachtauto. Het Stt. Anthony Gasthuis wordt uitge breid met een 8-tal woningen tegenover het Groot Gasthuis. De 1ststeenleg ging had plaats in tegenwoordigheid van de voogden R. F. Feenstra, R. Smits, J. H. Kingma, A. Banning »n G. H. Schoonhoff. Het opschrift van de 1ste steen luidt: „Gedenksteen St. Anthony Gasthuis, Bolsward. 10 October 1907”; en daar- en De Jong’s Nieuwsblad nen zijn. Het hoge buitentarief is een bezwaar. Er zal steeds op verlaging van deze tarieven aangedrongen moeten worden. Maar minister Zijlstra geloofde niet, dat Nederland door dit hoge buiten tarief van de rest van de wereld zal worden afgesloten. Sedert 1929 is het tariefgemiddelde voor onze eindproduk ten met 300 toegenomen, zonder dat dit tot ongunstige resultaten heeft ge leid. De afschaffing van de binnentarie- ven het „binnenland” zal in de toe komst zes landen omvatten is voor ons land echter een great voordeel. Ver geleken bij onze tarieven zijn de invoer rechten in de vijf landen tamelijk hoog, zodat wij verhoudingsgewijs van de op mheid van de gemeenschappelijke markt het meest profiteren. Alle ministers waren het er over eens dat het verdrag ons goede kansen kan bieden. Zo zal op het terrein van het vervoer en de landbouw tenminste ge probeerd worden een gemeenschappelij ke politiek te voeren. Er zijn vele moei lijkheden te overwinnen, maar voor onze nationale economie zijn de kansen mét het verdrag in ieder geval groter dan de kansen zónder verdrag. monistische stemmenwinst in Indonesië maar had van Subandrio de verzekering gekregen dat zijn land de democratie zou handhaven. Alsof dat van Subandrio zal afhangen! Over de Amerikaanse houding in de Frans- Tunesische kwestie spreken we ditmaal maar niet. We vermelden hier alleen maar dat president Coty nog altijd naar een man zoekt die in staat zal zijn Frankrijk weer bestuurbaar te maken. „Beurs als 'n mispel” zeide prof. P. S. Gerbrandy in onze tweede Kamer van Frankrijk, toen hij zijn stem motiveerde tegen het Euromarkt-verdrag, dat overigens met grote meerderheid is aan genomen. De geachte afgevaardigde ver meed het onparlementaire woord „rot” dat eigenlijk bij mispel hoort, maar het Franse volk zal zich toch eens spoedig moeten be zinnen op zijn verantwoordelijkheid jegens zijn democratisch bestel, wil dat niet wer kelijk in ontbinding geraken. invloed op deze maan krijgt en dichtere luchtlagen zal trekken, waar zij door de door de wrijving met die luchtla gen ontstane hitte zal versmelten. omdat het voor het vrije woord was opge komen, en met hun sympathiserenden tegen het regime-Gomulka die meer en meer in de oude Stalinistische richting wordt ge dreven. De relletjes zijn bloedig onderdrukt door de Poolse staatsmilitie. Van Polen naar Argentinië, de Zuid Amerikaanse staat is een hele stap, maar ook dat is een land dat nog altijd dictatoriaal geregeerd wordt. Niet echter op de manier zoals Peron dat pleegde te doen. De tegenwoordige president Aramburu en vice-president Rojas willen graag naar een democratisch bewind toe, in 1958 wensen zij een parlement te zien verkozen, dat de grondslag voor zo'n bewind zal vormen. Maar intussen stellen allerlei figuren die tijdens Peron leidende posities hadden of van diens bewind profiteerden, pogingen in het werk om de bedoelingen ter wille van hun eigen belangen te doorkruisen. Zij vin den daarvoor een voedingsbodem in het feit dat Peron destijds bij zijn potverteren heel wat lagen der bevolking allerlei sociale maatregelen toestond welke de economische toestand van het land eigenlijk niet veroor looft. Ook in dit land moet de productie toenemen voor men meer welvaart kan ver werven. Maar het is moeilijk dit de Argen tijnen duidelijk te maken. Een crisis in zijn staatsbestel, maar dan in geheel andere zin, zou ook een ander land doormaken, nl, Polen, als de So vjetunie het niet nog in zijn greep had. Op de dag der loting voor de nationale militie trokken de volgende personen te Bolsward een nummer, resp. 1-64: Luite Langenberg, Jan Nota, Lodewijk Post- ma, Melle Tigchelaar, Wybo Keikes, Dirk Kramer, K. H. C. W. van der Veen, Abel Dijkstra, Philippus Eijer, Wieber- tus Tolsma, Douwe Adema, Dirk Post- ma, Reinder Algera, Bouke Jorna, S. Th. Lunter, Joh. Dijkstra, Evert Conradi, Com. Viersen, F. J. Heemstra, Catrinus Renema, Geert Stevens, F. van der Meer, Bauke de Witte, Lolle Flameling, Sybolt Schuifstra, Tjitte Vermeer, Abel de Vries, Foppe Molenaar, Rein Nota, Joh. de Boer, Th. Popma, Dirk van Dijk, Hu bert van Houten, H. J. Alkema, J. R. Popma, Nic. Veltman, Foeke Bleeker, Bauke Wijnia, Doekele van Wieren, Rein Alkema, Geert de Jong, Tj. Pomper, Joh. Yntema, Arent Camman, Jan Faber, Ar jen Broekstra, Dirk van Dijk, Jan Hui zing, Joh. v. d. Zee, Tj. v. Vellinga, Jelte van der Zee, Sieger Hamstra, Jacobus Bruijing, Frank M. Oosterbaan, Uiltje Bergsma, Rients Dijkstra, W. van der Meulen, Klaas Bergsma, Joh. Plantinga, Taeke Flapper, P. van der Veer, Fedde van Terwisga, Ale Apeldoorn, Lolke Se- vensma. De jongelingen hielden zich be hoorlijk rustig. Incidenten kwamen niet voor. Men vernam geen herrie en lawaai, die vroeger deze dag veelal kenmerkte. Het is natuurlijk onzin, zoals men hier en daar in Amerika doet, de Russische proef met de kunstmaan aan zuiver propagandistische bedoelingen toe te schrijven. Al zal dan op de keuze van het moment van het lanceren van de kunstmaan stellig van invloed zijn ge weest het feit dat in de algemene ver gadering der Ver. Naties over ontwa pening wordt gesproken. De Russen menen nu uit een sterke positie over hun geliefde onderwerp, de stopzetting der kernproeven, te kunnen praten. Maar wij vermoeden, dat al heerst onder hun volken angst over de Russische voor sprong, de regeringen der Westelijke lan den zich bewust van hun verantwoordelijk heid, niet -uilen laten afbrengen van hun standpunt dat men alleen aan deze stop zetting kan denken als de Russen bereid zijn ook van hun overmacht aan gewone wapenen af te zien. De Amerikaanse rege ring schijnt echter wel met de Russen over afzonderlijke contröle op kunstmanen te willen praten. Dat overigens ontwapening nu meer dan ooit gewenst is spreekt, want als straks de defensie ook rekening zal moeten houden met gevaren welke even tueel uit het heelal zouden dreigen, wor den die gevaren niet alleen verschrikkelijker maar worden de kosten van afweermaat- regelen ook zo enorm dat zij het levenspeil van alle volken bedreigen. De voorbereidingen welke de Amerikanen treffen om hun eerste kunstmaantje te lan ceren kostten tot nog toe zoiets van 400 miljoen gulden. De ministers van buitenlandse zaken, der twee grote rivalen de Amerikaan Dulles en de Rus Gromiko, hebben in een ontmoe ting welke 4 uur duurde onder meer ook over ontwapening gesproken en natuurlijk over vele andere kwesties. Dulles wenste als een der meest dringende vraagstukken te praten over de hereniging van Duitsland maar Gromiko wees dit resoluut af, de So vjetunie wil zolang zij inzake de ontwape ning niet haar zin heeft gekregen en W. Duitsland dientengevolge bij de Nato blijft niet van hereniging weten. Het Midden Oosten schijnt het eerste on derwerp geweest te zijn waarover de heren gesproken hebben. Men mag niet verwach ten dat men ook daarmee iets is opgescho ten, het is een van die onderwerpen waar van bij dergelijke conferenties wordt gezegd dat het onderhoud nuttig was geweest, om dat men een beter begrip voor eikaars stand punt had gekregen. Ondertussen zijn zowel de Irakese als de Saoedische afgevaardigde der Ver. Naties eens eventjes van leer getrokken tegen de Westerse politiek in het Midden Oosten welke bedoelde eigen „duivelse doeleinden" onder de mom van bestrijding van het com munisme te bevorderen, en moest natuurlijk ook Israël het ontgelden. Koning Saoed heeft het goed gevonden te verklaren dat hij het helemaal niet eens was met de Ame rikaanse politiek in het Midden Oosten al stelde hij prijs op de vriendschap van Was hington waarmee hij wel zal hebben bedoeld de dollars. En zo ontstaat er langzamerhand ernstige twijfel aan het succes van deze Amerikaanse politiek en als een Amerikaan se diplomaat nog eens nadrukkelijk verze kert dat Washington neutraal wil blijven in de onderlinge geschillen tussen de Arabi sche staten en die van deze staten met Is raël begint men zich meer en meer in an dere Westelijke landen af te vragen of de Amerikaanse politiek nu toch werkelijk wat al te slap jegens de Arabische staten wordt in welke staten de linkse politici zich ge sterkt gevoelen door de prestigewinst van de Sovjetunie welke ze aan haar kunstmaan ontleent. welke tussen leger, vloot en luchtmacht be staat bij de ontwikkeling van raketten enz. waardoor men zich niet op één project con centreerde. Men gelooft in Amerika wel deze achter stand nog te kunnen inhalen als men zich inspant en dat verwacht de Amerikaanse wapen- en electronische industrie, te oor delen naar de beurs! maar de toekomst lijkt toch niet zo best. Het is nl. zo dat de Russen tweemaal zoveel technici voor alles wat met raketten en interplanetair verkeer te maken heeft, opleiden als de Ver. Staten en dat zelfs als men een beroep op de rest van de vrije wereld zou doen, men de Rus sen toch nog niet nabij komt wat het aantal technici betreft. dus de welvaart in West-Europa moeten doen stijgen. Het zal echter lange tijd duren voordat deze markt tot stand is gekomen. De overgangsperiode zal uiterst moeilijk zijn. Dat is de reden waarom men in vele sectoren van het bedrijfsleven zo sceptisch tegenover dit verdrag iaat. Z .1 men de overgangsperiode F men overwinnen Minister-president Drees heeft verklaard, dat het verdrag inzake de gemeenschappelijke markt zeker niet alle zorgen wegneemt, maar het biedt ook kansen. En nu is het maar de kunst om deze kansen ook te benutten. De minister van economische zaken, prof. Zijlstra, was daar volkomen gerust op. De aanpassingsmoeilijkheden zullen geenszins onoverkomelijk zijn. Onze eco nomie heeft voor grotere moeilijkheden gestaan, aldus de bewindsman van eco nomische zaken. Daarvan heeft hij ver schillende overtuigende voorbeelden ge geven. Zo kwam voor de oorlog 15 van onze deviezeninkomsten uit kapitaalopbreng- st i. Dit percentage bedraagt nu slechts twee. Deze teruggang hebben we over wonnen door vergroting van de export. Voor de oorlog ging 20 van onze export naar Indonesië. Deze markt heb ben we verloren, maar ook daarvoor hebben we nieuwe exportmogelijkheden gevonden. Door uitvoer hebben wij even eens onze snelle bevolkingstoename eco nomisch kunnen opvangen. En dan heb ben we ten slotte nog een verwoestende oorlog gekend. „Niemand had durven geloven in een ontplooiing van het economisch leven, z^als we die nu meemaken,” aldus prof. Zijlstra. Aan de hand van tal van cijfers toonde hij het belang van de Benelux voor ons land aan. De gemeenschappelijke markt zal voor ons stellig nog belangrijker kun- Het is jammer dat dit experiment niet ge- zamelijk kon worden ondernomen, omdat door de tegenstellingen welke tussen de vrije wereld en Rusland bestaan, beide par tijen de voorkeur gaven zelfstandig te wer ken, daar aan deze proef ook gegevens kun nen worden ontleend van militaire beteke nis de signalen welke de Russische kunst maan uitzendt zijn dan ook waarschijnlijk alleen maar door de Russen te ontcijferen. Maar hoe dan ook de Russen verdienen een gelukwens met een groot succes in een on derneming welke haar weerga in de ge- ichiedenis niet heeft. Zij opent de overi gens waarschijnlijk nog lange al zeggen de Russen dat zij binnen 10 jaar onbeman de aparaten naar de maan en Venus en Mars zullen kunnen zenden weg naar een interplanetaire expeditie. Die weg is nog lang omdat deze kunstmaan nog aan de zwaartekrachtwerking van de aarde is onderworpen. Interplanetair ver keer eist de constructie van een apparaat dat ook buiten de sfeer van die werking kan worden gebracht en dat ook weer op aarde kan terugkeren. Dat laatste kan deze kunstmaan ook nog niet; ofschoon op de grote hoogte men zegt 900 km waarop de kunstmaan cirkelt de ijlheid van de dampkring wel zeer groot moet zijn, is de weerstand van het beetje lucht dat er is gevoegd bij de grote snelheid van de kunst maan voldoende om deze snelheid binnen enige tijd te doen afnemen waardoor de zwaartekracht van de aarde steeds meer Maar hoe dit ook zij de eerste stap in de richting van interplanetair keer, of zoals men het ook wel zegt van de ruimtevaart, is gedaan mee een nieuw tijdvak ingeluid waarin waarschijnlijk de mensheid, ondanks de te verwachten tegenslagen en rampen, tot nog toe opgekende triomfen zal behalen, gedreven door die onbedwing bare lust naar het avontuur, welke haar reeds bijna alle geheimen van de verste uithoeken de raarde hebben doen ontsluieren. Het is alleen maar te betreuren dat de ont wikkeling van de menselijke geest geen ge lijke tred heeft gehouden met de ontwikke ling van het menselijk vernuft welke naar zulke geweldige technische prestaties heeft geleid. Waarom hei kon gebeuren dat dit nieuwe tijdvak in de geschiedenis aanbreekt in een periode waarin de volken op schier hopelo ze wijze zijn verdeeld en zo scherpe tegen stellingen tussen statenblokken heersen, dat de gehele mensheid niet zonder angst dit tijdvak begroet en ingaat. Terecht schreef een Frans blad naar aanleiding van deze satelliet: „Wetenschap zonder geweten ver nietigt de menselijke ziel”. Overigens is het nog veel te vroeg om alle politieke en militaire gevolgen van de ont wikkeling welke met het verschijnen van de Russische kunstmaan in de stralen van de op- en ondergaande zon, is ingeluid, te kunnen nagaan. Deze kunstmaan als zodanig moge geen militaire betekenis hebben, ze dankt haar ontstaan toch aan millitaire voorbereiding, nameleijk aan de ontwik keling van de raket, waarin Duits- se geleerden, na de oorlog in Amerika en Rusland terechtgekomen, een groot aandeel heben gehad en waarin door deze Duitse hulp de Russen het voorlopig het verst heb ben gebracht. Indirect heeft deze kunstmaan toch wel millitaire betekenis, omdat ze gegevens kan verschaffen betreffende de hoogste damp- kringlaag, waarmee men dan rekening kan houden bij de constructie van lange afstands- projectielen. Een militair aspect is ook, hoe naargeestig het ook is het bij deze grootse prestatie der Russen nu al naar voren te brengen, dat als de Russen er op de duur in zouden slagen bemande satellieten te bouwen, men met een totaal veranderde strategische toestand zou te maken krijgen. De zeemacht van de vrije wereld, welke thans de communistische landen omsingelt, zou een groot deel van haar betekenis .kunnen verliezen. Het is dan ook geen wonder dat men in de Ver. Staten onte vreden en ongerust is over de nu weer ge bleken Amerikaanse achterstand bij de Rus sen, welke men vooral wijt aan de naijver Het belangrijkste nieuws van deze overzichtsperiode is ongetwijfeld dat betreffende het afschieten van een kunstmaan door de Russen, een satel liet, welke terwijl wij dit schrijven nog steeds in ongeveer 95 minuten om de aardbol draait. De Russen hebben daarmede de wedstrijd met de Amerikanen om de vraag wie als onderdeel van het programma van het internationale geofysische jaar het eerst een kunstmaan zou afschieten glansrijk gewonnen, want de Amerikanen maken bekend dat hun maan eerst in de lente van 1958 zal worden afgeschoten. Bij Kon. Besluit van 9 okt. j.l. no. 24 is als gevolg van de opheffing der schut terijen aan de officieren dier schutterij eervol ontslag 'Verleend. Voor Bolsward betreft dit H. J. Hommes, als kapitein- commandant. De heer Hommes kreeg echter vergunning zijn versierselen en uniform te mogen blijven dragen. Lekker, lekker, sei Maeike en hja stipte de resinen yn 'e sjerp. Uitermate slap is ook de Amerikaanse houding jegens Indonesië. De Indone sische minister van buitenlandse zaken Subandrio had in de algemene verga dering der V.N. over het vraagstuk Nieuw Guinea gezegd dat als Indone sië in deze kwestie zijn zin niet kreeg het mogelijk zijn toevlucht tot midde len zou moeten nemen welke gevaar voor de vrede in Z.O. Azië zouden doen ontstaan. Hij verwierp ook het denkbeeld dat aan de Papoea's zelfbeschikkingsrecht zou moeten worden toegekend. Men had toch eigenlijk mogen verwachten dat Dulles, die Suban drio om een onderhoud had verzocht, daar bij de Indonesiër zou hebben gekapitteld over zijn gebrek aan democratisch inzicht dat zijn dreigement met geweld en zijn ne gatie van het zelfbeschikkingsrecht der vol ken verried. Maar dat was blijkbaar niet het geval, Dul les was alleen wat ongerust over de com-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1