z DE KUNSTMAAN |W roar -- meer dan een natuurkundig experiment -- roept op tot bezinning e üs hjoed p p to sizzen 1 DINSDAG 15 OKTOBER 1957 No. 80 53e JAARGANG STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Trio Bolsward-Castrop Rauxel-Delft als Brommersliet symbool van groeiende Europese eenheid Voetbal Bols ward ia kraakt IJVC met 7—3 Eerste BES nederlaag tegen Nicator Gehavend CAB met 6-1 door Freno geklopt j. s. Fan de Martinytoer TJ. de J. o 2 o 1 o 1 1 r Zilveren filmpjes - - Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat 2 x-x-x Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli: gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Mar as’t nou Bolletongersdei is Organisear dan n Brommerdei It wurdt geweldich, dat is wis Eltsien docht dêr oan mei De landbouwpolitiek van Stalin dreigt op een catastrofe uit te lopen. Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de o. 1. school te Zurich hebben zich 48 sollicitanten aangemeld. Aanvoer op de jaarlijkse kalverenmarkt 500 stuks. De handel slap, de prijzen be droevend laag. Gandhi heeft onmiddellijk na het beëin digen van zijn vasten een beroerte ge had. Benoemd tot hoofd der bijzondere la gere school te Schettens en Longerhouw de heer G. Eijzenga, onderwijzer aan de bijzondere school te Koudum. Na een langdurige ziekte, juist op de dag vóór zijn 68e verjaardag, overleed Dr. C. J. Niemeijer, in leven meer dan 33 jaar Ned. Herv. predikant te Bols ward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) te van 3—2 3— 1 4— 4 5 4 3 3 2 2 2 2 2 2 1 1 5 3 3 3 2 2 1 0 0 1 1 0 1 1 0 0 2 1 3 1 2 2 3 3 4 3 5 0 2 2 2 2 2 4 5 10 8 7 6 5 5 4 4 4 4 3 10 7 7 6 5 5 2 0 mear mar It wol net, sei de boer, doe woed’ er de kou by de sturt op stal lüke. zich nog enige hachelijke momenten voor het Y.V.C.doel af, doch daar verder suc ces achterwege blijft, komt het einde met een wel iets geflatteerde, doch ver diende Bolswardia-zege. In brommer bromt syn brommersliet De brommer-melody It brommen wie in great geniet Faeks like 't wol T.T. De krante skreau der stikken oer Wie foar eltsenien gelyk Dy joech oan boarger en oan boer It wurd oan it publyk. Dat „Moet dat zo?" dat ha wy hawn It waerd in hiel petear Mar de minsken fan it plattelan Dy kaem it oan it sear. De jongerein dy fynt soks fijn It is foar har it meast Foar Boalsert fait it yn 'e lijn Dy is mei soks it earst. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 i Verdere uitslagen zijn; Bolswardia 2Nijland 2 Bolsw. IAOudega W IA C.A.B. IABl. Boys IA Blauwhuis 1C.A.B. 3 W.Z.S. 2—C.A.B. 2 0 0 1 0 1 1 0 0 o De brommers bromme noch har liet Har brommer-melody Hja witt’ dat der musyk yn siet It hearde of wie t T.T. M.K.V. Freno C.A.B. Dokkum Black Boys Oldeboorn De Sweach Stiens 19— 5 23—15 15—16 11—10 13—11 7— 9 11—18 4—20 22—10 16—10 12— 7 12— 7 9— 9 9—11 10— 16 9— 9 9—13 7— 11 8— 12 11— 19 De aldere minsken yn 'e stêd Dy haldden fan 'e rêst Hja woene jouns bitiid op bêd Soks paste har it bést. 3de week oktober 1932 Dat een kunstmaan en deszelfs conse quenties het gesprek van de dag vorm den, spreekt eigenlijk boekdelen. Want, ziet U, wij schrikken niet zo gauw meer. Wij laten heel wat over onze hoofden heengaan, vóór wij er innerlijk door worden geroerd. Dat was vroeger toch wel anders. Dr. G. A. Wumkes heeft in een van zijn standaardwerken een prent gepubliceerd, waarop Leeuwarder bur gers met kijkers gewapend, de nacht doorbrengen, in afwachting van ’t einde der wereld. Wat was er dan wel aan de hand Niets anders, dan een bepaalde conjunctuur (stand) van sterren en planeten! Wij Vinden dat belachelijk. Wij vinden het ook belachelijk als wij vandaag of een De voor 3 jaar nieuw gebouwde stelp- huizinge van Pieter Hibma, eigendom van het Algemeen Weeshuis te Harlin gen, door het hemelvuur getroffen en in vlammen opgegaan. Mr. L. K. Okma, burgemeester, was op het terrein van de brand aanwezig. De week, die thans achter ons ligt, zal in de geschiedenis wel geboekstaafd blijven als de week van de (eerste) kunstmaan. Het kunstmaannieuws was dagelijkse kost. Geen radio-nieuwsbericht zonder iets pikants over dit nieuwe, door mensenhanden geformeer de hemellichaam, geen frontpagina van welk dagblad dan ook, of er was weer satelliet-sensatie. Geen scheersalon, geen „brêgerie”, geen „leugenbolle”, waar deze „toverbol” niet over de tong ging. En het bleek geen sprookje deze keer, geen humbug. De kunstmaan werd gehoord, hij werd gezien, zelfs door de bakker van Skuzum. En dat zegt wat. Jubbega D.O.G. R.E.S. Emmeloord M.S.C. Steenw. Boys Nicator Olyphia G.A.V.C. Bergum W.Z.S. Steenwijk De stand is: 3de klas: 5 6 5 6 4 5 4 5 5 6 5 6 4de klas: 5 6 6 5 5 5 5 5 In de 3de klasse K.N.V.B. heeft R.E.S. haar ongeslagen record niet kunnen handhaven. Ex 2de klasser Nicator was voor rust beslist beter dan de blauw- witten, zodat hun 3-1 voorsprong zeker verdiend was. Vijf minuten na de thee werd het zelfs 4-1, maar toen kwam de ommekeer en in het laatste half uur heb ben de Leeuwarders heel hard moeten vechten om de zege uit het vuur te sle pen. Jubbega schijnt dit jaar regelrecht op het kampioenschap te zullen afstevenen. Zelf klopten zij haar grote concurrent Steenwijker boys met 5-2 en daar M.S.C. het bezoekende D.O.G. met 2-1 wist te kloppen, zijn de papieren van de Jubbe- gaasters geducht gestegen. Het gevecht om de laatste plaats tussen W.Z.S. en Steenwijk wisten de Snekers tot een goed einde te brengen, met 3-1 moest Steenwijk het loodje leggen, wat voor laatstgenoemde de rode lantaarn be tekende. Bergum klom weer aardig bij de wal op door Olyphia met 2-1 van het lijf te houden en ook Emmeloord schijnt zich in de 3de klasse goed te kunnen aan passen, G.A.V.C. moest tenminste een 3-0 nederlaag incasseren. In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia wel voor een zeer grote ver rassing gezorgd, door na een 3-0 achter stand ten slotte nog met 7-3 te winnen van een tegenstander, die het eerste half uur oppermachtig was. Voorwaar een uitstekende prestatie, welke hoop en moed geeft voor de nog komende ontmoetingen. De gemeentebegroting 1933 heeft Bolsward een ongedekt tekort f 42.000.—. als een verenigd werelddeel geen utopie mag blijven, hoezeer wij als het ware dagelijks onze goede gezindheid (al thans met de mond) belijden, wij weten maar al te goed, dat ieder voor zich bepaalde weerstanden heeft te overwin nen en men geneigd is de weg van de minste weerstand te kiezen, d. w. z. alles maar bij „het oude” te laten. Maar dit is in wezen kortzichtigheid en een blind zijn voor de realiteit. Misschien kan het feit, dat de eerste kunstmaan in Rusland is gelanceerd ons deze dingen nog meer bewust doen worden. Het contact dat er bestaat tussen de Duitse stad Castrop-Rauxel enerzijds en Bolsward en Delft anderzijds moge dan incidenteel zijn, tegen deze achtergrond krijgt zij hernieuwde actualiteit. In klein verband kan men wellicht innerlijk gaan rijpen, toegroeien naar intenser Euro pese bewustwording en dit uitdragen in eigen omgeving. In dit opzicht is het verheugend, dat in genoemde plaatsen thans „werkgemeen schappen” zijn of zullen worden ge vormd, die het onderling contact, het wederzijds verstaan bovenal, zullen be vorderen. Minister Zijlstra, de man, dy't mear as hwa ek, mei de omfang en aerd fan dizze situaesje to krijen hat, is in pear moanne zenlijke, van de delen, waaruit het grote geheel is opgebouwd, uit het oog zou verliezen. Zelfs de schoonste architec tuur moet falen als de fundamenten voos zijn. Maar ook: architectuur is geen architec tuur meer, als de onderdelen van het bouwwerk niet op elkaar zijn afgestemd. Geldt dit reeds van een bouwsel van hout en steen, hoeveel te meer als een gemeenschap is opgebouwd uit levende wezens, uit individuen, stammen, vol ken, rassen. In dit verband denken wij ook aan een begrip als een verenigd Europa. De bouwstenen zijn niet nieuwbakken en allerminst pasklaar gemaakt. Stuk voor stuk hebben ze een eigen historie, ver vulden ze in een eeuwenlange geschie denis een eigen taak en functie. Onderling waren er zelfs botsingen. De één heeft de ander wel eens trachten te verpletteren. En zijn er de nodige lit tekens van overgebleven als onuitwis bare herinneringen. Er zijn scheuren, die moeilijk geheeld kunnen worden. Neen, eenvoudig materiaal voor de bouwmees ter van een verenigd Europa is het niet. In concreto; Hoezeer wij ons bewust zijn van het feit, dat democratisch Europa De nije wenningbouliening, hwerby 6% rinte jown wurdt, is foar alleman iepen- steld. De regearing hat ynsjoen, dat hja op oare wize net klear komt en foar dit need- saeklik wurk is de punt der nou öfbiten. Dit is in tige bilangryk barren, hwant it jowt de wissichheit, dat it mei de tiid fan goedkeap jild en lege rinte, in hiel skoft dien wêze sil. Krekt foartiid hie „De Bijen korf" in liening ütskreaun, dy't ek 6% rinte docht en dêr wie safolle animo foar, dat hja gans in ein oertekene waerd. Mar nou’t de oerheit seis, via de Foriening fan Nederlanske Gemeenten, in birop dien hat op de jildmerk foar de wenningbou kin it düdlik wurde, dat alle oare ynstansjes deselde hege rinte of mear jaen moatte, sille hja jit kSns hawwe. En dat bitsjut foar hiel hwat ynstellings en partikulieren in hiel oar byld fan har mooglikheden en sake- dwaen. Dit giet folie djipper as mannichien op it hedén tinkt. Hwant it moderne libben wurdt fan dei ta dei ófhinkeliker fan de faktor: kaptael. Mei de ynfiering fan de masine sakke it tal wurkkrêften, mar waerd it kaptael heger op elke bidriuwsbalans. En Werpt uw gedragen dames- of heren hoed niet weg. Wij maken hem als nieuw vanaf f 1.25. Th. van Bergen, Kerk straat. BolswardiaY.V.C. De gasten nemen het spel al De brommers bromme wer har liet Har brommer-melody It hindert net hwa’t der op siet Hja dogge mei oan de T.T. a.s. Donderdag wordt in aanwezigheid van de minister van Verkeer en Waterstaat, Mr. J. Algera. het laatste gat In de dijk naar Marken gedicht. Nog een paar weken en de auto’s, motoren en bromfietsen kunnen naar Marken rijden zonder dat een dichtgevroren Gouwzee noodzakelijk is. C.A.B.Freno 1-6. De eerste 10 minuten wijst niets er op, dat de thuisclub, ondanks haar 5 inval lers, een zo grote nederlaag tegemoet zal gaan. Rood-wit is n.l. in de eerste fase steeds aanvallend en reeds na 3 minuten krijgt midvoor Rijpma een se rieuze kans, die echter onbenut blijft door hoog over te schieten. Twee minu ten later weet Van der Meer zich vrij te spelen, lost daarna een hard schot, doch de Freno-keeper weet de bal al weer het veld in te stompen. Rood-wit komt opnieuw terug en uit een vrije schop van Breeuwsma weet midvoor Rijpma met een fraai schot naar wij menen de score te openen, maar tot aller verwondering wordt ’t ons inziens zuivere doelpunt door de Leeuwarder ar biter W. van der Horst afgekeurd en als dan de drie volgende aanvallen op nieuw ten onrechte door deze wel zeer onkundige fluittist worden afgefloten, is het met het rood-witte overwicht met een gedaan. De gasten nemen het heft in handen en nu blijkt al spoedig, dat hun aanvalslinie vrij gevaarlijk is, zelfs Van der Zee, vorige week niet te pas seren, wordt nu enige malen volkomen schaakmat gezet, waardoor verschillen de hachelijke situaties ontstaan. In de 12e minuut, als de midvoor is door gebroken, kan Velting door een felle sprint nog redding brengen, maar 2 minuten later weten de Franekers op nieuw door te breken en dan maakt 1.- buiten Werkhoven geen fout. In 't veld blijven beide partijen aardig tegen el kaar opgewassen, maar de voorhoede der gasten is veel beweeglijker, zodat de rood-witte defensie het veel moeilij- ker heeft dan haar overburen. Tot over maat van ramp blijft de arbiter de gas ten steeds maar weer een handje helpen, wat in de 40e minuut een 3de doelpunt tot gevolg heeft, vanwege een niet flui ten bij een meters buitenspelgeval, waar bij de gehele C.A.B.defensie staan blijft, waardoor de midvoor gemakkelijk kan doelpunten. Enige minuten later zet deze arbiter de kroon op zijn werk, door rustig te laten doorspelen als een der Freno-spe- lers rechtsbuiten Haanstra een fikse klap toedient, wat tot gevolg heeft, dat de gemoederen binnen en buiten de lij nen verhit worden. De laatste 4 minuten voor rust worden er dan ook niet zachtmoediger op. C.A.B. weet in deze periode echter het hoofd koel te houden en het is Rijpma, die nog voor de thee de stand tot 3-1 weet terug te brengen. Na de thee moet Molenaar al direct handelend optreden, maar spoedig weet C.A.B. zich aan de druk te ontworste len en wanneer het in de hierop volgen de periode ook maar een klein beetje had meegezeten, had het spel misschien een geheel ander verloop gekregen. Tot 3 maal toe hebben de gasten n.l. het geluk mee bij even zovele scriuinia- 7-3. spoedig geheel in handen, voorlopig nog wel zonder resultaat, maar als na een kwar tier spelen midvoor V' er moet uitval len en een invaller niet aanwezig blijkt te zijn, wijst alles er op, dat de thuis club ’n zekere nederlaag tegemoet gaat. De Bolswardia-achterhoede krijgt n.l. veel en moeilijk werk te verrichten en het is dan ook geen wonder, dat ze op een gegeven moment 2 maal achtereen moeten capituleren. Zelfs wordt de stand 3-0 door een misser van linksback Vis ser en op dat moment is de thuisclub volkomen van de kaart. De gasten blijven heer en meester totdat even voor rust Boontje het elftal weer compleet maakt. Hierdoor blijkbaar ge ïnspireerd, komt groen-wit er ineens veel betèr in, het tempo wordt opge voerd en wat eerst niet wou gaat nu als gesmeerd. Uit de eerste de beste corner weet de Groot met een fraaie kopbal de achter stand te verkleinen en nog voor de rust heeft Eekhof met een tactische boogbal opnieuw succes, 2-3. Na de thee zijn de rollen geheel omge keerd, niet dat de gasten in het veld de mindere zijn, maar de Bolswardia- voorhoede blijkt nu op schot als nooit tevoren. De eerste 2 schoten van Van der Eems vliegen wel huizen hoog over, maar dan herstelt hij zich volkomen en 3 felle schoten van zijn voet betekenen even zoveel doelpunten. De gasten, die na een betrekkelijk veilige 3-0 voor sprong nu in een kort ogenblik tegen een 5-3 achterstand aankijken, zijn hier door volkomen de kluts kwijt. Wel we ten ze nog verschillende aanvallen op te bouwen, maar de vechtlust is verdwe nen en daar bovendien pok van goed sa menspel geen sprake meer is, weet de Bolswardia-defensie deze aanvallen ge makkelijk af te slaan. Aan de overzijde is de defensie der gas ten inmiddels ook zo lek als een zeef geworden en als een kwartier voor tijd hiervan dankbaar profiteert, wat 6-3 betekent, is de nederlaag van Y.V.C. een vaststaand feit geworden. Nadat Alting de stand uit een penalty op 7-3 heeft gebracht, volgt nog een 8e voltreffer, maar gezien de arbiter die op elke kear as de ündernimmer fierdere mechanisaesje trochfiert, stiicht de bihoefte oan jild. De kapitaelskrapte, hwer't wy op it heden mei sitte, is gjin nasjonaal forskyn- sel, men fynt it rounom. Rounom, hwer't de yndustriële revolüsje fan üs dagen de toan oanjowt, wurdt der fochten om kap tael en giet de rinte omheech. Yn Dütsklan wie it fuort nei de oarloch al sa. De Dütske boer moast foar syn bi- driuwskredyt doe al 9 oant 10% rinte jaen. By üs like it yn it earstoan oars. Wy haw we hjir jierren op 3% sitten of der by om. De regearing hat jierren lang troch aller- hanne maetrigels bisocht it sa to halden, mar it wie net mear to halden en non moatte hja troch de bocht. Hoe't de fierdere Ontwikkeling wurde sil, doare wy net to sizzen, mar wol binne der düdlike oanwi- zings, dat it hiele ekonomyske libben op in swiere proef steld wurdt. De skuldelêst fan de gemeenten is abnor mal heech. It bidrach, dat needsaeklik troch lieningen op langere termijn dutsen wurde moat, is buten alle roai. De publike nutsbidriuwen: spoar, post, elektrisiteit, gas, wetter, iepenbiere wurken, sitte allegearre mei needsaeklike modernisearingsplannen. Hwant winlik is it bisteande rounom to lyts, to nau, to smel, to alderwetsk. Nim, hwat jo wolle: de wegen, de brêgen, de sta- sjons ,de sintrales, de pompstasjons, de net- ten, de koppelings, alles moat oanpast wur de oan de nije, moderne, mechanyske tiid. Ek yn de partikuliere sektor fan yndustry, forfier, hannel, administaesje, is it net oars. It greatste lichem op dit gebiet, de Kenink- like Oalje, hat al witte litten, dat Nederlan foar har finansiering to lyts is, dat hja de enoarme bidragen foar dit wraldkonsern op oare wize sykje moat. Mei Philips en al dy greate ündernimmings is it fan itselde. Oeral lizze de plannen klear: foar de KLM, foar de tunnels, foar hünderten iepenbiere gebouwen, skoallen en administraesjesintra. It is, sa as it aide lietsje eartiids sei: „Geld, geld, geld, zo schreeuwt de ganse bende!" lyn by de Twadde Keamer komd mei in „Nota, inzake de kernenergie”. Yn goed tritich blêdsiden jowt dizze kun dige bistjürder syn visy op de needsaek, yn üs lan ta stan to bringen in eigen sintrum foar atoomenergy (de Reactor-Centrale-Ne- derland) en de omskeakeling fan de elektri- citeitssintrales. Yn de kommende 20 jier moatte wy sjen de helft fan de energy, dy’t wy foar de elektrisiteit nedich ha, üt de atoomspjalting to heljen. Oars soene wy fêstreitsje, sawol mei it kwantum stienkoal en oalje, as mei de prizen derfan. Hy toant klear en düdlik oan, dat dit giet om de heechste ekonomyske bilangen fan üs hiele folksbistean. Soene wy it net dwaen, dan soe elts jier de branje djürder wurde, hwer- troch it hiele bidriuwslibben fêst kaem to reitsjen. Wy moatte dus yn de kommende jierren atoomsintrales bouwe. Mar dat haldt wer yn, dat wy yn dizze tweintich jier mear as 6000 miljoen ynves- stearre moatte. Dat is 2600 miljoen as by gewoane sintrales. Dit is ien, tige sprekkend, foarbyld fan de ten- dins, dy’t oer de hiele liny wurket. Men kin der sunder twivel fêst op oan, dat it jild krap en djür wurde sil. En dat haldt in warsköging yn foar eltse ündernimmer, sakeman en boer, auto-ündernimmer en fak- man. De aide, foarsichtige wize fan finan siering kriget wer greate bitsjutting. It spar- jen by konsumpsje-ütjeften, om it bidriuw of de saek nije middels to forskaffen, komt wer op 'e troan. Dy’t foarütsjocht, sil kloek en sunich wêze, ek as de ynkomsten hwat rommer wurde. Net üt gjirrigens, mar üt it witten, dat de takomst aloan mear mid dels foar de saek of it bidriuw freegje sil en dat dy middels krap en djür bliuwe. De tiid, dat elk wol saken dwaen koe en elts wol buorkje koe, is al wer foarby. Forsin ik my net, dan sille de kommende tiden leare, dat it sparjen jit altyd in deugd is en dat elk, dy't him in bulte leed bi- sparje wol, soargje moat dat hy mei it jild net to folie ünder in oar komt to sitten. Hwant dêr sit it neat net noflik. nou net en yn de takomst jit minder. Nou is de saek wer helder klear It wie in misforstean Gjinien fan allen liet in fear Sjoch, sa moat it mar gean. „YN ’E JILDPINE” 3—2 12 I dat moment midden in het veld staat, niet kan constateren, dat de bal achter de lijn is geweest, wordt dit doelpunt I afgekeurd. In de laatste minuten spelen In de 4de klasse was het voor M.K.V. wel een bijzonder goede dag. Zelf won nen ze op ’t kantje van de Sweach en daar hun concurrenten C.A.B. en Olde- boom beide verloren, zijn de Leeuwar ders er bijzonder gunstig voor komen te staan. Voor C.A.B. was het tegen Freno wel een zeer onfortuinlijke dag. Niet alleen moest met 5 invallers worden aangetre den, maar bovendien troffen ze een ar biter die lang niet voor zijn taak was berekend. Met 6-1 moest de eer aan de gasten gelaten worden in een wedstrijd, Zeals we op het C.A.B.veld nimmer mee maakten. Het was in één woord hope loos, wat uit het wedstrijdverslag ook wel terdege blijkt. Stiens wacht nog steeds op haar eerste overwinning, nu werd met 3-0 in Sneek van Black Boys verloren. Het lijkt niet best met de mannen uit Stiens. Dokkum deed keurig werk door Olde- &¥_¥¥uivil boom met 3-1 te kloppen. De Dokku- Eekhof mers hebben nu na M.K.V. de minste1 - verliespunten. volgende keer in onze „historische film pjes” lezen, hoe nog geen mensenleeftijd geleden er in de couranten kolommen werden volgeschreven over een voor dié tijd fantastisch en welhaast ongeloof waardig plan, n.l. het bouwen van een luchtschip, dat in staat zou zijn een reis rond de wereld te maken, een reis, waar mee „natuurlijk” dagen en weken ge moeid zouden zijn, misschien weliswaar zelfs maanden, maar geen jaren, zoals de oude zeevaarders nodig hadden. Had men toen voorspeld, dat anno domini 1957 een door mensen afgeschoten bol in ruim een uur rond diezelfde aarde zou suizen (even een wandelingetje bij Burgwerd en Hartwerd om en. daar is de maan al wéér even rorr’ de aarde geweest) dan zou men meewarig het hoofd hebben geschud over zo’n gewaag de fantasie. Als één ding ons door de kunstmaan duidelijk wordt gemaakt, is het wel, dat afstanden maar betrekkelijk zijn. Er is een tijd geweest, dat dorpelingen tegen dorpelingen ten strijde trokken, soms gehuchten tegen gehuchten, stins- bewoners tegen stinsbewoners, klooster lingen tegen kloosterlingen. Menige oude volksnaam, eens gegeven aan een stuk weiland, een tille of een vaart herinnert nog aan die tijd. Later werd het stad tegen stad. Muren en poorten verrezen, grachten werden gegraven, bolwerken opgeworpen. Het open veld bood geen beschutting meer, slechts achter hoge wallen waande men zich veilig. Menig oud stadsbeeld is van deze tijd nog overgebleven als een even stil als veelzeggend getuigenis van een toestand van weleer. Toen was het provincie tegen provincie, allengs land tegen land, koninkrijk tegen koninkrijk. Maar och, wat lijkt de tijd, dat ons eigen landje zelfstandig oorlog kon voeren tegen Spanje, tegen Enge land, tegen Frankrijk reeds een ver ver leden. Steeds groter werden immers de eenheden, waarin men, als het ging over machtsverhoudingen, ging rekenen, steeds breder werd het front, steeds meer omvattend iedere volgende oorlog. Het werd alliantie tegen alliantie, pact tegen pact, verbond tegen verbond, wel haast continent tegen continent. Aan ’n wereld, die men kan indelen in twee belangensferen, zijn we in de loop der laatste jaren zelfs gaan wennen. Neutraliteitspolitiek werd een ouderwets begrip. Allerminst wil dit echter zeggen, dat kleinere gemeenschappen als dor pen, steden, gemeenten, volken en sta ten in de toekomst als zodanig in zich zelf geen betekenis meer zouden heb ben. Het zou slechts tot vervlakking .(met alle gevaren van dien) leiden als men het karakter, het eigene, het we-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1