DE POLITIEKE BETEKENIS VAN DE KUNSTMAAN POSITIE KABINET VERSTERKT roar e 53eJAARGANG VRIJDAG 18 OKTOBER 1957 No. 81 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Gearkomste-seizoen Politiek debat uiterst tam Gouden filmpjes PYT. De Sovjet-Unie is er op uit de wereld te verdelen in twee politieke invloedssferen „Philips Drachten” THANS GROOTSTE ELECTRISCHE SCHEERAPPARATENFABRIEK TER WERELD Restauratiestop gooit roet in het eten üs hjoed to sizzen Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat KAMEROVERZICHT 3de week van oktober 1907 Nu De palingvisserij is mislukt. Maandagavond vond in het Singer Museum te Laren de televisie-uitzen- Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelü gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Makkum krijgt telefoon. Er zijn reeds 7 gegadigden. Te Drachten zal een ballon opstijgen, Vanaf 1000 meter hoogte zal een leven de big per parachute worden neergela ten. Ondanks schreeuwend protest- zal deze het eigendom zijn van de eerlijke vinder. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) As ik kening wie, sei de boer, dan woe’k alle dagen bret spek ite. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Nommele drok bisette tsjinners Fiel t gewicht fan har persoan Sokken foar in baentsje stimme Hja nim’t fuort en daliks oan Lykwols 't is üs frije miening Minsken gryp net alles fêst Lid fan ien of twa forienings En doch derfoar dan jim bést. Te Balk loopt een schaap met een lam in de weide. Het eerste (of laatste?) in Friesland. Terwijl wij dit schrijven draalt de kunstmaan nog steeds zijn rondjes om de aarde, het lijkt ons een even vervelende baan voor deze rode satelliet als het vervelend is voor het mensdom naar de com mentaren de luisteren, waarmee de Amerikanen en Russen zo vrij gevig zijn. De Amerikanen vertellen al maar wat zij straks zullen doen en de Russen wat zij dan daarna weer zullen plegen. Hetgeen nog een bewijst dat het geslaagde Russische experiment thans zo volkomen in de propagandistische sfeer is geraakt dat men nauwe lijks meer wetenschappelijke waarde kan toekennen aan de voor spellingen en beloften welke omtrent de verdere ontwikkeling van de satellietprojecten uit beiden landen tot ons komen. Het plan bestaat een luchtschip te bou wen, dat geschikt is tot niets minder dan een reis om de wereld. Ver. Staten de, het paar vergezellende diplomaten gelegenheid geven de onder linge betrekkingen dezer landen in het licht van de Russische kunstmaan nog eens diepgaand te bespreken. Hoewel de zeer felle kritiek welke een Engels journalist in een Amerikaans weekblad met tien miljoen oplaag op koningin Elisabeth oefent ze wordt er o.a. van beticht een weelderig leven van slechte smaak te leiden en de vleie rij van haar hofhouding aan te moedigen geen goede inleiding vormt tot dit bezoek. Een ander koninklijk bezoek viel de Li banon ten deel, koning Saoed van Saoe- die Arabië was er; misschien is hij daar verder aan het timmeren geweest aan het herstel van de Arabische eenheid, welke zo deerlijk verstoord is sedert Syrië zich op Moskou oriënteert. Koning Saoed speelt daarbij heel sterk op de anti-Israëlische gezindheid van alle Ara bische staten, en nog altijd ontbreekt een ernstige Amerikaanse waarschu wing aan deze staten en Rusland dat een Arabische aanval op Israël ernstige consekwenties voor de wereldvrede zou hebben. Een waarschuwing welke Was hington wel gaf ten opzichte van Tur kije, een aanval van Rusland of bijv, vanuit Syrië op dat land zal Washing ton niet dulden. Men moet het zenden van wat Egypti sche troepen naar Syrië dan ook waar schijnlijk niet opvatten als een direct dreigend gevaar voor Turkije. Het is eerder waarschijnlijk, dat Nasser, nu koning Saoed poogt zich het leiderschap van de Arabische staten toe te eigenen, er de aandacht op wil vestigen, dat hij er ook nog is. Maar voor Israël is toch elke versterking van de militaire macht in de Arabische buurlanden een groter gevaar. Yn 'e rin fan e Wynmoanne (It wurk lei in lyts healjier stil) Kraeije de forienings hoannen Wekker, nije moarn op til Gearkomst klokslach healwei achten Kom, de saek moat wer op glé Alle leden wurd’ forwachte Yn it skoft in bakje thé. In Dronrijp is bericht ontvangen uit Den Haag, dat de al lang voorbereide restauratie van de toren der Hervormde kerk voor onbepaalde tijd is uitgesteld, aldus de Leeuw. Crt. Ook met de volgende restauraties, waar voor plannen zijn gemaakt kan voorlo pig geen begin worden gemaakt: de to ren der Hervormde Kerk van Murmer- woude; De Skierstlns te Veenwouden; Het Poortje van Unia-State te Beers; de toren van Kollumerzwaag en de toren van Tzum. Bovendien zullen de eerste jaren zeker niet aan bod komen de kerken te Schraard, Wommels en Waaxens (W.D.) waarvoor de plannen in portefeuille zgn. De restauratie van de toren te Bols ward zal op 1 november worden stil ge legd, maar dit hangt samen met het ver gevorderde seizoen. Men beseft dit in Europa ook wel en behalve pogingen om daar tot een grotere eenheid te komen, zo dat men gezamenlijk ook iets op satellietgebied zou kunnen onder nemen, heeft het daar niet aan waarschuwingen, tot Washington gericht, ontbroken om daar wel te beseffen dat men nu wel met de Russen tot een afspraak zou kun nen komen, maar dat de sfeer van z.g. vreedzame coëxistentie waarin we dan zouden geraken, de grootste gevaren ook voor Amerika zelf zou opleveren. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken heeft de Amerikanen nadat zijn departement reeds eerder de aandacht van Washington er op had ge vestigd, dat Engeland tweezijdige onder- handelingen tussen Rusland en Amerika niet acceptabel achtte, ook in 't open baar nog eens gewaarschuwd. Op het congres der conservatieve partij betoog de hij in een rede dat wereldrevolutie nog altijd het einddoel van de politiek van het Kremlin was, en het tracht dat te bereiken langs de weg van infiltre ren, omverwerpen, revolutie tegen de wettige overheid aanwakkeren enz., waarvan dan aan het eind de sovjeti- sering staat. T ouwens 't ontbreekt ook in Amerika zelf niet aan soortgelijke waarschuwin gen. Kardinaal Spellmann, aartsbis schop van New York, zei het heel kras: Vreedzame coëxistentie zoals die theo rie door de communisten wordt verkon digd is vrede tussen een moordenaar en zijn aanstaande slachtoffer, slechts du rend tot de gelegenheid is gekomen om toe te slaan en te doden. Intussen is het begrijpelijk dat het Westen in zijn aan vankelijk ontwapenlngsplan, dat Rus land reeds enige malen verwierp, nu ook heeft opgenomen een voorstel tot het gezamenlijk bestuderen van een con- trólesysteem om te verzekeren dat voor werpen, welke in de ruimte worden ge lanceerd, niet voor oorlogsdoeleinden ge bruikt worden. Het is nauwelijks aan te nemen, dat het Westelijk voorstel daardoor voor de Rus sen aannemelijker wordt. Als ze, zoals ze zeggen, gereed staan om hun tweede satelliet weg te slingeren, zullen ze lie ver een afwachtende houding aannemen, in de hoop dat deze tweede Russische satelliet de Amerikanen murw zal ma ken en bereid met hen alleen te spreken over de ontwapening. Hopelijk zal Was hington ruggegraat behouden en twee zijdige besprekingen blijven verwerpen, opdat het ontwapeningsvraagstuk daar blijve waar het hoort, n.l. in de Ver. Naties, waar het voor het forum van de gehele wereld kan worden behandeld, opdat het duidelijk wordt waar de wer kelijke schuld ligt dat men niet op schiet met de kwestie der ontwapening. dent Eisenhower heeft gelukkig de Rus sen laten weten dat de Amerikaanse re gering ook over een regeling van de ruimtevaart geen afzonderlijke bespre kingen met de Russen wenste, doch dat deze thuis hoorden in de Ver. Naties en dat Washington daar zijn standpunt wel zou bepalen in overleg met zijn bond genoten. Voorlopig is daarmee dus het gevaar voor eeen splitsing van de Wes telijke wereld afgedreven. Maar er kan nog van alles gebeuren, als de Russen in de naaste toekomst nog meer suc cessen op het gebied der satellieten pro duceren en Amerika daar niet tijdig iets tegenover zou kunnen stellen; in hyste rische vrees voor het Russische gevaar zou het Amerikaanse volk dan wel eens zodanige druk op zijn regering kunnen uitoefenen, dat de Russen toch op dit politieke veld succes zouden kunnen hebben. en De Jong’s Nieuwsblad uitslag. En, aldus de heer Burger, in deze moeilijke tijd staan we liever op de brug dan dat we in het vooronder zitten. Hij vond de bevordering van de bezitsvorming maar een materialistische slogan. Is de tijd daarvoor wel rijp? De bestaanszekerheid van de arbeider is, zo zeide de socialistische fractievoorzitter, te weinig verankerd, dan dat deze reeds denkt aan bezitsvorming. Het kabinet ontving ook positieve steun van de heer Tilanus. Een kabinet van brede samenstelling vond hij op dit mo ment het meest in ’s lands belang. Daar door moeten praktisch alle partijen naar een gemeenschappelijk beleid zoeken. En dat is juist in moeilijke tijden van groot gewicht. De eenheid van beleid was. vol gens de C.H.-fractievoorzitter, vooral te merken in de miljoenennota en in de troonrede. De heer Tilanus zeide met nadruk niet altijd een kabinet op brede basis te begeren. Zelfs de liberale oppositieleider, de heer Oud, was zeer gematigd. Hij propageer de nog eens de samenstelling van een rechts kabinet, dat, gezien de getalsver houdingen een minderheidskabinet moet zijn. Prof. Romme heeft deze gedachte ogenblikkelijk afgewezen, want zo’n rechts kabinet zou onder de liberale zweep moeten doorgaan. En dat wilde de k.v.p.-fractievoorzitter beslist niet. Maar de heer Oud was van mening dat het rechtse kabinet er wel komt, als de druk maar iets groter wordt. Hij was het met de Spreukendichter eens, dat de Kranten jow hast alle dagen Yn har stêd en doarpsrubryk Fan forienings nijs forslagen Ynhald trochstrings frij gelyk In wichtich jier, it peil net sakke It bistjür op nij ynhierd Propaganda-plannen makke Skathalder sit op swart sied. De aanvoer aan de Bolswarder kalveren- markt bedroeg 700 stuks. Door enkele Franse kooplieden werd voor de beste soort f 80.A f 90.besteed. pece week zal in Nederland het miljoen ste „PhiliShave” Snelscheerapparaat, toeter bekend onder de naam „dubbel- kpp”, worden verkocht. Behalve voor de kpper, die uiteraard een verrassing te wachten staat, betekent deze gebeurte nis ook voor de fabriek in Drachten, die thans 1700 werknemers telt, een belang rijke mijlpaal. Hei eerste elktrische scheerapparaat van Philips werd in 1939 geïntroduceerd. Na de oorlog verschenen enkele nieuwe ty pen, maar het principe van het ronde scheprhoofd bleef gehandhaafd. Oor spronkelijk vond de fabricage in Eind hoven plaats, maar in verband met de doorgevoerde spreiding van het bedrijf werd nu zeven jaar geleden een klein en bescheiden deel van de fabricage overgebracht naar Drachten, waar met 17 werknemers werd begonnen. Al spoe dig verrezen er enkele grote fabrieks hallen en in 1955 werd er het nieuwe ontwikkelingslaboratorium voor scheer- apparaten en huishoudelijke apparaten geopend. In nog geen tien jaar ontwikkelde Phi lips Drachten zich tot de grootste elek trische scheerapparaten-fabriek ter we reld. Het huidige model, dat zijn weg naar vrijwel alle landen ter wereld vindt, aanschouwde er in 1953 het levenslicht’. Nadien kwamen ook in produktie een apparaat voor batterijvoeding, alsmede een scheerapparaat voor dames. Het „PhiliShave” apparaat heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen om het 'ktrische scheren te populariseren. Geleidelijk aan is het aantal „droog scheerders” in ons land gestegen tot 40 van de mannelijke bevolking, een percentage dat even hoog is als in de Verenigde Staten. In andere Europese landen is dit ongeveer 30 Ter gelegenheid van de verkoop van het miljoenste apparaat in Nederland zal de koper behalve een luxueuse uitge voerde „PhiliShave” ook nog een der nieuwste produkten van de Philipsfa- brieken, een televisietoestel, ontvangen. ding plaats van „Dit is uw leven”, verzorgd door de V.A.R.A. Dit is een uitzending, geïnspireerd op het Amerikaanse „This is your life”. Deze avond trok het leven voorbij van Jef van Dongen, burgemeester van Aardenburg en oud-poolreiziger. Foto: Rechts Jef van Dongen met een Noorse poolreiziger uit de tijd, dat zij samen op Spitsbergen verbleven. Links de programmaleider Bert Garthoff. In het midden Mevr, van Dongen, die tot grote verrassing van haar man eveneens aanwezig was. wikkeling van deze apparatuur veel sneller schijnt te zullen gaan dan anders wel het geval zou zijn geweest. Zo is het trouwens ook met de vliegtuigen ge gaan in de periode tussen eerste en tweede oorlog. drukking van de melk de boter voort brengt. „Zij, die geloven haasten niet,” zo zeide de heer Oud. Volgens zijn stand punt kan dit kabinet het vraagstuk vam de bezitsvorming nimmer oplossen, om dat de socialistische staats- en maat schappijbeschouwing nu eenmaal in strijd is met de opvattingen van de rechtse partijen. En zo ontwikkelde zich in dit debat de vraag hoever de staatszaak mag reiken. Dit was een interessant debat. De frac- tie-voorzitters hadden behoefte zich met academische vraagstukken (die voor de praktische politiek overigens van belang zijn) bezig te houden. En achter de groene tafel in ’s lands vergaderzaal zaten de ministers. Zij vonden deze aca demische debatten schitterend, omdat daardoor het bewijs werd geleverd, dat de zetels der ministers solider zijn dan men een paar maanden geleden nog durfde denken. Er wordt in de bakkerswereld druk ge handeld over de afschaffing van de nachtarbeid. En nu lijkt het er op, dat de politieke strijdbijl is begraven. De fractievoorzit ters namen amper de moeite elkaar te bestrijden en algemeen was men enthou siast over de inhoud van de troonrede en van de miljoenennota. Dit was dus een heel verschil. Toch moet het kabinet de waarde van dit gematigde debat niet overschatten. De anti-revolutionaire Tweede Kamer fractie liet weliswaar haar oppositionele houding varen, maar concludeerde ten slotte toch, dat zij de voorkeur gaf aan een principieel homogeen beleid, dus aan een rechts kabinet. „Zo’n kabinet is er nu eenmaal niet. We nemen dus genoegen met dit bewind ad hoe,” zo zeide de A.R.-fractievoorzitter, dr. Bruins Slot. Dit standpunt wijkt dus af van de op positionele houding van verleden jaar, maar anderzijds kan het in de toekomst nog moeilijkheden opleveren. De uitvinder van de benaming „nood- kabinet” prof. Romme (k.v.p.) was ook beslist gematigder. Hij eist van dit kabinet dat het voor het eind van deze parlementaire periode iets doet aan de bevordering van de bezitsvorming. De aangekondigde maatregelen vond hij niet voldoende ver gaan. Daarom be pleitte hij een winstdeling met spaar regeling. Ook voelde hij iets voor de ge dachte om met medewerking van de werknemers beleggingsinstituten op te richten. Prof. Romme stelde dus een s ort ultimatum. Het is slechts de vraag hoe ernstig dit bedoeld was. Het kabinet zal daar in ieder geval komend jaar geen last van hebben. Prof. Romme was echter ook van mening, dat ai is dit ka binet uit nood geboren het niet altijd in de nood moet blijven verkeren. Hij gaf minister-president Drees en zijn mannen dus een faire kans om er wat van te maken. Ook van de zijde der socialisten is het kabinet vrij gunstig ontvangen, omdat er geen progressiever beleid gevoerd kon worden. De socialistische fractie-voorzitter, de heer Burger, heeft de anti-revolutionai- ren verweten, dat zij met hun strijd te gen het socialisme in het negatieve vluchten. „Het politieke krediet van de anti-revolutionairen berust op de borg stelling van de k.v.p.” zo riep de heer Burger uit, die daarmee bedoelde, dat het de k.v.p. is, die de anti-revolutionai- ren steeds weer in bescherming neemt. De socialisten willen regeringsverant woordelijkheid dragen, maar zij schuwen de oppositie ook niet. Zij zitten in het kabinet op grond van de verkiezings- De algemene politieke beschouwingen zijn dit jaar uiterst kalm verlopen. Het kabinet Drees kon daar slechts blij om zijn, want hoe minder de „regeringspartijen” elkander bestrijden des te safer is de positie van het kabinet. Het tamme debat was overigens wel een verrassing. Het afgelopen parlementaire jaar is bijzonder stormachtig geweest. Tijdens de algemene beschouwingen van verleden jaar is het kabinet Drees als een nood-kabinet begroet, waarvoor niemand enthousiast was. Daarna hebben we bewogen debatten gehad over de bestedings beperking en de huurverhoging. Het zag er bij deze beraadslagingen naar uit, dat de levensduur van het kabinet Drees niet erg lang meer kon zijn. Het is intussen begrijpelijk, dat men buiten Amerika en Rusland en speciaal in Europa met grote bezorgdheid tot de conclusie komt dat men voorlopig min of meer uitgeschakeld schijnt te zijn op dit gebied. En daarom wordt er de aandrang ster ker om door een ver gaande politieke en economische samenwerking van alle vrije landen een zo krachtige eenheid te scheppen dat ze ook iets op dit expe rimenteel gebied kan ondernemen en dus ook zal blijven meetellen. Deze drang wordt gestimuleerd door ’t feit dat de Russen, nu zij met hun eerste geslaagde experiment sterk staan hun propagandistische winst daaruit trachten om te zetten in werkelijke po litieke winst. De Sovjetunie is er steeds op uit geweest de wereld in twee in vloedssferen te verdelen, tenmin ste zolang zij niet in staat is de gehele wereld te overheersen, n.l. een Russische en een Amerikaan se. zij en Amerika monopolisten zijn geworden op het gebied van het ruimte- vaart-experiment ziet zij haar kans schoon de Ver. Staten opnieuw met dit denkbeeld te benaderen. Gebruik ma kende van het gunstige moment dat zij de Ver. Staten een stap voor is met de kunstmaan en van de vrees onder de volken der wereld dat satellieten een verschrikkelijke rol zouden kunnen sp -.- Ien in een volgende oorlog, heeft zij thans voorgesteld, dat Washington en Moskou eens onderling de problemen zouden bespreken en regelen welke ver band houden met het afschieten van sa tellieten en hun eventueel gebruik als oorlogswapen. Dit voorstel was kennelijk bedoeld als een inleiding tot een tweezijdig regelen van ook andere ontwapeningsvraagstuk- ken dat betreffende de satellieten is trouwens niet onafhankelijk van die an dere te regelen en van daaruit alle politieke kwesties tussen het Westen en Oosten bestaande. Moskou was er dus op uit het Westen te splijten, Washing ton en Moskou zouden de rest van de wereld dan wel voorschrijven hoe zich verder te gedragen. Het schijnt dat minister Dulles, onder de indruk van de Russische voorsprong op satellietgebied en de reacties daarop van de bevolking van zijn eigen land, aan vankelijk iets voor het tweezijdig over leg met de Russen voelde. Maar presi- Wat Syrië betreft, een medewerker van de N. Rotterdamse Courant schrijft in dat blad dat de Syrische politiek aller minst er een is van positief n ralisme zoals de Syrische regering beweert, doch wel degelijk volkomen op Moskou is ge richt. Misschien denkt deze Syrische re gering dat zij, als de Russische bemoei ingen haar te ver gaan, zich zonder meer van Moskou kan losmaken, doch volgens deze medewerker heeft Rus land, ook door zijn economische hulp en zijn grote aantallen deskundigen, zich zodanig in Syrië vastgebeten dat het niet meer los zal laten. De geldzuivering in Oost-Duitsland, wel ke volgens de regering bedoelde de ost- marken in de handen van de kapitalis ten van West-Duitsland waardeloos te maken, heeft natuurlijk wezenlijk het doel de koopkracht der Oost Duitsers nog verder in te snoeren, de dictatoriale staten zijn met bestrijding der inflatie hardhandiger dan de democratische. Zuid-Slavië heeft meegedeeld de Oost- Duitse regering te zullen erkennen en diplomatieke vertegenwoordigers met haar te zullen uitwisselen. Daarmee is Zuid-Slavië het eerste land buiten de Kominform dat Oost Duitsland erkent. Tl to marcheert dus op politiek gebied in Europa meer en meer op met de Sovjet unie en haar satellieten en we zijn be nieuwd naar de reactie van het Westen, in het bijzonder van West-Duitsland. De regering van dr. Adenauer stond tot nog toe op het standpunt dat ze de diplomatieke betrekkingen met elke staat zou afbreken, welke Oost Duits land zou erkennen, ze maakte alleen een uitzondering voor de Sovjetunie. Zal ze het ook doen voor het land van Tito, waarmee de W. Duitsers veel za ken doen? Meastentiids net bot fan herte Sil sa’n noegingsrop forstien Alle jounen op 'e kletter Nachts yn rêst, in ure as ien Fine holle, heal forrikke Inkelen praet mei lust en gloed Wylst de oaren swijend knikke ’t Is har allegear wol goed. Ook de parlementaire vergadering der West Europese Unie, waarbij W.-Duits- land, Frankrijk, Italië, de Benelux en Engeland zijn aangesloten, te Straats burg bijeen, heeft zich natuurlijk bezig gehouden met de Russische technische vorderingen op het gebied der bewape ning en dat van de ruimtevaart; men drong er zoals begrijpelijk is aan op zo groot mogelijke samenwerking en uitwisseling van gegevens der Westelijke landen. Overigens zijn al die organen, welke we in Europa kennen en waar de Europese eenheid theoretisch wordt be pleit, zonder dat ze veel invloed op de praktijk der eenwording hebben, maar verwarrend. De Engelsen pleitten nog eens voor hun idee een Atlantisch As semblee te vormen, waarin dus ook Amerika zou zijn vertegenwoordigd, maar de vastelands-mogendheden voel- den daarvoor nog niet zoveel zolang de Europese eenheid nog niet verwezen lijkt is. Er bleek ter vergadering ook on genoegen over het feit dat er nog geen enkel Europese orgaan is dat werkelijk invloed op de politieke gang van zaken heeft, doch slechts een adviserende taak. Bepaald groot nieuws op praktisch politiek gebied is er overigens niet te melden. Misschien zal het staatsiebezoek van het Engelse koningspaar aan Canada en de Het kostte de vogelaars uit Gaasterland ditmaal grote moeite do nodige bessen voor de lijstervangst te bemachtigen. Zelfs uit Duitsland werden ze aange voerd voor f 6.de hl. Een dikke vangst Is dus nodig. Nu echter verschijnen de muizen, die ’s nachts de bessen afknab belen. Ook de vangst van houtsnippen en flouwen is onbetekenend. Wij weten één ding maar heel zeker en dat is dat wij niet graag de hond zou den zijn die met een volgende satelliet door de Russen in het heelal zal worden geslingerd om de rondjes mee te draaien, deze rode hond wacht een bar lot. We weten eigenlijk nog wel iets heel zeker, n.l. dat de geweldige plannen, welke de Amerikanen en Russen op het gebied van de ruimtevaart schijnen te koesteren, zo enorme bedragen zullen verslinden, dat geen ander land in zijn eentje behoeft te beginnen aan een po ging hen in deze ontwikkeling te vol gen, het staat nu al vast dat de rest van de wereld in deze hopeloos achter op is. Dat is ten slotte te wijten aan de verdeeldheid van die wereld. Ware dit niet het geval, dan hadden alle tech nisch ontwikkelde landen aan één geza menlijk experiment kunnen werken en was er waarschijnlijk van een voor sprong of achterstand geen sprake ge weest. Al is het ook weer waar, dat in de zucht om de ruimtevaart dienstbaar te maken aan oorlogsvoorbereiding, de ont- E

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1