IN OFSKIE, DAT NOCH GJIN OFSKIE WIE weer onze aandacht Straks vraagt de „Fryske Boekewike” ii Van 4-9 nov. gonze het van activiteiten De houn blaft Fan de Martinytoer Boerderijbranden augustus 1957 Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes 4e week oktober 1932. Ui 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND - - SF* 53e JAARGANG DINSDAG 22 OKTOBER 1957 No. 82 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo troch PYT. Redaksje. SPREKKENDE SIFERS Tj. de J. Wie zijn zaken goed beheert, En geregeld adverteert, Zorgt dat zijn zaak marcheert, Bereikt het doel, dat hij begeert. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Uit het gehele land komen berichten van hoog water. De heer P. Kramer van Nijland won met zijn paard Saffier op Duindigt de le (Re gina) prijs. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Aandacht voor het Friese boek is bit tere noodzaak, wil het Fries als cultuur taal zich handhaven en niet vervlakken tot een dialect, dat weliswaar betekenis heeft voor de taalgeleerde, maar dat niet kan bogen op het bezit van een eigen literatuur. Hoe moeilijk de positie van het Friese boek is, leert ons een kleine rekensom. Stel dat er 500.000 Fries sprekende Frie zen zijn (dit aantal is ruim genomen) dan is dat ongeveer de helft van het inwoneraantal van een stad als Amster dam, anders gezegd: nog geen twintig ste deel (nog geen 5 van het Ne derlandse volk. Daarmee zou, ruw ge schat, de positie van het Friese boek tegenover het Nederlandse er een zijn van 1 op 20. Hierbij vergeten we echter, dat (helaas) lang niet alle Fries sprekende Friezen ook Fries lezenden zijn. Het feit, dat vooral in vroeger jaren het onderwijs in de eigen taal schromelijk werd verwaar loosd, het feit ook, dat vakbladpers, dag en weekbladen, kerkboeken en wat niet al in het algemeen in het Nederlands zijn gesteld, schiepen de eigenaardige positie, waarbij men in vele gevallen Vereniging Luchtvaart, Inkelde wiken lyn, hawwe wy hjir Ontwikkeling bisprutsen yn Men kan dit op velerlei wijze doen. Men kan en moet dat natuurlijk ook in de eerste plaats zelf het goede voorbeeld geven door het kopen van een Fries boek. U zult daarbij tot de aan gename ontdekking komen, dat er ruime keuze is en gezien het kleine taalgebied het Friese boek eer goedkoop dan duur is. Maar U kunt meer doen en dit is wel de reden, dat wij thans reeds dit artikel schrijven. De Friese boekenweek wordt gehouden van 4 tot 9 november a.s., een volle week lang. Zouden niet tal van verenigingen, die in deze week vergaderen, bijv, vrouwen verenigingen, jeugdclubs enz. enz. het Friese boek aan de orde kunnen stel len? Zouden leeszalen en leesbibliotheken niet een tentoonstellinkje van Friese lectuur Dat docht de jonkheit, sei it wiif, do sprong se oer in strieraei. Al dagen giet syn praet Hwa soe it fan üs winne Yn ien slach fan 'e kaert Dy’t mei geweld bigjinne Hear Dulles, kom mar op Wy meitsje koarte metten As wy üs folkje ropp' Dan reint it gau raketten. Skrik slacht de wrald om’t hert O, O, hoe sil dit komme Wy stean dat mantsje net Sjoch hoe't syn müle skommet De tosken driigjend bleat Dy Chroetsjow is op't heden Ta alles wol yn steat Hoe lang bliuwt it noch frede? Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad De Spoetnik draeit mar In earste klas prestaesje Ruslan yri’t folie Ijocht As technysk sterke naesje Chroetsjow slacht him op't boarst Hy ropt: Nim goed notysje Wy bin yn alles foarst Wy ha de machtsposysje. De Zuiderzeevissers klagen regeringssteun. Deze bedraagt normaal gezin (5 personen) f 14. per week. Der is in tiid fan kommen en fan gean. Yn it bidriuwslibben komt ornaris mei 65 jier de fatale dei, dat men it byltsje der by del lizze moat. Mar der binne ek ütsünderingen. Mefr. R. H. Riemersma-Kramer, Haeks- bergerstrj. 542 to Enschedé, üs jonge en aide lêzers better bikend as „Marijke- muoi” is sa’n ütsünderiig. Mei in ünbi- gryplike wurkkrêft en in libbensmoed, om der hertsear fan to krijen, sette hja har, meide 65ste jerdei yn it sicht, ta de stüdzje fan it Frysk. Hja die it mei leafde en mei ynmoed en net sünder sukses. Op de eksamens foei hja net alinne op troch har hege jierren, mar net minder troch har kennis fan heite- lan en memmetael. En dan to bitinken, dat hja in great part fan har libben net it Frysk praette en om utens tahald- de. Minsklik redenearre wie it mar hiel ta- fallich, dat hja meiwurkster waerd oan de Boalserter krante: har aksaminator waerd letter de redakteur fan dit blêd. It kaem him yn it sin, dat mefrou Rie- mersma sa graech eat foar Fryslan dwaen woe. Wolnou, hjir wie in kans. Yn de dagen doe’t de lytse Prinses Ma rijke beme waerd, it wie yn it bigjin fan 1947, nou al wer mear as tsien jier lyn, sette de Fryske berneherne ütein. De „muolke-namme” wie gau foun. Hie mefrou Riemersma as bern net boar- te yn it moaije Oranjewald, ienris de simmerresidinsje fan de Fryske Nas- su’s, ü.o. fan Maria Louise fan Hessen- Kassel, dy’t by de Friezen destiids bi kend waerd ünder de namme fan Ma- rijkemuoi Dy skülnamme lei boppedat goed yn it gehoar en sa sette de nije „krantemuoi- ke” ütein. Foar de redaksje oertsjüge fan de leafde en de tawijing fan de nije mei wurkster wie it amperoan in weach- stik. Hja seis die dit wurk mei nocht en niget, mei oerjefte en yn leauwe oan har opdracht. Al gau kaem der in fêste keam fan bern, dy’t har leskes makke en har geheimen oan Marijkemuoi tabi- troude. Der üntstie in ban, in ban dy’t faken- tiids bleau, net allinne tusken de bern én de krantemuoike, mar ek tusken har en de alden fan de bern. Guods fan dy earste muoikesizzers binne nou al troud en seis al heit en mem, mar skriuwe noch altyd. Dat seit genóch. Op in leeftyd, dat oaren it wurk del- lizze, bigoun Marijkemuoi dizze rubryk. Hja wenne fier óf, mar hoe tichte by wie hja altyd yn de geast, hoe libbe hja mei mei jong en üld. Gjin jierdei waerd forgetten, gjin swierrichheit of hja hie in goed wurd, gjin probleem of hja hie in oplossing. Sa waerd hja suver in mem yn it Frys ke Israël en telde har jierren net. Soms lei hja siik op bêd to skriuwen, mar hja, dy’t by in oar syn siik wêzen altyd war- skóge har to mijen, liet seis neat skine. Har krantewurk seach hja as plicht en gyng har foar alles. Langer as tsien jier hat hja it folhalden. De toloarstol- lingén waerden hja by dit alles net sparre. Seis trou ta it uterste, moast hja wolris meimeitsje, dat der ek guods wiene, dy’t har goede rie gjin acht sloegen of samar wei waerden. De berneherne koe ek net altyd op tiid yn ’e krante forskine. De krante is nou ienris net fan elastyk, soms wie der gjin plak, soms kaem der op it léste stuit wichtich nijs. Soks wie scjns fortrietlik, mar net foar to kommen. Soms miende Marijkemuoi wolris, dat har wurk net of net genóch weardearre waerd en praette hja wolris oer ophalden. Faker En toch kan het zijn nut hebben een bepaalde zaak, die het gehele jaar onze aandacht verdient, eens extra naar vo ren te halen. Dat gebeurt ook in aller lei opzicht. U wordt elke vierentwintig uur een dag ouder, maar uw verjaardag Viert U met bijzondere glans. Geen etmaal dat verstrijkt, keert ooit weer, maar op de Oudejaarsavond ge denken we toch in het bijzonder het snelle vlieten van de tijd. Zo ongeveer moet men ook de Friese boekenweek gaan zien. Het Friese boek verdient het gehele jaar door onze sym pathie. Bij een verjaardag, bij een af scheid, bij het slagen voor een examen, bij een verloving en bij een jubileum is in vele gevallen een Fries boek een wel kom geschenk om van Sint Nicolaas maar niet te spreken. Maar toch heeft het organiseren van een Friese boeken- Voetbal. Zaterdag 29 okt. speelde C.V.C. van Cornwerd tegen W.V.C. van Wons. Laatstgenoemde won met 3-1. Het huis te Bolsward, thans bewoond door de heer Vogelzang is verkocht aan de heer H. Lotstra, meubelhandel aldaar, die in verband met de nieuwbouw der nieuwe R.K. kerk het nu door hem gebruikte pand het volgend jaar moet ontruimen. en De Jong’s Nieuwsblad Dy Spoetnik draeit yn't roun In prestaesje fan elk prize In greate reade houn Blaft rou, as in healwize Is der ünwaer op til? Jeropa en omkriten. Blaffende hounen sil Trochstrings net dalik bite. 15e Friese Boekenweek van 4 tot 9 november 1 Op dezelfde dag, dat op het stad huis te Bolsward de plechtige uit reiking zal plaats vinden van de Gysbert Japicxprijs aan de heer D. A. Tamminga, op maandag 4 november a.s., wordt aldaar na mens de commissaris van de Ko ningin, door gedeputeerde mr. D. Okma, de 15e Friese Boekenweek geopend, die, zoals steeds, georga niseerd door de stichting „It Fryske Boek” tot 9 november zal duren. Na de opening zal een koffiemaal tijd plaats vinden in sociëteit „de Doele” terwijl it Boun fan Fryske I Kunstners tot besluit een speciaal 4 voor deze gelegenheid geschreven f stuk „De jacht op de ballade” f voor het voetlicht zal brengen. De slagers in de Zuidwesthoek klagen steen en been over de frauduleuse slachtingen De boeren echter lachen in hun vuistje. Ter gelegenheid van de viering van het gouden jubileum der Koninklijke Neder landse voor werd vrijdagmorgen op het vliegkamp Valkenburg ’n krans gelegd door de voorzitter van de ju bilerende KNVvL, de heer C. Kolff, bij 't standbeeld van de oprichter van de KNVvL, wiilen Ltz. A. E. Rambaldo. de de Fryske koöperative suvelyndustry. Neist in fier- dergeande modernisearing en automatisea- ring seagen wy düdlik de tendins om mear molke yn minder fabriken to forwurkjen. De saneamde konsintraesje wie net wei to praten en ek net to kearen, seine wy doe. Mei't der hyltyd wer mear kaptael nedich is foar de moderne produksje, siket men it draechflak foar dat kaptael to forgreatsjen, om’t oars de lést op de lytsere kwantiteit to great wurdt. Dit konsentrearjen hat fan- sels syn grinzen en dy lizze net foar altyd fêst, hja forskouwe mei de priisforhaldin- gen en mei de technyske foarütgong. Dat Fryslan yn dat opsicht net allinnich stiet, kin klear blike üt it forslach fan de Kyinklike Nederlanske Suvelboun (FNZ). Giet men yn dit forslach ris nei, hoe't yn oare kontreijen de gong fan saken west hat, dan blykt wol, dat wy ien fan de meast statyske provinsjes west hawwe. Mei oare wurden, dizze dingen hawwe yn de oare provinsjes fakentiids jit folie sterker spile. Mar foardat wy de biwizen foar dizze bi- wearing jaen sille, moatte wy derby sizze, dat hjirby sommige typyske dingen yn oare hoeken fan it lan, net neamd wurde. Foar j it totaelbyld is dat net steurend, mar men In oktober werden er door de Openbare Leeszal en Bibliotheek in totaal 955 boe ken uitgeleend. Het aantal bezoekers be droeg 225, waarbij 12 dames. Er zijn in de maand augustus 23 boerderij branden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Vier van deze branden kwamen voor in Gronin gen; twee in Friesland; twee in Drente; twee in Overijssel; twee in Gelderland; twee in Noordholland; drie in Zeeland; vijf in N. Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aan gericht wordt geraamd op f 1.240.000. Vier van deze branden werden veroorzaakt door blikseminslag; acht door hooibroei; één door het in brand geraken van ben zinemotor bij aanslaan; drie door kort- c.q. aardslüiting; drie door het spelen met vuur; één door vonken uit schoorsteen; terwijl in drie gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen twee kalveren en één varken om. over schriele voor een kunnen verzorgen Zou men op de scholen deze Friese boekenweek niet kunnen aangrijpen om ook de jeugd de ogen te openen voor de (letter)vruchten van eigen bodem? Boekhandelaren zullen wel met speciale etalages komen, maar zou men ook de verkoop van Friese lectuur speciaal in de boekenweek, niet op andere wijze kunnen stimuleren? Door het houden van „boekentafels”, door het opzetten van een loterij met boeken als prijzen, desnoods door met boeken „op ’e sutel” te gaan? Nu is het nog de tijd in deze geest het een en ander voor te bereiden: „doarps- jounen”, culturele avonden, colportage. „Sizzen is neat, mar dwaen is in ding!” zeggen wij Friezen. „It is mei sizzen net to dwaen en „Slüge soe ek, mar dy stoar earder”. Laten het geen holle woorden zijn. moat der dan ek net mear mei biwize wolle as de bidoeling is. Sa hawwe de provinsjes Drinte, Oerisel en Gelderlan lang fabriken kend, dy’t wol by de koöperaesjes hearre, mar dochs net oansletten wiene by it Boun. Dêrtroch bin ne de oantallen fabriken, dy’t neamd wurde net in suver byld fan de situaesje. Yn Süd Hollan gyng de molke yn earder tyd net nei it fabryk. De boeren forwurken dizze seis ta tsiis: de boeretsiis. Dat docht men noch wol, mar in tanimmend diel giet nei de fabriken. Hjir is dus mear in forpleatsing as wol in formeardering fan de produksje oan de oarder. Sa binne der jit wol mear faktoaren, dy’t meitsje, dat men de sifers fan molkeproduksje en oantallen fabriken net to absolüt sjen moat. Nou fjirtich jier lyn, forwurken de koöpe raesjes yn üs lan 1200-1300 miljoen kilo molke. Yn 1927 slagge men foar it earst boppe de 2000 miljoen en yn 1949 kaem men boppe de 3000 miljoen kilo üt. Yn de sawn jier, dy’t derop folgen is it kwantum oproun ta 3576 miljoen kilo. Dérmei is wol düdlik wurden, dat der in sterke groei sit yn de koöperatieve suvelfabrikaezje en ta- gelyk yn de molkeproduksje op de buorke- rij. De to forwurkjen stream by de Neder lanske koöperaesjes komt alle jierren sahwat mei hündert miljoen kilo mear opsetten. Soe it tal fabriken op deselde hichte bliuwe, dan wie hjir al in sterke konsintraesje oan 'e gong en in stadich klimmen fan it for- wurkingssifer by eltse aparte fabryk. Nim- me wy Fryslan apart, dan blykt bygelyks dat yn 1916 dus foar 40 jier, de 87 fabri ken meiinoar 522 miljoen kilo forwurken. Nou dogge 71 fabriken 740 miljoen. De gemiddelde greatte wie doe 6 miljoen en nou mear as 10 miljoen. Dit is net in bytsje mar navenant is it yn oare provinsjes jit gans in ein mear. Ik haw der in lyts oer- sichtsje fan makke en dat sjocht er sa üt: 1918. Gelderlan-Oerisel 102 fabr. 285 milj. 1956. Gelderlan-Oerisel 109 fabr. 1224 milj. Dizze gyngen fan 2.8 miljoen kilo nei 11.2 it fabryk. Dat is krekt fjouwer kear safolle. Drinte fan 55 op 52 fabriken, mar fan 90 op 357 miljoen kilo. Dus ek in forgreating fan fjouwer kear. Yn West-Braban enSélan fan 39 op 42 fabriken en fan 85 op 289 miljoen kilo, dat is trij kear. Jit sterker is it yn Grins, hwer’t men fan 22 op 11 fabriken komd is en fan 51 op 143 miljoen kilo molke. Dat is goed fiif Laat Uw rijwiel gedurende de wintermaan den oppoetsen, invetten en opbergen. H. Kroontje, Bolsward. at ienris ha wy har skreaun, dat hja dit dochs forkeard seach. Wis, it is in feit, dat de bern fan hjoed de dei op skoalle en derbüten troch allerhande dingen sa yn bislach nommen wurde, dat hja net of net mear oan skriuwen takomme. Mar oars, wy witte en wolle it ek hjir noch wolris delskriuwe: der wiene hünderten, dy’t trou de hoekjes 1’ .en, ek al kamen hja nea oanrkriu- wen ta, jongerein sawol as Alderein. Hja sille har misse, hwant dizzer da gen k yen wy in brief, hweryn stie, dat muoike en omke allebeide siik wiene. Hja woe nou mar ophalde. Sadwaende dit wurd ta ófskie. In wurd dat de tank ynhalde moat foar alles, hwat der yn de rin fan dy tsien jier dien is foar de krante en derbüten. Mannichien sil der mei wémoed oan we- rom tinke. Al mei al wie it in moaije tiid. En it wurk wie net sünder seine. „In ófskie dat gjin ófskie is”, setten wy hjirboppe. En sa is it ek. De bón bliuwt bistean. Mannige foto fan in aid „muoi- kesizzer” sil yn de kreaze, freonlike wente oan de Haeksbergerstrjitte in eareplakje hê-lde. De doar sil der altyd iepenstean, de Fryske gastfrijens dér mear wêze as in symboal. Gjin hünder ten, mar tüzenen brieven binne der yn de rin fan de jierren troch de bus gli- den. De ald-meidoggers sille net forgees oanklopje. En ek foar üs krante is it ófskie net definityf. Wy hoopje, dat Ma rijkemuoi noch mannich kear in teltsje foar üs skriuwe sil. Der is in tiid fan kommen en fan gean. Marijkemuoi, jo kinne gean yn it fêste witten, dat jo troch jou foarbyld en jou wurk in wichtige bydrage levere ha. Troch jou greate leafde en offerréëns hwat it yn stê.n hélden fan jou memme tael oanbilange, makken jo mannige Fries yn it heitelan biskamme. Mei it jo wèl gean. Het is de laatste jaren een modeverschijnsel geworden door het instellen van bepaalde dagen of weken de een of andere goede zaak extra te beklemtonen. Moederdag en Dierendag willen echter heus niet zeggen, dat men alleen op déze dag de moeders en de dieren moet verwennen. Een ander voorbeeld: Ook buiten een missie- of zendingsweek ge- denke men de heidenen. Met de „Fryske Boekewike” is het niet anders. Als er alleen in déze week belangstelling zou bestaan voor het Friese boek, waren de dagen van de Friese uitgeverij spoedig geteld wel de eigen taal spreekt, maar niet gewend aan het woordbeeld, dat men is deze niet kan lezen, tenminste men meent dit niet te kunnen en doet zich er ook geen moeite voor, niet beseffend wat men zich zelf hiermee gaat ont houden. Maar niet alleen met het feit, dat slechts een bepaald percentage Friezen de eigen taal kan (of wil) lezen houde men reke ning, ook met de omstandigheid, dat elke Fries, die zijn taal wèl leest (en dit zijn er gelukkig, vooral onder de jongeren, hoe langer hoe meer!) behal ve met Friese boeken, zijn kast heeft gevuld met een respectabel aantal Ne derlandse. Zelfs de meest aan zijn taal verknochte Fries is in dit opzicht twee talig en in vrijwel alle gevallen over treft het aantal „Hollandse” boeken dat hij in huis heeft, verre dat van de Friese, zelfs al zou hij in dit laatste opzicht als z 'anig ruim voorzien zijn. De verhouding 1 op 20 is dus, wat de positie van het Friese boek tegenover het Nederlandse betreft, veel te optimis tisch. Het moet er minstens 1 op de 500, zo geen 1 op de 1000 zijn. Nu behoeft men geen insider te wezen om weten, dat de uitgave van een wille keurig boek, zelfs in het Nederlands, altijd weer een waagstuk is, waaraan t le financiële risico’s zijn verbonden. Hoevele jonge schrijvers zijn er niet, die hun manuscript de smarteweg van de ene uitgever na de andere zien maken en het steeds weer terug ontvangen met de opmerking, dat men het met inte resse heeft gelezen, maar dat uitgave toch in de huidige situatie niet is ver antwoord. Als dit met het Nederlandse boek reeds zo is, hoe moeilijk moet het dan wel j zijn een Friees boek het licht te doen i zien. Eigenlijk moet men bij elke Friese uitgave die van de persen komt opnieuw de handen van verbazing ineen slaan. Zeiden we te veel, toen we beweerden, dat het houden van een Friese boeken week bittere noodzaak was? Zal de Friese taal als cultuurtaal blijven voortbestaan, zal er een Friese litera tuur kunnen opbloeien, zal achter een geschiedenis van 2000 jaar niet vroeg of laat definitief een punt worden gezet, dan is het broodnodig, dat het Friese volk en daarbij behoort ook U, lezer van dit blad, zich solidair verklaart met het ernstige streven van hen, die, ondanks alles, toch verder willen bouwen aan het „erfskip” dat de eigen taal toch is en dit niet zonder meer willen ver waarlozen. Met een platonische liefde kan het niet toe, ieder, die zich bewust is van zijn simpele taak en plicht om als Fries de aloude opdracht van „bouwen en bewa ren” waarvan reeds in het Paradijsver- haal sprake is, ook toe te passen op het duur bezit van zijn eigen taal, zal de Friese Boekenweek gaarne aan willen grijpen om te tonen, dat er voor Friese boeken nog een voldoende klankbodem is. kear safolle yn eltse fabryk. Yn Limboarch en East-Braban sakke it tal fabriken fan 138 op 51, wylst de molke omheech roun fan 154 op 376 miljoen kilo, dat is seis kear safolle. It sterkste sprekke de sifers fan Noard Hollan. Hjir waerden de 94 fa briken ta 28 werombrocht, wylst de molke fan 96 miljoen omheech roun ta 289 miljoen. De produksje foar eltse fabryk waerd hjir rom tsien kear sa great. Foeget men de hiele koöperative suvelfabri- kaesje bymekoar, dan is yn frjirtich jier it byld sa foroare. Yn 1918 waerd 1164 mil joen kilo molke forwurke yn 538 fabriken. It gemiddelde wie tusken de twa en trije miljoen. Nou wurde 3576 miljoen kilo for wurke yn 371 fabriken, dat is likernóch tsien miljoen kilo it fabryk. Dér is mei diz ze sifers foar eagen gjin twivel mear oer de takomstige üntwikkeling. Foaral nei 1940 wiist de statistyske „lijn” stiif en wis nei ien kant. Dat Fryslan hjirby de sta- dichste is, leit foar in great diel yn de om- stannichheit, dat hjir it earst de greatere fabriken bigoun binne, wylst men yn oare provinsjes mei lytsere ütein setten is. Doe hie Fryslan in greate foarsprong. Op it he den perfoarst net mear. De sterke tradysje hat hjir in remmende wurking. Ek in feit, dat de boeren hjir folie sterker mei har fabryk meilibje en der foar stride, is in oarsaek fan in geleideliker forrin. Lykwols bliuwt de frage libbensgreat, hoe swier men yn in bidriuw dizze weardefolle dingen yn 'e skiljens fan de ekonomyske bislissing wege litte moat. Dat is net mak lik to biantwurdzjen. Hjir mei men de bi- stjüren wol wiisheit tawinskje en bigryp foar de frage, yn hokfoar bislissing it minste kwea lizze sil. Konsintraesje is in swiere en pynlike operaesje, mar soe der foar som mige pasjinten jit in oare wei iepenlizze? En wurdt de bislissing minder pynlik as men wachtet oant de wearstan enreserves ütput binne, sadat men gjin kar mear hat en dêrtroch yn in minne ünderhannelings- posysje rekke is? „Meiinoar rédden, is better as apart for- süpe” seit in aid Frysk sprekwurd. Dér sit ek nou in leaf stikje wierheit yn, al klinkt it hwat stuf. Tja, it libben bliuwt nou ien kear in striid, dy’t net sünder slaggen woun wurdt, ek net yn de suvelwrald. week een andere en diepere achter grond dan alleen het scheppen van een gelegenheid, waarbij men kan wijzen op het feit, hoe blij men vele Friezen kan maken met een boek in de „memme- taal”. Het Friese boek verdient niet enkel een stimulans terwille van het kweken van een zekere goodwill, geen extra rugge- steuntje met het oogmerk een ieder het zijne te geven en dus naast de week van het Nederlandse boek en de kinderboe kenweek uit een zekere hoffelijkheid ook enkele dagen het Friese boek in het centrum van de belangstelling te plaat sen. Voorstellen der begrotingscommisie om de wethouderssalarissen te Bolsward (f300 per jaar) met f 100 of f 50 te verminderen. Besloten wordt na rijp beraad het bedrag te handhaven. Ook het presentiegeld der raadsleden a f 3.— blijft gelijk. Er waren voorstellen hier f 2.-— of f 2.50 van te ma ken. Wel worden alle subsidies met 20% verminderd

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1