Hl F spanning Een jaar geleden leefde heel de wereld in Qabe Skroar r DINSDAG 29 OKTOBER 1957 53eJAARGANG No. 84 volgende slachtoffer" Samenvatting der gebeurtenissen in de herfst van 1956 Kijk U rijk! Voetbal Bolswardia met 4-2 door CWO geklopt Fraaie 3-1 zege van BES in Steenwijk Gehavend CAR speelt gelijk tegen Bokkuni Gouden filmpjes Fan de Martinytoer - Tj. de J. „Als wij zijn ondergegaan, bent U het Bi us hjoed p p to sizzen - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Stemming voor Staten 26 maart en voor Raad 28 mei «W f| Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat zoals be- 2-4. Laatste week oktober 1907 verzocht het Grootzand DE MOARD KOMT UT! 4 andere ar- vernamen, Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededelh gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Dr. Driessen te Joure heeft het prachtige buitengoed Heeremastate beschikbaar ge steld voor een te stichten Fries Volkssana- torium. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In de zaterdagmiddagcompetitie heeft Bolswardia wel zeer teleurgesteld door op eigen terrein met 4-2 van het Lem- ster C.V.V.O. te verliezen. Over het algemeen waren de gasten veel beweeglijker, vooral het tempo van de beide Bolswardia binnenspelers plus de middenlinie, was deze middag te laag en daar het ook in de achterhoede dikwijls niet klopte, was de zege der Lemsters volkomen verdiend. In de 4e klas bleef M.K.V. ongeslagen leider. Stiens incasseerde tegen de Leeu warders met 4-1 haar 7e nederlaag in successie. C.A.B. met zes invallers boekte tegen Dokkum nog een redelijk succes, het werd een 3-3 gelijk spel. De kansen in Je kunt toch nooit es weten, Eén beurt er vast het geld, Mocht ik die man es heten Dan was ik welgesteld. Ik hoorde dat de buren, Op winst al even tuk, Tien antwoorden insturen, O, had ik het geluk. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 3—1 10—1 1—1 1— 5 8— 2 5—3 7—2 2— 1 9— 0 0—4 2—3 1—3 21.30 uur een grote van Stalin in Buda- It wol reine, sei de faem, mar hja woe net melke. R.E.S. heeft zich in het moeilijke tref fen in Steenwijk tegen de Boys uitste kend geweerd. Het bracht hen een 3-1 zege, waardoor de blauw-witten zich nog steviger in de kopgroep nestelden. D.O.G. liet zich de 2e plaats niet ont glippen, de Wolvegaasters, alhoewel bescheiden, wisten in Emmeloord met 1-0 aan het langste eind te trekken. Voor Steenwijk is het zondag wel een zeer slechte dag geweest, niet alleen moesten zij in Nicator hun meerdere e 'kennen met 3-2, maar bovendien haal de W.Z.S. tegen M.S.C. met 3-1 de volle buit binnen en sleepte Olyphia één pun tje tegen G.A.V.C. in de wacht, zodat de Steenwijkers door al deze resultaten eenzaam op de laatste plaats is gena geld. Leider Jubbega maakte met Bergum korte metten, getuige de 5-0 zege, zodat hun positie onaangetast bleef. Verdere uitslagen zijn: Bolsw. 1BFroonacker 1B Bolswardia 2O.N.S. 4 Bolsw. IA adsp.—Balk 2 DelfstrahuizenMakkum W.Z.S. 2—R.E.S. 2 de Kooi 2R.E.S. 3 L.S.C. 4C.A.B. 3 BI. Boys 4R.E.S. 4 R.E.S. IA—Friso IA Langweer IAR.E.S. 2A R.E.S. 1B—C.A.B. 1B C.A.B. IA—L.S.C. IA C.A.B. 2BL.S.C. 3B R.E.S. 2BFriso 2B de Kooi 2B—R.E.S. 3B Hij loopt steeds in gedachten, Net of hij steentjes zoekt; Hij bladert halve nachten In een dik woordenboek. Vouwt nerveus met zijn krantje, Soms noteert hij verrukt De naam van een klein landje, Hij zoekt naar het geluk. Staatsloterij ’t is zonde Voetbalpool goddeloos; Hij ging het luid verkonden: Zeg, vriend, wat is er loos? Je veroordeelt het gokken, Staat stevig op je stuk, ’k Zou er maar niet om jokken, Je jaagt naar ’t zelfde „geluk”. De haringvisserij is dit jaar voorspoedig, de eerste vissers kwamen reeds binnen en behoefden niet weer uit te zeilen. De vangst bedroeg 70 last. Te Lemmer werd in de afgelopen maand 51.000 pond bot aangevoerd. De wintervorst is binnen de grenzen ver schenen, zodat nu wel spoedig al het nog buiten lopende vee gestald zal worden. Familie van Panhuys van het landgoed „Nienoort” bij Leek verongelukt. De begra fenis zal plaats vinden in het familiegraf te Midwolde. Openbare verkoping te Bolsward van het hotel-café-restaurant „Wiebes”, gunstig ge legen aan de Dijkstraat en Er zijn 16 logeerkamers. De dokter van Heeg heeft een auto ge kregen. Voor het dorp is dit iets nieuws, voor de paarden het allermeest. De arme dieren schrikken om de haverklap, slaan op hol of komen in de bermsloot terecht. De boeren hebben besloten een klacht in te dienen. '.’Vt' - Bolswards Nieuwsblad en De Jong’s Nieuwsblad smoord in het bloed van zijn zonen. Herhalen wij hier, wat door een Hongaarse vrijheidszender op zondag 4 november om 14.34 uur werd omgeroepen: „Volkeren van de wereld. Hoor help ons! Op de wachttorens van het duizendjarige Hongaarse rijk gaan de vlammen langzaam uit. In naam der gerechtigheid, vrijheid en daadwerkelijke solidariteit, help ons! Vol keren van Europa, wij hebben u honderden jaren tegen de van uit Azië aanstormende barbaren beschermd. Hoor nu ’t stormgelui van de Hongaarse klokken. Kom en red ons! Het schip zinkt, het licht verdwijnt, de schaduwen over de Hongaarse aarde worden van uur tot uur donkerder! Verpeef niet, dat de Sovjets bij hun brutale stormloop geen halt kennen. Als wij zijn ondergegaan, bent tl het volgende slacht- of[er. BolswardiaC.V.V.O. Aangezien één man op het appèl ont breekt, moet groen-wit de eerste 5 min. met 10 man optornen tegen ’n C.V.V.O., dat van meet af aan het tempo weet aan te geven. De Bolswardia-defensie krijgt dan ook in deze eerste minuten veel werk te verzetten, doch als zij stand weet te houden en na 5 minuten de elfde man binnen de lijnen komt, lijkt het er op, dat de bakens verzet zullen worden, doch 2 minuten later komen de gasten al weer terug en als Breeuwsma dan onvoldoende wegwerkt en ook een brief aan President Kadar, waarin een schriftelijke garantie werd verzocht, dat de heer Nagy en de anderen, die asyl hadden verkregen in vrijheid naar hun woningen zouden mogen gaan. Mocht dit niet moge lijk zijn, dat zij dan naar Yoegoslavië zou den mogen vertrekken. Kort daarop schreef Kadar als president van de Hongaarse re gering, dat er noch tegen de heer Nagy, noch tegen de anderen die asyl hadden ge kregen, maatregelen zou worden genomen. De volgende dag, 22 november, verscheen er om 6.30 ’s middags een Sovjet-bus voor de Yoegoslavische legatie, om het aldaar aanwezige gezelschap naar huis te bren gen. De bus werd regelrecht naar het hoofd kwartier van het Russische militaire com mando gereden, waar de twee begeleidende Yoegoslavische ambtenaren uit de bus wer den verwijderd. Geëscorteerd door Russische pantserwagens verdween de bus Het Hongaarse volk trachtte zijn vrijheid te herwinnen, maar zijn poging werd ge- allen de nieuw gevormde regering hun steun toe en hoewel vele gebouwen en win kels ernstig beschadigd waren, gedroeg de bevolking zich zeer gedisciplineerd, en werd er niet geplunderd. De rust bleek zo ge consolideerd te worden, dat op maandag 5 november iedereen weer aan het werk zou gaan. Op 3 november waren over het terugtrekken van pen op enkele kleine details mei de greate lanhünger en fan boeresoannen, dy’t om hwer wiist dit dan op? As jo it seis net bigripe, achte lezer, wol ik jo de oare kears wol in hantsje helpe. Oant salang dan mar wer. pouns- en it bod is: 60%. In de herfst van 1955 kwam het eerste open verzet tegen de handelingen van de communistische partij in Hongarije. Enkele schrijvers publiceerden een protest tegen de inmenging van burocraten en partijleden in het werk van geleerden en artisten. Verschillende schrijvers werden gearresteerd, maar de kiem was gelegd. Zomer 1956 werd de „Petöfi-club” opgericht. De discussies, die hier werden gevoerd, bevatten dikwijls critiek op het regiem. Inmiddels eisten de studenten, dat het verplichte leervak Rus sisch van het academisch lesrooster zou verdwijnen. Op 19 oktober 1956 bereikte het eerste nieuws, dat Poolse studenten naar groter onafhanke lijkheid streefden, Hongarije. Hierdoor nam de onrust onder het volk toe, en de gebeurtenissen begonnen elkaar snel op te volgen. mede worden vervroegd. Wanneer ook de Eerste Kamer deze kies- wetwijziging aanvaardt, zal het volgende jaar de kandidaatsteling voor de Provinciale Staten worden gesteld op 11 februari (de tweede dinsdag van februari) en de verkie zingen op woensdag 26 maart. De kandidaatstelling voor de gemeenteraden op dinsdag 15 april (de derde dinsdag van april) en de raadsverkiezingen op woensdag 28 mei. Een andere wijziging is, dat in het vervolg door een kiezer eventueel twee personen in plaats voor slechts één, bij volmacht zal kunnen worden gestemd. Help ons Red ons Help Help!” Laten wij deze historische woorden elk jaar op 4 november gedenken. De spanning tussen Syrië en Turkije. In verband met de spanningen aan de Turks-Syrische grens, is in de Turkse haven Izmir, de Amerikaanse Kruiser Canberra voor anker gegaan. wolfeart fan Fryslan dien en kaem al it oare op it gat to sitten. Dizze erkenning hat neat üt to stean mei sympathy of antipathy foar de minsken, dy’t yn dizze sektoaren har brea fortsjinje. It is simpel in feit. En al soe men bygelyks ek noch sa’n tsjinsin hawwe yn in greate eksportslach- terij dan soe dit neat ófdwaen oan it feit, dat sa’n yndstry in great bilang wie foar de stêd en dat it weifallen fan sa’n fabryk in greate strop wie foar de hiele bifolking. Dérom is it ek klear as in klüntsje, dat in stêd as Boalsert in great bilang hat by de bloei fan yndustry en lanbou yn har om- kriten en binnen har poarten. Dat is foar alleman fan bilang, foar de iene mear, foar de oare minder, foar de iene daliks foar de oare nei in skoft, mar allegearre hawwe der bilang by. Hwant alle fierdere moog- likheden, op elk terrein, binne der fan óf- hanklik. Under alle forkearde minsklike eigenskippen is de ófgunst ien fan de dom ste en it graech gunnen fan in goed stik brea oan buorman ien fan de forstandichste. Wie it nou mar sa, dat men sizze koe, dat de yndustry en lanbou yn üs provinsje der goed foar stiene, dan soe dat elk bliid stimme kinne. Mar it is sa net. Mei de yndustry is it sa, dat it tempo bilangryk bigjint to sakjen en lang net by steat is om de wurkkrêften, dy’t hjir binne en jit altyd frij komme, leanjend wurk to jaen. De situaesje is soarchlik, seine deputearre steaten lêstendeis op in gearkomste fan in yndustryskip yn ’e Wélden. En hoe stiet it mei de foarütsjochten fan de lanbou? Hoe sjocht men dêr de tiden tomjitte? Ik ha hjir foar my lizze in sneonskrante fan dizze óf- roune wike. Dêr steane adfortinsjes yn fan publike forkeapingen fan pleatsen en lan. Der hat in tiid west, dat soks hast net mear foarkaem, mar it is tsjintwurdich wer drok op dit terrein. Der hat in tiid west, dat de lju op allerhanne manearen bisochten om hwat to keapjen, mei wyt jild en mei «wart jild, boppe en under de tafel. Fantastyske forhalen diene de rounte. Soks wiist wol op goede ütkomsten fansels, hwant dizze barometer liicht net. De mak- simumprizen moasten doe foarkomme, dat it net al to gek gyng en yn twadde yn- stansje kaem de rjochter der oan to pas om de lju nei to riden, dy’t stout west hiene. Mar hoe stiet it nou? Ik lit hjir alle adfor- tlnsjes folgjz, dy’t ik sneon yn dy krante foun. aanmerking genomen heeft een zege er zelfs dik ingezeten, maar niettemin kan rood-wit met dit gehavend elftal over de uitslag toch ook weer tevreden zijn. Daar ook Freno tegen de Sweach niet tot de volle winst kon komen (2-2) blij ven Freno en C.A.B. de 2de plaats de len. Oldeboom-Bl. Boys eindigde gonnen was. Reeds op 20 oktober 1956, toen er nog geen sprake was van een opstand, namen de Russen de eerste maatregelen om het verlangen naar de vrijheid van het Hon gaarse volk in bloed te smoren. Russische officieren en reserve-officieren, die Hon gaars spraken, werden van verlof terugge roepen en op 22 oktober marcheerden Sov jettroepen vanuit West-Hongarije naar Budapest. Op 23 oktober vonden verschillende massa bijeenkomsten plaats. Tijdens een van de belangrijkste eisten de studenten de terug trekking van deze Sovjettroepen en vrije verkiezingen. Om ongeveer 6 uur ’s avonds waren circa 300.000 Hongaren samengestroomd voor 't Parlementsgebouw in Budapest. Op verzoek van de masse werd deze toe gesproken door de communistische profes sor Imre Nagy, die vroeger premier was geweest. Om 8 uur 's avonds sprak de eerste secre taris van het Centrale Comité van de com munistische partij. Ernö Gerö, voor de ra dio. In zijn rede maakte hij duidelijk dat de partij geen vrijheid zou toestaan, en diege nen, die dit bleven vragen, streng zou straffen. Direct hierop trok om menigte t standbeeld pest van zijn voetstuk. Nog dezelfde avond probeerden de studen ten om hun eisen via Radio Budapest te laten omroepen. De radio-censuur weigerde echter de eis van het terugtrekken der Sov- jet-troepen en vrije verkiezingen te vermel den, waarop de studenten weigerden hun incompleet protest af te geven. 1 Pleats under Grou. Greatte 126 miet. Max. priis: 131.962 77.979. Dat is minder as 2 Pleatske under Feanwalden. Greatte 27 it bod De Tweede Kamer heeft een wijziging van de kieswet aanvaard, waardoor voor het vervolg o.a. zal worden voorkomen, dat de gemeenteraadsverkiezingen in de zomer maanden zullen vallen. In verband daar- nu ook de statenverkiezingen De studenten stuurden een delegatie naar het gebouw van de radio-studio om met de directie te onderhandelen. Buiten het gebouw ,dat door de A.V.H. (Staatsveilig- heids Politie) werd bewaakt, bevond zich een grote menigte. De delegatie kwam niet meer naar buiten, het gerucht begon de ron de te doen, dat de studenten waren dood geschoten. Tijdens het groeiende tumult werden er plotseling traangasbommen van uit de bovenste verdieping van de radio studio tussen de menigte geworpen, en be gon de AVH op de mannen en vrouwen voor het gebouw te schieten. Een aantal van hen werd gedood en gewond. De haat van de bevolking kwam tot uit barsting, toen witte ambulancewagens met nummerplaten van het Röde Kruis voor het gebouw arriveerden en hieruit gewapende AVH-politie kwam. Een deel van de woe dende menigte viel hen aan, en veroverde zo de eerste wapens. Hongaarse legereen heden werden naar het toneel van de strijd gevoerd om de AVH bij te staan, maar na enige aarzeling kozen zij de zijde van het volk. Arbeiders pounsmiet. Max. priis: 27.600 en is 16.791. Efkes minder as 61%. 3 Pleatske under Feanwalden. Greatte 24 pounsmiet. Max. priis: 28.010 en it heechste bod is 16.781. Hast 60%. 4 Pleats under Burgum. Greatte 100 pouns miet en 23 pounsmiet bütlan. Max. priis: 131.500. Heechste bod: 84.891. Dat is 64%. 5 Fjouwer stikken lan under Ferwerd, dy’t lykwols net earder to oanfaerden binne as yn 1983, dat is oer 25 jier. Dit is in abnormael gefal, hwerby allinnich in bi- paeld soarte keapers yn oanmerking komme. De biedings rinne ütien fan 40 oant 70% fan de maksimumprizen. By de earstneamde pleatsen en spultsjes binne guon, dy’t daliks of mei in pear jier de hierjierren om ha, de uterste hat jit acht hierjierren. Ditselde sjocht men tsjintwurdich slach op slach. It is in ütsündering as de maksimum- priis helle wurdt, yn fierwei de measte ge- fallen bliuwt men der tsientüzenen gounen under. Nou soe de bütensteander faeks tinke kinne, dat de lju, dy’t de maksimum- priis fêststelle, har fak net kinne, mar dat is perfoarst sa net. Allinnich hja krije in boadskip fan Min. Mansholt. Dy hat harren krekt foarskreaun op hokfoar wize hja dwaen moatte. De skjinne hier fan it lan kapitalisearre, derby in taksaesje fan bi- driuwsgebouwen en wente, neffens bipaelde noarmen en dan is it klear. Dy noarmen is al goed rekken halden mei de saneamde On rendabele top en lizze op har seis net heech. Mar de praktyk seit: foar dy priis keapje ik gjin pleats, hwant dan kin ik nea it spul goed yn oarder halde en in reedlike rinte meitsje. As it lan der sa hinne leit, de mannichte in plak sykje, It hat mar in bést ding west, dat de dis- küsje fan okkerwyks handich in ein foun hat. Op dat niveau makket men allinnich mar brokken en jaget de boel yn 'e bulten. Lykwols alhiel los fan dit gefal is de kwestje oer de situaesje fan de Fryske lan bou, dus fan de fryske boer yn it foarste plak, wichtich en ynteressant genöch om dêr de oandacht foar to f reeg jen. De oan- dacht net allinnich fan de boeren, hwant dy sitte der midden yn, mar binammen fan elk, dy’t bigrypt, dat de wolstan fan in provin sje komme moat fan de saken en bidriuwen, dy’t dêr primair it brea fortsjinjen dogge. En hoe better it de fryske yndustry, de hannel, de saken, de buorkerijen giet, des to makliker sil it wêze om yn dizze pro vinsje in goed stik brea to fortsjinjen. Yndustry en lanbou binne de primaire bi- steansboarnen fan üs allegearre, dan komme hannel en sakelju, faklju en forfier, dy’t greatendiels dêr wer op steune. Tusken al dizze dingen is in wikselwurking, sa as ek de publike tsjinsten en opliedingen, de mid dels ta fordivedaesje en üntwikkeling, gun- stich wurkje op de ekonomyske bisteans- mooglikheden. Dochs mei men nea forjitte, dat yndustry en lanbou de grounslach foar- mje fan it oare. Soene dizze weikwine, dan wie it mei de Je moogt dan schermen met je Principe en je kerk, Je hebt met vaste wetjes Je paadje ingeperkt. Heus, praat niet zo vermetel, Die zelf voor mammon bukt, De pot verwijt de ketel, ’t Geld is ook jou „geluk”. PIET. rechtshalf Wakan verzuimt in te grij pen, kan de linksbinnen zijn club ge makkelijk naar een 1-0 voorsprong schoppen. De thuisclub, hierdoor blijkbaar wakker geschud, antwoordt onmiddellijk met een snelle uitval over rechts, waaruit ’n voorzet volgt, precies op maat voor midvoor Duikèr, de keeper, die door uitlopen nog redding tracht te brengen, wordt hierbij keurig omspeeld, de toe schietende back eveneens en dan schiet de groen-witte midvoor rustig in het verlaten doel, 1-1. Opnieuw komt Bolswardia terug, doch ’t uitstekende schot dat Eekhof 2 minu ten later weet of te vuren, wordt fraai door de Lemster keeper gestopt en met een gaan de gasten er weer van door. Uit een lange pass kan de linksbuiten de bal ongehinderd in het strafschopge bied plaatsen, de beide backs, die tame lijk ver zijn opgedrongen, kunnen zich niet snel genoeg herstellen en als dan Adema verzuimt uit te lopen, betekent dit opnieuw een achterstand. Weer tracht de thuisclub door enige re solute aanvallen de balans opnieuw in evenwicht te brengen, een venijnig schot van Van der Eems lijkt inderdaad een voorbode hiervan te zijn, maar aange zien de groen-witten de laatste 10 mi nuten in tempo bij de gasten te kort schieten, blijven verdere schoten achter wege. De 2de helft is slechts 3 minuten oud als Eekhof een keurige voorzet van zijn linksbuiten zuiver weet af te ronden, waardoor de stand weer 2-2 is gewor den. Na een lelijke misser in de Bolswardia- achterhoede, die zonder nadelige gevol gen blijft, wordt de Lemster achterhoede 5 minuten lang onder druk gezet. Van der Eems krijgt dan ook al spoedig een mooie kans zijn club aan een voor sprong te helpen, een felle spurt brengt hem tot op 2 meter afstand van het doel, maar dan speelt hij de bal iets te ver voor zich uit en kan de doelman nog rustig wegwerken. In de 9e minuut wordt een vrije schop de thuisclub noodlottig; de bal wordt hieruit hoog voor het doel geplaatst, de uitlopende Adema is niet resoluut ge- van Csepel, Ujpest en beiderscentra, die het gebeurde bemachtigden vrachtwagens en reden naar de stad, wapens inzamelend van bevriende soldaten en politie-agenten. Verschillende militaire barakken openden hun wapende pots en verdeelden de wapens. Op 24 oktober 1956 vonden hevige gevech ten plaats voor enin de Radiostudio. Om 2 uur ’s nachts rolden Sovjet-tanks de stad binnen en kwamen direct in actie tegen de bevolking. Voor zover bekend vernielde een man van 50 jaar, met behulp van een „Molotov cocktail” de eerste Sovjet-pantserwagen op 24 oktober om 7.30 uur 's morgens bij de Kiliankazerne. Een uur later, om 8.30 uur, bliezen kinderen een Sovjet-pantserwagen met zijn beman ning op. Inmiddels maakte Radio-Budapest bekend, dat Imre Nagy was benoemd tot voorzit ter van de ministerraad. Hij drong aan op rust en orde en de Sovjet-troepen om interventie. Later bleek, dat Nagy vastgehouden werd in het Hoofdkwartier van de Communis tische partij, bewaakt door 14 man met ma chinepistolen. Op 25 oktober 1956 bevond zich een me nigte voor het Parlementsgebouw, dat door Sovjet-tanks werd bewaakt. Men dacht, dat Imre Nagy zich hier bevond. Plotseling openden de AVH en de Sovjet-tanks het vuur op de verzamelde mensen, waardoor een massaslachting werd aangericht. Hier door verergerde de toestand snel. Op 26 oktober kwam Imre Nagy vrij en begaf zich naar het Parlementsgebouw. Op 28 en 29 oktober vormde hij een rege ring en ontbond de AVH-politie. Boven dien gaf hij een communiqué uit, waarin hij verklaarde nimmer te hebben gevraagd om Sovjet-interventie. Op 28 oktober werd de opstandelingen gevraagd de wapens neer te leggen. Op 30 oktober was men begonnen met het terugtrekken van de Sovjet-troepen uit Bu dapest. Dezelfde dag begon de strijd, die inmiddels in het gehele land woedde, te luwen. De revolutionaire raden, nieuwe po litieke groeperingen en de kranten zegden de besprekingen de Russische troe- na geregeld. Voor de slotbespreking werden de minister van defensie, generaal Haleter, de minister van staat, Ferenc Erdei, de chef van de generale staf, generaal Kovacs en kolonel Sziics uitgenodigd om naar het Sovjet mili taire commando te Tököl bij Budapest te komen, 's avonds om 10 uur. Er werd te hunner ere een banket aangericht door de militaire vertegenwoordigers van de Sov- jet-Unie. Even na middernacht arriveerde plotseling de beruchte generaal Serov, chef van de Russische veiligheidspolitie, die de delegatie arresteerde. Dezelfde nacht kwamen 2500 Sovjettanks in actie, en bezetten alle vitale punten. De revolutionaire raden vroegen de rege ring van Imre Nagy om zich hiertegen te mogen verzetten, maar Nagy ried hen aan dit niet te doen, daar de Russen hadden toegezegd zich terug te trekken. Om 5.05 uur in de ochtend van 4 november verklaarde Janos Kadar via een radio-sta tion, dat hij een nieuwe regering had ge vormd. Om 5.20 sprak Imre Nagy voor Radio Bu dapest, en verklaarde: „Sovjet-troepen heb ben de hoofdstad aangevallen met de dui delijke bedoeling, de legale democratische Hongaarse regering omver te werpen". Overal laaide de strijd op. Om 8.00 uur verzocht Radio-Budapest alle schrijvers en wetenschapsmensen van de ge hele wereld, het Hongaarse volk te helpen. Op datzelfde tijdstip hadden Russische troe pen de bruggen van de Dounau, het Parle mentsgebouw en de telefooncentrale bezet. De gevechten werden steeds heviger, en de Russen zagen zich genoodzaakt artillerie ën luchtbombardementen in te zetten. De Kilankazerne in Budapest was door de verzetslieden m een waar bastillon omgeto verd. Sovjettroepen, tanks en vliegtuigen concentreerden een grote aanval van drie uur op dit gebouw. Het bleek onmogelijk het direct te nemen en het duurde drie volle dagen voor de Sovjets, na hevige verliezen te hebben geleden, in dit gebouw konden doordringen. De revolutionaire raad van Scepel, een ar- beidersdistrict, zag kans 85 stukken artille rie te bemachtigen. Ook de fabrieksdistric ten van Ujpest, Köbanya, Pestszenterzsé- bet en Soroksar wisten belangrijke hoeveel heden munitiie in handen te krijgen. Deze districten zagen kans in directe gevechten de Sovjets een week lang tegen te houden. Op 4 november om 6.00 uur 's morgens verzocht Imre Nagy asyl bij de Yoegosla vische legatie. Diezelfde dag verzochten an dere regeringsleiders eveneens asyl bij deze legatie, terwijl ook de weduwe van Laszlo Rjaik daarheen vluchtte. Later schreef de Yoegoslavische regering ons

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1