Douwe Tamminga foreare mei de Gysbert Japikspriis foar dichtkunst Qabe roar Het weer in onze omgeving Fan de Martinytoer r- Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ütrikking yn Boalserter stedhus waerd wer in stylfol barren 1 53e JAARGANG No. 86 DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat c «MM LIT DE FEITEN MAR SPREKKE it deklamearjen, it gearstallen fan -O-O-O- to witten hoe’t it yn it Tsj. de J. •Vi Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Rede Mr. Okma. Hjimei spriek üt namme fan Dep. Stea- ten de hear Mr. D. Okma, likernöch as folget: It hat dizze kear noch al hwat fuotten yn ’e ierde hawn om in datum fêst to stellen foar de ütrikking fan ’e Gys bert Japiks-pris. De léste freed yn ok tober, dy’t einliks foar dizze plechtich- heit fêstlein wie, bliek net sa gaedlik foar de iepening fan 'e boekewike, dy’t hjiroan forboun is; de folgjende freeds, de le en 8e novimber, kamen om for- skate redenen ek net geskikt üt en sa foei dan einliks de kar op de dei fan hjoed, howol hjir it biswier oan fêst siet, dat de hear Kommissaris troch óf- Wolkom. Neidat Boargemaster Geukers oan mefr. Tamminga blommen oanbean hie en hy letter de priiswinner en neiste famylje, Deputearre Steateleden en inkelde oare autoriteiten de riedseal ynlaet hie (dy’t doe al suver hielendal biset wie mei dêr- ta ütnoege kunstbruorren, êffurdigen fan ünderskate organisaesjes ensfh.), spriek hy in koart wolkomswurd, hwer- yn hy de priiswinner D. A. Tamminga, dy’t by eardere ütrikkingen sa faeks sines dêrta dien hat om ien en oar slagje to litten, lokwinske mei syn ünderskie- ding. Volksstemming te Steenwijk over de vraag hoe men denkt over de verkoop van alco- holhoudenden dranken. De oude koetsier van de familie Panhuys heeft zich na de ramp, die hij blijkbaar niet wenste te overle'ven, van het leven beroofd. Dit maakt het droeve gebeuren des te tra gischer. Not. D. Feitsma zal provisioneel verkopen het café restaurant „De Wijnberg". En al de üld’re poëte-ridders wiene it iens mei dizze ridderslach, om to earjen de dichter fan „Balladen” en fan it stridersfers „Wêz Wach”. Dit wie hwat Dr. Obe hage, „It sil bistean” sa hat er sein, en Fedde Simson of David Schurer, dy hat hjir ek gjin kwea fan sein. Abonnementsprijs f I 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 (Sjoch foar forfolch op In oar plak yn dit blêd). le week november 1907. Sa, achte oanwêzigen, dit wie büten mei- tingjen nei de folgjende Gysbert Japiks priis foar poëzij. De priis 1957 sil sa strak troch my üt- rikt wurde, mar ik wol al yn It foar Douwe Tamminga de hertlike lokwin- sken oerbringe fan 't Provinsiael Bistjür fan Fryslan en dér de winsk oan fêst knoopje, dat er trochgean sil mei syn treflik dichtwurk en syn bodzjen foar Fryslan. En hjirmei haw ik it sein. I hwa’t de sprong oars to fier wêze soe. Mei oare wurdenbihalven artistike kwaliteiten hat de bikroande bondel ek in artistike funksje. Mar los fan alles is dit faeks it meast biskiedende: dat men al genietsjend laet wurdt troch tael en forhael nei Fryslan, sünder hwaens tael en forhael dizze bondel ek net bistean soe. Oanhellingen, by wize fan yllustraesje, üt ’e bikroande bondel haw ik my fan ünthalden mei opset-sin, om’t de hear Feenstra hjir as foardrager yn üs for- midden is, en syn' foardracht safolle mooglik by üs wurden oanslute litte sil. Ta bislüt wol ik üt namme fan ’e kom- misje en fan mysels Tamminga, syn frou en syn soan, mei de ünderskieding fan hjoed üs hertlike lokwinsken oan- biede. Sedert 1 november zullen er wel wat bonnetjes gevallen zijn want hoe was het de eerste dag, dat men in de bebouwde kom niet harder mocht rijden dan 50 kilometer per uur. Foto: Op de Haarlemmerweg heeft een patrouille om eventuele overtreders te kunnen verbaliseren Fryslénkalinder, it hélden fan lêzingen I en it deklamearjen, it gearstallen fan D/t hwaf libbensünder(ining opdien hat „BALLADE FAN DE RIDDERSLACH” 4 novimber 1957 Hear Douwe Tamminga fan Ysbrechtum waerd ridderslein yn 'e Gysbertstêd, om’t hy de Steatenpriis fortsjinne as de béste op it dichtersmêd. Dit sil men yn de histoarje hearre, to Boalsert is dit hjoed wier bard, in linige «en feardige hén fan dichtsjen, dat is hwat Douwe Annes oer him hat. styl-, tael- en staveringsoefeningen en fan fragen en antwurden oer nijsgjirrige dingen oangeande it Fryske lan, de Fryske tael en de Fryske skiednis, it mei forsoargjen fan programma’s foar de R.O.N., it suteljen mei Fryske boe ken en it op heger peil bringen fan it kritewurk, it op ’e bres stean foar it wykblêd „Frysk en Frij”, ek yn ’e bi- swierlike tiid, it redakteurskip fan „de Tsjeme” en gean sa mar troch. Hy stie faek op de minste plakken, mar waerd lykwols ek altyd troch de Muze lokke ta poëtysk wurk. Ek op dat gebiet spilet er net min bij, forskate fersen en 1 him forskynd en nou hat er dan de Gys-1 bert Japikspriis krige foar syn bondel „Balladen”. De wurdfierder fan de kommisje, dy’t Deputearre Steaten fan advys tsjinne hat en dy’t wy ek fan dit plak öf noch- ris üs tank bitsjügje foar har wurk, sil strak wol neijer yngean op de bitsjut- ting fan Tamminga as dichter en litera tor. Mar ik kin dit al fêst wol sizze, dat de kommisje meidield hat, dat yn alle ienriedigens it advys ütbrocht is om de priis ta to kennen oan Douwe Tamminga en dat hja fan miening wie, dat hy hjirmei eare wurdt yn al syn kwaliteiten, as immen dy’t yn Fryslén op géns gebieten in figuer fan bitsjut- ting ütmakket. It kolleezje fan Deputearre Steaten hat jerne dit advys folge en sadwaende bln- ne wy hjir dan hjoed foar de ridderslach fan Douwe Tamminga. Ien fan uzes üt it laech fan Gysbert Ja- piks hat bisocht nei it foarbyld fan Tam minga in ballade oer dizze dei to meit- sjen, dy’t ik jimme net ünthélde wol; It kolleezje sei: „Dit is fortsjinne”, it spriek de karkommisje nei. En der is yn Fryslén yn minskejierren gjin wierder wurd sprutsen as op dy dei. Hjirnei deklamearre de hear H. Feen stra fan Bilthoven op treflike wize in kelde balladen fan Douwe Tamminga, hwernei Mr Okma him de priis, bistean- de üt f 750.en in oarkonde, oerhan- dige. wêzigens büten de provinsje bihindere wie de priis üt to rikken. Dit muoide de Kommissaris tige, om’t it al in kearmannich earder krektsa üt- kaem en hy de ütrikking oan my oer- litte moast. In kweatinker soe hast mie- ne kinne, dat der opset yn ’t spul is en dat de Kommissaris der him for wei- wynt, mar eltsenien, dy’t de Kommis saris ken en wit fan syn greate bilang- stelling foar alles hwat yn Fryslén bart, dy wit ek, dat it him oangiet, dat er krekt sa’n hichtedei foar it Frysk kul- turele libben as hjoed net meimeitsje kin. Hawar de omstannichheden laetten der spitigemöch ta en sadwaende haw ik op ’e nij it foarrjucht om hjir hjoed de Gys bert Japiks-priis üt to rikken en dizze reis dan oan de hear Douwe Tamminga foar syn bondel „Balladen”. Men soe biweare kinne, dat Tamminga hwat in rêsteleaze natür hat as men syn libbensrin neigiet. As ik goed ynljochte bin hat er nou al syn 15de wenplak en de namme fan syn bungalow „De Flecht” soe der op wize kinne, dat er noch altyd net wit, hwer’t er it sykje moat. Ik nim hjirby alteast oan, dat mei dy namme net bidoeld wurdt it synonym fan „Frissel”, d. w. s. de flecht op de sturt fan in kou. Fierders hat it my bliken dien, dat Tam minga om sa to sizzen, in man is fan toalve ambachten, dêr’t ik lykwols net it forfolch oan tafoegje wol. Sa is er bigoun as boerefeint, wie dan betonwur- ker, timmerman, ünderwizer, wurk- kamplieder, boekforkeaper, redakteur, lénboulearaer en hwa wit noch mear. Ja wis, hy is as bisiele ambachtsman ek dichter en dy minsken binne ommers wif. Sterk fait jin de gelikenis op mei in oare dichter, ek in winner fan ’e Gys bert Japiks-priis, dy’t ek mei de ham mer en de tomstök wurke hat, ek ünder wizer west hat en mei redaksjewurk pielt. Ik hoech fierder gjin namme to neamen of mei de finger to wizen, hwant sy sil hjir grif wol yn ’t formidden wêze. Elts wit sa wol hwa’t ik bidoel. Bouwers binne dizze lju, hoe soe it ek oars kinne; hja bouwe nou oan de geast- like foarming fan har folk en harren namme is beitele yn it mel eare to nea men monumint fan Fryske kultuer, dêr’t sy seis op treflike wize oan mei metsele hawwe. Om my nou wer allinne by Douwe Tam minga to bipalen, hy is in man dy’t it rüge wurk net skout, dy’t as in goede betonstoarter de founeminten helpet to lizzen en stésoan mel dwaende is oan it dreechste wurk yn ’e Fryske striid; sa neam ik mar it opfieden fan bern en jongerein, ek troch middel fan foar- drachte- en sjongbundels, it oersetten fan folksforhalen en mearkes, it mei- wurkjen oan printsjekranten en oan 'e en De Jong’s Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ik hald 't net üt, sei de dief, doe’t er ophongen waerd. Temperatuur te hoog. Bij het berekenen van de gemiddelde temperatuur in oktober blijkt, dat er een flink warmte-overschot is. In Allin- gawier was het gemiddeld 11.1 gr. C. Normaal is dit in de wijnmaand 9.7 gr. C. Van de 31 dagen waren er in Allin- gawier maar 9 aan de koude kant. De laagste temperatuur die werd gemeten was 2.2 gr. C. (boven het vriespunt) op 2 oktober. Op 10 cm hoogte vroor het toen 1 graad. Het warmst werd het op 8 oktober toen een kwikstand van 17.8 gr. C. werd afgelezen. Er werden twee nachtvorstdagen (1 en 2 oktober), 1 on- weersdag (21 okt.) en 1 weerlichtdag (19 okt.) in Allingawier genoteerd. Natte start van november. Door opdringende koude lucht kon het donderdagmiddag en -avond nogal flink regenen. Vrijdagmorgen meldde Tjerk- werk de hoogste som in dat etmaal, daar kwam 35 mm naar beneden. Ver der rapporteerden Pingjum 34 mm, Lol- lum 31 mm, Comwerd 28 mm, Ooster- end 27 mm, Allingawier en Hichtum ieder met 24 mm en Baard 21 mm. In de nacht van vrijdag op zaterdag viel er nog wat bij (ongeveer 4 tot 7 mm), zo dat we kunnen vaststellen dat er hier en daar al weer meer dan de helft van de november-neerslag (gemiddeld 61 mm) „binnen” is, in twee dagen. Over de maand november schrijft onze Oosterender verslaggever: „Deze maand is de somberste herfstmaand. Neerslag komt in allerlei variëteiten van lang aan houdende, druilerige motregen tot polai re sneeuwbuien door. De temperatuur kan zich nog tussen de volgende uiter sten bewegen: -f- 23 gr. C. en 14 C. Het kan in deze maand streng vrie zen, oudere lezers zullen zich de novem- bermaanden van 1919 en 1920 met resp. veel sneeuw en strenge vorst nog wel kunnen herinneren.” van de R.A.D. postgevat rint, nettsjinsteande üntginningen, ynpolde- ringen, ruilverkavelingen en ütwreiding fan de produksje. It algemiene priispeil fan it lean kin blykber gjin greater tal minsken yn dizze bidriuwen halde. Dat priispeil moat wol lykop gean mei de oare leanen, mar it liedt ta it ütstjitten fan lytse boeren en arbeiders. In trêde feit is de tastan fan de bidriuws- gebouwen. Yn Fryslan steane tweintich- tüzen buorkerijen. Soe men om jier, büten bran, oan nije pleatsen boud is in twa hündert pleatsen nij boud wurde kinne. Nou hwat hjir yn de léste tritich jier, büten brün, oan nije pleatsen boud is, is jit gjin tsiende part fan dizze forsichtige birekkening. Dit feit kin elk mei eigen eagen sjen. Dér komt by, dat de winsklike situaesje fan de bidriuwsgebouwen ek frijhwat to wins- kjen oerlit. In resint ündersyk hat ütwiisd, dat 52% fan de buorkerijen net oan reed- like easken foldocht. In deskundige as Dr. Frank, hat by de iepening fan de Agraryske wike yn Wage- ningen, sein, dat it apparaet jit fyftich jier efter is. En dat wylst gjin bidriuwstüke safolle bilangstelling, foarljochting en ünder syk fan Rykswege kriget as it boerebidriuw. En net allinnich dat. Alle jierren wurdt al linnich via de Kultuertechnyske tsjinst hün dert ta hündertfyftich miljoen goune oan de bidriuwsforbettering bistege. Dat is jild üt de skatkist. En dat is mar ien fan de sprekkendste foarbylden. Wize dizze feiten op in bidriuw, hwer’t kapitael en arbeid in reedlike bileaning en in reedlike takomst hawwe? En hat de nei- oarlogske lanboupolityk fan Minister Mans holt oan dizze primaire tüke fan folksbistean takomme litten, hwat hja billik forwachtsje mochten? En wie dizze polityk rjuchte op it lanboubilang fan hjoed en moarn of hat men mei de iensidige bileaning fan de ar beid, mei sin, de eigendom yn de ünder- klean balden? Wurden binne goedkeap en net botte bi- trouber, mar de feiten sprekke in kleare tael. Foar Fryslén yn it bysünder wie it aerdich better as hja in fleuriger tael sprie- ken. Hwant dizze situaesje is foar nimmen gunstich, foar de boer net foar de eigners net mar likemin foar aldejingen, dy’t yn- direkt de gefolgen fan dizze situaesje ün- derfine. En dat binne mear as in bytsje. Tjerkwerd en Comwerd kregen te veel. „Oktober was een mooie maand, vooral de eerste helft, maar ze kan niet meer goed maken, wat september had bedor ven.” Zo schreef onze waarnemer in Lollum achter op zijn regenkaart. Dit zal wel zo ongeveer de mening zijn van alle boeren in het weidegebied in wes telijk Friesland. In de „bou” heeft men echter nog van het droge weer aan het begin van de maand geprofiteerd. Het suikergehalte van de bieten kon daar door nog met enkele procenten stijgen weet onze medewerker in Sexbierum te vertellen. Bekijken we de watervoorziening rond om Bolsward, dan blijkt, dat we hier ditmaal meer regen hebben gekregen dan elders in de provincie. Dit is in de herfst echter een vrij normaal verschijn sel. Boven de Noordzee ontstaan vaak zware buien omdat het water nu war mer is dan het land. Deze buien uit zee zullen dus de kustgebieden de volle laag geven, omdat ze meestal niet ver land inwaarts kunnen drijven. In de zomer zijn de rollen precies omgekeerd. Dit noemen we het land-zee effect, waar wij hier ontzettend veel mee te maken heb ben. Het zal u interesseren waar de meeste nattigheid viel, daarom presenteren we hier onze ranglijst. Er zijn in onze om geving twee stations die meer dan de normale hoeveelheid voor deze maand (76 mm) kregen: Tjerkwerd (99 mm) en Cornwerd (83 mm). Verder gaat het wat bescheidener: Wommels en Pingjum ieder 70 mm, Lollum en Oosterend (Fr.) „ieder 63 mm, Oosthem 62 mm, Sexbie- de hündert ’rum 61 mm, Sneek 58 mm, Allingawier 54 mm, Baard 52 mm, en Hichtum on deraan met 49 mm. fornijd wurde, de foarried en sortearing forgreatsje, frou en bern de rommere beurs iepenlik nei büten drage, dan hat it gjin sin oer de minne hannel en swiere tiden to krimmenearen, hwant de feiten hjitte soks ligen. Mar it omgekearde is ek wier. As de iene fakman nei de oare op de lytsere doarpen fordwynt, as de smitterijen ek yn de stêdden fortuteazje, as de turf- en modderskippers allinnich mar mear yn it earmhüs to finen binne, dan wize de feiten üt, dat hjir de saken net goed geane. De measte minsken hawwe gau yn 'e gaten, hwer’t brea en ta komst sit en hwer net. En dat fynt syn ütdrukking yn de prizen en leanen. In goed wurkjend en florissant bidriuw giet yn wearde foarüt, de minsken wurde fan feint, öfdielingschef of lid fan de firma; winkel, kantoar, pakhüs wurde greater, moaijer en geryfliker makke. De pijkeamer of it boppehüs wurdt by de saek lutsen en de sakeman nimt in frije wente hjir of der op in kreas plakje yn gebrük. As it giet, dan sprekke de feiten fan in goede gong fan saken. Yn it lyts en great is dat rounom gelyk. De beurs lit jo wol sjen, hoe’t mei de greaten giet. Stige de oandielen boppe de hündert, dan liket it net min, wurdt it trije en fjouwerhündert dan wurdt der grou fortsjinne. Ek hjir sprekke de feiten. LJCLL «XIIlUctUlILlliV ÖUIUIJUU 1A.U1I1L y 11 e UI- --- kroande bondel net allinne üt by de tael: artistyk heech niveau dochs foar alle- <k op 't stik fan ’e fersfoarm is dat for- man tagonklik is foar jongerein en élder- nimber en oan ’e titel al to sjen. De traditionele stylmiddels en foarmen fan 'e élde folksballade wurde hjir forant- wurde omsmeid ta moderne skeppingen en as resultaet fan it gearsmeijen en omranen fan tael en dichtfoarm beide, binne kunstballaden üntstien, dy’t yn Fryslén har wjergea net hawwe, en skoan munsterje kinne tsjin it béste op dit gebiet yn oare spraken. Yn tsjinstelling mei de folksballade, dêr’t, mounting folksbisit as se wiene, de persoanlike kantsjes êfslipe binne, en hwaens tafallich optekene tekst skraechwurk litteratuer neamd wurde Sjoerd Spanninga skreau op in spegel en nünd’re sêftkes: „Dit is goed”, Sa spriek ek de dichteres fan „de Gouden Rider” ik doel op Rixt, mar net fan 't Oerd. Speenhoff en Nap. de la Mar komen naar Bolsward met de 300e opvoering van „Zijn Edelachtbare”. Verder vermeldt ’t program ma de 118e opvoering van „De tante van Charley”. De collecte tot hetvormen van een stich- tingskapitaal voor een volkssanatorium voor longlijders in Friesland wordt aanbevolen door C. v. d. Veen, burgemeester; H. Beekhuis, arts; J. Keikes, hoofd ener school en S. K. Bakker, predikant. Tzum. De wildstand is hier goed. Jagers schieten per dag ongeveer 7 langoren en enkele eenden of snippen. Boeren hebben de grachten vol eenden en wachten de ge schikte tijd af om ze te flappen. Tamme beestjes worden hierbij als lokvogels ge bruikt. In tegenstelling met de lage landen loopt het vee hier nog in de weide. en net mei sloppe earen tusken de minsken stiet, wit al ringen, dat praetsjes en for- haeltsjes goedkeap binne en lang altyd net de wierheit werjowe. Hiel bysünder is dit sa as it derom giet, hoe’t krekt mei de sinteraesje stiet. Dér rint men net mei to keap en by de measte jlu kin jo der wol nei riede, mar witte is hwat oars. Hat men lykwols de kans om in persoan of in saek, of in bidriuw, oer jierren to folgjen, dan bliuwe de düdlike feiten net üt en wize posityf of negatyf de wiere gong fan saken oan. Der binne hjir ünderskate lju yn 'e stêd, dy’t fan ünderen op bigoun binne en nou in fiks bidriuw of in saek hawwe. Ik soe hjir samar tweintich en mear lju neame kin ne, dy’t mei in sintmannich fan ein stutsen binne en nou mear lést fan de formogens- bilêsting hawwe as jo en ik. Dér binne guon ünder, dy’t soks nei büten blike litte, der binne oaren, net minder, dy’t dat net dogge. Dat lelt oan karakter en opfetting en docht hjir fierder ek net ter sake. Hwat ik inkeld mar sizze wol is dit. dat de feiten jit altyd de düdlikste tael sprekke en mear wearde hawwe as it klaeijen en pochen efter de toanbank of yn bus en spoar. As de saken goed geane, winkel en bidriuw Mei de gong fan saken yn de lénbou is it net oars. Ek hjir hoecht men mar nei de feiten to sjen om algemien giet. Yn de léste fyftich jier is it priispeil fan it guod seis, sahwat sawn kear sa heech wurden. De leanen binne fan seis, sawn goune, nei en boppe de sawntich gien, in segaer fan twa sinten is twa dübeltsjes wurden, in pak klean fan tritich op trijehündert komd, it hierknippen fan in dübeltsje op in goune. Oare artikels binne mider omheech gien, mar it leech- ste stiet de priis fan lan en pleatsen. Yn dizze omkriten is dy jit gjin twa kear om heech gien. Hwat tsjintwurdich forkoft wurdt en dat is gjin bytsje, sit om de tüzen goune de pounsmiet, faker deründer as der- boppe. De algemiene priisstiging hat hjir it leechtse peil oanhalden. In twadde feit is, dat it tal minsken yn dizze bidriuwen fan jier ta jier efterüt Mar goed, dat de ütrikkingsplechtichheit juster net ynsette (of ütsette) mei in iepenloftspul of sahwathinne, lyk as earder wol barde by de Gysbert Japiksdagen to Boalsert. Mei it bitiden mar hwat minnich en bluisterich waer wie der net folie fan tolanne kom men. Nou waerd it in stylfol barren „binnendoar”, d. w. s. op de riedseal en hwat de iepening fan de boekewike oanbilanget yn ’e Doele. Net, dat de Boalserters (en oaren) dy’t der net by wêze koene, der nou by troch rekken of reitsje soene, hwant R.O.N. en V.A.R.A. sille joun en ankomme sneon in reportaezje ütstjüre, wylst der ek televisy-opnamen makke waerden. It wurk fan D. A. Tamminga. __ji Hjimei spriek drs. KI. Dijkstra fan bondels binne fan Harns üt namme fan de advyskommisje in weardearringswurd oer it wurk fan trettjm asegas), by de lettere km der de priiswinner. Hy sei ü.m. dit: Lit my alderearst sizze, dat ik der myn blydskip oer ütsprekke wol, dat üs kom misje yn alle ienriedichheit ta in advys komme koe en dat dy ienriedigens alge- mienheit krige troch de reaksjes fan de parse, doe’t it bislüt fan 't Provinsiael Bistjür fallen wie: nearne fornuvering, oeral fanselssprekkendheit. Dyselde ienzens _s ek düdlik wurden as it giet om Tamminga syn dichterskip: de kwaliteiten fan dat dichterskip stea- nea neame yn ’e kiif. Oeral wurdt de klam lein op syn Frysk taelkunstner- skip; hy wurdt sa earne de I forhael en de eleminten fan de folks- Dat ambachtlik smeijen komt yn ’e bi- tael. Sadwaende is it resultaet, dat in kroande bondel net allinne üt by de tael: artistyk heech niveau dochs foar alle- tjL t.'jt i vnnn 4-q o-nnlrlilr ic fnor •inno’prpin on filrter- I ein, foar elkenien dy’t Fpysk léze kin en bigripe. Hwat alearen de originele folksballade west hat: folksbisit dét to wurden hat ek de bikroande bondel yn him. Foar in part binne de eardere bal laden fan Tamminga dat al en yn in tiid dat der ünbidige kleauwen drige to skuorren tusken folk en litteratuer (de üntjowing bringt dat spitigemöch mei, en it f allinne yn 'e omstanichheden mar efterstén wêze as it net sa wie), is it dochs in goed ding to neamen, dat der mei wurk as ditte brêgen oer sokke kleauwen slein wurde: forbiningen dy’t mannichien to plak bringe kinne, foar kin, binne de imitaesjes derf an troch in dichter wöl persoanlik en wöl litterair. Nou komt de frage boppe: hwat hat op 't stik fan ’e foarm Tamminga direct biynfloede: öf eardere imitaesjes fan folksballaden, öf de folksballade seis. It andert kin yn alle gefal wêze: nèt de imitaesjes (byg.: de Hollénske fan We- rumeus Buning) alhielendal allinne, hwant in mannich treflike oersettingen neffens de élde Britske folksballaden yn dizze bondel (b.g. de Ballade fan ’e Ker- sebeam) biwize, dat Tamminga alder- geloks weet hat fan 'e ierste boarnen en fieling dermei. Is by de folksballade it „het” wichtiger as it „hoe”, by de kunstballade is dat lyk as by alle persoanlike poëzij as regel oarsom: de bikroande bondel tsjüget ear der om hoe’t de dichter it seit, as om hwat er seit. De manear fan dit dichter skip lei der oer yn tael, styl en forwur- king fan emoasjes. Doch is it „het” hjir wichtiger as oars wol by persoanlike poëzij. De kar fan ünderwerp wurdt hjir suver manear-mei: it Kristendom en de klassike éldheit wurde deryn bihelle, mar binammen Fryslén, Gaesterlén, Skylge: forbounens mei it folk, dat ek al üt ’e drege taelhantearring spriek, forbounens mei de nationale skiednis ek, it gea, it lénskip. Dit forskaet fan yn- héld konkurearret mei in forskaet yn dichters posysje-kiezen: by de eardere balladen sil it him trochstrings „bitter tinken wêze (b.g. yn de Ballade fan de 1 trpftiin hv rlp. Iptfrprp kin dpr gauris in myld glimke óf (b.g. de Bal lade fan it Spylske Hüs). Dat al mei de titel „Balladen” iensidich- heit suggerearje, it is iensidichheit oant op in hichte, iensidichheit met fris-oan- dwaende skakearringen. Büten de litteraire kwaliteiten (kwali teiten fan wurdkunst, ferskunst, oerset- kunst, forheljenskunst) hat de bikroande bondel doch de by ütstek weardefolle kant fan algemiene bigryplikheit: it epyske karakter bringt dat fansels mei, mar it moaije is dat de persoanlike bi- hanneling fan ’e stof dêr yn dit gefal neat oan óf docht. It iene stiet it oare taelsmid” net: Yn ’e we‘: der is rjochtoarsom spra- neamd, de man, dy’t de Fryske folkstael ke fan folsleine harmonij tusken folks- ambachtlik ta in litterairenien omsmeit. forhael en de eleminten fan de folks-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1