ER HEERSTE SPANNING IN HET KREMLIN Qabe roar Na hoogstaand debat Deltawet met grote meerderheid aangenomen üs hjoed p J to sizzen 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Syrische kwestie: storm in glas water? Hwat de lofthoun Westerse samenbundeling van krachten der fan seit gaat uiterst langzaam r Zilveren filmpjes 53e JAARGANG VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 No. 87 Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat haf PYT. KAMEROVERZICHT «t Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli, gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1ste week november 1932 Fyne kwaliteit uitgewogen Friese room boter, 80 ct. per pond. Aanbevelend, R. S. Oldendorp. Juist verschenen: Wordt geen soldaat! Een Rooms getuigenis tegen oorlog en dienstdwang. Prijs 15 cent. S. Draaisma, Schrijver-uitgever, Bolsward. Kruisjaspartij te Wommels. De uitslag was: 1ste prijs: A. Schaafsma te Bozum en L. Huitema, de Klieuw. 2de prijs: G. Bootsma te Tirns en J. van Stralen te Bozum. Troostprijs: Y. Sandstra te Nij- land en G. Bruinsma te Hidaard. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ik ha myn nocht deróf As iep de moed bijowt Wurdt sein: sa bang as't hountsje... Soks harket fier fan fraei Doch it my mar ris nei Dat wylde ierdbolrountsje. Né 't gong net op forsyk Us soart tinkt frij gelyk Wy hawwe fjouwer skonken En 't altyd bést bifoun Op de bigeane groun Graech mei in fette bonke. ’t Is wol in „hege” ear Ris nei de Ijonosfear Mar hoe sil it ütpakke Dat bliuwt in tsjuster feit 'k Ha foar de sekerheit Myn testamint earst makke. Ja dit noch ta bislüt ’k Roegelje myn buske üt Wurdt sein, mei in dei as njoggen ’k Wol der myn poat op jaen Hielhüds nei Onderen dan ’k Hoop dat jim 't allegearre sjogge. Ja earlik sein, myn baes Bitinkt gauris hwat raers Der moat wy üs foar liene ’k Leau struts dy Chroetsjow seis Op Mars, inkele reis, del Zjoekov soe grif net skrieme Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro'%87926 Dat wie de duvel, sei de jonge, doe seach er in swarte houn. ingrijpen in het bestuur van een water schap, zonder dat tot nu toe is gebleken, dat ’t waterschap fouten heeft gemaakt. Minister Algera werd door hem als een soort machtswellusteling beschouwd, die alle macht aan zich wil trekken omdat hij alle verantwoordelijkheid heeft. Dat is de waan van de dag, aldus de heer Romme. De bewindsman verweerde zich tegen deze aanval. Hij had daarvoor goede argumenten. Na de ramp heeft hij van de Kamer volmachten gekregen om alle wetten op zij te zetten, maar van deze machtiging heeft hij amper gebruik ge maakt. Het komt maar zelden voor, dat er in ons parlement feestelijke redevoeringen worden afgestoken, omdat er een wets ontwerp is aangenomen. Voorzitter Kortenhorst vond echter, dat de parlementaire gewoonten geen tyran mogen worden. Daarom richtte hij een gelukwens tot minister Algera en zijn medewerkers en tot de betrokken provin ciale besturen. De aanneming van dit wetsontwerp noemde hij een eerste daad om de belofte na de ramp in te lossen, dat, koste wat kost, zulk een ramp in de toekomst naar de mens gesproken voorkomen moet worden. De Kamer voorzitter noemde het Deltaplan vooruit ziend, ingenieus, gedurfd en doortastend. Minister Algera was verheugd, dat de gehele Tweede Kamer op het standpunt staat, dat het Deltaplan uitgevoerd moet worden. Deze plannen hebben hun weer ga niet. Daarom zullen we schouder aan schouder moeten staan. Dat zal alle werkers aan dit plan bemoedigen bij de tegenslagen. De minister van verkeer en waterstaat hoopte, dat God dit werk onzer handen zal zegenen. Zo werden dus vele feestelijke woorden gesproken. Terecht overigens. Aan de wet zelf is echter niet veel veranderd. Op de tien artikelen van het wetsont werp werden niet minder dan acht amendementen en drie moties ingediend. Slechts een motie werd aangenomen, n.l. van de Zeeuwse afgevaardigde, de heer Westerhout (soc.). De regering zal een onderzoek instellen naar de wenselijk heid om een ontwikkelingsfonds voor ’t Deltagebied op te richten. Verder werd er nog een amendement Van Dongen (k.v.p.) aangenomen, waar door wordt bepaald, dat niet alleen de visserij en aanverwante bedrijven, maar ook eventueel andere betrokkenen scha devergoeding kunnen krijgen als zij door de uitvoering van het Deltaplan worden gedupeerd. Nu moet de Eerste Kamer dit belang rijke ontwerp nog aanvaarden. En dan is de weg gebaand naar een verhoging Op de bewapeningsconferentie zal af schaffing van gevechtsvliegtuigen wor den bepleit. Ook Rusland bezuinigt. Alleen in Mos kou zijn reeds 25000 ambtenaren ont slagen. In Spanje is de toestand bepaald slecht. Er zijn vele onlusten. De landarbeiders trachten de oogstvoorraden te plunde ren. Te Makkum door notaris L. S. van der Burg finaal verkocht de sate en landen aan de Kooireed onder Piaam, eigen aan de heer G. J. Bijlsma aldaar. De ge hele plaats, groot 92% pdm., werd na samenv. voor de som van f 40.832.85 in koop toegewezen aan de heer A. A. ten Bos, fabrikant te Almelo. Over de feestvreugde werd een schaduw geworpen door het tegenstemmen van acht kvp.ers. Het waren de heren Bachg, De Kort, J. M. Peters, v. d. Heuvel, Van Doom, W. J. G. Peters, Romme en Lu cas. Zij waren tot tegenstemmen genoopt, omdat zij het anti-revolutionaire amen- dement-Biewenga in strijd met de grond wet achtten. Dit amendement bepaalde, dat het rijk hoogwaterkeringen in eigen beheer kan nemen als dit nodig is voor de uitvoering van het Deltaplan. Maar dit kan niet zonder dat de Provinciale Staten zijn gehoord. Minister Algera had voorgesteld, om de Gedeputeerde Staten te horen. Hij had dit wetsartikel nodig, omdat verschillende waterschappen te klein zijn om deze belangrijke water staatswerken financieel en technisch aan te kunnen. Er zal een concentratie van waterschappen moeten plaats hebben. De rechtsgeleerden zijn het er niet over eens of de overheid een reglement van een waterschap kan wijzigen zonder de Provinciale Staten te horen. Men zou dus zeggen, dat het amende- ment-Biewenga volkomen in overeen stemming was met de grondwet. Maar aangezien de kenners van het water schapsrecht ook verdeeld zijn over de vraag of alleen de inschakeling van Ge deputeerde Staten voor de wijziging van een reglement van een waterschap ge oorloofd is, meende de heer Romme, dat door het amendement-Biewenga aan de Provinciale Staten nu een uitsluitende bevoegdheid werd gegeven. Dat ging hem te ver. Dit werd een hoogstaand juridisch de bat, waarvan de vele belangstellenden hebben genoten. Telkens weer flitsten de grote schijnwerpers van de film- en televisiemensen aan om een van de grote mannen in onze vaderlandse po- Het heeft gespannen in het Kremlin. Dat blijkt uit het feit dat de hoogste autoriteiten van regering, partij en leger een kleine week lang hebben gedelibereerd over het lot van maarschalk Zjoekov. Tenslotte is hij, nadat hij reeds van zijn functie als minister van defensie was ontheven, ook uit het presidium en uit het centraal comité van de partij verwijderd, maar is gehandhaafd als lid van de partij. Naar Belgrado meldde is de be slissing gevallen, nadat Zjoekov zijn fouten heeft erkend, welke zoals bekend vooral zouden geweest zijn dat hij het leger boven de partij stelde, dus eigenlijk geen communistische propaganda in het leger wilde toelaten. kringen van de Nato voordat het nog tot een bundeling der wetenschappelijke krach ten is gekomen. Een bundeling welke meer dan ooit nodig is, nu de Russen een tweede kunstmaan, veel groter en veel vernuftiger dan de eerste hebben gelanceerd. De voor sprong der Russen wordt nu bedenkelijk, tenzij de Amerikanen meer achter de coulis sen gereed hebben dan ze openlijk meedelen; 't maakte een allernaarste indruk, dat vori ge week toen een raketproef van het Ame rikaanse leger mislukte, in hetzelfde be richt werd gemeld dat een dergelijke proef van de zeemacht was geslaagd. Dit wijst nog niet eens op een goede samenwerking in Amerika zelf op het gebied van deze proeven. Intussen, is terwijl we dit schrijven, de Amerikaanse beurs vast, op de verwachting dat de inspanning welke de Ver. Staten zich nu gaan getroosten, de economische toestand die inspuiting zal geven, waarnaar men verlangend uitzag. Een inspanning op bewapeningsgebied welke te meer waar schijnlijk is omdat de Russen uit de ontwa peningscommissie getreden zijn, waardoor besprekingen in de commissie geen zin meer hebben. Moskou voelt zich met zijn kunstmaan op permachtig en wil alleen nog over ontwa pening praten in bijeenkomsten waar alle V.N. landen aanwezig zijn, het kan dan eerst recht propaganda maken. Red ik 't wierlik, sjedêr Neist sil de Reade Stjêr My oan 'e halsban hongen As soks bart, jimme krij Allegear wichtich nijs En ik meitsje blide sprongen. Belgrado onthulde echter nog meer, Chroesj- tsjef zou maarschalk Zjoekov hebben laten vallen om zijn eigen huid te redden. Het zouden de oude Stalinistische kringen in het Kremlin zijn die geëist hebben dat Chroesjtsjef zou moeten gaan als Zjoekov niet uit al zijn functies werd verwijderd. Nu moet men enigszins voorzichtig zijn met berichten uit Belgrado omdat men daar een broertje dood heeft aan de Stalinisten, maar deze inlichtingen heten afkomstig van de Russische ambassadeur Zamtsjewski en Bel grado heeft ook geen reden successen van de Stalinisten in het Kremlin aan te dikken, want ze staan immers ook vijandig tegen over Tito. Het is best mogelijk dat het spit dat de maarschalk verhinderde naar Moskou te gaan om er het veertigjarig jubileum van de Russische revolutie mee te vieren, hem heel best van pas kwam. Hij had er mis schien het herstel van het Stalinisme kun nen aanschouwen. Zover is het echter niet gekomen. Chroesjtsjef is thans nog de belangrijkste man in het Kremlin, maar men mag zich toch afvragen voor hoe lang nog. Het sta linisme dringt weer op en dan is er nog het leger. Maarschalk Zjoekov, die volgens De heer Chroesjtsjef had, midden in de her rie rond 't geval Zjoekov nog tijd om op ’n receptie op de Turkse ambassade te Mos kou te verschijnen, zo ongeveer een dag nadat de Russische minister van buitenland se zaken Gromiko nog eens nadrukkelijk in de algemene vergadering der Ver. Naties had betoogd, dat Turkije op aansporing van Amerika een aanval op Syrië voorbe reidde. Maar Chroesjtsjef kwam ter receptie verzekeren dat zijn bezoek een vredelievend gebaar was. De spanning was voorbij, het Syrisch-Turkse geschil was ten einde. Het moet voor de Sovjetunie overigens geen bevredigend einde geweest zijn. De Syriërs hadden in de Algemene vergadering der V.N. voorgesteld een commissie van on derzoek naar de Syrisch-Turkse grens te zenden, het westen wilde bemiddeling van de V.N. secretaris-generaal Hammarskjoeld alleen. Beide voorstellen zijn tenslotte inge trokken. Het was gebleken dat het Syrische voorstel niet kon rekenen op de steun van alle landen van de Afro-Aziatische groep en geen kans maakte en toen het Westen bereid bleek zijn voorstel in te trekken en de weg open te laten voor verdere bemid deling van Saoed, werd het Syrië gemak- litiek op de gevoelige band vast te leg gen. Het juridische duel tussen de heren Romme, Burger en Oud zal ongetwijfeld voor vele bezoekers te hoog zijn gegaan, maar zij hebben zeker toch genoten van dit typisch parlementaire staaltje van hogere politiek. Minister Algera wilde voorkomen, dat er tegenstemmers tegen het wetsont werp kwamen. Daarom ontraadde hij ’t amendement van zijn partijgenoot, de heer Biewenga. Hij sloot zich aan by de redenering van prof. Romme. Maar de socialistische fractie-voorzitter, de heer Burger, vond dit juist een reden om het anti-revolutionaire amendement te steu nen. Het werd prompt aangenomen. En omdat prof. Romme strijd met de grond wet had geconcludeerd, kon hij niét an ders doen dan ten slotte tegen het wets ontwerp stemmen. Dat wil dus zeker niet zeggen, dat de acht k.v.p.ers tegen het Deltaplan zijn. Integendeel zelfs. Maar als een Kamer lid uit eerlijke overtuiging tot de con clusie komt, dat een wetsontwerp strij dig met de grondwet is, dan moet hij wel tegenstemmen, omdat hij een eed heeft afgelegd zich aan de grondwet te zullen houden. Zulke voorbeelden zijn er meer geweest. Zo heeft de meerderheid van de a.r.- fractie destijds tegen de P.B.O. gestemd. En tijdens de Indonesische kwestie is dat meer dan eens voorgekomen. Het blijft voor de betrokkenen altijd een verve lende zaak om voor een wetsontwerp te zijn, maar toch genoodzaakt te worden om tegen te stemmen. Nu had minister Algera geen reden om zo bijzonder vriendelijk tegen prof. Rom me te zijn. De voorzitter der k.v.p. had n.l. gezegd, dat de bewindsman van ver keer en waterstaat de decentralisatie- gedachte niet meer aanhangt. Hij wil van de welvaart in Z.W. Nederland.’ De samenbundeling van krachten in het Westen gaat wel bedroevend langzaam al moet men misschien al blij zijn dat de kloof welke nu ongeveer een jaar geleden ontstond tussen Engeland en Frankrijk enerzijds en Amerika ander zijds wegens het Engels-F'ranse optre den tegen Egypte is overbrugd. Men kan van mening verschillen over het nut van deze actie, wij geloven dat ze een geheel ander resultaat zou hebben ge had als Amerika zich aan de zijde van Londen en Parijs had gesteld, maar men kan ook even goed veronderstellen dat dan de gehele Arabische wereld in de armen van Moskou zou zijn gevallen. Nu is het resultaat geweest dat het aanzien van Londen en Parijs zeer geleden heeft in het Midden-Oosten, zonder dat het Ameri kaanse intussen sterk is toegenomen, dat blijkt uit het Syrische geval. Israël heeft waarschijnlijk aan respect ge wonnen bij zijn Arabische vijanden, doordat l.-t Egypte versloeg, wat het in niet ge ringe mate te danken heeft aan Frankrijk, dat zeer in het geheim 40.000 ton wapens aan de Joodse staat leverde voor het Egyp te binnenviel, waardoor zeer goede Isra- ëlisch-Franse banden ontstonden. Het verslagen Egypte bleef intussen abso luut heerser over het Suezkanaal, dezer da gen kregen wij er nog een wrang bewijs van toen de Egyptenaren een Israëlisch stoker van een Nederlands schip haalden. De lust om volop in Russisch vaarwater te koersen schijnt Nasser intussen wat ver gaan de vervolging van communisten in Egypte wijst daar ook op. Maar wie weet wat er zal gebeuren als de Egyptische dic tator hij heeft pas de enige partij welke in zijn land is toegelaten vorm gegeven en is er zelf de leider van binnenkort in Moskou op bezoek gaat. Nasser heeft zich de laatste tijd in de buitenlandse politiek nogal op de achtergrond gehouden, maar hij wordt nu weer wat actiever, hij liet zijn radio koning Hoessein van Jordanië alvast een verrader noemen, deze zou nl. op Ame rikaanse aandrang een verdrag overwegen met Israël. De Sovjetunie heeft in het jaar dat ver streek sedert de Hongaarse en de Suezcrisis zeer veel aan ontzag gewonnen door haar wetenschappelijke prestaties. We kunnen er wel in den treure op wijzen dat het precies andersom gaat in Frankrijk. De economische eli financiële moeilijkheden stapelen zich op en een nieuw gevaar vormt het Algerijns terrorisme in Frankrijk zelf, dat zich wel voornamelijk afspeelt in de kringen van de twee nationalistische Algerijnse partijen, maar toch een toestand van anarchie ver oorzaak. Franse oud-strijders hebben verzocht tegen deze anarchie de wapens te mogen opne men, de demissionnaire regering aarzelde want de bewapening van deze mannen zou de inleiding kunnen zijn tot een staatsgreep van een man met Napoleon allures. We hopen dat de radicaal Gaillard, die thans een kabinet heeft gevormd, alle ge varen welke het Franse volk bedreigen, zal weten af te wenden, maar het zal moei lijk zijn met een parlement waarin de rege ring moet steunen op zowel conservatieve als vooruitstrevende democratische partijen, omdat deze samen slechts 60% der parle mentszetels hebben, 40% behoort aan anti democratische partijen. In Engeland dreigen zeer ernstige moei lijkheden op economisch gebied, omdat de conservatieve regering tot elke prijs de lo nen stabiel wil houden en de vakvereni gingen looneisen stellen. De regering heeft zelfs een 3% verhoging voor 32000 ambte naren van de volksgezondheid die minder dan f 12.000 verdienen afgewezen, hoewel het loontribunaal die al had toegewezen en 2000 ambtenaren die meer dan f 12.000 ver dienen wel 5% verhoging hadden gekregen. In Zweden heeft de afgetreden socialisti sche premier Erlander een nieuwe regering gevormd, 'n minderheidsregering uitsluitend van socialisten, die naar men aanneemt het moeilijk zal krijgen als zij niet van de com munistische stemmen wil afhangen. D'.t. is een van de honden, die door de Russen bjj hun raketproeven worden gebruikt. Het dier werd kort geleden tot op een hoogte van 100 kilometer in de lucht geschoten en kwam weer behouden op de grond. Het is niet uitgesloten, dat het hierboven af geheelde dier de hond Damka is, die momenteel in de kunstmaan om de aarde suist. kelijk gemaakt ook zijn voorstel in te trek ken. Daarmee was de kans verkeken op een plaats voor de Sovjetunie in de commissie van onderzoek, waarmee het recht erkend zou zijn van Moskou om een rol te spelen in het Midden Oosten. Waarschijnlijk was 't Westen daarom tegen een dergelijke com missie en was het lidmaatschap van zo'n commissie een der doeleinden van de Rus sische hetze in de Syrisch-Turkse kwestie. Er zijn natuurlijk ook nog vele andere rede nen voor dit optreden van Moskou ge weest, o.a. de wens om de Amerikanen als imperialisten en kolonialisten voor te stel len en zich op te werpen als beschermer van de Midden Oostelijke landen tegen het Westen. En tenslotte zal alles ook wel begonnen zijn om de aandacht van het Russische volk af te leiden van de binnenlandse moeilijk heden in de Sovjet-Unie. Om al dergelijke redenen ook kan men er op rekenen dat het geval zich zal herhalen en de zenuwen van het Westen nog meer dan eens op de proef zullen worden gesteld. Als we hier boven het hadden over de pogingen der Russen om de aandacht van hun binnen landse toestand af te leiden mogen we na tuurlijk niet onvermeld laten de hetze in Indonesië tegen de Nederlanders naar aan leiding van het geschil over Nieuw Guinea. Ongetwijfeld zit ook achter deze actie een poging de aandacht van de Indonesische be volking af te leiden van de binnenlandse ellende. Daarnaast drijft de Indonesische re gering de spanning op omdat zij de alge mene vergadering der Ver. Naties, waar de kwestie binnenkort aan de orde komt, duidelijk wil maken dat deze zaak gevaar meebrengt voor de wereldvrede. Aangekon- digd is dat de tweede fase van deze actie tegen Nederland nog een feller karakter zal krijgen en het is niet denkbeeldig dat het leven der Nederlanders in Indonesië en hun eigendommen daarbij gevaar zullen lo pen. Volgens een Indonesisch minister hebben de Nederlanders en hun bezit geen recht op bescherming zolang hun regering aan „kolo nialisme” doet. Dat is een zeer ernstige uit lating, welke ook afkeuring heeft gevonden bij gematigde Indonesiërs. Deze terreur moge gevaarlijk zijn voor Indonesië zelf, omdat dit soort chantage een uiterst slechte indruk zal maken in ieder land, dat er prijs op stelt zich een beschaafde natie te noe men, dat nieemt niet weg dat de positie van onze langenoten in Indonesië vrij precair is. Men zou daarom willen dat de grote bondgenoten van Nederland en in het bij zonder Amerika, de Indonesische regering openlijk en officieel wezen op haar plichten jegens de op haar grondgebied verblijvende Nederlanders, die ze niet als gijzelaars mag beschouwen en dat zij aansprakelijk is voor al het leed dat deze Nederlanders eventueel wordt aangedaan. Wie naar aanleiding van de Syrisch- Turkse kwestie gedacht zou hebben dat deze zaak gevaarlijk was voor de vrede zal tot opluchting hebben gemerkt dat dit helemaal niet het geval is geweest. Onder zeer grote belangstelling heeft de Tweede Kamer dinsdag j.l. de Deltawet van minister Algera aanvaard. De tribunes en loges waren tot de laatste plaats bezet en pers, radio, film en televisie hebben aan deze historische gebeurtenis luister bijgezet. Het debat I is voor een belangrijk deel op de filmband vastgelegd. Dat zal een waardevol archiefstuk worden. Men zal deze film in 1978 dan hoopt men het Deltaplan gereed te hebben nog vele malen ge bruiken. wat de Prawda nu schrijft een zeer ijdel man is en ook niet zo’n erg bekwaam militair, is van het toneel verdwenen en het is niet onwaarschijnlijk dat nu hij als minister van defensie aftrad, aanstonds ook de stafchef maarschalk Sokolowski zal moe ten gaan, want het is nauwelijks aan twijfel onderhevig dat deze het eens is geweest met Zjoekov. Misschien zal er nog meer in leger en marine gezuiverd worden, misschien zullen zelfs de meest bekwame militaire leiders vervangen worden door de minder bekwa me, maar meer aan het communisme toege wijde. Hoe dit ook zij, de tweede Russische kunst maan moge opnieuw veel opzien baren en opnieuw bewondering wekken voor de Russische wetenschappelijke prestaties, ze kan niet verduisteren dat er scherpe tegen stellingen in het Kremlin heersen en dat daaruit nog van alles kan voortkomen. In cidenteel kan men ook nog de conclusie trekken dat de Russen geen grote oorlog verwachten, zij zouden als dat het geval was geen beroering hebben gewekt in het militaire apparaat. Daartegenover staat dat Chroesjtsjef, nu wel aan de dans ontsprongen is en nog altijd de leidende figuur in het Kremlin schijnt, maar om dat te blijven waarschijn lijk neiging tot het avontuur zal tonen en niet onmogelijk op het terrein van de bui tenlandse politiek. Daarom blijft de toestand spannend en zeer gevaarlijk. We mogen echter op een der gelijke tussenkomst van Washington nauwe lijks hopen, de Amerikanen zijn te be vreesd om voor kolonialisten te worden aangezien, ofschoon een dergelijke stap niets met enigerlei kolonialisme te ma ken heeft, maar enkel een protest zou betekenen tegen terroristisch optreden van een regering welke nog prijs stelt op de Amerikaanse vriendschap. Een protest dat ook zou passen in het sche ma voor nauwere samenwerking, waarover de regeringsleiders van de Natolanden waartoe zowel de V.S. als Nederland beho ren midden december in de vergadering van de Raad van de Nato zullen spreken. Naar men vermoedt zal het overleg in die raad ook leiden tot enige vermindering van de conventionele strijdkrachten op het vas teland van Europa. Generaal Norstad de Atlantische opperbe velhebber heeft nl. verklaard dat hij, in verband met de toeneming van de vuur kracht der divisies, inplaats van 30 maar 26 van deze eenheden nodig heeft. Verlich ting van de defensielasten der kleine lan den zal dit echter wel niet brengen, daar de bewapening van het kleiner aantal man schappen duurder wordt. Enigszins nieuwsgierig is men naar de hou ding van W. Duitsland tegenover deze zaak omdat dr. Adenauer steeds tegen ver mindering van de conventionele strijdkrach ten is geweest. Deze zal nl. wel bestaan uit een terugtrekking van meer Amerikaanse en Engelse troepen. Overigens wordt er in W. Duitsland zelf weer druk op de Duitse bondskanselier geoefend om toch een wat zelfstandiger politiek jegens Oost-Europa te voeren en deze niet te zeer aan de alge meen westelijke politiek te binden, anders zou er nooit iets van de hereniging tot stand komen. Men is ook nieuwsgierig of W. Duitsland in bedoelde vergadering van de Natoraad of daarvoor, want dr. Adenauer gaat vlak er voor met de Engelse regering overleg gen, niet 'n aandeel in de wetenschappelijke samenwerking op 't gebied van atoomwa pens zal opeisen en krijgen. Tot nog toe is Duitsland de fabricage van dergelijke wapens verboden, en er wordt al weer gezegd dat Frankrijk niet voor Duitse deelneming is en ook enkele van zijn eigen ontdekkingen op het gebied der elec tronica enz. niet ter beschikking van de Nato zal willen stellen als 't niet volledig deel krijgt in de Amerikaans-Engelse samen werking op het wetenschappelijke terrein, waar de atomische en electronische bewa pening wordt voorbereid. En zo is er al enige wrijvin in de hoogste

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1