NOG GEEN BESPREKINGEN TUSSEN OOST EN WEST NEDERLAND—BELGIE roar Algemene financiële beschouwingen e U' 53e JAARGANG No. 89 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 Buitenlands Overzicht Gewroet der Russen in het Midden-Oosten duurt voort Vrees voor werkloosheid maant tot voorzichtigheid Zilveren filmpjes Wantrouwen nog te groot om thans rustig te praten STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat CjClf) us hjoed p p to sizzen Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT 2e week november 1932 Een voorbeschouwing door H. W. H. Herberts, Oud-Voorzitter Keuze Commissie K.N.V.B. Advertentieprijs: 13 cent per mtri Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Nieuwbenoemde raadsleden te Bolsward J. Th. Prins en D. J. Steensma. Noodtoestand in Canada. 800.000 personen d.i. 8% der bevolking ontvangen steun. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) In vele delen van het land werd maandagavond door de kinderen het St. Maarten gevierd. In grote groepen trokken de kinderen met lampions onder het zingen van de oude St. Maartensliederen langs de huizen. Een haarlemse groep kinderen, met lampions uitgerust, gaat vol goede moed het pad op om de gave binnen te halen. de dam is, de kunstma- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Ik haw my to resten set, sei Pier doe wied er postrinder wurden. Bolswarils Nieuwsblad het gebied van lonen en prijzen is stel lig ook niet gering. Al deze elementen kunnen worden gebruikt in de strijd voor een goede conjunctuur-politiek. Als er echter een belasting verhoogd moet worden, dan moet de minister van finan ciën maandenlang op de pijnbank liggen, zo zei de heer Vondeling. Dat de andere fracties voor deze ge dachte niet veel voelden is ook wel te verklaren. Een devaluatie is een inter nationale zaak, waarin het Internatio nale Monetaire Fonds gekend moet worden. Ook de rente- en handelspolitiek is sterk onderhevig aan buitenlandse in vloeden. Maar als het gaat om belastingverho ging, dan ligt de zaak iets anders. Ook dan kunnen buitenlandse invloeden een Onze bondscoach, de heer Elek Schwartz, heeft moeilijkheden met de samenstelling van het elftal en op het moment waarop we deze notities maken, is hij er nog niet in geslaagd een oplossing aan te bieden, die voor de wedstrijd tegen België het voorhoede-pro- bleem opgelost kan hebben. Ik geloof een open deur in te trappen, wanneer ik veronderstel, dat het bepaald wrijft in het centrum van onze aanval. Tegen Oostenrijk ging het drietal Rij- vers-Wilkes-Lenstra met goud bekroond de geschiedenis in, maar de prestaties werden een teleurstelling. Het heeft mij trouwens altijd willen voorkomen, dat men de waarde van dit drietal hoe hoog ieder van hen technisch ook aan geschreven moge zijn tegen een gra nieten verdediging, waarover de Oosten rijkers de beschikking hadden, wel wat overschatte. Sindsdien heeft Rijvers gemeend voor de eer voor het Nederlands Elftal te mogen spelen, te moeten bedanken en daarmede is aan Schwartz een kans ont nomen om zijn geloof in het gouden drie tal andermaal te toetsen. Jammer, want ik had deze drie spelers, die bij mij een herinnering vormen aan glorierijke wed strijden uit 1948, toen het Nederlands Elftal ongeslagen bleef en na zeer moei lijke wedstrijden zegevierend uit het strijdperk trad, nog wel eens tegen de Belgen aan het werk willen zien. Onze bondscoach heeft inmiddels ver schillende proefnemingen gedaan en ook diverse jongere spelers zijn onder de loupe genomen. Er was blijkbaar weinig bruikbaars bij. De kunst is overigens juist een speler te pikken, die zich in een bepaalde formatie weet in te scha kelen. Niet altijd zijn dan proefwedstrij- den een graadmeter. Eigenlijk kan men pas in de wedstrijd zelf toetsen of een bepaalde speler aan de verwachtingen voldoet. Men moet bij de samenstelling van het elftal toch ook enige risico durven ne men. Beschikt men over een grote kern van een elftal, dan mag de keuze gerust enige risico dragen, aannemende, dat de rest van het elftal door hard werken en Mermans is tegen Nederland immer -- -aan rou- Trouwens nu het hek van komen we niet meer van nen af, er zullen voortdurend grotere en beter geoutilleerde komen, we zijn op weg naar de ruimtevaart en waar schijnlijk zal die ontwikkeling snel gaan ook. Door een actie van het bestuur van Volks onderwijs kan de 2e leerkracht aan de open bare school te Burgwerd behouden blijven. De openbare scholen te Hartwerd en Wol- sum moesten het loodje leggen. De plannen tot oprichting van een openbare Kweek school voor onderwijzers te Bolsward blij ven urgent. Geruchten gaan dat de nieuwe dijk die Urk met de Friese kust zal verbinden niet recht streeks naar het Oudemirdumerklif in Gaas- terland zal gaan, maar met een boog naar de Lemmer, zodat deze plaats met het „open’’ water zou blijven verbonden. Het is onwaarschijnlijk dat deze geruchten grond zouden hebben. tine van een nieuweling te compenseren. Op deze wijze hebben zich vroeger een Daaf Drok, een Henk van Spaandonck, de tegenwoordige voorzitter van de sec tie amateurs, in de Nederlandse elftal- club gespeeld. En zelfs de grote man van A.D.O., Theo Timmermans, was toen hij werd opgesteld in de met 4-1 in 1949 in Rotterdam van Frankrijk ge wonnen wedstrijd voor het grote publiek een onbeschreven blad. In deze 85e wedstrijd tegen België is m.i. ook de samenstelling van de achter hoede met ’n vraagteken te nemen. We zullen de verdediging van het doel met een gerust hart aan De Munck kunnen toevertrouwen, maar indien de keuze van Schwarz op Wiersma en Kuys mocht vallen, willen we slechts de hoop koes teren, dat dezen zich boven hun huidige competitievorm zullen weten te verhef fen. Zij hebben daarvoor dunkt mij wel de capaciteiten. Van der Hart zal van zijn plaats in het centrum zeker zijn en waarschijnlijk wordt hij als van ouds geflankeerd door de terrier Notermans en de zwoegende Klaassens. Wij geloven dat in de voorhoede Carlier en Van der Kuyl op de vleugels zullen worde.i opgesteld. Vooral de laatste is tegenwoordig bij Ajax in topvorm. Onze tegenpartij van a.s. zondag heeft andermaal de onberekenbare Coppens als aanvals-spits opgesteld. De strijd van de laatste jaren: Mermans of Coppens schijnt uiteindeljjk ten gunste van Cop pens beslist te zijn en Jef Mermans, vele jaren laaig de grote man uit de voor hoede van de Rode Duivels, is van het tableau verdwenen. Stellig met ere, want een plezierig en sportief tegenstander ge- Zoals wij hierboven schreven heeft Chroesjtsjef in zijn rede ook gepleit voor een ontmoeting tussen de leiders van Oost en West om tot een betere verstandhouding te komen. Dat voorstel heeft weinig instemming in officiële Westelijke kringen gevonden. Men vond het te vaag. Men kon er, zo meende men, evengoed uit lezen dat de Russen alleen met de Amerikanen willen praten als dat ze een ontmoeting van alle westelijke en oostelijke leiders wilden, in welk laatste geval Moskou daarbij stellig ook rood Chi na zou willen vertegenwoordigd zien, waar tegen Amerika de grootste bezwaren zou hebben. Wel zijn er aan Westelijke zijde ook stemmen opgegaan, welke er voor plei ten toch eens te onderzoeken wat Chroesj tsjef eigenlijk op het oog heeft, omdat men „toch eenmaal tot een overeenkomst moet trachten te komen" en als de Russische technische ontwikkeling in hetzelfde tempo als nu voortgaat het misschien beter is nu tot overleg te komen dan straks, maar de mening is toch wel overheersend dat het wanrouwen tussen Oost en West te groot is om thans vruchtbaar te kunnen praten. Men acht de onderhandelingspositie van het Westen, met twee Russische kunstmanen in het Heelal ook niet gunstig. En men wijst er voorts op dat Rusland de redelijke ontwapeningsvoorstellen van het Westen, waarin een behoorlijke controle stelsel was opgenomen, heeft verworpen. Aanvaarding juist van die voorstellen zou het ijs misschien hebben gebroken, doch de Russen deden precies het tegendeel, zij tra den uit de commissie voor de ontwapenings- besprekingen. President Eisenhower zeide aan het slot van zijn bovenaangehaalde rede dan ook: „Wat de wereld thans zelfs meer dan een reusachtige sprong in de we reldruimte nodig heeft is een geweldige stap voorwaarts in de richting van de vre de. Ik dring er bij de Sovjetunie op aan haar 'goedkeuring te hechten aan de prac- tische ontwapeningsvoorstellen, die pas door een grote meerderheid in de V.N. verga dering zijn goedgekeurd”. Deze voorstellen waren de Westelijke. van Westelijke Misschien zal de eerste Amerikaanse kunst maan de populariteit van Eisenhower in de Ver. Staten weer wat opvoeren, zij heeft het laatste jaar volgens opinie-onderzoekin- gen ontzaglijk geleden. Het kwam trouwens ook uit bij de verkiezingen, welke verleden week in de staten Virginia en New Jersey zijn gehouden. Het stond al van te voren vast dat in Virginia, bolwerk der demo craten en van de tegenstanders van de ge lijkberechtiging der negers, de democrati sche gouverneur zou worden herkozen te meer nu Eisenhower in ’t geval Little Rock heeft ingegrepen. Belangrijker voor de peiling van de pu blieke opinie was de herverkiezing van de democratische gouverneur van New Jersey en van de democratische burgemeester van New York. Eisenhower had persoonlijk pro paganda gemaakt voor de verkiezing van de republikeinse gouverneurs-candidaat in New Jersey maar het hielp niets en in New York werd de democratische burgemeester Wagner herkozen met groter meerderheid dan ooit. De democraten rekenen nu al op een overwinning bij de presidentsverkiezing in 1960. gelikwideerd. De Algerijnse opstandelingen weten heel goed dat deze oorlog Frankrijk financieel aan de rand van de afgrond brengt en houden daarom taai vol. Wat er, gegeven de miserabele economische toestand vooral van Frankrijk, voorlopig van de Euromarkt moet terecht komen is een be nauwende vraag. Minister Zijlstra heeft als lid van de bij zondere ministerraad van de Kolen- en Staalgemeenschap in het parlement van dat lichaam gewezen op de noodzakelijkheid van de Europese eenheid. Hij zeide dat „het uur van Europa" nu heeft geslagen en dit lijkt ook in het licht van de economische inspanning van de tegenstander, nl. van de Sovjetunie, maar al te juist. Daden zijn dringend nodig. Van W. Duitse zijde dringt men daarop ook aan, maar er wordt daar in economische kringen sterk getwijfeld of de voorwaarden aanwezig zijn voor een snelle integratie. Er zijn nog te grote verschillen in de economische niveau's van de landen welke zich moeten aansluiten. De economische kopstukken van de orga nisatie voor de Europese economische sa menwerking dringen er bijv, op aan dat het binnenlandse verbruik, dat in Frankrijk moet worden beperkt, in W. Duitsland zal worden opgevoerd. Natuurlijk weidde hij vol trots uit over de Russische kunstmanen, terecht, ofschoon Westelijke geleerden nu beginnen te twijfe len of de Russische resultaten zo groot zijn als ze te Moskou worden voorgesteld. Chroesjtsjef was vol vertrouwen over de ontwikkeling van de Russische economie, die een grootse en prachtige toekomst heeft. De heer Chroestjtsjef was in n uitermate goe de stemming en hij sprak met het hem eige ne sarcasme over de Amerikaanse achter stand op raket-terrein. Met welgevallen volgde hij diezelfde dag ook de grote pa rade van het Russische leger, waarbij ook vele enorme raketwapens werden getoond. Minder blij was de toon van president Eisenhower. Hjj had ook geen reden tot vreugde. De Amerikaanse president moest spreken om de onrust in zijn land en bij de bondgenoten ontstaan door het lanceren der Russische kunst manen tot bedaren te brengen. Hij gaf in zijn rede een overzicht van de nieuwe wapens waarover Amerika al be schikt en erkende overigens dat de Russen op het gebied van het lanceren van satel lieten een tijdelijke voorsprong hebben. Belangrijker was echter dat Eisenhower Het was ongetwijfeld een goede gedachte van de Tweede Kamer om ditmaal bij de algemene financiële beschouwingen zich niet alleen te beperken tot zuiver financiële aangelegenheden, maar ook economische en sociale vraagstukken aan te snijden. De financiële sociale en economische problematiek zijn nu eenmaal nauw met elkaar verweven. Dit betekende, dat een drietal ministers deze week kon ingaan op de gevolgen van de noodzakelijke bestedingsbeper king en op de vraag of het werkelijk waar is, dat langzamerhand het financiële en economische getij weer ten goede keert. Machinale Brei-inrichting te Schettens. Kousen, sokken en skisokjes. Prijs f 0.50 en f0.40. M. H. Postma. Het ziet er naar uit, dat dit laatste het geval is. De betalingsbalans wordt weer iets gunstiger en verleden maand werd niet minder dan 91 procent van onze in voer door uitvoer gedekt. Als dit gun stige economische getij enige tijd aan houdt dit is afhankelijk van buiten landse invloed, want we kunnen nu een maal geen nationale economie voeren dan kan de situatie binnen niet al te lange tijd zijn hersteld. Hoewel men optimistisch is, is ’t uiterst moeilijk zich aan voorspellingen te wa gen. Zou dit wel zo zijn, dan zou de Tweede Kamer deze week voor de vraag zijn komen te staan, of het voornemen van de regering om enkele belastingen te verhogen, nog wel dient te worden uitgevoerd. Zoals bekend denkt minister Hofstra aan een belastingverhoging van f 107 miljoen, bestaande uit een verho ging van de omzetbelasting op sigaret ten, personenauto’s, motorrijwielen, auto- en motorbanden en televisietoe stellen. Het tarief van de vermogensbe lasting zal met 20 worden verhoogd en de investeringsaftrek blijft ook in 1958 nog opgeschort. Tevens zal het rijk in het vervolg niet meer de helft van de premie voor de werkloosheidswet be talen, maar slechts een derde. In het al gemeen heeft men zich wel akkoord ver klaard met deze belastingontwerpen. Men zag de noodzakelijkheid daarvan in. De ontwerpen zelf zijn echter nog niet behandeld. Twee maanden na het ver schijnen van de miljoenennota moeten zij nog worden ingediend! De parlementaire molen draait nu een maal langzaam. Dit ontlokte de socialis tische afgevaardigde, de heer Vondeling, de opmerking, dat de regering de kans moet hebben, ook op het fiscale terrein een slagvaardig beleid te voeren. Naar zijn mening moet de minister van finan ciën belastingen kunnen verhogen of verlagen zonder een wet in te dienen. De wettelijke bekrachtiging zou dan ach teraf kunnen plaats hebben. Dat was een gedachte die natuurlijk fel werd be streden. Men kan zelfs zeggen, dat zij strijdig was met de grondwet, maar de heer Vondeling vond, dat het dan maar beter was om onze hoogste wetgeving te wijzigen. Hij zag ook de belastingpolitiek als een onderdeel van de conjunctuurpolitiek. In goede tijden moeten de belastingen wor den verhoogd, in slechte tijden verlaagd. Deze algemene economische stelling kan echter praktisch niet worden uitgevoerd, omdat het gemiddeld zes maanden duurt voordat een belastingwet door beide Kamers der Staten-Generaal is goedge keurd. De heer v. d. Wetering (c.h.) noemde deze gedachte van de socialistische fi nanciële specialist een aanslag op de de mocratie. Dat kon de heer Vondeling niet inzien, omdat de regering ook thans reeds met één pennestreek zonder de Kamers te horen belangrijke verschuivingen in de inkomensverhouding kan aanbren gen. Zo kan de regering de wisselkoersen ver anderen door te devalueren of te reva lueren. Ook kan zij de rentestandaard per dag wijzigen. En de regerings- invloed op handelspolitiek gebied en op wilskracht bereid is het gebrek Hoewel de raden der betrokken gemeenten afkerig zijn van het plan, willen Ged. Sta ten het plan tot het samenvoegen van de gemeenten Wymbritseradeel en Ijlst door zetten. Het centrale gemeentehuis komt in Ijlst te staan, welke stad een rechtstreekse verbinding met Jutrijp verkrijgt. Lukt het plan dan zijn Sloten, Stavoren en Hindeloo- pen aan de beurt. En overigens wijst men zijde op het gewroet der Russen in het Midden Oosten, dat niet de conclusie wettigt dat Moskou er op uit is een rustige sfeer tussen Oost waarin men eens kan praten, te schep pen. Sommige commentatoren vragen zich ech ter dan ook weer af of men nog wel van „Moskou” als men het over de Russische politiek heeft kan praten, het woord ver onderstelt een eenheid, maar het zou heel goed mogelijk kunnen zijn dat de verdeeld heid in het Kremlin zich ook openbaart in de buitenlandse politiek, zodat deze een tweeslachtig karakter heeft en de ene in vloedrijke groep het werk van een andere bezig is te ondergraven. Al is de storm in het Midden Oosten thans wat geluwd, de sfeer blijft er onbehaaglijk; er zijn weer Syrisch-Turkse grensinciden ten gemeld en zowel van Russische als Sy rische zijde duikt de beschuldiging weer op dat de Turken toch kwade bedoelingen je gens Syrië hebben. Er zijn Westelijke ken ners van de toestand in Syrië die vermoe den dat de regering van dat land het vuur slechts brandende houdt om een excuus te hebben voor haar militaire maatregelen, welke vooral bedoeld zouden zijn om de binnenlandse rust te verzekeren. Syrië heeft overigens ook al weer ’n klacht tegen Israël wegens een grensincident ingediend en Jordanië is maar even direct naar de Veiligheidsraad gelopen voor een klacht tegen datzelfde land. Waarschijnlijk hebben de Jordaniërs dat echter gedaan om de slechte indruk weg te nemen in andere Ara bische landen veroorzaakt door de Egyp tische beschuldiging dat Jordanië met Israël overlegt over een vredesverdrag. Men zegt wel dat koning Hoessein van Jordanië daar bij minstens zoveel belang heeft als Israël, Jordanië zou dan met steun van Israël kun nen voorkomen dat het in handen van Sy rië of Egypte kwam en Israël dat het even tueel aan alle zijden bedreigd zou worden door beide laatstgenoemde landen. Maar hoe dit ook zij, de Egyptische actie tegen Jordanië is gevaarlijk ook, omdat de Russen zich er bij aansluiten. rol spelen, maar dan is het een zuiver nationale zaak om te zorgen, dat de verhoogde belastingdruk behoorlijk over alle groepen van de bevolking wordt verdeeld. De controle daarover zal de Kamer niet gauw uit handen willen ge ven. Het socialistische voorstel had ech ter het voordeel van het nieuwe, want verder werden er in dit debat praktisch geen nieuwe gezichtspunten geopend. Een belangrijk punt in dit debat was de vraag, of de bestedingsbeperking on ze industriële bedrijvigheid niet in ge vaar brengt. Door gebrek aan financie ringsmiddelen worden de investeringen uitgesteld, waardoor de industriële pro- duktie niet vooruit gaat, hetgeen op de duur tot werkloosheid kan leiden. Vrij wel alle fracties stelden dit probleem. Reeds doemt er werkloosheid op in de metaalnijverheid en in de bouwvakken. Er is dus enige ontspanning op de ar beidsmarkt, hoewel er nog geen reden is tot grote bezorgdheid. Het is echter verklaarbaar, dat alle fracties vroegen of het wel juist zou zijn, dat de regering niet de helft, maar een derde van de premie voor de wachtgeld- en werkloos heidswet gaat betalen. Dat vonden zij nu juist weer iets te optimistisch. De Kamer was ook eensgezind in het aandringen op financiële hulp voor de gemeenten. De woningbouwlening van zes procent is ongetwijfeld een goede zaak, maar de regering zal financieel moeten bijspringen. Men was nogal on gerust over het effect van deze lening op het huurprijspeil. Men vreesde dat de huren door deze hoge rente weer verhoogd zouden moe ten worden. De tweede voorzitter van het C.N.V., de heer Van Mastrigt (c.h.) zeide dan ook niet te willen beloven, dat er voor 1958 geen looneisen meer gesteld zullen worden. Hij wilde de gang van zaken nog eens afwachten. De prjjsstabiliteitspolitiek van minister Zijlstra werd de gewoonte getrouw weer fel bestreden door de liberalen en weer heftigd verdedigd door de rege ringsfracties. Wel was men vrijwel alge meen van oordeel, dat de bewindsman van Economische Zaken zich bij de prijs verhogingen niet al te veel moet beroe pen op klimatologische omstandigheden. Het is nu eenmaal altijd slecht weer, zo merkten de heren Roemers (arb.) en Van Mastrigt (c.h.) ironisch op. Overigens blijft Nasser’s houding wat raad selachtig. Hij schijnt op het ogenblik te stre ven naar een wat betere verstandhouding met het Westen; hij schijnt overleg te ple gen met de Wereldbank over een lening om de aandeelhouders van de oude Suez- kanaal-maatschappij schadeloos te stellen, en niet Russische maar Japanse deskundi gen zouden de Assoeandam straks gaan bouwen. In de Arabische wereld blijft Nas ser concurreren om het leiderschap met Sa- oedië Arabië. Op een conferentie in Irak is tussen de olieproducerende Arabische landen overleg gepleegd over het onthouden van olie aan Israël en over de verhouding tussen de oliemaatschappijen en de Arabische landen waar deze olie winnen. Men schrijft Nasser wel het plan toe voor te zullen stellen dat deze oliemaatschappijen meer per ton gewonnen olie zullen betalen aan de betrokken regeringen en dat deze alle inkomsten uit de olie in één pot zullen storten waaruit dan alle Arabische landen, ook die geen olie produceren, voor hun op bouw zouden kunnen putten. Een voorstel regelrecht tegen koning Saoed van Saoedië Arabië en koning Feisal van Irak gericht die met de enorme uitkeringen van de olie- De vorige week hebben twee staatslieden belangrijke redevoeringen ge houden. Chroesjtsjef en Eisenhower. Chroesjtsjef deed het ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum van de Russische revolutie voor de beide huizen van de Opperste Sovjet; hij heeft o.a. verzekerd, zoals dat van Russische zijde al zo vaak is geschied, dat de Sovjetunie nooit een oorlog zal beginnen en wenste overleg tussen de leiders van Oost en West om gezamelljk een plan voor vreedzaam naast elkaar leven uit te werken. maatschappijen thans hun eigen zak spek ken. Nasser tracht in hun landen blijkbaar de jonge nationalistische elementen tegen hen op te stoken. Men moet overigens, als hierboven werd gesproken van een poging van Egypte om tot betere betrekkingen met het Westen te komen, daarvan niet al te grote verwachtin gen koesteren. De heer Nasser stelt nog altijd zware eisen aan Frankrijk en Enge land wegens schadevergoeding voor de door beide landen bij hun expeditie tegen Egypte aangerichte schade en behalve het feit dat Londen en Parijs daarvoor niets voelen is het ook zo dat ze het niet kun nen wegens hun financiële en economische toestand. en West, Premier Gaillard van Frankrijk krijgt een ware augiasstal op te ruimen; hij wil een programma van bezuiniging en belastingverhoging dat 2 miljard gulden moet opleveren, lonen en prijzen bevriezen en een jaar lang het vetorecht op alle voorstellen van het parlement welke zouden leiden tot verhoging der staatsuitgaven. Het is enigszins de vraag of het parlement dit zal slikken en als het 't doet zal het nog weinig helpen als de Algerijnse oorlog, welke zijn vierde jaar inging, niet wordt mededeelde, dat thans een geleerde, nl. dr. Killian, was aangesteld om de proeven op het gebied van raketten etc. van leger, ma rine en luchtmacht samen te bundelen. Be langrijk was zijn pleidooi voor uitwisseling van tot nog toe geheime gegevens welke trouwens de Russen al toepassen met de bondgenoten. Eisenhower was zich be wust van het feit, dat er een tekort aan technici in zijn land is en dat aan dat vraagstuk de grootst mogelijke aandacht moet worden geschonken. Overigens hadden de Ver. St. op atoom gebied nog een flinke voorsprong op de Sovjetunie en was de militaire kracht van het Westen aanzienlijk groter dan van het Oostelijk blok. Het klonk allemaal wel aar dig en bemoedigend maar het Amerikaanse volk en de bondgenoten hebben wat meer nodig dan woorden. Jaar in jaar uit heb ben we gehoord van Amerika’s geweldige macht en de Russische achterstand en nu de Russen hebben bewezen dat zij op een bepaald gebied geen achterstand maar een voorsprong hebben, willen de volken van het Westen ook wel eerst eens wat zien. De Amerikaanse regering heeft die con clusie blijkbaar ook getrokken uit de re acties op Eisenhowers rede en nu heeft het Amerikaanse leger opdracht gekregen een van zijn projectielen te gebruiken om een kunstmaan te lanceren. We kunnen dus binnenkort ook een Amerikaanse kunstmaan verwachten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1