de Jeugd DE „FRYSKE AKADEMY” HEEFT RECHT OP IEDERS STEUN roar Sint Nicolaas-wedstrijd voor e üs hjoed p p to sizzen 53eJAARGANG DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 No. 90 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J. S. Voetbal EIES en MS( delen de winst Gouden filmpjes Fan de Martinytoer Tj. de J. Wetensclia ppeli jke werkgemeenschap werpt nu reeds vele vruchten af Nederland-België 52 Hwat haf Cjttl) Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Beste jongens en Meisjes, 3e week november 1907 NOVIMBER-LUDEN Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 555 (K 5157) Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie H. M. de Koningin ontving aan het Station te Apeldoorn de duitse Keizerin. Voordracht onderwijzer openbare school no. 2 te Bolsward. 1. O. Lindeman te Sneek, 2. J. Gorter te Huins, 3. M. E. Nawijn te Hensbroek Het geheim. Menig land benijdt de Friezen wat hier met vereende krachten tot stand komt. Wat is het geheim er van? Het is de liefde, die allen samenbindt. Deze lief de uit zich niet alleen in een enorm stuk werk, dat pro deo wordt verricht, maar ook in de spontane bijdragen. De Aka- demy heeft niet alleen een 500 leden, maar ook honderden „stipers”, een uni cum voor een vereniging met slechts een wetenschappelijk doel. De Fryske Akademy is er niet alleen vóór het Frie se volk, maar grotendeels ook dóór het Friese volk. Op één na steunen bijv, ook alle Friese gemeentebesturen het werk der Akademy, terwijl óok de Pro vincie flink uit de hoek komt. Verder zijn er tal van zaken, instellingen, ver enigingen en particulieren, die een offer voor dit goede werk over hebben. Vraagbaak. In raadsverslagen van Bolsward en om geving kan men herhaaldelijk lezen hoe de Fryske Akademy in bepaalde zaken heeft geadviseerd. De instelling is een vraagbaak voor velen. Friesland kan men zich moeilijk meer denken zonder een dergelijke instelling. Het behoud en de uitbreiding van de Akademy is een zaak, die iedere Fries aangaat. Wanneer komt het in Bolsward en omgeving eens tot een doelgerichte actie? Hy is my to krom, sei de fosk, doe siet de kat mei in woarst yn ’e beam. Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 De Belg kreeg aardig klop Kreeg best wat op z’n kop Kon de bal maar tweemaal scoren En heeft het dik verloren. Uitgaven. Jaarlijks zien ongeveer een 15 uitgaven van de Fryske Akademy het licht. Se dert de oprichting zijn het er ongeveer reeds een 150. Zeer belangrijk is bijv, de uitgaven van de Fryske (hAn)wurd- boeken, terwijl een groot woordenboek met een 200.000 woorden wordt voor bereid. Gedacht wordt hierbij ook aan het middel- en oud-Fries. Een 35 vrij willigers geven aan dit werk zonder enige honorering, hun beste krachten. Soms schrijft de Fryske Akademy ook prijsvragen uit om op deze wijze de aandacht te vestigen op bepaalde aspek ten van het Friese leven. Op deze wijze ontstond bijv, het bij de uitgeversfirma A. J. Osinga N.V. te Bolsward uitgegeven monumentale werk over de Binnen- en Slieperdiken, een standaardwerk, dat zijn waarde ook tot in de verre toekomst zal behouden. Een belangrijke uitgave over Baardera- deel is in voorbereiding. Een groot plan is ook het in 1952 gestarte onderzoek in de Friese Wouden (structuur, land- schap, economische toestand, geschiede nis, heemkunde, geestelijke en culturele ontwikkeling, folklore, planten- en die- renwerelde enz.). Zeer belangrijk wordt ook de thans in voorbereiding zijnde „Encyclopedie van Friesland”, die zal worden uitgegeven in de rij der Winkler Prins encyclope dieën, welk werk nog het volgende jaar zal verschijnen. De wedstrijd R.ES.M.S.C. heeft niet datgene gebracht wat wij er van ver wacht hadden. Het werd een ontmoeting zonder hoogtepunten, waarin vooral de R.E.S.voorhoede deze middag teleurstel de. De buitenspelers konden hun goede vorm maar niet te pakken krijgen en daar ook het binnentrio niet tot vlotte combinaties kon komen, in tegenstelling met de gasten die somwijlen met ver rassend goed driehoekspel uit de bus kwamen, hadden de bezoekers vooral voor rust ontegenzeggelijk de beste pa pieren. De 2-0 voorsprong die de gasten wisten te veroveren was dan ook, gezien de spelverhouding, volkomen verdiend. Na de thee kwam er meer leven in de brouwerij, de blauw-witten gooiden het spel toen meer open met als gevolg, 2 doelpunten in de 20e en 22e minuut. In het laatste kwartier kreeg de thuis club, mede doordat de aanvoerder der gasten, die te heftig appèlleerde tegen het 2e R.E.S.doelpunt door de arbiter naar de kleedkamer werd gezonden, nog de beste kansen op de uiteindelijke zege, maar ondanks een hevig slot-offensief, Geen hogeschool. Om maar meteen een veel voorkomend misverstand uit de weg te ruimen, kun nen we beginnen met te zeggen, dat de Fryske Akademy geen hogeschool of universiteit is. Dit wil echter allerminst zeggen, dat de Akademy niets met on derwijs te maken zou hebben, zoals uit het vervolg van dit artikel moge blij ken. De naam Akademy voor de in ons op schrift bedoelde Friese wetenschappe lijke werkgemeenschap is aangenomen als nagedachtenis aan de eens zo roem ruchte universiteit te Franek&r, die zo veel voor Friesland heeft betekend. De Akademy probeert, zij het met beschei den middelen, althans voor een deel het grote verlies te helpen vergoeden, dat de opheffing van de Franeker hogeschool met zich meebracht. Reeds direct bij de oprichting van de Akademy (in 1938 door de Provinsiale Underwiisrie) werd duidelijk aangegeven wat de Akademy is en wil, n.l. „De stichting is een werk gemeenschap, die zich toelegt op de we tenschap, die met Friesland, het Friese volk en zijn cultuur in al zijn uitingen en in de ruimste zin des woords heeft te maken. Friesland. De Akademy beperkt zich in haar taak dus tot Friesland, om de eenvoudige re den, dat deze niet te uitgebreid kan zijn en er in Friesland op wetenschappelijk gebied nog zoveel terreinen volkomen braak liggen. Daarbij doet zich in Fries land de gelukkige omstandigheid voor, dat men er velen vindt, die zich gaarne r_g blauwwit geen kans de Meppeler doelman voor de 3de keer te passeren, zodat deze vrij matige wedstrijd eindig de in een 2-2 gelijk spel. Door dit resultaat bleef R.E.S. weliswaar stevig op de 3de plaats zitten, maar ’t contact met Jubbega en D.O.G. werd enigszins verbroken, of liever gezegd de e.t. kampioenskansen zijn hierdoor iets kleiner geworden. Niettemin staan de blauw-witte papie ren er nog uitstekend voor. De eerste helft der competitie is nog niet eens afgewerkt, er kan nog van alles gebeu ren en daar het verschil in verliespun- ten met Jubbega slechts 4 bedraagt, be hoeft R.E.S. zeker nog niet te wanho pen. en De Jong’s Nieuwsblad Hup Holland hup Het was een beste club Die zondag voor ons speelde. Ons geen minuut verveelde. Hup Holland hup Enorm wat een club Speel zo een tijdje door Dit Is het gulden spoor. R.E.S.—M.S.C. 2-2. Daar de Meppelers vanwege de mist niet tijdig in Bolsward arriveerden, wordt eerst om kwart over twaalf de bal aan het rollen gebracht. De eerste 5 minuten is het al maar In het kamerdebat over de rijkszuivelschool te Bolsward schetst de heer Reijne tegen over het z.i. ongegrond optimisme van de minister, het resultaat als een volkomen mislukking. Tot de mislukking heeft ook bijgedragen de ongelukkige plaats, die voor de school werd gekozen. Het eerste studie jaar telde slechts 10 leerlingen, het 2e 9 en het 3e 8, verdeeld over twee klassen, die onderwijs krijgen van 6 leraren en een amanuensis. Het onderwijs is bovendien veel te theoretisch, het wordt slechts dienstbaar gemaakt aan de fabriekmatige zuivelberei ding op de boerderijen. De minister ant- woorde echter, dat het onderwijs z.i. dege lijk was en goed. R.E.S. wat de klok slaat, de ene aanval na de andere golft op het M.S.C.doel af, maar door slecht plaatsen aan de ene en uitstekend opstellen en ingrijpen der gasten aan- de andere kant weten de bl.- witten het niet verder te brengen dan een 2-tal corners die zonder resultaat blijven. Na dit uitstekende begin zakt plotseling het tempo, waarvan de gasten dankbaar gebruik maken. Met beter samenspel en zuiverder plaatsen gaan zij de R.E.S.ers van repliek dienen en als 5 minuten later Van der Zee hard op zijn keeper terug speelt, waarbij linksbuiten Huisman nog kans ziet het leer enigszins van richting te veranderen, blijft er voor Van der Werf niets anders over dan de bal uit het net te halen. Door deze voltreffer wakker geschud, antwoordt de thuisclub met een serie snelle aanvallen, maar de buitenspelers laten deze middag nogal eens een steek vallen en daar zowel de rechts- als links back der tegenpartij hen meestal de baas is, blijven goede scoringskansen achterwege. Slechts eenmaal weet midvoor Van der Zee zich van de verdediging te ontlas- tein, maar het schot laat te lang op zich wachten, waardoor linksback Ter- brugge nog kans ziet met een sliding redding te brengen. Nadat een hard schot van Brattinga uit stekend door keeper Ebbeling gestopt en 2 harde schoten van Bonte die ver langs het doel vliegen geen succes hebben ge bracht, neemt M.S.C. het heft weer in handen. Het meeste gevaar komt hierbij van de rechtervleugel, waar Van der Zee nogal eens een veer moet laten, waardoor linksback Siemonsma 't verre van gemakkelijk heeft. Toch weet deze speler, goed geassisteerd door spil Bos ma, werkelijk kritieke momenten te voorkomen en heeft daardoor Van der Werf het niet bijzonder moeilijk. Tot de 28e minuut blijft de stand dan ook verder ongewijzigd, maar als Van der Werf één minuut later de bal het veld inzendt, precies voor de voeten van rechtsbinnen Reit, knalt deze meteen te rug en vóór de anders zo snel reageren de R.E.S.keeper kan reageren, suist de bal reeds tegen het net, wat voor de thuisclub een 2-0 achterstand betekent. R.E.S. stelt na dit doelpunt alles in het werk om de bakens te verzetten, maar het plaatsen en ook de combinaties zijn deze middag te slordig van uitvoering om de hechte M.S.C.defensie ook maar enigszins te verontrusten. Slechts één hard schot van Van der Werf is alles wat er uitkomt, doch keeper Ebbeling is hierbtf op zijn post en daar voor de rest alles ver naast of over het Mep peler doel wordt gewerkt, wordt deze eerste helft afgesloten met een verdien de 2-0 voorsprong voor de bezoekers. Na de thee komt R.E.S. het eerst aan bod, 4 goede aanvallen zijn het resultaat doch doelpunten blijven achterwege. Langzaam maar zeker weten de gasten het evenwicht weer te herstellen en een kwartier lang gaat de strijd daarna ge lijk op. In de 20e minuut, op een moment dat niemand het verwacht, heeft R.E.S. eindelijk reden tot juichen. Rechtsback Mulder is op dat moment n.l. mee naar voren gekomen, de tegenpartij grijpt niet in, waardoor hij de kans krijgt on gehinderd voor te zetten, de overigens uitstekende M.S.C.keeper ziet te laat ’t gevaar in en vóór hij zijn fout kan goed maken, heeft midvoor Van der Zee z’n trekken waargenomen en de stand tot 2-1 teruggebracht. De gasten, in hun vertrouwen blijkbaar geschokt, beginnen nu ineens zeer on zeker te worden, vooral de defensie is de kluts kwijt en wanneer 2 minuten later de linksback de man inplaats van de bal speelt, volgt uit de toegekende vrije trap een prachtkopbal van Van der Zee, die hard langs de Meppeler doel man vliegt. De aanvoerder protesteert tegen dit doelpunt, maar zeker niet op een wijze zoals het behoort, want even later wijst arbiter Bootsma naar de kleedkamer en moeten de gasten met 10 man verder spelen. De thuisclub, die 5 minuten te voren nog een zo goed als verloren wedstrijd speelde, krijgt nu zelfs nog de beste kansen voor de overwinning, niet alleen doordat de gasten hun beste achterspeler kwijt zijn, maar 2 minuten later moet Het begint een traditie te worden zo af en toe op het Friese volk een appèl te doen ten behoeve van een sympathieke zaak, die het Friese volk in één of meer aspecten zelf raakt. Dan is het een reddingsboots-actie, dan een actie voor het Frysk Orkest, dan één voor het eigen noordelijk sanatorium. Thans wordt een beroep op het Friese volk gedaan de eigen „Fryske Akademy” te steunen. Hoewel deze actie voornamelijk wordt georganiseerd door de Friese dagbladen (en dus niet door de nieuws- en streekbladen) willen we er toch gaarne in dit artikel een goed woordje voor doen. En dat om de eenvoudige reden, dat deze instelling onze volle sympathie dient te genieten en er blijk baar nog vele misverstanden blijken te bestaan. willen geven aan de studie over eigen land en volk. Dezen kan men in Aka- demy-verband bijeen brengen, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen, dat zij op deze wijze blijvende resultaten van hun werk zien, bijv, door het tot stand doen komen van publicaties, die anders nimmer het licht zouden zien. Het unieke van de Fryske Akademy is dan ook wel, dat men niet alleen weten schappelijk gevormden bijeen heeft ge- 1 acht, maar ook de z.g. „sneupers”, waaraan onze provincie juist zo rijk is. De rij var medewerkers groeit nog steeds en loopt reeds in de honderden. Naast professoren telt men onder hen arbei ders, predikanten, boeren, winkeliers, onderwijzers, amtenaren, afkomstig uit alle lagen en standen en richtingen, die ons volk telt, uit alle kerken en poli tieke formaties ook. Protestant en rooms-katholiek, links en rechts, ont moeten elkaar en vormen een hechte ge meenschap. Op zich zelf reeds is dit een zeer waardevol iets. „Wurkforbannen”. De vraag kan rijzen hoe het dan wel mogelijk is, met zovelen tot wetenschap pelijke arbeid te komen, die ver uitgaat boven „pielerij”. Dit kan doordat men mensen met éénzelfde belangstelling heeft ondergebracht in bepaalde „wurk forbannen”. De leiding van zo’n werkverband is in handen van vakmensen, maar van de hulp, bijv, bij het verzamelen van mate riaal, maakt men gaarne gebruik van belangstellende „leken”. Momenteel zijn er reeds een 14-tal van dergelijke werk verbanden, n.l. het archeologisch-, het historisch-, het landbouwkundig-, het „geakundich”-, het genealogysk-, het biologisch-, het bouwkundig-, het land- schapgenetisch-, het literair historisch-, het musiologisch-, het naamkundig-, het pedagogisch-, ’t sociaal- en economisch- en het taalkundig werkverband. Sommige van deze „verbanden” zijn maar klein van omvang en zijn te be schouwen als een soort studiegroep, die een bepaald onderwerp nader onder de loupe neemt, andere werkverbanden tre den meer op naar buiten uit. Zo houdt het landbouwkundig werkverband elk jaar bijv, een serie lezingen, verzorgt 't musicologisch werkverband verschillen de uitgaven op het gebied van de mu ziek (b.v. de uitgave van „Fryske liete- boeken” en „Fryslan Sjongt!” Soms werpt het werk van een bepaald werkverband tastbare resultaten af. Zo leidt het bouwkundig werkverband bijv. M.T.S.ers op voor het architectendiplo ma. De „noordelijke leergangen” van de Fryske Akademy, tellen momenteel zelfs een 450 cursisten, die worden opgeleid voor L.O. akten en Middelbare akten (b.v. Nederlands A en B, Fries A en B, Geschiedenis, Engels A en B, Frans A en B, Duits, Pedagogiek, Wiskunde A en B). Deze opleidingsmogelijkheid was er voordien in Friesland niet of zeer, zeer zelden. min jier. Yn gjin jierren is de rispinge sa óffallen as dit jier. Mei dy droechte is de groei stillein en doe’t it letter wer groeisum waerd bigoun to wurden, binne se fannijs wer bigoun. Dit trochgroeijen jowt glêzige ierdapels en dat is op party plakken tige slim. Ut Sélan wei komme birjochten, dat dér de lytse helt wei is. Ek de ierdapelsykte, de saneamde fytophtora, hat yn gjin tiden sa slim west. It „Vakblad” foar de hannel stiet hast wike oan wike fol mei kleilieten oer de minne ierdapelsituaesje. It wurdt fan ’e winter meast sanierdapels, sizze hja. De „Boargers” is neat mei heat, ink?le boeren helje se net iens üt ’e groun. Nou dan meitsje jo mei de hege Onkosten fan tsjint- wurdich in rare rekken. In groepke boeren üt de Wieringermar hie bisletten om har minder goede partij oan in ierdapelmoalfa- bryk yn Grins to forkeapjen, omt hja dochs net foar konsumpsje geskikt wiene. Se moas- ten franco fabryk levere wurde. De boeren hierden meiinoar in greate sküte en laedden dy fol. In dei as trije letter waerden hja opskille fan dy fabryk oft hja ris komme woene, hwant der wie hwat. Nou sij der hinne en doe bliek, dat troch it tanimmen fan de sike ierdapels de hiele lading ien greate klyk wurden wie. Hja hawwe jit lju oannimme moatten om de saek nei de jiskepölle to bringen en kamen fierder mei in leech pon kje thus. It sprekt wol fansels, dat de goede partijen, dy’t der ek jit binne, djür wurde en sokken meitsje dan in boppeslach. Mei de sükerbiten kin it ek gjin sprekken lije, ek hjir is it gehalte leech, it wurk langer as gewoan en de opbringst minder. Mei de bargen wiist it ek net bést. Dér binne tofolle oanset en de eksport is ek al troch de taname yn Denemarken, bi- paeld net florrissant. -X'X-X- Yn de suvelwrald is it ek lang net rêstich. Der leit jit in kwantum fan 20 miljoen kilo büter yn de koelhuzen opslein en al giet men under de priis, der binne hast gjin leafhawwers foar. Yn Denemarken is it krekt sa’n spul, ek dêr hie men om de merk to forbetterjen büter opslein, mar it sit dêr noch en net sa’n bytsje. Allinnich hat men dêr it fetgehalte fan de konsumsjemolke fan 3.50 op 3.80 brocht, hwertroch de produksje fan büter op in De tsjustere dagen foar Sintneklaes binne der wer. It wie de léste tiden oars wol knap mei it waer, mar nou is it forgoed mis. It hege wetter hat de oandacht tige festige op de kwestje fan de bimealling en de gemalenkwestje. De steatenleden fou- nen dizze wike de trije manske boeken, hweryn it rapport oer dizze saek opnomd is, op har bankje. En nou is, binammen troch de kranten, de publike bilangstelling op dizze slepende kwestje festige. Dat is ek neat gjin wünder, hwant der hawwe alle Fryske boeren mei to krijen. Mar ütiten is de saek jit net. Hwant neist de biswieren fan tofolle wetter, komt hoe langer hoe sterker ek if forlet fan wetter om ’e hoeke. En dat léste koe yn de takomst noch wolris bilangryker wurde as it earste. De Yselmar wurdt troch de ynpolderingen aloan lytser en dit is it iennichste kostbere binnenwetter, hwat wy hawwe. Hawar, de praktyk en de deskundigen hawwe nou haldfêst, al is it jammer, dat it twadde rapport oer de yndiking fan de Lauwersé noch op him wachtsje lit. Mar wol stiet fêst, dat it hiel hwat kostje moat en dat bitsjut in nije forheging fan de ünkosten. En der hawwe wy nou krekt neat gjin forlet fan. De ierdapelbouwers sitte dochs al mei in natuerlike wize ófremd wurdt. Safier binne wy hjir noch net, mar de ekonomyske om- stannichheden kinne üs dy kant gauwer üttwinge as wy miene. Mei de kondins sit it ek forgoed fêst. Dêr binne seis kondins- fabriken, hwer’t men de molke net mear forwurket, mar oan oare fabriken, dy’t jit wol oarders hawwe, forkeapet. Hjir by Hollandia is dat ek alris bard. Né, de tiid is forgoed foarby, dat it bütenlan siet to bidden en to smeken om üs guod. It is wer in striid om it foar in reedlike priis kwyt to wurden. In fabryk yn Gelderlan bea fan 'e wike syn dreage molke seis foar sawn sinten oan. In Fryske koöperaesje hat it koft en forwurke. Frjemde dingen as men it goed bisjocht. De boeren leverje har molke oan in parti- kuliere fabryk en dizze forkeapet it mei for- lies oan in koöperaesje. Mar it wiist net de goede kant üt. En it hoecht jo dan ek neat gjin nij to dwaen as men sjocht, dat de pleatsen, hwer’t jit inkele jierren hier oan sitte, sa fier ünder de maksimumpriis bliuwe. Sa stiet der hjoed wer in pleats to keap yn 'e Biermen (Seisbierrum) fan lyts 90 pounsmiet, béste groun, sahwat 37 pouns- miet greide en goed 50 bou. In moai bi- driuw yn in goede hoeke. De Grounkeamer hat him takseard op f 131.400, mar der komt it lang net oan ta. It heechste bod is op it heden f 92.500, dat is 40.000 goune min der. Mei de sterk forhege rinte en de swiere kosten fan ünderhald doarre hja net heger to gean, al hoen forlet der ek is fan in pleats. En dat is ek net to forantwurdzjen. Der wurdt nou tige ütsjoen nei de nije molkpriis, mar Minister Mansholt en syn mannen binne jit net klear mei har birek- kens. It wachtsjen is op it kostpriisrapport fan it L.E.I. en dat hjit nou mei in pear wike klear to wêzen. Wy sjogge der al nei üt, hwant dit bitsjut foar tüzenen fan boeren mear as in bytsje. En it sil üs ris nij dwaen, hwat der fan in folsleine kostenrekken torjuchte komd is. Novimber hat syn eigen lüd, mar botte op- timistysk kin it net neamd wurde. Wy sille ek diz kear sa mar tinke: Hwat raer liket, fait meastentiids hwat ta” Sintneklaes is wer op kommende wei en hwa wit, hwat er üt Spanje foar de Nederlanske boer mei- nimt. Hy is nochal guodlik, de Sld-baes, en faeks fait it op it eintsjebislüt dochs jit mei. De mond- en klauwzeer onder het vee breidt zich langzaam uit. Overstroming van de rivier de Po in Italië. Bij het dorp Rovigo is de Po wederom buiten zijn oevers getreden. Het water heeft aanzienlijke schade toegebracht. De bewoners moesten de wijk nemen. Militairen en politie zijn druk in de weer om kinderen en ouden van dagen in veiligheid te brengen. Het was geweldig knal Ons Hollandse elftal Hun hoofden waren koel Zij maakten doel op doel. Jullie weten wel, dat de „WAC”, je weet wel de vereniging van al die winke liers van Bolsward samen (waar je bij elk feest die geel-zwarte vlaggen ziet uithangen) met Sint Nicolaas altijd met een wedstrijd komt. Verschillende jaren was dat een kleurwedstrijd. Dit jaar zullen we het eens anders doen. Alle jongens en meisjes kunnen immers niet even mooi schilderen en daarom doen we het nu zo, dat jullie allemaal mee kunnen doen. In ons volgend nummer vinden jullie een verhaal van een speurtocht die Sint Nicolaas met Piet door Bolsward heeft gehouden. Samen doen ze verschillende inkopen in Bolsward. Ze kopen daar verschillende cadeautjes, misschien ook wel voor jullie zelf, en nu is het eigenaardige, dat Sint en Piet alleen de artikelen noemen die ze kochten. Ze zeggen er echter niet bij. waar ze deze artikelen kopen en dat moeten jullie nu invullen. Bovendien, Sint Nicolaas wordt ouder, en zijn geheugen wordt daardoor wat minder goed. Sint is daarom wel eens in de war met de juiste straatnamen. In dat verhaal zul je dus verschillende fouten vinden. Jullie kennen natuurlijk alle maal de grote gebouwen in onze stad en weten ook in welke straat of die staan. Sint vergist zich daar wel eens in en Piet verbetert dat dan, maar vult weer niet in, waar de gebouwen dan wel staan. Ook dat moeten jullie dus doen. Jullie begrijpen wel, dat Sint alleen zijn inkopen doet bij „WAC’’-winkeliers die aan de Sint Nicolaas-actie meedoen, want daar krijgt hij Televisie-bonnen. Wat dat zijn, hebben jullie natuurtlijk al lang geraden: Televisie-bonnen zijn weer bonnetjes die recht geven op het raden van de lengte van de kabel, waar door de kans op Televisie-toestellen en de vele andere mooie prijzen ook voor jullie vader en moeder weer mogelijk is. Voor 10 televisie-bonnetjes krijg je weer een deelname-kaart. Alle kaarten zijn dit jaar genummerd. Nu behoeven jullie voor de wedstrijd geen kaart bij te voegen, maar jullie moeten wel een nummer van een der deelnamekaarten, die jullie moeder in bezit heeft, op het formulier zetten. Je moogt het stuk dat je a.s. vrijdag in ons blad vindt gebruiken voor je oplossing. Maar, je kunt bij de deelnemende winkeliers ook nog extra formulieren krijgen, zodat dus al je broertjes en zusjes mee kunnen doen. De oplossing doe je in de grote bussen, waar ook de deelnamekaarten in ge daan moeten worden. Deze staan bij: Osinga op de Marktstraat, Van den Berg, op de Sneekerpoort en Van der Klei op de Grote Dij lakker. Jongens en meisjes doe je best. Er zijn heel mooie prijzen te winnen! Ti® ...si 4 '.M

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1