BESTEDINGSBEPERKING NOG STEEDS NOODZAKELIJK Qabe SPEURTOCHT VAN SINT EN PIET IN BOLSWARD I i roar Amerika wil alle krachten concentreren tegen de Russische bedreiging üs hjoed p to sizzen 53e JAARGANG VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 No. 91 Buitenlands Overzicht Russen bouwen nieuwe stad in Siberië voor 20.000 geleerden en studenten Ambtenarensalarissen worden verhoogd Zilveren filmpjes Samenbundeling van het Westen vergt uiterste inspanning Hwat de brune rot der fan seit STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong's Nieuwsblad Bolswartls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat haf KAMEROVERZICHT de kernenergie en de nieuwste bewapening. PYT. 3e week november 1932 Nieuw Japans offensief in Mandsjoerije. Binnenlandse zaken. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelb gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OS1NGA N!V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Jonges it liket net sa skoan Mei in fjirtsjen dagen giet it oan Dan is it ien desimber Foar üs in keale Sinteklaes Hwant neffens it kranterelaes Wol men wraek op üs nimme De minsken roppen - 't Kin gjin kwea Slaen alle brune rotten dea. Jonges, ik hie de measte skik Lieten se üs yn sa'n Spoetnik Ris mei troch 't loftrom fleane It is foar my alhiel gjin fraech Soks koste üs like goed de kraech Mar de „gegevens" leanen De hiele wrald koe klear oantsjutt’ In brune rot hat ek syn nut. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwart al (bij vooruitbetaling) Giro 887926 er geen twijfel over laten bestaan de bestedingen te beperken. Zij A. Brinksma, Hoogstraat 43, je adres voor alle soorten aardappelen, groenten, fruit en eieren. Strubbelingen te Apeldoorn, waar 350 ar beiders in werkverschaffing bezig zijn een vijver te graven in het gemeentelijke Berg en Bos. De voornaamste grief van de arbei ders is, dat de werkweek is teruggebracht van 50 tot 4516 uur. Ja neamden wy üs nou mar houn Dan liet ’t Bistebiskermingsboun 't Der grif sa net by sitte Dat hat mei „Laudy" bliken dien Hwat wiene dy hearen doe gemien Se woen’ de Rus wol sjitte Mar in brune rot is nearne yn tel Allinne in sint twa foar syn fel. Paardevleesgehak 20 ct. per pond. Kalfs vlees 4 pond f 1, vette lappen 20 cent per pond, magere lappen 25 en 30 cent per pond, rollade 4 pond f 1. Vriendelijk aanbe velend, Y. Anema, Bolsward. om het gesprek in het georganiseerd overleg ook over de middelbare ambtena ren te doen gaan. Maar de heer Blom was van mening, dat de regering nu zelf voor stellen bij het georganiseerd overleg moet indienen. Deze methode vond de meerder heid van de Kamer vertaragend werken en ook niet geheel juist t.a.v. de staatsrechte lijke positie van de Kroon en de positie van het georganiseerd overleg. Nadat de motie Blom werd verworpen (alleen pvda, sgp en cpn stemden voor) werd tenslotte. de motie Weyters zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Minister Dulles heeft er voorts op gewezen dat het Amerikaanse volk misschien wat van zijn vrijheid zal moeten opgeven om de Russen de baas te blijven en hij en Eisen hower deden een beroep op de bondgeno ten voor een grotere samenwerking. In eigen huis heeft president Eisenhower daar toe al trachten te komen door Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische partij, uit te nodigen om met minister Dulles samen te werken aan het ontwerpen van de gedragslijn welke de Amerikaanse delegatie onder aanvoering van president Eisenho wer zelf zal volgen op de grote Navo-con- ferentie welke in december te Parijs zal worden gehouden, ter bespreking van een samenbundeling van alle krachten van het Westen. Het is heel duidelijk dat de Amerikaanse re gering het gevaar dat de wereld nu van Russische zijde schijnt te bedreigen, zeer ernstig neemt. Zo ernstig dat president Ei senhower het vergeleek met de Hitler-peri- ode, die had men aanvankelijk niet ernstig en Washington over de grote wereldproble men. Diamentraal daartegenover staat de opinie van de secretaris-generaal van de Navo, de Belg Spaak die meent dat alle leden van deze organisatie tot overeenstemming moe ten komen over alle belangrijke vraagstuk ken der wereldpolitiek. Een illusie! Ten slotte zij nog even geconstateerd dat deze week een zeer belangrijke is voor Ne derland. In de politieke commissie der Ver. Naties zijn de debatten over Nieuw Guinea begonnen, in Den Haag de onderhandelin- gen tussen de Nederlandse en W. Duitse delegaties over alle tussen deze beide lan den hangende kwesties. Dan hebt U dat vast niet in Bolsward gekocht, Sint, want wanneer U in Bols ward een horloge koopt bij dan kunt U er van op aan dat U steeds de juiste tijd hebt. Maar in dit geval is dat niet zo erg, want we kunnen van hieruit precies op de verlichte Stadhuis toren op het Marktplein zien. Hè, Sint! Het stadhuis staat toch niet op het Marktplein, maar aan de straat. Ach ja, dat is waar ook! Zo, Piet, en nu moeten we die grote trommel nog kopen voor Willy Y. weet je wel. Ja, Sint, nou die kopen we natuurlijk bijEn de vader van Willy vraagt een paar lekkere warme pantoffels. Als we dus die trom gekocht hebben gaan we om die pantoffels meteen naar Nu komen er een paar verlanglijstjes van grote mensen. Dat is voor de Sint soms wel eens wat lastig. Grote mensen vragen immers dik wijls ook grote spullen en die zijn soms zo duur. Daarom gaan Sint en Piet eerst nog eens even overleggen. Er staan televisies op en radio’s en strijkijzers en stofzuigers, enz. Gelukkig dat we dat in Bolsward kun nen krijgen, zege Piet, want daar zijn zo in ieder geval erg geschikt en be hoeven we niet meer te betalen dan in andere steden, terwijl je bovendien hier veel prettiger geholpen wordt. Ze besluiten dus toch maar om eens hier en daar te zien. Ze gaan dus eerst om televisie naar stofzuigers vinden ze in een grote sor tering en in alle prijzen bij Ver der is er een grote keuze in elektrische strijkijzers, waaronder de allernieuwste „Vederlichte” types bij Dat is leuk! Pietje vraagt voor zijn OPA een lekkere luie stoel. Dus eerst even kijken bij Er zijn ook verlanglijstjes van prakti sche mensen, die praktische cadeaux vragen. De vader van Heintje O. vraagt een Maandag is in het Haagse Gemeente Museum de officiële verkoop van de kinderpostzegels 1957 begonnen. Na een korte plechtigheid begon Mevr. Kuyper—Sluyters, dochter van de bekende kunstschilder Jan Sluyters, met de verkoop van de zegels, waarvan de zegel van 8 cent de beeltenis draagt van Mevrouw Kuyper— Sluyters als kind van 3 jaar. Op de foto: Mevr. KuyperSluyters verkoopt de eerste kinderzegels, geassisteerd door de kleinkinderen van Jan Sluyters, aan de Directeur- Generaal van de P.T.T., Ir. J. D. H. van der Toorn. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft in de Kamer meegedeeld, dat de regering haar standpunt heeft herzien en thans met de Zuiderzeewerken wenst door te gaan. gierig aan welke zijde Amerika zal staan als Perzië het geval op de spits drijft. Er gaan geruchten dat de Sovjetunie van plan is het Westen een voorstel voor te leggen tot neutralisatie van he Midden Oos- en. Moskou zou bereid zijn de Westelijke belangen bij de olie van dit gebied te er kennen maar het Bagdadpact zou moeten worden ontbonden en van beide zijden zou den de wapenleveringen aan de staten in dit gebied moeten worden stopgezet. Sommige commentatoren menen dat dit een inleiding is tot een Russische poging om alleen met Amerika de wereldpolitiek te be disselen, Chroesjtsjef heeft dezer dagen nog eens gepleit voor een overleg tussen Moskou Nog moeilijker echter dan het Ame rikaanse volk te overtuigen dat nu alle krachten dienen geconcentreerd tegen de Russische bedreiging zal het vallen om het gehele Westen in een dergelijke uiterste inspanning te verenigen. De pogingen daartoe door president Eisen hower ingeleid met het voorstel dat alle leiders der Navo-landen in december zouden bijeenkomen ter bespreking van een grotere samenbundeling van krachten hebben alvast een klap van belang gekregen door de wa penleveringen van de Ver. Staten en Enge land aan Tunesië. De kwestie dezer leve- ringen was allang aan de orde. Bourguiba, de Tunesische president, heeft al maanden lang de Fransen om wapenen verzocht doch deze voelden daarvoor bar weinig omdat zij vreesden dat een deel dezer wapenen door Tunesië zouden worden doorgeleverd aan de Algerijnse opstandelingen. Boven dien hadden de Fransen als voorwaarde gesteld dat Bourguiba noch van Oostelijke noch van andere Westelijke zijde wapenen zou betrekken. Bourguiba wees deze voor waarde af en maakte bekend dat hij even tueel wapenen van de communistische lan den zou kopen. De vrij langduirge kabinets crisis in Frankrijk heeft de onderhandelin- gen tussen Frankrijk en Bourguiba ver traagd en toen laatstgenoemde ongeduldig werd en naar het Oosten lonkte, hebben zowel de Britse als Amerikaanse regering Frankrijk doen weten dat zij Tunesië wa pens zouden leveren, als Frankrijk het niet terstond deed. De Fransen bleven weigeren, omdat volgens premier Gaillard zij geen voldoende garan ties van Bourguiba konden krijgen. En toen hebben Engeland en Amerika prompt wape nen naar Tunis gezonden, weliswaar kleine dus eigenlijk slechts symbolische leveringen, En ook de lagere ambtenaren zullen een iets hogere beloning krijgen. De meerder heid van de Tweede Kamer heeft destijds voor de verhoging van de topsalarissen ge stemd, in de verwachting, dat er ook iets voor de lagere ambtenaren gedaan zal wor den. Bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken heeft de Tweede Kamer daar dan ook op aangedrongen. Minister Struycken verklaarde zich bereid het ge sprek met het georganiseerd overleg in amb tenarenzaken te heropeneh om de positie van de laagst bezoldigde ambtenaren te bespre ken. Tegelijkertijd kondigde hij aan, dat op 1 januari a.s. begonnen zal worden met de invoering van de werkclassificatie voor de rijkswerklieden. Daarvoor heeft men in to taal drie jaar nodig. Ook zal een prestatie beloning worden ingevoerd. Deze beloning zal maximaal 8% van het loon bedragen. Niet de gehele Tweede Kamer was het met minister Struycken eens, dat het gesprek met de ambtenarenorganisaties alleen over de positie van de laagst bezoldigden moet gaan. Twee moties kwamen op tafel. De eerste van de heer Weyters (kvp) en de tweede van de heer Blom (pvda). Eerstge noemde motie werd mede-ondertekend door de heren Smallenbroek (ar), Beernink (ch) en Van Dijk (vvd). Beide moties hadden de bedoeling zij het anders geformuleerd De eigenlijke oorzaak van de Franse ellende is de Algerijnse oorlog en Men des France wees er ook op dat men of Frankrijk op de voet van een oorlogs economie moet plaatsen of dat men een nieuwe politiek in Algerije moet voeren welke Algerije onafhankelijk maakt, doch verbonden met Frankrijk, zodat het moederland zijn invloed in Afrika nog kan behouden. woorden van deze scherpzinnige oud- Het feit dat de politiek van de bestedings beperking nog moet worden voortgezet, wil uiteraard niet zeggen, dat er op loongebied helemaal niets meer kan gebeuren. Hoe meer rust er is in de lonen, des te beter, maar het kan noodzakelijk zijn schrijnende omstandigheden iets te verlichten. Zo zullen de kinderbijslagen t.b.v. de minst draag- krachtigen met tien cent per dag worden verhoogd. Men kan aannemen dat de re gering zich accoord zal verklaren met het standpunt van de Stichting van de Arbeid Hé- hè - zucht Sint Nicolaas, wat is die schimmel weer druk. Dat vliegt me daar in razende vaart dwars door de weilan den, wipt over de breedste sloten alsof het niks is en rukt aan het leidsel, ik kan er haast geen baas van blijven. Geen wonder, Sint,” zegt Piet, wanneer onze schimmel maar in de gaten krijgt dat we naar Bolsward gaan, is hij ge woon niet te temmen. Hij weet immers dat U hem in Bolsward altijd wel wat rust gunt, omdat U dan zelf verder te voet door de straten gaat en op Uw gemak langs de vele mooie winkels gaat om alles uit te zoeken wat van Uw gading is. Zou het dat zijn, Piet? Dan kan ik me dat best begrijpen. Ziezo, daar zijn we er al. Daar is de Hollandia al. We zijn dus nu al bjj de Snekerpoort. Nee, Sint, de Hollandia staat niet bij de Snekerpoort, maar aan de O ja, dat is ook zo, mijn geheugen laat me wel eens in de steek, Piet. Ondertussen rijden Sint en Piet de stad in en stallen hun paard in de stal bjj Hotel Boermans. In de warmte van de stal hinnikt de trouwe schimmel nog even ten afscheid van de Sint en denkt: Ziezo, nu kan ik even lekker uitpuffen. De Sint is voorlopig nog lang niet klaar, want daar in Bolsward zijn zoveel za ken waar je geschikt terecht kunt en daar is zo’n grote keus tegen geschikte prijzen, dat duurt daar nog wel even. Intussen gaan Sint en Piet welgemoed op stap. Ze hebben de verlanglijstjes voor zover ze binnen zijn gekomen al netjes gesorteerd en beginnen dus met een maar met hun inkopen. Boven aan een der lijstjes staat een vogelkooi voor een oma. Die kopen ze eerst bijZe zien, dat er een grote keuze in is. Het zal wel voor «en kanarie zijn, zegt Sint. Hoe laat is het eigenljjk, Piet? Ik ge loof niet, dat mijn horloge geljjk gaat! Dat smakket, sei Solke, en hy stiek de tonge ta it rüt üt. De Russen gaan in Siberië een stad bouwen waar 20.000 geleerden en studenten zullen worden bijeengebracht om zich bezig te houden met kernphysische vraagstukken en de ontwikkeling van daarop gebaseerde wapens. En president Eisenhower heeft nog weer eens in een rede, nu in Oklahoma City, toegegeven dat de Russen op bepaalde terreinen van bewapening de Westelijke wereld voor waren. Hij erkende dat dit niet zo mocht blijven, aan bewapening en onderzoekingen op wetenschappelijk gebied moest daarom meer worden besteed en het onderwijsstelsel in Amerika moest zo gewijzigd worden dat ook in de Ver. Staten een groter aantal wetenschapsmensen en technici beschikbaar kwam voor de onwikkeling van De premier ontmoetten echter geen bijval in de nationale vergadering. Toch heeft Mendes France gelijk als hij de Algerijnse kwestie als de oorzaak van Frankrijks moeilijkheden beschouwt, en zij is eigenlijk nu ook de oor zaak van het politieke conflict tusen Parijs ener- en Washington en Londen anderzijds. Nu de betrekkingen tussen West en Oost verscherpt zijn, is Washington er feller dan ooit op uit te voorkomen dat Rusland meer vrienden in de wereld verwerft of het Wes ten er verliest. Overtuigd dat de West-Europese landen toch wel in hun eigen belang het bondge nootschap met hen zullen handhaven, zullen de Amerikanen er minder dan ooit tegen opzien de individuele belangen dezer lan den desnoods op te offeren om elders vriendschappen te verwerven of te be houden. Frankrijk behoeft niet te rekenen op de Amerikaanse steun voor zijn huidige Algerijnse politiek zomin als Nederland in de Nieuw Guinea-kwestie, hoewel beide ge vallen nogal uiteenlopen en Indonesië Was hington zeker niet dankbaar zal zijn als het neutraal blijft in deze kwestie. Dat de grote Navo-conferentie in decem ber een grote politieke eenheid van alle Navo-landen zal opieveren lijkt dan ook een illusie, al zal er theoretisch misschien iets worden afgesproken en zullen in het vervolg conflicten als nu tussen Frankrijk en de andere leden der grote drie zijn uit gebroken, eerst waarschijnlijk in de Navo- raad worden besproken om te trachten tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Het is echter niet aan te nemen dat Amerika zich bij een eventuele meerderheidsbesluit zal neerleggen, de Navoraad is nu eenmaal geen boven-nationaal orgaan dat zijn be- slising aan zijn leden kan opleggen. En waar in Amerika zelfs al bezwaren worden geuit tegen een volkomen openhartige sa menwerking op wetenschappelijk bewape- ningsgebied met alle deelgenoten in de Navof omdat bijv, in Ijsland ook communisten in de regering zitting hebben en in Frankrijk te veel ministers worden versleten om ze ker te zijn dat er geen geheimen zullen uit lekken, gelooft men ook op dit gebied niet bar aan een werkelijk algemene bundeling der krachten. Veelal zal, zo meent men, uit dit alles een grotere en hechtere Ameri- De huidge Engelse premier Macmillan is kaansEngelse samenwerking voortkomen, geen Eden, die zeer sterk hechtte aan de entente. Nog bitterder dan tegen de Ame rikaanse regering zijn de Fransen dan ook jegens de Engelsen gestemd. Maar het is helemaal niet zeker dat ook tussen Washington en Londen straks niet weer geschillen zullen zijn. Het Midden Oosten biedt er ruim schoots gelegenheid toe. Koning Saoed van Saoedi Araië heeft vo rige week het oude geschil tussen zijn land en Engeland over de Boeraimi-oase nog eens opgerakeld, de oase, die volgens Lon den behoort aan het sultanaat Oman en Muscate, dat onder Engels protectoraat staat, maar waarvan de olie niet alleen door Engelse maar ook door Amerikaanse oliemaatschappijen wordt begeerd, terwijl Amerika ook koning Saoed vriend lijk wenst te stemmen. En Perzië heeft vorige week het eiland Bahrein als provincie opgeëist, dat ex Brits protectoraat is en waar Amerikaanse maat schappijen een massa olie winnen. De En gelsen wezen zonder meer de Perzische eis af, maar dit betekent ruzie tussen twee lan den van het Bagdadpact en we zijn nieuws- Nou 't moat my earlik fan it hert Wy bin trochstrings it tüch üt 't kret Us fak dat is: fomielen En ek de sounens fan in minsk Is üs - sêft sein - gjin hertewinsk Mar 'k moat ’t dochs sa oanfiele Sa’n brune rot, dy’t rooft en fret Da s ek syn eigen skepper net. De ministers Hofstra en Zijlstra hebben dat het nog steeds noodzakelijk is om waren het eens met vele beschouwingen in de Tweede Kamer dat het economisch getij ten goede keert. Maar, zo zeiden de beide bewindslieden, we zijn er nog lang niet. Het is dringend noodzakelijk dat we een halt toeroepen aan de sluipende inflatie en aan de prijsstijgingen. De voorge nomen maatregelen om de belasting te verhogen zullen dan ook wel uitgevoerd moeten worden. Ze zijn dan ook dinsdag j.l. ingediend. Het is een lichtpunt dat het invoeroverschot (het verschil tussen invoer en uitvoer) bin nen de cijfers van 1956 kan worden gehou den. Dat houdt in, dat de ontwikkeling van steeds slinkende deviezenreserves ge remd is. Maar er zijn helaas nog vele ande re symptonen die ons zorgen baren. Zo was bijv, in het tweede kwartaal 1957 de overbesteding in de consumptiesector twee punten hoger dan in dezelfde periode van 1956. Het ziet er naar uit dat deze cijfers in het derde kwartaal veel beter zullen zijn. De kapitaalsuitgaven van de lagere publiek rechtelijke organen schenken ook weinig tevredenheid. Zij bedroegen in de eerste helft van 1955 f615 miljoen, in de eerste helft van 1956 en 1957 resp. f 798 mlijoen en f1124 miljoen. Minister Hofstra zeide, dat een dergelijke sprong in twee jaar niet kan geschieden zonder ernstige verstoringen in het economische leven op te roepen. De gemeenten en andere publiekrechtelijke orga nen zullen het dus ook het komend jaar nog kalm aan moeten doen. De grootste moeilijkheid waarvoor wij ech ter staan is de kapitaalsmarkt. De minister van financiën demonstreerde met enkele duidelijke cijfers dat er nog steeds een tekort aan kapitaal is. Zo kunnen de spaar banken en de institutionele beleggers in 1958 gezamelijk f 1600 miljoen op tafel leg gen. Door aflosingen van leningen door rijk, provincies en gemeenten kan dit be drag op f2100 miljoen worden gebracht. De totale behoefte aan kapitaal zal echter ongeveer f 2400 miljoen bedragen. In de particuliere sector is in 1958 ongeveer f 1400 miljoen nodig, terwijl de gemeenten en de andere lagere publiekrechtelijke organen met ongeveer f 1 miljard kunnen volstaan. Uit al deze cijfers zal men niet anders kunnen concluderen dan dat de situatie nog steeds gespannen is en dat verder ingrijpen be slist noodzakelijk is. Er is dus nog geen sprake van dat er vol gend jaar een algemene loonronde kan wor den gegeven. Hoogstens kan men hopen, dat minister Zijlstra er in zal slagen de prijzen te doen dalen. De bewindsman van economische zaken is daar druk mee bezig. En tot nu toe is dat beleid niet zonder succes. Het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud is de afgelopen maanden met een punt gedaald. Minister Zijlstra heeft medegedeeld dat hij desnoods met dwang zal proberen de prijzen omlaag te brengen, want de daling van de internati onale grondstoffenprijs zal ook in de con sumptieprijs merkbaar zijn. Als in bepaalde bedrijfstakken de vrije Concurrentie gaat werken en een begin van prijsdaling zicht baar is, dan is de minister van economische zaken bereid zijn prijsstabilisatiebeleid voor; die bedrijfstak op te heffen. Voor alle even tuele noodzakelijke prijsverhogingen zal nog steeds overleg met het departement gevoerd moeten worden. De prijsdalingen worden ongetwijfeld ook veroorzaakt door de ontspanning op de ar beidsmarkt. Minister Suurhof heeft tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de arbeids reserve in 1957 40.800 personen betreft. In 1956 was dit getal 20.600. Tegenover deze ongunstige cijfers staat echter de gelukkige omstandigheid dat de werkgevers nog aan vragen hebben lopen om 43.000 arbeids plaatsen te kunnen bezetten. Ook volgens de minister van sociale zaken is de situatie dus allerminst alarmerend, al zullen we door de zure appel moeten heen- bijten. maar voldoende om de Fransen hels te maken. Hoewel de Franse regering niet onvoorbe reid was, ging er een schok door het Franse volk, de Franse delegatie op de conferentie' van Atlantische parlementsleden liep weg uit de vergadering. President Gaillard wiens kabinet al direct in een wankele positie ver keerde omdat er onder de conservatieve le den der nationale vergadering een aantal is, dat tegen zijn belasting-plannen is, moest om het vertrouwen in zijn regering te stutten wel heel scherp positie kiezen tegen het AmerikaansBritse besluit. Er gingen zelfs stemmen op in Frankrijk om de Navo te verlaten, maar men moet dit drei gement niet te zwaar nemen. Frankrijk ver keert in een dergelijke miserabele monetaire positie, dat het steun van zijn bondgenoten behoefte om op de been te blijven. De Fran se minister van buitenlandse zaken stond vóór het incident klaar om naar Amerika te vliegen om over een grote lening te onder handelen, hij ging toch, maar nu om te pro beren eerst een redelijke oplossing van het geschil over de wapenleveringen te verkrij gen. Oud-premier Mendes France heeft in de Franse nationale vergadering terecht gezegd dat Frankrijk in dit scherpe diplomatieke ge schil sterker zou staan als het zijn bond genoten niet zo hard om financiële steun nodig had in het gezicht van het tekort op de Franse begroting van duizend mil jard francs, waarvan het zelf maar 200 uit belastingen en bezuinigingen weet te dek ken. Hitler is door Hindenburg ontvangen. Hij werd naar het paleis van de rijkspresident vergezeld door Goering en Frick. Nadat Hitler de rijkspresident verzekerd had, dat zijn partij slechts aan een regering, welke door hem geleid werd kon deelnemen, heeft de rijkspresident Hitler, als leider der sterk ste partij in de rijksdag, gevraagd uit te maken of een door hem geleide regering een veilige meerderheid van de rijksdag zod geven. Hitler verklaarde hierop schriftelijk te zullen antwoorden. genomen, maar deze fout zou ditmaal niet meer mogen worden gemaakt. Als Eisen hower zijn zin krijgt zal Amerika nu een zeer groot deel van zijn aktiviteit op de oorlogsvoorbereiding richten. Maar of de president, hoewel hij ook gesteund wordt door de officiële leiding van de democrati sche partij het Amerikaanse volk, dat zo zeer op zijn vrijheid is gesteld, zo ver zal kunnen krijgen en van de noodzaak er van zal kunnen overtuigen, terwijl dat volk het gevaar nog niet aan den lijve ondervindt is de vraag; er was een Pearl Harbour no dig om Amerika in de Tweede wereldoor log, en nog slecht voorbereid ook, te drij ven. Misschien zullen we als het Congres eventueel een buitengewone zitting gaat houden om de vier miljard gulden extra defensie-uitgaven waarmee de regering het defensiebudget van 120 miljard wil verho gen, te bespreken, iets naders omtrent de stemming onder het Amerikaanse volk ver nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1