ruilverkaveling aangevraagd roar Voor driekwart deel van Friesland is Sint Nicolaas-wedstrijd voor de Jeugd e 53e JAARGANG No. 92 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Fan de Martinytoer PA® W.V.B. thans ©5Ê2cÜ0®l in de aether It T. de J. Onhoudbare en verouderde situaties brengen Friesland op de schop Zilveren filmpjes DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 us hjoed p p to sizzen 1 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo a. b. c. en d. Hwaf hal wer t Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli. gen dubbe tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week november 1932. Biedt zich aan een meisje voor hele dagen, ook genegen te melken. 15 jaar. Aangelopen een ramlam bij H. Schrale te Idsegahuizum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Alleen al de nieuwe wegen, die de landerijen goed bereikbaar maken, zijn in het kader van de verkavelingen van groot belang. Veelal zijn uit gestrekte gebieden in voor- en najaar via modderwegen vrijwel onbereikbaar en wegen brengen uitkomst, zoals op de foto in de Ballumer Mieden op Ameland. NIEUWE OOGST Hoe Wim van Bolsward PA werd. Toen OM W. Wassenaar uit Bolsward in de oorlogsdagen tijdens zijn verplicht It tsjokke kostet it measte jild, sei it wiif, doe't se de jonge it kofjegrom yn it kopke geat. DE NIJE MARTINY nije Martiny-Toer, de echte, stiet Abonnementsprijs f 190 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bij de verkiezing voor het kiescollege der Ned. Herv. Gem. werden uitgebracht op de Vrijzinnige kandidaten 540 stemmen en op de Orthodoxe kandidaten 415 stemmen, zo dat de kandidaten der Vrijzinnigen allen werden gekozen. Woensdag j.l. ontving W. Wassenaar te Bolsward bezoek van de R.C.D. (Radio- Contróle Dienst) in verband met de keu- rjig van de radio-zendinrichting. Ui'; het toen gedane onderzoek is ge bleken, dat de inrichting voldeed aan de gestelde eisen, zodat oW.V.B. (bij bin nenlandse en buitenlandse amateurs be kend als „Wim van Bolsward”) thans officieel in de aether komt. Voorlopig wordt nog gewerkt met een energie van pl.m. 50 Watt (toegestaan 150). Met deze 50 Watt valt in geheel Europa te werken op 80 meter en dat is momenteel genoeg. De wens is ’t station zo storingvrij mo gelijk te houden en mocht er overlast optreden door uitzendingen of iets der gelijks, dan worden rapporten gaarne ingewacht bij PAoW.V.B., Bolsward. „Electron”, het maandblad voor experi menteel radio-onderzoek schrijft over „Wim” het volgende: Besloten tot aansluitinng van Oosterend, Itens en Rien op het net van de waterleiding 1200 hectare bij Noordwolde neemt nog een bijzondere plaats in, omdat hier een en ander gepaard gaat aan een groot scheepse sanering van krotten en kleine bedrijfjes, veelal gedreven door indu- strie-arbeiders, die in Noordwolde wer ken en met wier grond nu anderen ge holpen kunnen worden. In vele verkavelingsgebieden worden nieuwe boerderijen gebouwd en een pro bleem is hierbij de vraag of het verant woord is om hiervoor zeer grote bedra gen uit te trekken, zonder dat zeker is of deze bedrijven niet binnen afzienbare tijd verouderd zullen zijn door de mecha nisatie en nieuwe arbeidsme-thoden en of het bij die boerderijbouw niet wat eenvoudiger zou kunnen en moeten. Hoe dat ook zij: het is verheugend, dat de ruilverkavelingswerkzaamheden tot nu toe weinig hinder van de bestedings beperking ondervinden en dat de over heid terecht het standpunt inneemt, dat deze werken noodzakelijk zijn, wil men de positie van de landbouw verbeteren. en De Jong’s Nieuwsblad gaande is, dat daar 70 van de bedrij ven kleiner is dan 10 hectare en dat het bovendien geen uitzondering is wanneer een boer zijn grond in dertig percelen her en der heeft liggen. Dergelijke situ aties zijn uit de tijd en uit de boze. Daarom komt er een groot deel van Friesland op de schop. Er wordt momen teel hard gewerkt in een gebied van rond 1800 hectare in de Tjongervallei Noordzijde. In de Wollegaast, een gebied van rond 2000 hectare vorderen de werk zaamheden goed. De Haskerveenpolder komt nu in stemming en ook de ruil verkavelingen over een gebied van 900 hectare in de Brekken bij Lemmer en 2000 hectare bij Appelscha zijn in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Verder wordt gewerkt aan de voorberei ding van een verkaveling van 8500 ha in Dantumadeel, van 12000 hectare bij het Koningsdiep in Opsterland, 8000 hectare in het Lage Midden bij Garijp- Wartena en 10.000 hectare bij de Linde. De ruilverkaveling in een gebied van OM Wassenaar slaagde en kon als PAoWVB naar huis gaan. Op 11 juli ontving hij zijn machtiging thuis en op 21 juli maakte hij zijn eerste QSO met PAoCJM uit ’s-Hertogenbosch, daarbij gebruik makende van een T-1154 en 10 meter antennedraad. Dit QSO was al direct van groot belang, want CJM werkte óók met zo’n set en na een paar recepten te hebben uitgewisseld, ging de soldeerbout in het stopcontact. Er is intussen al weer heel wat aan die T-1154 veranderd en met een input van ca. 25 watt werden na het eerste QCO, dat niet licht zal worden vergeten, nog 53 PA’s, 28 Duitse stations, twee Belgen en een Deen gewerkt. Zelfs vond op zondagavond 18 juli reeds een DX-QSO plaats met een station uit Chicago. Dit is voor een 80 meter sta tion wel iets zeer bijzonders en in de consternatie vergat WAoWVB de call op te schrijven. Er werd echter beloofd een QSL te sturen en dus wacht hij nu met spanning op de kaart uit Amerika. In de afgelopen weken, waarin uitge strekte delen van Friesland overstroom den door de zeer grote regenval en een onvoldoende afwateringscapaciteit, is de boezembeheersing in dit gewest ander maal een zeer actuele zaak geworden. Het gemaal Tacozijl heeft een capa citeit van 7 miljoen kubieke water per etmaal, maar wanneer er, zoals in de afgelopen weken voorkwam, in een et maal zoveel regen valt, dat er plotseling 110 miljoen kubieke water afgevoerd moet worden, dan ontstaan er grote moeilijkheden. Gean, o God, yn dizze dagen Net by Jins gemeente wei Jow de stiennen üs to dragen Dat Jins Tsjerke rize mei. van mr. G. en Dr. P. Uit het pas verschenen rapport van de Provinciale Waterstaat over de boezem beheersing in Friesland, die hierin on voldoende wordt genoemd, wordt nog eens bewezen op de vele tienduizenden en honderdduizenden guldens schade, die ontstaan door inundaties en op het feit, dat een onvoldoende boezembeheersing het onmogelijk maakt de hoogste op brengsten van de landerijen te halen. In datzelfde rapport wordt geadviseerd tot de bouw van twee nieuwe gemalen aan de IJsselmeerkust bij Laaxum en bij Lemmer. Hierdoor zou een oplossing van de boe- zembeheersingsproblemen bereikt wor den, die voor vele jaren bevredigend is, zo blijkt uit dit rapport. Even belang rijk als de boezembeheersing is de ver kaveling van landerijen. Het ware wen selijk, dat tegelijk met het gereedkomen van de eventuele bouw van nieuwe ge malen, op het gebied van de verkaveling een min of meer bevredigende situatie zou zijn bereikt. Doch dit is een onmo gelijke zaak. In brede kring wordt in gezien, dat een goede verkaveling in be tekenis niet of nauwelijks onderdoet voor een goede afwatering. Het is daar om geen wonder, dat de kwestie van de ruilverkaveling en landverbetering in Friesland eveneens een actuele zaak is. Driekwart van de gehele provincie komt in de toekomst op de schop. Dat kost meer dan de ruim dertien miljoen gul den, waarop de kosten van de eventueel nieuw te bouwen gemalen, zijn geraamd. De ruilverkaveling in de Haskerveen polder zal bijvoorbeeld volgens de be groting een bedrag van ruim twaalf mil joen -gulden vragen. Er zullen wegen worden aangelegd, hetgeen drie miljoen kost, kunstwerken gebouwd, onder meer een nieuw gemaal, voor vijf miljoen en dan nog de verkaveling zelf. Vijfenzeven tig procent van dit bedrag wordt echter door het rijk gedragen. Waarom Omdat ruilverkaveling een al gemeen belang dient. Landverbetering en afwatering hebben een hogere produktie tot gevolg. Er wordt veelal door de landwinst een zekere sanering van boer derijen mogelijk en zo is er meer, bijv, de mogelijkheid van een meer efficiënte bedrijfsvoering door het sparen van massa’s tijd. Wat te zeggen van bijvoorbeeld het feit, dat in de Ballumer Mieden op Ameland, die in 1916 het middelpunt waren van de eerste vrijwillige ruilverkaveling in ons land en waar nu een verkaveling De ingelanden van de Haskerveenpolder, het waterschap de Oude Geeuw en een deel van de Sint Johannesgaster Veenpolder zullen op 21 december bijeenkomen om een beslissing te nemen over de vraag of in dit gebied een oppervlakte van 4550 hectare al dan niet in ruilverkaveling zal komen. Voor de buitenstaander is een ruilverkaveling een nogal saaie en niet al te schokkende aangelegenheid, maar voor de grondgebrui kers ligt de zaak anders. Die hebben dagelijks te doen met vele vraagstukken, die hen een efficiënte bedrijfsvoering onmogelijk maken. Zestig van de percelen beschikt niet over een toegang tot de verhrde weg, 64 is niet aangesloten op het waterleiding net, 48 niet op het elektriciteitsnet. Niet alleen de bedrijfs voering zou door aanleg van wegen en verbetering van afwatering belangrijk verbeteren, ook de andere problemen zouden bij een ruilverkaveling geheel of ten dele opgelost kunnen worden. Wan neer men weet, dat in dit gebied de produktie lager is dan het gemiddelde, de kostprijs hoger en de bedrijfsuitkomsten dus on gunstiger, dan blijkt van hoe groot belang een ruilverkaveling kan zijn. In ettelijke delen van Friesland is de situatie soortgelijk. Het mag dan ook geen verbazing wekken, dat momenteel voor drie kwart van de totale oppervlakte van Friesland ruilverkaveling is aangevraagd en het blijkt, dat ruilverkaveling schokkender minder saai is dan men zo oppervlakkig gezien zou denken. verblijf in Duitsland daar Frits Hendri- kussen uit Tilburg, later gelicenseerd als PAoXYA en thans geëmigreerd) ontmoette werd hij besmet met de radio- bacil. Dit moet wel de oorzaak zijn geweest van het succes dat OM Wassenaar on langs boekte toen hij voor zijn zend- examen als PAoWVB slaagde. De bacil woekerde door en in 1955 nam OM Wassenaar, samen met zijn vriend Hollander, het besluit seinen en opnemen te gaan beoefenen en de techniekstudie ter hand te nemen. OM Hollander ook uit Bolsward ging eerst examen doen en slaagde als PAoCOR. Begin 1957 kreeg OM Wassenaar even eens een examen-oproep en op 28 mei begaf hij zich op de motor naar Den Haag. „Door pech aan de accu kwam ik niet verder dan Alkmaar en de wegenwacht bracht me met grote snelheid naar de trein. Na veel overstappen en wachten belandde ik ten slotte in Den Haag, nog juist op tijd”. Het examen zelf vond OM Wassenaar tamelijk zwaar. Van beroep is hij elek tricien. Er werd daar op het examen rekening mee gehouden, schreef hij, want men vroeg niet meer wiskunde en forfnules dan strikt nodig was. Zijn praktische ervaring, in de dagelijkse werkkring opgedaan, was evenwel een goede steun en de examinatoren waren hem zeer terwille („als wij een formule niet weten, kijken we eerst óók wel eens in een boekje” aldus een van de exa minatoren). hwer’t de mienskip nei tagroeije kin as it Gods wil wêze mochte. Wy kinne der stik foar stik in bytsje ta dwaen, mar ek hjir is it de mienskiplike ier- kristlike reus Aurelius Augustinus, dy't üs allegear de rjuchting wiist. As hy de minsken fan syn tiid kleijen heart oer de minne tastannen en de bidoarne tiden seit er: „De minsken kleije, dat de tiid min en bidoarn is, mar hwat is de tiid? Wy binne de tiid, binne wy min dan binne de tiden min, binne wy goed, dan binne ek de tiden goed!" En sa is der foar elk, dy’t earlik bidt en hopet, dat de kristenen ta ienheit komme meije, mar ien wei. To strib- jen nei in libbenshalding, nei in foarbyld, nei in ünderwiis, nei in mienskipslibben, hwerüt blykt, dat it tinken is. Tinken mei it kwyt sjen to wurden fan ressintiminten, fan ünkrekte oardielen, fan iensidige biljochting, fan goedkeape histoarjeforhaelen yn swart en wyt en seldsfoldiene isolearring. Wy moatte elk yn syn wearde litte, twang yn geastlike saken, direkt of yndirekt, is in ünweardich en ündeugdlik middel. Lit de Martiny-toer en tsjerke üs alle dagen her- innerje oan syn symbolyske taek. Dan is it net allinnich in pronkstik foar de stêd yn nije skientme under üs en foar üs biwarre, mar kin yn syn skaed it libben fan de biwenners fan Boalsert en omkriten winne oan forstean en bigryp, oan wearderring en mei elkoar oparbeidzjen, oan wierhaftich kristendom en eal boargerskip. Ik wit mar al to skoan, dat wurden fan dizze strekking goedkeap binne en dat it op him seis net sa folie seit as immen dizze wurden brükt. Mar in wurd kin wol greate bitsjutting krije as it mei de earlike died bitelle en wier makke wurdt. En it is in foarrjucht sizze to meijen, dat üs goede stêd sokke minsken hat en yn de léste jierren mear krige hat. It libben is nou ien kear sa, dat in oermoedige kweajonge mei ien stien de prachtichste glês-yn lead- ruten forniele kin, mar dat it jierren kostet Wij geven met Sint Nicolaas „seconden bonnen”. De Bolswarder kruideniers: Joh. Jellema, fa. M .v. d. Oever, fa. IJ. L. Hettema, F Mobach, H. M Dijkstra, IJ. O. Bekema, H. C. de Haas, S. S. v. Hettema, G. Smid, R. S. Oldendorp, F. Huitema, fa. G. Brandsma, H. Bosma, S. Vonk, N.V. Zijlstra's winkel, Wed Albada Jelgersma, G. H. v. d. Goot, A. F. de Boer, A. W. Visser, K. L. Oosterbaan, Wed. F. L. Rijp- ma, IJ. J. v. Hettema, J. B. Kramer, J. Rooda en Wed. J. Postma. Ged. Staten beschikten afwijzend over het raadsbesluit de gracht aan de Broerestraat te dempen. Regeringscrisis in Duitsland. Hitler wil slechts een regering vormen, als hij presi- dentele volmachten krijgt.. De rijkspresi- dent heeft dit verworpen, daar hij vreest, dat een door Hitler geleid presidenteel ka binet zich noodgedwongen tot een partij- dictatuur met al de gevolgen van dien zou ontwikkelen. fan de meast bijeftige minsken om soks to meitsjen. Mar nea hat dat in reden west om net jimmeroan op in nij to bigjinnen. De libbenstaek is alle dagen wer in nije opdracht en wittende, dat men mei alle ge- skrep in ünnutte tsjinner bliuwt, kin der gjin twivel bistean oer de plicht to dwaen hwer’t men ta roppen is. Sa fiele it hünder- ten minsken yn üs goede stêdtsje oan, mar de ünkunde en biperktheit fan üs geast makket dat wy fakentiids skea dogge hwer’t wy goed mienden to dwaen. Hwant as wy oer en wer ris krekt wisten hwat de oare bisielt en biweecht, soene wy ta üs freugde ünderfine, dat party minsken folie better binne as wy mienden en dat der folie mear oerienstimming is as wy tochten. Hwat soe mannich katholyk en mannich protestant ophearre as hy seach, dat in great diel fan syn moaiste en dierberste psalmen en lieten yn beide tsjerken bidden en songen wurde. Ik brük seis nou in pear jier in Frysk Psalm en Gesangboek en de skatten fan katholike en reformatoryske frommens dêryn fêstlein, binne my in greate stipe en treast. Mar hoefolle lju witte, dat Gesang 9 üt dizze bondel itselde is as it Magnificat anima mea, dat Gesang 18 har Venite Ado- remus is, dat Vondel en Gezelle likegoed yn dizze bondel foarkomme as har Veni Sancte Spiritus (Gesang 77) of har Veni Creator Spiritus (Gesang 78) en seis it Stabat Mater (Gesang 44) Hwerom moast ik dit üntdekke, doe’t ik Abraham al in pear jier sjoen hie? Lit üs oer de skuldfraech net tsiere, mar lit de nije Martiny üs alle dagen wer sizze: wêze. De tiid is lokkich foarby, dat de minsken sokke restauraesjes seagen as bi- foardieling fan ien bipaeld Tsjerklik bifol- kingsdiel. Wy witte nou, dat it krekt foar harren finansieel earder in swiere, histoa- ryske, bilésting as in foardiel bitsjut. Der komt by, dat wy nou, God sy tank, elkoar- ren oars sjogge as it eartiids wol wie. It respekt en de weardearring foar it earlik bisykjen fan minsken, dy’t oer religieuse saken oars tinke as wy, hat mear romte krige. Der is grif in bilangrike mentaliteits- foroaring üntstien en dy wurket jit altyd troch. By de stylfolle feesten, nou twa jier lyn, ha wy yn dizze tsjerke yn greate ien- sens hearre meijen nei it wurd fan in ald- stêdgenoat: Pref. Fr. van, der Meer. In man mei in wraldnamme as gelearde en derby ald-Boalserter bleaun. En it bysün- dere yn syn treflike taspraek wie ü.o. dit, dat hy de Martiny-tsjerke neamde de tim- pel fan katholike en reformatoryske from mens. In tsjügenis fan in katholyk gelearde en pryster, dat nei beide kanten hiel hwat sizze wol. It haldt yn, dat men hoe langer hoe mear bigjint yn to sjen, dat de religi euse skatten en wearden net mear oan ien kant lizze: Dat de earlike siker nei de for- bining mei de Allerheechste, sawol yn de katholike as yn de reformatoryske formid- dens, to finen is en dat it folie weardiger en leafde-foller is mekoar to sykjen as to forketterjen. De tiid fan paep, geus, fyn en grou, ketter en ófgoaden-tsjinner mei net ütstoarn wêze, hja is oan it fordwinen. De striid. tsjin, wurdt hoe langer hoe mear in stribjen nei eigen forbettering en loutering. En mei it bisef fan eigen tokoarten en skuld komt in tanimming fan respekt foar hwat oaren dogge en bisykje to dwaen. De nije Mar tiny-toer en tsjerke, hweroan katholiken en reformatoryske kristenen yn de rin fan de ieuwen boud ha en dy’t yn dizze tiid troch de hiele mienskip, stipe wurdt, kin en mei sjoen wurde as in symboal en in teken, In het Rijksmuseum te Amsterdam werd ter gelegenheid van het Congres Fonda- tion Européenne de la Culture een re ceptie gehouden. Foto: Onder de deelnemers bevon den zich v.l.n.r. Paul Henri Spaak, Z.K. H. Prins Bernhard, z. ex. minister Cals, Robert, Schuman, de burgemeester Amsterdam, van Hall Rykens. Beste jongens en Meisjes, Misschien hebben jullie in de krant van verleden vrijdag de Speur tocht yan Sint en Piet al gelezen. Dat was dus de opgave voor de wedstrijd, die we dit jaar voor jullie hebben uitgedacht. Nu was het jammer, dat dit stukje uit de krant niet bij elkaar gedrukt stond, maar over 2 bladzijden was verdeeld en ook de ruimte voor het invullen erg klein was. Maar zoals we jullie al hadden verteld, kun je bij de deelnemende winkeliers gratis formulieren krijgen die wel geschikt zijn. Vraag dus bij de winkeliers waar zo’n geel-zwarte vlag uithangt en waar de raambiljetten zijn aangeplakt, om zo’n formulier. Wan neer je daar boodschappen voor je vader of moeder doet, geven ze je dat graag. Nog even willen we jullie precies vertellen wat je moet doen. Wanneer je dus zo’n formulier hebt gehaald, dan vul je daarop in: Je eigen naam en achternaam, je adres en woonplaats, je leeftijd en of je een jongen of een meisje bent; het nummer van een WAC-deelnamekaart, die je zelf of je moeder in bezit heeft (het contröle-strookje van die kaart moet je goed bewaren, want als je een prijs gewonnen hebt, kun je die alleen krijgen tegen inlevering van dat strookje); In de brede witte ruimte die op het formulier naast de tekst over is, vul je in waar Sint Niclaas volgens jullie de artikelen zou kopen. Je behoeft alleen de naam van de zaak of van de winkelier maar te zetten en dus geen straatnaam er bij, want daarvoor is de ruimte misschien te klein. Ook vul je de straatnamen in die Sint Nicolaas verkeerd noem de en die jullie dan verbeteren. Vóór 8 december moet je de aldus ingevulde formulieren in een der drie bekende bussen doen bij Van den Berg, of Van der Klei of Osinga. Er zijn hele mooie prijzen te winnen, o.a. elektrische treinen, een autoped en poppen. Je kunt ze alvast zien in de etalage op de Appelmarkt naast Zantman (waar vroeger mijnheer Bruinsma woonde). Veel succes, jongens en meisjes en doe je best! De yn syn folie pracht, neist de machtige tim- pel, dy't yn syn bou biwarret de heechste religieuse fielings fan eardere slachten. Yn koarten sil hy wol mei in passende bitin- kingsjoun tabitroud wurde oan de minsken fan üs en de kommende tiid, om jit ieuwen lang to tsjinjen foar de tsjinst foar en mei God. Wy binne echt bliid, dat dizze kostbre restauraesje jit syn bislach krige hat. It is wier, it hat in bulte jild koste, it hat lang duorre, it ien mei oar, mar it is ek in seld- sum bisit foar de stêd en foar hiel Fryslan. En it wurk, hwat nou likernóch dien is, jildt net foar inkelde jierren mar foar slach- te op slachte. It Ryk, de Provinsje, de Gemeente en de Herfoarme Tsjerke hawwe der allegear hiel hwat ta bydroegen en wy as Boalserters meije der wol tige bliid en tankber foar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1