ZUIDSLAVEN LATEN ZICH NIET VOOR RUSSISCH KARRETJE SPANNEN NIEUW KABINETSBERAAD OVER GELDPUZZELS Qabe DE KOMENDE WEDSTRIJDEN roar Voetbal üs hjoed p p to sizzen 53e JAARGANG VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 No. 93 Buitenlands Overzicht economisch op drijvende te blijven Minister Zijlstra is optimistisch Bourguiba wil onderhandelen in Algerijnse kwestie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Marianne yn ünderwal Gouden filmpjes ’e Militaire orders vormen slechte kurk om Hwat bat KAMEROVERZICHT PYT huidige kabinet kan dus onmogelijk Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden tnededelL gen dubbe' tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Fijne boterletters 10 cent. Th. Beeksma, Ap pelmarkt, Bolsward. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) men zou Optimistisch. De redevoering, die minister Zijlstra in de Tweede Kamer, bij de verdediging van zijn Earst kaem in sekei*' Mollet, Hy sei: Foarsichtich, jonges, Fan brokken ha wy gjin forlet, En der mei nimmen twongen. Elk murk it gau: ’t bleau like fier, Men waerd hwat üntofreden. En ’t klonk: gean jo mar üt ’e wei, Soks hie ek alle reden. In frisse krêft kaem op: Bourges, Dy hc.t it föl prebearre, Lykwols alhiel sünder sukses, Men waerd der egewjerre. Set jo je ris to skoar Gaillard! Hoe sil ’t mei him ütpakke? Marianne dy’t yn slim gefaer Stees djipperoan weisakke. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Maandag heeft Prof. Mr. J. Oud afscheid genomen als hoogleraar in het staatsrecht aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam Foto: De voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. L. Kortenhorst en echt genote drukken Prof. Oud de hand tijdens de afscheidsreceptie. Daar eindelijk weer een volledig zater- dagmiddagprogramma is samengesteld, betekent dit dat aan de gedwongen rustperiode van Bolswardia dan toch ’n eind is gekomen. De groen-witten kun nen zich direct maar klaar maken, want koploper Delfstrahuizen is de te genstander en al is het op eigen terrein, een zware opgaaf wordt dit zeker. Wel zakken de prestaties van de bezoe kers de laatste weken een weinig, en is een mogelijke verrassing dan ook niet uitgesloten, maar dan zal er van begin tot eind hard, zeer hard gewerkt moeten worden. Voorlopig houden we ’t echter op een kleine zege voor de be zoekers. Makkum heeft in de thuiswedstrijd te gen Y.V.C. een kleine kans om wat bij de wal op te klauteren. In ieder geval één winstpunt moet de thuisclub uit deze ontmoeting kunnen overhouden. Titel-kandidaat Workum gaat D.O.G. in Wolvega een bezoek brengen, wat op passen betekent. Daar de Workumers weten waar ze aan toe zijn en dan ook wel geen risico’s zullen nemen, verwach ten we, dat ze de kostbare puntjes wel mee naar huis zullen nemen. Bij C.V.V.O.Woudsend heeft de thuis club de beste papieren, twee winstpun ten dus voor de Lemsters. Te koop 4 nieuw gebouwde geriefelijk in gerichte Burgerhuizen aan de Harlinger- straat nabij Hollandia, in huur bij H. Riet dijk en anderen. Bolswards Nieuwsblad Marianne sit yn ’e ünderwal, Hja hat de skonk forstüke; Al mannic hynder kaem fan ’e stal Om har derüt to loeken. ’t Is altyd wer itselde gemier, ’t Paedtsje wurdt stilwei glêdder, ’t Loeken giet blykber stomme swier, Hwant nimmen kin it rédde. Het Sint Nicolaas lijdt ook al onder de hui dige gedrukte omstandigheden. In de maga zijnen was tot op heden geen flinke aftrek. Het bezoek bleef dunnetjes. Sint Nicolaas zal in eigen persoon de stad rondrijden en een bezoek brengen aan de armengestichten te dezen stede om vervolgens audiëntie te verlenen in de winkel van de heer K. Dijk stra. 4e week november 1907 Verkoping van de vruchtbare sate en landen ,De Grote Klaver’ bij Bolsward 50 x 36% are. Toegewezen aan G. T. Tiemersma te Witmarsum voor f 5025.-—. Franse volk zou zijn, omdat het meer en meer inziet dat Frankrijk doodbloedt aan de opstand in Algerije. Het is duidelijk dat de Amerikaanse regering bij wie Moham med V thans op bezoek is, gaarne zou zien dat deze bemiddelingspoging werd aan vaard en succes had, maar zo kort na het geschil met Parijs over de wapenleveringen aan Tunesië zal zij thans geen al te sterke druk op de Franse bondgenoot durven oefe nen. Dat geschil is trouwens nog niet geheel uit de weg geruimd, de Engelse premier Mac millan was in Parijs om er over te praten en de W. Duitse minister van buitenlandse zaken von Brentano, in Washington op be zoek, heeft er met Dulles over gesproken. Maar de Amerikaanse regering schijnt niet van zins een verplichting te aanvaarden bij al haar beslissingen in het vervolg vooraf de Navo-bondgenoten te raadplegen of zich bij een meerderheidsbesluit of een veto neer te leggen. De W. Duitse regering scheen daar met de Franse iets voor te voelen, omdat beide vrezen dat het in de Navo thans meer en meer in de richting van een Amerikaans— Engelse overheersing gaat. Er is veel diplo matiek gedoe in de Navolanden nu presi dent Eisenhower wegens ziekte niet naar Europa kan komen om de conferentie van regeringsleiders der Navolanden bij te wo nen, waar men een antwoord zal trachten te vinden op de Russische machtsontwikke ling op velerlei gebied. We zien nog geen volledig succes voor deze conferentie weg gelegd. Ondanks het feit, dat op het in het week einde te Amsterdam gehouden congres voor het behoud van de Europese cultuur waaruit de oprichting van een Stichting voor Europese cultuur voortvloeide weer heel sterk de nadruk op het belang van de Westelijke eenheid werd gelegd. „Eenheid is kracht", zei Prins Bemhard daar. Het lijkt er op dat men onder dat revisionis me alle collectief verzet moet verstaan, waarin zich de levenslust van het onder communistische dwangmaatregelen levend mensdom uit, aldus een commentaar van het Alg. Handelsblad. Men verwarre dit revisionisme overigens niet met het streven in bepaalde communistische landen naar een zekere mate van zelfstandigheid van Mos kou in de ontwikkeling van de communis tische ideologie in hun bewind. Want, zegt het communiqué, er is een grote verschei denheid van historische nationale bijzonder heden en gewoonten welke in aanmerking moeten worden genomen. We zullen deze zinsnede wel vooral aan de grote bondge noot van de Russen, Mao Tse toeng van rood China hebben te danken. Hetgeen dan weer niet wegneemt dat het communiqué zegt dat de levensbelangen van de arbeiders Zijt gij niet wel? Haal dan een pakje krui den waarop staat Jacoba Maria Wortelboer van Oude Pekela. Te Bolsward verkrijgbaar bij G. F. Jorna en H. Slippens. Speciaal voor trage ontlasting. Het communiqué zegt ook iets dat de regeringen der Westelijke landen zich in de oren mogen knopen. Het consta teert nl. dat het de „kapitalistische" Het de invoering van de voetbaltoto bevorderen. Het enige wat het kan doen, is het uitlok ken van de vraag of de KNVB voetbalpool (alleen voor leden en donateurs van een voetbalclub) in strijd is met de loterijwet. De Hoge Raad zal zich tenslotte over deze kwestie moeten uitspreken. De KNVB heeft als het ware de rechter de nodige service geboden. Onder leiding van deze voetbal bond hebben wij één landelijke voetbaltoto gekregen, hetgeen natuurlijk de rechterlijke uitspraak vergemakkelijkt. Zouden er regio nale toto’s zijn geweest, dan moesten ver schillende rechtbanken een oordeel vellen. Het is dan niet uitgesloten, dat verschil lende rechers tot een andere conclusie wa ren gekomen. Door deze landelijke voetbal pool wordt de rechtshandhaving dus verge makkelijkt. Op het gebied van de goklust is het laatste jaar overigens het nodige veranderd: de geldpuzzels nemen zeer in omvang toe. Van deze puzzels is moeilijk uit te maken, of zij in strijd zijn met de loterijwet. Zij zijn vrij eenvoudig zo op te zetten, dat zij met geen enkele wettelijke bepaling stroken. Als de hoogste rechter tot de conclusie zou ko- dat de voetbaltoto in strijd met de wet zijn, dan rijst ogenblikkelijk de vraag, wat er dan met de geldpuzzels moet gaan gebeuren, die niet in strijd zijn met de wet. Men kan nl. moeilijk volhouden, dat deze geldpuzzels minder bezwaarlijk zijn dan de voetbalpool. Het is deze reden, waarom onze minister raad het vraagstuk van het gokken weer op de agenda heeft gezet. Men is er niet mee af als men concludeert, dat dit kabinet de voetbalpool niet kan legaliseren. Er is dus een nieuwe ontwikkeling ontstaan, die de instelling van een nationale commissie nood zakelijk maakte. Deze commissie zal voor lopig nog wel even studeren. De instelling daarvan kwam in ieder geval tegemoet aan de socialistische verlangens. De P.v.d.A. heeft vorig jaar gepleit voor de instelling van een staatscommissie. Ook de A.R. heeft zich niet tegen deze .commissie verzet. Deze geestesinrichting zal ook deel uitmaken van de „gok-commissie De heer Meulink (A.R.) heeft echter zijn standpunt nog eens herhaald: Het gokken is schadelijk voor de geestelijke volksge zondheid, zo zeide hij namens zijn fractie. Of iedere A.R. daar zo over denkt, is een andere kwestie. Zo is er een uitspraak van prof. Zuidema (een rechts-man in deze partij), die het niet juist vindt, dat de A.R.-ministers de invoe ring van de voebaltoto tegen houden. Dat noemde hij de tyrannie der minderheid. Deze In de 3de klasse K.N.V.B. staan de pa pieren van Jubbega niet ongunstig tegen hekkensluiter Steenwijk, maar toch zal het terdege uitkijken zijn, niet alleen dat een kat in het nauw gevaarlijk kan zijn, maar bovendien zijn de wedstrijden tegen de Steenwijkers in eigen home al tijd bijzonder moeilijk. Het kan dan ook wel eens een harde wedstrijd worden. Uiteindelijk zal Jubbega wel met de punten naar huis gaan, tenminste als zij de zaken energiek aanpakken en dat zal wel het geval zijn. Als M.S.C. afstand van da staartgroep wil nemen, dan moet zondag thuis van Steenwijker Boys gewonnen worden. Daar de Boys er de laatste weken wei nig van terecht brengen, zal het voor M.S-.G. wel loslopen. Bij D.O.G.G.A.V.C. Slaan we de thuis club iets hoger aan, we houden het dan ook op winst voor de Wolvegaasters. Het Sneker W.Z.S. krijgt Olyphia op bezoek. Hierbij kan ’t vriezen en dooien en daarom lijkt ons een gelijk spel de beste oplossing. Nicator ontvang Emmeloord, we ver wachten hier een kleine zege voor de Leeuwarders. Wanneer R.E.S. haar 3de plaats op de ranglijst niet in gevaar wil brengen, dan moet de uitwedstrijd tegen Bergum ge wonnen worden. We achten de blauw- landen niet goed gaat. Als men er nog een zekere uitgebreide economische activiteit bespeurt is dit een gevolg van de bewapeningswedloop en andere tijdelijke factoren. Hier Zit toch wel iets in. De militaire or ders en oorlogsvoorbereiding spelen een be langrijke rol in de economie van vele Wes telijke landen, ook van het leidende land de Ver. Staten en dat is toch niet gezond. Een hechte aaneensluiting van alle Westelijke landen op economisch gebied en een ge meenschappelijke poging tot opbouw van de onderontwikkelde landen zou allicht een stabieler basis voor de Westelijke economie bieden. Natuurlijk neemt ook in de commun>“t:«'-he landen en met name in de Sovjetunie en bijv in een land als i sjecho SlowaKije ue oor logsindustrie een vooraanstaande plaats in de economie in. Maar in deze landen wordt alles van boven af geleid en is nog zodanig gebrek aan gewone consumptie-artikelen, dat de mogelijkheid bestaat tot een gemak kelijker opvangen van schokken in de eco nomische ontwikkeling. Zoals bekend heeft tijdens het Chroesjtsjef-regime de Russische zware industrie al enig terrein moeten prijs geven aan de industrie voor consumptie artikelen, terwijl de zeer lage Russische le vensstandaard ook profijt trok van de uit breiding van de indusriële mogelijkheden door de uitvoering van de vijf-jarenplannen. Kenners van de Russische toestanden bewe ren overigens dat het iets verhoogde levens peil in de Sovjetunie in vele lagen der be volking alleen maar heeft geleid tot een verlangen naar meer, ook al omdat na Sta lin de contacten met het Westen toch wel v?at groter zijn geworden en men dus iets weet van het levenspeil in de z.g. kapita listische landen. Dit zou dan weer ontevre denheid in de Sovjetunie veroorzaken, in niet geringe mate versterkt door het feit dat de materiële achterstand bij het Westen vooral bij de intellectuelen, van wie de wetenschappelijke ontwikkeling afhangt, nog minder zwaar wordt aangevoeld dan de onderdrukking van iedere geestelijke zelf standigheid. Ziedaar een aantal opmerkingen welke di verse commentatoren in het Westen uit de pen vloeiden naar aanleiding van de confe rentie te Moskou. Zij vinden er ook nog eens aanleiding in het Westen te waarschu wen zich te hoeden voor een economische crisis, welke het de Sovjetunie gemakkelijk zou maken het op dit gebied te overvleu gelen. Chroesjtsjef heeft nog pas in een interview met een Amerikaans blad verze kerd dat de Sovjetunie de Ver. Staten in dustrie en economisch aan kan en dat het binnen niet al te lange tijd zal bewijzen, dat het Russische economische systeëm doel treffender is dan het Amerikaanse. Bedoelde Westelijke commentatoren dringen daarom ook nog eens aan een snele economische eenwording van het Westen. Maar dat gaat maar niet zo snel. Men denke er maar eens aan dat eerst thans de raadgevende interparlementaire Benelux- raad het verdrag inzake de economische unie in openbare behandeling heeft geno men en dat er nog een periode van 5 jaar kan verstrijken voor alle handelsbelemme- ringen tussen deze 3 landen moeten zijn afgeschaft. Men denke er ook eens aan dat Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Dene marken, Nederland en Zuid Afrika thans weer scherp hebben geprotesteerd tegen de uitvoer van Amerikaanse overschotten van landbouwproducten, omdat ze de protes terende landen markten ontneemt, terwijl landen als India juist zeer gesteld zijn op deze Amerikaanse invoer. Zoals hierboven al werd geschreven ondertekende Zuid Slavië het bovenge noemde communiqué niet. Het tekende wel het tegelijk gepubliceerde vredes- manifest van de communistische partijen uit 64 landen. Dat bevat de gebruikelijke communistische frazen en beschuldigingen jegens het Wes ten, o.a. wordt gesproken over de „impe rialistische samenzweringen” in het Mid den Oosten, maar men weet maar al te goed hoezeer de Russen er aan het kuipen zijn om door de Arabische landen tegen Israël en ook onderling tegen elkaar op te zet ten, vaste voet in dit gebied te krijgen en het Westen dat er oliebelangen heeft er tevens de positie van Israël heeft te be schermen, de voet dwars te zetten. De Sovjetunie kweekt de spanningen in het Midden Oosten kunstmatig aan, heeft mi nister Luns dezer dagen terecht gezegd. Het is, gezien deze toestand, jammer dat er groot gevaar bestaat, dat de politiemacht van de V.N., die thans de wacht heeft be trokken aan de Israëlisch-Egyptische grens geheel wordt teruggetrokken. Een groot deel der V.N. landen heeft er geen geld meer voor over en dat terwijl de wrijving tussen Israël en Jordanië steeds toeneemt en laatstgenoemd land ook de wapenstil- standscommissie der V.N. niet meer schijnt te willen erkennen. De secretaris-generaal van de V.N. gaat er thans eens poolshoogte nemen. Jordanië schijnt door een uiterst felle campagne te gen Israël, de andere Arabische landen en in het bijzonder Egypte en Syrië te willen overtuigen dat het geen plan heeft met de Israëliërs aan te pappen, zoals laatstge noemde landen beweren. Overigens komt men in de Westelijke wereld meer en meer terug van de gedachte dat Egypte zich in de Arabische wereld zo roert omdat het een pion van Moskou zou zijn, het zou al leen uit nationalistische overwegingen naar het leiderschap in de Arabische wereld stre ven. en de geldpuzzels laat het kabinet dus niet onberoerd. Verleden jaar heeft minister Samkalden medegedeeld dat het kabinet niet kan overgaan tot de invoering van de voebalpool, omdat anders de twee A.R.-bewindslieden, Zijlstra en Algera, hun ont slag zouden aanbieden, hetgeen zou leiden tot de val van het kabinet Drees. begroting heeft gehouden, heeft sterk de aandacht getrokken. Hoewel de kapitaal markt nog schaars is, de werkloosheid iets toeneemt (zij het niet verontrustend), liet de minister van economische zaken een hoopgevend verhaal horen. In de periode eerste halfjaar 1956 eerste halfjaar 1957 is de uitvoer met f 200.000.000 gestegen. Dat was nog niet best. Het tekort tussen opbrengst van invoer en uitvoer steeg daardoor tot f 900.000.000. In de periode juli-augustus 1956 1 juli- augustus 1957 steeg de invoer echter met f 200.000.000 en de uitvoer met f 250.000.000 De positie van de betalingsbalans verbeter de dus met f 50.000.00, zij het aarzelend. Er is dus sprake van een lichte verbetering. Deze verbetering heeft zich in de maanden september en oktober voortgezet. Zelfs in sterkere mate. De minister van economische zaken achtte het dan ook niet uitgesloten, dat er in het midden van de periode 1957- 1958 weer een overschot op de betalingsba lans zal zijn van tussen de f 250- en f 400.000.000. Deze cijfers geven dus hoop. De minister verbond daaraan overigens niet de conclu sie dat nu alles weer botertje tot de bodem is. Hij vond het gevaarlijk uit deze cijfers te concluderen, dat het evenwicht in onze economie reeds is hervonden, maar het is een feit, dat er meer goederen voor de ex port vrijkomen en dat de bestedingsbeper king dus goede resultaten begint af te wer pen. De bestedingsbeperkingsmaatregelen kunnen echter nog niet worden opgeheven. „Wij moeten aan het herstelproces voldoen de ruimte laten om daarmee de basis te consolideren voor een hernieuwde opgang van de conjunctuur”, aldus minister Zijlstra. uitlating, gedaan op een conferentie van A.R.-jongeren, werd natuurlijk in de Tweede Kamer geciteerd. Van A.R.-kant kon men zich echter beroe pen op citaten van socialisten, die ook van de voetbalpool niets willen weten. Men kan dan ook wel zeggen, dat de scheidingslijn dwars door de partijen heen loopt. De een mag dan principiële bezwaren tegen het gokken hebben, de ander vindt het stijl loos en ethisch niet verantwoord. Of men de huidige puzzelrage en de voetbalpool dan ook ziet in het belang van de sportontwik keling, of dat men bezorgd is over de ach teruitgang van de liefdadigheidsgedachte, of dat men bezwaren heeft tegen het verwer ven van arbeidsloos inkomen: er is aanlei ding tot bezorgdheid, zo concludeerde mi nister Samkalden. En daarom kan de in stelling van een commissie geen kwaad. Gosse hat by in oar altyd it heechste wurd om't er thus nea oan bar komt. len warsköget - seis aerdich lef, ’t Giet der op of der ünder; Marianne rop dochs P. M. F. Dan bart miskien in wünder. Yndied hy toande ’m hiel hwat mans, Bipaeld net bang foar spoeken, De need is heech, jow him de kans Jitris it gefal to loeken. Na een conferentie van de leiders van twaalf communistische landen in Moskou is daar een langademig communiqué uitgegeven. Het bevat natuurlijk de gebruikelijke aanvallen op de Westelijke politiek speciaal die van de Ver. Staten, welke zich zou kenmerken door „imperialisme”. Het bevat ook kritiek op het revisionisme, dus de bewegingen in bepaalde communistische landen welke een afwijkend oordeel hebben over de politiek van hun land. van alle landen steun aan de Sovjetunie en alle socialistische landen eisen. Met het oog op de huidige toestand wordt het noodzakelijk geacht dat het „defensieve” verdrag van Warschau in stand gehouden wordt. Wij zullen ons niet vergissen als het deze laatste zinsneden zijn, welke Zuid Slavië verhinderd hebben het communiqué te ondertekenen, tenminste als het door de andere communistische landen is verzocht zijn fiat aan dat communiqué te geven. Zuid Slavië is geen lid van het pact van War schau en heeft ook bezwaar dat Rusland als het hoofd van alle communistische lan den wordt genoemd en de andere partners worden opgeroepen steun aan dat land te verlenen. Te Belgrado blijk men nog altijd even goed als in het Westen te weten, dat de Russen zelf een politiek voeren, die niet in de eerste plaats de belangen van alle communistische landen dient, maar de Rus sische; anders gezegd: de Russische poli tiek heet communistisch maar is doorweven van zoveel nationalistische begeerten, dat ze in menig opzicht niet afwijkt van de Rus sische buienlandse politiek welke al eeuwen lang heeft gegolden. En de Zuidslaven bedanken er voor voor het Russische karretje te worden gespannen. De Russen schijnen er volgens geruchten, dan ook op deze conferentie weer zeer op uit geweest te zijn de communistische lan den in een sterker verband dan tot nu toe te concentreren. Soeslow, een der leden van het centrale partijcomité en Stalinist, schijnt er nogal een rol bij te hebben gespeeld en hij zou volgens de Zuid Slavische regerings kringen ook de man geweest zijn die Zjoe- kov ten val bracht omdat hij en zijn mede standers in regering en partij een te sterke machtsconcentratie zagen in de samenwer king tussen Chroesjtsjef en Zjoekov. Daar van vreesde de Stalinistische groepering in en om het Kremlin een greep naar de macht, waarvan volgens haar het einde van het communisme en een nieuwe oriëntering van de Russische politiek het gevolg zou kun nen zijn. Dit zijn maar geruchten, maar ook door de inhoud van dit communiqué schemeren toch wel diverse tegenstellingen welke tussen en in de communistische lan den bestaan. En hem, die gelooft dat met de verdwijning van Zjoekov uit de Russi sche leiding het eind van de strijd in het Kremlin is bereikt, kon wel eens een ver rassing wachten. Minister Samkalden heeft verleden week in de Tweede Kamer medege- deeld, dat het kabinet heeft besloten een adviescommissie in het leven te roepen, die zal moeten nagaan, in hoeverre de bepalingen van de loterijwet moeten worden herzien of aangevuld. Deze breed, nationaal opgezette adviescommissie zal onder leiding staan van prof. mr. G. W. Wiarda, lid van de Hoge Raad. Het vraagstuk van de voetbalpools Wel heeft de Sovjetunie een lening van ruim 600 miljoen gulden aan Egypte ver strekt voor de uitvoering van een vijfjaren plan maar Nasser schijnt daartegenover geen politieke verplichtingen jegens Mos kou op zich te hebben genomen. Ook Washington is daarvan overtuigd en heeft Egypte ook al een lening, zij het een klei nere, verstrekt. Overigens moet het verloop der gebeurtenissen in Noord Afrika Nasser niet al te vrolijk stemmen. Hij heeft altijd getracht een vinger in de pap te krijgen bij de politieke ontwikkeling in de Franse gebieden daar; ook toen Tunesië en Ma rokko onafhankelijk werden. Maar Bour guiba, de president van Tunesië, is niet van die inmenging gediend, al heeft hij wel wa penen van Nasser gekocht. Bourguiba is ondanks alles Westers georiënteerd en heeft thans samen met Mohammed V van Marokko Frankrijk en de Algerijnse opstandige beweging aangeboden te bemiddelen in de Alge rijnse kwestie. Algerije zou onafhankelijk moeten worden in een Noord Afrikaanse federatie, waarin echter de Franse en Westerse belangen zouden worden gewaarborgd. We zullen nu maar daarlaten wie de leiding in zo'n fede ratie zou moeten hebben, daarover kan nog wel eens twist tussen Bourguiba en Mo hammed ontstaan, maar ofschoon de Alge rijnse onafhankelijkheidsbeweging het voor stel schijnt te hebben aangenomen, heeft premier Gaillard van Frankrijk het on vriendelijk ontvangen omdat z.i. deze bemid deling niet van neutrale zijde komt, doch van pro Algerijnse zijde. Later bleek dat .de meerderheid van de partij van Gaillard, de radicale, het allerminst eens met hem was, zij achtte onder aanvoering van Men des France het bemiddelingsvoorstel accep tabel. Men meent trouwens dat dit thans ook wel het gevoelen van het grootste deel van het Gevraagd te Bolsward aan school 2 (hoofd H. Groenier Wzn.) een onderwijzeres. On derwijs in nuttige handwerken verplichtend. Salaris f 550 per jaar. B. en W. van Bols ward C. J. v. d. Veen, burg., K. H. Laag land, secr.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1