STIFTING SUDERGOA HIELD WAPEN SCHOUW Qab roar e Voetbal Bergum klopt BES met 4-0 CAB verliest van Okleboorn J. S. Fan de Martinytoer us hjoed p 9 to sizzen Zilveren filmpjes W.A.C., Kans en Geluk STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND On gerustheid over uitblijven van ETIF-rapport 53eJAARGANG No. 94 DINSDAG 3 DECEMBER 1957 Hwaf hat aan C. 1-2. le week december 1932 DEAD TIJ It Tj. de J. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbeJ tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Door bezuiniging zal het kantongerecht te Bolsward waarschijnlijk moeten verdwijnen. le. 2e. 3e. Het bestuur van de Ver. Plaatselijk Belang te Parrega verzoekt te bevorderen, dat de weg Bolsward-Workum ingaande 1 januari 1933 tolvrij wordt. Naar aanleiding van het afwijzend besluit van Ged. Staten van Friesland betreffende het raadsbesluit te Bolsward om het grachtje langs de Broerestraat te dempen, vonden We het volgende ingezonden: Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) „Dus overheid,” riep de heer de Boer uit, „kom uw verplichtingen na en laat die hoek in het Zuidwesten van Friesland geen vergeten gebied worden.” De bevolking wordt onrustig en wil zich inspannen. Overheid, beperk in Zuidwest Friesland geen bestedingen, want dit zou de ondergang betekenen van de histo risch, geologisch en cultureel zo prach tige Zuidwesthoek, een streek die zo rijk is aan natuurschoon, en die zo vele mo gelijkheden in zich biedt. Wanneer men het nu eens is, dat Suder- goa belangrijk en verantwoord werk doet, doch verder financiële steun nodig heeft om haar werk verder uit te bou wen, dan kan men zich de vraag stel len: Is de basis, de opzet en de struc tuur van Sudergoa juist gekozen? Over de stelling, dat Sudergoa als stich ting zich niet leende voor het opnemen van vertegenwoordigers van bepaalde groepen, kan men bijv, van mening ver schillen. Een feit is, dat vóór het stichten van Sudergoa, hierover uitvoerig is gediscu- sieerd en men unaniem tot de slotsom kwam, dat men de ingeslagen weg moest volgen. Toch is volgens velen de basis niet for meel genoeg. Het zij zo. Er staat echter tegenover, dat bij de eindconclusie van een gehouden conferentie, met als on derwerp „Streekontwikkeling door sa menwerking van Overheid en bevolking” uit de op hoog peil staande lezingen en discussies bleek, dat het juist zeer zeker van belang is om de bevolking in te schakelen bij het ontwerpen en uitvoe ren van Streekontwikkelingsplannen. Er was zelfs een rapporteur van één der discussiegroepen, die een nieuw orgaan in de Streekontwikkelingsgedachte wou invoeren. De constructie van dit voorgestelde or gaan komt vrijwel overeen met de sa menstelling van Sudergoa. Resumerende is er dus all? redenen voor bestuur, commissieleden en bevolking, om met steun van de overheid het aan gevangen werk voort te zetten, om ten slotte te komen tot een gezonde streek ontwikkeling in de Zuidwesthoek van Friesland. 3— 0 2—0 4— 3 1—5 Geluk, dat is geen dromen 't Kan zijn de werkelijkheid 't Wil eenmaal tot U komen Wees er dan op bereid. Laat nooit de kans voorbij gaan Als hij eens Uw wegen kruist Vat hem dan met bei Uw handen Daar hij anders licht verhuist. Abonnementsprijs f 1.90 pel kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 12 9 11 12 10 10 11 9 9 8 11 12 8 6 4 4 4 3 2 0 9 8 5 5 3 3 3 3 3 3 2 2 0 1 4 2 4 3 3 2 2 2 2 1 2 2 3 4 3 4 4 9 3 0 2 5 3 4 5 4 4 3 7 9 16 14 11 11 10 9 7 0 18 17 14 12 10 9 9 8 8 8 6 5 37—16 37—20 13—14 23—29 18— 19 19— 21 15—18 5—30 0 2 3 3 2 3 3 0 Verdere uitslagen zijn: Workum 2ABolsw. IA C.A.B. 3C.A.B. 4 Nicator 3—R.E.S. 2 Oosterlittens 2R.E.S. 3 a. b. c. HET BOLSWARDER GRACHTJE De dempdraak is gevlucht Voor 't wijs beleid der Heren Wien Frieslands wel en vree Vertrouwd is te soigneren Het monster sloeg zijn klauw Niet naar de maag’re buit Of Heemschut was er bij En kloeg en schreeuwde luid Toerist, die 's zomers rost En Bolsward zoekt nog doet En 's winters bij de haard Van schoonheid weten moet. Zei: „Foei, zeg, wat een Raad Die zijne stad niet hoedt Geef heden ons. zo bidt Er menig wijf en man. Ons daaglijks brood, en peinst Waar hij 't verdienen kan De deugd leidt onze Raad Hij helpt, wie armoe lijdt Dit sieraad van de stad Blijft tot aan d' eeuwigheid. Bolsw. 2 dec. 1932. RUISSEAU In kringen van Vrijz. Hervormden worden gelden ingezameld voor het plaatsen van een gedenksteen ter nagedachtenis van dr. C. J. Niemeijer. In Bolsward ligt Uw kans Televisies die staan klaar Als gij bonnen hebt althans Dan nog even raden maar. Streekontwikkeling. Wat behelst een streekontwikkelingsge dachte, eventueel plan of gebied? Een uitvoerige definitie hiervan valt moeilijk te geven. In het kort komt het hierop neer, dat zo mogelijk een gelijk optrekken van alle facetten belangrijk is. Wanneer de industrie zich ontwikkelen zal, hetzij door uitbreiding, hetzij door nieuwe ves tiging, dan dient bijv, de bewoonbaar heid (het woonklimaat) in de streek, gunstig te wezen. Dus sociaa', cultureel en recreatief dient de streek zich zoveel mogelijk gelijktij dig te ontwikkelen. Eerst dan is er spra ke van een harmonieuze streekontwik keling. Zelfs om de ontvolking tegen te gaan, althans af te remmen dienen deze laatste facetten op hun mogelijkheden heel goed bestudeerd te worden. Alle begin is vaak moeilijk, zo ook de start van Sudergoa. Niet dat de geboort? zwaar is geweest, maar wel langzaam, evenals de groei in het eerste jaar. Het was een kwestie van wikken en wegen, het bepalen van een zo goed mo gelijke koers en het kiezen van de juiste man op de juiste plaats, voorzover hij of zij zich beschikbaar kon en/of wou stellen. Met alle facetten moest rekening wor den gehouden en speciaal met het Zuid westhoek eigene. Velen voelden het van groot belang, dat er iets moest gebeuren in dit zuidweste- lijk deel van Friesland, want men zag een geleidelijke maar zekere achteruit gang van dit hele gebied, terwijl in an dere delen van de provincie een aanmer kelijke vooruitgang was te constateren. Over de oorzaken van deze achteruit gang ontvolking geen of te lang zame ontwikkeling enz., wijdde spreker niet uit, daar deze uitvoerig ter sprake kwamen in de verslagen van de heren rapporteurs, i.c. öf de voorzitter, óf de secretaris van de verschillende commis sies. In totaal hebben ongeveer 50 personen, die zich in het geestelijk, maatschappe lijk en economisch leven bewegen, een ieder op verschillend terrein, een werk zaam aandeel in deze commissies ge had. Met nac’ruk werd vastgesteld, dat nie mand van de commissieleden een bepaal de groep vertegenwoordigt. Zo min als de drie burgemeesters, welke Glibberig pad. Nu Sudergoa zich heeft begeven op het glibberige pad van de streekontwikke ling, welke ontwikkeling uit de aard der zaak, een voortdurende zorg is van de rijks- en provinciale overheid, moeten we verder dan de eerste halte, aldus de heer de Boer. Kort geleden zei een spreker voor de radio: „Ik geloof, dat. de overheid er bij haar regionale welvaartspolitiek er goed aan zou doen, meer gebruik te ma ken van de mogelijkheden, die in de be volking zelve gelegen zijn”. Mogen we aannemen, dat Sudergoa, bij monde van haar rapporteurs de mening van de bevolking in de Zuidwesthoek Wanneer de Stichting Sudergoa, welke is opgericht op initiatief van de Friese Volkshogeschool, zo langzamerhand een jaar heeft bestaan, dan wordt het tijd, dat zij eens naar buiten treedt, aldus de voorzitter, de heer Tj. H. de Boer van Balk, in zijn algemene beschouwing op de „Sudergoa”-vergadering, die zaterdag j.l. te Rijs werd gehouden, en welke de stichting had belegd om verslag van haar werkzaamheden en resultaten uit te brengen. Voor deze vergadering bestond goede belangstelling en vele zaken kwamen er aan de orde, zaken die, stuk voor stuk, van belang zijn voor de Zuidwesthoek en waarop we ter gelegener tijd nog wel terug komen. Wanneer het op Uw wegen U eens ontmoeten mag Bedenk het is gekregen Het komt niet eiken dag Wil noch even wachten Het staat nog voor U klaar Houd het in gedachten De tijd is bijna daar. G. A. V. Nicator Stoenw. Boys Steenwijk Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad St. Nicolaas arriveert per boot uit de rich ting Burgwerd. Na een rondgang door de stad gaat hij naar de „Wijnberg waar hij receptie verleent. Hwa’t bitiid fan 't béd komt, is gau klear, sei de skuonmakker, doe kaem er der om alve üre öf en gyng jouns sawn üre wer lizzen. Crisis!! Waarom uw oude gouden oorijzers en oud goud renteloos in uw kast? Wij geven de hoogste waarde. Miedema’s ver koophuis, Makkum. Nieuw! Bij A. Sikma is verkrijgbaar een Elektrisch leeslampje. Kan aan het boek geplaatst worden! dag niet de minste moeite had van deze R.E.S.ploeg veraiend te winnen. De achterhoede van Bergum, die steeds weer met verre trappen haar vleugels aan het werk zette, was verder in haar afweer wel zo solide, dat men wel een zeer verhit R.E.S.supporter moet zijn geweest om na 20 minu. spelen nog in een overwinning van deze matspelende ploeg te geloven. I Het werd dan ook een 4-0 nederlaag. Een verdiende zege voor de thuisclub. heeft verkondigd, dan ligt nu de gang naar een volgende halte voor ons. Zal de overheid de wensen van Sudergoa welwillend en doeltreffend ontvangen met de thans verzamelde gegevens Nee, vrij zeker niet. Wanneer dan wel? Met meer gedocumenteerde gegevens, met cijfers omtrent verloop, migratie en emi gratie, met concrete mogelijkheden, ar- beidsreservoir enz. enz. Hoe verzamelt men deze gegevens? Er moeten enquête’s gehouden worden, er moeten contacten gelegd worden met ar- beidsbureau’s, met gemeente-admini- straties, met middenstandsverenigingen. Waarom verdwijnen onze ambachtslie den? Waarom dit? Waarom dat? Om alle sprekende cijfers en gegevens te verzamelen, te bundelen en te co ördineren heeft Sudergoa een kracht, een persoon nodig, al is het nog geen socioloog, het moet in elk geval een man zijn, die de Zuidwesthek kent, iemand, die in staat is een taak op zich te nemen, welke bestuur en commissies in staat stellen de gerezen ideeën en verlangens verder uit te werken en ter bevoegder plaats aanhangig te maken. In dit verband komt er dan een contact centrum waar een ieder, zowel overheid als commissie en bevolking gehoor kan vinden. Een dergelijke taak moet gehonoreerd worden. Tot nog toe hebben, in het be lang van de goede zaak, de Zuidwest hoek waardig, het bestuur en de com missies alle activiteiten zo voordelig mo gelijk behandeld (vergaderingen aan huis, vervoermiddelen belangeloos be schikbaar stellen, telefoon en porto in het vergeetboekje enz. enz.). Aan deze gang van zaken komt een eine. Het zou bij doorgang hiervan de activiteiten verflauwen, al hoe goed men het meent met het belang van die Zuid westhoek. Weliswaar leven we in een periode van bestedingsbeperking, maar toch moet ’t mogelijk wezen een financiële bijdrage „los te krijgen”. Ligt hier niet ’n plicht voor de overheid Immers, wanneer het lang verwachte E.T.I.F.-rapport over de Zuidwesthoek, waarvoor ongeveer 7 jaar geleden een opdracht is gegeven, welke opdracht is bekostigd door de Z.W.H.gemeenten te gen een bepaald bedrag per inwoner per jaar, tijdig was uitgekomen, dan was de Zuidwesthoeken in de vorm van een actie-comité misschien uit haar rietkra gen, kreupelhout, loofhout en haar histo rische woningen, met opmerkingen en beswaren gekomen, doch had zich, mis schien, uiteindelijk bij een wetenschap pelijk opgezet rapport neergelegd. C.A.B.Oldeboom De eerste 5 minuten zijn geheel voor de gasten, waardoor C.A.B.'s achterhoede verschillende malen aan de tand wordt gevoeld. Door goed ingrijpen lopen deze aanvallen op niets uit, maar de bezoe kers komen steeds weer terug en als na 4 minuten spelen hun centervoor na een hevige scrimmage tot 2 maal toe tegen keeper Molenaar schiet, heeft rood-wit geen reden tot klagen. Hierdoor blijk baar wakker geschud verhoogt de thuis club het tempo en uit de eerste de beste tegenaanval krijgt rechtsbuiten A. de Jong uit een pass van centervoor Breeuwsma meteen een vrije schietkans doch voor het volkomen mislukte schot behoeft de Oldeboornkeeper geen hand uit te steken. Twee minuten later duikt Breeuwsma opnieuw in het strafschopgebied op, weer volgt een goede pass, maar niemand rea geert en ook deze 2de kans gaat jam merlijk verloren. Een kwartier lang gaat het spel daarna vrij gelijk op, doordat echter C.A.B.’s aanvallen meer tijd vragen dan die der tegenstanders, zijn de gasten in deze periode iets gevaarlijker, maar in Haan- stra en Van der Zee moeten zij steeds hun meerderen erkennen, waardoor Mo lenaar, evenals zijn collega aan de an dere kant er zo goed als niet aan te pas behoeft te komen. Na 20 minuten spelen komt C.A.B. onverwacht stevig opzetten, verschillende voorzetten zowel van J. Haanstra als Hoekstra zijn hier van het gevolg, maar de binnenspelers reageren steeds te laat, waardoor de goed opgestelde backs der gasten geen ogenblik in paniek geraken. Slechts een maal volgt een resoluut schot van links binnen J. de Jong, doch daar dit langs de verkeerde kant van de paal vliegt, is de stand na een klein half uur spelen nog steeds 00. Toch blijft rood-wit goed volhouden en als op een een gegeven moment één der backs hand, in ’t beruchte gebied maakt ligt een IfO voorsprong voor het grijpen, doch Anema laat zijn kans lelijk liggen door verre van zuiver precies in handen van de keeper te kogelen. Niet alleen blijft de voorsprong achterwege, maar bovendien is aan alles te zien dat ook het vertrouwen geschokt is. Wel tracht de thuisclub toch een doel punt te forceren, maar het goede samen spel en een beslissend schot blijven ach terwege en als dan 2 minuten voor rust een onverwachte tegenaanval volgt, krijgt linksbinnen Castelein, doordat Aneme zich veel te ver naar voren heeft gewaagd, plotseling een geheel vrij veld voor zich, Molenaar loopt uit, weifelt en dat is voor de linksbuiten een goede reden om zuiver te richten en de bal keihard in de touwen te jagen. In de 2de helft is rood-wit blijkbaar weer met goede voornemens bezield. In een hoog tempo trekt de voorhoede onmid dellijk op de Oldeboorn-veste af, een dige. De lju meije wol bouwe as hja it jild krije kinne foar mar oars net. Al- linnich foar de wentebou is nou troch in liening en jitteris troch it ütjaen fan spaer- brieven tsjin in hegere rinte, de wei iepen balden om troch to gean. It is ek bikend, dat de departeminten fan Underwiis en Lan- bou in bipaelde som tasein krige ha om tige urginte gefallen fan skoallebou troch sette to kinnen. Leau mar gerest, dat soks de earste jierren gans in heap gereis nei Den Haech meibringe sil om hwat op ’e hispel to krijen. Dy't yn dizze omstannich- heden de normale wei folgët, kin de earste jierren wis wêze, dat hy net oan bar komt. Hwant Boalsert wie troch it sterke initiatyf, hwat it stêdsbistjür nei de oarloch toand hat, ien fan de plakken, hwer’t navenant hiel hwat forsetten is, oare plakken, ik tink by- gelyks oan Ljouwert, sitte der jit ta de hals ta yn. En dochs, it libben giet fierder. De greate oantallen bern fan de earste nei-oar- logsjierren komme nou nei de skoallen ta, meast nei de skoallen foar fierder ünder- rjocht. It nije Lyceum yn Snits kin de lear- lingen al hast net mear bergje, de HBS hjir- re sit al op 175 learlingen, de Uloskoallen binne to lyts, de Hüshaldskoalle kin gjin kant mear üt en eltse nije generaesje bringt mear learlingen oan as de eardere. De mienskip kin gjin dead tij forneare, de fitaelste bilangen fan de neiste takomst ferg- je oerheit en bistjüren op aktiviteit, mar de jildpine set it lid op al dizze plannen. En de oantallen wurkleazen groeije fan dei ta dei. Duorret dit tij jit in jiermannich troch, dan lit it him net bés oansjen. Hwant in biwald, dat de kostere middels fan minsklike wurkkrêft net mear wit to brüken, sjit syn doel foarby en docht oan de folksmienskip greate skea. Wy wolle hoopje, dat it de deskundige bistjürders slagje mei üs folk üt dit deade tij wei to heljen en fannijs de gong deryn to bringen. Hwant hoe maklik it ek as bütensteander en leek is, om to sizzen, hwat er oan hapert, dit stiet wol fêst: „Stilstean is efterütgean en dy't net sjit, rekket grif neat!” Boalsert hat in goede tiid meimakke mar it moat him mei alle ear- like middels to skoar sette om foar to kommen, dat it net wer stil komt to lizzen. En sa fan buten sjoen, bigj int it dér op to lykjen. Rapport bleef uit. Nu men reikhalzend uitzag naar dit E.T.I.F.rapport, hetwelk op zich liet wachten, werd de Zuidwesthoek en niet alleen de Zuidwesthoek, doch ook zij, die het goed menen met de provincie Fries land in haar geheel (bijv, de Volkshoge school) onrustig. zitting hebben in verschillende commis sies, hun gemeente vertegenwoordigt ook bijv, één of meer van de dames hun afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen, Vrouwenvereniging of iets der gelijks. De opzet en de structuur van de stich ting Sudergoa leent zich hier niet voor, het is geen officieel aan organisaties ge bonden, maar een uit de bevolking als- zodanig opgekomen stichting. Het genoemde aantal van ca. 50 perso nen heeft dan zitting in de volgende commissies: Een Culturele commissie. Een Sociale commissie. Een Economische commissie, welke gesplitst is in: Sectie Industrie. Sectie Recreatie en verkeer. Agrarische Sectie. Door deze commissies en secties zijn in het afgelopen Sudergoa-jaar in totaal 17 vergaderingen belegd, terwijl er boven dien nog 7 algemeen- en dagelijks be stuursvergaderingen zijn gehouden. Ook zijn door enkele leden conferenties en regionale vergaderingen bezocht. Van deze 24 vergaderingen zou men heel wat kunnen verwachten in de vorm van behaalde resultaten. Grijp echter niet te hoog, aldus de heer de Boer, want Sudergoa is geen auto maat, waar elke inwoner een kwartje in stort (en waaraan de betreffende ge meenten ieder reeds f 25.hebben ge offerd), waarna men een groot industrie, een project voor ruilverkaveling, een ideale culturele- en sociale toestand, als mede een verdubbeling van het vreemde lingenverkeer te voorschijn kan toveren. Zover is het nog niet. Er moet eerst nog veel, zeer veel werk worden ver zet. Maar ook is men zich er van bewust, dat het voorlopig einde spoedig in zicht is, we komen bij de eerste halte. Uit de verslagen en c.q. rapporten blijkt, dat er gegevens verzameld zijn, dat er initia tieven gelanceerd zijn (b.v. door de cul turele commissie) doch dat deze gedach ten ontwikkeld zijn door mensen uit de praktijk. En hiermede zijn we dan het voorlopig einde genaderd. Van een wetenschappelijke basis kan hier dus nog niet gesproken worden, evenmin van een coördineren van de verschillende gegevens, welke coördina tie ten slotte weer de basis moet vormen voor een streekontwikkelingsgedachte bedoeld in de juiste zin van het woord. Van een ontwikkelingsgebied mogen we helaas niet spreken, want de Zuidwest hoek van Friesland is niet opgenomen in de „Wet ontwikkelingsgebieden”. 4de klas: 10 10 10 11 9 10 9 9 De competitiestanden: 3de klas: D. O. G. Jubbega R. E. S. Emmeloord In de 4de klasse is de spanning, waar W. Z. S. niomanH crnrobonrl Had foriirro-nlznarrl 1 g. Q. Bergum 27—15 S 32—12 22—16 19— 16 20— 19 17— 20 14—19 19—20 16—20 16—22 14—26 18— 29 de wize hwerop sokke üttsjinne huzen fier der brükt wurde ta pakhüs of autobox of as iepen gatten lizzen bliuwe, kin üs min foldwaen. Dit stille bidjer kringt al fierder op. Allinnich in pear fan de béste winkelstrjit- ten binne jit sparre bleaun, mar mei de Wipstrjitte en de Lytse Dylakker wiist it al net fleurich mear. En hoe't de boel der op 'e hoeke fan Koumerk en Skilwyk derby hinget, skeint dit stêdsdiel mear as in bytsje De tsjinstellingen fan it aide by it nije wur de al den dei greater en roppe lüd om for- bettering. Der lizze plannen klear foar de bouw fan in nije lepenbiere skoalle (hoe lang al) fan in nije Rehoboth-skoalle, in nije R.K. LUo- skoalle, in nije Lanbouskoalle, in forgreate Hüshaldskoalle, in forgreate Technyske skoalle en faeks jit mear. Alle hoeken en gatten wurde tiidlings binut om de saken gongber to hélden, mar it giet tige ta skea fan it underwiis. Mar de oanbistedings bliuwe üt. It Ryk hat de bistedingsbiperking oankun- M. K. V. Freno Oldeboom C. A. B. Dokkum de Sweach Black Boys Stiens ynpikt wurde, mar dan is it dêrre dien. De fiif moderne en tige goed ütriste skoallen: de Leger-Technyske, de H.B.S. en de trije Beukerskoallen binne in greate oanwinst foar de stêd en in bliuwend bisit. Oan de Snitserdyk bleau alles wakker itselde, üt- sein de binnebitimmering yn it hüs fan de Widdou Scheffer en de restauraesje en üt- wreiding fan de Hegere Suvelskoalle en de oanliz fan in iepenlofttheater yn it park. It gehiel oersjende, mei men tige foldien wêze oer hwat yn de léste tsien, toalf jier hjir bard is. Der sille yn Fryslan net folie plakken wêze, dy’t forhaldingsgewize mear dien ha en dus komt oan de ünderskate bistjüren, firma's en partikulieren grif wol in komplimintsje ta. Mar de medalje hat ek syn oare kant. Al hiel hwat jierren lyn is der in plan makke foar de restauraesje fan de binnenstêd. In deskundige fan de Delftske Hegeskoalle hat doedestiids plannen opsteld en ik ha my fortelle litten, dat de Ried der al faker as ien kear oer rieplachte hat. Mar, dy't it Leech en it Heech, de Tsjerkstrjitte en de Kampen en safolle stritsjes en buertsjes trochkrüst, moat him dochs wol bisauwe oer it forfal, dat jin dér fan alle kanten ta- griist. Mei in bikend wurd soe men hjir sizze wolle: „Er is nog veel te doen”. En net allinnich. it forfal ijoat jin oandeare, ek Ondergetekende denkt a.s. maandag 5 dec. een vrachtautodienst te beginnen. Beleefd aanbevelend, Broer de Jong, Witmarsum. In de 3de klasse heeft leider Jubbega t enthousiast spelende Bergum deze mid- heel wat te stellen gehad met hekken sluiter Steenwijk. De Steenwijkers beten geducht van zich af en wanneer hun voorhoede een beetje actiever was ge weest, hadden zij met een gelijk spel loon naar werken gekregen. Slechts 1 keer moest hun achterhoede het loodje leggen en dat was voor de Jubbegaasters juist voldoende, daar hun poort gesloten bleef. D.O.G. nam het wisse voor het onwisse en klopte G.A.V.C. met 2-0 en bleef daar door in het vaarwater van de leiders. W.Z.S. en Olyphia gaven elkaar niets toe, met 3-3 kwam hier het einde, waar door beide hun positie in de middenmoot wisten te verstevigen. Steenwijker Boys, na een goed begin schijnt de kluts kwijt te zijn, nu werd weer met 2-1 van M.S.C. verloren, waar door ze hun plaatsgenote Steenwijk ge zelschap bleven houden. Zal de degradatie een Steenwijker aan gelegenheid worden Het begint er naar I uit te zien, want daar ook Emmeloord en Nicator de winst deelden, bengelen <le 2 Steenwijkers momenteel eenzaam ”6i)deraan. R.E.S. schijnt in Bergum wel een zeer povere indruk te hebben achter gelaten tenminste uit het volgende wat wij ont vingen, moeten wij dit wel afleiden. Het is als volgt: Als R.E.S.supporter kan men over de wedstrijd tegen Bergum kort zijn. Een volkomen falende voorhoede, die niet ’t minste verband vertoonde en die met haar peuterige spel de robuste verdedi ging van Bergum niet vermocht te im poneren. Stel daarbij nog een algehele geest van lauwheid die over de ploeg lag dan kan men zich voorstellen, dat het niemand op gerekend had, teruggekeerd. Dokkum haalde het stoute stukje uit M.K.V. er met 3-2 onder te houden. De Olyphia voorsprong van de Leeuwarders op Fre- I no is hierdoor nu tot 2 punten terugge bracht en daar beide nog 4 wedstrijden hebben te spelen, is er weer van alles mogelijk. C.A.B. heeft het tegen Oldeboom niet tot winst kunnen brengen. Over het al gemeen is rood-wit meer in de aanval geweest, doch aan de ene kant pech en aan de andere kant niet doortastend ge noeg, ziedaar de oorzaak van de 2-1 nederlaag. Black Boys stelde in Beetsterzwaag wel heel erg teleur, met 3-0 moesten de Sne- ker zwartjes hier het veld ruimen, waar door zij afzakten tot de 7de plaats. is nei de oarloch mei de stêd Boalsert net min gien. Der binne hiel hwat initiati- ven üntwikkele en de risseltaten binne ek net ütbleaun. As mei in pear wike de for- bouwing fan it St. Anthony-Gasthüs klear is, kin men sizze, dat in hiel rychje winsken syn bislach krige hat. Dat de oerheit en de semy-oerheitsynstellingen hjir it greatste diel fan op har noed nomd hawwe, is wier, de partikuliere sektor hat sa fruchtber net west, al lizze ek yn de Hollandia-fabriek, Schrikken, de Vivo-kombinaesje, in inkele garaezjebidriuw en in lytse tweintich win kels de biwizen foar de aktiviteit fan de nearingdwaenden en yndustriëlen. Oer de prachtige restauraesje fan de Mar- tiny ha wy al earder üs foldwaning üt- sprutsen, wylst okkerdeis de Spaerbank de öftanke beukerskoalle tige ünderhannen nommen hat en de lju fan it R.K. tsjerke- bistjür it aide hüs fan Lucas Kingma sa goed fornijd ha, dat it fan binnen net wer werom to kennen is. It earste sil nou tsjinje ta lêsseal en skoalle-lokael, it oare ta Pa- rochjehüs, hwer’t ek de Nije Spaerbank yn ünderbrocht is. De earste helt fan plan-Noard is nou prak- tysk forbrükt, yn plan-Süd is ek gjin romte mear hwat makket. In inkeld hoekje, hwat oerslein is, sil wol in kear fan de ien of oar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1