i T,® ft ZAL ER EEN COLLECTIEVE LEIDING KOMEN IN DE REGERING DER V.S.? BEGROTINGSRACE IN TWEEDE KAMER roar e de tijd herfstmaanden van toe niet veel goeds een gunstige uitzondering. Deze maand was iets te warm en vaat erg gunstig is, op de meeste plaatsen droog, aldus de heer M. Scharringa van het K.N.M.I. onlangs in een praatje voor de radio. Weliswaar is er in het begin van november, vooral op de eerste, hier en daar veel regen ge vallen maar in de rest van de maand viel er weinig neerslag. Het merkwaardige is, dat we een vrij lange periode met oos telijke winden hebben gehad, waarbij toch de temperatuur niet of nauwelijks onder het vriespunt is geweest. De bijna steeds aanwezige bewolking heeft ons tegen te grote nachtelijke afkoeling be schermd, de keerzijde hiervan was dat het aantal uren zonneschijn onder nor maal is geweest. Op een enkele dag na, de een en twintigste, heeft het niet ge vroren. Toch viel er in Limburg op de twee en twintigste nog wat sneeuw. Daarna werd met westelijke winden zachte oceaanlucht aangevoerd zonder dat daarbij neerslag van betekenis is ge vallen. Tot 21 november bloeiden nog vrijwel overal dahlia’s, hetgeen erg laat is, omdat als regel in oktober al flinke nachtvorsten optreden. Deze herfst roept herinneringen op aan die van 1953, toen er zeer laat nog allerlei bloemen bloei den. Zo oogstte men in dat jaar op 22 december op enkele plaatsen nog rijpe en gc_ frambozen. Oi jjj tl 53e JAARGANG VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 No. 95 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht warm en Indonesië gaat een economische oorlog tegen Nederland voeren De Fransen willen een eigen atoombom maken Gouden filmpjes le week van dec. 1907 Kegelbaan. Spel om hazen en eendvogels Aanbevelend Y. K. Galama. Hof van Holland. November, droog voor H ^jS W Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwaf hat KAMEROVERZICHT toogde, dat het vraagstuk van de her- aan. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Onderwijzeres vraagt kosthuis. Zonder was. Liefst met gaslicht. Optreden zangvereniging Jacob Kwast van Wognum in de Herv. Kerk te Bols- ward. De rechte fleur is er af nu op de Sinter klaasavond het loten is verboden. De ge legenheden, waar het anders zo gezellig druk kon zijn wachten nu veelal vruch teloos op publiek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Met de K.L.M.machine „Tilburg” arriveerden maandagavond op Schiphol de laatste passagiers uit Djakarta. Op de foto: Mevr. Alard met haar twee kinderen Monika en Paul bij haar aankomst in het koude moederland. zijn. Kennan vindt echter, dat er een nieuwe situatie is ontstaan, nu de par tijen elkaar bij een grote oorlog vooral met lange afstandwapens zouden to lijf gaan en deze hun weg over een geneu traliseerd Duitsland toch wel zouden vinden. D<, regering Adenauer heeft voor het idee geen goed woord, maar er zijn in Duitsland toch wel politici die er voor voelen. Dat de woorden van Kennan te Moskou instemming vonden spreekt. Overigens moge hier nog vermeld, dat de Sovjetunie kennelijk al een diploma tiek tegenoffensief voorbereidt naar aan leiding van de grote Navo-conferentie. Direct na de bijeenkomst is de Opperste Sovjet bijeengeroepen; verwacht wordt dat het pact van Warschau zal worden versterkt. De vraag is laarbij aan de orde of de bestedingsbeperking niet te diep heeft ingegrepen. Het antwoord hierop is ech ter niet gemakkelijk te geven, daar be halve de bestedingsbeperking ook de kapitaalschaarste in deze ontwikkeling een belangrijk woordje meespreekt. Deze heeft ongetwijfeld het effect van de be stedingsbeperking verscherpt. Minister Suurhoff staat op het stand punt, dat de werkloosheidscijfers van oktober j.l. nog niet verontrustend zijn. Fanke as er net wel, nim him dan net, sei de mem tsjin har dochter Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 A. de H., vogelaar te Kimswerd, had za terdag een buitenkansje, door in één slag pl.m. 80 wilsters te vangen, verte genwoordigende een waarde van f 30 f 40.—. J. L. te Itens is bekeurd wijl een de fecte strijkel in zijn magazijn werd aan getroffen. Beide einden waren afge knaagd door een jonge hond. Eis f 3. of 2 dagen en verbeurdverklaring van de afgeknaagde strijkel. Als bewijs, dat in de Makkumer en Par- regaster polders goed vee kan worden gefokt, diene dat door de heer J. H. Swart een stier is gefokt, die door de Japanners als fokstier is aangekocht voor een hoge prijs. De ontwikkeling van de werkgelegenheid wordt door de Tweede Kamer en de regering nauwlettend gevolgd. Dat bleek heel duidelijk uit het debat over de begroting van Sociale Zaken. De vele berich ten in de persorganen over ontslagen in talloze bedrijven maken dit ook noodzakelijk. President Eisenhower is een vermoeid en ziek man, hoe gunstig men in Amerikaanse regeringskringen het verloop van zijn laatste attaque ook moge voorstellen. De reeks ziekteverschijnselen, welke zich tijdens de nieuwe ambtsperiode bij de president hebben voorge daan, wettigen de conclusie, dat Eisenhower zich met het aanvaar den van een nieuw presidentschap de uware lasten op de schouders heeft gelegd. Hetgeen betekent dat er in de hoogste regionen van de Amerikaanse regering een wankele toestand zal heersen zolang Eisenhower aanblijft. En dat is maar bedenkclijk nu we in een periode verkeren waarin van de besluitvaardigheid van de Ameri kaanse regering juist bijzonder veel zal afhangen. te trachten de afstand door Ne derland van Nieuw Guinea af te dwingen. Zij gaat een soort eco nomische oorlog tegen Nederland voeren, de K.L.M. en de in het Nederlands in Indonesië verschij nende bladen werden daarvan het eerste slachtoffer. Er zal nog heel wat meer volgen, ook omdat de Indonesische regering nu een maal een zondebok nodig heeft om de aandacht van de Indonesische bevolking af te leiden van haar wanbeheer. Waar schijnlijk is overigens dat vele der maat regelen welke Indonesië kan nemen om Nederland te treffen nog groter nadeel aan Indonesië zelf zullen toebrengen. En daarom gaan er stemmen in Nederland op liever verdere Indonesische maatre gelen niet af te wachten doch het ver lies over de hele linie direct te nemen zodat men te Djakarta aan den lijve zal ondervinden wat de uitschakeling van de Nederlanders voor de Indonesische economie, welke toch reeds gedeeltelijk ontredderd is, betekent. Onze regering is echter uiterst voorzich tig, omdat zij ook rekening heeft te houden met de veiligheid van de tien duizenden Nederlanders, die nog in Indo nesië verblijven en wier postie noch hachelijker geworden is door de aanslag op Soekarno. Niet omdat Nederlanders daarbij betrokken zijn, maar omdat een geniepige Indonesische propaganda wel verband tussen deze aanslag en de N.- en De Jong’s Nieuwsblad Onderwijs. De Tweede Kamer heeft deze week een deel van de onderwijsbegroting behan deld. Daaruit bleek weer, dat er vrijwel algemeen kritiek is op het weinig voort varende beleid van Minister Cals. Zelfs zijn partijgenoot pater Stokman betreur de het, dat de wet op het voortgezet on derwijs waarschijnlijk niet meer deze parlementaire periode in kannen en kruiken zal kunnen komen. En andere fracties bijv, de C.H., willen van deze wet (in één wet zal het gehele V.G.O. worden geregeld) niet veel we ten. Naar de plannen van minister Cals zal deze wet een raamwet worden. Veel zal later bij algemene maatregel van be stuur moeten worden geregeld. Tegen deze gedachte had de Kamer vrijwel een stemmig bezwaar. Men vond het onjuist om de Kroon nog meer bevoegdheden op onderwijsgebied te geven. Dit ziet er Guinea-kwestie tracht te leggen. Boven- voor Minister Cals dus niet best uit. dien zal de Nederlandse regering eerst eens poolshoogte willen nemen in inter nationale kringen hoe deze tegenover deze Indonesische actie staan en ten slotte heeft zij er rekening mee te hou den, dat er een belangrijke groep Indo nesiërs is wie deze actie ook niet wel kom is en voor wie de deur moet open blijven voer overleg met Nederland als het verstand te Djakarta terugkeert en door alle fracties ondertekend. Er ont braken handtekeningen van de k.v.p.- en a.r.-afgevaardigden. Zij vonden de motie overbodig omdat minister Suur hoff het met de gehele Kamer eens was, dat de toenemende werkloosheid bestre den moet worden. Waarom dan nog een motie in te dienen om de noodzakelijk heid daarvan te benadrukken? zo vroe gen deze beide fracties zich af. Minister Suurhoff had echter tegen de inhoud van dit voorstel geen enkel bezwaar. De mo tie was, zo zeide hij, geheel in overeen stemming met zijn redevoering. Beroepskeuze. De rechtse fracties in de Tweede Ka mer hebben er bij minister Suurhoff met klem op aangedrongen om spoedig de beroepskeuze-voorlichting definitief te regelen. En dan wel zodanig, dat aan de particuliere bureaux op dit terrein volledig recht wordt gedaan. De heer Zwanikken (k.v.p.) dreigde zelfs met een motie of een amendement. Dit dreigement is echter niet in daden omgezet. De bewindsman van Sociale Zaken beloofde te zullen proberen de financiële kant van deze zaak vóór de volgende begroting te regelen. Tenzij natuurlijk de bestedingsbeperking roet in het eten gooit. Deze toezegging was voor de rechtse fracties bevredigend. Natuurlijk was deze kwestie aanleiding voor een principieel debat. De vertegen woordigers van de rechterzijde der Ka mer wilden, dat de overheid dit werk van de particuliere organisaties apart steunt, omdat ook bij de beroepskeuze voorlichting het levensbeschouwelijk element een grote rol speelt. De heer Van Lier (p.v.d.a.) en mej. Ten Broeke Hoekstra (v.v.d.) waren dit met hem eens, vonden het echter niet nood zakelijk om voor dit werk persé particu liere bureaux in het leven te roepen. Hij vreesde, dat men daardoor in het auto matisme van de verzuiling geraakt. Het levensbeschouwelijke element kan naar zijn oordeel ook in een algemene orga nisatie tot zijn recht komen. Deze stand punten waren niet te overbruggen. Tot tweemaal toe heeft de rechtse meerder heid in de Kamer zich uitgesproken voor de particuliere beroepskeuze-voorlich ting te zijn, maar tot nu toe zonder re sultaat. De heer Zwanikken verzuchtte dan ook, dat Minister Suurhoff welis waar een stuwende kracht is op zijn departement, maar dat hij ook heel goed de boot kan afhouden. Dit verwijt was echter niet geheel gegrond. Jarenlang heeft een commissie over de organisa tie en de financiering van de beroeps keuzevoorlichting bestudeerd. Het rap port is nog kersvers. De Minister kon dus moeilijk beslissen. Maar dit jaar zal hij de beslissing wel moeten nemen, an ders krijgt hij bij de volgende begrotings behandeling een minder aangename pil te slikken. Ook de Socialistische fractie Zowel in de buitenlandse politiek, waar in door de groei van Ruslands politieke, economische en wetenschappelijke macht naar een grotere eenheid van het Westen moet gestreefd als in de binnen landse politiek, waar ook in de Ameri kaanse economische toestand elk ogen blik diep ingrijpende beslissingen nodig kunnen zijn. Daarbij komt dat de beslui ten van de president ir zijn nieuwe ambtsperiode genomen al niet getuig den van grote beslistheid, integendeel, ze ademden maar al te vaak een aarze lende geest. Om dit alles kan men zich voorstellen dat er zowel in de Ver. Staten als in Europa velen zijn, die eigenlijk maar lie ver zouden zien, dat Eisenhower aftrad en dat de vice-president Nixon hem voor de verdere ambtsperiode verving. Ande ren echter weer zien nog liever een ge handicapte Eisenhower aan het roer dan Nixon, die voor hij vice-president werd, nogal conservatieve neigingen had. In de binnenlandse politiek heeft hij bijv, wel eens de indruk gewekt een sterk voorstander te zijn van deflatie, wat ;oedstnakende aardbeien en zelfs 'p 10 december 1953 wer- iling te Kapelle in Zeeland nog bramen aangevoerd. Dit jaar vormt dus niet zo’n grote uit zondering. Overigens geeft een derge lijke weerssituatie in november geen en kele aanwijzing over het karakter van de komende winter. Al met al is november voor alle buiten werk zeer gunstig geweest. De bieten- oogst verliep vlot en er is vergeleken met andere jaren reeds heel veel geploegd. Dat het ook anders kan, heeft onder an dere de novembermaand van 1921 ons laten zien. Toen vroor het in de tweede helft van de maand reeds bijna vijftien graden. Het leraren- en gebouwentekort was verder een belangrijk punt in dit debat, waarop wij volgende week nog terug komen. De afdeling radio, pers en televisie werd niet behandeld. Waarschijnlijk zal dit nog vóór Kerstmis gebeuren. Het is n.l. gebleken, dat de v.v.d. een zendtijd van tien minuten per veertien dagen veel te weinig vindt. Ook de communisten, die geen zendtijd krijgen, zijn natuurlijk niet tevreden. En bovendien vindt de p.v.d.a. het onjuist, dat alle partijen zendtijd krijgen bij hun meest verwante omroeporganisaties. De p.v.d.a. wil een rouleersysteem, waarbij bijv, dus de N.C.R.V. voor de V.A.R.A.-microfoon kan komen en de p.v.d.a. voor de N.C.R.V. De andere partijen voelen daar niets voor. Zij zeggen dat de V.A.R.A. reeds politieke voorlichting voldoende heeft. Het is te betreuren, dat dit inte ressante punt tot nader order moest worden uitgesteld. Ook de Eerste Kamer heeft deze week weer van zich laten horen. Zij was het laatste Parlement in „Klein-Europa”, dat de verdragen inzake de gemeen schappelijke markt en Euratom heeft goedgekeurd. Nog net op tijd om deze verdragen op 1 januari a.s. in werking te doen treden. De maand december zal dus nog de nodige drukte geven. Talloze benoemingen moeten geschieden om deze Europese organen te bevolken. Trouwens er is niet alleen een behendig spel tegen Moskou no dig, maar ook als het gaat om de onderlinge verhouding der bond genoten. Op het ogenblik is mot name die met Frankrijk aan de orde. Uit wat er is bekend gemaakt omtrent de ontmoetin gen tussen de Franse minister van bui tenlandse zaken Pineau en zijn Ameri kaanse collega Dulles, en die tussen de Franse en Engelse premiers Gaillard en Macmillian is wel duidelijk geworden, dat de Amerikaanse er Engelse bond genoten het allerminst met de Fransen eens zijn over hun behandeling der Al gerijnse kwestie. Zij schijnen echter voor lopig de Franse gevoeligheden op dit punt te willen ontzien, zonder principieel him standpunt prijs te geven dat zij het recht hadden wapens te leveren aan Tu nesië toen dat er om verzocht. Blijkbaar verwacht men echter te Londen en Washington dat Frankrijk zijn stand punt inzake Algerije zelf niet lang meer zal kunnen handhaven. De Franse nationale vergadering heeft wel haar vertrouwen in Gaillard uitge sproken wat zijn Algerijnse politiek be treft door de raamwet en de kieswet aan te nemen. „Meer uit berusting dan uit enthousiasme,” zei oud-minister Bi- dault. Maar aangezien het vaststaat dat de Algerijnen niet met deze wetten ak koord zullen gaan, doch hun strijd voor onafhankelijkheid zullen voortzetten, welke strijd Frankrijk uitput, kan men met grote waarschijnlijkheid verwach ten, dat de Franse publieke opinie daar bij wellicht geleid door een kentering in de inzichten van de socialistische partij omtrent de in Algerije te volgen poli tiek, deze regering of haar opvolgster zal dwingen tot een meer reëele behan deling van het vraagstuk. En waar schijnlijk in de richting, zoals Mendes France die wil. Irtussen is de toestand in Noord-Afrika wat verwarder geworden, doordat groe pen gewapende Marokkaanse nationalis ten het Spaanse gebied van Ifni, dat een inham in het Marokkaanse territoir vormt, zijn binnengetrokken en er te gen de Spanjaarden strijden. De actie is koning Mohammed van Ma rokko stellig nu niet welkom, want Ma- hierop zou neerkomen dat hij bij een eventueel verminderde industriële be drijvigheid en dus grotere werkloosheid het saneringsproces maar zijn natuurlij ke loop zou willen laten volgen. Alleen de sterkste ondernemingen zouden in zo’n periode het hoofd boven water kun- en houden en de arbeiders, door werk loosheid geteisterd, zouden genoegen moeten nemen met veel lagere lonen. Ook in de buitenlandse politiek vreesde men voorheen van Nixon een conserva tieve koers, sommigen menen zelfs op het isolationistische af, met bezuiniging op de steun aan de bondgenoten. Het eigenaardige is echter, dat Nixon in de laatste tijd, sedert het er op begon te gelijken, dat hij wel eens tot de hoog ste post in de Ver. Staten zou kunnen worden geroepen, zich heeft doen ken nen als een figuur van geheel andere allure dan verwacht werd. Zowel in de binnenlandse als buitenlandse politiek gaf hij blijk van durf en zekere voor- l uitstrevendheid. Hij heeft de laatste tijd herhaaldelijk gepleit voor ’n inspanning tot het uiterste om de Russische uitda ging op allerlei gebied ’t hoofd te bie den en in samenwerking met bondgeno ten, die ook op royale wijze door Ame rika zouden moeten worden gesteund. Zelfs stond Nixon niet onafwijzend te genover steun aan neutralen. Het schijnt echter, dat men in Amerika er niet voor voelt de president tussen tijds te doen aftreden. De grondwet geeft trouwens alleen de president zelf de bevoegdheid in deze een beslissing te nemen. Maar men beschouwt Eisen hower nog altijd als de symbolische fi guur bij uitnemendheid, rond wie het gehele Amerikaanse volk zich in moei lijke tijden bereid is te scharen. En daarom zal de president, zij het mis schien meer in naam dan inderdaad zijn taak wel blijven uitoefenen. Dit brengt dus mee, dat Eisenhower het grootste deel van zijn taak zal laten vervullen door Nixon en enige ministers en advi seurs, zodat er inderdaad een soort col lectieve leiding der Amerikaanse zaken zal ontstaan. Of men daarmee gelukkig moet zijn is de vraag. In het verleden is er nogal wat ruzie geweest tussen de adviseurs van Eisenhower onderling en enige twijfel is gerechtvaardigd óf zo’n collectiviteit het fijne instrument kan zijn dat het diplomatieke spel met de geslepen Russen behendig kan spe len, nationalistische Marokko, waarvan de thans tot daden zou zijn overgegaan om ook in de richting van de Sahara, die verondersteld wordt rijk aan delfstoffen te zijn, het nationalisme uit te breiden. Daar met de Spaanse ook Frankrijks belangen bij deze kwestie zijn betrok ken is het mogelijk dat deze beide lan den meer toenadering tot elkaar zullen zoeken. Frankrijk zou daarop nogal gesteld zijn, want het voelt zich wat vereenzaamd nu het vermoedt dat Ame rika en Engeland de toon willen gaan aangeven in de Navo, terwijl het ook ziet, dat op het vasteland van Europa W.Duitsland meer en meer de leiding I Met uitzondering dan voor de gebieden, gaat nemen. waar vanouds structuurwerkloosheid I heerst. De Minister van Sociale Zaken De Fransen schijnen dan ook van von(j het niet alleen noodzakelijk, maar plan om ter herstel van hun pres- nuttig, dat er een zekere beweging tige toch nog een eigen atoombom I <je arbeidskrachten is. Tot voor kort te maken; kennelijk wensen ze ten i dezen niet af te hangen van Was hington en Londen, die alleen voorwaardelijk atoomwapenen ter beschikking van Frankrijk willen stellen. Uit vrees n.l. dat Parijs ze anders zou kunnen gaan gebruiken in Noord-Afrika als de Franse regering zou besluiten een groot deel van haar gewone leger terug te brengen naar het vaderland. De Fran sen vinden hét n.l. bijzonder onaange naam dat zij eigenlijk hun aandeel in de Navo-strijdkrachten in Europa niet op peil kunnen houden doordat hun legers in Afrika vechten, terwijl het aantal W. Duitse divisies in de Navo steeds toe neemt. Wij hebben nu maar enkele kwes ties en moeilijkheden genoemd, welke in en rond de N".vo bestaan en welke ook een rol zullen spelen op de grote Navo-conferentie van midden december, waar de Amerikaanse voorstellen be treffende een nauwere samenwerking zullen worden behandeld. Voorstellen waarover trouwens dezer dagen de per manente raad van de Navo al voorbe- I schouwingen zal houden. Allicht zal op 1 die conferentie ook wel even worden ge- I sproken over de lezingen van de Ame rikaanse oud-ambassadeur te Moskou, 1 Kennan, voor de B.B.C. waarin hij be- toogde, dat het vraagstuk van de her- J eniging van Duitsland nog altijd de j kernkwestie van de Europese politiek moet worden geacht en dat deze over het dode punt moet geholpen omdat ze de sleutel voor een betere verhouding in ons werelddeel vormt. Dat is volgens Kennans oordeel alleen mogelijk als het Westen het met Moskou eens wordt over de militaire status van een hersteld Duitsland. Alle buitenlandse troepen zouden uit dat l Duitsland moeten worden teruggetrok ken en het herenigd Duitsland zou niet Wij zouden nu nog kunnen stilstaan bij de aanwezigheid van de secretaris-ge- neraal van de Ver. Naties Hammer- skjoeld in het Midden Oosten om te pogen aan de incidenten tussen Jorda nië en Israël een einde te maken. Tijde lijk zal dat allicht gelukken, maar de Israëlische regering wijst er terecht op, dat de grondoorzaak niet kan worden weggenomen voor de Arabische staten de Joodse staat in hun midden willen dulden. En nu we hier de Ver. Naties noemden zij ten slotte de Nieuw Guinea- kwestie even aangeroerd. Zoals te verwachten was heeft de alge mene vergadering der V. N. de resolutie der AziatischAfrikaanse groep, waar in werd voorgesteld, dat Indonesië en Nederland weer zouden gaan onderhan delen over deze kwestie, de vereiste tweederde meerderheid niet gehaald. Opnieuw is daarmee het Indonesisch verzoek afgewezen. De Indonesische regering heeft direct daarna een begin van uit voering gegeven aan haar dreige- I de verstandigen er de leiding zullen menten om buiten de V. N. om krijgen. den op de veiling te Kapelle in Zeeland Van de zomer- en dit jaar viel tot nu te zeggen, maar november vormt drid heeft een groot deel van zijn Ma- 1 rokkaans gebied zonder verzet al aan het koninkrijk afgestaan en er werd ook al onderhandeld over Ifni. Men schrijft deze actie dan ook wel toe aan i de onderlinge naijver tussen verschil lende nationalistische bewegingen in extremistische was de arbeidsmarkt te overspannen. Dat werkt verlammend voor de produk- tiviteit en de prijsontwikkeling. Bij een ontspanning van de arbeidsmarkt leeft de concurrentie weer op. Economisch ge sproken valt dit natuurlijk toe te juichen. Zuiver theoretisch-economisch geredeneerd is een geringe werkloosheid niet schadelijk. Maar deze theorie is na tuurlijk in strijd met de werkelijkheid. Wie is verheugd, dat hij ontslagen wordt omdat dit economisch zo goed uitkomt? De gesel van de werkloosheid kennen wij van voor de oorlog. En ook al is er nu nog geen reden tot ongerustheid, de man die momenteel werkloos is, voelt zich niet gerust. Regering en Kamer zullen de vingers aan de pols moeten houden. Minister Suurhoff heeft mede gedeeld, dat het hem niet zal verbazen als de laatste prognose van het Centraal Planbureau een merkbare stijging van de werkloosheid zal aangeven. Er zijn reeds berekeningen, dat de werkloosheid in 1958 ongeveer 100.000 personen zal betreffen. Dat is geen kleinigheid. Sta- ten-Generaal en regering zullen daarom paraat moeten zijn om ongewenste situa ties ogenblikkelijk te kunnen bestrijden. Bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken was de werkgelegenheid dan ook een van de belangrijke punten in het debat. In het kader van de beste dingsbeperking had de regering besloten om de post voor het uitvoeren van aan vullende werken te verlagen. De dure aanvullende werken zijn goeddeels stop gezet, goedkope werken worden nog in beperkte mate uitgevoerd. Is er wel voldoende geld op de begroting van So ciale Zaken uitgetrokken om aan de stijgende werkloosheid het hoofd te kun nen bieden? Daarover was de Kamer ongerust. En deze ongerustheid heeft geleid tot een motie Van Lier (soc.) waarin de regering wordt uitgenodigd vrij mogen zijn In het bepalen van zijn aanvullende kredieten te vragen, zodra eigen status. Het verwondert enigszins dit noodzakelijk is. Daardoor heeft de dat een Amerikaans oud-dlplomaat met Tweede Kamer uitgesproken bereid te dit idee komt, het is herhaaldeljjk doorzyn om meer geld uit te geven voor de i Rusland voorgesteld en door het Wes- bestrijding van de werkloosheid. ten verworpen omdat aanneming er van I Deze motie werd mo’ algemene stemmen I zo’n smalle strook van W. Europa zou aangenomen. Een hoofdelijke stemming drong op een spoedige regeling van deze overlaten, dat ze niet verdedigbaar zou was niet noodzakelijk. Toch was zij niet slepende zaak f I '■V*' - V-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1