NEDERLAND HEEFT 40.000 BOEREN ZOONS TE VEEL VAARDIGHEIDSPROEVEN GYMNASTIEK VERENIGING „LY(IRGIIS-WI LII ELMIN A” f roar (gabe 9. 53e JAARGANG DINSDAG 10 DECEMBER 1957 No. 96 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Voetbal Fan de Martinytoer iüï 4' Het gevolg van de Euromarkt voor de agrarische bevolking l! us hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes i Bolswards Vogelshow werd succes Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Tj. de J. Advertentieprijs; 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) nog achter zijn, mooi de tijd in die pe riode hun produktie omhoog te brengen. Dat dit gevaar niet denkbeeldig is, heeft ons de uitbreiding van de kippenhou- derij in Engeland geleerd. Engeland was altijd een goede afnemer van eieren. De laatste tijd'is het echter onze concurrent op de buitenlandse markten. Nog een andere gedachte. Momenteel maakt de agrarische beroepsbevolking nog pl.m. 12 van de totale bevolking uit en indien dit percentage in de toe komst nog verder zal dalen, en dit is wel vrij zeker, hoe groot zal dan nog de invloed van de agrariërs bij de volksver tegenwoordiging zijn? Hoe groot de in vloed bij een orgaan als de Euromarkt? Als de Euromarkt een feit wordt, zullen vermoedelijk de lonen nog verder gaan stijgen en het minimum aan vakantie waarbij het loon wordt doorbetaald zal drie weken bedragen. Ook zal het aan tal werkuren per week verder worden ingekrompen. Dat één en ander voor onze landbouw nog vele problemen zal Van de gelegenheid die het K.N.G.V. de verenigingen telken jare biedt, hun leden aan diverse vaardigheidswedstrijden te laten deelnemen, om zodoende in het be zit te komen van het diploma le, 2e of 3e graad, maakte G.V. „Lycurgus Wilhelmina” ook dit jaar weer een gre tig gebruik. Voor de proeven van bekwaamheid die zaterdag jdoor 4 jury-leden van het K.N.G.V. afd. Friesland, rayon Sneek, zouden worden afgenomen, bestond van De groep jongens telde 10 deelnemers, daar de jongens en heren 7 nummers Voor het diploma 2e graad dames slaag den alle 6 deelneemsters royaal. Ook hier was het vereiste aantal punten 39. De uitslag is: 1. Mej. F. Hoekstra 48.5 pnt. 2. Mej. M. van der Zee 44.1 pnt. 3. Mej. C. van Asperen 43.8 pnt. 4. Mej. T. Oppedijk 43 pnt. 5. Mej. J. Bosch 42.9 pnt. 6. Mej. H. v. d Berg 42.6 pnt. Soargje foar Jou saek en Jou saek sil foar Jo soargje. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 1. 2. 3. VOLLEYBAL Uitslagen, Heren: Sneek 4—R.K. H.B.S. 3 2—1 Set UpSneek 3 02 Set Up scheen deze middag totaal van slag. Willoos lieten ze zich ter slacht bank leiden door een heus niet sterk spe lend Sneek. Zonder overtuiging lieten ze zich in enkele minuten de eerste set ontnemen. De tweede scheen een opleving te geven, getuige een vlugge 6-1 voorsprong, maar daarna bleek de fut er weer uit en rus tig kon Sneek ook haar tweede set win nen. Ook H.B.S. 3 moest met een nederlaag genoegen nemen, zij het met een eer volle. De eerste set ging vlug verloren, maar toen in de 2de set hun goede tech niek ook tot beter samenspel ging leiden betekende dit meteen een setzege. De beslissende 3de set was zeer span nend. Beurtelings werden punten ge scoord, waarbij Sneek de gelukkigste was en de laatste punten in de wacht sleepte 15-13 en dus 2-1. Zaterdag 14 december geen wedstrijden. Op 21 december het volgende program ma: Bij de junior-heren bonden H. Bangma en D. Persijn de strijd tegen elkaar aan. Na 6 nummers stonden beide praktisch gelijk, zodat het laatste nummer moest uitmaken wie als eerste zou eindigen. Helaas verstuikte Bangma op het laat ste moment zijn pols, waardoor hij van verdere deelneming moest afzien. Sneu voor deze turner die er met niet minder dan 44.1 pnt. zeer fraai voorstond. D. Persijn, die op dat moment op 43.8 pnt. stond, wist met een zeer fraaie paardsprong zijn puntenaantal daarna op 52 te brengen. Aanvankelijk kon men niet genoeg voed sel voor een gezin produceren. Thans met de moderne landbouwmetho den is het mogelijk dat 1 agrarische Werker voedsel produceert voor 8 gezin nen, ja, de best geleide bedrijven bren gen het tot het dubbele aantal. Dit houdt in, dat de agrarische bevol king kan dalen tot 12 en in de toe komst vrij zeker tot een nog lager per centage van de totale bevolking. In Denemarken heeft men dit stadium reeds bereikt. De produktie van 1 agra rische werker is daar voldoende om 8 gezinnen te voeden. Het aantal agrarische beroepspersonen per 100 ha cultuurgrond bedraagt in dat land ongeveer 12, terwijl de intensiteit Van de bedrijfsvoering met ons land ver geleken kan worden. Ons land heeft echter nog 20 agrarische werkers per 100 ha cultuurgrond. Dat dit aantal zo hoog is, komt door het vele kleinbedrijf. Wil de landbouw in de wedloop om meer welvaart niet achterop geraken, dan zal hij dus werkkrachten moeten afstoten naar de industrie. Er zal voor vele agra rische werkers een bereidheid moeten zijn om de landbouw vaarwel te zeggen. Dit moet reeds op jongere leeftijd ge beuren. Doet men dit op latere leeftijd, dan zal men in de industrie achter staan bij de geschoolde arbeiders. Maar niet alleen de geschiktheid om in de industrie te werken speelt een rol, men zal zich ook moeten aanpassen aan de geheel andere levenssfeer. Om eens enkele cijfers te noemen: Dr. Ir. A. Maris komt in Economische Statistische Berichten tot de conclusie dat er in Nederland momenteel 40000 boerenzoons te veel in het boerenbedrijf zijn, waarvan 25000 op de zandgronden. Hierbij is aangenomen dat men op een leeftijd van 27 jaar boer wordt. Als we de tuinbouw buiten beschouwing laten, zijn er in Nederland 186632 bedrijven. Hiervan zijn 50000 kleiner dan 5 ha en 60000 kleiner dan 10 ha. Jaarlijks komen pl.m. 18000 boeren en tuinderszoons voor de keuze van een beroep te staan. Om nog eens een cijfer te geven dat tot nadenken stemt, in 1947 bedroeg het aantal mannelijke werkkrachten in de landbouw 589000. Thans in 1957 is het pl.m. 500000. Indien we echter het peil van Denemarken willen bereiken, zal het aantal personen, werkzaam in de land bouw, met minstens 200000 moeten wor den ingekrompen (1 persoon op 8 ha cultuurgrond 265000 personen). Daarbij is het vrijwel zeker, dat de werk gelegenheid in de landbouw niet zal toe nemen en dat de mechanisatie zich ver der zal uitbreiden. We krijgen in de landbouw dus te ma ken met een structuele verandering, welke plaats heeft tengevolge van de 43.4, M. Veldman 43.5, H. Boelen 45.5, J. Kampen 46.1, S. Scheper 41.5, L. Mo lenaar 4, Y. van der Meer 40.1, T. Wes- terhuis 41.1, T. van der Horst 40, T. Buikstra 40.9 en J. Odinga 43 pnt. Van de 13 meisjes in deze klasse slaag den er 12. Het hoogst aantal punten werd hier be haald door J. Kampen met 46.1 pnt., j 2de werd H. Boelen met 45.5 pnt. en 3e T. van der Weij met 43.8 pnt. conjunctuur en welke niet blijvend is. Aan het einde van de vorige en aan het begin van deze eeuw hebben we ook een structuele wijziging in de landbouw gehad. Deze had plaats tengevolge van het uitvinden van de stoommachine. In Amerika werden grote oppervlakten graan verbouwd en het verbeterde ver keer was in staat deze produkten hier aan de markt te brengen. Hierboven hebben we gezien dat tenge volge van de grote technische ontwikke ling, welke wij de laatste jaren mee maken er in de landbouw grote, moge lijk structuele, veranderingen gaan op treden. Ook in andere landen zijn de problemen rond de landbouw reeds lang gesigna leerd. Denk maar aan de vlucht van het platteland in een land als Frankrijk. Indien niet tijdig maatregelen worden getroffen zal dit voor de plattelandsbe- de zijde der leden flinke belangstelling, volking leiden tot grote achterstand op Niet minder dan 80 jongens, meisjes, materieel, sociaal en cultureel gebied. Er is in de laatste jaren gestreden om de agrarische werkers een gelijke belo- Meisjes B (minstens 39 pnt.). T. van der Weij 43.8 pnt., D. Veldman Voor het vaardigheidsdiploma 3de graad A Junior dames, kwamen 2 deelneem sters aan de start, n.l. mej. T. Hendriks en T. Hoekstra. Beiden behaalden ze het diploma met resp. 40.6 en 40.4 pnt. Ook hier was het vereiste aantal punten 39. moesten uitvoeren, moest hier een mini mum van 45 punten behaald worden. Hier slaagden: Hielke Jorritsma 47.3 pnt., Hans Jorritsm-. 49.3, A. Visser 52, S. Rinia 45.9, J. Sandstra 46.1, H. Wij nia 47.2 en J. Hengst 52.2 pnt. De 3 hoogst geplaatsten waren: 1. J. Hengst 52.2. 2. A. Visser 52. 3. Hans Jorritsma 49.3 pnt. Voor de 2e graad heren trad alleen de heer O. van der Zee aan. Daar de 7 vrij zware oefeningen door hem correct kon den worden uitgevoerd, slaagde Van der Zee glansrijk met een totaal aan 51.6 pnt. De 3 hoogstgeklasseerden van alle deel- nemers(sters) waren: 1. Mej. F. Hoek stra met een gemiddelde van 8.08. 2. Mjj. F. Hofstra 7.8 en 3. Mej. J. Kam pen 7.68. medebrengen, behoeft geen nader betoog. En dat terwijl de huidige situatie vooral op de kleinere bedrijven -reeds vandaag de dag verre van rooskleurig is. Van de 43 bedrijven in het veenweide gebied, die hel: vorige jaar mee deden aan de kostprijsberekening en waarvan de oppervlakte kleiner was dan 10 ha, (gemiddeld bijna 8) was er maar 1 be drijfsleider die naast het normale inko men van een boerenarbeider met sociale lasten een winst had behaald van f 26. per ha. Alle overige bedrijven leverden verlies op. Gemiddeld f 280.— per ha. Dit wil dus zeggen dat deze kleine boeren met hard werken gemiddeld slechts pl.m. f 3000.per jaar hebben verdiend. En nu hadden we hier nog te maken met een gemiddelde bedrijfsoppervlakte van bijna 8 ha. Men behoeft niet te vragen hoe de inkomsten op de nog kleinere bedrijven zijn, vooral als neveninkom sten ontbreken. Dames: 2. — uur: R.K.V.C. 3—Set Up 2. 3. — uur: N.O.H.—Set Up 1. Heren: 4.10 uur: N.O.H. 3—R.K. H.B.S. 3. 8.— uur: R.K.V.C. 1—R.K. H.BS 1. Voor het diploma 3de graad B waren 12 deelneemsters. Hier slaagden de volgende 11 dames: L. van den Berg 45.9 pnt., F. Hofstra 46.8, B. Hellinga 44, B. van Asperen 43.1, I. Blauw 42.1, J. Schukken 42.8, T. van Gosliga 43, D. de Boer 41, A. Schukken 40.5, mevr. A. Kooistra 41.7 en A. Bang ma 43.1 pnt. De drie hoogst geklasseerden waren: 1. mej. T. Hofstra 46.8 pnt. 2. Mej. L. v. d. Berg 45.9 pnt. 3. Mej. B. Hellinga 44 pnt. De vastgestelde wedstrijden in 3A en 4A der K.N.V.B. werden op 2 na allen afgelast. In 4A werd alles afgekeurd. In 3A gingen alleen Jubbega-W.Z.S. en EmmeloordBergum door. Jubbega nam i halve maatregelen, met een 5-1 nederlaag werden de Sne- kers naar huis teruggestuurd, waardoor de Jubbegaasters het commando van D.O.G. konden ovememen. Emmeloord en Bergum waren aan el kaar gewaagd en dat was oorzaak, dat de punten gedeeld werden. Uitslag 3-3. TAFELTENNIS Dat men ook bij tafeltennis voor verras singen kan komen te staan, bleek wel uit de wedstrijden Batswingers 1. Werd de thuiswedstrijd tegen P.E.B. 1 in een zeer vlot tempo met maar liefst 10-0 ge wonnen, zonder de tegenstanders ook maar een kans te gunnen, bij de wed strijd uit tegen A.B.O. n moesten de Bolswarders met de uitslag 9-1 de eer aan de tegenstanders laten. Deze laatste uitslag is ongetwijfeld geflatteerd, daar zowel Brouwer, v. d. Werf als Rijpma al hun partijen pas in de derde game beslist zagen, helaas steeds ten gunste van de Leeuwarders, waarbij zelfs ga mes bij de stand 16-19 of 18-20 nog ver loren gingen. Alleen Rijpma wist een partij te winnen. Batswingers II ging op de ingeslagen weg voort en staat, door gelijk te spelen tegen Lemmer II en overwinningen op Effect I (6-4) en Kraak ’M Hl (7-3), fris aan de kop van hun afdeling. Vooral Dijkstra toont hier zijn grote vorm, daarbij uitstekend gesteund door zijn teamgenoten de Boer, Breeuwsma en invaller Ykema. Ook Batswingers Hl komt zeer goed voor de dag en blijkt door 3 overwin ningen en 1 nederlaag tot de sterkste teams in de 4de afdeling te behoren. Uit tegen .I.W.G.L. werd met 6-4 verloren, (waarbij een sterk spelende Van der Schaaf tot 2 overwinningen kwam) doch tegen P.C.C.F. en de Stim II werd met resp. 8-2 en 6-4 de volle winst binnen gehaald. Op 14 dec. 17 uur ontvangt het le team Drachten I, de lijstaanvoerder van de 2de klas op bezoek, terwijl dan tevens de wedstrijden Batswingers II tegen Lemmer III en Batswingers III tegen P.A.F. III worden gespeeld. 2e week december 1932 Ghandi begint weer te vasten, ditmaal als protest tegen de behandeling van een andere gevangene. Aanvoer veemarkt Sneek. 230 melke en kalve koeien f 60 tot f 190; 30 vette koeien f90 tot f 195; 160 nuchtere kalveren f2 tot f5 626 graskalveren f 15 tot f 38; 460 scha pen f8 tot f 16; 500 lammeren f 4 tot f 10; 570 varkens f20 tot f70; 177 biggen f3 tot f 8. ning te geven als de industrie-arbeiders. Maar daarmee is het probleem niet op gelost. Denk maar eens aan de woningtoestan den op het platteland. Aan de voorzienin gen van gas, waterleiding en elektrici teit. Het bezoeken van scholen door de opgroeiende jeugd. De mogelijkheden van het bezoeken van cursussen of de gelegenheden voor ontspanning. Al deze factoren vallen altijd uit ten nadele van het platteland. Men spreekt tegenwoordig veel over de Euromarkt. Eén gemeenschappelijke markt voor een aantal West-Europese landen. Maar deze Euromarkt zal zich ook vooral richten op de industrie en de industrie heeft belang bij een goed koop levensmiddelenpakket. Overigens zijn de gevolgen, die deze Euromarkt zal hebben nog niet zo goed te overzien. De voorlopige overeenkomst bevat vele beperkende bepalingen. Indien nu een gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten over 10 of 15 jaar een feit zal worden, dan hebben de landen die op landbouwgebied thans De vogelshow, gehouden in het Werk liedengebouw St. Jozef aan de Heere- mastraat te Bolsward en georganiseerd door de Bolswarder Kanarie- en Volière- vereniging „Zang en Kleur” is voor de vogelliefhebbers tot een groots gebeuren geworden, dat van meer dan plaatselijke betekenis was. Toen burgemeester Geukers deze vogel- expositie opende, waren er meer dan 350 kooien mét kanaries tentoongesteld en meer dan 100 kooien met tropische vogels, terwjjl tevens een aantal vitri- nes was gebouwd en het géheel zoveel mogelijk een natuurlijke aankleding ge geven met palmen, enz. Als keurmeesters fungeerden de heren A. J. van Dijk te Amsterdam, S. Bijl uit Haren (Gr.) (beiden voor zang), Chr. Dörsch te Amsterdam (voor kleur) en K. Niewold uit Leeuwarden (voor volièrevogels) Kanaries: Klasse 1 (vier vogels eigen kweek) le. P. Lucas, Leeuwarden. 2. H. Drijf hout, id. 3. F. Timme, Bolsward. 4. J. Visser, Leeuwarden. 5. T. D. Houtman, Harlingen. Klasse 2 (2 vogels, eigen kweek). 1. T. D. Houtman, Harlingen. 2. H. Drijf hout, Leeuwarden. 3. S. Faber, Leeu warden. 4. W. Taekema, Harlingen. 5. G. Wielinga, Harlingen. Klasse 3 (1 vogel eigen kweek). 1. H. Drijfhout, Leeuwarden. 2. dezelfde. 3. W. Teakema, Harlingen. 4. E. Scheep stra, Harlingen. 5. S. Faber, Leeuwar den. Klasse 4. (2 vogels open klasse). 1. T. D. Houtman. 2. H. Drijfhout. 3. F. Riemersma, Drachten. Deze week waren de rollen omgekeerd en kwamen de Bolswardianen wel in 't veld en konden de R.E.S.ers en C.A.B.ers achter de kachel blijven zitten. De lange rustperiode bleek groen-wit geen schade te hebben gedaan, integen deel, er werd tegen de leiders in Delf- strahuizen zelfs beter gespeeld dan in menige voorafgaande wedstrijd. Tegen de harde wind in werd de thuisclub vol komen in bedwang gehouden, waardoor de 1ste helft met een 1-1 gelijke stand kon worden afgesloten. De kansen van Bolswardia, die de 2de helft de wind en hagelbuien in de rug zou krijgen, waren dan ook uitstekend, maar al wie na de thee in ’t veld kwam, geen Delfstrahuizen. De heren vertikten het om in dit slechte weer verder te spelen en wat de arbiter en de groen- witten ook probeerden, de gastheren staakten de strijd en dus zat er voor Bolswardia niets anders op dan de kleed kamer ook maar weer op te zoeken. We zijn benieuwd hoe de Bond dit var kentje zal wassen, voorlopig zal de uit slag 1-1 wel gehandhaafd blijven, maar als bij het einde van de competitie blijkt, dat bij één van beide clubs één winst punt voor kampioenschap of degradatie doorslaggevend kan zijn, dan is er grote kans, dat deze 2de helft nog gespeeld zal moeten worden, echter dan niet in Delfstrahuizen, doch op het Bolswardia- veld, daar de Bolswardianen in dit geval geheel vrijuit gaan. We zullen dus maar rustig afwachten. Over de wedstrijd het volgende: Bolswardia trapt tegen de felle wind af, doch de thuisclub neemt de bal over en direct wordt de groen-witte defensie aan de tand gevoeld. De come-back van Swart blijkt echter een flinke verstevi ging te zijn, steeds op tijd weet deze speler uitstekend in te grijpen, waar door de gastheren weinig kans krijgen om gevaarlijk te worden. Wel blijven ze het eerste kwartier iets sterker, maar daar de minder talrijke aanvallen van de groen-witten minstens zo gevaarlijk zijn is er voor de gasten alle reden om enthousiast te blijven doorspelen. Wel moet Adema na een half uur spelen zwichten voor een onverwacht schot, maar juist deze tegenslag wakkert het vuur bij de Bolswardianen nog meer aan, het tempo wordt verhoogd en on danks diverse hagelbuien, die het spe len tegen de wind in niet tot een genoe gen maken, worden de gastheren in het laatste kwartier geducht aan de tand gevoeld. In de 29e minuut komt het eer ste succes van de voet van Faber, maar doordat de arbiter deze goal wegens bui tenspel afkeurt, is de vreugde van korte duur. Het blijkt echter uitstel van execu tie, want als 13 minuten later de bal uit een vrije schop keihard door Van der Eems wordt ingeknald, kan de doelman deze niet voldoende onder controle krij gen en dan is Faber er als de kippen bij om de balans toch in evenwicht te brengen. Twee minuten later breekt de rust aan en daar dit, zoals wc reeds meldden, meteen het einde betekende, werd dit treffen voorlopig met een 1-1 gelijk spel afgesloten. Vergunning verleend voor het ondernemen Van een autobusonderneming Noord-Holland —Friesland via de Afsluitdijk. De raad te Bolsward verlaagde de subsidies aan verschillende instellingen met 10 pet. Het verzoek van de S.D.A.P. fractie om aan werklozen wekelijks 1 hl cokes gratis te verstrekken, werd afgewezen. De oudste inwoner van Exmorra overleden. Het was R. Haitsma in de ouderdom van 961/2 jaar. Behoudens één uitzondering was hij nimmer onder dokters behandeling. De Fryske krite to Ferwalde bislüt ek frou- Iju as leden ta to litten. De toneelvereniging „In Goed Bigjin" speelde in café P. de Boer een uitvoering van „Sake, de waldboer”. Rollade en pekelvlees 16 ct per ons. Kalfs- rollade 14 ct. Boterham- en leverworst 10 ui. - en 8 ct per ons. Jan Adema, KI. Hoogstr. 4.I ken yn hannen hat. Der geane sterke ge- dames en heren lieten zich inschrijven, zod t de jury, bestaande uit de dames mevr. D. Schaap-Bosscha en mevr. J. RobijnsWitteveen, beide uit Workum en de heren G. Geertsma en D. van Del- den, Sneek, heus geen gemakkelijke taak hadden. Een woord van hulde door voorzitter Mol was na afloop dan ook zeer zeker op haar plaats. Van de 80 deelnemers en deelneemsters behaalden de volgende leden het diplo ma: Meisjes A (minimum 39 pnt. uit 5 onderdelen) K. Visser 40.7 pnt., B. Reinsma 41.6, A. Langenberg 40.8, J. de Haan 42.3, L. Boermans 41.4, F. Bosch 43.2, J. van der Meer 39.1, T. de Boe'’ 40.7, D. Klom 40.1, T. de Boer 43.9, T. Posthumus 40.9 en R. van Duinen 40.2. Van de 18 deelneemsters in deze klasse slaagden er 12. De 3 hoogstgeklasseerden waren; T. de Boer met 43.9 pnt. F. Bosch met 43.2 pnt. J. de Haan 42.3 pnt. UNWIS Der geane net folie dagen foarby, dat men net hjir en der wer heart fan arbeiders, dy’t dien krige ha. Dat is in nij lüd nei ryklik tsien jier fan folbisette bidriuwsfiering. In nij lüd mar dochs wer tige bikend en for- winske. Hwant al binne wy fuort net wer op mear as 40.000 wurkleazen, sa't dat yn de tritiger jierren it gefal wie, wy witte it jit mar al to skoan. En dy kant moat en mei it perfoarst net wer üt. Us Minister fan Ekonomyske saken hat hyltiid noch wol moed as men syn kommentaer heart. It sil in tobekslach wêze, efkes hou halde en dan giet it wer dat it slydjaget, sa lit er him sahwat üt. Mar mei dy ekonomyske foar- sizzerij is it meast sa gelegen, dat men krekt wit hwerom it yn it forline sa en sa gien is mar dat har profesijen fakentiids min ütkomme. It komt wol meast op it sechje fan dy ald-boer yn de bus üt: dy’t sei: As ik it tofoaren sa goed wist, as myn wiif efternei, dan hie ik al lang ryk west. Wy sille it mar öfwachtsje, mar it gefoel fan ünwissens nimt, tinkt üs, rounom ta. Nei’t de kranten sizze, sil it ek de langste tiid duorre ha, dat üs Minister fan Lanbou, Dr. Sikke Mansholt, it roer fan de boeresa- Bij de heren 3e graad A slaagden 3 van de 5 deelnemers: No. 1 werd J. Blauw 46.6 pnt. 2. H. van Asperen 46.4 pnt. 3. D. Zwaagstra 45.6 pnt. Voor de 3de graad B meldden zich 2 heren, die zich met vlag en wimpel door de moeilijkheden heen wisten te werken. No. 1 was D. Hollander 50.2 pnt. No. 2. J. de Jong 49.4 pnt. Wy hiene hoop hawn, dat dit ynsicht njon- kelytsen algemien wurden wie, mar it hat de skyn, dat it drama jitteris opfierd wurde sil. Wy hoopje dat de lju, dy’t der hwat oan dwaen kinne en dat binne wy alle- gearre, goed aktyf wêze sille yn dizze wi- ken, hwant neist it finansiële is der net min der it organisatoryske gefolch. Men makket fordieldheit tusken de boeren en der ha hja nou krekt it allerminste forlet fan. De blokkearing fan in diel fan de eige- naerslësten, dat ek al sa’n opskuor brocht hat„ is nou loslitten. It wie net ütfierber! Nou, as men dat in bytsje earder ynsjoen hie, wie der in bulte drokte en wrevel foar- komd. Hawar, better op ’e helte tobek as hielendal mei it reau yn ’e feart. Mar üt- bitelle wurdt it jit net, it jild is op. Takom- me jier, seit de regearing, Wy wolle it hoopje. Unwis yn hege mjitte is ek de finansiële kant fan de saek. Hwer wol dit hinne mei it jild en de rinte? Ik seach fan ’e wike al in Hypotheekbank, dy’t har panbrieven oanbea foar in koers fan 981/2 tsjin in rinte fan 6%. Nou, foar dy’t it hat, is it net ün- aerdich, mar dy’t it brüke moat, sit der al raer ta. Inkele skoallebistjüren hjir yn ’e stêd, ha nou birjucht krige, dat hja wol bouwe meije, mar hja moatte jild sjen to krijen foar 4.25%, mear forgoedet it Ryk net. Hwat sille sokke bistjüren bliid wêze mei har forgunning! En hwat jowt dizze balding in frjemde en pynlike situaesje foar hiel hwat sektoaren. Sa sjocht men, dat de Provinsiale Elektrisi- teitsbidriuwen oan it rintegamma boun bin ne, wylst har kollega’s, dy’t der in N.V. fan makke hawwe, rêstich jild opnimme foar seis presint. Der wurdt harren seis folie mear oanbean as dat hja brüke wolle. Mar de oaren kinne gjin foet forsette. It wurdt mei de dei greater tizeboel, hwerby de need- saeklike initiativen dea rinne yn de ünwis sens fan maetrigels en foarskriften. En dêr- mei komt der in negative en passive geast oer de lju, dy’t op forantwurdlike posten steane. Ek har hülding wurdt ünwis, har energy forsloppet, de gong giet der üt. Der is forlet fan in lieding, dy’t neist de swier- richheden ek de wei wiist om se baes to wurden. Fan sok in lieding is driuwend for let. ruchten, dat hy in oare, hege, ynternatio- nale, funksje ynnimme sil en dat wy rek- kenjje moatte op in opfolger. Nou, hwa’t dit ek wurde sil, to forgunnen is him dat net, hwant op dit terrein sitte wy ta kop en earen yn de ünoploste problemen en mei in lege skatkiste. Dat hy der nou hast ek wol ris üt wol, kin ik my skoan yntinke, hwant it wurdt hoe langer hoe rüziger op agrarysk terrein en de balans fan de nei- oarlogske tiid kin foar it agrarysk folks- diel perfoarst gjin sprekken lije. Algemien wit men nou wol, dat de earste tsien jier to min binutte binne om it agra rysk apparaet op ’e hichte fan de tiid to bringen en dat, nou’t de geasten derfoar al ryp binne, de skatkist leech is en de yn- ternationale merken hiel oars en folie minder wize as doe. Nou komt de healwize situ aesje yn Indonesië der jit by. It is al bi- droefd, hoe’t men der to wurk giet. Wy ha biwündering foar it geduld fan üs re- gearing en hja sille wol better witte as wy hwat der oan to dwaen is en hwat net, mar de biskaving en it fatsoen fan de lju is net botte heech. Se dogge Hitler wol aer- dich nei, tinkt my. Dat yn dizze omstan- nichheden de bipaling fan de nije molkpriis net sa maklik is. kin in bern bigripe. Op in ünsillich eagenblik ha hja de boeren yn twa groepen spjalt, hwer fan de iene groep har earlik fortsjinne foarsprong óf- nomd wurdt om it to jaen oan de lju, dy’t hwat kalmer oandien ha en dit punt spilet nou net swak by yn de ünderhannelingen tusken de organen fan it Lanbouskip en it bistjür dêrfan. Fryslan en Noard-Hollan sille it gelach bi- telje moatte, hwat har klaeiboeren bitreft. Ik fyn it rounüt in oanfluiting fan alle na- tuerlike en morele grounslaggen. Op him- sels is it ünrjuchtfeardich, ünderskied to meitsjen tusken de molkeprodusinten en twad kin men nea de grinzen tusken dy beide groepen sa fêststelle, dat der gjin folie greatere ünrjuchtfeardichheit tusken de boeren ünderling troch üntstiet. Der bin ne gjin twa gelikense pleatsen en der binne seis gjin twa gelikense stikken lan. En as it iene better is en gaedliker leit, minder lest fan it wetter hat, minder fan droechte, dan is soks yn de hier of de keappriis to finen, mar net yn in üngelikense priis foar I de molke. 1 We leven in een tijd met een grote technische ontwikkeling. Deze ontwikkeling laat ook de landbouw niet onberoerd. In landen, die hoofdzakelijk zijn ingesteld op de landbouw, pleegt de zoon de zoon de vader in het bedrijf op te volgen. Er zijn anders ook weinig mogelijkheden. In de ontwikkelde gebieden komen de verhoudingen echter heel anders te liggen. Er is een tijd geweest, dat de mens in zijn levensonderhoud moest voorzien door jagen en vissen, daarna door een nomadische levens wijze en ten slotte werd een gevestigde levenswijze mogelijk door middel van het uitoefenen van de landbouw.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1