I DJAKARTA GAAT VER OVER DE SCHREEF PROCES ZALIGVERKLARING PATER TITUS BRANDSMA LAATSTE SPEECH VAN MINISTER MANSHOLT roar - I e 53e JAARGANG VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 No. 97 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht Soekarno Houding der Ver. Staten blijft twijfelachtig Desorganisatie speelt communisme in de kaart Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen -< - Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsdie Courant, Westergoo Hwat hat dus PYT. V olkshuisvesting. KAMEROVERZICHT 2e week december 1907 Advertentieprijs: 13 cent per mnj Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ernstige mond- en klauwzeer op het be drijf van Wed. v. d. Werf te Workum. Een koe moest reeds worden afgemaakt en begraven. Meerdere zullen volgen. Verkocht 2 huizingen aan de Katterug te Bolsward. Opbrengst f 905. Er is behoefte aan onderwijzers. Thans helpt het niet meer, ook al zet men boven de advertentie „3e herhaalde op roeping”. Ze zijn er eenvoudig niet. Uit het feit dat te Oudemirdum een jong hert werd gevangen maakt men op dat het grof wild zich in Gaasterland blijvend heeft gevestigd. Het weer houdt zich zo buitengewoon, dat vele veehouders het jongvee nog niet hebben gestald. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Of het werkelijk tot een geza menlijke economische actie van de Navolanden ten bate van Ne derland zal kunnen komen is al met al onzeker. In het bijzonder lijkt ons de houding van de Ver. Staten twijfelachtig. Men zit te Washington danig met deze kwestie in en we kunnen ons voorstel len dat men van daaruit vooral over leg pleegt met India over de vraag of er geen compromis zou zijn te vinden, al heeft Amerika ook zelfstandig te Dja karta bemiddeling aangeboden. India’s premier Nehroe wordt geacht nog de meeste invloed te Djakarta te hebben. Hij schijnt trouwens de Indone sische regering ook al gewaarschuwd te hebben, dat slechts de communisten garer zouden spinnen bij het vertrek der Nederlanders, omdat de economische toestand dan nog slechter zou worden. Nu ook in Ceylon de communistische in vloed zich uitbreidt zou Nehroe de toe komst in Z.O. Azië zeer somber achten, als ook Indonesië communistisch werd en zou dit gebied een stormhoek kunnen worden waar een nieuwe wereldoorlog zou kunnen ontstaan, waarbij door N. Guinea, dat strategisch zeer belangrijk is, trouwens ook Nederland direct zou Siz net alles hwat Jo witte, mar wit altyd hwat Jo sizze. Soekarno kin syn sin net krije It hat der jierren al om spand Nou wol hy 't hjitte izer smeije En stelt it wakker yn ’e kant Dy Nederlanners moat slim pleage En ik bliuw baes op eigen hiem Elk frjemdling sil der foart öfreage As 't knypt slaen ’k alles koart en klien. 'k Woe holpen my myn reade bruorren Dan sit ik net lang yn ’e pleit Yndied hja ha my geastlik fuorre Dy Tsoe-En-lai neam ik myn heit Dulles wol tuike-tuike boartsje Dat bin wy fan it mantsje wend Hawar it duorret noch in hoartsje En de Papoeas bin myn bern. Soekarno kin it stuf fortelle Wy ried 'im, yn syn eigen hüs Oarder op saken ris to stellen Hwant elk wit, 't is der lang net plus En sil it oait safier skielk komme Dat de terreur en twang der wykt Wis dan kin Nij Gyné opnommen Yn in great Indonesysk ryk. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarta»! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 We mogen rekenen dat alle Navo- regeringen haar standpunt ook wat het Indonesisch optreden te gen Nederland betreft, zullen heb ben bepaald als de regeringslei ders dezer landen volgende week voor overfleg over een hechtere samenwerking bijeenkomen. We weten nog altijd niet, terwijl we dit schrijven, of president Eisenhower er zal zijn, maar wel staat vast dat wie ook de V. S. te Parijs zal vertegenwoordigen, hij niet vergezeld zal zijn van Steven son, de leider der Amerikaanse demo craten, die het niet eens is kunnen wor den met Eisenhower en Dulles over de Amerikaanse plannen ter versteviging van de Navo. Deze plannen schijnen Stevenson te veel in het vlak der militaire samenwer king te liggen, en te weinig in dat van de politiek en economie. Stevenson wil ook vooral een hechte economische sa menwerking tussen de bondgenoten, om dat hij en naar het schijnt ook vice- president Nixon, meent, dat de strijd om de wereldheerschappij met Rusland zich meer en meer zal gaan ontwikkelen op dat terrein. De conservatieve vleugel der Krite Boalsert sil 2e Krystdei yn 'e Doele spylje: „De Maerteblom” fan IJ. Schuitmaker. C.V.O. school. Aangifte van nieuwe leer lingen bij de hoofdonderwijzer H. J. de Visser. In de loop van deze week vertrekt uit Den Helder naar Nieuw Guinea H.M. fregat „Drente”. Op de foto: Hr. M. onderzeebootjager „Drente", die maandagmiddag voor haar vertrek werd klaargemaakt. We zullen ons op dit moment niet ver diepen in de vraag of een dergelijk be roep zal helpen, al is het geoorloofd ten deze uiterst sceptisch te zijn gezien het verleden van deze volkengemeenschap en haar houding in de Nieuw Guinea kwestie. In een tweede gedeelte van de verkla ring deelt onze regering mede-, dat zij scherp tegen de maatregelen van de In donesische regering te Djakarta heeft geprotesteerd. En voor dat protest en de actie welke, zo er te Djakarta geen gehoor aan wordt gegeven, daaruit zou kunnen voortvloeien vraagt onze regering de instemming en maatregelen van solidariteit van haar Navo-partners. Daarom vroeg onze regering een spoed zitting van de Navoraad aan. Ze heeft daar zaterdag een uiteenzetting doen geven van de situatie en zoals te ver wachten was is deze raad uiteengegaan om alle leden in staat te stellen hun re geringen te raadplegen. We zullen ons wel niet vergissen als we veronderstel len dat deze regeringen alle bereid zijn In de verklaring van de Nederlandse regering omtrent de gebeurte nissen in Indonesië verdienen, wat de buitenlandse politiek betreft, twee punten de bijzondere aandacht. Terecht het welzijn en de veiligheid van onze landgenoten in Indo nesië op de eerste plaats stellend, zegde de regering hen alle moge lijke hulp toe, en ze veroordeelt tegelijk de Indonesische maatregelen ten deze als in strijd met de eerste beginselen van het volkenrecht en de menselijke waardigheid. Met deze zinsnede opent onze regering zich een weg naar een beroep op de Ver. Naties, het lichaam dat het volkenrecht en de menselijke waardigheid dient te beschermen. kundigen uit te zenden voor het beheer der gestolen ondernemingen enz. Dit al les zou bijdragen tot een verdere des organisatie van de Indonesische econo mie. worden betrokken. Tussen haakjes zij hier nog gezegd, dat Nehroe wel Dja karta waarschuwt tegen het wegzenden van alle Nederlanders, maar welk standpunt zal hij innemen als de Indo nesische regering Nederlanders tegen hun zin vasthoudt en ze dwingt hun werkzaamheden te blijven vervullen? Als onze landgenoten dus als een soort dwangarbeiders worden behandeld? Maar volgens geruchten dan zou India met Amerika samen willen werken ter bereiking van een compromis tussen In donesië en Nederland, doch zou men te Washington wel inzien, dat dit heel moeilijk is als de Indonesiërs er op blij ven staan dat Ned. Nieuw Guinea aan Indonesië wordt overgedragen. En zelfs dat ais zo’n compromis werd bereikt, garanties aan Nederland zouden moeten worden gegeven voor het nakomen der Indonesische beloften, daar de opvol gende Indonesische regeringen nooit an ders hebben gedaan dan beloften, aan Nederland gegeven, breken. Inderdaad lijkt het een fout, dat de Ne derlandse regering destijds de Ronde Tafel-overeenkomsten aanvaardde zon der ook van Amerika garanties te eisen voor een richtige nakoming daarvan, daar Den Haag deze overeenkomsten alleen onder Amerikaanse en Engelse druk tekende. republikeinse partij zou zich echter te gen deze sterke economische samenwer king met en economische steun aan bondgenoten en neutralen verzetten om dat dit het particulier initiatief en kapi taal kansen zou ontnemen en tot een h.i. socialistische en dirigistische econo mische politiek leiden. En wie er ook van Amerikaanse zijde komt, hij ver schijnt er belast met de vernederende mislukking van het lanceren van het eerste Amerikaanse kunstmaantje. Men staat wel enigszins verbijsterd, niet van die mislukking, maar opnieuw van de naïviteit van de Amerikaanse leiding, die een dergelijke proef van te voren aankondigde. Ze zal van deze misluk king wat geleerd hebben en overigens neme men het geval niet te tragisch, waarschijnlijk zal ze nu eens echt de Amerikaanse inspanning op dit terrein onder druk dei- publieke opinie, een ster ke impuls geven. Met een vernederd Amerika verschijnt een zwak Frankrijk ter vergadering, zwak door innerlijke tegenstellingen; vorige week nog is met moeite en kunst en vliegwerk een regeringscrisis voor komen, doordat Gaillard betreffende het afschaffen van regeringssubsidies op verschillende artikelen, wat tot prijsver hogingen zou kunnen leiden, op eis der socialisten wat Water in de wijn heeft gedaan. Een zwak Frankrijk ook door het voortduren van de oorlog in Algerië. En mede komen ter conferentie Enge land en W. Duitsland, die samen ruzie hebben over de bedragen, welke W. Duitsland aan Engeland moet betalen voor het onderhoud van Engelse troe pen op Duits grondgebied. De Engelsen willen daarvoor zo ongeveer een half miljard gulden per jaar hebben omdat dit bedrag het verschil vertegenwoor digt tussen de kosten van onderhoud dezer troepen op eigen bodem en in Duitsland en de Engelse economie deze kapitaaluitvoer niet langer kan dragen. De W. Duitsers wilden niets betalen, zij hadden al kosten genoeg met hun eigen troepen. Maar misschien komt de W. Duitse regering nog tot een ander in zicht nu ook Amerika voor zijn troepen op Duitse bodem 300 miljoen gulden per jaar heeft gevraagd. Want Bonn wil ten slotte ter wille van zijn buitenlandse politiek de Engelse en Amerikaanse le gers graag in zijn land houden en die troepen brengen ook aardig wat geld in het Duitse laadje. Zij hier ten slotte nog vermeld, dat de Cyprus-kwestie weer is opgelaaid en dat Zuid-Slavië verdere militaire hulp der Ver. Staten heeft geweigerd, omdat het de er nu aan verbonden voorwaarden onaannemelijk achtte. In de St. Augustinuskerk der paters Car- melieten is zondagavond de plechtige, openbare slotzitting van pater dr. Titus Brandsma, die in 1942 is overleden in het concentratiekamp Dachau, zo meldden dezer dagen verschillende dagbladen. Dit was de slotzitting van het bisschoppe lijk onderzoek, dat in Nederland moest ge houden worden, waarna het wordt overge dragen aan de Congregatie der Riten te Rome, waar een speciale kerkelijke recht bank nog tweemaal het leven en de werken van de Carmelieten-pater Titus Brandsma zal onderzoeken alvorens tot de zaligver- en De Jong’s Nieuwsblad Myn groungebiet sil greater makke Oerienkomst froeger, sjakt my neat Hwat mient dat folk, wy bin gjin stakkers As it net goedskiks giet, dan kwea Nou ja 'k wol leafst gjin oarloch fiere Dat is in noedlik aventür Ik meitsje se mei pleagen, tsieren En drigeminten 't libben sur. klaring van pater Brandsma zal kunnen worden overgegaan. De Bossche diocesane rechtbank heeft meer dan tachtig zittingen gewijd aan het onder zoeken van het leven en de werken van pater Titus Brandsma (136 delen met onder andere meer dan 1100 brieven). Verder is onderzocht of er geen officiële kerkelijke verering van deze geestelijke heeft plaats gehad. In de loop van dit proces zijn ruim vijftig getuigen gehoord, onder wie de thans over leden kardinaal dr. J. de Jong, twee Neder landse bisschoppen, vier hoogleraren uit Minister Mansholt heeft woensdag j.l. waar schijnlijk zijn laatste speech in het Parlement gehouden. Sinds 1945 heeft hij de begro ting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening verdedigd. Nu zal hij per 1 januari a.s. lid worden van de Europese commissie van de gemeenschappelijk markt. Minister Mansholt wordt dus „Europees minister". Hij zal zich voornamelijk met landbouwvraagstukken gaan bezighouden. Overigens was het een vreemde gang van zaken. Waarom een minister een begroting te laten verdedigen, die hij zelf niet meer uitvoert? De Kamer had beter tot volgend jaar kunnen wachten. Dan had men meteen de gelegenheid om met de verantwoordelijke nieuwe bewindsman (Dr. Vondeling?) over het landbouwbeleid van gedachten te wisse len. De Tweede Kamer heeft deze week de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen goedgekeurd. De kritiek op Minister Cals is dus voorlopig weer verstomd. Wel is er z.h.s. een motie van Mevrouw Fortanier de Wit (lib.) aangenomen, waarin de Tweede Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat grote voortvarendheid ten aanzien van het onderzoek inzake de salariëring en het carrièreverloop van leraren bij het V.H.M.O. en met hen vergelijkbare groepen van overheidsuitgaven dringend vereist is. De abonnementsprijs van de Bols- wardsche Courant is verlaagd en be draagt thans 40 cent per kwartaal, fran co per post 50 cent. In dit voorstel wordt Minister Cals ver zocht maatregelen te nemen om dit onder zoek op zeer korte termijn te doen vol tooien. Alleen de liberale fractie had deze motie ondertekend. Maar geen enkel Kamerlid had tegen de inhoud daarvan bezwaar. En zelfs Minister Cals niet. Gewend aan de jaarlijkse kritiek op zijn beleid, zeide hij te begrijpen, dat de Tweede Kamer dit on derwijsdebat met deze motie wilde redden. Er was ook door de socialistische afgevaar digde, de heer Stufkens, een motie inge diend. Daarin werd de regering uitgeno digd op zo kort mogelijke termijn een nota over de lichamelijke opvoeding en de sport op te stellen. Aan de hand van deze nota moest er dan een gefundeerde discussie tussen Parlement en regering plaats heb ben. De heer Stufkens was van oordeel, dat juist in deze dagen van noodzakelijke be perking der overheidsuitgaven het dringend gewenst is, dat de Kamer zich een duidelijk inzicht kan verwerven in het toekomstige regeringsbeleid ten aanzien van de voor de volkskracht zo belangrijke terreinen van lichamelijke opvoeding en sport. Dit voorstel werd door de meerderheid van de Tweede Kamer verworpen. Alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. stemden voor. De tegenstemmers hadden geen behoefte aan een nota over de sport, omdat er voor dit belangrijke doel in deze tijd van be stedingsbeperking toch niet meer geld kan worden uitgetrokken. De meerderheid wilde dus dit sportdebat tot betere tijden uitstellen. Minister Cals heeft niet nagelaten, de situ atie van ons voortgezet Onderwijs nog eens duidelijk uiteen te zeten. Zijn conclusie was overigens niet verheffend: de eerstkomende jaren zal het niet mogelijk zijn te beschik ken over voldoende leraren en lokalen. Wat de wet op het Voortgezet Onderwijs betreft zoals men weet wil de bewinds man dit gehele onderwijs in één wet rege len deelde hij mede, dat zeer belangrijke vraagstukken zeker niet bij algemene maat regel van bestuur zullen worden geregeld. Het belangrijkste is wel, dat de pacificatie- gedachte zal worden doorgetrokken tot het V.G.O. Als men voldoet aan de objectieve normen, die deze wet voor de oprichting van de scholen stelt, dan zal de aanvrage in het centrale plan van de regering worden oPge- nomen. Uit deze mededelingen kan men concluderen, dat de oprichting van de Ulo en middelbare scholen geen zaak van „Auto matisme" wordt, zoals voor lagere scholen het geval is. Ook al voldoet men aan de normen van de wet op het v.g.o., dan nog bepaalt de minister of er een school zal worden opgericht. Over dit punt zal de Kamer t.z.t. nog een hartig woordje spreken. Maar de minister heeft een sterke troef in zijn handen. De leerplicht geldt niet alleen maar voor het lager onderwijs. Een spreiding van scholen van het v.g.o. zal dus noodzakelijk zijn. En dat kan niemand beter dan de regering be kijken, zo zal het antwoord van de minister ongetwijfeld luiden. zich te verenigen in een gemeenschap pelijk protest te Djakarta tegen de In donesische maatregelen; deze gaan te ver over de schreef der menselijkheid, dan dat een onzer bondgenoten zich aan die morele plicht zou kunnen onttrek ken. Minister Witte is door de Tweede Kamer geprezen, omdat hij er in is geslaagd dit jaar niet minder dan 85.000 woningen te laten bouwen. Dat is een record. Dit is inder daad een gelukwens waard, zo zeide de minister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, want het nodige geluk is er aan te pas gekomen .Vooral de weersomstandig heden hebben zeer meegewerkt. In 1958 zal het aantal van 85.000 zeker niet gehaald worden. De bewindsman mikt op 80.000, ook dit cijfer kan nog wel eens te hoog liggen. De kapitaalschaarste is ook voor de woningbouw zeer nadelig Vooral de parti culiere bouw stagneert daardoor. In deze sector zullen 40.000 woningen gebouwd moeten worden. Het ziet er niet naar uit dat dit zal gebeuren. Minister Witte was echter ook niet al te somber. Evenals zijn collega Zijlstra zag hij een gunstigere economische ontwikke ling in het verschiet. De handels- en be talingsbalans vertonen momenteel ’n goede tendenz. Daardoor zal onze deviezenvoor raad weer stijgen, hetgeen tot gevolg heeft dat er weer kapitaal vrij zal komen. De financiële opleving volgt altijd zes a negen maanden na een economische opleving. Daarom wilde minister Witte geen nood maatregelen treffen om de particuliere bouw te redden. Ook wilde hij geen grote en dure werken gaan uitvoeren om de werkloosheid in de bouwvakken te bestrijden. Men kan slechts hopen dat de minister gelijk heeft. Maar daar ligt juist de knoop. Deze verdere desorganisatie zou het communisme in de kaart spe len, dat bij de chaos, welke reeds in Indonesië heerste voor men maatregelen tegen de Nederlan ders nam en welke daarna nog aanzienlijl- groter is geworden, de beste kansen krijgt. Het zou niet de eerste keer zijn, dat door een samengaan van communisme e extreem nationalisme een land in handen van Moskou werd gespeeld. Re denen waarom men in het bijzonder van de Ver. Staten mag betwijfelen of het aan enigerlei economische actie tegen Indonesië zal meedoen, zolang er nog maar enige kans is dat de gematigde elementen te Djakarta tenslotte nog de touwtjes in handen zullen krijgen. De Indonesische regering speculeert daar op kennelijk ook en terwijl de minister van voorlichting allerlei felle maatrege len tegen de Nederlanders aankondigt, laat ze haar minister van buitenlandse zaken gematigder opvattingen verkon digen, daardoor onze Navo-bondgenoten in het onzekere latend wat Djakarta eigenlijk wil en hun eventueel een excuus verschaffend de steun aan Nederland tot een papieren protest te beperken. Ongetwijfeld kan Nederland rekenen op steun van Frankrijk, dat zelf zijn moei lijkheden met landen, die voorheen met Parijs koloniale banden hadden, heeft. De Benelux-partners zullen Nederland ook zeker krachtig steunen. Misschien zal Engeland dat ook doen, ofschoon dit voorzichtig zal zijn, doordat het banden heeft met India. Een grote en belangrijke vraag is wat W. Duitsland zal doen. Als we de be richten uit Indonesië goed begrijpen is actie een fiasco zou worden, zij zou een bet de bedoeling de Indonesische allerslechtste indruk op alle Aziatische volken maken, gevaren voor een wereld oorlog oproepen en zeker niet de steun van de Ver. Staten genieten. Maar de Indonesische regering is een economi sche oorlog tegen Nederland begonnen. Men zou zich dus kunnen voorstellen, dat de Navolanden gezamenlijk de hand schoen tegen Indonesië op dit gebied op namen. Hier liggen echter allerlei voetangels en klemmen. De Indonesische regering hoedde er zich tot nog toe zeer bewust voor om haar maatregelen tegen Neder lands eigendom te concretiseren. Er wordt gesproken van maatregelen in verband met de in Indonesië bestaande staat van beleg, maar ook van nationa lisatie, naasting en van eventuele be taling van schadevergoeding nadat Ne derland Nieuw Guinea aan Indonesië heeft overgedragen enz. Nu is nationa lisatie tegen een behoorlijke schadeloos stelling van binnen de grenzen van een land gelegen buitenlands eigendom ge oorloofd. Maar naasting tegen schade loosstelling te betalen als de onteigende nog weer iets anders uitlevert, stellig niet. Het eerste waartoe de Indonesische regering eigenlijk zou moeten worden gedwongen is de concretisering van haar bedoelingen met Nederlands eigendom. Zou dan blijken, dat Indonesië volken rechtelijke bepalingen overtreedt en er geen nationalisatie maar confiscatie plaats vindt, dan zou men in theorie ge rechtigd zijn tot tegenmaatregelen. Men zou zich kunnen voorstellen dat dan bijv, alle Nav j-landen zouden weigeren verdere economische hulp aan Indo nesië te verlenen, produkten van gecon- fiskeerde bedrijven op hun markten toe te laten, schepen beschikbaar te stellen Voor ’t Indonesische transportwezen, des- ex- porthandel van Nederland naar onze Oosterburen te verleggen. Dat moet voor W. Duitsland een verleidelijk lok aas zijn. Aanhankelijk leek het, dat de W. Duitse regering daarvoor zou bezwij ken. Want we hebben een W. Duitse ver klaring gehoord dat Bonn een neutraal standpunt zou innemen omdat het be vriend is zowel met Nederland als In donesië, maar dat het wat eventuele handel betreft, zekere garanties van In donesië zou eisen. Welke garanties dat kunnen zijn van een regering die er van daag Is en morgen weggevaagd kan zijn door extremisten begrijpen wij niet. Maar wel schenen we uit deze verkla ring te mogen afleiden dat W. Duits land niet afwijzend zou staan tegenover economische toenadering tot Indonesië. Later kwam echter uit Bonn een bericht, dat de W. Duitse regering Nederland graag zou steunen en dat zij hoopte dat particuliere firma’s geen gebruik zou den maken van de moeilijkheden welke Nederland thans in Indonesië onder vindt. De ervaring zal wel leren aan welke verklaring waarde moet worden toegekend. Maar er mag op worden ge wezen dat de W. Duitse regering door een verbod Duitse particuliere firma’s kan dwingen zich te onthouden van om vangrijken zaken met Indonesië, dan zij er tot nu toe plachten te doen. Als dit zou geschieden, zou de Indonesische af gezant die naar W. Duitsland komt om er te onderhandelen, bot vangen. Van Indonesische zijde speelt men natuurlijk ook de communistische kaart uit, even tueel zegt men daar, zou ook O. Duits land of een ander communistisch land de Indonesische belangen kunnen behar tigen. En dan is er nog een Aziatische kaart, Indonesië zou Japan willen inte resseren bij alle bedrijven, welke het aan Nederland denkt te ontnemen. Iets anders is of de z.g. Atlanti sche verbondenheid ook tot een gemeenschappelijke, dus een drachtige Atlantische actie zal lelden. Wat zou deze Atlantische actie moeten zijn? Wij nemen aan dat te Den Haag niet aan een militaire actie wordt gedacht. We behoeven de Engels-Franse militaire expeditie tegen Egypte maar te noemen om te voorspellen dat een dergelijke KM V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1