3 BEJAARDENZORG IN FRIESLAND Qabe Skroar Gemeentebistjür kaem twaris oer de brêge X j 53e JAARGANG DINSDAG 17 DECEMBER 1957 No. 98 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND üs hjoed Minister Mansholt Voetbal Fan de Martinytoer Tj. de J. Via bejaardencentra ook naar bejaarden- verpleging Friesland heeft het goed voor niet zijn bijna 50.000 pakes en beppes Zilveren filmpjes r™ to sizzen - Mi nil ’I’d HF" Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat PYT De standen zijn: op TIDEN FAN SPANNING aan- Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededelü gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Gratis grond beschikbaar bij de in bouw zijnde R. K. kerk te Bolsward. 3e week december 1932 De raad van de gemeente Hennaarderadee! besloot met 8-1 stem de korting a 5% °P de salarissen te handhaven. Ajaks van Makkum speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen W.V.C. van Wons. De laatste club won met 3-0. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) de vraagstukken niet uit de wereld. Ook in dif tehuizen speelt het probleem van de vrije tijd, het contact met de wereld en ook daar zijn meerdere vraagstuk ken. Hoogst belangrijk is nu ook, dat iedereen, draagkrachtig of niet, zo no dig de kans moet hebben in deze cen tra zijn levensavond te slijten. Dat is billijk, al was het alleen maar omdat deze centra voor een groot deel met gelden uit de gemeenschapskas zijn be taald. Voor het overige is men er nog niet: in Noord Bergum verrijst een centrum voor geestelijk gestoorde bejaarden, dat Het rusthuis te Bergum, dat binnenkort wordt uitgebreid, geldt met vele andere in Friesland als voorbeeld van moderne huisvesting voor bejaarden. Tsjerkwert hat him lang bihelpe moatten mei in wrakke, rattel- jende brêge, in hulterige en bulterige Waltawei, in dridzige Singel en in tinigael Aid Hiem. Der is sa njonkenlytsen aerdich foroaring, ja, in greate forbettering yn kommen. Tsjerkwert hat der ek noch in sa goed as nije skoalle, in nij wachthüske, in pear nije huzen, in trochlutsen omwei fan ’e Singel nei it Aid Hiem en in béste strjitte-forljochting by krigen. gen yn Tsjerkwert allegearre oan 'e han west hie: In de 4de klasse ging alleen de ontmoe ting de SweachOldeboorn door. De mannen uit Beetsterzwaag beginnen zich de laatste weken geducht te roeren, ook eind te trekken, waardoor zij van de 6e naar de 3de plaats oprukten. De heechste Lanbousjef, Tolf en in h&al jier tsjinne, Yn trou en plichtsbisef, Ider moat it bikenne, Hy bliek syn saken mans En troch ervaring ripe, Jimmer de boerestón Ta riedsman - ek ta stipe. It gyng de lanbou goed,. De nei-oarlogske jierren, Letter kaem soarch en noed, Hja rekken yn ’e skjirre. ’t Bliek lang gjin fetpot mear, En ’t lelt wol yn ’e reden, Komt men in boer oan’t sear, Dan wurdt hy ontofreden. De heechste Ltinbousjef, Tolf en in heal jier tsjinne, Soe - stinder folie ophef - Fan De Haech ófskied nimme, Yn Jeropeesk forbén, In nije taek opfette, Winsket de boerestan, Him it sukses fan herte. 10 9 6 5 4 3 3 3 3 3 2 2 0 1 3 4 2 4 4 3 2 2 2 1 3 0 5 2 4 4 6 4 4 4 8 9 20 19 15 14 10 10 10 9 8 8 6 5 29—15 37—13 28—21 22— 16 23— 22 21—24 17—24 17— 20 16—20 18— 26 16—32 18—29 Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 de moaije joun, nei htis. Doe’t de measte minsken de seal tit wie- ne, kacm de hear M. Zijlstra, direkteur fan •mmeente wurken, noch efkes oan it wurd foar in huldiging fan ’e hear Joh. W. de Jong fan Snits, dy’t mei de brêge to Tsjerkwert syn léste karwei ütfierd hie. Sprekker lange him in blyk fan weardearring oer. r« hear H. N. H. K. de Jong, wethalder fan ’e gemeente Wtinzeradiel, tanke tit namme fan it gemeentebistjtir foar de freonlike titnoeging en ’e moaije joun. De heer J. Kuipei s, oannimmer to Surch, tanke tit namme fan 'e oannimmers foar de goede meiwurking. De hear Joh. W. de Jong fan Snits tan ke foar de wurden en it stoffelike blyk fan weardearring. De heer F. Faber van Sappemeer houdt een lezing met lichtbeelden voor de afd. Bolsward van de N.C.R.V. De LAnbou yn ’e put, Minister, ’t soe faek barre, Bioardieling w?’ d hurd, Krityk is him net sparre, Lykwols hy bleau paraet; Hélde bitüft de stringen, As man fan great formaet Moat elk him hulde bringe. Alleen bij ons 7 ct per km. Met chauffeur. Hamming, Grote Dijlakker 55. Fake Dijkstra mag niet mopperen. Hij is al in de tachtig, hij leest nog zonder bril, zijn geheugen is nog best en hoewel hij eerst dacht dat het niet zou passen, zo’n oude man in een modern bejaarden centrum, is het hard meegevallen. Dat is een geluk, want als hij enkele tientallen jaren eerder een oude man was geweest, had hij misschien nu zijn eigen potje moeten koken, of hij had misschien een van zijn kinderen tot last moeten zijn ja, tot last, want het lopen wordt minder met Fake Dijkstra En volwassen kinderen hebben recht op een eigen vrij leven nietwaar. Of misschien had pake Dijkstra dan een onderkomen gehad in een „armhuis”. Nee, pake Dijkstra mag niet mopperen. Hij is toevallig oud ge worden in de na-oorlogse tijd, waarin Friesland op het terrein van de bejaardenzorg in menig opzicht een voorbeeld is geworden voor andere gewesten. Na een min of meer aarzelend begin is de bejaardenzorg met kracht aangepakt. Het resultaat is, dat er, nadat voor wat betreft de huisvesting voor bejaarden in Kollum de victorie was begonnen met de bouw van een bejaardencentrum, in de hele provincie moderne en naar de eisen des tijds ingerichte centra tot stand gekomen zijn en dat vrijwel geheel is afgerekend met de oude sfeer van het armhuis. Maar het wil niet zeggen, dat men er nu is, want er liggen nog plannen op uitvoering te wachten, bejaardenzorg is niet alleen huisvesting en voorts neemt het aantal bejaarden voortdurend toe. een unicum in ons land is en er zijn smaek. De minsken gyngen, foldien oer plannen o.m. in Dokkum en Dantuma- deel voor de bouw van verpleegtehuizen voor zieke bejaarden. En terwijl men over het geheel zover is, heeft men met name Leeuwarden nog weinig of niets gedaan en is de hoofdstad bij de bejaar denzorg ver achterop geraakt en heer sen er in het bejaardentehuis in Koudum nog zeer ongewenste toestanden. Maar behalve dat kan Friesland tevreden zijn met name wanneer het juist is, dat men het beschavingspeil van een volk kan af leiden uit de wijze waarop het voor zijn bejaarden zorgt. Friesland moet een gezond gewest zijn. In 1947 waren er op een bevolking van 459.361 zielen 41.369 ouder dan 65 jaar. Zes jaar later had Friesland 468.597 in woners en 46.764 bejaarden, dat is bijna tien procent van de totale bevolking en op 1 januari van dit jaar was dat per centage opgelopen tot 10.47 tegen een landsgemiddelde van 8.4 dat naar verwacht wordt pas in 1970 tot om streeks 9l/2 a!0% zal zijn gestegen. Friesland mag dus op velerlei terrein, met name woningbouw en industrieves tiging, bij het landsgemiddelde zijn ach tergebleven, op dit punt is Friesland meer dan bij en op dit punt is Friesland zelfs een voorbeeld. Met de stijging van het aantal bejaar den hield namelijk de toename van de belangstelling van provinciale en ge meentelijke autoriteiten gelijke tred. Met name de directeur van de Volks huisvesting en Bouwnijverheid in Fries- lijand, ir. D. S. Visser en de genees kundig inspecteur voor de volksgezond heid, dr. B. Wartena beijverden zich in hoge mate voor deze materie. Friesland mocht namelijk een gezond gewest zijn, en De Jong’s Nieuwsblad na de oorlog waren de toestanden op het gebied van de bejaardenhuisvesting op vele plaatsen nog bepaald ongezond. Er waren hier en daar toestanden te cr ’stateren, wie deden denken aan die uit de tijd van de Camera Obscura van Hildebrand, aan het verhaal van Keesje het Diacenhuismannetje, die doodsbe nauwd was voor de vader van het arm huis, omdat die hem wel eens zijn eigen „lief begrafenisgeldje”, dat hij zelf had opgespaard om er eens een eigen doods hemd voor te hebben, kon afpakken. In het armhuis mocht men niet eens eigen geld hebben en er was eigenlijk niet zo bar veel wat wel mocht. De sfeer van het armhuis was in sommige Friese tehuizen nog vrij levend en vooral in het begin bleek de herinnering hier aan vele weerstanden tegen de bejaar dencentra tot gevolg te hebben, ook al zagen de nieuwe tehuizen er nog zo mooi uit. Intussen kwamen er centra in Grouw en Wommels, Dronrijp, Bergum, Wolvega, Workum, Dokkum, Weidum. Heeren- veen, Harlingen, Franeker, Buitenpost, Ferwerd en Drachten. Er werden tehui zen uitgebreid of bijna voltooid te Bols ward, Joure, Blauwhuis ei Hardegarijp en er liggen plannen klaar voor uit voering of ze zijn reeds in uitvoering voor een nieuwe uitbreiding van het ka tholiek tehuis te Bolsward, voor uitbrei ding van het centrum te Wommels voor een tweede „Eeburgh” te Bergum, voor een centrum in Sint Anna Parochie. Verder komt er als alles goed gaat, een centrum te Beetsterzwaag, een in Wol vega, een Gereformeerd centrum te Sneek en Franeker, een R.K. tehuis in Harlingen, een centrum in Hemelumer Oldeferd, in Anjum voor Oost- en in Holwerd voor West-Dongeradeel, terwijl er voorts plannen zijn voor centra op Ameland, Schiermonnikoog en Vlieland. Dat is heel wat en deze lijst is nog niet volledig. Het moet gezegd, dat al deze centra geen overbodige luxe zijn. Als men weet, dat vele oudjes in grote te huizen wonen, terwijl zij eigenlijk hulp nodig hebben, dat die huizen vrij komen voor anderen, wanneer die oudjes in een centrum gaan, dat de hulpverlening aan oudjes buiten de tehuizen zeer mini maal is, dat oudjes buiten de tehuizen groot gevaar lopen het contact met de samenleving te verliezen en soms geen raad w&ten met hun vrije tijd, dan zijn dat enkele problemen die al een inzicht geven in het feit, dat de bejaardenzorg vele facetten heeft. En dan te weten, dat bijvoorbeeld op Vlieland 16.3 van de bevolking ouder is dan 65 jaar, op Terschelling 16.2 in Staveren 12.8 Overigens zijn met de nieuwe centra En it is sa klear as in klüntsje, dat immen, dy't bettere groun hat of hiert, dêrfoar ek in hegere priis jowt of jaen moat. Dat is yn de praktyk ek sa. Mei greate soarch wurdt troch eltse keaper en hierder neigien, hoe't it stiet mei de fruchtberens fan dy groun en dêrneffens wurdt ek de keap- en hierpriis fêststeld. Boppedat is dizze kwestje ek foar in dief it gefolch fan it brüken fan dat lan. As hjir en yn Noard Hollan trochstrings better greide leit, dan is dit foar in diel ek it ge folch fan in better en forstanniger gebrük. Dy’t yn de gelegenheit is om it lan by it maitiid en yn de foarsimmer to skögjen, wit dat der hiel hwat féhalders binne, mar dat it tal echte, tüke, greidboeren yn party kontreijen hiel minym is. Ik haw it seis tsientallen kearen fan Gel- derske en Oeriselske boeren heard, dy’t hjir op ekskursje wiene, dat sokke forsoarge greiden foar har hwat bysünders wiene. Troch dizze soarch en dizze, fan alder op alder oergiene, spesiale kennis fan buor- kjen, leit hjir in hoeke greide, dy’t men yn Jeropa hast net fine kin. Hjir sit de flyt en de soarch fan geslachten yn opheape en op groun dérfan soe men wol tige ünrjucht- feardich hannelje, troch to sizzzen, dat in diel fan de fruchten dêrfan nou jown wurde moat oan oaren, dy’t op dit punt sa fier lang net binne. Te Capelle aan de IJssel is de grote stalen brug tussen de twee hof torens voor de stormstuw geplaatst. De 540 ton wegende brug met geheel stalen rijdek werd met behulp van vier bokken op zijn plaats gebracht. Op it twadde plak is hjir al ieuwen lang in bulte dien oan de ófwettering troch wet- terskippen en polders. De wehersteat hat geslachten lang de eachappel west fan Frys- lans boeren en de provinsiale wettersteat. Dêrtroch is der in bulte birikt, mar it hat ek skatten koste om it safier to krijen en it sil jitteris skatten kostje om it peil fierder op to fieren. De rapporten oer in twadde en tredde gemael, de konsintraes- je fan wetterskippen, tsjügje derfan. En hwa bitellet en hat altyd bitelle foar dizze soarch? De yngelannen seis en de provinsje. Kin men it rjuchtfeardich fine, dat in diel fan de fruchten, dy’t troch de goede wetter- bihearsking forkrige binne, nou rounstruid wurde nei alle wynstreken? In trêdde bilangrike oarsaek fan de bettere bidriuwsütkomsten is to tankjen oan de kwa liteit fan it fé. Dat hjir it béste molkfé fan de wrald halden wurdt, is dochs gjin sintne- klaes-kadeau? Moat men jitteris ophelje, dat hjir it earst en fülst striden is foar alle mid dels ta féforbettering, fan Stamboek ta molkkontröle, fan K.I. ta gersdroegerijen, en al To sizzen hwat men tinkt is nouris de greatste dwaesheit, in oare kear de greatste kunst. Overal hardrijderijen. Te Irnsum won de vrouwenwedstrijd de oud-kampioene Janne van der Meulen. Te Hardegarijp op een zelfde wedstrijd Geeske Woudstra van Doniaga. Te Akkrum won Klaasje Hofste van Scherpenzeel, te Beetsterzwaag T. Hemminga, aldaar, te Jorwerd Tietje Span- nenburg-Pagels van Wommels. Op de mannenrijderij won te Joure A. Koning van Oudetrijne. lings, wetterlieding, stalforbettering sa mear? Is dat faeks net gien op kosten fan de al- gemiene kas of is dit altyd wer gien tit it ponkje fan de boer seis? En soe men nou’t de risseltaten fan dizze dingen hoe langer hoe düdliker sprekke, hinne gean wolle en nim se dizze boeren óf en jow se oan dyjin- gen, dy’t as groep lang sa fier net binne? Der binne dielen fan üs lan, hwer’t men de pleatsen al mar yn lytser stikken opdield hat, alhoewol de ekonomy harren sizze koe, dat soks speak rinne moast. Yn dizze hoeke hat men de greatte fan de buorkerijen op in goed peil halden; de stikmannich lytse bidriuwen yn de swiere greidhoeke dogge neat gjin skea oan de rentabiliteit, earder oarsom. Pleatsen forparte seach men hjir gjin heil yn, der moast in reedlik bidriuw bliuwe foar de takomst, de oare bern waer- den yn in oare rjuchting stjürd. Mar der binne ek oare hoeken, hwer’t men mar dield hat en jitteris dield, sadat nou njoggen fan de tsien spullen to lyts binne foar in ekono- mysk greidebidriuw. Sille nou sokken trije sinten mear foar de molke krije, omt hja net wizer west hawwe? Koartsein is dit de kwestje: Sil men de eig- ners en gebrükers fan goed lan, dat des- kundich en mei alle ambysje brükt wurdt, har natuerlike fruchten üntnimme om se to jaen oan har, dy’t mear of minder efter- bleaun binne? Ik praet net oer skuld, al is dy der ek by, ik konstatear simpel, dat men hjir mear presteart, tüker is en kundiger. Dat men der hjir oer alle bügen folie mear foar dien en foar offere hat en alle dagen noch docht. Der is gjin ünderdiel fan de greidbuorkerij, dy’t syn forbettering op in oar plak bigoun is as hjir yn Fryslan. Dat binne gjin praetsjes, dat kin mei nam- men en dat oantoand wurde. Wolnou, dan heart men ek yn to sjen dat it nearne nei roait as men op dit stuit lans de wei fan in twasoartige molkpriis dizze fruchten róvje wol. Hjir moat in machtich en ünforsetlik protest tsjin ütbrocht wurde, hwant oars soe de ün- rjuchtfeardige opset in bliuwende skuor lüke yn de solidariteit fan de Nederlanske boer. En eltse tapassing fan dit bigjmsel ropt ber gen fan nij ünrjucht op en sil de oerheit hoe langer hoe mear yn it slop fiere. D. O. G. Jubbega Emmeloord R. E. S. Olyphia W. Z. S. Bergum M. S. C. G. A. V. C. Nicator Steenw. boys It stik en it spyljen loeien tige yn ’e 1 nu wisten zij weer met 2-0 aan ’t langste Steenwijk 3de klasse: 13 10 14 11 10 11 13 10 9 9 12 12 Aangezien vanwege de slechte toestand van de terreinen alle op zaterdag te spe len F.V.B. wedstrijden door de Bond wer den afgelast, stond het competitierad deze dag geheel stil. Voor de zondag kwam de K.N.V.B. niet tussenbeide, maar nu waren het de con suls, die diverse terreinen noodgedwon gen moesten afkeuren, met als gevolg, dat in de 3e en 4e klasse in totaal slechts 4 wedstrijden doorgang konden vinden. In de 3de klasse wist D.O.G., doordat Jubbega niet speelde, de leiding weer te nemen. De Wolvegaasters wisten de las tige klip te Bergum n.l. keurig te om zeilen, door deze uitwedstrijd met 2-0 tr winnen. Emmeloord past zich in de 3de klasse hoe langer hoe beter aan, nu werd thuis weer met 6-2 van Steenwijker Boys ge wonnen, waardoor de polderbewoners met 15 winstpunten op de 3de plaats kwamen te staan. Voor de boys begint het er nu slecht uit te zien, wel heeft haar plaatsgenote Steenwijk nog 1 punt minder, maar als puntje bij paaltje komt, geloven we steevast dat laatstgenoemde uiteindelijk de sterkste van de twee zal blijken te zijn. In ieder geval lijkt het er thans veel op, dat één van de 2 Steen wijker clubs dit jaar de dupe zal wor den. Olyphia wist zich uit de gevaarlijke zóne te werken door een 4-2 zege in Leeuwarden op Nicator. De ex 2de klas- sers zullen nog geducht op hun tellen moeten passen, daar hun voorsprong op de beide laagst genoteerden slechts 2 punten bedraagt. It is jit net bikend, hoe’t de bilangrike bi- slissing oer de molkpriis ütfalle sil, mar ifc.sil net lang mear duorje kinne. En dizze bislissing is net allinnich fan tige great fi- nansieel en moreel bilang foar de Fryske boer yn de swiere greidhoeke en Noard Hollan mar likegoed foar it hiele ekono- myske libben yn dy gebieten. Krije de foar- stanners fan in twadielige molkpriis har sin, dan bitsjut dat op eltse pleats in koar- ting fan 3000 goune. Dat wol sizze, dat yn it kommende jier yn eltse gemeente yn dizze hoeke, de ynkomslen in miljoen leger lizze sille as rjucht is. Dit jild komt net by de boer en it komt dus ek net fierder. Alleman dy’t yn nearing en bidriuw sit, komt dit yn de iene as oare foarm to fornimmen, hwant hwat net ynkomt kin ek net ütjown wurde. Wy wolle dêrom jitteris de oandacht freeg- je fan boer, arbeider en middenstander foar it driuwende fan de aksje om dochs dizze ünsillige plannen farre to litten. De kwestje hwer’t it oer giet is wol sahwat algemien bikend. In diel fan de lju wol hawwe, dat de molk priis, d.w.s. de garansjepriis forskil meitsje sil tusken de gebieten hwer’t men yn it alge mien hegere ünkosten hat en dy kontreijen, hwer’t de ünkosten leger lizze. Nou is de oarsaek fan dizze üngelikense kostprijs op it Sj. van der Zee van Hartwerd, tijd, onder wijzer aan de Chr. school te Wolsum is alszodanig benoemd te Echtenerbrug. It gemeentebistjtir fan Wtinzeradiel moast der earst foar oer de brêge kom- me yn ’e figuerlike bitsjutting en dat hat de gemeente hiel hwat koste. Freedtojoun moast it gemeentebistjtir, op titnoeging fan it bistjtir fan ’e forie- ning „Doarpsbilang Tsjerkwert en Om- kriten”, jitteris oer de brêge komme, nou yn ’e letterlike bitsjutting fan it wurd en dat hat de gemeente neat kos te. De boargemaster hoefde allinne mar in lint troch to knippen om der mei syn gefolch oer komme to kinnen en hy hoefde derfoar net iens in gemeentelike skjirre mei to nimmen, hwant Tynke Kloosterhuis, it jongste dochterke fan ’e pleatselike polysjeman, bea him in Tsjerkwerter skjirre op in kessentsje oan Doe’t boargemaster A. Oosterhoff op freonlik forsyk fan ’e lytse faem it lint trochknipt en mei in koart wurd de doarpsfeestjoun iepene hie, spile it pleatselike fanfarekorps „Eensgezind heid” it Wilhelmus. Dêrop folge in optocht de Syl üt, de Singel en de nije omwei ISns troch de buorren mei trije jongfammen mei de Nederlénske, de Fryske en de doarps- flaggc en it fanfarekorps foarop. Elk koe doe meiiens de treflike forljoch- ting sjen, dy’t dy jouns noch forsterke en opfleure waerd mei Bengaelsk fjtir. Foar de tiid fan ’t jier gyng it noch net iens sa min mei it waer, mar it lokke dochs net üt om lang btitendoar to bliuwen. De feestjoun waerd fierders fuortset yn ’e seal fan „De Harmonie”, dy’t aerdich fol roun. De hear Joh. E. Reitsma, foarsitter fan ’e foriening „Doarpsbilang Tsjerkwert en O.”, liet de oanwêzigen it Frysk F Iksliet sjonge en iepene mei in bystin- der wurd fan wolkom oan ’e bistjtirsle- den fan 'e gemeente Wtinzeradiel, de di rekteur en de opsichters fan ’e gemeen- tewurken en ’e froulju en ’e oannimmers fan ’e forskillende yn Tsjerkwert ütfier- de wurken, it muzykploechje üt eigen doarp, dat foar muzikale ófwikseling soarge, en it toanielselskip üt Aldtsjerk dat ek oan ’e joun meiwurkje soe. De foarsitter neamde alle forbetterin- gen op, dy’t der stint de bifrijing op kosten fan ’e gemeente ütfierd wiene. Tsjerkwert wie mei alles sa ynnommen, dat de foriening „Doarpsbilang” fan bi- tinken wie, dat al dy forbetteringen feestlik bitocht wurde moasten. De foarsitter tanke itt gemeentebistjtir, de lju fan gemeentewurken en de oan nimmers De Jong, De Boer fan Snits- Warkum, Kuipers fan Surch en Buwal- da fan Skettens foar de help, rie, die en noflike omgong. De hear A. Oosterhoff, boargemaster fan Wtinzeradiel, sei yn in koartswilich wurdtsje, dat er bliid wie mei de tofre- denens fan 'e Tsjerkwerter bifolking, mar dat er dochs in bytsje yn noed siet’ oer de forljochting, om’t de Tsjerk- werters dy noch forsterkje moasten mei Bengaelsk fjtir. Hy sei ta, dat der noch in pear Ijochtpunten bykomme scene, as der forlet fan wie. De hear H. Dj. de Jong, skriuwer fan ’e foriening „Doarpsbilang”, neamde yn syn taspraekje Tsjerkwert lykwols „in Ijochtstêd yn it lyts”. De hear J. O. Postma, bistjtirslid fan 'e foriening „Doarpsbilang Tsjerkwert en O.”, foar de ütbuorren Ymswélde, foarste plak in saek, dy’t folie kanten hat. gyng nei, hwat der mei de forbetterin- Dér is allerearst de kwaliteit fan de groun. abortusbistriding, fékarrings en tentoanstel- a. de riedsleden fan Wtinzeradiel haw we Tsjerkwert de han hoppe de holle halden; b. de boargemaster fan ’e selde ge meente hat de han oer ’t hert strutsen; c. de direkteur fan gemeentewurken hat mei de han oan ’e holle sitten yn p-.-akkesaesjes oer al dy wurken; d. de oannimmers en har helpers stie- ken de hannen üt ’e mouwen; e. de opsichters rounen mei de han nen yn ’e btise, hwant dy koene it mei de eagen wol óf. Nel hwat muzikale ófwikseling waerd „De Twillingssusters”, toanielstik yn 4 bidriuwen fan Berber DoumaOostra, opfierd fan in toanielploechje tit Ald tsjerk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1