Post-abonné’s Rusland toonde grote wetenschappelijke Qabe Skroar Nationale theezet-kampioene leerde nog meer van thee prestatie door lanceren van Spoetniks 11K 53e JAARGANG VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 No. 100 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND BUITENLANDS JAAROVERZICHT Spanningen in liet Midden-Oosten zetten stempel op internationale politiek Van der Plaats bood haar een prachtig geschenk aan Zilveren filmpjes It tsjinjen fan it eigen ik giet oan it grêf ta, it tsjinjen fan in oar rikt fierder. lil ■iSA I us hjoed p p to sizzen 1 I O? Bolswards Nieuwsblad t Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat haf Slot In het volgend nummer. (foto Steggerda) Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4de week december 1932 Buitengewoon zacht Kerstweer. In Mos kou bloeien de seringen. De Finse Golf is geheel ijsvrij. Ook in Amerika lijkt het meer op voorjaar dan op winter. Een zestal grote bomen aan het plein der o. 1. school te Pingjum zijn ge rooid wegens iepziekte. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Het jaar, dat nu al bijna verstreken is, wordt niet alleen geken merkt door de nu al bjjna traditionele spanningen in het Midden- Oosten (uitvloeisel weer van de koude oorlog) door een onstabiliteit in Ruslands leidende groep, door het stapje nader tot de Europese eenheid, dat de Euromarkt en Euratom betekenen, maar vooral door het lanceren van de beide spoetniks, de Russische kunstmanen, die Rusland op een bepaald technologisch gebied een voorsprong op de Ver. Staten bezorgd hebben en die tot een herziening zullen moeten leiden van de waardering van Ruslands kunnen en van de grondbeginselen, waarop de Amerikaanse politiek tot nu toe geba seerd is geweest. toe. Hij zond Naboelsl naar huis en trad steunend op de trouwe bedoeïnse ele menten in zijn leger, krachtig op tegen de Egyptische en Syrische propaganda. Het kwam tot felle beschuldigingen over en weer, die in het najaar hervat wer den met ophitsing tot moord op Hoes sein. Amerika gaf te kennen, dat het elke aanval op Hoessein zou beschouwen als een vijandige daad. Het verleende Hoessein economische en militaire hulp, zodat het land niet voor het Egyptische en Syrische geld door de knieën zou behoeven te gaan. Beide landen hielden n.l. bij deze ontwikkeling de beurs ge sloten. Overleg met Irak en Saoed toon de aan, aan welke kant Jordanië door Hoesseins ingrijpen was komen te staan. Terwijl voorts de Syrische troepen uit het land verdwenen, bleven de Saoedi- sche troepen er gestationneerd. Saoeds belang bij het voortbestaan van Jorda nië is nu Hoesseins beste garantie. Ver meld moet wel worden, dat een groot gedeelte van de Jordaanse bevolking, vooral in het westen van het land, zeer tegen Hoesseins politiek gekant is. Toenemende Russische invloed. In Syrië nam in de loop van dit jaar de Russische invloed voortdurend toe, vooral toen half augustus de links georiënteerde elementen in le ger en regering de gematigden de woestijn in stuurden. De Russische wapenleveranties werden vergroot en missies over en weer getuigden van grote sympathie. Amerikaanse regering was erg ge- al de maken. Rusland had hem vorig jaar onder de druk der omstandigheden een grotere onafhankelijkheid toegestaan, maar Gomulka’s taak was nu er voor te zorgen, dat het communistische regime in Polen geen gevaar zou lopen. Vandaar ook, dat Gomulka bij zijn be zoek dit jaar aan Tito, de eerste van de z.g. nationale communisten, uiter mate voorzichtig is geweest, zodat geen woord gezegd is, althans gepubliceerd is, dat Rusland aanstoot zou kunnen geven. De theezet-kamploene toonde in de monsterkamer veel belangstelling voor de vakgeheimen. Het oude boek van ’32 Is volgepend Met crisis. armoede. malaise. Haast zonder end. loten bevinden zich: de Pecconaald (het kopje) en blaadjes, die men onderscheidt in Oranje Pecco, Pecco en Pecco Sou- chon, waarvan de Oranje Pecco ’t meest is gewild en do Soucho i dc meest grof- fe is. Wanneer het blad geplukt wordt, be vat het pl.m. 80 vocht. Na het ver flenzen is dit gedaald tot pl.m. 50 Het verflenzen vindt plaats op rekken onder een temperatuur van 35 gr. Direct op het verflenzen volgt het rol len. Het duurt 40 tot 60 minuten en ge schiedt machinaal. Om het produkt te fermenteren wordt de thee in lagen uitgespreid. De tempe ratuur mag hierbij niet boven de 30 gr. stijgen. Voortdurende luchtverversing is onontbeerlijk in verband met de aroma. In de droogmachines, waar de thee op een lopende band onder een tempera tuur van 90 gr. C. doorheen wordt ge voerd, verandert de kleur hierna van bruin tot zwart. Het sorteren dat hierna volgt, geschiedt door een serie zeven, waarbij de grove van de fijne thee gescheiden wordt. Thee bevat als opwekkend bestanddeel het alkoïd theïne (1.1-2 De aroma wordt veroorzaakt door de theeolie. Deze ontstaat bij de fermentatie. De wrange smaak wordt veroorzaakt door looistoffen. Bijna alle thee voor de de tailhandel is gemengd. Geschiedt de bewerking in de landen van herkomst, het mengen gebeurt in ons land in de theepakkerijen. Hoe een en ander in zijn werk gaat, heeft de kampioene theezetster met eigen ogen kunnen aanschouwen. Heel het ri tueel van het deskundig theeproeven heeft zij op de voet gevolgd. Hoewel theezetster van formaat, moest zrj zich Abonnementsprijs 1 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 En al hebben de Arabische landen zich daarbij in het geheel niet neergelegd (zij beschouwen zich nog steeds in staat van oorlog met Israël) de schepen naar Eilath kunnen nu ongehinderd passeren. die de inningskosten willen be sparen, kunnen dit doen door hun abonnementsgeld voor het eerste halfjaar 1958 a f 3-80 over te schrijven óf te storten op onze postrekening 887926 óf te betalen aan ons kantoor. In beide geval len vóór 30 december a.s. Met 1 januari a.s. wordt per kwi tantie over het abonnementsgeld, verhoogd met incassokosten, be schikt. Bedreiging van Turkse. Een merkwaardige spanning ontstond nog in deze hoek van de wereld, toen Syrië, Egypte en Rusland Turkije, dat zich bijzonder bedreigd voelt door de communistische expansie in het Midden- Oosten, er van gingen beschuldigen aan de Syrische grens troepen te concen treren voor een aanval. De Veiligheids raad werd in de kwestie gemengd, maar voordat het goed en wel tot een behan deling van deze aangelegenheid kon ko men, liet Rusland bij monde van Chroesjtsjov al weten, dat er eigenlijk niets aan de hand was. Naar de redenen van deze agitatie tast men in ’t duister. Wellicht is zij een onderdeel van een algemene Russische aanval op de zenu wen van het Westen, wellicht wil Rus land zich als de Arabische kampioen voordoen. Zeker is het, dat een en ander in de periode na het lanceren van de Spoetnik viel, zodat het ook overmoe digheid van Chroetsjtsjov geweest kan zijn. In ieder geval heeft Egypte van de gelegenheid gebruik gemaakt Egypti sche eenheden in Syrië gelegerd te krij gen, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat Egypte op deze manier een al te grote Russische invloed in Syrië on gaarne ziet, omdat zulks de Egyptische invloed in gevaar zou kunnen brengen. ten lieten horen, die toch minder een verwerping van het communisme zelf dan een verwerping van de druk van de partij-bureaucraten inhielden. Aangezien men echter nooit weet, waar derge lijke kritiek eindigt en de positie erdoor verzwakt werd, moest Gomulka (toch ook weer afhankelijk van de steun van het partij-apparaat) in het najaar krach tiger tegen deze kritiek optreden. Het studentenblad Pro Prostu, dat bet symbool van de kritische geesten was, werd verboden. Gomulka moest ook uitermate zorgvuldig manoeuvreren om zijn positie voor Rusland acceptabel te Krachtmeting. Spoedig zou het tot een voorlopige krachtmeting van beide Arabische blokken komen in Jordanië, dat zich het jaar tevoren had weten te be vrijden van de overheersende En gelse invloed. Het land, dat slechts bij de gratie van Engelse subsidies kon bestaan, kreeg toen de toezeg ging' van Egypte, Syrië en Saoedi- Arabië, dat zjj het geld zouden op brengen. In de eerste maanden van dit jaar kwar Jordanië onder pre mier Naboelsi steeds meer in het Egyptisch-Syrische vaarwater, het geen de jonge koning Hoessein, wiens sympathieën voor het Wes ten bekend zijn, met lede ogen zag, vooral omdat hjj vreesde, dat het slot van het lied het einde van Jor danië en in ieder geval het einde van zijn regering zou zjjn. Begin april sloeg de koning, verzekerd van Saoeds toestemming, nu de Engel se invloed uit het land verdwenen was, Het eerste gedeelte van dit jaar is voor namelijk beheerst geweest door de kwesties, die vorig najaar de wereld in zulk een opschudding hebben gebracht, n.l. de kwestie-Suez en de Hongaarse opstand. De mislukking van de Engelse en Franse politiek om door geweld Egypte te dwingen de kwestie van de nationalisatie van de Suezkanaal-maat- schappij in de geest van Engeland en Frankrijk te regelen, n.l. door een inter nationalisatie van het kanaalis het beste gesymboliseerd door het aftreden op 9 januari var sir Anthony Eden als premier van Engeland. Ondermijnd door ziekte trok hij zich geheel uit het poli tieke leven terug. Hij werd opgevolgd door Harold MacMillan, wiens voor naamste taak het was de tweedracht in Engeland over Edens politiek te doen verdwijnen en om de goede verstand houding met Amerika, die door Edens eigengereide politiek ernstig had ge leden, te herstellen. Men kan vaststellen, dat hij in zijn taak geslaagd is, al heeft Engeland dan ge heel zijl, stem in het Midden-Oostelijk kapittel verloren. De Westelijke poli tiek in dit gebied wordt door Amerika gevoerd en in feite is het woord van Dulles nog waar, dat Amerika weigert een samengaan met Engeland en Frank rijk aldaar te overwegen. Voornmelijk Amerikaanse dn.k en Amerikaanse toe zeggingen hebben in begin maart Israël er toe gebracht zijn troepen te- rug te trekken uit Gaza en Sjarm aan de ingang van de Golf van Akaba. Israël had gepoogd beide gebieden als vuistpanden tc houden om Egypte en de andere Arabische landen af te dwin gen, dat zij zich zouden neerleggen bij de vrijheid van doorvaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal en door de Golf van Akaba naar Eilath, de zuide lijke havenstad van Israël, die zwaar te leiden heeft gehad onder de Arabische boycot. Hoewel geen verband tussen de beide dingen werd gelegd, omdat Is- raëls terugtrekking onvoorwaardelijk moest zijn, zou men toch wel verband kunnen zoeken tussen deze terugtrek king en de herhaalde Amerikanse ver zekering, dat de vaart door de Golf van Akaba, door de Arabische landen als territoriaal water beschouwd, vrij zou moeten zijn. Voor f 4.50 heeft U al een bril met bolle glazen. J. W. de Jong. Opticiën-refrac- tionist, Workum. Daar komt ’t Nieuwe Jaar weer binnen Hoopvol gestemd, Het blanco boek van ’33 Houdt hij omklemd. Hij is zo jong, zo overmoedig, En onvervaard; Hij weet het niet, wat ’33 Voor hem bewaart. Zal ’t nieuwe jaar een tijd van opgang Ons laten zien? Zal het de kentering ons brengen? Wie weet, misschien! We hebben hoop, al is die dan ook Met vrees vermengd, Dat ’33 ons het einde Der crisis brengt. en De Jong’s Nieuwsblad Amerika zegde hulp toe. Het totale verdwijnen van Engeland als machtsfactor in het Midden- Oosten noopte Amerika tot het for muleren van een eigen politiek, waarbjj het niet alleen rekening had te houden met de Arabische landen en met sraël, maar ook met het veld winnen van de invloed van Rusland, dat in 1955 was begonnen Egypte wapens te leveren. Begin januari legde president Eisenho wer het congres zijn z.g. doctrine voor het Midden-Oosten voor, waarin, wat ’t laatste probleem betreft, deze politiek werd vastgelegd: aan landen in het Mid den-Oosten zou hulp geboden worden in geval van communistische agressie, in dien zij om die hulp zouden vragen. Uiterst voorzichtig formuleren was noodzakelijk teneinde de Arabieren die zich zeer bezorgd maakten, dat zij onder Amerikaanse voogdij zouden komen, niet af te schrikken, en om de indruk te vermijden, dat Amerika misbruik zou willen maken van de tegenstellingen tussen de Arabische landen, hetgeen tot een politiek van verdeel en heers zou kunnen leiden. He vermoeden, dat Amerika ’an de tegenstellingen in de Arabische wereld gebruik zou willen maken, is niet helemaal ongegrond, want het is duidelijk geworden, dat het zijn meeste vertrouwen in koning Saoed van Saoedi-Arabië is gaan stellen. Deze tegenstellingen, eerst wat naar de achtergrond geschoven door de kwestie Suez, zijn er wel degelijk en zij zijn veelvuldig. Enerzijds staan Egypte en Syrië, anderzijds vooral Irak met het wat voorzichtiger Arabië. Aan de kant dus de arme landen zonder olie, die ech ter politiek hoger ontwikkeld zijn en uit nationalisme meer op de Sovjet Unie georiënteerd, aan de andere kant de rijke lauden met olie, waarvan Irak ge regeerd wordt door conservatieve groot grondbezitters en Saoedi-Arabië door ’n feodale vorst. In beide landen leeft on der de bevolking een grote oppositie te gen de heersers, welke zich uit in grote populariteit van Nasser, de president van Egypte. Iraks leidende politici zijn Westelijk georiënteerd, terwijl koning Saoed vooral het gevaar van het com munisme en van het Egyptische stre ven naar de Arabische oppermacht on derkent en zoveel mogelijk probeert ’n neutrale positie in te nemen ter ver sterking van zijn eigen Invloed. Amerika poogt koning Saoed tot de steunpilaar van de Amerikaanse poli tiek te maken en derhalve was het be zoek van de koning aan Washington in het begin van februari uitermate nuttig, omdat de Amerikanen de koning wisten te overtuigen van het belang van de Eisenhowerdoctrine, welke, naar de woorden van koning Saoed, een gunstig onthaal bij de Arabische volkeren ver diende. dukt dat thee heet op de rechte wjjze weten te waarderen. Door de thee ver keerd en te lang te bewaren gaan de resultaten van vele zorgen bij het be reiden en verpakken van de thee te niet. Misschien komt het mede hierdoor, dat de thee overigens na water de goed koopste drank! nog te weinig wordt gedronken. Ondanks d.e bevolkingstoe name is de omzet in ons land nog maar slechts 73 van de voor-oorlogse. Spreker hoopte” dan ook, dat de theezet- prestatie van mej. Sandstra veel navol ging mag ondervinden, zodat men zal kunnen zeggen: Van Bolsward begint de victorie». Als blijk van waardering bood hij haar hierna namens de directie een prachtig cadeau aan, n.l. een i tafel, teneinde hierop het door haar ge wonnen televisietoestel te kunnen plaat sen. Nadat (natuurlijk!) een kopje thee was gedronken, volgde een rondgang door het bedrijf, waarbij deskundige voorlich ting werd gegeven over alles wat ver band houdt met thee. En dit is wel meer dan een leek zou denken. Om te beginnen dit: Thee bestaat uit bereide bladeren van de theeplant. Land van oorsprong van deze struik is Assam. Het oogsten bestaat in het plukken van de jongste loten, waar aan zich de blaadjes bevinden, welke voor handelsthee in aanmerking komen. Men onderscheidt grove en fijne pluk. Bij fijne pluk krijgt men een zeer goede kwaliteit door alleen de loten met de jongste blaadjes te plukken. Grove pluk levert meer materiaal. Aan de jongste Hongarije en Polen. Zoals de westelijke wereld in sterke mate te kampen had met de naweeën van de operaties bij Suez, zo moest de communistische wereld de schok van de H mgaarse opstand te boven komen. Deze opstand, die begin november van het vorige jaar door de Russiche troe pen is onderdrukt, lijkt in het Westen meer indruk gemaakt te hebben dan elders. In ieder geval ondervindt Rus land er in zijn buitenlandse politiek geen hinder van. In Hongarije zelf is Kadar nog steeds aan het bewind. Langzaam maar zeker heeft hij de invloed van de arbeidersra den teruggedrongen en alle door de re volutie aangebrachte veranderingen zijn verdwenen. Veroordelingen op grote schaal hadden plaats en het schrikbe wind in het zwaar geschonden land is hersteld. Minder extreem, zoals ook het streven naar onafhankelijkheid minder extreem was dan In Hongarije, was de ontwik keling in Polen, waar na het aan het bewind komen van de anti-Stalinistische nationalistische communist Gomulka, de intellectuelen hun kritische gedach- hoofdsteden en dat Amerika Oudejaarsavond verkrijgbaar warme chocolademelk. Prijs 11 cent per liter aan huis bezorgd. S. Terpstra, Sneker- poort no. 9. moderne televisie- in het proeven ras gewonnen geven, al was ook voor haar er duidelijk onder scheid !n de verschillende soorten. Met veel interesse volgde mej. Sandstra de verdere gang van de thee. Nadat de verschillende soorten in de juiste verhoudingen zijn gemengd, gaan ze „vrijen” d.w.z. ondergaan ze een één- wordingsproces, zodat het uiteindelijk resultaat van een bepaalde melange steeds dezelfde geur, kwaliteit en volu me heeft. Dit te bereiken is het geheim van iedere theepakkersfirma. De thee moet dan nog worden verpakt, hetgeen machinaal geschiedt door middel van in genieuze pak- en etiketteermachines. Na deze interessante rondgang door het bedrijf werd op de directiekamer nog even nagebabbeld over de geschiedenis van het plaatselijk bedrijf en de zozeer uiteenlopende theedrinkgewoonten in ons land. De schrokken door deze ontwikkeling en meende inlichtingen te hebben, dat Tur kije en de diverse Arabische buurlanden zich ernstig bedreigd voelden. Derhalve besloot zij op spectaculaire wijze Jor danië met vliegtuigtransporten van wa pens te voorzien. Dit was als waarschuwing ongetwijfeld goed bedoeld, maar het had een vrij averechtse werking. De over het alge meen anti-Westerse bevolkingen vatten het op als een uiting van Amerikaans imperialisme, terwijl Saoed bevreesd werd, dat door het te zeer toespitsen van de tegenstellingen in de Arabische wereld de toch al dubieuze Arabische solidariteit in gevaar zou komen en hij bovendien bang was, dat het Midden- Oosten openlijk een terrein in de koude oorlog zou worden. Saoed bezocht de diverse Arabische spoedig verluidde, kwestie verkeerd begrepen had als het meende, dat de buren van Syrië zich door Syrië bedreigd voelden. De uiterlij ke schijn van de Arabische eenheid was gered en tevens was aangetoond, aan welke beperkingen de Amerikaanse po litiek gebonden is. Het werd daar in Amsterdam een grote dag voor mej. Ans Sandstra van Bols ward, leerlinge van de Chr. Landbouw- huishoudschool aldaar. Ans was n.l. één van de 8 deelneemsters van de theezetwedstrijd om het kam pioenschap van Nederland. Deze finale werd gehouden in het Con certgebouw te Amsterdam en opgeluis terd door bekende radio-artisten. Elke deelneemster kreeg een briefje waarop haar opgave» stond. De gezette thee werd door een aantal jury-leden ge proefd en voor elke handeling, die bij het theezetten plaats vond, kregen de dames een cijfer. Zo lette men o.a. op de hoeveelheid thee die gebruikt werd, de trektijd, het ser veren en bovendien op de smaak van het kostbare vocht. Naarmate de trektijd vorderde, steeg de spanning van de duizenden aanwezige toeschouwers. Ook de supporters van Ans, waaronder familieleden, directrice, leerkrachten en medescholieren, leefden intens mee. Hoe zou Ans het er af brengen? Haar punten wezen uit, dat ze er niet slecht voorstond. Eindelijk kwam, na de theeproef, de of ficiële uitslag. En deze theeproef gaf de doorslag, zodat Ans uitgeroepen werd tot theezetkampioene van Nederland. Met bloemen en een getuigschrift en bovendien door een warm applaus uit de zaal, werd Ans gehuldigd. Als extra beloning ontving ze nog een kostbaar televisietoe tel. Nu gaat Ans weer gewoon naar school waar ze hard moet werken voor het a.s. examen. We hopen, dat ze als beloning voor déze „wedstrijd” ook eens een bloemenkrans en een getuigschrift mag krijgen. Ondertussen heeft het feit, dat zij thee zetkampioene werd, haar reeds een zeer aangename verrassing opgeleverd. Ons land telt duizenden steden en dorpen, maar slechts enkele plaatsen waar een theehandel of -pakkerij is gevestigd. In de provincie Friesland kan men die plaatsen wel tellen op de vingers van één hand. Het was daarom ook een zeer grote bijzonderheid dat de Nederlandse theezet-kampioene woont in' een stadje, waar een bekende theehandel is geves tigd, de N.V. vari der Plaats te Bolsward Dit bijzondere feit was de reden, dat de directie van dit bedrijf maandagmid dag j.l. charmant bezoek ontving en. de theezetkampioene eens even achter de schermen mocht kijken. In de directiekamer werd mej. Ahs Sand stra ontvangen en werd zij namens de di-ectie van fa. Van der Plaats met haar prestatie geluk gewenst door de heer J. M. Slob. Deze vestigde er de aandacht op, dat het Eolswardse theepakkersbe- drijf reeds dateert van 1841, maar dat ondanks het meer dan een eeuw bestaan van deze zaak zelfs nog niet eens alle Bolswardse huismoeders het edel pro- Mej. Ans Sandstra toont hoe men thee dient te zetten. (foto Steggerda)

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1