roar e Rusland toonde grote wetenschappelijke prestatie door lanceren van Spoetniks O BUITENLANDS jaaroverzicht Spanningen in liet Midden-Oosten zetten stempel op internationale politiek Gouden filmpjes 4e week december 1907 g|g|g||| 53e JAARGANG DINSDAG 31 DECEMBER 1957 No. 101 Wat ook veranderde hét oerinstinct in het geslacht van de eierzoekers bleef. De van die zonder Vertraging van industriële expansie. Zonder het belang er van te zeer te willen overschatten moeten wij hier ook nog melding maken van moeilijkheden .waarmee de Sov- jet-Unie schijnt te kampen. Het tempo van de industriële expan sie moet vertraagd worden en voor de uitvoering van het huidi ge vijfjarenplan zijn nu zeven ja- ren uitgetrokken. Chroesjtsjow’s plan voor indu striële reorganisatie, dat dit jaar door de Opperste Sovjet is goed gekeurd, wijst er op, dat het hui dige sterk gecentraliseerde eko- nomische systeem te stroef werkt. Chroesjtsjow’s plan gaat uit van een regionale organisatie, waar bij dus de lagere autoriteiten een grotere zeggenschap wordt toe gedacht. Zoals George Kennan, een van de grootste Amerikaanse deskundigen op Russisch gebied, kortgeleden opmerk te, worden veel van deze verschijnse len van een stroef werken van de Russische ekonomie en een verminde ring van de expansie veroorzaakt door het feit, dat de ekonomie van de Sovjet-Unie nu in een zodanig stadi um van ontwikkeling is gekomen, dat er automatisch vertraging optreedt, Wanneer wordt met atoomwapens teruggeslagen? Een hardnekkig probleem zal ook blijken te zijn de wijze, waarop bij eventueel Russische agressie de be slissing zal worden genomen, of en hoe hierop het Westen met kernwa pens moet reageren. En dan zal de hele defensie-politiek in het licht van de kunstmaan moeten worden beke ken. De kunstmaan impliceert nl., dat de Russen de intercontinentale raket al bezitten (zoals zij zelf trouwens be weren) of deze binnenkort zullen be zitten. Dat houdt in, dat de raket, in Rusland gelanceerd, elke plek op aar de in een minimum van tijd kan tref fen, zodat de aanvalskracht van Rus land, tot nu toe in bedwang gehou den door de overmacht van de Ame rikaanse, luchtmacht opererend van bases dicht bij Rusland, enorm is toe genomen. Ook al zouden de Amerikanen hun achterstand op Rusland op raketge bied inlopen, dat zou niet wegnemen, dat Rusland op militair-technisch ge bied voorgoed een achterstand heeft uitgewist. Er gaan al stemmen op, die de Amerikaanse defensie-politiek uitgaande van de massale vergel dingsacties in geval van Russische agressie .achterhaald achten, omdat de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat Rusland in één klap de meeste zo niet alle Amerikaanse bases zou kun nen vernietigen. Aangezien men aan neemt, dat Rusland voor dergelijke maatregelen zou terugdeinzen, dient de westelijke verdediging te land versterkt te worden, opdat niet elk conflict automatisch zou moeten ont aarden in een kernoorlog. Terzijde dient te worden opgemerkt, dat tech nici ook zeer intensief werken aan raketten om de raketten in de lucht al te vernietigen. De politieke moeilijkheden. Hoe het zij, er is gen eg om over te spreken, vooral omdat men Inkeld hwa’t himsels bihearskje kin, kin ek oer oaren steam zoals dat in de andere landen ook het geval is geweest. Dat echter het levenspeil van de be volking nog laag is, moet men vooral daaruit verklaren, dat Ruslands indu strie in de eerste plaats gericht is op militaire produktie en de produktie van produktiemiddelen. De positie van West-Europa. Over de agenda van de raad van de NAVO is op het ogenblik van schrij ven al evenmin iets anders dan bij geruchte bekend. De Duitsers schij nen propaganda te maken voor een betere integratie van de strijdkrach ten op het Europese continent, maar de Engelsen blijven bij hun voorne men hun leger voor een gedeelte te rug te trekken om zich meer te speci- a.iseren op kernwapens, waarbij zij a.h.w. de Amerikaanse luchtmacht gaan doubleren. Engeland wenst ook de dienstplicht in 1960 af te schaffen. De landen van het Europese vaste land zijn met dezp gang van zaken helemaal niet ingenomen, in de eerste plaats daar zij de noodzaak van een traditionele defensie sterker voelen, in de tweede plaats omdat zij bang zijn, dat Engeland in de Westelijke We reld naast of na Amerika een leiders rol wil spelen. Van Amerikaanse zijde verluidt, dat de Amerikaanse regering in de landen van de bondgenoten raketbases en voorraden atoomwapens wil opslaan, die echter (en dat is het grote be zwaar al van deze bondgenoten) ge heel onder Amerikaanse zeggenschap zullen blijven. Frankrijk bijna bankroet. Alle Franse inspanningen ten spijt (meer dan een half miljoen soldaten staat in Algerije) is het einde van de opstand niet in zicht terwijl de Fran se staat op de rand van het faillisse ment komt. De oorlog in Algerije kost de Franse economie een 700 a 800 miljard frs. per jaar, zonder dat Frankrijk zich instelt op een oorlogs- ekonomie, terwijl de binnenlandse consumptie voortdurend te hoog is voor het produktievermogen, dat door gebrek aan arbeidskrachten niet kan worden vergroot. Het resultaat is, dat Frankrijk zijn voorraad aan buiten landse betaalmiddelen zo sterk heeft moeten aanspreken, dat er begin de cember nog maar 600 miljoen dollar in de pot zat, terwijl in achttien maanden twee miljard dollar was op gesoupeerd. Leningen in het buiten land om tenminste de grondstoffen voor de industrie te kunnen blijven invoeren, willen niet vlot komen, zo lang de Fransen de tering niet naar de nering gaan zetten. Deze zomer is het gekomen tot de val van de regering-Mollet over de ook de politieke kant van het bondgenootschap wil bespreken. Kort na de bekendmaking, dat de vergadering op het hoogst ni veau zou worden gehouden, kwam het nl. tot een ernstige cri sis tussen Frankrijk enerzijds en Amerika en Engeland anderzijds. Het betrof de levering van wapens door Amerika en Engeland aan Tu nesië, dat tot voor kort Frans protec toraat was en dat Frankrijk geheel tot zijn invloedssfeer (inclusief wapenle- veranties) wil rekenen. President Bourguiba, die in de loop van het jaar de Bei van de troon vervallen heeft verklaard, wenste wapens voor de uitrusting van troepen langs de Algerijnse grens, waar de Algerijnse opstandelingen vaak op zijn gebied komen. Anderzijds wenst hij de grensbewa king om nationalistische redenen niet aan de nog in Tunesië gelegerde Franse troepen toe te vertrouwen. Hij eist zelfs algehele ontruiming van Tu nesië. Aangezien Bourguiba echter de eis van de Algerijnse opstandelingen tot onafhankelijkheid onderschrijft, wei gerden de Fransen de wapens te leve ren. Hierop verklaarde Bourguiba zich tot andere landen te zullen wen den en toen het gevaar groot werd, dat het communistische blok wapens zou leveren, gaven Amerika en Enge land na lange aarzeling gehoor aan Bourguiba’s wens. Alle krachten bundelen. Spoedig gingen er stemmen in Ame rika op, en na enige tijd ook die van president Eisenhower, om alle krach ten in te spannen teneinde niet verder bij de Russen achter te raken. Presi dent Eisenhower heeft enkele rede voeringen gehouden, waarin hij voor al ook het grote belang van Ameri- ka’s bondgenoten voor Amerika naar voren bracht en in het communiqué, dat gepubliceerd werd na afloop van de besprekingen, die de president en MacMillan, de Engelse premier, nog in oktober hebben gehouden, komt de term „onderlinge afhankelijkheid’’ voor en'werd een nauwere samen werking op wetenschappelijk terrein bepleit, waarbij Eisenhower zich ver bond zijn best er voor te doen, dat althans iets van de sluier, 4ie over Grote politieke bemoeiing. Russische kunstmaan gaf een enorme politieke beroering en de hef tige Amerikaanse reactie was een mengsel van het plotselinge doorbre kende besef van eigen tekortschieting eigen zwakheden en het inzicht Rus lands technische kunnen sterk onder schat te hebben. Plotseling realiseer den de Amerikanen zich, en met hen de andere aardbewoners, dat er heel veel op de helling moet. Drie a vier instanties in Amerika hadden zich on afhankelijk van en zelfs in concurren tie met elkaar bezig gehouden met raketten voor de lange afstand, zo dat er een zeer groot aantal prototy pen bestaat. Een samenbundeling van krachten had zeker eerder tot succes kunnen leiden. Men besefte ook, dat het ge hele onderwijsstelsel in Amerika in de produktie van technici achterstaat bij de Russische en dat het gebrek aan belangstelling in Amerika voor zuiver wetenschappelijk onderzoek in tegenstelling tot de toegepaste weten schap dit land een achterstand heeft bezorgd. Juist voor het einde des jaars arri veerde nog de Wintervorst. De kunstmaan. Op 4 oktober kwam toen het lan ceren van de kunstmaan. Zowel Amerika als Rusland had aange- kondigd in het kader van het ge ofysische jaar een kunstmaan te zullen afschieten voor het ver richten van waarnemingen bui ten de dampkring. Het verrassende was evenwel, dat Rusland zijn maan als eerste de lucht in had, terwijl de Ame rikanen nu nog tobben met de raketten, die ervoor moeten die nen om de kunstmaan op de enorme hoogte boven de aarde te krijgen. Een verhaaste poging van de Amerikanen is in het be gin van december deerlijk mis lukt. Ondertussen had Rusland een tweede Spoetnik afgevuurd met een hondje aan boord. De ijsbaan van Vos wordt zondag middag 29 december 11 uur geopend. De Euromarkt. Een duchtige sanering van de Franse ekonomie is te meer ge wenst omdat op 1 januari het verdrag van de Europese Ge meenschappelijke Markt in wer king treedt, dat voorziet in een geleidelijke afbraak van de dou anetarieven tussen de zes deel nemende landen, t.w. Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg. Dit verdrag is na zeer moeizame onderhan- delingen in maart van dit jaar te Rome ondertekend en in de loop van dat jaar zonder veel moeite door de diverse parlemen ten aangenomen. Het zal een grote stap beteke nen on de weg naar de Europese integratie. Het belang ervan is zeer groot, al zal men daarvan door de geleidelijkheid van de tenuitvoerlegging maar betrek kelijk weinig merken. Het verdrag dat de Europese markt ook moeilijker zal maken voor buiten het gebied gelegen landen, is voor Engeland aanleiding geweest om in de Organisatie voor Europese Eko- nomische Samenwerking voorstellen te doen tot oprichting van een Euro pees vrijhandelsgebied behalve voor landbouw- en visserijprodukten. De ontvangst van dit plan is in Europa gemengd geweest, in sommige lan den, zoals Nederland, omdat de land bouw buitengesloten zal worden, in andere landen zoals Frankrijk en Ita lië omdat de bescherming ,die de Ge meenschappelijke Markt toch nog te gen andere landen biedt, niet graag opgeofferd zal worden. Ónderhande- lingen over deze kwestie duren nog voort. Tenslotte dient nog vermeld te wor den, dat in West-Duitsland in sep tember verkiezingen zijn gehouden, die in een overwinning voor de chr. democratische unie van bondskanse lier Adenauer zijn geëindigd. (Nadruk verboden). invoering van enkele nieuwe belas tingen om dë moeilijkheden het hoofd te bieden, maar de opvolgster, de nieuwe regering onder de radicaal Bourgès-Maunoury, met de jonge Fé- lix Gaillard aan financiën, kreeg hier toe toch het fiat van de Nationale Vergadering. Gaillard zette zich ook aan een bezuinigingsprogramma voor de begroting van het komende jaar, waarvan hij het tekort beperkt wil houden tot 600 miljard frs. Om de uitvoer aan te moedigen en de niet noodzakelijke invoeren te bemoeilij ken devalueerde hij de Franse frank met 20 pet. Na enkele maanden viel deze ploeg over de raamwet voor Algerije, welke de daarop volgende regering, onder Gaillard, echter nagenoeg ongewij zigd in de staatscourant kreeg. Een deel van het verzet tegen de regering van Bourgès-Maunoury werd overi gens ook veroorzaakt door Gaillards vasthouden aan een zeker begin van sanering in de Franse Landbouw. Onder Gaillars eigen regering zijn diverse indirecte belastingen weer verhoogd, zodat het algemene levens peil in een half jaar met ongeveer 4 pet. is gestegen. Hoewel de sociale druk hierdoor vergroot wordt, moet men hopen, dat de consumptie er enigszins door zal verminderen, het geen een vermindering van de inflatie zou betekenen. gespeeld hebben. Opmerkelijk is, dat Chroesjtsjow de volle steun had van het leger en maarschalk Zjoekov, die volwaardig lid van het presidium van de partij werd, maar dat deze laatste eind oktober van al zijn functies ont heven werd. Stond Zjoekov naar de macht, was hij, populair als Malenkow, alleen maar een obstakel voor Chroesjtsjow, dat zo snel mogelijk uit de weg ge ruimd moest worden, of was hij het in bepaalde politieke opzichten niet eens met Chroesjtsjow, die juist op dat ogenblik een wat avontuurlijke politiek in het Midden-Oosten (Syrië) voerde en die wellicht in lekenover- moed de defensie-politiek in sterkere mate door de Spoetnik gewijzigd meende te zien dan de oud militair? Het zijn vragen die niet precies te be antwoorden zijn. Wel wordt zelfs in twijfel getrokken dat de positie van Chroesjtsjow versterkt is. Er zijn waarnemers, die menen, dat de tegenstanders van Chroesjtsjow hem het ontslag van Zjoekow afge dwongen hebben om zo zijn positie te ondermijnen. De tijd zal het leren. Vast staat slechts, dat Zjoekow er van beschuldigd werd het leger aan de ideologische invloed van de partij te onttrekken. us hjoed 2 2 to sizzen 1 (slot) Tito’s houding tegenover Rusland. Tito’s verhouding tot Rusland wordt gekenmerkt door een afwisseling van verwijdering en toenadering. Het Rus sische optreden in Hongarije viel niet onverdeeld in Tito’s smaak, hoewel hij moest erkennen, dat ook daar het communisme niet in gevaar gebracht mocht worden, en in de eerste helft van het jaar was er een voortdurende ideologische woordenwisseling in re devoeringen en in de pers. De essen tie hiervan was de vraag of er wer kelijk meer wegen dan alleen de Rus sische naar het socialisme (lees com munisme) voeren, zoals Chroesjtsjow bij de eerste toenadering tot Tito in 1955 in feite erkend had. Rusland bleek nu toch wel vrij sterk er op aan te dringen, dat deze ver schillende wegen dan toch in elk ge val via Moskou zouden lopen. Op de in de loop van het jaar gevolgde toe nadering is nu weer een lichte ver koeling gevolgd, zoals men kan op maken uit het feit, dat Tito gewei gerd heeft zich met de andere satel lieten in een hechtere eenheid van het communistische blok te laten. In het R.K. Liefdesgesticht werd een uitdeling gehouden van kledingstuk ken, speelgoederen en versnaperin gen aan de kinderen der bewaar school, alsmede aan de on- en min- vermogenden der naai- en breischool. De Franse raamwet. Uit deze handeling maakten de Fran sen, en niet ten onrechte, op, dat Engeland en Amerika het totaal on eens zijn met de Franse politiek in Noord Afrika, welke beheerst wordt door de felle strijd tegen de opstan delingen in Algerije, die nu al drie jaren geleden de wapens opgenomen hebben. Terwijl de Algerijnen volledi ge onafhankelijkheid eisen, houdt de Franse regering vast aan de stelling dat Algerije ,waar op negen miljoen mensen een miljoen Fransen woont, Frans gebied is. Wanneer de strijd gestaakt wordt, aldus het Franse standpunt, kunnen verkiezingen worden gehouden, maar Algerije moet Frans blijveq. Er is nu door het Franse parlement een raam wet aangenomen, waarbij de toekom stige ontwikkeling in Algerije wordt vastgelegd. Deze komt neer op een verdeling van het land in zes of ze ven gebieden, die grote interne auto nomie krijgen, maar van een werke lijk centraal Algerijns gezag is geen sprake. In laatste instantie blijft Pa rijs het laatste woord houden, zodat het veel op een „verdeel en heers” gaat lijken waarvan de opstandelin gen niets willen weten. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Oorzaken nog niet volkomen duidelijk. Over de oorzaken van deze zuivering, merkwaardigerwijze bloedvergieten of gevangenisstraffen is voltrokken, tast men nog eniger mate in het duister, al lijkt de versie die Chroesjtsjow aan de affaire heeft gegeven, niet een zo zonderling. Het betrof hier, naar het zeggen van Chroesjtsjow, een poging van de vier genoemde lieden om Chroesjtsjow uit te schakelen en zich meester te maken van het partij-apparaat. De affaire is een onderdeel van de machtsstrijd in het Kremlin, waarbij de tegenstanders eikaars optreden te gen de partij en de beginselen gericht noemen. Logisch is ook, dat er bij zulke gelegenheden wat vuile was in het openbaar komt. Zo beschuldigde Chroesjtsjow, vooral vermoedelijk om de populariteit van Malenkow te bre ken, deze er van de voornaamste or ganisator te zijn van de „affaire Le ningrad”, een niet opgehelderde bloe dige zuivering in 1948. Het streven naar de alleenheerschap pij van Chroesjtsjow is zonneklaar, al kan natuurlijk ook verschil van poli tiek inzicht, zoals bijv, bij de hele kwestie van de destalinisatie, een rol Ook in het afgelopen jaar stond ons volk trouw rond de Oranjetroon en leefde de Koninklijke familie als een gelukkig gezin te midden van het grote gezin van ons Nederlandse volk. NAVO-raad op hoogste niveau. Ook werd besloten, dat de vergade ring van de raad van de NAVO (Noord-Atlantische Verdrags-Organi- satie) op 16 december te Parijs op het hoogste niveau zou worden ge houden, d.w.z. onder deelneming van president Eisenhower en de premiers van de leden-landen. Over het resul taat van deze conferentie is op het ogenblik van schrijven nog niets bekend; het was zelfs twijfelachtig of president Eisenhower wel aanwezig zou zijn, daar hij nl. eind november opnieuw door ziekte getroffen werd, een verstopping van een kleine aftak king van de middelste hersenslag- ader. Op het laatste moment stonden zijn artsen Eisenhower toe naar Parijs te vertrekken. Vorige zomer had de pre sident zijn eerste ernstige ziekte ge had, waarvan hij geheel hersteld was. Maar toch heeft de zware verant woordelijkheid voor het wereldgebeu ren, zoals de lichte ekonomische te ruggang en de beroering in Little Rock, de hoofdstad van Arkansas, waar de gouverneur de staatstroepen gebruikte om in strijd met de uit spraak van het hoge gerechtshof ne- gerleerlingen de toegang tot de mid delbare school te ontzeggen, vermoe delijk te veel van de president ge vergd. Gelukkig heeft vice-president Nixon zich onder regeringsverantwoordelijk heid ontplooid als een moedig staats man met nuchtere ideeën. Niettemin blijft in Amerika het gevoel van een gezagscrisis aanhouden. Het juiste tijdstip. De toenadering van deze zomer werd ingeleid door een gesprek van Tito en Chroesjtsjow in Roe menië, waarvan men aanneemt, dat een soort ideologische wa penstilstand de uitkomst was. Rusland kreeg in internationaal opzicht meer steun van Tito. Aan de andere kant zou Chroesjtsjow de liberalisering van het regime in de satellietlanden niet te zeer indrukken, terwijl Tito zijn in vloed op de satellieten niet zou proberen uit te breiden. Het tijd stip van toenadering was niet gek gekozen, want eind juni vie len in het Kremlin Malenkow, Kaganowitsj, Molotow en Sjepi- low in ongenade, van wie voor al Molotow de zondebok Tito was. Als de Krite jaarlijks met Kerstmis ■optreedt, blijkt de Doelezaal te klein. Zo was het ook nu weer. de Amerikaanse atoomgeheimen ligt, zou worden opgeheven, waardoor dubbel of driedubbel werk in het Westen zou kunnen worden verme den. Predikbeurten oudejaarsavond. Herv. Kerk 7 uur ds. S. K. Bakker, Doops gezinde kerk 4.30 uur ds. J. Pottinga, Geref. Kerk (Nieuwe Hofstraat) 5.15 uur ds. J. op ’t Holt, Evangelisatielo- kaal 5.30 uur de heer G. van der Ploeg. - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V.. Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwat bat Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1957 | | pagina 1