Hoe Friesland reilde en zeilde in 1957 BOLSWARDER BOEREN WILLEN BELASTING BETALEN OPSCHORTEN Qabe roar v. Fan de Martinytoer üs hjoed p J to sizzen Gouden filmpjes 2e week 1908 DINSDAG 7 JANUARI 1958 54e JAARGANG No. 2 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Jaarrede K. het over algemeen gunstig IN NIJE BAES Bovenaan? De Javaan 2 cent sigaar:. Fabrikaat D. de Vries, Jr. Bolsward. stalinspecties gehouden. luchtverschijnsel TJ. de J. Al skynt de sinne ek noch sa moai, elke joune giet hja finder. De gevreesde mond- en klauwzeer is thans vrijwel uit Friesland verdwe nen. Te Workum worden door het Veeartsenijkundig Staatstoezicht nog hardrijderijen, i SNEEUW-OASE IN GROEN LANDSCHAP Toen in het Olympische Stadion van het wintersportcentrum Garmisch internationale nieuwjaars-skispringwedstrijden werden gehouden, deed zich, zoals de foto laat zien, het merkwaardige feit voor, dat van het hele uitgebreide landschap alleen de springschans met sneeuw was be dekt. Men had nl., om de wedstrijden te kunnen laten doorgaan, 120 vrachtauto’s sneeuw gehaald van hellingen hoog in de Alpen. En ondanks de felle zon en de vrij hoge temperatuur heeft die sneeuw het voor de duur van de wedstrijden uitstekend uitgehouden. Alom hardrijderijen, zowel voor schoolkinderen als volwassenen. Steeds melden de verslagen: „Begun stigd door fraai winterweer”. It hat alle kans, dat by hwannear de lêzers dit stikje under eagen krije, de kranten al buorkundich makke haw- we, dat Dr. Ir. A. Vondeling bineamd is ta Minister fan Lanbou, Fiskerij en Fiedselforsjenning. Dit is wichtich nijs, dat bysünder hjir yn Fryslan mei mear as gewoane bi- langstelling heard wurde sil. En dat net allinnich, omt mei dizze binea- ming al wer in Fries ta de heechste steatkundige funksje fan tsjinner fan de Kroan roppen is, in feit, hwer’t Fryslan wiis en greatsk mei wêze kin mar mear omt hjir greate bilangen en konsekwinsjes mei mank binne. Hwant doe’t Minister Mansholt fuort nei de oarloch syn taek opnaem, wie hy foar hiel Nederlan in ünbikende, in jonge boer üt de Wieringermar, dy’t in goede oplieding hawn hie, fierder wie it yn alle opsichten ófwachtsjen, hwat it opleverje soe. Op in oar plak haw ik uting jown oan myn respekt foar de skiedende Minister. Grif, yn mannich opsicht rounen syn opfettings net lyk mei dy fan hiel hwat minsken, mar it wie in earlike sportive, bikwame Minister en hy hat toalf en in heal jier dizze wichtige en swiere funksje mei weardichheit en ynset fan al syn krêften droegen. As men, nei sa’n earfolle steat fan tsjinst dc politike tsjinstanner net rojael eare Om alhiel oan de goede foarm to foldwaen, soe men oerwege kinne, massael oan de ynspekteurs ütstel to freegjen. As dizze oanfragen by tü- zenen ynkomme, sil men yn Den Haech der net forwei kinne, düdlik to meitsjen, hwerom it folk net dwaen mei, hwat de oerheit seis foar docht. Yn elts gefal mei men forwachtsje, dat de haedbistjüren fan de boereor- ganisaesjes dizze saek sintrael oan de oarder stelle. Hja fine, ek buten de agrariërs, grif stipe omt elts wol fielt, dat dit gjin saken dwaen is foar in regearing. Hawar, Minister Vondeling kin fuort mar oan de slach. As direkteur fan it greatste lanbouboekhaldburo hjir yn Fryslan, wit hy üt de earste han, hoe’t de finansiële posysje fan de lju is en is hy dus tige yn it salt bibiten. Dêrby is it in foardiel, dat hy in boe- resoan is en syn famylje yn de Ap- pelsgeaster kontreijen ek foar it meartal boer binne. Syn heit, Adam Vondeling, is jit altyd tige warber op it organisatorysk gebiet en faget yn de Fryske Steaten syn baentsje mei gemak skjin. Né, oan deskundichheit mankearret it de nije Minister grif net, mar dat hy nei toalf en in heal jier jit yn de blommen komme sil, dat liket my net botte wierskynlik ta. Lit üs yn it lansbilang hoopje, dat Minis ter Vondeling mear ynstimming fine kin by de agrariërs as it keamerlid Vondeling foun hat. Dat soe foar him en harren in skoan ding wêze. En sa set it nije jier dan al wer yn mei dit wichtige nijs. Grif komt der jit folie mear, hwant de Kommissaris hjir hat dizzer dagen oankundige, dat it twadde rapport oer de kwestje fan de wetterbihearsking, mei koarten üt- kommen sil en dat Deputearre Steaten har stanpunt yn dizze bilangrike saek bikend meitsje sille. En dêrmei komt de hiele wetterskips-saek yn in nij stadium. Foar Fryslan bitsjut dit in hiele reor- ganisaesje by in stik boerewurk, dat yn in bipaelde traditionele foarm sit, mar hwer’t nou foargoed it mes yn setten wurdt. En dêrmei rekket men oan dingen, dy’t wol sa nei en eigen binne, dat der hiel hwat opskuor üt fuortkomme kin. Mar dêroer dan in oare kear. Prins Hendrik heeft een grote zilveren medalje toegekend aan de 15-jarige J. Siebenga van Rauwerd, de winnaar van de prijs (gouden horloge) bij ge legenheid van de hardrijderij op schaatsen, uitgeschreven door de Ijs vereniging „De Friesche Jeugd” te Sneek. Verkoop van het Evangelisatielokaal met kosterswoning, erf en grond, ge legen aan de Broerestraat met achter uitgang aan de Kerkstraat. Geboden per I f 2869, per II 2996. De Zuiderzee is vol ijs, de postboot is niet aangekomen. jaen kin foar syn greate prestaesjes, foar syn stylfol en karakterfêst bi- stjür, dan sit der in binypt tirelan- tijntsje troch jins aerd, liket my ta. En datselde aspekt fan it mienskips- libben bringt mei, dat ek oan de nije Minister fan Lanbou in earlike kans jown wurde moat om sjen to litten, hwat hy as Minister dwaen sil. Mar dit wurdt stikken swierder, omt Dr. Ir. A. Vondeling al in hiel publike kar- rière efter de rêch hat. Hy is gjin ün- biskreaun blêd. Foar in bilangryk part wit men nou al, hwat de geastlike ba- gaezje is, hwermei hy syn taek op- nimt. Is hy net de geastlike heit fan it bodemegalisaesje-füns, hat hy net bisocht, as Keamerlid, de Ministers al fierder de sosialistyske kant üt to triuwen, propagearre hy sünt jier en dei net de sosialisaesje fan de groun? Minister Vondeling kriget in swiere taek, in tige swiere opdracht. De yn- ternationale pdsysje fan de Lanbou wurdt mei de dei nuodliker, de finan siële posysje fan üs lan hat nei de oarloch jit nea safolle omtinken frege en, towyl der op it departemint oan de Bezuidenhoutse Weg steapels plannen lizze, sit de tomme op it knipke en wurdt rigoureus elts initia- tyf nei lettere tiid forskoud. Dêr komt jit by, dat hy midden yn de fjouwerjierrrige perioade it wurk oer- nimme moat. Dit earste jier sil hy net oars dwaen kinne as de bigreating fan syn foargonger ütfiere. Dêr sit jit wol bonkjes yn, ü.o. de molkpriis en de net-ütbitelle taslach, yngefolge de garansje oer 1957. Op in oar plak kin men léze, dat der hiel hwat to dwaen is oer de 50 miljoen. De Boalserter boereorganisaesjes ha as klinkend protest de rie jown om, sa lang it regear net oan har forplich- tingen foldocht, ek efkes skoft to hal- den mei it bilêstingbiteljen. Ik wol leauwe, dat soks de measte boeren wol oan wol, hwant dit wurk is net botte populair. Dat hja moreel sterk steane, liket my ek düdlik, hwant it regear seit: jimme krije it wol, mar ik haw it jit net, takomme jier mar ris sjen. Wolnou, dy’t sa it foarbyld jowt, moat ek forwachtsje, dat de oare partij seit: bilêsting bitelje, dat dogge wy wol, mar wy hawwe it nou net, takomme jier mar ris sjen. Salang de iene syn rekkentsje net bitellet, mei hy fan de oare ek net mear for wachtsje soe men sizze. Merkwaardig luchtverschijnsel te Makkum. Vanaf de zeedijk was met het blote oog niet alleen Stavoren te zien (zelfs de mistklok), maar ook Enkhuizen, Andijk, Kwadijk, het ge hele eiland Wieringen en Medemblik. K. noemt verloop 1 Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat hat Slotconclusie. 1. 2. 3. •i Advertentieprijs: IJ cent per mtn Ingezonden mededelii gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Industrie. De ontwikkeling ”an de industrie In Friesland gaf in grote trekken hetzelfde beeld te zien als elders in den lande. In het begin van het jaar heerste er een levendige vraag en waren de bedrij ven in het algemeen goed van orders voorzien, doch in het tweede halfjaar trad bij enkele bedrijfstakken een ver slechtering in de orderpositie op, waar door in sommige bedrijven de produktie zefs moest worden beperkt. De vestiging van nieuwe bedrijven in ’t Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Handel. De handel in ons gewest heeft zich in het afgelopen jaar in het algemeen vrij gunstig kunnen ontwikkelen. De afzet bewoog zich op een hoog peil. De gang van zaken met betrekking tot de handel in boter kan echter weinig bevredigend worden genoemu. De export van kaas kon zich ook in het afgelopen jaar goed handhaven, terwijl de prijzen over het geheel genomen op een redelijk niveau lagen. De afzetmogelijkheden van gesuikerde gecondenseerde melk liepen mede als gevolg van de sterk verminder de vraag in het Verre Oosten terug, daarentegen viel in de export van onge suikerde gecondenseerde melk een stij ging waar te nemen. De uitvoer van fokvee had een bevre digend verloop, al bereikte deze niet de zelfde hoogte als in het voorafgaande jaar. De afzet van de produkten van de niet- agrarische industrie uit ons gewest naar het buitenland gaf in het algemeen re den tot tevredenheid. Voor wat de rijkswegen in Friesland be treft, is de Kamer op de hoogte van de plannen, weE.e daaromtrent bestaan. Na uitvoering daarvan zal er te dezen aan zien waarschijnlijk weinig meer te wen sen zijn. Aan de benauwende situatie op het bode- terrein aan het Oldehoofster Kerkhof te Leeuwarden is nog steeds geen einde gekomen. De automatisering van de telef on in dit gewest vond ook in het afgelopen jaar regelmatig voortgang. Het telefoonverkeer vertoonde in ver gelijking met het voorgaande jaar een stijging, terwijl de omvang van het brief- postverkeer slechts weinig groter was. Naar men uit dit betoog heeft kunnen lezen, is het zo juist verstreken jaar in het algemeen gunstig geweest voor de handel en de nijverheid in ons ge west. Lijken de vooruitzichten door een in de laatste maanden optredende af zwakking van de conjunctuur minder goed, toch mag dit geen reden zijn om de toekomst met te sombere gevoelens in te gaan. In het jaar, dat thans voor ons ligt, wachten ons zeker vele moeilijk heden, maar ik ben er van overtuigd, dat deze door een juist samenspel van alle krachten zullen kunnen worden overwon nen. Abonnementsprijs f 1 90 per kwartail (bij vooruitbetaling) Giro 887926 besloten deze incidentele samenwerking met een bijzonder roei om te zetten in een permanente samenwerking voor de behandeling van die vraagstukken, wel ke voor de districten dezer Kamers van gemeenschappelijk belang zijn. In de ok tober in Lauswolt gehouden vergadering, waarbij de Friese Kamer het genoegen had als gastvrouw op te treden, kwam reeds naar voren, da dit samengaan van deze Kamers van veel nut kan zijn voor het bedrijfsleven in haar distric ten. Veitkeer. Ten aanzien van het verkeerswezen in Friesland zij vermeld, voor wat de bin nenscheepvaart betreft, dat het onvol doende aanbod van scheepsruimte voor het noorden des lands, waarover in de laatste jaren geregeld geklaagd werd, een einde nam. De vrij sterke vracht prijsdaling in de grote vaart en in de kustvaart liet ook de binnenscheepvaart niet onberoerd en de gevolgen van het teruglopen van het ladingsaanbod mani festeerden zich o.a. in een grotere bereid heid van de schippers om naar Fries land te varen. De scheepvaart lange de nieuwe kanalen nam ook in het afgelopen jaar weer toe, evenzo de coastervaart. Steeds meer kustvaarders komende van of gaande naar Duitsland kiezen de veilige weg binnendoor. Betreffende de situatie in ons gewest kan ook thans weer worden geconstateerd, hoe zeer de klimatologische omstandigheden van in vloed zijn op de uitkomsten van de agrarische bedrijven, aldus de Voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel in zijn nieuwjaars rede, die we hieronder in korte vorm weergeven. In de voorzomer was de weersgesteldheid in het bijzonder voor de kleiweidegebieden te droog, waardoor de hooi-oogst, hoewel van goede kwaliteit, kwantitatief te wensen overliet. De omstandigheden lieten zich daarna gunstiger aanzien, maar door de overvloedige regen in de nazomer en in de herfst ging een belangrijke hoeveel heid hooi verloren en moest het vee vroegtijdig gestald worden. Op de zandgronden was de situatie relatief iets gunstiger. Middenstand. De situatie in het middenstandsbedrijf week praktisch niet af van die in het vorige jaar. De omzetten bewogen zich op een hoog peil, al was in sommige branches een daling waar te nemen, wel ke vermindering echter zonder meer niet aan de invloed van de bestedingsbeper king kan worden toegeschreven. De decemberverkopen ondervonden even min enige terugslag van de zoeven ge noemde maatregel, want de in deze maand behaalde omzetten in verband met de feestdagen bewogen zich op vrij wel hetzelfde hoge niveau als verleden jaar. Ook de ambachtsbedrijven waren het ge hele jaar door wederom goed van op drachten voorzien. Met betrekking tot de Vestigingswet blijkt nogal eens, dat er tussenpersonen zijn, die hun diensten willen verlenen aan degenen, die een ministeriële ver klaring of een vergunning nodig heb ben. Onder deze tussenpersonen zijn er, die helaas niet schromen om aan hun cliënten een buitensporig hoog bedrag in rekening te brengen. Wat het middenstandsonderwijs betreft, wil ik hier gewag maken van de toene mende belangstelling voor de opleiding van leerling-verkoopster. Vreemdelingenverkeer. Ondanks de minder gunstige weersom standigheden is het vreemdelingenver keer in ons gewest zeer bevredigend ge weest. Op de Waddeneilanden was het voorseizoen in vergelijking met andere jaren iets minder druk, maar dit werd weer volledig goed gemaakt door het grotere toeristenbezoek gedurende het hoog- en naseizoen. Evenals voorgaande jaren het geval was, hadden de verbindingen met de Wadden eilanden en de accomodatie daarbij de volle aandacht van de Kamer. De bezwa ren, welke zich in het seizoen ten aan zien van de verbinding met Terschelling en Vlieland hebben voorgedaan, werden voornamelijk veroorzaakt door de ge~ brekkinge outillage van de aanlegsteiger te Harlingen. Omtrent de aan de Kamer voorgelegde moeilijkheden, welke op Vlieland werden ondervonden met betrekking tot de elek triciteitsvoorziening en het telefoonver keer, werd contact opgenomen met de betrokken instanties. Voor wat dit laat ste betreft, bleek, dat het in de bedoe ling lag de centrale op Vlieland onder te brengen bij die op Terschelling, wel ke radio-telefonisch met de vaste wal zou worden verbonden. De uitvoering van deze plannen is inmiddels een feit geworden, hetgeen voor deze eilanden ’n aanmerkelijke verbetering in het tele foonverkeer betekent. De moeilijkheden, welke rezen ten aan zien van de aanlegplaats van een der beide beurtdiensten op Ameland, konden na overleg met de daarbij betrokken instanties, worden opgelost. Alvorens dit overzicht te beëindigen werd nog gewag gemaakt van de sa menwerking, welke tussen de Kamers in het noord-oosten van het land tot stand is gekomen. Was vroeger met be trekking tot het voor het noordoosten zo belangrijke aardgasprobleem reeds gebleken, dat een gezamenlijk optreden van deze Kamers goede resultaten op leverde, thans werd in een in het voor jaar te Emmen gehouden vergadering Het is wel gebleken, dat onze concur rentiepositie op verschillende markten in het buitenland zwakker is geworden. Het zal daarom zaal: zijn bij voortdu ring attent te blijven op een zoveel mo gelijke spreiding van de export, waardoor deze laatste minder kwetsbaar wordt. Men kan zich niet onttrekken aan de in druk, dat de exportpolitiek van verschil lende bedrijven in ons district wat te statisch is en dat aan een verkenning van nieuwe afzetmogelijkheden niet die aandacht wordt geschonken, welke no dig is. district vond regematig voortgang. Een dertiental nieuwe bedrijven kon aan het industriële apparaat in Friesland wor den toegevoegd, terwijl enige bestaande ondernemingen een uitbreiding onder gingen. Het personeelsvraagstuk in de industrie, in voorgaande jaren een der voornaam ste knelpunten, leverde in het afgelopen jaar aanzienlijk minder moeilijkheden op. Hoewel aan de vraag naar vakbe kwame arbeidskrachten niet in alle op zichten kon worden voldaan, kon op de arbeidsmarkt een lichte ontspanning geconstateerd worden. De klachten om trent het wegzuigen van arbeidskrach ten uit het noorden door bedrijven elders verstomden nagenoeg geheel. en De Jong's Nieuwsblad De besturen van de afdelingen Bolsward en omstreken van de 3 landbouw-orga- nisaties, te weten van de Friesche Mij van Landbouw, de Chr. Boeren- en Tuin- dersbnd en i Aartsdiocessane R.K. Boeren- en Tuindersbond, op 23 decem ber 1957 voor samenspreking te Bols ward bijeen, overwegende: de bezwaarlijke liquiditeitspositie, waarmede de veehouders deze win terperiode zijn ingegaan als gevolg van reeds enige jaren tegenvallende bedrijfsresultaten wegens ongunsti ge weersomstandigheden, de sterk toegenomen arbeidskosten en sociale lasten, welke op de gezet te tijden dienen te worden betaald, het zeer bezwaarlijk of onmogelijk verkrijgen van geldmiddelen, resp. kredieten op korte termijn, om de veestapel op het noodzakelijk peil te houden, zomede om voorzieningen te kunnen treffen voor het komende voorjaar, in aanmerking nemende: de geringe bereidheid van de Rege ring om te komen tot een spoediger uitbetaling van het toegezegde ver schil tussen de werkelijk ontvangen melkprijs en de garantieprijs over ’t melkjaar 1 november 19561 novem ber 1957, stelt voor aan de leden van de 3 bovenvermelde organisaties, zomede aan niet bij deze landbouworganisa ties aangesloten belanghebbenden: Een voor ons gewest zeer belangrijke gebeurtenis was het feit, dat de uitbe taling van de melkgelden sinds mei j.l. plaats vindt op basis van vet- en eiwit gehalte. Een initiatief van het Fries Rundveestamboek en van de Zuivel- bond, waarmede Friesland wederom baanbrekend werk heeft verricht. Ook de akkerbouw ondervond de bezwa ren van de grote droogte in het voor jaar, terwijl de toen optredende macht- vorst grote schade aan de gewassen toe bracht. Door de natte weersgesteldheid in het najaar ging de oogst van ver schillende akkerbouwprodukten met gro te moeilijkheden gepaard, terwijl de kwaliteit in vele gevallen zeer te wen sen overliet. Het economisch rendement in de land bouw lag in het algemeen op hetzelfde niveau als verleden jaar. Tegenover da lende grondstoffenprijzen stonden kos tenverhogende factoren in de vorm van hogere pachten en lonen, terwijl de prij zen der produkten zich in dalende lijn bewogen. De ongunstige verhouding tussen kos ten en opbrengsten dwong tot een verder gaande rationalisatie eu mechanisatie in het landbouwbedrijf om daardoor te ko men tot een besparing op de personeels lasten. De betaling van de nog verschul digde belasting aan de overheid op te schorten tot op het tijdstip dat de regering haar achterstal lige verplichtingen inzake de melkprjjsgarantie zal hebben na gekomen. Bij bovenstaande oproep geven de afde lingen nog de volgende toelichting: De nijpende problemen bij de veehoude rij in het begin van de winterperiode 1957-1958, zomede de zorgen, waarmede velen 1958 zijn ingegaan, waren aanlei ding tot een samenspreking tussen de besturen. De hoofdschotel vormde de be narde financiële positie van vele veehou ders, niet alleen in de omgeving van Bolsward, maar over geheel Nederland en in het bijzonder dc liquiditeitsposi tie. De oogsten waren in het afgelopen sei zoen van matig ot slecht. Redelijke tot goede kwaliteit van de oogst kan het tekort aan kwantiteit niet compense ren. Het najaar 1957 was, wat de weers omstandigheden voor het vee betrof, even slecht als he* voorgaande jaar, met als gevolg een veel te vroege stal- periode. Hiermede gingen gepaard extra werkzaamheden, wat betekent extra uit gaven, zomede het reeds ten dele aan spreken van de krappe wintervoorraden. De opbrengst uit de afzet van vee bleef voor velen beneden de verwachting. De melkprijzen zijn eind 1957 nauwelijks boven de zomerprijzen. Voor het betalen van pachten en interes ten hebben vele veehouders de laatste liquide middelen uit handen moeten geven. De veevoederrekeningen wachten. Naarmate de winter voortschrijdt wor den deze iedere week hoger. In januari komen de rekeningen van smid, timmer man en andere halfjaar, resp. kwartaal- rekeningen binnen, om van koop op af betaling maar niet te spreken. Er was echter één lichtpunt, de garan tieprijs vor de melk. Een uitbetaling van het verschil tussen de reeds ontvan gen pi ‘i voor de melk en de garantie prijs zou vele veehouders zorgen en kos ten voor het winterhalfjaar kunnen be sparen. Een voorschot van de Regering op dit toegezegde inkomen leek, op grond van het antwoord van minister Mansholt op een aan hem gestelde vraag in Leeuwarden (april ’57) niet uitgeslo-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1