VELE GOEDE WOORDEN ROND DE JAARWISSELING HET BELASTINGDEBAT: KAMER EN REGERING TEVREDEN aa-, I Qabe Skroar üs hjoed p to sizzen I VRIJDAG 10 JANUARI 1958 54eJAARGANG No. 3 Buitenlands Overzicht Terug naar de geheime diplomatie? Rusland wil ook economisch wedijveren Onachtzaamheid van Nederlandse Staatslening. N.V. Bolswardse Boazbank, Bolsward. Monarchistisch complot in Spanje ontdekt. In Duitsland worden hier en daar botsingen gemeld tussen demonstre rende nationaal socialisten en com munisten. Nu de Witherenstraat langzamerhand gaat fungeren als verbindingsstraat tussen de oude en nieuwe stad. Om de straat te moderniseren zijn door bijna alle bewoners de stoepen be schikbaar gesteld, zodat de straat enigszins kan worden verbreed. Door de winkeliers zullen in deze straat een vijftal booglampen worden ge plaatst. 50 corsetten maten en moddelen. Uit zoeken 59 cent. R. P. de Boer, Mak- kum. Er is dan ook in zekere Weste lijke kringen, o.a. bij president Heuss van W. Duitsland, heim wee merkbaar naar het oude stel sel van de geheime diplomatie, dat naar men meent, daarbij zien de naar ’t verleden, meer vruch- en afwierp, dan al dat geconfe- reer van tegenwoordig. Terwijl Soargen binne it untiich op üs libbenswei. Zilveren filmpjes 2e week januari 1933 Het agentschap van dit blad voor Nijland is bij de heer D. Atsma. In de afgelopen zomer werd de Hidde Nijland Stichting te Hindeloopen be zocht door 1492 personen. Wij allen zijn het nieuwe jaar met de beste voornemens inge gaan. Ook de staatslieden. Ze hebben heel vriendelijke dingen over elkaar en tegen elkaar gezegd; de heer Chroesjtsjef heeft zelfs op „dat prachtige Amerikaanse volk” gedronken. Moge het hem en het Amerikaanse volk wel bekomen. Het zal mis schien spoedig blijken of de heren diplomaten in staat zijn hun goede voornemens in daden om te zetten. Want als de tekenen niet bedriegen gaan we een conferentie van vertegenwoordigers van Oost en West tegemoet. Premier Macmillan van Engeland is met het denkbeeld gekomen dat Oost en West ’n niet-aanvalsverdrag zou den sluiten, een denkbeeld dat eigen lijk ook de aanvaarding van de status quo inhoudt; de Italianen hebben dat ook gevoeld en zij zouden er wel ac- coord mee willen gaan, mits eerst het vraagstuk van de hereniging van Duitsland zou zijn opgelost. Macmillans plan maakt echt de indruk van een noodsprong, men wil met de tegenstander praten maar voelt dat ’n werkelijk realistische basis voor een gesprek eigenlijk ontbreekt. Macmillans eigen woorden typeren dit feit: hij zei nl. dergelijke verdra gen zijn er vroeger ook geweest en kunnen in elk geval nooit kwaad. Een niet-aanvalsverdrag met de Sovjet unie betekent echter ’n overeenkomst met dictatoreh van wie men de be loften nauwelijks kan vertrouwen. Het is alleen van betekenis als het voorafgegaan wordt of vergezeld gaat van een besluit tot algemene ontwapening onder behoorlijke con trole. Daaraan hebben de Russen ech ter nooit gewild. Zij hebben alleen de kernwapenen willen afschaffen, waar door in Europa een verbreking van ’t evenwicht van krachten ten nadele van het Westen zou ontstaan. De brieven welke de Russische pre mier Boelganin destijds aan de voor avond van de Navo-topconferentie tot de regeringen van ’n aantal Wes telijke landen richtte moeten nog al tijd worden beantwoord en naar men aanneemt zullen die antwoorden een dergelijke conferentie tot gevolg heb ben. Zoals bekend heeft een deel der Europese partners op de Navo-con- ferentie daarop aangedrongen en heeft de Amerikaanse regering zich, zeer tegen de zin van Dulles, met dit plan verenigd. Het schijnt echter nog te gaan om de omgeving der confe rentie. Als de Russen hun zin kregen zou het alleen maar een conferentie van Amerika en Rusland worden, men hier en daar ook de mening hoort uiten, dat het de wereld thans aan staatslieden ontbreekt van het formaat van diegenen, die in vorige perioden de zaken leidden. Men vergeet echter bij dit alles dat deze staatslieden hun geheime diplo matie nimmer hebben gevoerd onder omstandigheden zoals deze thans gel den. Ook zij hebben hun diplomatie vaak bedreven vanuit de achtergrond van een zeker evenwicht van krach ten, maar daarbij niet geaarzeld het risico te nemen dat het dreigen met het gebruik maken van het laatste middel der diplomatie de oorlog mee bracht om hun doel te bereiken. Dit heeft menigmaal resultaten opge leverd en niet immer tot desastreuze gevolgen geleid, omdat de toegeven- departij, daar alles in het geheim ge schiedde, zich voor haar volk niet vernederd behoefde te gevoelen. Maar dit middel is nu onbruikbaar gewor den omdat een grote oorlog de ver nietiging van de gehele wereld zou betekenen. Men gelooft daarom niet meer dat ’n staatsman zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid, zijn toevlucht zal nemen tot een oorlog, en daardoor heeft het dreigement als middel in de diplomatie zijn betekenis verloren. Is dus enerzijds de oplossing van inter nationale geschillen door het toepas sen van geweld onmogelijk geworden anderzijds is er geen lichaam dat ge zag genoeg bezit om volgens regelen van het internationaal recht conflicten te beslissen; de V.N. hebben ten deze tot nog toe absoluut gefaald, ook de ontwikkeling van het geschil Neder land en Indonesië schijnt dat weer te zullen bewijzen. En zo is men met de oplossing van allerlei grote internationale vraag stukken in ’n impasse geraakt, waar uit geen staatsman eigenlijk een uit weg ziet. De Russen hebben nog ge probeerd met het voorstel aan Was hington dat deze beide landen, als de leidende uit de beide kampen, alle kwesties zouden regelen op de basis van de status quo, doch dit voorstel is voor Amerika, laat staan voor de andere landen van het Westen, on aanvaardbaar omdat het Duitsland verdeeld zou laten en de geknechte volken van Oost Europa voorgoed onder het Russische juk zou doen blijven. Het woon- en winkelhuis aan de Hoogstraat, eigen aan de heer Klaas Wouters is door bemiddeling van het Woningbureau Bolsward, verkocht aan de heer J. Wouters, schoenhandel en reparatie alhier. van de heer Lucas om de gemeenten en de provincies niet te doen delen in de belastingverhoging. Zij stond op het standpunt dat de Regering het bedrag van f 127.000.000 helemaal nodig had. En dat ook de gemeenten en provincies best wat geld kunnen gebruiken. Dit laatste standpunt werd ook door de liberalen gedeeld. De heer Lucas won tenslotte het pleit met een stemming van rechts tegen links. Deze verhouding kwam meer malen in dit debat voor, hetgeen wil zeggen, dat de rechtse meerderheid maar uiterst krap was. Zij varieerde van één tot vier stemmen. Minister Hofstra vond he( niet zo erg de 20.000.000 prijs te geven. En dus hadden de socialisten een reden niet erg tevreden te zijn met het kabinets beleid. De andere „regeringsfracties” hadden „deze beurt” in de afgelopen maanden reeds gehad. Zelfs een vier- partijen kabinet kan het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Welke prioriteit moest worden gege ven aan de f 20.000.000? Dé socialis ten voelden niet veel voor een verla ging van de omzetbelasting op siga retten, hoewel zij daaraan uiteindelijk toch hun stem hebben gegeven. Er kwam een motie van de heer Vonde ling op tafel om het wetsontwerp tot verlaging van de werkloosheidspre- mie weer ongedaan te maken. Zoals bekend, werd dit wetsontwerp ten slotte vrijdag voor Kerstmis aanvaard omdat verwerping een kabinetscrisis zou hebben betekend. Behalve de K.V.P. stonden alle andere fracties op het standpunte dat in deze tijd van stijgende werkloosheid onverant woord is de premie voor de werk loosheidsverzekering te verlagen. De Kamer besloot met de traditionele stemming van rechts tegen links de motie Vondeling niet te behandelen omdat zij buiten de orde zou vallen. Deze uitspraak was ongetwijfeld twij felachtig, omdat ook het gewraakte wetsontwerp van Minister Suurhof ’n onderdeel was van het regeringspro- gram, zoals dat in de rijksbegroting en de millioenennota is uiteengezet. de niet officiële AfrikaansAziatische conferentie te Kairo. Ook de Russen waren daar present en de bovenge noemde Indische commentator be toogde dat er een zekere voorkeur werd getoond voor economische hulp van Rusland, niet alleen omdat deze zonder enigerlei voorwaarden wordt verleend maar ook omdat de onaf hankelijke Afrikaanse en Aziatische landen diepe bewondering hebben voor de Russische wetenschappelijke en economische opbouw in weinige tientallen jaren; hun voorbeeld en hulp zouden deze landen hoop geven dat ook zij in betrekkelijk korte tijd hun volken uit hun ellende zouden kunnen verlossen. We laten nu maar daar of deze Rus sische hulp zo onbaatzuchtig wordt verleend als ze wordt voorgesteld. Het feit dat Westelijk georiënteerde Aziatische landen deze conferentie schuwden en dat ook een aantal wel vertegenwoordigde landen bezwaar hadden tegen de pro-Russische of pro-communistische tendenz welke op de bijeenkomst tot uiting kwam, geeft te denken. Maar er kwam een permanent secretariaat tot stand, waarin ook de Sovjetunie vertegen woordigd is en dat te Kairo geves tigd zal zijn. Naar men zegt is Nasser niet geluk kig met het pro-Russische stempel dat deze niet-officiële conferentie droeg en het Westen mag er nog m'inder ge lukkig over zijn. Het zal immers nog meer dan tot nog toe moeten opbie den tegen de Russen in het verlenen van economische hulp aan onderont wikkelde gebieden, en meer dan ooit zal het bloot staan aan chantagepo gingen van die landen om zoveel mogelijk van het Westen te krijgen tegen een zo gering mogelijke tegen prestatie. Wat dit kan betekenen blijkt uit het Indonesische geval; de Westelijke bondgenoten van Nederland en in het bijzonder Amerika zijn doodsbang iets tegen Indonesië ten bate van Ne derland te ondernemen uit vrees dat Djakarta naar het communistische blok zal overgaan, dat daardoor ook economisch sterker zou worden, om dat ’t de beschikking zou krijgen over een rijk reservoir aan grondstoffen. OP ZOEK NAAR EEN WAPEN Pioniers van het engelse leger zoeken met behulp van mijndetectors in de omgeving van Colchester (Essex) naar het wapen, dat Mary Kriek, een nederlands meisje dat in Engeland werd vermoord, doodde. Iedere vierkante meter land, struikgewas, sloten en greppels, rond de plaats waar het stoffelijk overschot werd gevonden, werd op deze wijze onder zocht. Minister Vondeling. In dit belastingdebat heeft de heer Vondeling als woordvoerder van de socialistische fractie een grote rol gespeeld. Het is waarschijnlijk zijn laatste redevoering als Kamerlid ge weest, althans in deze parlementaire periode. De heer Vondeling wordt nl. algemeen beschouwd als opvolger van Dr. Mansholt, de afgetreden Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Zoals bekend is de heer Mansholt dinsdag j.l. be noemd tot vice-voorzitter van de Eco nomische Commissie van de Gemeen schappelijke Markt. Maandag j.l. heeft de heer Vondeling een langduirg onderhoud gehad met Minister-President Drees en met Mi nister Staf, die Minister van Land bouw ad interim is. In dit gesprek is de gehele landbouwproblematiek aan de orde gekomen. Het is bekend dat het garantie- en prijsbeleid in de landbouw op steeds grotere moeilijk heden gaat stuiten. Het onderhoud met de kandidaat Minister is echter beslist niet onbevredigend verlopen, De Ministerraad zal vrijdag a.s. over deze kwestie spreken, waarna even tueel de benoeming door H.M. de Ko ningin kan volgen. De heer Vondeling is sedert 25 juli 1946 lid van de Tweede Kamer. Op 2 maart 1916 werd hij geboren. Na de H.B.S. studeerde de heer Vonde ling in Wageningen. In 1948 promo veerde hij op een proefschrift „de be drijfsvoering in de landbouw”. Mo menteel is hijn nog Directeur van de „Coöperatieve Centrale Landbouw boekhouding” te Leeuwarden. Het belastingdebat dat verleden week in de Tweede Kamer is gehouden, is bijzonder levendig geweest. Het is alweer geruime tijd geleden dat er in onze volksvertegenwoordiging met zoveel hartstocht was gedebateerd. Het merkwaardige was echter, dat zowel de Regering als de meerderheid der Kamer met het re sultaat bijzonder tevreden was. De Regering kreeg haar f 107.000.000 die nodig waren voor de dekking van het kas tekort. De Kamer kon nog belangrijke wijzigingen en daarmede verbeteringen in de voorstellen brengen. Het belangrijkste was wel dat de om zetbelasting op sigaretten niet ver hoogd wordt tot acht procent, maar blijft beperkt tot zeven procent. Dit was een gevolg van een amendement Van Eysden (a.r.), een amendement, dat tenslotte in de Kamer geen be strijding ondervond en door de Re gering werd overgenomen. De andere successen werden geboekt door de K.V.P.-fractie. Het beleid t.a.v. de vervroegde af schrijving zal ongewijzigd worden voortgezet. Minister Hofstra had de bedoeling voor bepaalde bedrijven deze belastingfaciliteit op te heffen. Dit gaat dus niet door en dat kostte de schatkist f 10.000.000. Hetzelfde bedrag was gemoeid met het sigaret- ten-amendement van de heer Van Eysden. Een ander voorstel, van de heer Lucas (k.v.p.), werd eveneens aanvaard. De internationale scheep- I vaart en luchtvaart kunnen weer pro fiteren van de investeringsaftrek. Met deze wijziging is ongeveer f3.000.000 gemoeid. Minister Hofstra heeft dus ongeveer f 23.000.000 prijsgegeven. En toch krijgt hij het bedrag binnen, dat hij had gewenst. Het is nl. zo, dat de Minister van Financiën belas tingverhoging tot een bedrag van f 127.000.000 had voorgdfeteld. Dit be drag was nodig om het kastekort van f 107.000.000 te dekken. Het Gemeen te- en Provinsiefonds krijgt altijd een bepaald percentage van het totaal van de rijksbelastingen. Dat is wet telijk vastgelegd. Nu werd er een amendement van de heer Lucas aan- genomerff waardoor werd bepaald, dat de gemeenten en de provincies niet van deze belastingverhogingen zouden profiteren. Daardoor kwam een bedrag van f 20.000.000 vrij. De grote vraag was nu aan welke zaken deze f 20.000.000 besteed zou den moeten worden. De oplossing van deze vraag hebben we hierboven reeds aangegeven. Maar voordat het zover was is er in de Tweede Kamer heel wat te doen geweest. De socialistische fractie was helemaal niet enthousiast over het voornemen Paul Ki?s spreekt maandag a.s. voor de afd. S.D.A.P. Bolsward in gebouw Kingma (Wipstraat). Onderwerp: Ontwapening of ondergang. Debat vrij. ouders leidt tot ongelukken „Ik kan het niet langer aanzien, ik kan het niet” roept de oude dame en ze houdt de handen voor haar ogen. In de vensterbank op de tweede etage van een groot huis staat een jochie van een jaar of vier. Hij wuift naar de mensen, die in de straat onder hem zijn blijven stilstaan. De peuter vindt het een prachtig spel en denkt er in de verste verte niet aan in welk gevaar hij zich bevindt. Moeders in •de straat houden hun hart vast. Nie mand durft iets te zeggen. Eindelijk verschijnt er een krachtige mannen arm, die de kleine jongen met een zwaai terug in de veilige huiskamer neerzet. Het is zijn vader. Dit is maar één van de vele gevallen, waarin kinderen spelenderwijs in groot‘gevaar komen. Ditmaal liep het goed af. Het had ook anders kunnen gaan. Elk dodelijk ongeval is verschrikke lijk, temeer omdat het niet nodig is geweest. Volwassenen kunnen uitslui tend door .grote voorzichtigheid elk ongeluk uit de weg gaan. Desondanks, zijn er meer sterfgevallen te wijten aan ongelukken dan aan ouderdom of ziekte. Kinderen moeten beschermd worden tot ze geleerd hebben op zichzelf te passen. Aan deze bescherming ont breekt het nog wel eens, vooral bij jonge moeders, die de ervaring mis sen. Gaan de jonge ouders ’s avonds uit, dan wordt de kleine in het bedje ge legd. Als de peuter na veel lieve woordjes in slaap is gevallen, slaan de ouders de deur achter zich dicht. maar dat is niet acceptabel voor de Navoleden zomin als een conferentie der Grote Vier interessant voor Mos kou lijkt. Er is al eens eerder zo een zonder resultaat uiteengegaan, nl. die van Genève, er zitten in zo’n conferentie weinig propaganda-mogelijkheden en evenmin veel stof om de drie Weste lijke partners uiteen te drijven, dus te profiteren van hun verschil van in zicht in diverse vraagstukken. Als het aan de Russen alleen lag zouden zij als ze geen AmerikaansRussische conferentie kunnen krijgen, waar schijnlijk het liefst een van alle V.N.- leden hebben, maar daar dit te onzin nig is, zal men het tenslotte misschien wel eens worden over een conferentie tussen de ministers van buitenlandse zaken van een aantal Navoleden met een aantal Oost Europese leden van het pact van Warschau, ofschoon Moskou stellig nog een vergeefse poging zal doen om rood China er ook in te brengen. Er zijn commentatoren in het Westen die in zo’n conferentie van Navo- en Warschou-pact leden nog wel iets zien, al blijven ze pessimistisch om trent directe resultaten. Maar ze me nen dat in zo’n ontmoeting zich ook wel eens verschillen van inzicht zou den kunnen openbaren tussen de le den van het pact van Warschau on derling. Men schijnt dan vooral het oog te hebben op Polen, dat zich onder Go mulka enige zelfstandigheid van me ning ten opzichte van de Sovjetunie veroorlooft en van welk land het voorstel afkomstig is op het vaste land van Europa een gebied te schep pen waar geen atoomwapenen zou den mogen worden opgeslagen. Ove rigens is er nauwelijks één bevoegd commentator die van dergelijke con ferenties werkelijk direct practisch re sultaat verwacht. Men vreest eer van deze reeksen conferenties zekere ver- gadermoeheid der Westerse volken, waarvan het gevolg zou kunnen zijn dat ze gaandeweg zo murw gepraat worden dat ze toegankelijk zouden zijn voor Russische plannen welke uit een oogpunt van de veiligheid van het Westen allerminst acceptabel zijn. We zouden nog tal van kwes ties hier min of meer breedvoerig moeten behandelen, maar de plaatsruimte gebiedt ons ze slechts even aan te stippen. Daar is de kabinetscrisis in Israël w aar premier Ben Goerion aftrad, doch opnieuw belast werd met de vorming van een kabinet. De wezenlijke oorzaak van de crisis is dat Ben Goerion en zijn partij in de buitenlandse politiek Westelijk ge oriënteerd zijn doch enige partijen, die vertegenwoordigd waren in zijn vorig kabinet liever een neutrale po litiek zouden willen voeren. In Frankrijk heerst vreugde omdat de eerste olie uit de Sahara via de pijp leiding naar de Afrikaanse kust is vervoerd, al wordt die vreugde enigs zins getemperd door het feit dat die pijpleiding door ’t Algerijnse opstan dige gebied loopt, wat ook de grote oliemaatschappijen doet aarzelen al te veel kapitaal in de Sahara te beleg gen. In Venezuela is een poging tot op stand tegen de dictator-president Ji menez mislukt. Jimenez geniet de be scherming der Ver. Staten. Ameri kaanse en andere oliemaatschappijen hebben grote belangen bij de oliewin ning in Venezuela, dat tweederde van zijn staatsinkomsten ontleend aan de door de maatschappijen betaalde rechten op deze oliewinning. Er zijn in Venezuela de gewone klachten uit dictatoriaal geregeerde landen dat te weinig van de inkomsten aan sociale maatregelen ten bate van de bevol king ten goede komen. Tenslotte zij vermeld dat dr. Aden auer zondag te Bonn 7 uur achtereen handen heeft gedrukt, die dag werd hij 82 jaar; en dat Engeland het op nieuw tracht eens te worden met de opstandige Cyprioten. Premier Mac millan heeft ook nog een geschil met de regering van Malta op te lossen en heeft voor hij een reis naar de an dere delen van het Gemenebest aan vaardde, in de gauwigheid nog even zijn minister van financiën Thorney- croft geloosd. Deze verzette zich tegen een overi gens vrij geringe verhoging van het staatsbudget omdat z.i. de inflatie in de hand zou werken. Of dit de ware reden van zijn onenigheid met Mac millan is geweest is echter de vraag. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Overigens komt de bedreiging van Russische zijde voor het Westen zoals bekend niet alleen van militaire zijde. Er is ook een economische wedijver met een zeer scherpe kant, tussen beide blokken, de Russen menen dat door hun wetenschappelijke vooruitgang, welke hun econo mische ontwikkeling stimuleert, hun blok Amerika en zijn bond genoten zal overvleugelen. Ook in die zin dat zij hun volken op de duur een hogere levensstandaard zullen kunnen garanderen dan het Westen, dat zijn levenspeil zal zien aangetast door achteruitgang van conjunctuur en economische crises. Die tijd lijkt van Westelijke zijde nog ver verwijderd en daarom is de sti mulans tot weerstand tegen deze communistische bedreiging door eco nomische samenwerking in de vorm van integratie nog betrekkelijk gering al is er in Europa op dit gebied enige aarzelende vooruitgang gemaakt in de vorm van Benelux, Euromarkt en Euratom en misschien straks in de Europese vrijhandelszone. Maar er ontbreekt toch wel iets aan het inzicht van Westelijke zijde om trent deze gevaren. Wij hoorden de zer dagen over de B.B.C. een gesprek tussen een Engelse en een Indische commentator over de resultaten van Daarmede was het pleit beslist en konden na langdurig overleg in de binnenkameren de wetsontwerpen worden gewijzigd. Het resultaat was, dat het ontwerp om de investeringsaftrek voorlopig nog te schorsen en de vervroegde af schrijving te handhaven werd aan genomen met alleen de stemmen van de V.V.D., en de heren Gerbrandy (a.r.), Welter en Duynstee (k.v.p.) tegen. De verhoging, van de omzetbelasting op sigaretten, auto’s, motorrijwielen, autobanden en televisietoestellen werd aangenomen met de stemmen tegen van de communisten en de he ren Gerbrandy en Welter. Tegen de verhoging van de vermogensbelasting stemden enkele Liberalen, alsmede de heren Gerbrandy, Welter en Duyn stee. Deze drie afgevaardigden von den elke belastingverhoging overbo dig. Naar hun mening moest de rege ring de 107.000.000 maar in bezuini gingen op het overheidsapparaat vin den. Hwat haf KAMEROVERZICHT Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelL gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1