BIOSCOOPBEZOEK IN NEDERLAND NIET ONRUSTBAREND Qabe Skroar V, üs hjoed p 54e JAARGANG No. 4 DINSDAG 14 JANUARI 1958 Belangstelling voor de film is verschillend K.F.F.B. Jubileum- Voetbal BES in de laatste phase door Nicator geklopt CAB verliest onverdiend in Franeker Fan de Martinytoer Romanpriisfraecli Yn totael f 3750.00 oan prizen. Gouden filmpjes 2e week januari 1908 Door de invallende dooi verscheidene verdrinkingsgevallen. Wymbritseradeel heeft baanvegers aangesteld die onder toezicht van de baaninspecteur de banen schoonhou den tegen een beloning van 10 cent per uur. Jubileumpriis foar berneboek. Bihalven foar de roman-öfdieling wol it bistjür fan de K.F.F.B. foar it jubi- leumjier ek hwat ekstra’s foar it ber neboek dwaen. It bistjür fan de K.F.F.B. freget foar 1 septimber 1958 gaedlike hanskrif- ten fan berneboeken .Is der in han- skrift by, dat om syn kwaliteiten der ütrint, en it foldocht oan de stelde easken, dan kriget de skriuwer(ster) boppe it gewoane honorarium in ek- stra jubileumpriis fan f250. It skriuwerskip fan de K.F.F.B. is Ger. Terborchstrjitte 60 .Ljouwert. oan mei diel Sunichheit komt to let as de boaijem fan it jildkistke bleat komt. Zes landen ’t op papier goed eens Maar ieder denkt voor zich alleen Hoe kan ik winst behalen. Och 't is wel vaker geprobeerd Al wordt er saam de pot beheerd Verbroedering blijft falen. PIET. Zes landen er zal saam gespeeld De rollen moeten goed verdeeld Wie mogen presideren? Men hoort ’t afgezaagd gezeur Over een politieke kleur Verbroedering moet leren Nieuwe glans door de Champs Elysees. De fonteinen op de bekende Parijse Avenue Champs Elysees zullen in de toekomst door moderne worden vervangen. Op de foto ziet men een schaalmodel van een van de nieuwe fonteinen naar het ontwerp van de bekende Parijse kunstenaar May Ingrand, een twaalfdelige kroon, welke van onderuit wordt verlicht door sterke lampen terwijl uit het midden van deze glazen bloem water in het rond zal stromen. Yn forban mei it oansteand jubileum fan de K.F.F.B. yn 1959 skriuwt it bi stjür fan dy foriening foar it jier 1958 in jubileum-romanpriisfraech üt. Fre ge wurdt in net7earder publisearre forhael of roman fan likernóch 350.000 letters lêstekens en romte tusken de wurden jilde ek foar in let ter gaedlik foar de K.F.F.B. bilang- iende ynhald en styl. It manuskript moat yn masjineskrift en dan graech yn twafald mei rom te foar nedige korreksje ünder motto ynlevere wurde by de skriuwer fan de K.F.F.B. foar 1 septimber 1958 of sa mooglik earder. Der wurde prizen biskikber steld fan f 1500 en f 1250. Dit jild wurdt ütkeard nei ütkommen fan it boek. Kin in hanskrift in earste priis takend wurde ,dan kriget de skriuwer dêrfan boppe de f 1500 noch in ekstra jubi- STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zes landen trekken aan de lijn Wat zal de nieuwe hoofdstad zijn Ze noemen kandidaatjes Weet je wat? ’t Is ’n wijs besluit Stel dit probleem een half jaar uit Verbroedering, wat praat je. De verhuring van schippersknechts op koppermaandag bracht te Sneek nogal enige beweging. Er was veel vraag en aanbod. De lonen varieer den van f 180f 225 per jaar boven kost en bewassing. Hardrijderij van Bakkersgezellen op de ijsbaan van Vos. Opgeluisterd door muziek. Er namen 74 gezellen aan deel. Henrie Farman, een 33-jarige Engels man, heeft met zijn vliegmachine (zwaarder dan lucht!) een kilometer in de lucht afgelegd. Het toestel vloog op een hoogte van 6 rfieter. De km. werd afgelegd in 1 minuut en 28 se conden. Farman won met deze pres tatie een uitgeloofde prijs van 50.000 francs. Zodra de motor van het vlieg tuig in werking is, kunnen 4 man het toestel nauwelijks vasthouden. Het toestel weegt 60 kg en het geraamte is van essenhout en stalen pijpen. leum-priis fan f 1000, dy’t daliks nei de ütslach op de jiergearkomste fan 1958 ütkeard wurde sil. Is der noch sa’n hanskrift, dan wurdt de jubile umpriis forparte. Foldogge de hanskriften net oan de stelde easken, dan bipaelt it bistjür yn oerliz mei de Karkommisje fan de K.F.F.B., dy’t de hanskriften op har ren wearde taksearret, hokker fan de taseinde prizen der ütkeard wurde sil. As in priis takend wurdt, hat de for iening foar it dêroan forboune bidrach rjocht op de earste ütjefte. Boppe dat bidrach kriget de priiswinner(ster) noch it honorarium fan de boeken, dy’t yn de frije forkeap fuortgeane. Tiidstip fan ütjefte en kontrakt mei in ütjower regelet it bistjür. Hanskriften dy’t net foar in priis of ütjefte yn ’e bineaming komme, wurde nei 1 janne waris 1959 oan de auteurs werom- stjürd. Europa één Zes landen weer in druk gesprek Heus het idee is lang niet gek Op voor de integratie De Euromarkt, de Eurotom Er blinkt ’n nieuwe morgenstond Verbroedering der naties. sa groeid. leuwen hawwe der wurke en geslachten binne der opwoechsen en hawwe der har oan dien. It lit him forstean, dat as men dizze wetterskips-situaesje bi- sjocht rrfei moderne eagen en mei de fraech oft dit alles nou wol sa is, as meast winsklik en effisiënt is, it an- dert negatyf wêze moat. Oan de oare kant is dit in stik eigen libben, hwert geslachten lang de bilanghawwenden har tiid en noed oan jown hawwe. En nou lit it him oansjen, dat de tiid ripet foar in bilangrike reorganisaesje. Der is ek alle reden ta, hwant dit ap- paraet past net mear yn üs tiid en hat folie en earnstige tokoarten. Foaral nei de oarloch wurde alle jier- ren de stimmen lüder foar in oanpak fan de wetterskippen. Yn de Fryske steaten moanje de öffurdigen it dei- stich bistjür om nou mar ris fanwe gen to kommen. De yngenieurs fan wettersteat en kultuertecnnyk propa- geare al in hiel skoft in konsintraesje op greate skael. Ir. de Haan, dy’t op dit gebiet tige warber is, hat al in skets jown fan dy nije tastan, hwerby de fyts 300 boezemwetterskippen foroarje sille yn 20. Dy sille dan in greate krije fan sa’n 10.000 H.A. trochinoar. Mar oant nou ta binne dat mar sjenswizen fan de ien of oare, de bislissende died moat komme fan de Provinsje. For- sinne wy üs net, dan wurdt der oan de tarieding fan dizze plannen op it heden hurd arbeide. Men is mei de reamme oan it tsjernjen en it sil hjoed as moarn wol op in büterjen gean. Mar dan is it ek saek, dat de boeren harren dêrop klear meitsje om to soargjen, dat de lanboubilangen dêr- by genöch yn oanmerking nomd wur de en dat yn it bysünder de kosten net sa wurde, dat hja in bongel oan ’e foet bistjutte. En op it trêdde plak sille hja wach wêze moatte om foar to kommen, dat de nije situaesje har ren net to folie ta nümer makket, dat allinnich mar bitelje kin. Ik bin der dêrom tige wiis mei, dat in stüdzje- rountsje fan boeren yn dizze omkriten harren hjiroer birieden hat, hwerfan ik yn tank it rapport krige ha. It liket my ek foar de oare bilang hawwenden wol aerdich in oare kear üt dit rapport ris sjen to litten hoe’t dizze boeren oer de saek tochten. Tj. de J. foar de sédiken is tabitroud oan de saneamde sé-wearende wetterskip pen, dy’t elts in stik sédyk op har noed hawwe. It binne 22 yn tal en hja lizze lans de Fryske ségrinzen fan Lemmer oant de Lauwersé. Hjir yn dizze krite wurket Westergo’s IJsselmeerdijken, dat in gearfoeging is fan fjouwer |ldere wetterskippen, to witten: Wonseradeels Zuiderzee- dijken, mei 1272 H.A. Het Workumer Nieuwland, mei 422 H.A. Wymbrit- seradeels Contributie Zeedijken, mei 16675 H.A. en Hemelum Oldephaert en Noordwolde en aanhorige Zeedij ken, mei 13416 H.A. Alle eigners fan huzen en lan yn de gemeenten, dy’t hjir bilang by hawwe, bitelje jierliks in oandiel yn de kosten fan dizze séwarring. In twadde groep wetterskippen binne de saneamde feanpolders. Dat binne fjilden lan, hwer’t eartiids feanderij wie en dy’t letter oanmakke binne ta lan. Der binne 11 fan, de measten goed 300 H.A. great, mei as greatste de „Groote Sint Johannesga’ster Veenpolder” mei 3838 H.A. Dizze feanpolders lizze meast yn ’e midden fan Fryslan, yn it saneamde wetter- lan, hwer’t eartiids it bütlan foar master opsloech. De trêdde en de greatste groep foarmje de saneamde boezemwetter skippen, hwer’t Fryslan in lytse trije- hündert fan hat. Dit diel fan de wetterskippen is ien fan de aldste en histoarysk meast bi- langwekkendste, publikebistjürs- lichems, dy’t wy op agrarysk terrein hawwe. Hwant de striid tsjin it wet ter is de earste soarch fan de boer, dy’t alle dagen mei it wetter to krijen hat. Mar dizze wetterskippen regelje net allinnich it wetterpeil yn mar ge biet, der binne ek ünder, dy’t meiiens de soarch hawwe foar brêgen, diken, tillen, setten, barten, fearten en al sa mear. Ja der binne guont ünder, dy’t allinnich soargje foar in dyk of in brêge en fierder neat mei de wetter- stan nedich hawwe. Sa leit yn Dan- tumadiel in wetterskip, dat hjit „De Goddeloze brug” hwert 72 H.A. de lésten drage moatte fan it ünderhald fan dy brêge mei in aparte namme. De greatte rint ek wakker ütinoar. Sa is der ien fan 12 H.A. wylst in oare lyts 7000 H.A. bislacht. Dit alles is yn de rin fan de jierren ALD EN JIMMER NIJ Hwert men yn ’e wrald ek komt, rounom is it itselde forhael. De bi- wenberheit en de fruchtberheit fan in kontrei hinget foar it greatste part óf fan de fraech oft men der wetter hat of net. Oare bitingsten kin men wol op ien of oare wize oan foldwaen, mar de wetterkwesje is en bliuwt rounom nümer ien. De woastenijen scene fruchtbere streken wêze kinne, as hja mar net sünder wetter sieten en de sé jowt fruchtbere polders, as mèn it wetter mar op peil bringe kin. En hwat mei woastyn en de sé tige spektakulair is, komt ek op it gewoa ne lan eltse dei wer nei foaren. Wet ter keare, wetter ütmealle, wetter yn- litte, dêr hinget it lan, der hinget ek agrarysk Fryslan fan gear. Yn de stoarmrite fan okkerdeis stiene dêrom ek Kommissaris, Deputearre Steaten en de Haed-direkteur fan de wettersteat op de sédyk by Harns. It wetter moast keard wurde. Dêrom liz ze de diken as in gouden hoep om Fryslan of sa it liet sa moai seit, as in memme-earm om har bern. Party minsken rinne dizze dingen sünder oandacht foarby, mar ek foar har en har bisit wurdt nachts en deis de wacht halden en lizze de sansekken ré. De finansiering en de earste noed In verband met de kabinetscrisis is dr. Kuyper door de Koningin ontvan gen. P. B. van Ham, tandarts te Sneek, houdt elke donderdag zitting te Bols ward bij Hommes, confiseur, Dijk- straat. to sizzen I K' Hwat bat thans definitief geworden. 2-4. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededeli: gen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) lijk grote bioscoopbezoek van de gere formeerde jongeren. Het is tweemaal zo groot als het gemiddelde gereformeer de bioscoopbezoek en valt zodoende sa men met het hervormde gemiddelde. In geen enkele kerkelijke gezindte is de af wijking van de leeftijdsgroep van 18 tot 28 jaar van het algemene beeld zo groot als juist in de gereformeerde. In verhouding tot onze buurlanden is het bioscoopbezoek betrekkelijk gering. Niettemin bereikte het in 1955 het cijfer van 65 miljoen. In dat jaar ging „de ge middelde Nederlander boven 12 jaar” 8 maal naar de bioscoop. Deze gemid delde Nederlander bestaat echter niet en in feite waren de 65 miljoen bioscoop kaartjes dan ook ongelijkmatig over de verschillende bevolkingsgroepen van ons land verdeeld. Leeftijd, maatschappelijk milieu, woongebied (stad of platteland) en kerkelijke gezindte zijn stuk voor stuk factoren, die de frequentie van het bioscoopbezoek duidelijk beïnvloeden. De combinatie van deze factoren leidt tot het ontstaan van groeperingen met een bepaald gedragspatroon ten aanzien van de bioscoop, aldus deze samenvatting. De jongeren gaan het meest. Het meest opvalllend is wel de grote belangstelling van jeugd en jongeren voor de film. De meerderheid van de 65 miljoen kaartjes van 1955 werden ge kocht door personen beneden de 28 jaar. Van de totale Nederlandse bevolking gaat 57 naar de bioscoop. In de leef tijdsgroep van 18 tot 23 jaar beloopt het percentage bioscoopbezoekers echter niet minder dan 85, terwijl het bij de boven-60-jarigen daalt tot 28. De met de leeftijd samenhangende ver schillen zijn nog groter dan die, welke met de kerkelijke gezindte samengaan. Niettemin zijn deze laatsten toch ook van grote betekenis. 12 11 6 6 5 4 5 5 3 3 4 2 10 7 4 4 4 4 ■4 0 0 4 3 6 5 7 5 5 6 7 9 9 2 2 4 4 5 6 4 25 22 17 16 13 13 12 12 11 9 9 7 45—18 40—21 24—24 19—18 24—32 15—24 18—20 8—36 52—14 34—18 28— 22 30—25 30—28 25—34 22— 24 29— 34 23— 31 19— 32 24— 31 20— 43 Abonnementsprijs f 1.90 pet kwarttii (bij vooruitbetaling) Giro 887926 In de 3de klasse der K.N.V.B. heeft RES na een aantrekkelijke strijd de volle winst aan het Leeuwarder Nicator moe ten afstaan. Over het algemeen waren de gasten zo wel technisch als in snelheid steeds iets meer mans dan de blauw-witten, maar in enthousiasme spanden de Bolswarders de kroon en zo kon het gebeuren, dat na 80 minuten spelen de partijen nog steeds op gelijke voet stonden. Toen verhoogden de gasten nogmaals het tempo en dit werd R.E.S. ten slotte noodlottig. Een snelle aanval der Leeu warders, waarop de blauwwitte defensie onvoldoende reageerde, betekende 2-3 en geen 4 minuten later volgde no. 4, waar door de eindstand nog met 4-2 voor de gasten kwam. Jubbega stevent regelrecht op het kam pioenschap af, nu werd het arme Steen- 1 0 5 4 3 5 2 2 5 3 1 3 20 16 12 11 11 11 10 1 Jubbega D. O. G. R. E. S. Emmeloord Olyphia Bergum G. A. V. C. Nicator W. Z. S. M. S. C. Steenwijk Steenw. boys M. K. V. Freno de Sweach BI. Boys C. A. B. Oldeboorn Dokkum Stiens Verschil naar kerkelijke gezindheid. De meeste bioscoopbezoekers zijn te vin den in onkerkelijke kringen (70 Dan volgen de rooms-katholieken met 59 en de hervormden met 54 De gerefor meerden sluiten de rij met 37 Het onderzoek van het CB3 maakt binnen de kerkelijke gezindten ook nog een on derscheiding tussen kerks en onkerks. Tot de eerste categorie worden gerekend zij, die in de drie weken voorafgaande aan de dag van het onderzoek naar de kerk geweest waren; tot de tweede groep degenen die al drie weken lang geen kerk hadden bezocht. Gebleken is, dat kerkse mensen minder naar de bios coop gaan dan onkerkse. Opvallend groot is dit verschil bij de gereformeer den. De kerkse gereformeerden zijn slechts voor 34 bioscoopbezoekers, de onkerkse benaderen met 54 het alge mene nationale gemiddelde van 57 aldus dit aan een kerkdijk blad (Herv. Nederland) ontleend overzicht. „De film heeft zich in nauwelijks een halve eeuw ontwikkeld van een obscuur en artistiek onbetekenend kermisvermaak tot een ont- spanningsmedium van enorme betekenis voor vrijwel alle volken ter wereld”. Met deze zin begint het onlangs bij de uitgeversmaatschappij W. de Haan N.V. te Zeist verschenen rapport „Bioscoopbezoek” van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het is een omvang rijk en gedegen rapport, gebaseerd op een onderzoek gedurende de winter 1956/’57. In de hier volgende beschouwing doen wij slechts een enkele greep uit het overvloedige materiaal, ontleend aan een samenvatting van de heer J. A. Hes in een weekblad-artikel. wijker Boys met niet minder dan 7-0 in de pan gehakt en alhoewel de nog enig- tse concurrent DOG met 3-0 van MSC won, de afstand blijft in verliespunten uitgedrukt, niet minder dan zeven, zo dat het al heel vreemd moet lopen als de Jubbegaasters dit seizoen geen kam pioen worden. Steenwijk begint zich aardig te roeren, nu werd weer met 3-0 van het Srieker WZS gewonnen en daar ook MSC en de Boys verloren, begint het er op te lijken, dat Steenwijk de dans nog gaat ontspringen. Emmeloord kon het in Grouw niet bol werken, de polderbewoners verloren met 2-0 en daar Olyphia met 4-1 over Ber gum baas bleef, komt de 4de plaats van Emmeloord weer op losse schroeven te staan. RESNicator De gasten, die zich in tegenstelling met de RESers vooraf even wat hebben los getrapt, zijn direct op volle toeren en daar de thuisclub dit tempo niet kan bij benen, hebben de Leeuwarders reeds na 3 minuten spelen succes door een trek- bal van de rechtsbuiten, die door links binnen Bakker keihard langs Van der Werf geschoten wordt. De gasten blijven i~ de aanval en daar de combinaties zuiver en snel worden uitgevoerd, heeft de blauw-witte achter hoede het de eerste 15 minuten verre van gemakkelijk. De thuisclub weet ech ter verder onheil te voorkomen en daar de blauw-witten inmiddels ook inge speeld raken, volgt een aantrekkelijke en levendige strijd. Wel reageren de gasten ook nu sneller en blijven zij daar door iets gevaarlijker, maar de RES-ver- dediging blijkt aardig hecht te zijn, vooral Bosma staat schoppend en kop pend alle doorbraken in de weg en daar om proberen de gasten het zo nu en dan maar eens met verre schoten, maar met een Van der Werf in doel is dit boter aan de galg gesmeerd. Aan de andere kant speelt zich hetzelf de spelletje af, ook de RESers kunnen er niet doorkomen en dus proberen T. van der Zee, Houben en Bonte het even eens met schoten van verre afstand, doch ook hier brengt dit geen succes. In de 23e minuut worden de Leeuwar ders even van hun stuk gebracht van wege een afgemeten voorzet van Bonte, 0 2 4 3 3 3 2 1 10 In de 4de klasse had CAB met een flin ke dosis pech te kampen, rood-wit was over het algemeen sterker dan Freno, maar doordat voor het vijandelijk doel alles tegenliep en bovendien 3 van de 4 goals werden afgekeurd, ging de zege, doordat de gastheren 3 maal scoorden, aan CAB’s neus voorbij. Daar Bl. Boys met 3-0 in Stiens won, is de degradatie van laatstgenoemde De stand is nu: 3de klas: 13 15 14 16 13 16 12 12 14 13 14 14 4de klas: 12 11 12 11 12 13 10 11 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad maar gelukkig voor hen is de kopbal van centervoor W. van der Zee iets te hoog gericht en vliegt over de boven lat. Direct hierop een nieuwe doorbraak, de uitlopende keeper wordt hierbij kans loos geslagen, maar de oude rot Van der Zee heeft het gevaar op tijd bekeken en weet via een corner nog redding te bren gen. Drie minuten later volgt opnieuw een goede RES-aanval, de Leeuwarder de fensie is hierbij in de veronderstelling, dat Van der Werf de bal zal doorschui ven naar zijn vrijstaande midvoor, maar hij houdt de bal bij zich, omspeelt han dig twee tegenstanders en schiet dan onhoudbaar in, waardoor de partijen weer op gelijke hoogte zijn gekomen. Tien minuten later is Dooper zo onfor tuinlijk een tegenstander volgens de ar biter te hardhandig op zij te zetten, waardoor een penalty ontstaat, die de Leeuwarders opnieuw aan de leiding brengt. Vier minuten voor rust krijgt Mulder een goede kans om de balans weer in evenwicht te brengen, doch zyn veel te tamme schot levert de Nicator-doelman geen moeilijkheden op. Ook na de thee blijven de gasten het tempo aar.geven, maar ondanks hun veelvuldige aanvallen komt succes toch aan de andere kant. In de 13e minuut start Bonte n.l. precies op tijd voor een lange pass en voor de Leeuwarders kun nen ingrijpen heeft de linksbuiten de bal al keihard in de touwen gejaagd. Vanaf dit moment wordt het spel vin niger, wat het spelbeeld ten goede komt. Verwoed wordt er door beide partijen om het winnende doelpunt gevochten, doch als er 10 minuten voor het eind nog geen verandering in de stand is ge komen, geven we niet veel meer voor een zege van één van beide. Echter de Leeuwarders denken er anders over, want in de laatste fase verhogen ze nogmaals het tempo en als Bosma cs in de 38e minuut op een razend snelle aanval niet voldoende reageren, aarzelt rechtsbuiten Hiemstra geen moment en schiet onhoudbaar langs v. d. Werf. Twee minuten later als RES nog niet van de schrik bekomen is, lost linksbin nen Bakker onverwacht een keihard 20- meter-afstandsschot en alhoewel keeper van der Werf hierop snel genoeg rea geert, toch kan. hij niet voorkomen dat de bal boven tegen het net suist, wat 4-2 voor de Leeuwarders en een verlo ren wedstrijd voor de thuisclub betekent. Freno—C.A.B. 3-1. CAB trapt af, doch Freno neemt de bal over en als Nijholt, die Molenaar ver vangt, het eerste schot der Franekers niet voldoende onder contröle kan krij gen, betekent dit na nauwelijks 40 se conden 1-0 voor de thuisclub. CAB Iaat dit er niet bij zitten, met snelle en goede combinaties komen ze terug en ondanks de stevige tegenwind kunnen de gastheren niet voorkomen, dat de r.- witten lange tijd het beste van het spel weten te nemen. Breeuwsma, J. Haan- stra, Hoekstra en Van der Meer schie ten er lustig op los, doch de Freno-doel- man blijkt deze middag in bijzondere vorm te zijn en ranselt alles het veld weer in. Twintig minuten lang blijven de rood-witten een spelletje weggeven, zoals we in lang niet zagen, maar door dat succes achterwege blijft, zakt op een gegeven moment even het tempo, de gastheren kunnen hierdoor een on verwachte tegenaanval opzetten, de ta melijk ver opgedrongen achterhoede van rood-wit wordt hierdoor volkomen ver rast, waarna de scherp opgestelde mid voor Hoekstra uit de zuivere pass van zijn rechtsbuiten Nijholt geen schijn van kans geeft. Weer komt CAB fel terug en als 5 mi nuten iater Van der Meer de bal zuiver naar Breeuwsma speelt, belandt de bal Gereformeerden uitzonde ringspositie. De gereformeerden (o:.der deze naam worden alle leden der zich gereformeerd noemende kerkgenootschappen samen gebracht) vormen bijna 10 van onze bevolking, doch leveren in 1955 slechts 2 miljoen biscoopbezoekers. Zij nemen dus een uitzonderingspositie in. De deskundigen van het CBS achten het echter niet waarschijnlijk, dat dit zo zal blijven. Zij zijn van mening, dat het ge reformeerd gedragspatroon ten aanzien van de bioscoop zich gaandeweg zal gaan voegen naar het nationale gemid delde. En zij baseren deze overtuiging op sprekende cijfers. Zo vinden wij op blz. 53 van het rapport de mededeling, dat de gereformeerde boer eens in de twee jaar een bioscoop bezoekt,' doch dat de gereformeerde leidinggevende in dezelfde periode 9 maal in de bioscoop te vinden is. Omdat de leidinggevenden de gedragingen van de andere maat schappelijke milieus goeddeels bepalen, is een algemene toename van het bios coopbezoek in gereformeerde kring te verwachten. In dezelfde richting wijst het betrekke- ii i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1958 | | pagina 1